Premie Fogteloo. H E R T H A. Feuilleton. No. 82. Twee en liegentigste «laargang. 1890 V R IJ D A Gr 11 J U11. Buitenland. Van verschillende zijden wordt ons het verlangen kenbaar gemaaktdat de vier novellen tezamen voor f 0,40, ook ver krijgbaar zullen worden gesteld voor hen, die niet als geabonneerde bekend staan, maar met anderen de courant medelezen. Wij willen zoolang de voorraad strekt gaarne aan dien wensch voldoen, Men ver zoeke dan den lezer, ten wiens name de courant staatbij ons of bij den brieven gaarder of boekhandelaar een exemplaar aan te vragen. De UITGEVERS. ALKIHAARSCHE crura\t. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers 0,0tt. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23. BELGIE. De oud-minister van Humbeeck is over leden en den 8 begraven. Alle leden der liberale partij woonden de begrafenis bij. De buitengewone zitting der Kamers is dien dag geopend. De Senaat herkoos zijn bureau met geringe wijziging. De Kamer onderzocht de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden. Den *9 werd bet wetsontwerp betreffende den Congostaat ingediend. Daarbij wordt in -hoofdzaak voorgesteld den Staat voorloopig .geldelijken steun te verschaffen en daarvoor het grondgebied als -onderpand aan te nemen waardoor -de overneming als het ware voorbereid wordt' MIIT8CH IiANO. Aan den schutters-wedstrijd in den wintertuin van het Centra&'b-hotel te Berlijn namen den 5 ruim 2000 schutters deel, waaronder de scherp schutters uit Rotterdam. De voorzitter van het feest comité Dirsch heette de gasten w-elkom en de justitieraad Horwitz roemde de beschavende beteekenis van het feest. De kapel van het 4 garde-regiment maakte muziek. Onder leiding van den componist Lndolf Waldmann werd een door hem gedicht en op muziek gezet vaderlandsch lied .gemeenschappelijk gezongen. Eindelijk zongen allen het ioor Duitsehland, Duitschland boven alles." Het feest liep schitterend af. Den 6, toen h-et weder zeer onstuimig en regenachtig was werd de wedstrijd voorafgegaan door een schitte renden optocht van de schatters naar het raadhuis (van de Brandenburger poort af) door de feestelijk versierde straten en verder -naar het feestterrein. Vooraan inden stoet gingen de amerikanen onder de overige buiten- landsche schutters in den optocht werden de nederland-ers met bijzonder levendige toejuichingen van het publiek ontvangen. UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN 4i) Von Anzendorft had niet het minste vermoeden van den eigenaardigen gemoedstoestand zijner vrouw en was oogenblikkelijk bereid om aan hare wenschen te ge- moet te komen. Zij maakten dus een rijtoer naar het Eiehenthal. Zoo naderde Woensdag, het prachtige herfstweder be loofde bestendig te zijn de zon scheen zoo helder alsof men in het zuiden was. Om half twee gaf Roland Kes- singer zijn kaartje af en werd ontvangen in de kamer van den heer des huizeswaar de copie hing van de beroemde schilderij. Het hart der jonge vrouw popelde, toen de kunstenaar er voor stond en het met de grootste aandacht bekeek. »Hoe vindt gij het werk van mijne vrouw vroeg de kolonel. »Als de ontwerper van het origineel ben ik in mijne critiek wellicht wat eenzijdig. Evenwelal vind ik hier en daar wel wat aan te merken het koloriet der cos tumes vind ik bijvoorbeeld een weinig te hard ik moet toch bekennendat de teekoning onberispelijk is. On eindig beter dan in de meeste copieën op de schilder school. De arme verlatene, daar bij den pilaar, schijnt mij al bijzonder goed gelukt te zijn. De trek om den mond is wel niet dezelfde als op het origineelmaar eerlijk bekend veel sprekender. Het meisje schijnt hier nog meer onder den indruk van bare smart te zijn. Ik maak n mijn compliment, mevrouw! Gij bezit een benijdenswaardig talent; schildert gij ook naar de natuur »Jalandschappen." ENCEEANII. Den 7 des avonds te 8 uur was eene talrijke volksmenigte verzameld voor het centrale politie bureau te Londen, waardoor het verkeer spoedig gestremd was. Er werden gedrukte oproepingen rondgedeeld voor eene volksvergadering te 10 uur die eindigden met de woorden: »Leve de sociale omwenteling!" De menigte zong de Marseillaise". De bereden politie trachtte te vergeefs de straat schoon te vegen. Eenige personen werden in hechtenis genomen, sommigen gewond. Een datachement cavallerie moest worden te hulp geroepen om den Prins van Wales uit de opera naar zijne woning te geleiden. De wanordelijkheden, die door de houding der politie agenten