Buitenland. 99 op eene huurwaarde van f 50 tot f 150 8 100 150 18 150 200 1 200 250 4 250 300 volgende slotsom te komen. Do gevolgen van do verwerping znllen zijn, dat aan den Staatsspoor, volgens de wet van 1875, running power zal moeten worden gegeven op de lijnen der Rijnspoorwegmaatschappij tot Amsterdam. Hij kan niet aannemen dat de Holl. maatschappij wie hot gond met handen wordt toegeworpen zich daartegen zon coaliseeren. Daarentegen zal met de aanneming on vermijdelijk volgen Staats-exploitatie of monopolie. Daarom zou hij tegen stemmen. De hoor Kap po ij ne van de Coppello ontwikkelde breedvoerig de meening dat deze overeenkomsten voor hem onaannemelijk waren, af gescheiden van do geldelijke kwestie, welke betrekkelijk ondergeschikt was. Een en ander zou hem echter niet tot verwerping geleid hebben ware hij niet overtuigd dat ook zonder deze overeenkomsten de verbeteringen voor het buitenlandsch vorkeer verkregen konden worden, zonder de nadeoleu. Do heer van Zuylen van Nije- velt, de politieke gevolgen eener verwerping ter zijde latende wees vooral op de praetische gevolgen eener verwerpingz. i. geen andere dan samenspanning, buiten de regeering om tusschen de Exploitatie- en de Holl. maatschappij en ten slotte het monopolie dezer laatste maatschappij. Onder het publiek bestond overigens met recht in veie streken ontevredenheid over den gang van zaken onder don bestaanden toestandhetgeen de hor vorming ton volle rechtvaardigde. De stem van den heer Kerkwijk, een deskundige bij uitnemendheid vóór deze wet woog bij hem zwaar. De heer Alborda van Ekcnstein vroesde, dat door aanneming do eenvoudigste beginselen verwaarloosd zouden worden en zou tegen stemmen, omdat dit ont werp leiden zal tot Staatsexploitatie, die bijna niemand, ook niet do minister, wil. Hij wees er op, dat de heer Kerkwijk erkend had, dat er groote gebreken in het ontwerp waren en hij de regeling liever niet gezien had. De hoer Eegout wees op de verwaarloosde belangen van zuidelijk Limburg, die beter behartigd moesten worden. Op sneltreinen daarheen moest do minister aandringen. Toch zou hij voor stemmen. Do heer van Royen achtte het oordeel omtrent de gevolgen der aanneming of verwerping nog zoo onzeker, terwijl over den bestaan- den toestand over het algemeen niet geklaagd wordt dat het veiligst was het ontwerp af te stemmen. Dan bleef de zaak in denzelfden toestandterwijl er geen dreigend gevaar was. De lieer Vlielander Hein ontwikkelde eenige bezwaren tegen de ontworpen gelde lijke regeling en zag niet in welk geval van ernstigen aard ontstaan zon uit verwerping dezer overeenkomsten. De minister van waterstaat begon met de opmerkingdat de Kamer even vrij was in haar oordeel over de wet als de regeering in het hare over de ge volgen eener verwerping. Do eerste aanleiding tot deze voordracht is hetgeen gebleken is bij de spoorwog-enquöte. Hot drie-maatschappijenstelsel had weinig voordeel aan gebracht. Men zal nu krijgen lange, doorloopende lijnen, die ton algemeonen nutte en voordeel zullen strekkeu. Ouder het tegenwoordig stelsel staat men bijna machte loos tegenover het buitenland. Do deskundigen zijn het daarover geheel eens. Do mededinging van de vreemde havens (Antwerpen Bremen Hamburg) wordt meer en meer verscherpt. Ons net is daarentegen zeer verbrok keld betere exploitatie moet daarin meer eenheid bren gen. De nijverheid en do landbouw zullen daar ook partij van trekken. Het vor voer van producten moet worden ver gemakkelijkt. Hij wees o. a. op het hout en het turfstrooisel in 't noordon. Hij wees bij verworpingop de waarschijnlijk heid eener minnelijke coalitie tusschen do Holl. spoor en de exploitatie Maatsch. en dat gevaar mocht hij niet rustig af wachten terwijl hij het kon voorkomen, zonder dat het den Staat zelf een cent, kost. Amsterdam en Rotterdam zullen beiden genieten van de nieuwe regeling, zoowel voor het binnenlandsch verkeer als voor de verbindingen mot het buitenland. De lijn DordtEist zal vooral Rot terdam ten goede komen en de toekomst van Rotter dam zal door de ceintuurbaan bevorderd worden. Ook hot biunenlandsch verkeer zal zeer gebaat worden, zoowol wat vrachten als snel vervoer betreft. Ook de