No. 80* Twee en Negentigste Jaargang. 1890. ZONDAG 6 JULI. TWEEDE BLAD. Amsterdamsche Brieyen. Buitenland. Binnenland. Kantongerecht te Alkmaar. Al.klUAIISCM! Ill IU\I XVIII. (Vervol g.) Als bij oen schipbreuk ook de reddingbooten om de een of andere reden haar diensten weigeren, dan blijft niets anders over dan de reddingboei. Zwak is deze poging om aan de klauwen van den dood te ontkomen, maar niettemin aan sommigen is het gelukt. De gewone soort boeien is genoog bekend om daarnaar lang te staan kijken Doch bij de inzending der Marino vindt ge een toestelletje, dat niet in den catalogus staat, maar in alle opzichten een merkwaardig bedenksel mag heeten. Het is een verkleind model van een reddingboeizooals die ontworpen is door den hoofdingenieur der marine J. W. Calten. Boven de gewone ringvormige heeft zij hot voordeeldat zij ook aan een niet-geoefend zwemmer de gelegenheid biedt om, zelfs in verkleumden toestand, geruimen tijd te blijven drijven. Een vlag, die, hoe de boei ook te water valtsteeds recht op en neer staat maakt het mogelijkden armen schipbreukeling bij dag op betrekkelijk grooten afstand te ontdekken. Om des nachts de plaats aan te geven waar hij zich bevindt behoeft hij slechts de knoppen af te schroeven van eenige bekers aan den zijkant der boei hetgeen gemakkelijk geschieden kan waarna zich onmiddellijk een groote vlam ontwikkeltdie de eigenschap heeftdat zij niet door water gebluscht kan worden. Naar alle waarschijn lijkheid zal deze nieuwigheid nog wel meer van zich doen hoorenvan harte hopen wijdat zij menigeen in de bange ure des gevaars tot redding moge dienen. Meer vertrouwen hebben wij ontegenzeglijk in deze boei dan in de Copeman's Patent seat van Chs. Remy en Bien- fait te Amsterdameen toestel dat don vorm heeft van een zitbank met leuning, doch uitgeslagen een red dingsvlot wordt. Het behoort dus aan boord geplaatst te worden en kan, in geval van nood, gemakkelijk voor zijn nieuwe bestemming hervormd worden. Bij kalm weder op een Hollandsch binnenwater zou het vlot mis schien te gebruiken zijn maar wie zich daaraan moet toevertrouwen te midden van een kokende en bruisende zee klemt zich met recht aan een stroohalm vast. Do aanvaringen op volle zee worden bijna altijd door dikken mist veroorzaakt en de ondervinding leert nog maar al te vaak, dat er nog geen voldoende werktuigen zijn uitgevonden om bij mistig weer doeltreffende sig nalen te geven. De mechanische misthoorn van den heer L. J. Lefèbre wiens eentonige geluiden in den zomer van het vorige jaar öf de ergernis öf den lachlust van vele Scheveninger Kurgasten opwektenstaat ook in het Paleiszoo dikwijls hot een bediende gelust, een kleinen hefboom neer te drukkenop afschuwelijke wijze te toeterenom het rechte woord maar te gebruiken. Door luchtdruk wordt dat geluid voortgebrachtdat zeker op een grooten afstand waar te nemen valt. Eigenaardig is de zelfwerkende fluitboei van de heeren J. P. Noord- wijk Co. van den Burg op Texeldie bestemd is om op stroomen de wateren nabij banken en klippen te wor den gelegd ten einde de stoomboot-kapiteins en schip pers te waarschuwen maar die tevens op zee bij mistig weer diensten kan doen daar men aan hare signalen zou kunnen hooren op welke plaats men zich bevindt. Wij voor ons zouden meenen, dat de boei voor het eerste doel verreweg het best geschikt is. Onze ruimte gedoogt nietdat wij veel langer bij deze belangwekkende afdeeling vertoeven. Toch moeten wij nog een oogenblikje blijven stilstaan bij den zeebood schapper van den heer L. J. Lefèbrewaarvan binnen een tijdperk van 2 jaren door verschillende stoomschepen op hunne reizen een vijftal werd overboord gezetvan welke reeds drie met inhoudende depêche zijn terug gevonden, De jongens doen hun oogen te gast aan de modellen van de kunstlichttorens op Ameland, Duive- land en aan den Noordwachter, door het Departement van marine ingezondenof aan de reddingsjakken van rendierhaar en waterdicht linnen van den heer Gr. Metz te Rotterdam. In een hoek van de