Alkmaar-Hoorn, Telegrafische Berichten. Haarlem, 10 Juli. Met bijna algemeene stemmen is eene motie aangenomen, de wen- schelijkheid erkennende van den aanleg van den lokaal-spoorweg met een renteloos voorschol van hoogstens f 200.001) of evenre dige bijdrage, Gedeputeerden uit- noodigende tot nadere voor dracht in een of anderen zin. De Staten zijn bereid een voor schot van f 200.000 te geven of eene evenredige subsidie en ver zoeken Gedeputeerden in de No- vember-vergadering een nader voorstel te doen. Stads-Berichten. algemeene kosten wordt uitgetrokken 80,000,tegen 30,740,op de lijn HoornMedemblik. Deze laatste lijn, die slechts enkele kilometers korter is, heeft gekost 581,516,terwijl voor den lokaal-spoorweg Alkmaar Hoorn op een bedrag van 890,000,wordt gerekend. Bovendien werd opgemerkt dat de lijn Alkmaar Hoornhoe gewenscht ook voor het noordelijk deel dei- provincie, slechts aan een betrekkelijk klein gedeelte van Noordholland zal ten goede komen en eindelijk, dat met uitzondering van Alkmaar, tot dusverre door de be trokken gemeenten geene subsidiën waren toegezegd. Hiertegen werd aangevoerd dat voor het geval dat aan de ondernemers het volle bedrag der onteigenings- kosten namelijk 317,000,werd vergoed, daarmede hunne risico nog geenszins zou vervallen. Immers zou dan nog voor kosten van aanleg over blijven eei;e som van 573,000. Aannemende het gunstige geval dat de lijn Alkmaar Hoorn het dubbele opbrengt van de lijn HoornMedem blik, of 3,000,per kilometer per jaar, dan zou dit een bruto-opbrengst geven per jaar van ƒ66,000, Dit bedrag, verminderd met de kosten van exploitatie aan de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij te betalen, ad f 45,000,blijft eene netto ontvangst over van 21,000,-. Deze som zou juist toereikende zijn om van een kapi taal van slechts 525,000,eene rente van 4 proeent te betalen. De geheele opbrengst zou dus nog onvoldoende zijn voor de betaling der rente, veel minder kunnen strekken tot het doen van eenige afschrijving of tot het opleveren van eene billijke winst voor den ondernemer. Dat de kosten van onteigening en aanleg hoog zijn geraamd is mogelijk. De begrooting is echter opgemaakt door den ingenieur Eversindertijd eerst-aanwezend in genieur bij den Staatsspoorweg te Hoorn, en levert dus waarborgen van betrouwbaarheid op. Daarbij mag niet uit het oog worden verlorendat de lijn HoornMedem blik is ontworpen en gebouwd in een tijd vaD malaise bij lage grondprijzendat de belangen daarbij van zuiver lokalen aard warenwat aanleiding gaf om de gronden voor betrekkelijk lage prijzen in handen te krijgen. Bij den aanleg van den lokaal-spoor HoornAlkmaar treedt het lokaal belang minder op den voorgrond en moet met de stijgende landprijzen rekening worden gehoudenter wijl niet mag worden voorbijgeziendat ook de prijzen van het ijzer sedert belangrijk zijn gestegen. Ten opzichte van de kostbaarheid van den weg wordt er nog op gewezendat de lijn AlkmaarHoorn kost baarder is geprojecteerdopdat de geheele onderbouw en dus ook alle kunstwerken geschikt zonden zijnvoor het vervoer van het materieel van de Hollandsche Spoor weg-Maatschappij. Wat het particulier initiatief betreft en het optreden van andere belanghebbenden meende mendat er wel geen uitzicht zou bestaan om de ontbrekende 176,000.— langs dezen weg te verkrijgen. De belanghebbenden zouden moeten zijn Alkmaar en Hoornen de enkele gemeenten die door de lijn worden doorsneden. Dat alle gemeentendie in aanraking komen met spoorwegennoodzakelijk tot meerderen bloei zullen ge raken, is eene stelling die naar het oordeel van enkele ledendoor de ervaring wordt gelogenstraftmaar af gescheiden hiervan, was van deze kleine gemeenten, die zich reeds tot deelneming van 15,000.in het kapitaal •der onderneming hadden verbonden, geene belangrijke bijdrage te verwachten. Alkmaar heeft f 40,000.toegezegd, maar de ge meente Hoorn heeft niet tot het toezeggen van eenig •offer kunnen besluiten. Ook het denkbeeld dat slechts een klein deel der pro