locaal- lijnen zullen beter dan tot dusver kunnen geëxploi teerd worden en hot medegebruik van lijnen in het noorden kunnen toenemen. Door verwerping van de voordracht zal men niet hot statu quo behouden maar in een zeer ernstigen toestand komen. Bij verlenging dor Rijnspoorwegconcessie zou men jaren lang de drie Maatschappijen moeten bohouden. Eene coalitie in kwaden zin is thans niet te duchten. Welk voordeel zou daaruit voortvloeien Misschien verhooging van vrachtprijzen, maar dan ontstaat gevaar voor verlies van vervoer. Voor medegebruik hebben beide partijon gelijke rechten zonder iu elkanders bevoegdheden te treden. Met het buitenland zijn geene moeielijkheden te vreezen; bezwaren zijn van daar niet te wachten. Nadat de minister van financiën do beden kingen van geldelijken aard beantwoord had en onkele leden hun gevoeleu nader toegelicht hadden, werd het ontwerp aangenomen met 22 tegen 17 stemmen Vóór de heeren van Lijnden, Bultman, Verheijen Smits van Zuylen RegoutBruyn 't Hooftvan dor Dreggen, Blussé, Donker, Pijnappel, van Pallandt van Neerynen, Coenon, van Lier, Merkolbach, Hongst, Smits, van Oyon, L. van Nispeu, Magneo, P. van Nispen en do Voorzitter. Tegen de heerenBreuning, van Swindereu, van Royen van Eysinga Six RongersVliolauder Hein Kappeyne, Alberda, Nysingh, van Alphen, Prins, Stork, Akerlaken, Welt, van de Putte en Muller. Afwezig elf leden commissarissen van verschillende spoorwegmaat schappijen. De Kamer is daarna uiteengegaan. De 50.000 uit de Amsterdamscho premieleening zijn bij de trekking op don 15 gewonnen door een dionst- meisje te Amsterdam. Den 15 is te Delden in do buurtschap Zeldam tijdons eon zwaar onwcder het boorenhuis van gebroeders Assink geheel afgebrand; do inboedel ging- mede verloren en vorder verbrandden een kalf, vijf ganzen en al do kippen. In den avond van dien dag sloeg do bliksem te Enschede in tweo woonhuizen zonder brand te veroorzaken. Antje de Vries te Appelscha hoeft don 16 haren 99 verjaardag gevierd. üc geneeskundige Raad van Znidholland heeft den 16 met algemoene stemmen als zijne overtuiging uitge- sprokeudat hot in het door do regeoriug ingodiende ontwerp tot wijziging der wet op de besmettelijke ziekten voorgestelde ton aanzien van de inentingeene bron zou opleveren van groot gevaar voor de volksgezond heid en zou blijken eene ramp voor Nederland en daarom eene onverantwoordelijke wetsbepaling te zijn. Den 17 is te Haarlem door hot provinciaal be stuur bij enkele inschrijving aanbesteed het bouwen van een tolhuis ter vervanging van het bestaande bij de kruislaan van de Watergraafsmeer, geraamd op 3000. Laagste inschrijver de heer Gt. Bovcrhof te Diemen voor 2800 Den 17 is door burg. en weth. van Haarlem het maken eener tolgaarders- en weg werkers woning aan het tolhek bij de Leidsche vaart op den hoek der Zand- voorderlaan gegund aan den laagsten inschrijver, den hoer L. van Zon te Purmerend, voor 1898. Den 17 is bij de examens der Nederl. Toonkunste- naars-vereeniging voor piano A (lagor onderwijs) o.a geslaagd de heer A. C. Provily te Purmerend. Beroepen bij de herv. gemeonte te Haarlcinmer- raeer ds. D. Bax te Bunnik. De geschorste predikant E. H. te Winschoten is door de arr. rechtbank aldaar wegens verduistering van veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Do l'rov. Staten van Groningen hebben mot 24 tegen 21 stemmen aangenomen het voorstel van den lieer Ebelsom niet over te gaan tot afschaffing der prov. tollen, maar aan Gedep. Staten op te dragon gemeente besturen het rijk en andere instellingen, welke tolboo- men ondor hun beheer hebben, uit te noodigen, opgave te doen van de gemiddelde tolopbrengst dor laatste drie jaren en tevens de vraag te stellen of zij geneigd zijn tegen vergoeding van tienmaal dat bedrag do tollen af te schaffen. Den 18 was de eerste oplage van den open brief van den heer Henry Tindal aan den heer Rooseboom reeds geheel uitverkocht De twoede druk is den 19 verschenen. De Maastrichtsche Hypotheekbank keert over het boekjaar 1889/90 7 pet. dividend uit. Beroepen te Twisk ds. J. Zegors Wz. te Koedijk. Don 22 zal de Koningin, vergezeld van prinses Wil- belminaoen bezoek brengen aan do voiligheidstontoon- stolling