Premie Fogteloo. HERTHA. Feuilleton. No. 85. Twee en l¥egentigste Jaargang. 1890. V li IJ 1)A G 18 J If LI. Munnikenweg. Straat-wieden. Buitenland. Van verschillende zijden wordt ons het verlangen kenbaar gemaaktdat de vier novellentezamesi voor f 0,40, ook ver krijgbaar zullen worden gesteld voor hen, die niet als geabonneerde bekend staan maar met anderen de courant medelezen. Wij willenzoolang de voorraad strekt gaarne aan dien wensch voldoen, Men ver zoeke dan den lezer, ten wiens name de courant staatbij ons of bij den brieven gaarder of boekhandelaar een exemplaar aan te vragen. De UITGEVERS. Ukiiniisciii; comm. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,§«; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O.OO. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23. OFFICIEEL UEDEEME Burgemeester en Wethouders van Alkmaar; Gezien artikel 171 der algemeene politie-verordening van 3 April 1889 (Gemeenteblad No. 15) luidende Het is verboden met rij- of voertui gen harder dan stapvoets te r ij den, waar, wanneer en zoolang dit door de ambtenaren der politie wordt gelast of door een kennelijk teeken verbo den i s Overwegende dat het harder dan stapvoets rijden in de Achterstaat en in het Payglop gevaar oplevert voor de openbare veiligheid Brengen ter algemeene kennis hun besluit van 20 Mei 1890 No. 13d, om met ingang van 15 Juli 1890 het harder dan stapvoets rijden met rij- of voertuigen in de Achterstaat en het Payglop te verbieden door middel van een kennelijk teeken, dat aan de uiteinden dier stra ten zal worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAIME PONT. Alkmaar, De Secretaris 12 Juli 1890. NU HO UT van der VEEN. Burgemeester en AVethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat tot nadere aankondiging het verkeer over den MUNNIKENWEG voor r ij en voertuigen, wegens vernieuwing der bestrating, van af Maandag 21 Juli 1890 op alle werkdagen van zons op- tot zonsondergang KESIjOTEW zal zijn Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Juli 1890. De Secretaris, NÜHOUT VAN DER VEEN. UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN 44) - Otto von Anzendorff had voor zijne gemalin rijke ge schenken, niet alleen wat de uiterlijke, maar voorname lijk wat do innerlijke waarde betrof. Alles wat hij haar bood vervulde een uitgesproken wensch ten minste een vroeger geuit verlangen want sedert haar hart met andere dingen was vervuld, had zij geen wenschen meer uitgesproken. Zij moest wel verrast zijndat hij zoo juist dingen vermoed en geraden had die zij nooit in woorden had gekleed. Hoe wist hijdat die vaas met het beeld der treurende Psyche haar zoo getroffen had? Zij waren eens in het begin van October, te zamen op eene tentoonstelling van dergelijke voorwerpen op den Johannisplaats geweest en hadden daar vijf of zes zulke vazen gezien, zonder er eene bepaalde meening over te uiten en toch had hij niet misgetast. Orlowsky was als altijd de vroolijke trouwe vriend vol onschuldigen humor. Aan den kleinen Max schonk hij eene arke Noachs die voor een oogenblik zelfs de jalouzie opwekte van Hans Steinmann hetgeen bij dit goedaardige kind heel wat zeggen wilde. De ark en haar inhoud waren met onschadelijke verf gekleurd en aan elk dier hing een versje of een spreuk, waarvan de voorlezing aanleiding gaf tot groote vroolijkheid. Voor den kolonel had Orlowsky eene flinke hoeveelheid kaviar uit Rusland laten komen voor Hertha was een korfje met purper kleurige rozen bestemd. »Triglav-rozen", monpelde zij onwillekeurig en herin nerde zich duidelijk het eerste uur van haar verblijf op het slot Gruthenau. Zij deed den geheelen avond haar uiterste best om vroolijk en opgewekt te zijn, maar het Burgemeester en AVethoudeks van Alkmaar herinne ren den ingezetenen dat volgens art. 187 der algemeene politie-verordening elk hoofdbewoner van een perceel, of als dit onbewoond of ongebruikt is, de eigenaar van het perceel verplicht isde straat met de stoepen en goten rondom het perceel geheel enwaar over buren zijnvoor de helftof van pleinen tot 3 meter uit de stoep en langs het perceel van gras te zuiveren onder mededeeling, dat aan de gemeente-politie opgedragen is in den loop der volgende week schouw over°de straten te honden en proces-verbaal op te maken tegen de nalatigen. Burgemeester en wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Juli 1890. De Secretaris, NÜHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Het Hof te Bergen