HERTHA. Feuilleton. Twee en Rfegentigste «Jaargang. 1890 VRIJDAG 4 JULI. Amsterdamsche Brieven. t Van verschillende zijden wordt ons het verlangen kenbaar gemaakt., dat de vie r novellen tezamjea voor f 0,40, ook ver krijgbaar zullen worden gesteld voor hen, die niet als geabonneerde bekend staan maar met anderen de courant medelezen. Wij willen., zoolang de voorraad strekt, gaarne aan dien wensck voldoen, Men ver zoeke ilan 'den lezer, ten wieais name de courant -staal., bij ons of bij den brieven gaarder of boekhandelaar een exemjBaar aan te tragen. De ÜITftEFERS. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en ïaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,§0; franco door het .geheeie rijk 1, De 3 nnmmers 0,88. COURANT Prijs der gewone Ad vertent iën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer S3. XVIII. Geen dag gaat -er bijna voorbij, ef onze nieuwsbladen bevatten allerlei berichten omtrent engelukkendie aan werklieden hetzij in fabrieken of op straat., zijn over komen en telkens als wij dan .daarbij lezenhoezeer de arme kerels verminkt werden, hoe bij hunne opname in het gasthuis vaak het afzetten van beenen of andere lichaamsdeelen noodzakelijk bleekwaarbij de .dood niet zelden de schoonste resultaten van den chirurg kwam te niet doen krimpt tveler hart ineen. De liefdadigheid wordt dan vaak ingeroepen om goed te maken, wat de onachtzaamheid bedierfmaar al vindt deze velen tot offers bereid zij kan toch het onherstelbaar verlies van man ef vader of broeder niet geheel vergoeden. De eenige .lichtstraal in den nacht van dergelijke onheilen is dat ieder ongeluk «des te levendiger Moet beseffen dat er middelen moeten gevonden worden om de .veilig heid der,arbeiders tejj hunne werkzaamheden te vergrooten. Bij het .humane streven, dat het laatste gedeelte der 19e eeu« kenmerkt en waarvan de arbeidersklasse al vele schaone vruchten .heeft mogen plukkenkon het niet anders, of dit pont moest hoe langer h&e meer der overweging waard geacht worden. Hier opende zichten •verrukkelijk arbeidsveld -voos- de werkmansvrienden van de daad diewars van aille breedvoerige besprekingen en ellenlange betoogen, hunne denkbeelden niet its schoons woorden, doch in tastbare vormen trachten neer te leggen. Menige schitterende zegepraal is in deze richting behaald, waarvan de Tentoonstelling ttot bevordering van veilig heid in fabrieken en werkplaateen, die op het oogenblik in het Paleis voor Volksvlijt gehouden wordt, de beste bewijzen oplevert. Een vluchtig bezoek aan deze expositie geeft al dade lijk aanleiding tot de opmerking, dat men het met den naam der tentoonstelling niet al te nauw moet nemen •en dat een niet onaanzienlijk gedeelte van het Paleis UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 38) HOOFDSTUK XVII. Graaf en gravin Gassier bewoonden in de aanzienlijkste wijk van de hoofdstad een waar paleis zoowel wat de grootte als de geheeie inrichting betrof. Het scheen wel, alsof Marie zich ten volle schadeloos had willen stellen voor de donkere gangen en zwaresombere muren van het slot Gruthenau, want evenals Göllrode zich door licht en lucht en door zijne weelderige menbeleering onderscheidde van het slot harer voorvaderenzoo was ook de woning in de stad geheel ingericht naar den smaak van de jongelevenslustige eigenaresse. Alles aan deze woning was massief en degelijkmaar zonder eenige lompheidde kleuren waren frisch en levendig zonder schel te zijn in één woordhet geheel was het ideaal van eene schitterendearistocratische woning bij welker inrichting men op geen enkele wijze aan banden was gelegd door vragen van finantiëeleu aard. De eenige aanmerking, die men