Binnenland. Stiids-Bericliteik ooit mocht plaats hebben's lands verdediging niet in gevaar zou worden gebracht. Reeds sedert 25 jaren is door de verbetering van het geschut een beschieting van den Haag uit zee mogelijk. Het door alle beschaafde natiën erkende volkenrecht verbiedt een bombardement van niet versterkte plaatsen en dus ook van den Haag. Breekt de oorlog uit of blijkt die onvermijdelijk dan kunnen de departementen van Oorlog en Marine binnen 24 uren uit den Haag worden verplaatst. Voordat een vijandelijke vloot voor Scheveningen kan verschijnen om den Haag te bombardeeren en misschien een landing te beproevenkan onze Regeering zorgendat zelfs elk voorwendsel voor een bombardement worde weggenomen. Mocht de vijand desniettemin tot zulk een ongehoorde gewelddaad overgaan, dan kunnen de gevolgen niet van zoodanigen aard zijn, dat de verdediging van ons land er aanmerkelijk door zou worden benadeeld. Waar gevochten wordtvallen spaanders. Het bom bardement zou schade, groote schade kunnen aanrichten en den dood of de verminking van eenige weerlooze burgersook van vrouwen en kinderen ten gevolge kunnen hebben. Gedurende de 38 dagen en nachten van het bombardement van Straatsburg werden van de be volking 600 personen gedood en 800 gekwetst. De oorlog is iets vreeselijks; dat is nn eenmaal niet anders, en ook voor ons zou hij iets vreeselijks zijn en vele, zeer vele offers eischen. Wij kunnen den Haag niet verder van de zee brengen en al is het zeer onwaarschijnlijk, al achten vele deskundigen het ondenkbaar, onmogelijk is het niet, dat deze stad in geval van oorlog de nadeelen van hare ligging zou ondervinden. Die mogelijkheid kunnen wij nu eenmaal niet wegnemen; maar al mocht den Haag worden beschoten daarmee zou het land niet verloren gaan. Met den Minister van Oorlog kunnen en willen wij niet aannemen dat voor den vijand alles en voor ons niets mogelijk of geoorloofd zou wezen, en evenmin mag onzes inziens over een beschieting van den Haag worden gesproken alsof de eerste de beste granaatdie in de stad zou vallen, de bevolking en met haar het garnizoen en de Regeering tot wanhoop en volkomen verslagenheid zou brengen. Den 9 is dr. Cramer door den gemeenteraad van Amsterdam benoemd tot hoogleeraar aan de Univer siteit met 17 van de 25 stemmen acht briefjes waren niet ingevuld. De heer Hovy vroeg vóórdat tot de be noeming werd overgegaanof de voorzitter hem kan inlichten of dr. Cramer geloofdedat het Nieuwe Tes tament dat hij zal moeten uitleggenhet, woord is van God, dan wel of hij het zal onderwijzen en afbreken. De voorzitter antwoordde dat het hier gold de benoe ming van een wetenschappelijk man wien men niet kan vragen naar de wijzewaarop hij gelooftzoodat de gedane vraag door hem moeielijk afdoende beantwoord kon worden. Den 9 is de boerderij te Anna Paulowna Mar- garitahoevebehoorende aan Teijlers-genootschapbij openbare veiling groot 56.26.50, opgehouden voor 14820. De Eerste Kamer hield den 11 des voormiddags te elf uur eene openbare zitting, naar aanleiding van een den 10 des avonds genomen besluitom de regeering in de gelegenheid te stellen in comité-generaal mededee- lingen te doen over het Lawa-vraagstuk. Deze geheime zitting duurde van half twaalf tot half een waarna de openbare vergadering gesloten werd en het afdeelings- onderzoek aanving. Waarschijnlijk houdt zij den 14 weder eene vergadering. Tot hoofd der openb. te Werverslioof is be noemd L. van der Geestonderwijzer te Sassenheim. Tot de geslaagden bij het toelatings-examen voor de hoogere burgerschool met öjarigen