in Henegouwen heeft den befaamden socialist Alfred Defuisseauxthans in Frankrijkwegens samenspanning ter ondermijning of verandering van de staatsregeling bij verstek veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf. Twee medeplichtigen werden, onder aanneming van verzachtende omstandigheden tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Den 10 ving de behandeling aan van het wetsontwerp ter instelling van een voorzorgs- en onderstandskas voor slachtoffers van ongelukken bij den arbeid, voor welk doel de Koning de kredieten wenschte bestemd te zien, welke door de Kamers toegestaan zouden worden voor de feeste lijkheden ter herdenking zijner 25jarige regeering. De drie eerste artikelen werden dien dag goedgekeurd. Den 11 werd de geheele wet aangenomen met 68 tegen 10 stemmen. Negen leden onthielden zich. Daarna ving de behande- ling aan van een wetsontwerp betreffende de vervalsching van levensmiddelen. De minister vau justitie Lejeune heeft een ontwerp ingediend tot wijziging der wetsbepalingen aangaande het onderzoek naar het vaderschap, over eenkomstig de voorstellen der commissie voor de herzie ning van het Burgerlijk Wetboek. Daarbij wordt dat onderzoek geoorloofd verklaard maar alleen wanneer de erkenning van het vaderschap voortvloeit uit hande lingen of geschriften des beweerden vaders, of uit feiten en omstandighedenwelke samen daartoe strekken wanneer de beweerde vader veroordeeld is geworden wegens schaking, willekeurige gevangenhouding of vrij- heidsberooving verkrachting of aanranding der eerbaar heid ook zonder geweld op een meisje beneden veertien jaar gepleegdwanneer er verleiding heeft plaats gehad door middel van trouwbelofte, misbruik van geza°- ot bedriegeljjke handelingen mits daarvan een begin van schriftelijk bewijs of voldoende redenen bestaan om het bewijs door getuigen toe te laten. Kinderen wie. erkenning verboden iskunnen het onderzoek niet in stellen. Verder bevat het ontwerp bepalingen omtren gelukte haar slechts ten deels. De last, die haar drukte kon niet zoo voetstoots worden afgewenteld. Om half zeven werd de kleine Hans Steinmann afge haald en ook Hertha's jongen werd onder het vergieten van heete tranen spoedig daarna naar bed gebracht waarna het gezelschap in de opgeruimdste stemming aan tafel gmg. Wladimir Orlowsky dronk op het welzijn van de beminnelijke vrouw des huizes die den tact had hare geheele omgeving te bezielen en beter dan iemand ter wereld de gave bezat, om gelukkig te maken en zich gelukkig te voelen 1 Hertha stiet lachend met den trouwen vriend aan, maar vei liet onmiddellijk daarop de kamer. Zij kon zich niet anger beheerschen en begaf zich naar het bedje van haar kind. De kleine sliep met een dier uit de ark in de hand rustig, gelukkigin den droom nog verrukt over den boven matig heerlijken dag. Hertha's hart was ineengekrompen- zij zonk op de knieën voor het bedje neer.Onuitsprekelijk verlangen naar Roland had haar te midden van de feest vreugde aangegrepen, juist op dezen avond, waarop zij toch voor alles, aan haar kind, aan haar echtgenoot toebehoorde' Zij had een gevoel alsof zij eene misdadigster was. Over het bedje van haar kind heengebogen, zwoer zij zegevie rend uit dezen strijd te voorschijn te zullen treden, haar hart met alle krachtdie in haar was het zwijgen op te leggen en nimmer, nimmer af te wijken van het pad dat de plicht haar aanwees, er mocht gebeuren wat wilde' »Mijn kind", fluisterde zij, ..mijn arm kind Zij over woog de vraag of zij haar echtgenoot niet alles zou be kennen. Maar hij was zoo gelukkig, hij had niet het geringste vermoeden Hoe schitterden zijne oo^en bij de woorden van Orlowsky En moest hij nu vernemen, dat alles slechts schijn was, dat haar hart niet meer aan hem behoorde dat zij een anderen man liefhad OnmogelijkHij mocht geen verdriet hebben Zij móest alleen dragen wat haar was opgelegd. Het bewustzijn van deze noodzakelijkheid gaf haar eemge rust. Zij wiesch haar gelaatbleef nog eeni^e oogenbhkken op do sofa uitrusten en keerde toen scliijn- baar kalm, naar de eetkamer terng, waar vriend Orlowsky den staat der natuurlijke kinderen het ouderlijk gezag te hunnen aanzien enz. DEXEnARKEBI. Volgens de op 1 Februari ge houden volkstelling bedroeg de bevolking in het Rijk 2.172.20© personen, gevende eene vermeerdering van 10.32 pet. sedert 1880 en van Kopenhagen met de voorsteden 375.251 tegen 234.850 in 1880. Dl ITSCHIjAND. De algemeene volkstelling is bepaald op den