No. 86* Twee en IVegentigste Jaargang. 1890. ZONDAG 20 JULI. TWEEDE BEAD. Munnikenweg. Het IJKKANTOOR zal ge opend zijn op 25 en 26 Juli 1890. Amsterdamsche Brieven. Binnenland. UKIIAARSCIM! CO! RAM. OFFlCIEEIi GEDEELTE. Burgemeester ou Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat tot nadere aankondiging het verkeer over den MUNNIKENWEG voor r ij- en voertuigen, wegens vernieuwing der bestrating van af Maandag 21 Juli 1890 op alle werkdagen van zons op- tot zonsondergang GESEOTE1V zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Juli 1890. De Secretaris, NÜHOUT VAN DER VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de gemeente-rekening, dienst 1889met alle daarbij behoorende bescheiden heden den gemeenteraad aangeboden op de gemeente secretarie voor een ieder ter lezing nedergolegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 19 Juli 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. XIX. Wohlthütig ist dos Eeners Macht Wenn sie der Mensch bezShmtbewacht Und was er bildetwas er schaflt Das dankt er dieser Himmelskraft Doch furehtbar wird die Himmelskraft Wenn sie der Pessel sicli entrafft Einhertritt auf der eignen Spur, Die freie Tochter der Natnr. Wehe wenn sie losgelassen Wachsend okne Widerstand Durch die volkbelebteu Gassen Walzt den ungehouren Brand Moge Schiller's schoon »Lied von der Glocke" ook nog zoo bekend zijn toch veroorloven wij onsboven staande regelen nog weder eens bij onze lezers in her innering te brengen. Ja Dnitschland's groote dichter had wel gelijk, toen hij na deze ontboezeming de onver getelijke woorden neerschreef, dat de elementen de werken der menschen haten. Een enkel vonkjedat tot een vlam wordt aangeblazen, is in staat om in weinige uren de schoonste producten van menschelijke vlijt en van menschelijk vernuft hopeloos te vernietigen. Geen wonder, dat zoo'n macht op de gemoederen der onbeschaafde vol ken een diepen indruk maakt en dat de vrees daarvoor haar een goddelijke afstamming toekent. Met smeekbeden tot het vuur om zijne bezittingen onaangeroerd te laten, zinkt zoo menig neger nog heden ten dage in de afri- kaansche binnenlanden op de knieën en als hij zich van dien »plicht" gekweten heeft, meent hij zich op de beste wijze tegen brandgevaar verzekerd te hebben. Doch daar komen de Arabieren met hunne brandende lonten die zij in de dorpen werpen; het eene groepje huizen steekt het andere aan en Leergebrannt 1st die Statte Wilder Stürmen rankes Bette. Hoe meer de beschaving toeneemtdes te meer leert de mensch inziendat de godheden zijner voorvaderen niets goddelijks hadden en men deze niet aanbidden moet, doch veeleer bestrijden zoodra zij zich roeren. Daarbij doen zich evenwel groote moeilijkheden voorwant wat de vlammen eenmaal aangetast hebbenlaten zij niet zoo gemakkelijk los. Zelfs heden ten dage nu zoovele scherpzinnige mannen hnnne hersenen hebben afgepijnigd om doeltreffende brandbluschmiddelen te vinden, mislukt bet nog maar al te vaak om gebouwenwaar de vlam men niet in den aanvang gestuit worden te behouden. Daarom zijn velen er dan ook op bedacht geweest om de aanwezigheid van het eerste vonkje aan te kondigen, opdat terstond de hand tot blussching aan het werk kan worden geslagen. Anderen hebben weder zelfwerkende brandblusschers uitgevonden of de extincteurs tot een grooten trap van volmaaktheid gebracht. Aan de belangrijke vijfde afdeeling der Tentoonstelling van veiligheidsmiddelenwaarin allerlei wordt geëxpo seerd dat betrekking heeft op reddings- en voorzorgs maatregelen bij en tegen brandgevaar, zij na deze over wegingen onze tweede rondwandeling in het Paleis voor Volksvlijt gewijd. Laat ons eerst enkele oogenblikken stilstaan bij de acht groepen van brandsignalen opge steld in het Paleis voor Schoone Kunsten in Belgie's hoofdstadwelke door den heer Engène Raikem te Brussel zijn ingezonden. Het principe van dat toestel is de uitzetting van luchtdie verwarmd wordt. Een tweearmige omgebogen glazen buis die half met kwik gevuld is, zoodat in beide armen het metaal op dezelfde hoogte staatis aan de eene zijde