Premie Fogteloo. HERTHA, Feuilleton. 'No. 81. Twee en Negentigste Jaargang 1890, WOENSD A Gr 9 J U LI. Officieel Gedeelte. Buitenland. Binnenland. Van verschillende zijden wordt ons het verlangen kenbaar gemaaktdat de y i e r novellen tezamen voor t' 0,40, ook ver krijgbaar zullen worden gesteld voor hen, die niet als geabonneerde bekend staan maar met anderen de courant medelezen. Wij willenzoolang de voorraad strekt gaarne aan dien wensch voldoen, Men ver zoeke dan den lezer, ten wiens name de courant staatbij ons of bij den brieven- boekhandélaar een exemplaar gaarder of aan te vragen. De UITGEVERS. ALK lIAAIISi ilE €0111A AT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ÏR I A VI Telefoonnummer: 33. Burgemeester en Wethocdeks van Alkmaar brengen ter algomeene kennis, dat zij in hunne heden gehouden vergadering, onder voorwaarden, ingewilligd hebben het verzoek van P. WIT, koopman alhier, om vergunning tot het oprichten van eene bergplaats voor lompen, beeneu enz. in het perceel aan de zuidzijde van de Laat No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 Juli 1890. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCIIÏjAIVD. De te Berlijn gevestigde amerika- nen hebben den 4 het feest ter herinnering aan de on afhankelijkheid der Vereenigde Staten van Noord-Amerika plechtig gevierd. Meer dan 500 personen namen daaraan deel. Aan den Keizer te Christiania en aan den president te Washington werden telegrammen gezonden. Prins Bismarck had voorde uitnoodiging tot deelneming bedankt. De Rijksdag heeft vóór zijn uiteengaan met bijna alge- meene stemmen (alleen de sociaal-democraten en enkele radicalen stemden tegen) besloten de beslissing over de plaats,Waar het nationale gedenkteeken voor Keizer Wil helm I opgericht zal worden, aan den Keizer over te laten, evenals de beslissing over de voorwaarden, inzonderheid betreffende den vorm waaraan de deelnemers zich zullen moeten houden bij de tweede prijsvraagwelke vermoe delijk uitgeschreven zal worden voor die kunstenaars die bij de eerste prijsvraag de best gekeurde ontwerpen inzonden. ENtrEEAND. De gouverneur van engelsch Bechua- naland is gemachtigd geworden het beschermheerschap UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. (40 Hertha keek op en voelde eene zonderlinge gewaar wording in zich opkomen. Het was haar te moede alsof zij dit oogenblik reeds eenmaal had doorleefdzij het dan ook in een eenigszins anderen vorm. Het gelaat van den man die nu eene hoffelijke buiging voor haar maakte kwam haar bekend voor en toch wist zijdat zij hem nog nooit had gezien. Zij kon zich geeno ver klaring geven van haar gevoel, waarin vreugde en angst zich mengdenen dat toch door niets anders werd te voorsehijn geroepen dan door de eerste ontmoeting met een maestro dien zij reeds langen tijd vereerd en be wonderd had. «Neem n in acht", fluisterde Marie haar schalks in het oor, terwijl Kessinger zich tot den kolonel wendde. «Hij is een bijzonder interessant man, maar gevaartijk gevaarlijk... daarvan kunt gij u geen denkbeeld maken! Onder ons gezegd toen Aurelie vernamdat hij hier was wilde zij terstond weggaan maar ik kwam nog juist bijtijds om het haar te beletten iedereen zou na tuurlijk begrepen hebben waarom zij was heengegaan. Gij herinnert n toch wat ik u vertelde Op dien avond van de repetitie Zij heeft hem hartstochtelijk lief gehad de booze wereld beweert zelfs O daar komt hij n al vragen voor de TirolienneGarde a vous, chère amie Een weinig verlegen nam Hertha den arm van den «gevaarlijken" man aan maar na eenige oogenblikken was zjj i'eeds overtuigd dat hare vriendin in de be schrijving van den genialen schilder vreeselijk overdreven van Engeland af te kondigen ten noorden van engelsch Beehuana-land en ton westen van de Zuid-afrikaansche republiek en Matubeleland. Het hoofd der politie heeft den 7 des namiddags 50 der politie-agenten die in den nacht van den 5 op den 6 weigerden dienst te doen zonder vorm van proces, ontslagen. ïfoogerhuis. Den 4 werd het wetsontwerp betref fende den afstand van Helgoland in eerste lezing aan- Eagerhuis. Minister Fergusson verklaarde den 4 dat bij de regeering geene bevestiging ontvangen was van het gerucht als zonden de russen naar de ameri- kaansche grens oprukken of Rusland in Armepie tusschen beiden willen komen ter verwijdering van de Kurden. Bij derde