waren uitgelokt, duurden tot diep in den nacht. Eerst te 2 uren werd de orde hersteld, toen de bereden politie en de cavalerie der lijfwacht, geholpen door den regen de manifestanten uiteendreven. In het hevigst van het stantje, terwijl de agenten die trouw waren gebleven hun plicht dedenwierpen de anderen uit de vensters van het politiebureau allerlei projectielen op hen neder. De muiters' zonden aan den minister van binnenlandsche zaken een laatsten eisch waarin zij met eene algemeene werkstaking dreigden, als aan hunne eischen geene voldoening werd gegeven. Den 7 weigerde het tweede bataljon grenadiers der kazerne Wellington te gehoorzamen aan den last tot inspectie der randsels. Na overleg met de officiereu van den staf zag de kolonel van de inspectie af en richtte eene vermaning tot de troependoch werd uitgefloten en uitgejouwd. Deze troepen hadden gedurende eenige dagen z waren dienst moeten verrichten door buitenge wonen wacht en (-eredienst, in het Koninklijk paleis en bij de recepties ten hove en waren ontstemd over het vele werk, dat van hen gevorderd was. Het door ziekte van een sergeant-majoor op Zondagin plaats van op Zaterdag uitgevaardigde beveldat op Maandagochtend half negen eene parade in marschkleeding zou worden gehouden, waardoor op Zondag alles voor de parade klaar moest worden gemaakt en de manschappen verhinderd werden van den vrijen Zondag gebruik te maken, deed hunne ontevredenheid zoo toenemendat zijtoen op Maandagmorgen de eerste bel voor de parade luidde, in hunne kamers bleven. Toen de officieren hen riepen, kwamen zij op te kennen gevende, dat het eenige doel hunner weigering was geweest hunne grieven ter kennis der hoogere overheidspersonen te brengen en op te komen tegen den zwaren van hen gevorderden dienst. Den 9 kwamen nog wanordelijkheden voor in de Bow straat. Drie personen werden gevangen genomen. De bereden politie slaagde in het uiteen drijven der menigte. De beweging onder de postbeambten tot het verkrijgen der verlangde verbetering neemt toe. Veertig leden der Vereeniging (welke de werkstaking leidt) verwijderden den 9 te Londen met geweld zeventig anderen uit het bureau voor den postpakket dienst. Driehonderd bestellers van het hoofdpostkantoor staakten, maar hervatten later den arbeid. Lord Compton is als bemiddelaar opgetreden tusschen den minister Raikes en de telegraafbeambten. 'Gij moet u toeleggen op het schilderen van por tretten." »Maar ik heb geen leermeesterik moet alles van mij zelve hebben." »Zooveel te schitterender is de verwachting die men met recht van n mag koesteren. Trouwens de wijze waarop gij het penseel hanteert, behoudens enkele klei nigheden, doet toch denken aan eene zekere school." 'Indien gij het zoo noemen wilt, ja. In het Margaretheu- stift hadden wij een voortreffelijken teekenmeester. In den laatsten tijd beproefden wij zelfs met water- en olieverf te schilderen. En latertoen ik bij mijn zwager woonde, had ik drie malen in de week onderricht; maar de hofschilder Köttig kon mij met zijne vervelende me thode niet bijzonder boeien. Louter uit een gevoel van plicht hield ik het volmaar het ware genot is pas ge komentoen ik alleen was en mijn eigen zin kon volgen." Terwijl zij sprak, had Roland Kessinger geen oog van haar afgewend. Gij laat den hofschilder geen recht wedervaren", antwoordde hij lachend. »Otfried Köttig is een zeer kundige leermeester, maar hem ontbreekt de scheppende krachtdie ik onvoorwaardelijk noodig achtom een talent als het uwe voortdurend te boeien. Ik heb, wat dat betreft, bij mijne verschillende scholieren menige ervaring opgedaan." j>WatHebt gij nog scholieren?" vroeg de kolonel. j>Ja zoowel heeren als dames." »Dat verbaast mij meer dan ik u zeggen kan bij al hetgeen gij zelf produceert." Och, gij stelt er u meer van voor dan het werkelijk is. Eenige jonge kunstenaars en kunstenaressen komen in mijn atelier en schilderen daareigenlijk geheel op zich zelve; terwijl ik mij bijna niet om hen bekommer en aan mijn eigen arbeid voortga. Nu en dan als ik eene versche sigaar opsteekof om eene andere reden pauseer, ga ik eens bij hen rondgeef hier eene goed-, daar eene afkeuring, verklaar, verbeter of laat hen zelve do font zoeken, die zij gemaakt hebben. Bovendien hin dert het mij volstrekt niet, wanneer een mijner scholie ren mij iets komt vragen." Eagerhuls. Het voorstel der oppositie om de be grooting voor de politie in Ierland met f 2.400.000 te verlagen, werd den 9 met 291 tegen 219 stemmen