Keukenmeid Advertentiën. Openbare Yerkooping Openbare Yerkooping Openbare Verkooping* Openbare Yerkooping Stoomdrukkerij van HERMs. COSTER ZOON, Alkmaar. GROOTE KEUZE met gedrukt EOOF1 of AOE£S Fer 1ÖOÖ f 2.10; per 5ÖÖO f 9,- en koog-er, dat wat de voorstellers willen meer is in het be lang der provincie dan wat de heeren er met hun amen dement in willen brengen. De heer L o m a n repliceert en zegt dat hot noodig was, met do belanghebbenden te confereeron, anders zou mon hier wol eens iets hebben kunnen besluiten wat niet uitvoerbaar was. De heer Waller heeft ook gesproken met den heer de Lange en deze had hem gezegddatzoo hij J 200,000 kon krijgen hij het zou probeeren doch dat hij vreesde dat de onteigening meer zou kosten. Spreker was er tegen, reeds dadelijk de teruggave te doen aanvangen als er 4 percent winst werd gemaakt. Hij zou willen daarmede eerst dan een aanvang te maken, als over het aantal jaren dat de zaak bestaat 4 pet. winst is gemaakt. De heer Zijp, die het amendement heeft medegeteo- kend, motiveert de reden die hem daartoe heeft genoopt. De lijn AlkmaarHoorn is van zoo groot provinciaal belaug, dat er 200000 voor moet opgeofferd. De heer W esterwoudt wil uitleggen waarom Ged. Staten slechts 100,000 hebben willen geven. Den heeren stond geen spoorweg-specialiteit ten dienste, zoodat zij moes ten afgaan op wat bestaat en daarom het oog sloegen op de lijn Hoorn—Medemblik. Vele factoren voor de bereke ning ontbraken en dus moest het college van Ged. Staten op vage gegevens afgaan. Verder hebben de heeren aan vragers z. i. vreemd omgesprongen met de cijfers van vermoedelijke opbrengstwant eerst stelden zij die in komsten gelijk aan die van den spoorweg Alkmaar Helder toen weder met die van de lijn Enkhuizen Hoorn en daarna nog met lokaalspoorwegen iu Overijsel. Toch zal het college van Ged. Staten niet vasthouden aan 100,000. Als de heeren, die in de streek beter bekend zijn, meenen dat die som moet verhoogd worden, zal zij verhoogd worden. Eene andere vraag isof ei- moet- worden gegeven renteloos voorschot of subsidie en dan is spreker voor het laatstewant bij renteloos voor schot neemt men deel in de zaken en bij subsidie is men met het geven van een som van alles af. Wij gaan hier toch reeds ver genoeg, want wij hebben noch concessie, noch vennootschap, noch statuten, maar eenvoudig twee personen. Ged. Staten zullen zich neerleggen bij wat de Staten besluiten. De heer Rutgers is van oordeel, dat men eigenlijk nog niet weet waarover men moet stemmenen zou daarom gaarne willeu dat de heer Loman dit eens dui delijk zeide. De heer Loman voldoet daaraan op verzoek van den voorzitter. Den heer Rahnsen is punt V niet duidelijk; zal de aflossing geschieden naar de zich ieder jaar wijzigende cijfers of niet De heer van Hall wil weten wat bedoeld wordt met het kapitaal der Maatschappij. Hij zou willen dat men gaf een renteloos voorschot van 200,000, op de voor waarden, op voordracht van Ged. Staten in de najaars vergadering te bepalen. De heer Waterschoot v. d. Gracht wenschte ook de voorwaarden over te laten aan Ged. Staten. De heer Loman zegtdat de voorstellers van het amendement het hunne intrekken en zich aansluiten bij dat van den heer van Hall. De heer de Koning wilde in het amendement-v. Hall inlasschen de woorden »of subsidie." Na eene langdurige discussie eindelijk stelde ten slotte de heer Rutgers de volgende motie van orde voor Do Statende wenschelijkheid erkennende van het ondersteunen van den aanleg van een lokaal-spoorweg AlkmaarHoorn met een renteloos voorschot van ten hoogste 200,000 öf met een evenredige bijdrage, noodi- gen Ged. Stoten uit tot het doen van nadere voorstellen in een of anderen zin. Deze motie werd aangenomen met slechts 4 stemmen tegen. Bij kon. besluit van den 6 is voor den duur van het studiejaar 18901891 benoemd tot rector-magnificus der Rijks-Universiteita. te Leiden de heer dr. C. K. Hoffman b. te Utrecht de heer dr. J. H. Gallée c. te Groningen de heer dr. J. C Kapteijn. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 8 be noemd tot onderwijzer aan de school op de Gedempte Gracht C. van der Velden te Haarlem en tot tijdelijk wethouder, in plaats van den heer D. H. Zwaardemaker, die tot 1 September buiten de gemeente zal verblijven den heer A F. G. Avis. Den 8, des namiddags ongeveer 4 uur, is te Tilburg brand ontstaan in een blok huizen zijnde 5 woningen die geheel afgebrand zijn. Een groot gedeelte der meu belen is mede verbrand. De hoer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, burgemeester van Amersfoort en lid der 2e Kamer, is don 9 uit de Transvaal teruggekeerd en door do over heidspersonen verwelkomd aan het station, waar de mu- ziokvereeniging Caecilia het volkslied speelde. Van de gemeente-gebouwen waren de vlaggen uitgestoken. De gemeenteraad van Ams(enl»m heeft den 9 met 21 tegen 2 stemmen 700.000 beschikbaar gesteld voor het maken van een golfbrekenden dam aan de Handelskade en het oprichten van loodsen enz., na vor- werping met 16 tegen 7 stemmen van oen voorstel tot uitstel van behandeling. Den 9, des nachts ongeveor half twee, is te Hilver sum brand ontstaan in een sedert ruim 11 jaar ledig ge staan hobbeude villa aan den 's-Gravenlandschen weg, toe- behoorende aan den heer Huizinga. Vau die villa zijn al leen de vier muren overgeblevenhet gebouw was ver zekerd. Den 9 is te Maarlem een 21jarig meisjede schoonzuster van den watermolenaar aan de Loidsche vaart, door een ongelukkig toeval door oen wiek van don molen getroffen en onmiddellijk gedood. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 9 be sloten do kermis te doen aanvangen op den eersten Zaterdag van Augustus en te doen eindigen op dcu tweeden Maandag d.a., gedurende welken tijd zij go- sloten moet worden te twee uren des nachts en niet weder geopend mag worden vóór des morgens te negen uren en op de beide Zondagen niet vóór dos avonds half acht. Een verzoek van vele tappers, om gedurende den laatsten Zondagnacht van de kermis hunne tapperijen te mogen open houden, werd gewezen van de hand. De minister van binnenlandsche zaken heeft den 10, ndhr aanleiding van de artt. 2 en 16 der wet tot regeling van het lager onderwijsen uit overweging dat het wenschelijk is maatregelen te nemen tot bevordering van het onderwijs in de eerste oefeningen van hot handtee- kenenvoorgeschreven bij laatstgemeld artikel, het volgende bepaald 1°. Tusschen 25 Juli en 10 Augustus zullen, onder leiding van den directeur der Rijksnormaalschool voor teekenonderwijzers des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uren, voordrachten gehouden wordenwaarin het onderwijzend personeel der scholen wenken zal ontvangen aangaande het elementair toeken- onderwijs en gelegenheid zal hebben inlichtingen daar omtrent te bekomen. 2°. Hoofden van scholen onderwijzers en onderwij zeressen, zoowel bij openbare als bijzondere scholen, kunnen kosteloos deze voordrachten bijwonen voor zoover do plaatsruimte in de daarvoor bestemde lokalen zulks toelaat. 8°. Zij melden zich te dien einde vóór 20 Juli schrif telijk bij gewonen brief aan bij do schoolopzieners in hot district waarin de plaats gelegen is, waar de voordracht zal gehouden worden, en in welks nabijheid belangstel lenden wonen. Desnoods zenden de districts-schoolopzieners aan hen, die zich het laatst aanmelden, bericht, dat de beschikbare ruimte niet gedoogt hen toe te laten. Aan de overigen worden toegangskaarten uitgereikt. 