lezing werd het wetsontwerp aahgenomen tot het verleenen eener onafhankelijke grondwet aan westelijk Australië. Den 7 verklaarde de minister van oorlog, dat hij geen enkele mededeeling ontvangen had, als zouden compag nieën der garde geweigerd hebben dien morgen naar de parade te gaan. Minister Fergusson deelde mede dat Portugal in be ginsel het voorstel van Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika aangenomen had tot bepaling bij scheidsrechterlijke uitspraak van het bedrag, dat betaald moet worden als vergoeding voor den Delagoa-spoorweg. Het antwoord der portugeesche regeering werd den avond van dien dag verwacht. FItANHItUH. Het gerechtshof te Parijs heeft ieder der in hechtenis genomen russische nihilisten ver oordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf en J 100 boete uitgezonderd de vrouwelijke beschuldigden Reinstein en Bromberg die vrijgesproken zijn. Het uitbreken der cholera in Spanje heeft te Parijs met vernieuwing de aandacht doen vestigen op de drin gende noodzakelijkheid om in de behoefte aan drinkwater, dat in den zomer vooral zeer slecht is, te voorzien. Sedert drie jaren had de gemeenteraad van Parijs den aankoop van de bronnen van de Vigue en de Verneuil goedge keurd en gelden toegestaan om het water nit die bron nen naar Parijs te voeren doch was bij de wetgevende macht steeds het voorstel aanhangig gebleven om dien aankoop toe te staan. Den 1 heeft de Senaat dat voorstel thans aangenomen. Deze waterleiding zal van het begin tot aan het reservoir 102 mijlen lang en inwendig zoo ruim zijn dat men met een schnitje op het water kan varen. Het reservoir zal 400.000 knb. el inhoud hebben. Het water zal bijna 30 uren noodig hebben om van de bron nen naar de reservoir te komen. Den 6 zijn te Saint-Dié bij de verkiezing voor lid der Kamer 13056 stemmen uitgebracht. Generaal Tricoche, republikein, is gekozen met 7078 stemmen. Picot boulangist, die ten vorigen jare gekozen werd tegen den oud-minister Ferrywiens verkiezing echter nietig ver klaard werd, verkreeg 5757 stemmen. had. In de wijze waarop Roland Kessinger tot haar sprakwas geen zweem te bespeuren van die ijdelheid en zelfgenoegzaamheid die bijvoorbeeld luitenant von Hoffert kenmerkten. Integendeel zijne stem klonk zacht en harmonisch en ook Hetgeen hij sprak was in ver gelijking van de gewone babbelpraatjes ernstig en be langwekkend. Hij had al zooveel gehoord van mevrouw von Anzendorff; gravin Gassier scheen eene ware vriendin van haar te zijn want zij sprak telkens over haar en altijd vol vuur; met ware geestdrift had zij mevrouw von Anzendorff's vele talenten geroemd Door haar wist hij ook, dat hij in Hertha eene kunstvriendin, eene zuster in Phoebus Apollo gevonden «Gij hebt aan eenige mijner schilderjjeu de eer bewezen ze aandachtig te bestudeeren", zei bijjaeene er van hebt gij zelfs met buitengewoon talent gecopiëerd. Het zal een waar genot voor mij zijndeze reproductie eens te mogen zien. De gravin is niet uitgesproken in haar lof." Hertha voelde zich aangenaam getroffen bij deze woor den. Hoe de gevierde maestro wiens naam men in alle couranten kon lezen, noemde het eene eer, dat eene zijner meesterstukken door haar gecopiëerd was En die man zou ijdel en zelfzuchtig zijnzooals Aurelie von Wolfshagen had beweerd? Het was niet edel van Aurelie, iemand, die haar eens zoo dierbaar geweest was, uit spijt over versmade liefdein een slecht daglicht te plaatsen Hertha achtte het een natuurlijke eisch der beleefdheid, den bescheiden kunstenaar uitteiioodigen tot het bezich tigen van hare copie. Hij nam die uitnoodiging aan met een vriendelijkendankbaren blik uit zijne donkere oogendaarna zette hij het gesprek voortniet als eene vreemde tegenover een vreemde, maar alsof hij eene vriendin had teruggevonden, van wie het noodlot hem eenigen tijd verre had gehouden. Één oogenblik, toen hij van Rome en Florence vertelde zoo doodeenvoudig en toch zoo^ vol vnur staarde zij hem gedurende eene minuut als in gepeins verzonken aan en toen zij zich bewust werd van de al te groote aandachtdie zij aan hem wijdde kreeg zij eene hevige kleur. Wat was het Senaat. Den 4 is het wetsontwerp betreffende de rechten op maïsrijst en melasse in zijn geheel goedge keurd. Hamer. Den 4 zijn met 479 tegen 24 stemmen aan genomen al de artikelen van het wetsontwerp, waarbij het algemeen