ver worpen. De minister van binnenl. zaken Matthews deelde mede dat de berichten uit alle kanten van Londen gunstig luidden. Nergens weigerden de politie-agenten den arbeid. De militaire overheidwelke een onderzoek ingesteld had naar het verzet van het tweede bataljon grenadiers verklaardedat de grieven der soldaten ge grond waren. Het beveldat de soldaten de kazerne niet mochten verlatenwas weer opgeheven. Een ander regement zou in de kazerne geplaatst worden ten einde den dienst der grenadiers te verlichten. FRANKRIJK. Kanier. Den 5 is behandeld het van den Senaat terug ontvangen wetsontwerp tot regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen in fabrieken. Een voorstel van graaf de Mun, om in geen geval kinderen beneden 13 jaar toe te laten, werd aangenomen. Het artikel, waarbij de werktijd voor kinderen en minderjarige meisjes op 10 uren werd vastgesteld is goedgekeurd even zoo met verwerping van een amendement om het ook op vrouwen toe te passenmet bijna algemeene stemmen het artikel, waarbij nachtelijke arbeid van vrouwen ver boden wordtbehoudens uitzonderingen voor sommige takken van nijverheid. Een voorstel van graaf de Murt om te bepalendat de aan de vrouwen en kinderen voorbehouden rustdag de Zondag zou zijn is met 304 tegen 210 stemmen verworpen. Den 7 werden alle arti kelen van dat ontwerp aangenomen. MJXEMHURG. De heer Alex. Brasseur, liberaal, is te Luxemburg met 366 stemmen tot lid der Kamer gekozenofschoon de liberalen verdeeld waren en ook de clericalen zijn tegenstander, den heer Emil Servais steunden. Deze bekwam 317 stemmen. Zoodra de uitslag bekend werd gemaaktontstond onder de menigte voor het gebouw groote geestdrift. De heer Brasseur werd in triomf naar huis gedragen. AiOORWEdEAT. De voorgestelde verbooging der jaarwedde van de ministers van 10000 tot 12000 kronen is aangenomen. Eene kroon is ongeveer 0,63 in Ne- derlandseh geld. SPANJE. In den ministerraad van den 9 deelde de^ minister van binnenl. zaken mededat de cholera- epidemie zich uitbreidde en te Gandia groote ellende heerschte. Den 9 trokken te Valencia ongeveer 6000 personen op vreedzame wijze naar de conservatieve club om eene belooging te houden, doch werden uiteengejaagd door de gendarmes, die eene charge maakten, terwijl ook de sol daten met gevelde bajonet hen verhinderden zich weder aaneen te sluiten. Hertha was reeds op het punt van te zeggen: »Hoe heerlijk zou het zijn indien ik mij tot uwe scholieren mocht rekenen Zij stelde zich reeds voor dat zij in zijn atelier zat te schilderen zij zag het met een kun— stenaarsoog gemeubeleerde vertrek de golvende drape rieën de prachtige dierenhuiden de ezels met de half afgewerkte schilderstukken en Roland's jeugdige ge stalte dicht naast zichzij hoorde hoe hij haar met het grootste geduld verklaarde, waarom deze tint te hard, gindsche lijn te onduidelijkdie schaduw te diep was. Zij begreep eigenlijk niet wat haar in die voorstelling zoo bekoorde en de oorzaak van het beklemmende gevoel, dat haar verhinderde haar wensch uit te spreken bleef haar een raadsel. Zweeg zij eenvoudig uit bescheidenheid? Maar hij had immers zelf erkend, dat zij niet van talent was ontbloot en men behoeft zich toch niet te ver ontschuldigen wanneer men wil leeren Zij keek haar echtgenoot aan zou hij het wellicht voor haar vragen De gedachte was wel opgekomen in den kolonel, maar hij had die ook terstond weder van zich afgezet. Ware Hertha in staat geweest om zonder vooringenomenheid te oordeelen, dan zou zij ook onmiddellijk hebben inge zien dat haar echtgenoot geene enkele reden had om zich door zulk eene ingrijpende verandering de heerlijkste oogenblikken van zijne voormiddagen te laten ontnemen. Liet hij er nu en dan al eens een voorbijgaan zonder haar in haar atelier te komen opzoeken, hij wist toch dat zij daar was en dat hij haar kon zien, indien hfi het wilde. Dat gevoel alleen reeds was eene zaligheid voor hem en het verliet hem niet, zelfs onder den meest ingespan nen arbeid. Maar er was meer. Hertha had het schilde ren tot nu toe beschouwd als eene liefhebberij, waarvan zij te zamen genoten. Een regelmatig bezoek van drie uren in Kessinger's atelier en een intieme omgang met de kunstenaars en kunstenaressen zouden hierin eene zeer ongewenschte verandering brengen. De kunstenaars wereld heeft nu eenmaal in dit opzicht iets verleidelijks. Het was veel beter, dat zij tot haar dood toe eene dilet—

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1