zon hebben kunnen maken wasdat zij zich wel wat al te veel kenmerkte door de zucht naar genot en naar de ijdelheden der wereld en hierdoor juist in de hoofdstad in het centrum van zooveel ernstigen arbeid en rusteloozen strijdals het ware iets uitdagends had. De helft der boven-étage was geheel bestemd tot bet geven van feesten. Men vond hier eene zaal van buiten gewone grootte en vier kleinere buiten en behalve de nevenvertrekkencorridors en portalen. Elke zaal was, wat menbeleering en versiering betrof, een toon- ingeruimd is voor inzendingendie met de eigenlijke fabrieken of werkplaatsen al heel weinig te maken hebben. Daarom is het geheel echter nog zooveel te interessanter. Beginnen wij ons nauwkeuriger onderzoek bij het ge deelte van den koepeldat het meest in het oog valt als wij het gebonw door het voorportaal aan het Frede- riksphiin binnentreden. In de eerste plaats wordt daar onze aandacht gelrokken door de verschillende toestellen voor de redding van schipbreukelingen. De Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij zond een fraaie boot, die haren vervaardigers, den heeren M. Bruyne en Zoon te Amsterdam, alle eer aandoet, en bovendien een vuur pijltoestel met alle daarbij behoorende werktuigen. Uit gebreider is de collectie der Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingente Rotterdam geves tigd waarvan vooral de geheel opgetuigde en uitgeruste reddingbootdie zich onder alle omstandigheden moet oprichtenook al keerden de golven haar onderstboven, de bezichtiging ten volle waard is. Als men die flinke booten ziet en daarop alles aanwezig vindtwat slechts mogelijk is om de woeste zee te dwingen, haar prooi los te laten zou men meenen dat de schipbreukelingen op de Hollandsche kust geen gevaar te duchten hadden doch helaas de ervaring is daarmee maar al te zeer in strijd. Hoevele weken zijn er nog maar verloopen dat te Seheveningen een reddingboot bij betrekkelijk kalme zee een proeftocht ondernam en de bruisende golven die geen beheersching duldden een 12tal rappe zeelieden een gevoelige les toedienden om het zilte ele ment niet te gering te schatten. Belgie's reddingwezen is vertegenwoordigd door de Societé Royale des Sauveteurs de Belgiquedie op de we reldtentoonstelling te Antwerpen in 1885 een eere—diploma behaalde. De boot is berekend voor stroomend water •cn van een .completen inventaris voorzien. In een g houwtjedat door deze maatschappij is opgericht, vindt men allerlei hulpmiddelen om drenkelingen te redden. Van het grootste belang voor een schip in nood is uit deai aard der zaak een onfeilbaar middel om de kust bewoners van het dreigende gevaar in kennis te stellen. In dit opzicht schijnt ons de inzending der firma Wijn malen Hausmann te Rotterdam, van het grootste ge wicht. Daar vindt men, in plaats van kanonnen, toestellen, waarmee noodsignalen kunnen voortgebracht worden die hoog in de lucht .een sterk licht en een zwaren slag geven. Bereikt zulk een signaal het gewenschte doel dan is het de groote naoeielijkheid om eene verbinding tussehaa het schip en het strand te bewerkstelligen en iedereen die het eenmaal met kloppend hart heeft aanschouwdhoe bij een schipbreuk herhaalde pogingen met het vuurpijltoestel mislukten en het doodsgevaar voor de mannen en vrouwen in het zweepend want met elke seconde vermeerderdekan niet anders dan een dankbaar gevoel hebben, wanneer hij door deze tentoon stelling leertdat velen hunne hersenen hebben afge pijnigd om hierin de zoo noodige verbeteringen te brengen. De heer J. H. Biegel te Bussum en de vereeiiiging van scfeeepsgezagvoerders Eendracht" te Harlingea zonden, althans volgens den catalogusnoodvliegers