cursus te Amster dam behoort ook de 12jarige P. J. ter Plegt te War- menhuizen. De heer K. van 't Veer, onderwijzer te Oudkar spel staat op de voordracht ter vervulling vau de vacante betrekking van hoofd der school te ©rost- liulzen. In de afgeloopen week bezochten de burge meester en de secretaris met eene commissie uit den raad dier gemeente de school te Oudkarspel en woon den er den morgen- en den namiddag-schooltijd bij. hij hare zenuwachtigheid wegpraten. Hij heeft immers beloofd vreugde en leed met haar te zullen deelen ZonderlingNu ziet zij zich op eenmaal met haar bruidegom voor het altaar in de kerk der Drieëenheid, en hoort zij de stem van den priester die zegt »Eu nn vraag ik u, Therese, OttilieHertha von Weyl- burg Daar koert haar echtgenoot zich om met het gelaat naar haar toe. Zijne ademhaling is zeer regelmatig zijne lippen zijn wijd geopend zijn haar hangt eenigszins ver ward over het voorhoofd. Wat doet zulk een gelaat zich toch anders voor wanneer de slaap er alle bezie ling aan heeft ontnomendan bij dag in het volle werkelijke leven Is het het bleeke kaarslicht of hare geprikkelde verbeelding? Zij ziet thans voor de eerste maaldat haar man oud is. Die lijnen aan weerszijden van den neus waren nog nooit zóó diep als op dit oogen- blik. Aan den slaap ontdekt zij een stralenvormig groepje kleine groefjes en onder de oogen liggen diepe zwarte schaduwen. Wat heeft in 's hemels naam deze verandering bij haar echtgenoot te weeg gebracht Neen zij zelve is veranderd en ozij weet maar al te goedwie haar tot het besef van de ware verhouding heeft gebracht. Eenige regels uit het nieuwe dramadie zij bijna woordelijk heeft onthouden klinken haar weder in de ooren haar hart schijnt op eenmaal ontvankelijk te zijn geworden voor dergelijke wildephantastische poësie »Noem eigenwaarde nietnoem rang noch stand In 't rijk der minne geldt geen ijd'le glans Geen deugdzaamheidgeen grootheid slechts het bloed 't Onstuimig bloed der jeugd vraagt daar zijn recht Bijna een uur lang zit zij zoo te peinzen en somber voor zich te kijken zij kan niet lezen, zij is zelfs niet in staat om te denken. Luister Hij beweegt zich. Met een diepen zucht wendt hij het grijze hoofd om. Zou hij in zijn droom den af grond hebben gezien, die daar gaapt in Hertha's gemoed Acht en zeventig geneeskundigen te 's Gravenhage hebben aan den gemeenteraad aldaar verzocht, terug te komen op zijn besluit van 4 Maart dezes jaars, en niet te volharden bij zijn toen genomen besluit, om de be staande ververschingsmiddelen der grachten tot het einde van het badseizoen ongebruikt te laten, met het oog op den voor de gezondheid hoogst schadelijken toestand dier grachten en de onzekerheid, of de cholera binnen korteren of langeren tijd ook ons vaderland zal bereiken. De Prov. Staten van Limburg hebben met algemeene stemmen eene subsidie van 100.000 toegekend voor den aanleg van een spoorweg Sittard-Heerlen-Herzogenrath. Bij kon. besluit van den 22 is aan de gemeente ©dam boven en behalve de vergoeding van 30 pet. in de kosten van het lager onderwijs een subsidie verleend van 29468.40. - Eenige gemeente-veldwachters in Zeeland hebben zich dezer dagen tot den Commissaris des Kouings ge wend met verzoek, zijne medewerking te verleenen, dat hun evenals in Friesland bij ouderdom of ongeschikt heid pensioen gegeven wordt. Te Ankeveen is eene kleerenbleekerij afgebrand. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft besloten tot het indienen van bezwaren tegen de voorgestelde inlijving met Leiden. Uit de rekening en verantwoording van de nego - ciatie t>Land is zekere bezittingover 1889 is gebleken dat de ontvangsten aan landpacht hebben bedragen 85250 tegen 85917 in 1888. De achterstand van onbetaalde pacht daalde van 9875 tot ƒ5941. Aan be lastingen is 24145 en aan onderhoud en vernieuwing van woningen en kunstwerken f 16000 betaald. Over 1890 is evenals over 1888 130 per aandeel betaald doch het is te voorzien, dat zulks over 1890 minder zal worden daar de pacht van 230 bunders vernieuwd is waardoor de opbrengst met 1900 per jaar achteruit is gegaan. De Koning heeft benoemd tot lidder 1 kl. in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau den generaal- majoor J. H. F. graaf du Monceau, Zr. Ms. adjudant in gewonen dienst. De eerste Groote Nationale Schietwedstrijd der Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters, opgericht 15 Juni 1.1, gevestigd te Amsterdam,zal, behoudens goedkeuring van den minister van oorloggehouden worden te Hoorn op Zondag 24 Augustus 1890 en de vier daaropvolgende dagen waartoe uitgenoodigd zullen worden Marine Leger Dienstdoende SchutterijVer- eenigingen gevormd uit de Schutterij, Rustende Schutterij, Weerbaarheids-en Scherpschutters-vereenigïngen, Flobert- schietvereenigingen enz. Er zal geschoten worden uit een gebouw, geheel voor dat doel ingericht, op zestien banen, op afstanden van 150, 225, 300 en 500 el, zoomede op flobert- en revolverbanen. De bijzonderheden worden spoedig dooir aanplakbiljetten bekend gemaakt. Het bestuur bestaat uit de heeron W. van Waning Jir., voorzitterHoornmr. A. C. A. Tielkemeijervice- voorzitter, Amsterdam; H. Belt, Amsterdam; Jac. Becking, DeventerS. J. van den Bergh's Gravenhage Aug. Sassen, Helmoud; A. A. H. Sweijs, Kralingen; mr. W. Wichers Wierdsma, FranekerN. YpmaAmsterdam L. Hooft, secretaris-penningmeester, Hoorn; terwijl als wedstrijds-commissarissen zullen optreden de heeren L. A. ,1. de Bout en H. Sillem te AmsterdamG. P. van Vlissingen te Helmond en G. H. van Hoolwearffl en H. Vollewens te Hoorn. Dinsdagdon 5 Augustusmoeten in eenige pol derdistricten van ©eestmeramtoaclit verkiezingen plaats hebben voor bestuursleden tengevolge van periodiek aftreden Te Warmenhuizen treden af de heeren J. de Geus Jz. en T. Strooper; te Xoordscharwoude de heer C. Borst Az te Zuidscharwoude de heer C. de Boer Jz.; te Broek op Xmugedijk de heeren P. Berk houwer en J. Slotemaker te St. Fancras de heeren A. Kok en M. Kaliste Oudorp de heer J. Konijn te Koedijk de heer L. Briefjes. In de andere districten van den polder Geestmerambachtwaar nevens het be stuur ook een collegie van hoofdingelanden, bestaat moeten eerstdaags de onderstaande hoofdingelanden aftreden: te Eentgenbrug de heer J. Kossen te St. Maarten Neen, liij ademt weder geregeld en kalm. Zelfs het volle lichtdat nu op zijn gelaat valtstoort hem niet in zijn gezonden, rustigen slaap. Nog eenmaal staart Hertha in het goedhartige trouwe gelaatdat daar zoo kalm op het kussen ligt, zonder eenig vermoeden van hetgeen haar kwelt. Plotseling door medelijden schaamte en berouw overweldigd blaast zij het licht uitdrukt het koortsachtig gloeiende voorhoofd diep in het kussen, zóó diep dat zij meent te zullen stikkenen weent bittere, bittere tranen. HOOFDSTUK XIX. Kerstmis het feest voor de kinderen en de gelukki gen naderde. Buiten lag alles onder de sneeuw bedolven; binnen maakte de liefde zich gereed, hen, die zij liefhad, met kleine en groote geschenken te verrassenmet heer lijke gaven want elke gave met het hart geschonken is heerlijk. De Anzendorffs hadden besloten den heiligen avond geheel