verbonden met een koperen buis, die hermetisch gesloten is en een poreuzen bodem bezitterwijl de andere in vrije gemeenschap staat met de lucht van het vertrek waarin het toestel wordt aangebracht. In beide armen zijn platina-draden gestoken, waarvan die in den open arm zich onmiddellijk boven de kwikoppervlakte bevindtdeze draden staan met eene electrische batterij in verbinding. Wordt nn de temperatuur der kamer door een begin van brand een weinig verhoogd dan zet zich de lucht in de kope ren buis nit, waardoor het kwik in den open arm rijst zoodat de platina-draad daarmee in aanraking komt de palen der batterij zijn nn met elkaar in ver binding gebracht en de electrische bel begint te luiden. Deze kan men natuurlijk op elke plaats van bet huis bevestigenbij voorkeur op de slaapkamer zoodat men 's nachts onmiddellijk gewaarschuwd wordtals in huis een begin van brand is ontstaan. Uit den aard der zaak is zulk eene inrichting voor hotels bijzonder aanbevelens waardig, mits men van tijd tot tijd de batterijen behoor lijk naziet, daar deze anders in het oogenblik des gevaars hare diensten wel eens konden weigeren. Gebrs, Heijermans te Rotterdam exposeeren de Mil ler's Patent Brand-alarmschel. Deze berust op het eigen aardige stelsel dat door verbreking van den electrischen stroom in een gedeelte der geleiding, een andere geleiding, waarin een schel is geschakeld, wordt gesloten. Om die ver breking mogelijk te maken is de geleidende koperdraad over korte afstanden door een gemakkelijk smeltbaar alliage verbondenbij betrekkelijk geringe verhitting doet zich dus de alarmschei hooren. Bij deze beide systemen beeft men het onbetwistbare nadeeldat erterstond na de aankondiging van het vuurnog geen middelen aanwezig zijn om daaraan terstond de kop in te drukkenzoodat de ontdekking van den brand nog geenszins met blussching gelijk staat. Met die gedachte bezieldheb ik met levendige belang stelling eeno inzending van de heeren Vrolijk en Tim- perley in deze afdeeling bestudeerd. Stelt n voordat in een kamer een temperatuur van 70° fahr. beerscht. Dan stelt men een manometer op ongeveer 20° hooger een geringer aantal is niet aan te bevelen omdat an ders de verklikker wel eens zou kunnen gaan werken wanneer door toevallige omstandigheden de warmte in bet vertrek eenige graden liooger dan gewoonlijk was geworden. Ontstaat er nn brand, dan is de temperatuur van 90° spoedig bereiktde uitgezette lucht drukt op een dergelijk dun metalen plaatje als in onzen gewonen aneroïde-barometer, waardoor ook weder eene electrische verbinding tot stand wordt gebracht en de alarmbel begint te werken. Deze bel correspondeert met een me talen ballondie boven het plafond zoodanig is vast gemaakt, dat hij zelf niet te zion is, doch alleen het eenigszins vooruitspringende einde daarvandat van tal rijke gaatjes is voorzien. Dezelfde stroomdie de bel in beweging bracht, wordt overgeplant naar een tweetal glazen buizen in den ballon waarvan do kleinstedie een alcalische vloeistof bevatgestoken is in de andere welke met een zuur is gevuld. Een vermenging dei- beide vloeistoffen door verbrijzeling van den glaswand heeft nu plaats en een sterke ontwikkeling van koolzuur is daarvan bet gevolg. Daardoor wordt het water, dat zich nog buitendien in den ballon bevindtmet kracht door de genoemde gaatjes gedreven en oen dichte regen daalt neer. Indien men nu nog weet, dat de alcalische vloeistof vermengd is met chemische bestanddeelen die voorwerpen onbrandbaar makendan heeft men alzoo bij dit zoogenoemde »Douse's Patent Eire Check System" drie factorenwelke tot blussching bijdragennamelijk het waterhet koolzuur en de genoemde chemische stof, terwijl bovendien de geringe temperatuursverhooging die noodig is om het toestel te doen werken, een waar borg is, dat men op dit systeem bij het allereerste spoor van vuur mag rekenen (1). Dit laatste zeggen wij met zooveel nadruk omdat de Grinnel's zelfwerkende brandblusscherdie dagelijks in den tuin van het Paleis vertoond wordt, oen veel grootoro warmte vereischt., oer de waterstralen zich op den vuur