met toebe- beeld van goeden smaak. De groote feestzaal gaf den indruk van iets warms en zonnigs; de glans der was kaarsen, wier heldere vlammen duizendvoudig werden weerkaatst in de reusachtige Venetiaansche spiegels, ge voegd bij al bet schitterend damast van behangsel en gordijnenmaakte een bijna verblindend effect. Korin- thische zuilen van giallo antico ondersteunden eene estrade, waar de toeschouwers zich gemakkelijk en ruim konden bewegenterwijl een zijde er van werd ingenomen door eene schelpvormige nis voor het orkest. De overige zalen hoewel minder grootwaren elk in hare soort prachtigde eerste purperde tweede zee groen de derde zwartblauw en de vierde wit met een voudige decoraties van zwart en scharlaken. Kortom zoo ergens in de hoofdstad dan was hier een waardig tooneel voor het phantastische feestwaarop meer dan driehonderd personenallen behoorende tot den adel of tot de aristocratie des geesteszich zouden vereenigen. Kolonel von Anzendorff hadingevolge den wensch van zijne gemalin het costuum gekozen van een Ara- bischen scheik Hertha zelve verscheen als eene Floren- tijnsche edelvrouwe. Eerst had zij het oog laten vallen op een allerbekoorlijkst boerinnen-costuumdat haar, volgens het oordeel van haar echtgenootverrukkelijk stondmaar de wijzewaarop zij dan het haar zou moeten dragen was naar haar zin wat al te schoolmeis jesachtig. Otto von Anzendorff zag er in den witten bournousdie zoo voordeelig afstak bij zijn verbruind gelaatprecies uit als in het tableau-vivant op Gruthe nau »een knap man," had men toen gemompeld; toch zou het ouderscheid tusschen hem en het boerinnetje uit het Schwarzwaldmet deu stroohoed aan den arm en het hoog opgeschorte rokje altijd nog meer in het oog zijn gevallen dan Hertha wenschte. In de voorname, waardige kleedij van eene aanzienlijke Florentijnsche dame scheen zij daarentegen drie of vier jaren ouder. Het zware brokaat gaf van zelf reeds iets kalms en rus tigs aan bare bewegingen de sleep ruischte haar achterna als ware zij een koningin. Zij zag er verrukkelijk uit in dit costuum waarlijk als eene vorstin beweerde haar hooren die volgens hen voldoende zijn om de bewuste communicatie tot stand te brengen. Naar opgave moesten deze vliegers op de galerij van de zaal aanwezig zijn waar wij ze echter niet hebben kunnen ontdekken, zoodat wij ze voor het oogenblik nog buiten bespreking moeten laten. De firma Crans Co. te 's-Gravenhage zond lijn werp vuurwapenen" van de Line Throwing Gun Com pany Limited te Dundee. Een kanon met een geweer of een pistool zijn de werktuigen, waarmee deze maatschappij een lijn aan boord van een gestrand schip bij onstuimig weer meent te kunnen brengeneen gevoelen, dat zeker in waarde wint, als men bedenkt, dat Jnles van Hasselt te Kampen al sedert langen tijd telkens weer in verschil lende couranten de voortreffelijkheid eener dergelijke methode betoogt. Het pneumatisch reddingkanon der heeren Wijnmalen en Hausmann te Rotterdam is dezelfde gedachte, op andere wijze uitgevoerd. Wat evenwel reden tot donken geeftis het feit dat de mannen aan onze kusten die wellicht het gevaar van strandingen meer malen zelf onder de oogen hebben gezien die zoo dik wijls in hun leven een schip in nood zagen verkeeren en misschien zelf ook menige keer de gespierde armen uitstaken om een steentje tot de redding bij te dragen, blijkbaar weinig verwachting hebben van dergelijke ka nonnen en andere toestellen hebben uitgedacht. Zoo o. a. de bootmaker L. M. Zachariassen uit den Helder, wiens redmiddel op een derde der ware grootte, ter expositie aanwezig is. Wij kunnen dit hier niet in alle bijzonder heden beschrijven en moeten volstaan met