en familie door te brengen. Alleende Steinmanns, die Hertha in den laatsten tijd wat meer had opgezocht dan vroeger en de trouwe Wladimir Orlowsky werden genoodigd. Van drie uur af was Hertha bezig geweest met het ophangen van de geschenken en met de verdere inrich ting van de kleine feestzaal. Zij had dit nog nooit nagelatenzelfs in het eerste jaar van hun huwelijk toen zij nog te Rome waren prijkte een slanke den op de console in hunne kamer. Wel lag er toen onder het kleine boompje niets anders dan een onbeduidend borduurwerkje voor Otto en voegde hij er eene schoone camée aan toe die hij voor haar had gekochtmaar zij vierden toch hun Kerstfeest Ditmaal was de zaak wat ingewikkelder. Op de plaats waar de geschenken voor den heer des huizes lagen stond een kleine salon-ezel van ebbenhout en daarop lag een schilderstukje van HerthaRomegezien van den Monte Pincio. Acht dagen na het gecostumeerde bal bij de Gasslers was zij er mede begonnen en zij had het de heer C. Bos; te Haringkarspel de heer H. Berk houwer, en te Oudkarspel de heer F. de Boer Pz. De Commissaris des Konings in Noordholland heeft den 12 een bezoek gebracht aan de gemeenten-Koedijk» Schoorl en Bergen. Te Wcstzaan is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Mt. Buijs lib., met 78 st.;: de heer P. Molenaar, radicaalverkreeg 29 stemmen. De gemeenteraad van Velzen heeft zich den 11 in beginsel verklaard tegen den aanleg van een paarden tram uitgaande van het station te Haarlem, langs den Zijlweg den Straatweg langs Overveen en Bloemendaal naar het station Zandpoort. Sinds korten tijd wordt hier te lande eene nieuwe tak van verzekering geëxploiteerd, n.l. de kiyputheek- verzefeermg, die ieder moet voorkomen wel recht van bestaan te hebben, wanneer men weet, dat, volgens de laatste officiëele statistiek, aan het einde van 1885 de openstaande ingeschreven hypothecaire schuld in ons geheele land bedroeg 1010 966.194, waarvan door de toen bestaande negen voornaamste hypotheekbanken was geplaatst slechts 78.647.141 16, d. i. ruim V7/m pet. van de- op het einde van 1885 in ons land. geheel inge schreven hypothecaire- schuld. Uit gemelde officiëele statistiek blijkt, dafe in het jaar 1885- alleen aan inschrijvingen genomen zijp- bij de hypo theekbanken 17.630.414 en bij particulieren 83.428.736. Het doel is, aan den. hypothecairen schuldeischer, dus ook aan hypotheekbanken, speciale instellingen, ook die van liefdadigheid, aam beheerders van gelden, behoorende aan minderjarigen, onder curateele gestelden- en andere dergelijke personen; tegen betaling eenen premie te ver zekeren zoowel de geregelde voldoening van bodongen rente en aflossingen, zijner vordering, als hem te ver goeden het verlies op kapitaal en renten, te lijden door onvoldoende opbrengst bij verkoop van ïi®t verbonden onroerend goed. Door het stedelijk muziekkorps zullen op ZONDAG 13 JULI 1890, des avonds S1 uurin den - Stadshoutde navolgende stukken worden uitgevoerd I. sSalut a Wageningen", militaire marsch van F. J, Schweinsborg hij den optocht van het- concours te Edam, gezamenlijk uitgevoerd door de muziekkorpsen van Am sterdam Beets, Weesp, Worm er veer en- Zaandam, 136 personen, onder leiding van 'den heeir J. M. Otto,. 2. »Une nuit d'été", ouverture fhntastique v. G. Tack uitgevoerd op- het concours door de muziekkorpsen van Weesp en Edam. 3. »Rêve de bonheur", faut-aisie van Jos. Kesselsuitgevoerd op hat concours door het mu ziekkorps van Purmerend 4. Mnsaïqne de l'opéra »®n© folie a Rome" van L. Ricci. 