gloed neerstorten. Het toestel bestaat uit een koperen klepjedat door een licht smeltbaar soldeersel in ver binding staat met een systeem van waterpijpen, langs de zoldering of het plafond van een lokaal aangebracht. Eerst als een temperatuur van minstens 160° Fahr. be reikt issmelt het soldeerselwaardoor het klepje ge opend wordt. Erkend moet wordendatals het een maal zoo ver gekomen is, een dichte watermassa zoowel tegen het plafond als in een wijden cirkel over het vuur wordt uitgegoten dat slechts zelden daaraan weerstand vermag te bieden. Zoodra door het openen van een of meer dezer sprenkelaars het water in de hoofdaanvoerbnis in beweging komt, treedt onmiddellijk een brandsiguaal in werkingdat luide het onheil verkondigt. In do meeste gevallen wordt de inrichting met de waterleiding verbonden, doch waar deze niet bestaat, kan een reservoir van grooten omvang volstaan. Achten wij de diensten van het Grinnel-stelsel niet doelmatig bij de allereerste beginselen van brand de uitkomst heeft bewezen dat het ter voorkoming van groote vuurverwoestingen uiter mate geschikt is. Meer dan 8000 gebouwen in bijna alle landen der wereld worden thans door 2 millioen Grinuel's brandblusschers beschermd, waarvan in Neder land de katoendrukkerij der heeren van Vlissingon en Co. te Helmond de Enschedesche Katoenspinnerij te Enschedéde Rijststijfselfabriek der heeren Oudewater en Co. te Dordrecht en de Cacaofabriek der firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp. In Amerika, Engeland, Eng. IndiëRusland en Australië verleenenvolgens het prospectus der heeren Fred. Stieltjes en Co. te Am sterdam de assurantie-maatschappijen 2040 pet. ver laging van premie voor gebouwendie van dezen brand blusscher voorzien zijntorwijl zij ook de kosten voor de inrichting vergoeden. Ook moet hot Koninklijke Saksische Brandassurantie Comité onlangs hebben vast gesteld dat voor schouwburgen de verhoogde premie wegvaltindien de Grinnell-sprenkelaar wordt toegepast. Bij de Douze Fire Checks is nw aandacht zeker reeds getrokken door de extincteurs die daar ook aanwezig zijn. Deze hebben denzelfden inhoud als de beschreven ballons men behoeft ze derhalve slechts omgekeerd in de nabijheid van het vuur te houden om eene gelijke uitwerking te krijgen. Een bezwaar scheen hot mij toe, (1 De geheele aanlegalles daaronder begrepenmoet niet meer dan f 30 kosten. dat de overvloedigo ontwikkeling van koolzuur in een vertrok, waar de extincteur werkzaam is, allicht nadeo- lige gevolgen zou hebben voor de gezondheid van den persoon die den blusscher vast moet honden hetgeen echter door een vertegenwoordiger der heeren Vrolijk en Timperley ten stelligste werd ontkend. Zijn argument »dat men immers alle dagen koolzuur inademt, dat zich in de lucht bevindt" kon mij maar slecht met mijne grief verzoenen De extincteurs van Heijermans zijn op dezelfde leest geschoeid. In een metalen bus wordt eerst poeder een geheim van den fabrikantzooals mij werd verze kerd gestrooid waarop water wordt gegoten. Een glazen bolletjemet vloeibaar koolzuur gevuld wordt dan in de bus gedaan en daarop laat men een kogel neerdalen, die door den weerstand van het water daarop zachtjes neerkomt, zoodat het glas niet breekt. Aldus geprepareerd wordt het toestel met behulp van een ring aan een muur opgehangen. Is er onverhoopt brandgevaar ontstaan, dan is het voldoende om de bus op den grond te werpen waardoor de kogel het vloeibare koolzuur in vrijheid steltdat alsnu met krachtige gasontwikkeling het water in forsche stralen uit een pijpje drijft, hetwelk boven aan de bus is aangebracht. Bij brandblusschers van grooteren omvang bevindt zich een hamer, waarmee men een nagel naar binnen drijftwaardoor insgelijks het bewuste bolletje verbrijzeld wordt. Ontegenzeglijk hebben deze extinctenrs veel vóór boven de gewone, die met niet geringe moeite verplaatst worden en bij het ontstaan van brand dikwijls een al te groote tegenwoordigheid van geest vooronderstellen. De Bauer's Annihilator wordt niet door het koolzuur in werking gebracht, waardoor ook het mogelijke gevaar, dat