te Amsterdam en de werken van het Morwede- kanaal bij Zeeburg in oogonschouw nemen. TTAWSjH^RÏÏTlïfK fr' golden Verslag van den toestand dor gemeente Alkmaar over 1889, door burg. en weth. uitgebracht aan den gemeenteraad. Aan dat verslag worden de volgendevroeger reeds niet vermelde opgaven ontleend. Van de 137 overleden mannen waren 78 ongehuwd, 42 gehuwd en 17 weduwnaarsvan de 127 ovorleden vrouwen 71 ongehuwd, 34 gehuwd, 21 weduwen en 1 gescheiden van echt. Bij één huwelijk tusschen eenen jonkman en eene weduwe en bij twee tusschen een weduwnaar en eene weduwe kon de bruid niet schrijven. De leges bij den burgerlijken stand brachten f 301.30 op; in de armenbus, geplaatst op het stadshuis bij gelegenheid van huwelijks voltrekkingen, werd f 67 14 gevonden, dat bij het bur gerlijk armbestuur overgebracht werd. Het primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomeu telde 1703 aanslagen. Van de be- schrijvingsbiljotten werden 142 in gesloten omslag aan burg. en weth. ter hand gesteld; aan deze personen werd later het aanslagbiljet mede in gesloten omslag toege zonden. 46 personen, die beschreven waren, werden in verband met do op het beschrijvingsbiljet vermelde inlichtingen niet aangeslagen. De raad vermeerderde ambtshalve bij de behandeling van het kohier het be lastbaar inkomen van 9 personen met f 23500 en ver minderde dat van 3 personen met f 840. De hoogste aanslag was naar een belastbaar inkomen van f 15000. Binnen den bij de wet voorgeschreven termijn werden 67 bezwaarschriften tegen hot primitief kohier ingediend; van die bezwaarschriften strekten 15 om niet aangeslagen te worden en 52 om den aanslag te verminderen. Naar aanleiding van die bezwaarschriften werden 14 personen, die in de laagste klasse aangeslagen warengeheel vrij gesteld en 43 in eene lagere klasse aangeslagendan waarin zij door burg. en weth. ambtshalve gerangschikt waren, Op 10 verzoeken werd afwijzend beschikt. Eén belastingschuldige diende na den bij de wet voorgeschre ven termijn een bezwaarschrift in, dat niet in behandeling kwam. Twee belastingschuldigen kwamen bij Ged. Staten in hooger beroep van de door den raad genomen afwij zende beschikking op hun bezwaarschrift; beider aanslag werd onveranderd behouden. Het in November vastge stelde suppletoir kohier telde 53 aanslagen. Het verslag bevat ten aanzien van de werking dezer belasting de volgende opmerking: «De buitongewone omstandigheden, waaronder het «kohier ditmaal moest worden opgemaakt, als gevolg van «de vertraagde goedkeuring der verordening, waarbij oen «geheel ander stelsel van heffing aangenomen wasge- «voegd bij de omstandigheid, dat de late vaststelling van «het kohier op de invordering natuurlijk een ongunstigen «invloed moest uitoefenen, zijn redenen, waarom het voor «het jaar 1889 niet wonschelijk is statistieke gegevens «mede te deelen of berekeningen te maken, daar het zeer «moeielijk zou vallen een juist oordeel te vellen over de «nieuwe werking der nieuwe verordening op grond van «die onvolledige gegevens of berekeningen. Zij bepalen «zich daarom over dat jaar alleen tot de mededeeling, «dat de gemeente-ontvanger hun kennis gegeven heeft, dat het aantal vervolgingen van personendie hunne «belasting niet op den bepaalden tijd voldaan hadden, «aanzienlijk verminderd is en dat personen, die vroogor «steeds vervolgd werden thans zonder vervolging be- «taald hadden, wel een bewijs, dat verscheidene personen, «die vroeger te hoog aangeslagen warenthans meer «in verhouding tot hunne draagkracht aangeslageu zijn." Do hondenbelasting bracht f 1320.75, f 129.25 meer dan in 1888 op, verdeeld als volgt Afgegeven hondenpenningen 348 le klasse af 3 f 1044 136 2e 1.50 204 44 lo 1.50 (Jj.)« 66 2 2e 75(ij.)» 1.50 21 duplicaten 0.25 ter vorvaugiug van verloren geraakte 5.25 f 1320.75." 