5". »Les jours de SQleil'% ouverture de concert van B. Kling. Nos. 4 eu 5- zijn op de matinée te Edam met zeer veel succes door, het stedelijk m-uziekkorps van Alkmaar ten gehoore gebracht. 6. »Air yarié" de l'opéra »l<es diamants de la couronne", pour clariuette en sib solo, voor te dragen door den heer W. W. Ju v. Coenen. 7a. »La corfeeille de roses'", fan- taisie voor harmonie v. G. Jok. van Damverplicht nummer voor het concours (Alkmaar, Weesp, Wo-rmer- veer)b. Fantaisie de l'opéra »Les pécheurs de gerles" v George Bizetstuk naar eigen keuze (Alkmaar-);, 8. »La föte trio-mpfeale", fantaisie-van G. Joh. v. Dam, uitgevoerd op het concours door het muziekgezelschap vanWormerveer. 9. »J<oij,ense entrée du grince C&rneval" v. EjnileWesly. ÖJJv Hei publiek wordt beleefd verzocht onder het spelen den verschillende nummers niet om de tent te loopen en de- stilte zooveel mogelijk te helpen bevorderen. - Bij de den 9, 16 en 11 gehouden t o e 1 at in gs- e x a- me-ns voor de Itijks Howgere Burgerschool, alhier, slaagden voor de le klasse: W. F. Pot, A. Pot, J. G, Stoel, J. Marie Waal'ewija, A. Otto, W. van Haaften-, J,. J. de Groot, W. T. Gouwe, B. H. H'ollmann, N. F. MatthijsenH, Holsmuller, J. A. van Trotsenburg 0. de BoerJ. Schreuders en C. Blaauhoer voor enkelg. langzamerhandal strijdende met hare verstrooidheid en haar weinigen werklustvoltooidzonder dat von Anzendorff er iets van had gemerkt. Telkens wanneer zij hem hoorde komenschoof zij het gordijn er voor en als hij dan binnentradvond hij haar ijverig bezig met de copie van- eenuit het oogpunt van perspectief zeer merkwaardige, voorstelling van Aurora op haar wolken wagen. Naast den ezel met het panorama van de stad der zeven heuvelen prijkte in een ovalen vergulden lijst de photographic van den kleinen Max bijna levensgroot en voortreffelijk gelijkend. Achtdoor Hertha zelve gebor duurde en reeds in het najaar voltooidekleine porte feuilles voor aanteekeningendie Otto telkens maken moest en waarvoor hij zich tot nog toe met gewone schrijf boeken had vergenoegd benevens een sierlijk aschbakje Hertha's debut in het schilderen op porselein alles met klimop omkransd, vormden met het heerlijke kinder portret eene schoone groep. Aan de andere zijde van den boom lagon de gesehen- ken voor haar jongengeheele regimenten looden sol daten eene vesting met grachtenwaarin zich hensch water bevondhelm harnas en trom linnen prente- boekeneen reusachtig hobbelpaard kortomvan alles wat een jongen op dien leeftijd wenschen kan. Hertha was met het opstellen van al die kleinigheden, waarvoor meer tijd benoodigd was dan voor al het andere te zamen juist gereed. Er bleven nog de geschenken over voor de Steinmanns, voor Wladimir Orlowsky en voor het dienstpersoneel, dat naar overoud landsgebruik bij het feest tegenwoordig moest zijn. Het sloeg kwartier voor vieren. De duisternis viel met buitengewone snelheid in. Het gloeiend rood achter den koepel van de St. Pieters kerk was overgegaan in somberbruinhelm en sabel blon ken niet meerover het geheele vertrek lag een asch- grauwe tint, zelfs over de oogen der jonge vrouw en over haar hart. Zij wilde schellen, opdat de knecht eenige pitten van de gaskroon zou ontsteken, maar de toestand van dofheid, waarin deze schemering haar had gebracht, hield haar terug. Zij was doodmoe en wilde vijf minuten rusten, nam in een gemakkelijken stoel plaats tegenover het vensterkeek naar de zwart-grijze luchtwaaruit zieh elk oogenblik nieuwe sneeuwladingen dreigden te ontlasten en sloot toen met een diepen zucht de oogen. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2