eersten December met het oog waarop voorgeschreven is dat op dien dag geene openbare bij eenkomsten feesten, jaarmarkten troepenverplaatsingen of andere aangelegenheden gehouden zullen worden, waar door voor een oogenblik de hoegrootheid der bevolking in eenige gemeente verandering zon kunnen ondergaan. EjVGEIj%.]VD. De Koningin heeft aan baron Lam- beimont, minister van Staat en algemeen secretaris bij het ministerie van binnenlandsche zaken het grootkruis der Bathorde verleend wegens de diensten door hem bij de slavernij-conferentie bewezen. Deze onderscheiding wordt slechts zelden voor andere verdiensten dan voor krijgsverrichtingen aan niet-engelschen verleend. Lagerhuis. Minister Fergusson deelde den 15 mede, dat de te Erzernm (Armenie) voorgevallen ongeregeldheden plaats hadden op 29 Juni. Terwijl de turksche overheid een onderzoek instelde naar wapenen welke in eene armemsche school verborgen waren, ontstond twist tus- schen de soldaten en de bevolking waarbij 20 personen gedood en 200 gewond werden. '''KAlVKSlLm. Bij gelegenheid van het Bastillefeest heelt de 1 resident aan 577 veroordeelden kwijtschelding vermindering of verandering van straf verleend. Kamer. Den 16 is de beraadslaging over het wets ontwerp betreffende de directe belastingen voortgezet Aangenomen werd met 265 tegen 247 stemmen het eerste^ gedeelte van liet amondement-Say waarbij van belasting worden vrijgesteld de gebouwenvoor land- bouwgebruik dienende en waarvan de huurwaarde bene den 50 fr. is. De rapporteur Burdeau en de minister Rouvier hadden dit gedeelte van het amendement be streden. Het tweede deel van het amendementwaarbij schu ren en stallen van belasting worden vrijgesteld, werd mede aangenomen. Het amendement werd daarop in zijn geheel goedgekeurd met 260 tegen 239 stemmen. De zitting werd toen geschorst. Gedurende de schorsing kwam de begrootings-commissie bijeen. Minister Rouvier voerde er het woord. Na over leg met de andere ministers stelde hij voorde beraad slaging over de grondbelasting tot de volgende zitting te verdagen. In strijd hiermede besloot de commissie echter de voortzetting dier beraadslaging te vragen. De zitting werd te 6% uurte midden van zekere opwinding, hervat. De rapporteur Burdeau verklaarde, dat ue begrootings-commissie zich ter beschikking van 0 lamer stelde, wat betreft de voorzetting der beraad- slagmg over de bedoelde belastingen. Den 17 zal de behandeling worden voortgezet. oen prachtigen punchbowl had gereed gemaakt volgens het recept van een russischen grootvorst, die als drinke broer eene zekere vermaardheid had verworven. HOOFDSTUK XX. Sinds dien Kerstavond had Hertha alle gezelschappen vermeden zelfs in den omgang met de Gasslers scheen eene stremming te zijn gekomen want men was nu in het volle van het seizoen en gravin Marie ging elk jaar meer en meer in het gewoel der groote wereld op. Met de Stemmanns echter gingen de Anzendorffs veel meer om dan vroeger, ofschoon de kolonel voor den prozaïschen, eenzijdig ontwikkelden dokter weinig sympathie voelde. Maar Hertha klemde zich met al de kracht, die in haar wasaan hare zuster vastalsof zij van deze kalme hartstochtelooze natuur hulp verwachtte in haar ruste- loozen zielestrijd. Orlowsky bleef een regelmatig terugkoerende gast in de woning der von Anzendorffs. Hij oefende telkens weder een kalmeerenden in Hoed op Hertha uit; op de hem eigene levendige openhartige wijze bleef hij zich zeiven steeds gelijk in zijn kalmen humor en in de be wijzen van vriendschap en achtingdiezonder den omgang moeilijk of vormei j'k te makenaan al hetgeen hij zoide of deed, eene eigenaardige kleur verleenden. Orlowsky had de krijgswetenschappelijke engeschiedknn- dige werken van von Anzendorff met een ijver bestudeerd, die een man van het vak tot eer zou hebben verstrekt. Alsot hij vermoedde wat er aan haperde, wist hij Hertha's belangstelling voor deze werken van haar echtgenoot op te wekken en gaande te houden, en hoe weinig hare ge dachten eigenlijk ook bij die zaken waren zij deed toch met ijver haar best om deze pogingen te doen gelukken. Zij wildezij moest tot eiken prijs in de geestelijke at- mospheer van haar echtgenoot weder een der voornaamst© elementen voor haar leven vinden. Met geweld dwong zij zich thans tot datgenewat haar een aangenamo plicht, eene waarachtige vreugde was geweest. Met onwrikbare energie las zij Mommsen, Niebuhr, Gibbon, Macaulay

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1