4°. Aanbevolen wordt bij de voordracht het gereed schap, noodig tot het houden van korte aanteekeningen, mede te brengen. Die voordrachten zullen in Noord-Holland gehouden worden door den heer C. W. Hoenkamp hoofd eener openb. lagere school en teekenonderwijzer aan de Rijks normaallessen te Utrecht, op 29 Juli te Haarlem inde gymnastiekzaal der Rijksleorschool; op 2 Aug. te Helder in de Bouwzaal aan de Kerkgrachtop 4 Aug. te Alkmaar in de gemeentelijko gymnastiekschoolop 5 Aug. te Hoorn op 7 Aug. te Amsterdam in het gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand (Kloveniers Burgwal). De heer H. W. Kniphuizencandidaatheeft het beroep naar Oudorp aangenomen. Een boerenknecht in de Grafitermeer P. P. ge naamd gaf dezer dagen blijk van handighoid en vernuft tevens door de uitvinding van een vaartuigdat door middel van trappen voortbewogen wordt. Aan iedere zijde van een groot wiel bevindt zich een kruk, waaraan twee treeplankjes zijn bevestigd op de manier als aan een scharenslijperswagen. Over dit wiel loopt een riem zon der eind welke do beweging op een klein tandrad over brengt dat onder een hoek van 90° in een soortgelijk rad grijptdat om dezelfde as draait als de schroef, die zich achteraan onder water bevindt en door matig trap pen zoo snel omdraaitdat het bootje met vrij groote vaart door het water voortglijdt. Mej D. Haverkorn te Wieringerwaard is be noemd tot onderwijzeres te Callantsoog. Te Groningen zijn in de vorige week 13 personen aan mazelen overledenin vijf weken tijds 36 personen, meest kinderen. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Hoorn ds. J. Pottinga Hzn. te Joure. Do groothertogin van Saksengeboren prinses Sophia der Nederlanden, heoft wederom 500 geschonken aan de Prins Hendrik-Stichting te Eginoiul aan Zee. De heer dr. J. Yitringa, meer bekend onder den naam van »Jan Holland" heeft eervol ontslag gevraagd als rector van het gymnasium te Deventer. De Maatschappij tot bevordering der geneeskunde, te Utrecht vergaderd, heeft o. a. besloten, op voorstel van de afdeeling Leerdam, met 74 tegen 6 stemmen zich tot de Tweede Kamer te wenden met verzoek, bij de herziening der wet op de besmettelijke ziekten geen afbreuk te doen aan de voorschriften betreffende de koepokinenting, indien niet verplichte vaccinatie beneden het eerste levensjaar er voor in de plaats wordt gesteld, na verwerping van een voorstel van de afdeeling Tiel, om als het gevoelen der Maatschappij uit te spreken, dat de uitgebreide inëntmg wenschelijk werd geacht maar dat men zich niet inliet met de wijze, waarop die moet geschieden, als niet behoorende tot hare bevoegd heid. Verder werd op voorstel der afd. Tilburg het hoofdbestuur gemachtigd ten allen tijde namens de Maat schappij op te komen tegen elke verandering die tot verslapping der bepalingen omtrent de verplichte inen ting van schoolgaande kinderen kon voeren. Onder toejuichingen werd besloten, pogingen in het werk te stellen tot oprichting van een godenkteeken voor professor Donders en met 72 tegen 8 stemmen aan de regeering te verzoeken, in de wet op de besmettelijke ziekten diphtheritis te vervangen door »diphtheritis en croup". Beroepen naar Dussen de heer M. J. van der Hoogt, pred. bij de christ. geref. gemeente te Zaandam De gemeenteraad van Wonnerveer heeft besloten tot het sluiten eener 3'/a pet. geldleening, groot 7500, af te lossen in 12 jaren, tot dekking der kosten van ver bouwing der gasfabriek. De Ned.