vincie door den lokaal-spoor HoornAlkmaar zou wor den gebaatvond ernstige bestrijding. Levendig verkeer en vertier, dat door betere communicatie bevorderd wordt, is voordeelig voor de geheele provincie. Het voorstel dat in eene der afdeelingen door de heeren den Tex, Lomanvan Nierop en Coninck Westenberg werd ingediend en behandeld en met algemeene stemmen goedgekeurd is luidt aldus De ondergeteekenden hebben de eer voor te stellen Voor den aanleg van een lokaal-spoorweg tnsschen Alkmaar en Hoorn volgens het door de heeren Bosman en de Lange ontworpen planeen renteloos voorschot uit de provinciale fondsen toe te zeggentot het bedrag der kosten van onteigening, verminderd met 40,000, zijnde de door Alkmaar toegezegde bijdragedoch hoog stens tot een bedrag van 200,000.en op voorwaarde 1. dat de aanleg geschiede door eene naamlooze ven nootschap, waarvan de statuten door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd; 2. dat aan deze vennootschap het voorschot zal wor den verleend 3. dat indien in eenig jaar de winst der maatschappij meer dan 4 procent mocht bedragen de helft van zoo danig meerder bedrag zal strekken tot aflossing van het voorschot totdat de geheele schuld zal zijn gedelgd 4. dat ingeval van liquidatie het voorschot invorder baar zijn zal 5. dat de uitbetaling zal geschieden enz. gelijkluidend met de voordracht sub. 3. 6. dat de subsidie vervalt enz. gelijkluidend met de voordracht sub. 4. Uit bovenstaand verslag volgt, naar de meening van de commissie van rapporteurs: 1. dat de voordrachtalsnu genoegzaam toegelicht niet behoort gerenvoyeerd te worden aan Gedeputeerde Staten 2. dat de bijdrage door de provincie te verleenen be hoort te worden verhoogden wel tot een maximum van 200,000.evenwel niet als subsidiemaar als renteloos voorschot, onder de voorwaarden in het mede gedeeld schriftelijk voorstel opgenomen. De rapporteurs der verschillende afdeelingen, J. H. A. A. KALPF. C. M. J. WILLEUM1ER. J. BUIS Pz. Joh. KOZENDAAL. K. Cz. DE ROER. D. C. LOMAN. In de op den 7 gehouden vergadering van de afdeeling Xijpe der Holl. Maatschappij van landbouw werd, na lezing en goedkeuring der notulen, rekening en verantwoording gedaan door den penningmeester over 1889. Uit de rekening die werd goedgekeurd bleek dat was ontvangen f 189. en uitgegeven 191,92 alzoo sluitende met een nadeelig slot van 2,92.1. Verschil lende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Daarna kwam in behandeling een brief van de commissie van 5 leden, benoemd door het hoofdbestuur van de Maatschappij, ter bevordering van het veeartse- nijkundig staatstoezicht, welke belast is met een onderzoek naar de werking van de bepalingen omtrent de besmet telijke varkensziekte. In dien brief worden zes vragen gesteld1°. Zijn er wettelijke bepalingen noodig ter bestrijding van varkensziekte 2°. Is wijziging van het bestaande koninklijk besluit wenschelijk? 3". Acht men onteigening bij het heerschen der ziekte wenschelijk 4°. Wat is uw oordeel omtrent de voorbehoedmiddelen 5°. Worden de gevallen van ziekte in uwe gemeente aangegeven 6". Geschiedde zulks in 1889 even goed als in 1888? De eerste vraag meende men bevestigend te kuunen beantwoorden De tweede eveneens. Het koninklijk be sluit behoort zoo te worden gewijzigddat ook van ge slachte varkens, welke voor de consumtie zijn afgekeurd, de waarde wordt vergoed. Op vraag 3 werd besloten te antwoorden, dat, indien verbranding en begraving door deskundigen noodzakelijk worden geacht, dan ook onteigening billijk en rechtvaardig is. De grondenwelke daarvoor pleiten zijn door de afgevaardigden dezer afdeeling reeds aangevoerd in de vergadering der Hollandsche Maatschappij van landbouw, in 1889 te Haarlem gehouden. Wat de vierde vraag betreft, was men van oordeel, dat de varkensziekte kan worden voorkomen door de jonge varkens 6 weken lang uitsluitend te voeden met bloed en afval van andere dieren of met visch. Daardoor wordt de gal voldoende afgescheiden en de vlekziekte is eene ziekte, die door de