tol-tarief ten gunste van de uit Tunis af komstige voortbrengselen wordt gewijzigd. Daarna is het ontwerp in zijn geheel mede goedgekeurd. ITAÏilE. Nadat de Kamer den 3 artikel 78 van het wetsontwerp op de liefdadige instellingen had aan genomen zooari het door den Senaat gewijzigd was werd den 4 liet geheele wetsontwerp aangenomen met 159 tegen 41 stemmen. RU8LAXD Den 4 is het keizerlijk manifest be treflende de vereeniging van bet postwezen van Finland met dat van het russische rijk officieel afgekondigd. In de aangekondigde regeling van de verdeeling der zuivere winst der spoorwegmaatschappijen wordt bepaald, dat in de eerste plaats die winst moet komen ten bate van de obligatiën vervolgens van leeningen en eindelijk van de aandeelhouders. De maatschappijen welke onder stand van de regeering genieten aan deze gelden schul dig zijn of een deel harer zuivere winst aan de regeering hebben |iit te keeren moeten het plan der verdeeling vooraf bij de regeering ten onderzoek indienen. SPASJE. Den 4 hebben zich aan cholera voorge daan te Gandia 2 ziekte- en 4 sterfgevallen, te Geneva, te Lugarduevo en te Magenta 1 sterfgevalte Manuel 2 ziekte- en 1 sterfgevalte Cullera 6 ziekte- en 3 sterf gevallen en te Portabelli 1 sterfgeval. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteldCanovas del Castillo presidentSilvela, binnenl. zaken Villa- verde justitie Cosgayon financiën Isasa openbare werken; generaal Azcarraga oorlogadmiraal Béranger, marine Fabia koloniën hertog de Tetuan, buitenland- sche zaken. De nieuwe ministers hebben den 5 reeds den eed af gelegd. Volgens officieelo opgaven bereikt het tekort in de schatkist 394 millioen behalve de 51 millioen van de Tabaks-maatschappij opgenomen. Den 7 is door den heer Canovas del Castillo het besluit betreffende de schorsing der Kamerzittingen voorgelezen. STATEN-GENERAAL. Tweede Hamer. Uit de op den 3 door den minister van marine gegeven inlichtingen op de vragen van den heer Gnyot over de staking van betaling door de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, in verband met de bij die fabriek in aanbouw zijnde oorlogsschepen, is gebleken, dat op het ramtorenschip bij het teekenen van het contract 200.000 gegeven is en voor het pant- toch in dien man dat haar zoo onweerstaanbaar aan trok Was het alleen de sympathie voor den kunstenaar? «Neen, zeker niet!" bekende zij zich zelve. «Er moet eene vriendschap bestaan, die plotseling ontwaakt, zonder dat de personen zelve elkander eigenlijk nog voldoendo kennen. Zoo voel ik voor hem en voelt hij voor mij daarom spreekt hij zoo ernstigzoo afgemeten, zoo eer biedig. Zijne beminnelijke persoonlijkheid zou zelfs doen vergeten, dat hij een kunstenaar is, die, niettegenstaande zijne jeugdreeds zooveel groots en schoons heeft tot stand gebracht. Ja, waarlijk, nu eerst drong het tot haar door hoe ontzettend jong hjj nog was. Hoogstens dertig jaai I In geen geval zag hij er ouder uit. En zoo frisch, zoo levendigonverminderd de uitdrukking van hoogo geestelijke ontwikkeling die zoo helder en zonnig over zijn gelaat lag verspreid. Krachtig en teeder tevens hield hij hare gestalte bij het dansen omvat. Hij danste volstrekt niet zoo volgens alle ïegelen der kunst als luitenant von Höffertmaar in de wijzewaarop hij het deed lag iets als een ver borgen vuur, iets verleidelijks, zoodat Hertha gedurende een oogenblik de oogen sloot Kadat hij haar bij haar echtgenoot had teruggebracht, onderhield hij zich eenigen tijd met von Anzendorff. Heitha zocht ongemerkt de palmboomen weder op en keek, met de handen in den schoot gevouwen, droomerig naar den bloedrooden hemel boven den koepel van St. Pieter. De woorden van Marie «hij is gevaarlijk, o, zoo gevaarlijk! weerklonken luide in hare ziel. Ja, in zeker opzicht had de gravin gelijk. Een man, die iemand in zulk eene stemming brachtwien het gelukte met de eenvoudigste middelen naar welgevallen eiken toon te doen weerklinken in het gemoed zijner toehoorders die zoo heerlijk kon vertellen die verdiende bijna dezen naam Marie had het echter anders bedoeld.... Wat beteekende die opmerking over freule von Wolfshagen «De booze wereld beweert...." Wat beweerde die In elk geval lag de schuld aan de zijde van Aurelie. Zij had moeten begrijpen dat een genie dat steeds naar hooger streeft,

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1