galerijtamelijk eenzaambevindt zich de inzending van de nederl. amerikaanscbe stoomvaartmaatschappij, met modellen van sloepklampen scheepsbrancard en gevulde schoepstrom mel. Laat ons in dit stille gedeelte eens uitrusten eer wij onze aandacht aan een nieuwe afdeeling gaan schenken. Voor deze keer hebben wij nog juist den tijd om die nieuwe groepwaarin allerlei middelen tot hot verleenen van oerste hulp bij ongelukken en bij schijndood wordeu tentoongesteld in zijn geheel te bezichtigen. Aan am bulancewagens brancardszieken-draagbaronbed- stoelen rustbanken verbandkisten, doozen voor chirur gische hulp transportmiddelen voor zieken en gewonden enz. ontbreekt het hier natuurlijk niet. Do afdeeling Amsterdam van »Het Roode Kruis" zond eenige van hare raderbaren naar de expositie van veel meer belang is de verzameling van het Departement van Oorlog afdeelinggeneeskundige dienst der landmachtwaar men behalve de gewone brancardsook die volgens de modellen van KromhoutRuysch Scherer en do Mooy vindt tentoongesteld. Deze laatste heerdie dirigoerend officier van gezondheid te Amersfoort is, bezit blijkbaar groote verdiensten op het gebied van transportmiddelen voor gewondon en zieken. Zijne collectie is van groop XVI ontegenzeglijk de belangrijkste en levert het duide lijke bewijs, dat de gunstige beoordeelingen zijner uit vindingen die in verscheidene militaire tijdschriften van binnen- en buitenland sinds vele jaren zijn opgenomen alleszins verdiend zijn. Het principe, waarvan de heer C. de Mooy bij zijne raderbaren is uitgegaan komt in weinig woorden hierop neerdat bij het vervoer van lasten op tweewielige rijtuigen de meeste besparing van arbeid wordt verkregen wanneer zulk een last in vol komen evenwicht wordt geplaatst. Door toepassing daarvan heeft hij b.v. een raderbaar geconstrueerd, die met gun stig gevolg beproefd werd bij golegouheid van de gecom bineerde militaire manoeuvres in de omstreken van Maastricht (1869) on bij de oefeningen in don vesting oorlog te Naarden (1885). Twee ziekendragers kunnen met deze baarindien daarmee twee zwaar gewonden in halfliggende houding over een ongelijk terrein worden vervoerd evenveel tot stand brengen als oen ambulance wagen voortgetrokken door 4 paardon begeleid door 2 stukrijders en 1 ziekenverpleger, terwijl nog bovendien zulk een wagenevenmin als de zieken karren geschikt is om gewonden over een sterk geaccidenteerd terrein te transporteeren. Voor het vervoer tusschen de hulpver- bandplaats en het veldhospitaal is de raderbaar van de Mooy dus een kostelijke uitvinding. Ook zijn hangmat- raderbaar tot vervoer van een lijder, die door één persoon kan getild en over een afstand van 3 tot 4 uur voort gereden mag worden alsmede zijn verschillende ver banden (van blikelastiek gips en rottan) zijn zeer interessant en verdienen een talrijk bezoek. Dit laatste laat, wat de geheele tentoonstelling betreft, nog veel te wenschen over. Slechts feestavonden zijn in staat de menschen bij menigte to lokkon, doch overigens richten nog niet velen hunne schreden naar het Paleis. Als de tentoonstelling oerst wat meer bekend iszal dat waarschijnlijk wel beter worden. ÏIEIjCilE. Den 29 is te Gent eene weduwe, Thien- pont genaamdmet een harer twee zonendoodelijk getroffen, terwijl zij aardbeziën stonden schoon te maken, door het onverwacht afgaan van den revolver, die door den anderen zoon schoon gemaakt werd en tegen aller moening in geladen bleek te zijn. Bij de opening der prov. Staten van Vlaanderen op den 1 is het lid van Ged. Staten de heer de Raedt plotseling dood gebleven. Na een paar korte toespraken ter eere van den ovorledene werd de zitting ten teekon van rouw gesloten. DITTSCMIiAAE». In de op den 1 te Keulen ge houden algemeene vergadering van hot duitsch koloniaal genootschap werd een voorstel aangenomenwaarbij aan do Rijksregeering en den Rijksdag dank wordt betuigd voor de krachtige bestrijding van den slavenhandel en de bevordering der beschaving in Afrika. Daarbij wordt erkenddat ten