gal ontstaat. Als een goed middel om de ziekte te voorkomen, wordt ook pekel genoemd; deze moet door het voeder worden gemengd. Eén lid der vergadering deelde ook een bijzonder geval van herstel der ziekte mede. Iemand had, op raad van den veearts, zijn zieke varken in den grond gestopt met den kop boven aarde, met het gunstig gevolg dat het zijne krachten terugkreeg, zich uit den grond werkte, het toen op een loopen zette en zijn meester verliet. Het varken was weder gezond geworden. De behandeling was voorgeschreven door den veearts Visser van Langedijk. Of alle gevallen van ziekte bij den burgemeester aan gegeven worden (vraag 5). kon de vergadering niet zeggen. Dat er gevallen aangegeven zijn, kan alleen als feit worden vermeld. Evenmin was op vi'aag 6 een beslissend antwoord te geven. Tot het geven eener bijdrage voor proeven op groote schaal, verklaarde de vergadering zich ongenegen met het oog op den stand der kas. Men meende ook dat deze proeven, zoo noodig, door het Rijk moeten worden bekostigd. Op de vragendoor den secretaris aan de verschillende kaasfabrieken gedaan omtrent de gebreken in de kaas is tot heden alleen door den heer Eriks directeur der fabriek te Burgerbrug, geantwoord. Op die fabriek had men blauw in de kaas gehad, doch door de melk door een fijne teems en een doek of zak te gieten, had men geen last meer gehad. De oorzaak van het rijzen der kaas had men nog niet gevonden. De heer Bossen bespreekt het wensckelijke om nu er slechts 59 leden in deze afdeeling zijn overgebleven de uitgaven te bekrimpen, aangezien er anders in de afdee ling zelve niets meer kan worden gedaan. In de volgende vergadering, die op 11 Augustus a.s. wordt bepaald, wenscht hij deze zaak te bespreken. De vergadering werd daarna gesloten. Bij kon. besluit van den 5 zijn o. a. bij den ge- neralen staf benoemd tot luit.-kolonel de majoors A. L W. Seijffardt en W. Rooseboom van dien staf, thans op non-activiteit gesteld als lid van de Tweede Kamer. Als gevolg van die bevordering zal eerlang in de hoofd kiesdistricten Utrecht en Arnhem eene verkiezing voor een Kamerlid moeten plaats hebben. De luchtreiziger Herman Rodenhof, die den 5 des namiddags te 5 u. 39 min. met zijn luchtballon uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op steeg, is te 6 u. 10 min. ten noordoosten van Nieuwendam neergedaald. De grootste hoogte, die hij bereikte was 960 el. In do tweede vergadering der leden van de juristen- vereeniging, den 5 te Zutfen gehouden, is de vraag, is invoering der voorwaardelijke veroordeeling in Nederland wenschelijk? na uitvoerige bespreking met 26 tegen 18 gtemmeu ontkennend beantwoord. Den 6 des avonds is te Kat wijk eone schapensclxuur afgebrand; het vee werd gered; alleen kwamen een tiental kippen in de vlammen om. Bij kon. besluit van den 7 is benoemd tot procu reur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch de heer jhr. mr. Th. Serraris, thans advocaat-generaal bij dat gerechtshof zijnde hij tevens tijdelijk belast met de func- tiën van directeur van politie voor het ressort van dat hof. Men schrijft ons Spanbroek in feestdosch en Opmeer niet minder. Ongewone drukte op de straten van onze anders vrij stille dorpjes. En geen wonder. De beide gemeenten moesten immers toonenhoezeer de burgemeester, de heer H. J. K. v. d. Steen, met diens echtgenoote werd hooggeacht. Vandaar die opgewondenheidvandaar al die wapperende vlaggen, vandaar die sierlijke eerepoorten. Den 7 werd dan ook door bijna alle bewoners het echtpaar van Hoogwoud afgehaald, waar voor hen een rijtuig ge reed stond. Eene menigte ruiters vormden een eerewacht. Bij aankomst te Spanbroek werd het door den heer C. Roozendaal verwelkomd. Hierna verstrooide zich de menigte, die echter 's avonds weer bijeenkwam, om het vuurwerk te zien. Dit vooral overtrof de verwachtingen der meeste aanwezigen. Door de gemeente zal het zil veren paar een photographie van het versierde huis worden aangeboden. Als een bewijs voor de algemeene belangstelling zij nog