Premie Fogteloo. H E R T H A. Feuilleton. No. 84. Twee en Negentigste Jaargang, 1890 WOENSDAG 16 JULI. Buitenland. Binnenland. Yan verschillende zijden wordt ons het verlangen kenbaar gemaaktdat de vie r novellentezamen voor f 0,40, ook ver krijgbaar zullen worden gesteld voor hen, die niet als geabonneerde bekend staan, maar met anderen de courant medelezen. Wij willen, zoolang de voorraad strekt, gaarne aan dien wensch voldoen, Men ver zoeke dan den lezer, ten wiens name de courant staatbij ons of bij den brieven gaarder of boekhandelaar een exemplaar aan te vragen. De UITGEVERS. A'LKIHAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,0tf. Prijs der gewone Ad vertent iën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer S3. OFFICIBKL (JKDUELTE. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoekmet de bijlagenvan JOHANNES FREDERIK PLAS, goud- en zilversmid alhier, om vergunning tot het oprichten van eene goud en zilversmidswerkplaats in het perceel aan de Oudegracht, wijk A, No. 199, en dat op Maandag 28 Juli 1890, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Juli 1890. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoek met de bijlagen, van JOHS. BERNARDUS HENDRIKUS BURGERS loodgieter alhierom ver gunning tot het oprichten van eene loodgieterswerkplaats in het perceel aan de Laatwijk D No. 193en dat op Dinsdag 29 Juli 1890, 's middags te twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Juli 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. LIJST VAN BRIEVEN", waarvan de geadresseerden onbekend zijnverzonden gedurende de 2e helft der maand Juni 1890: J. Luhrs V. HoogervorstAmsterdam; N. Bonten DordrechtB. Reuser, Haarlem Wed. Breibach Hee renveen A. Zoon Uitgeest. Van Broek op Langedijk: Wed. Knis Riskanter, Amsterdam Van Heer Hugowaard: W. VolkersSloten. Duitsehland: Mej. M. Patru Friedelhausen. UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 43) Jazij was de ongelukkigste vrouwdie er op de wereld bestond! Wat zij in de laatste zes weken had geleden en doorstreden, was voor hare krachten niet berekend. En hoe meer zij zich verzette, hoe helderder het haar werdal mocht zij het zich zelve nimmer be kennen haar hart was geheel vervuld met dien andere, dien zij zoo onbeschrijfelijk liefhad! Zij had niet geweten, dat er zulk een gevoel kon bestaan zulk een gewaar wording die baar te gelijkertijd zóó gelukkig maken en haar tevens in een afgrond storten kon, waarin de dofste wanhoop haar deel was. Ja, zij had hem lief, in weerwil van alle vermaningen van haar geweten en het eigenaardigstehet onver klaarbaarste wasdat hare liefde voor Otto door deze innerlijke verandering niet het minst geleden had. Het geen zij in Otto bewonderd geëerdgeliefd had, moest dus wel iets geheel anders zijn dan de betoovering, die Roland Kessinger op haar uitoefendeOf had de teedere vriendschap voor haar gemaal toch niet een wei- nig geleden Nu en dan scheen het haar wel zoo toe maar wanneer zij over haar gevoel nadacht, dan moest zij bekennen, dat die vluchtig opdoemende ontevredenheid mot haar lot, waarover zij zich schaamde als over eene misdaadslechts voortsproot uit het vage bewustzijn dat zijzonder dezen echtgenoot een ander levensdoel, eene andere heerlijkeozoo gelukkige toekomst zou hebben Roland beantwoordde hare liefde. Zij was er van over tuigd, al had hij het nooit gewaagd ook maar door eene DUITSCHHAHTD. De Keizer, die omstreeks den 27 te Wilhelshaven van zijne reis naar Noorwegen en Zweden terug verwacht wordt, gaat in het begin van Augustus naar Engeland. Een muziekkorps der mariniers zal hem op zijne reis daarheen vergezellen. EAQEIiAAIR. Koningin Victoria heeft aan Stanley haar in brillanten gezet miniatuurportret aangeboden als bewjjs van waardeering zijner groote verdiensten als ontdekkings-reiziger. Op eene den 11 gehouden vergadering van kooplieden rn de City te Londen is de houding der brievenbestellers ten sterkste afgekeurd en instemming betuigd met de krachtige houding der overheid. Voorts werd door een hunner voorgesteld en door de aanwezigen met toejuiching be groet het denkbeeld om bij voortduring of verergering der werkstakingeen deel van het personeel ter beschik king der post-administratie te stellenom de geregelde verzending der brieven te bevorderen. Den 12 des namiddags te 2 uur is in de Westminster Abdij te Londen met veel luister