gevolge van de duitsch-engelsche overeenkomst en de bepaalde aanwijzing der grenzen van het onder duitsche bescherming staand gebied voor de verdere ontwikkeling dier streken veel is gewonnen. Tevens is de hoop uitgedruktdat de Rijksregeering do aan Duitschland verbleven koloniale bezitting verder op hechte grondslagen zal vestigen. Door de vergadering werd hulde gebracht aan de ver diensten van Wissmann die tot eerelid der vereeniging werd benoemd. Majoor Liebert gaf verslag omtrent den militairen toestand in Oost-Afrika. De heer Fabri sprak over de jongste overeenkomst tusschen Engeland en Duitschland Hij betreurde den overgang vau Zanzibar aan Engeland en het niet afstaan van de Walvischbaai aan Duitschland. De heer Yohsen deed uitkomendat Engeland wel het recht van doorvoer, maar geen tolvrijheid had. Men moest alle krachten iuspannen tot ontwikkeling van Oost-Afrika. De vergadering nam nog verscheidene besluiten aan en ging uiteen met den kreetleve de Keizer Do Rijkscommissaris voor Oost-Afrika, majoor von Wiss mann heeft zijn ontslag uit die betrekking gevraagd. Rijksdag. Den 1 word bij eerste en tweede lezing goedgekeurd het wetsontwerp over de consulaire rechts bevoegdheid op Samoa. Verder werden goedgekeurd de suppletoire begrooting tot verhooging van de bezoldiging der rijksambtenaren en die van de legeruitgaven. Den 2 is de vergadering tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. E5TGEI«AAB. Tengevolge van eene werkstaking van de gasstokers hebben de inwoners van Leeds eenige avonden in donker gezeten en moest ook het werk in som mige fabrieken en werkplaatsen gestaakt worden. Te Barrow is tot lid van het Lagerhuis verkozen de heer Duncan, aanhanger van Gladstone, met 1994 st. De candidaat der conservatieven verkreeg 1862 en de zich van Gladstone afgescheiden hebbende liberaal Caine, die zijn ontslag genomen had, slechts 1280 stemmen. FRANKRIJK Eyraud heeft bij zijn oerste verhoor door den rechter-commissaris erkend de moordenaar te zijn geweest van den deurwaarder Gouffó. li tinierDen 3 hield de heer Delafosse eene inter pellatie over do fransche kolonisatie in Tunis. Minister Ribot wees in zijn antvvoord op den vooruitgang der franschen in Tunis. Eene door de regeering goed gekeurde motie van orde strekkende om die kolonisatie te bevordoren werd met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen De gevraagde dadelijke behandeling van het voorstel van den heer Héveille om een onderzoek in te stellen naar den toestand der oorlogsvloot, werd mot 337 tegen 118 stemmen verworpen. IT.AMK. Te Milaan heerscht de diphtheritis epide misch en komen talrijke gevallen van typheuse koortsen voor. AOORWEÜE1V. Het Storthing heeft met 73 tegen 39 stemmen 200.000 kronen toegestaan voor den Noord- pooltocht van dr. Nausendie vóór twee jaren zijnen tocht dwars door Groenland volbracht SERAIE. De Servische consul te Pristina is in don nacht van don 1 op den 2 door Arnaufen vermoord. De Servische regeering heeft haren gezant te Konstanti- nopel opgedragen, aan do Porte to verzoeken oen onder zoek omtrent dezen moord in te stellen en eene schit terende voldooning te vragen. SEAAJE. Den 3 werd in de Kamer medegedeeld, dat de ministers hun ontslag ingediend hadden, dat door de koningin-regentes aangenomen was. Do Kamer schorste daarop hare zittingen. ZlIO AMERIKA. Uit nadere berichten blijkt, dat de Nationale Bank te Buenos-Ayres alleen de beta ling van het driemaandelijksch dividend geschorst heeft en voortaan elk jaar de dividenden zal betalen na de vergadering van aandeelhouders. STATEN-GENERAAL. Bist rieten-wet. Van den minister van binnenl. zaken is ingekomen de memorie van beantwoording op het afdeelingsverslag om trent de wetsvoordracht tot wijziging va.n de kiestabel. Het stelsel van afzonderlijke kiesdistricten wordt daarbij gehandhaafdalleen is op verzoek van het gemeente bestuur van Amsterdam eene kleine verandering gebracht in de grenzen der nieuwe hoofdkiesdistricten Amsterdam VII, VIII en IX met het oog