medegedeeld, dat de commissie, die zich belast had met het aanbieden eener lijst voor een geschenk enz j 420,10 bij elkander kreeg. Nog is evenwel alles niet afgeloopen. Wat nog volgen zal meld ik u later weer eens. Den 8 is herkozen tot buitengewoon lid van Gede puteerde Staten in Utrecht de heer mr. S. J. van Geuns en gekozen tot lid van Ged. Staten in Noordbrabant de heer mr. Th. G. M. Smits van Oijen te Eindhoven. Op het verzoek van den raad der gemeente Eg- mond-Mnnen om vrijstelling der verplichting tot het heffen van schoolgeld is door den minister van binnen- landsche zaken afwijzend beschikt. Ook te Kieuwe Aiedorp is eene afwijzende beschikking ontvangen. Te Egntond aan Stee is gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer P. de Graaff Cz. In de vorige week is ten huize van C. A. te Span broek een brutale diefstal gepleegd. Uit de portefeuille van voornoemden landbouwer ziju 3 bankbiljetten van 100 ontvreemd. De overige geldswaarde heeft men laten liggen. Sporen van inbraak heeft men niet kunnen ontdekken. De politie doet onderzoek, maar is den dader nog niet op het spoor. Bij kon. besluit van den 6 is aan den heer mr. P. Booij, op zijn vei'zoek, eervol ontslag vei'leend als lid van het college van regenten over de Rijks-wex'kinrichting en het huis vau bewaring te Hoorn, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en benoemd tot lid in zijne plaats de heer H. J. van Ebbenhorst Teng- bergen, ontvanger der directe belastingen en accijnsen voor het kantoor Blokker c. a. aldaar. Den 7 en 8 had het overgangs-examen der der Rijks Hoogere Bairgerseliool alhier plaats. Bevorderd werden tot do 2e klasse: W. J. D. Appel (nederl., fransch en duitsch), L. M. van den Borg, J. A. C. Bender, Marie J. Boeke, A. G. Hoek, W Holsmullei-, Alida Keg (talen en teekenen). I). Kliffen, H. P. Kluit man, R. Kraakman, Hendrika J. Lugten P. C. Menso- nidesJ. G. Messelaar, F. Nobel Az D. Pons, J. N. PreijerH. A. P. Schaaps, T. J. Stikkel, C. Stikkel, (fransch en duitsch). Voox-waardelijk bevordex-d 4, niet bevorderd 4. Bevorderd tot de 3e klasse P. H. van der Hoeven H. Jansen, W. H. Keesom J. Pot A. Pijper, D. van der Stok, J. H. Visser, W. de Vries. Voorwaardelijk bevorderd 3 niet bevordex-d 3. Bevorderd tot de 4e klasse: G. M. E. Aghina (teekenen), N. Akkerman, J. Bijpost, P. A A. van Loon, B. T. Paets, K. J Pen Marie M Stikkel van Dam (talen en teekenen), O. W. J. Strumphler. Voorwaardelijk bevor derd 3 niet bevorderd 1. Bevorderd tot de 5e klasse: J. Gouwe, Johanna M. van Haaften (teekenen), T. J. C. Meeues (teekenen), L. van de Pol, M. J van Trotsenbnrg. Voorwaardelijk bevorderd 1, niet bevorderd 1. Voor het eerste toelatings-examen, dat den 10 en 11 gehouden wordt, hebben zich 19 candidateu voor de le en 1 voor de 2e klasse aangemeld. De heer H. llloem, die gedurende 19 jaren pas toor van de Dominicuskerk alhier is geweest, heeft met het oog op zijnen klim menden leeftijd de herdelijke be diening neergelegd. Den 6 heeft hij zijne parochianen voor het laatst toegesproken en afscheid van hen geno men. Gedurende zijn verblijf in deze gemeente wist hij zich ook ouder andersdenkenden vele vrienden te verwerven, die hem zeker niet minder dan zijne geloofsgenoten toe- wenschen dat het hem gegeven moge zijnnog eenige jax-en te mogen rusten van zijnen arbeid. De heer <5. B. Fontein, onderwijzer aan de r. k. jongensscholen alhier, heeft van den heer Schleyer het diploma verkregen als volapukatidel. Tot kapelaan in de St. Laux-entiuskerk alhier is benoemd de heer W. C. Boers van Amsterdam (buiten de veste). BURG E RL IJ K ST A N 1). GETROUWD. 9 Juli. Heinrich Ludwig August Hoijer en Anna Mag- dalena de Wit. 10 Jan Cornelia Peereboom en Agatha Adriana Buijs. GEBOREN. 8 Juli. Anna MariaD. van Pieter Kok en Maartje Groot. OVERLEDEN. 8 Juli. Johanna Cathariua, D. van Adrianus Schut en Margruta Maria van Hugten 19 w. 9 Anna Maria, D. van Hermaxm August Brunklaus en Maria Anna Goes, 12 d.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3