het huwelijk voltrok ken van Stanleydie in de laatste dagen ongesteld was, met mej. Tennantin tegenwoordigheid van tal van aanzienlijke personen. Rondom het gebouw was eene groote menigte tegenwoordig. Het hoofd der politie te Londen, de heer Edward Bradford, heeft na een langdurig onderhoud met de hoofd officieren der politie de geschorste beambten bij zich ontvangen. Hij bracht hun nogmaals hun vergrijp, waar mede zij het geheele korps beleedigd haddenernstig onder het oog. Hij deed uitkomen, dat het dus van zijne zijde van welwillendheid getuigde, dat niet meer dan 15 man, die zich aan zeer ernstig vergrijp tegen de tucht hadden schuldig gemaakt, ontslagen werden. Negen andere mannendie weer aangenomen werdenzijn gedurende 12 maanden in eene lagere klasse geplaatst. lot dusverre zijn te Londen 435 postbeambten wegens verzet ontslagen. Daarvan behooren 102 tot de stad zelve en 78 tot de voorstedenterwijl 255 geene vaste woon plaats hebben. In het geheel zijn te Londen ongeveer 6000 brievenbestellers. I KAiVKfiIJH. De bladen zijn in het algemeen niet ingenomen met het voorstel der belgische regeering om den Congo-Staat 25.000.000 frs. voor te schieten, om dien Staat later te kunnen overnemen. Deze minder groote ingenomenheid vloeit voornamelijk daaruit voort dat men steeds de hoop koesterdedien Staat bij de franscüe koloniën te kunnen voegen. Zij wijzen er op, dat het bezit van koloniën medebrengt het hebben eener marine en de mogelijkheid van het voeren van oorlog en dat Belgie nog jaren lang in de behoeften van dezen Staat zal moeten voorzienwant dat de tijddat hij winsten kan afwerpen nog ver af is. Kamer. Den 10 is de interpellatie welke de bou- langist Laur wilde houden over de tusschen Engeland en Duitsehland gesloten overeenkomst, met 220 tegen 181 enkele lettergreep haar te beleedigen. Hijdie anders den naam had van nog al luchthartig te zijn en naar zijne luimen en zijne grillen het hem ingaven, nu hier, dan daar^met roekelooze onnadenkendheid, een hart te breken, hij had geen enkele maal vergeten wat men aan eene vrouw, die men acht en eert verschuldigd is. ermoedelijk bezat hij ook genoeg menschenkennis om te begrijpen dat elke poging om haar op ongeoorloofde wijze te naderen, vergeefsch zou zijn. Zij zou zich liever gedood hebben dan hem ook maar het geringste gunst bewijs te schenken, en deze onverzettelijke wil was niet alleen het gevolg van hare vrouwelijke fierheid, van hare reinheid en deugdzaamheid maar vóór alles van den eerbied, dien zij koesterde voor haar hooggeachten gemaal. Op Otto s schitterend wapenschild mocht geen smet kleven en Hertha was^ niet de vrouwom aan het begrip van eer eene sophistische uitlegging te geven. Reeds de zwak heid die zjj zich verweetde hopelooze onmacht om aan eiken nieuwen indruk weerstand te bieden scheen haar eene misdaad toe. Honderdmaal sprak zij tot zich zelve gij hadt terstond maatregelen moeten nemen gij hadt het zóó ver niet moeten laten komengij hadt u krachtiger moeten verzetten tegen de verstoring van uw geluk. En nu zij daar zoo treurig voor zich zat uit te staren in de duisternisstelde zij zich op nieuw allerlei vragen en woelde rond in het jongst verleden ten einde een punt te vinden dat zij kon vasthouden om aan haar zucht tot zelfbeschuldiging te voldoen. Was_ zij dan werkelijk zoo schuldig? De logica zei neenin weerwil van haar geweten. In het begin had zij zelve niet begrepen wat er in haar hart omging. De zaligeblijde gewaarwordingdie bij het zien van Roland in hare ziel was opgewekt, scheen volstrekt geen onheil te voorspellen. Maar toen die eerste gewaarwor ding in haar wakker werdtoen was het al te laat Zij kon toen niet meer terugzonder den argwaan op te wekken van haar echtgenoot en wellicht voor altijd den vrede in zijn gemoed te verstoren. Hij zelf had immers toen voorgesteld, den kunstenaar een bezoek te biengen in zijn atelier Hij zelf had hem uitgenoodigd stemmen eene maand uitgesteld, niettegenstaande minister Ribot zich tot hare beantwoording beschikbaar had gesteld. De beraadslaging over de begrooting is aangevangen namelijk over de directe belastingen. Een voorstel om die beraadslaging weder te verdagen werd verworpen met 245 tegen 249 stemmen. SPANJE. Zeven en twintig gewezen liberale minis ters hielden den 9 onder leiding van den afgetreden minister Sagasta eene vergadering en besloten de eenheid