de vermelding, dat een proefneming met dit toestel, in tegenwoordigheid van bestuurders van het. fonds tot ondersteuning van redders van schipbreukelingen genomen, uitmuntend heeft voldaan. De verdienstelijke Texelaar Pieter Koning Cz. aan wien reeds zoo menig zeeman het behoud van zijn leven te danken heeft, is op de tentoonstelling vertegen woordigd door een bolvormige, koperen reddingsbus met een doorsnede van p. m. 1 elwaarom een 1000 ellen lange schietlijn is die lengte wel voldoende i is gewonden welke dienen moet om schip en strand met elkaar in verbinding te brengen. Zoo menig vaartuig vergaat echter, zonder dat de na bijheid van het vasteland nog een sprankje van hoop doet gloren in de harten der ongelukkige schepelingen. Het ongeluk met de Prins Frederik, waardoor Holland weder zeven zijner zonen aan de onverbiddelijke zee moest af staan ligt allen nog versch in het geheugen. Met don derend geweld voer de Marpessa tegen de boot van de maatschappij «Nederland" aan en boorde in,haar pantser een onherstelbaar gat. Met volle kracht drong het water naar binnen zoodat slechts enkele minuten overbleven om de reddingbooten uit te zetten. Bij die gelegenheid is de voortreffelijkheid gebleken van Duinkers apparaat voor het lichten van scheepsbootenwaarmee de heer T. A. L. de Gruyter te Amsterdam den bezoekers der tentoonstelling gelegenheid heeft gegeven, kennis te maken. De booten worden met behulp van een schroef naar be neden en naar boven verplaatstdus niet meer met takels zooals vroeger algemeen in gebruik was. (Wordt vervolgd.) gemaalterwijl hij den arm om hare slanke leest sloeg en haar een kas op de lippen drukte. In de vroolijkste stemming stapten zij in het rijtuig dat joijlsnel voortrolde over de hard bevroren macadam- bestrating naar de woning van de Gasslers. Het beeld dat zich reeds terstond aan hunne oogen vertoondeherinnerde inderdaad aan een sprookje nit de Arabische nachtvertellingen. De grootste helft der gasten was reeds aanwezig. De muziek speelde de be kende My-Queen-wals en de smeltende tonen schenen bet symbool te zijn van do luchtige wijzewaarop het leven in deze woning werd opgevat. Het dansen was nog niet begonnen. Paarsgewijze wan delden de gasten door de verschillende zalen. De zwart blauwe hoekzaal en de aangrenzende wintertuin waren door eene kunstenaarshand tooverachtig gedecoreerd. De hoekzaal stelde den plat-form voor van den Monte-Pincio te Rome. In het midden verhief zich de alombekende prachtige palmboom overal in het rond langs de wanden laurierboschjes daar vóór gelegenheid om te rustenop den achtergrond het heerlijk panorama van de stad der zeven heuvelen, eene schildering, die een waarlijk grootsch effect maakte. Men zag de obelisken van de Piazza del Popoio de beide kerken waartussehen de ingang van het Corso, en scherp afstekende tegen den vlammend rooden hemel den koepel van de St. Pieterskerk het Vatikaan en den berg Soracte met de vijf toppen. De wintertuin stelde het hij den Monte-Pincio behoorende park voor. Geheel op den achtergrond gloeide de keten der Sabijnsche heuvelen in de laatste stralen der avond zon en de bleeke schijf der volle maan stond boven den koepel van de St. Pieterskerk. Gedurende eenigen tijd wandelde Hertha aan den arm van haar gemaal rond. Zij hadden zich zóó lang van alle feestelijkheden onthouden dat de indruk dien het prach tig geheel op haar maaktehierdoor merkbaar werd verhoogd en Hertha de bonte gestalten, die haar in zulk een groot aantal voorbijgingenden schitterenden glans van de prachtige zalen en de schoone romeinsche deco ratie niet genoeg kon bewonderen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1