op eene voorgenomen uit voering van bouwplannen. Armbestuur. Do commissie uit de Kamer, die het verslag over den toestand van het armwezen over 1887 heeft onder zocht bracht daarover rapport uit. Hulde brengende aan den zorgvuldigen arbeid van het verslagwenscht zij vroegere indiouing van do jaarverslagenzoodat zij verschijnen in het jaar op het verslagjaar volgend. In eenige provinciën bleek do toestand van het armwezen in dat jaar minder gunstig te zijn. Naar aanleiding van de dienaangaande bekend geworden feiten en bijzonder heden komt het dor commissie (de hoeren Gildemeester, Oppedijk, Mutsaers, Dobbelman en van Gijn) één- parig wenschelijk voor, dat omtrent het verleenen van subsidiën door burgerlijke gemeenton aan instellingen van weldadigheid hooger beroep der beslissingen van Ged. Staten toegestaan worde, ter verkrijging van meer gelijkma tigheid in het verleenen van subsidiën en ter vooi-- komingdat door al te stelselmatige vermindering do toestand dier instellingen onhoudbaar of wel eene be hoorlijke armenverzorging onmogelijk worde. Nog vaak blijkt er ook verschil van gevoelen te bestaan over de werkelijke verblijfplaats van armen waardoor dezen soms aan de meest willekeurige handelwijze zijn blootgesteld. Wettelijke regeling van dit onderwerp waardoor de armen niet aan herhaald hoen en weerzendou, verblijf in de open lucht en verdere liefdelooze behande ling zijn blootgesteld komt der commissie hoogst wen schelijk voor. Den 29 des morgens te 11 uren is op de Maas voor Slikkerveer eene met grind geladen paviljoenschuit aangevaren door do van Rotterdam komende Middelburg- sche stoomboot en onmiddellijk gezonken. De schipper, Dirk Spek met vrouw en twee kinderen kon zich met achterlating van alles in do boot redden. De minister van waterstaat heeft bepaald, dat tegen betaling van een dubbel busrecht de bevoegdheid van particulieren om brieven en verdero stukken van het postkantoor af te doen halen wordt uitgebroid tot die brieven en stukken, welke met late-, avond- of nacht- posten na den sluitingstijd aan het kantoor aankomen. Zooals men zich herinneren zal bedraagt het enkele busrecht van 1 Juli f 3.75 per kwartaal voor Amsterdam en Rotterdam en f 2.50 por kwartaal voor do andore postkantoren. In de nabijheid van het station Geldermalsen is eene in aanbouw zijnde brug voor voetgangers over eene lengte van 20 ol ingestortniemand heeft daarbij eenig letsel bekomen. De 2 percents-leening van 900.000 voor den bouw van een nieuwen stads-schouwburg te Amsterdam is volteekond. Beroepen te Burg op Texel ds. A. W. Hotte te Sittard Te Groningen is ter vervanging van prof. jhr. B. H. C. K. van der Wijck die als opvolger van prof. C. W. Opzoomer naar Utrecht gaat, dr. G. Heymaus tot hoogleeraar in do wijsbegeerte benoemd. Met hem stond op het tweetal, dat door die faculteit en de curatoren te Groningen opgemaakt en aan den minister van biunen- landscho voorgedragen wordt, dr. H, Was, predikant te St. Oedenrode. Zitting van 2 Juli 1890. A. P., J. H. Pz J. W. Gz., Egmond aan Zeo H. A., Alkmaar, P. N., Driehuizen, rijden met een honden kar, ieder 1 boete of 1 dag hecht. S. S., Uitgoostnachtelijk burongoruchtf 3 boete of 1 dag hecht. W. K., Limmen, openbare dronkenschap, 3 boete of 1 dag hecht. J. v. S, Heer Hugowaard als boven, 1 boete of 1 dag hecht. A. G., Alkmaar, als boven bij herhaling, 14 dagen hecht. R. G., Alkmaar overtreding vogolwetf 1 boete of 1 dag hecht. M. v. d. O., weduwe van P. G., Zuid- en Noordseher- mer overtreding militiewet, 1 boote of 1 dag hecht. C. B J. v. S G B., Heer Hugowaard straatschen derij de le en 3e ieder f 5 boote of 5 dagen hecht, en de 2e vrijgesproken. G. L. Cz., Schoorlrijden met een hondenkar, 1 boete of 1 dag hecht. J. N., Driehuizon jacht- en vissehorijwetovertreding, 1 boet» van 3 en 1 van 1, of 1 dag hecht, voor elke boete. J. B A. R. MAlkmaar, J. G., Bergen een hond laten loopen zonder muilkorf, ieder f 0,50 boete of 1 dac hecht.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5