der liberale partij onder zijne leiding te bevestigen. De liberale partij zal jegens de andere staatkundige partijen en de monarchie dezelfde houding blijven aannemen als voorheen en keurde de wijzewaarop de Koningin-Re gentes de ministerieele crisis opgelost had goed. Uit Valencia luiden de berichten bevredigend. Te Madrid werden eenige verdachte ziektegevallen waarge nomen. De huizen, waar die gevallen voorkwamen, wor den bewaakt. VEREË1VIGDE STATEN. President Harrison zoo luidde het eerste bericht, heeft in antwoord op eene uitnoodiging eener vereeniging van Pennsylvaansche land bouwers om hare vergaderingen bij te wonen, zich ver klaard voor een beschermend tarief en er bijgevoegd, dat, zoo bij de verkiezingen in 1892 de vrijhandel zegevierde, zulks het land in nood zou brengen. Later is deze brief voor onecht verklaardde president bepaalde zich er toe het bestuur van genoemde vereeniging te bedanken voor hare uitnoodiging en zijn leedwezen te betuigen, dat hij de vergadering niet kon bijwonen. Het Huis van afgevaardigden heeft met 122 tegen 88 stemmen het wetsontwerp betreffende de aanmunting van zilver aangenomen in den vorm, waarin dit door de ge mengde commissie uit het Huis van afgevaardigden en den Senaat was goedgekeurd. EERSTE KADER. Zitting van den 14 Juli. Lawa-kwesfie. Aan de orde is de verklaring met Frankrijk over de grensregeling in Suriname. De minister van koloniën dankt voor de spoedige behandeling van dit ontwerp. Hij verklaart dat reeds per telegraaf onze gezant te Parijs had bericht, dat de fransche regeering te kennen had gegevendat de status quo hersteld wordt. Daarna is de schriftelijke verklaring gevolgd van den minister van buitenl. zaken in Frankrijk, dat de noodige maatregelen zijn verordend om strikt na te leven de overeenkomst, omtrent het be twist gebied in 1888 tot stand gebracht. De ned. regee ring heeft daaraan steeds de hand gehouden, en zij heeft zelfs concessies niet toegestaanuit vrees dat inbreuk zou worden gemaakt. De fransche regeering heeft zich niet altoos aan die bepalingen gehouden. De gouverneur van Guyana heeft werkelijk andere bepalingen gemaakt, die echter acht dagen later wederom werden ingetrokken. - tweedrie vier malen want ook hij stelde belang in den beleefdenvoorkomenden geestigen man En gravin Gassier had Otto in zijne sympathie nog versterkt. Zij had uitdrukkelijk tot Hertha gezegd: «Kessinger rekent er natuurlijk op veel bij n aan huis te mogen kqmenhij stelt al even levendig belang in uw man als in uw schildertalent." En later was het weder ge weest «Kessinger's nieuwste schilderij stelt eene glans rijke episode voor uit den veldtocht van het Noorderleger onder Goeben en is ontworpen naar de voortreffelijke beschrijving, die kolonel von Anzendorff daarvan gegeven heeft in zijn nieuw werk over den generaal Faidherbe." Had zij zich tegen dien omgang kunnen verzetten Dat zou immers in het oog zijn gevallen dat zou eigenlijk kinderachtig geweest zijn Bovendien zij had immers niets gehoord gezien of ondervondenveel minder iets gedaan dat zij haar echtgenoot niet had kunnen mee- deelen. Ja als Roland zich ook maar de helft had veroorloofd van hetgeen luitenant von Höffert in zijne kinderachtige zelfverblinding reeds twee malen maar zeker ook voor de laatste maal had beproefd Niets van dat alles. Roland ontzag zich zelfs haar eene hand te geven daar waar de vormen zulks mogelijk zouden hebben gemaakt. Hij roerde hare vingertoppen nauwe lijks aan terwijl Orlowsky, die toch zeker geene neven bedoelingen in von Höffert's geest had haar verleden nog zóó hartelijk de hand had geschud en gedrukt, dat zij het bijna had uitgeschreewd van de pijn. Hertha verbaasde zich thans over het zonderlinge ver mogen omniettegenstaande Roland's stilzwijgendheid en omzichtigheid met de grootste zekerheid te raden wat er in het hartstochtelijk gemoed van den kunstenaar omging. Was^ hot zijn afgetrokken, treurige blik Of zijne zachte eerbiedige bijna onderdanige wijze van optreden Maar zijne houding tegenover den kolonel was evenzoo Ook had hij nog nooit iets gezegd waaruit de toestand van zÜn gemoed te raden zou zijn geweest. Zij peinsde en zon Ja toch Eens had hij iets gezegd dat diep in hare ziel was doorgedrongen het was een natuurlijk ge-, volg geweest van het gesprek en had alleen voor haar

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1