een toestel bij te grooten druk van ontwikkelde gassen uit elkander springtwordt vermeden. Dit is zeker wel het grootste voordeel van dit apparaat, het welk slechts bestaat uit een cilinder, met water gevuld, waarop een pomp is bevestigd, dio do vloeistof dooreen gummi-slang naar buiten stuwtde eenvoudigste soort brandspuit alzoo die men in huis kan nemen. Het toestel kan daarom ook gebruikt worden voor glazen- wasschen, bet schoonmaken van rijtuigen het besproeien van tuinen enz. De uitvinder van dezen annihilator heeft ook een bluschpoeder uit verschillende anorganische stoffen samengesteld in den handel gebracht. Bij brand worden daardoor eensdeels dampen ontwikkeld die bet vuur verstikken,, maar anderdeels hecht zich het gesmolten poeder in den vorm van kristallen aan de brandende voor werpen, waardoor deze tegen alle vuur bestand worden. Met goed gevolg werd dit poeder aangewend op katoen, garen geweven stoffen parafine en naphta ja zelfs op brandend vernis, spiritus en terpentijn, die met water niet kunnen geblnscht worden. Typisch is het tweeregelige versje, waarmee de heeren Henri Huinck en Co. te Rot terdam de vertegenwoordigers van Siegfried Bauer te Bonn de annihilators in de wereld zenden Bij 't begin een brand gestuit Beter is 't dan later stoomgespuit Aan Landré en Glinderman heeft de tentoonstelling een tweetal extincteurs uit de fabriek van Schaffer en Bndenberg te Maagdenburg te danken die door een manometer gecontroleerd wordenzoodat men daarop slechts behoeft te kijken om er zich van te overtuigen, of de bluschmachine nog in orde is. Verder ontbreekt het in deze afdeeling natuurlijk niet aan allerlei brand spuiten waarvan evenwel weinig bijzonders valt mee te deelen. Van den commandant der Haagsche brand weer zijn twee brandschellen aanwezig, die vervaardigd zijn om te voorkomondat het publiek door ruw of onhandig trekken niet alleen het overseinen van het bericht beletdoch den geheelen stroomloop ontregelt waardoor verscheidene brandschellen tijdelijk onbruikbaar worden. De heeren A. Bikkers Zoon te Rotterdam zonden een kleine stoombrandspuit, voor groote fabriokon geschikt, dio door drie man vervoerd kan worden en 500 L. water per minuut geeft. Ook do amsterdamsche brandweer is vertegenwoordigd door een spuit op wagen mot toebehooren, gelijk die bij haar in gebruik is. Do brandspuiten van H. B. Beider Landré en Glinderman, Bhilipp Otterbein en J. v. d. Ploeg geven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Ons bestek de belangrijkheid der tentoonstelling doet ons toch reeds op een grooter ruimte der courant beslag leggen dan ons eigenlijk is toogestaan gedoogt nietdat wij heden do vijfde afdeeling ten einde brengen. In onzen volgenden brief zullen wij daarmee dus vervol gen en misschien nog aan een andere groep beginnen, ST ATEN-GENEK AAL. EERSTE li A .11 ER. Bij de op den 17 voortgezette behandeling dor spoor- wegovereonkomsten verklaarde de heer van Weideren R e n g e r s zich daartegen. Er bestond voor dit voorstel geen aandrang van buiten. De bestaande toestand kou nog wel eenigen tijd behouden blijven. De heer Stork verklaarde dat de bestudeering dezer zaak hem meer en meer gebracht bad tot eene ongunstige overtuiging. De zekerheid eener gezonde concurrentie kon niemand geven en daarin berustte zijn hoofdbezwaar. Ook wees hij op het opmerkelijk verschijnseldat de voornaamste organen van handel en nijverheid zich tegen het ontwerp haddon verklaai'd. Hij kwam op tegen de bewering van den heer Verheijen dat in de Tweede Kamer van deze zaak eene partijzaak gemaakt was. De liberale partij had die insinuatie niet verdiend. Zij had slechts haren plicht gedaan. De lieer Fransen van de Putte was na nauwkeurige overwoging ook tot eeno ongunstige over tuiging gekomen. Ook hij keurde afdat de minister in de memorie van antwoord de politiek in de zaak gemengd had. In de Eerste Kamer bestaat geen partjjverband. Dit was in den laatsten tijd meermalen gebleken. Hij zette daarna zjjne bezwaren uitvoerig uiteen om tot de

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5