-Indische Handelsbank keert over 1889 71 pet. dividend uit, na toevoeging van j 96000 aan de reserve. te ALKMAAR, in het café »de Pool", aan den Voordam, op Woensdagen 16 Juli 1890, bij opbod, en 23 Juli d.a.v. bij afslag, telkens des avonds 7 uren, ten overstaau van Notaris H. METMAN aldaar, van 1. Een WINKELHUIS waarin sedert vele jaren de affaire in Kruideniers- en Grutterswaren en eene t a p p e r ij met het recht van vergunning wordt uitgeoefend, met ERVE en TUIN" te Alkmaar, aan de Gedempte Lange Nieuwesloot, hoek Hoogstraat, groot ongeveer 1 are, 77 centiaren 2. een WOONHUIS en ERF met STEEG, aldaar, aan de oostzijde van de Hoogstraat, achter perceel No. 1, groot ongeveer 1 are, 55 centiaren. Beide perceelen, behoorende aan den heer C. KOOP MAN zijn inmiddels uit de hand te koop. 3. Een WOONHUIS met afzonderlijke BOVENWO NING en ERFaldaaraan de zuidzijde van de Heulgroot 82 centiaren. Behoorende aan de weduwe J. SCHERMER c.s. 4. Twee WOONHUIZEN met afzonderlijke BOVEN WONINGEN en ERVEN naast elkander aldaar, aan de zuidzijde van de Aschstraat, nabij het Zeglis, ieder groot 54 centiaren. Behoorende aan A. A. VAN DER BUSSE. De perceelen zijn te bezichtigen op de dagen van veiling bij opbod en afslagvan voormiddags 10 tot namiddags 5 uren en te aanvaarden dadelijk bij de be taling der kooppenningen. Breeder bij biljetten omschreven en nadere inlichtin gen te bekomen ten kantore van Notaris METMAN voornoemd, alwaar de verkoopsvoorwaarden gedurende 14 dagen vóór den dag van opbod voor gegadigden ter lezing zullen liggen. te Alkmaar, aan het Luttik-Oudorp, in het koffiehuis van den heer P. Waijboer, bij opbod op Vrijdag 18 Juli 1890, bij afslag den daaropvolgenden Vrijdag, telkens dos avonds te half acht, ten overstaan van den Notaris J. VAN LEEUWEN, van de navolgende onroerende Goederen gelegen te Alkmaar No 1. Het Woonhuis, gelegen aan het drukste gedeelte der Langestraat, No. 92, groot 1.26 are, bevat tende vier Kamers en eene groote Keuken, alsmede een Tuintje en eene Schuur met een uitgang iu eene steeg. No. 2. Twee naast elkander gelegen Pakhuizen, aan de Nieuwstraat, samen groot 1.48 are. De perceelen, behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer J. POST, kunnen eiken Donderdag en Vrijdag bezichtigd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris VAN LEEUWEN in de Brillen- steeg te Alkmaar. te ALKMAAR, in het koffiehuis van den heer P. Waij boer van een HUIS en ERF ingericht tot meu belmakerij', op Vrijdagen 18 en 25 Juli 1890 bij opbod en bij afslag telkens 's avonds ten 8 ureten overstaan van den Notaris H. J. DE LANGE, van: Een HUIS en ERF aan do zuidzijde van het Ver- dronkenoord te Alkmaarwaarin sedert verscheidene jaren is en nog steeds met goed succes wordt uitgeoefend eene meubelmaker ij, sectie B 2923 groot 1 are 25 centiaren, met een uitgang in een steeg. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. Inmiddels uit de hand te koop. Te bevragen bij den eigenaarden heer A. J. DE HAASte Alkmaar. te Alkmaar, in de herberg van den heer Oldbnburg, op Maandag 14 Juli 1890, bij opbod en op Maandag 21 dier maand bij afslag, telkens des avonds 7 uur, van: 1. Een HUIS met SMEDERIJ en ERF, aan den Achterweg te Alkmaarsectie B, Nr. 2896groot 1 roe, 14 ellen. 2. Een HUIS met KOEPEL en ERF, aldaar, sectie B, Nr. 2483, groot 50 ellen, en HOELHUIS, te Alkmaar, om kontant geld, ten sterfhnize van J. BRUNTINK, op Dinsdag 22 Juli 1890, voormiddags 10 uur, van Smidsgereedschap pen en Ijzerwerk. Breeder bij billetten en nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris GOUWEaan de Koorstraat te Alkmaar. Mevrouw LAANRUIJTERte Worm er veer, vraagtom direct in dienst te treden eene flinke die goed kan werken en koken. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Loon f 2, HENNEPCOUVERTEN Stoomdr. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6