355 honden, niet van penningen voorzien, werden door de politie opgevangen; de meeste honden werden daarna afgehaald ongeveer 50 honden worden afgemaakt. De op do invordering dezer belasting vallende kosten beliepen f 302.50. Hot vergunningsrecht bracht f 3330 op tegen f 3427.50 in 1888; do op do invordering vallondo kosten beliepen f 174.82, 7 lokaliteiten worden geschat op eene huurwaarde be neden f 50. Herschatting der huurwaarde werd niet verzocht. Mot 1 Mei gingen 9 lokaliteiten in andere handen over. Eene lokaliteit werd na 1 Mei door verandering van bewoner tusschentijds geschat. In slechts ééne lokaliteit werd van Zaterdag-namiddag tot Maandag-morgen geen sterke drank in het klein verkocht. Het aantal lokaliteiten verminderde met 2 en daalde tot, 136, 31 minder dan op het tijdstip van de invoering der drankwet en 84 meer dan volgens de wet hier mochten zijn. Het tijdelijk opnemen van geld bij de Nederl. Bank vorderde aan rente f 356.66 en aan kosten f 20.60. Gemeente-werken. Uitgegeven werd voor onderhoud van huizen, torens enz. f 3549.18} straten 12673.59} Voor opengebroken straten bij het aanloggen van waterleiding werd aan de gemeente f 297.47.} ver goed bij het aanleggen van gas f 91.50 en bij het leggen van riolen f 11.25; onderhoud van pompen en riolen 2137.66 wegen 13665.01} wandelplaatsen en plantsoenen 2912.93} waaronder voor bloemen f 554.69 tegen 9 centen per stuk; voor aankoop van nieuwe hoornen 630.25 onderhoud van walbeschoeiiugen en kaaimuren 4454.45 onderhoud van bruggen enz. 11544.47 diep- en schoonhouden v. havens enz. 319.97} onderhoud der gemeente-begraafplaats» 214.75 Zestien grafruimten op het voorprot. en twee op het voor r.k. bestemde deel werden tegen betaling van 25, voor onbepaaldeu tijd afgestaan. Voor dag- en weekgelden aan werk lieden en andere uitgaven voor de fabricage 1615.83} onderhoud van klokken 364.51 het Waaggebouw 1550.19 Voor jaarwedden van de vaste ambtenaren bij dezen tak van dienst werd f 4050 betaald. De gunstigo uitkomst der gemeente-reiniging, namelijk dat het tekort van f 5765 tot f 4700 daalde, is voor een deel te danken aan het, met ingang van 1 Juli genomen besluit om den prijs der compostwelke in 1888 reeds van f 2.50 tot f 2.75 per kub. el verhoogd was, van f 2.75 tot f 3 per kub, el te verhoogen. Na die prijs- verhooging had de afzet even geregeld plaats. Burg. en weth. merken opdat de geldelijke uitkomst nog veel gunstiger zou zijn, wanneer de ingezetenen al hun afval van groenten, aardappelenschillen enz. aan de gemeente reiniging afstonden zooals zij doen met de nagenoeg waardelooze artikelen alsaschsintels en dergelijke. Een groot deel der ingezetenen staan aan particulieren toeeerstgenoemde voor het maken der compost de meeste waarde hebbende stoffen aan hunne woningen af te halenwaardoor zij natuurlijk medewerken om het jaarlijksche tekort op de exploitatie to late i bestaan. Zij hopen dat hiorin langzamerhand verbe'o mg moge komen en het tekort zoodoende tot oen zeer laag bedrag dalen. De Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland ontving in Alkmaar en Borgen f 17191.60 togen f 13770.54} over 1888. Op 31 December waren 722 contracten gesloten voor 1364 perceelen tegenover 600 contracten voor ongeveer 1100 perceelen op 31 De cember 1888. Onder het getal van 722 contracten waren slechts 5 voor 7 perceelen te Borgen. De gemeento be hoefde dus niets te betalen en heeft op den verleenden waarborg van f 14300 por jaar gedurende 5 jaren, slechts f 13124.42 betaald. Aan de standpijp aan het Raaksje werd voor f 27.29 en aan die bij het Groot- Nieuwland voor f 42.31 aan duinwater verkocht, samen f 69 60 tegen f 69.15 in 1888. Klachten over het duin water werden niet vernomen. Do gezondheidstoestand was vrij gunstig; alleou kwam weder eene mazelen- epidemie voor van een goedaardig karakter. Wordt vervolgd. DUITSCHIiATSTD. De Keizer hooft in het district Metz het kasteel Urville 'gekocht voor 300.000 naar men beweertom er te gaan jagen. De duitsch-oostafrikaansche maatschappij te Berlijn kreeg den 18 bericht, dat de heer Peters den 17 in goeden welstand te Zanzibar aangekomen is. ElVGilLAXD. Bij de verkiezing van een lid van het Lagerhuis voor Midhampton, ter vervanging van een overleden aanhanger van Gladstone, is weer een aanhanger van Gladstone gekozen met 5469 stemmen do conser vatieve candidaat verkreeg 3375 stommen. lïoogerhuis. Den 18 is het wetsontwerp aangenomen, waarbij aan westelijk Australië eene onafhankelijke grondwet wordt verleend. Lagerhuis. In den nacht van don 15 op den 16 werd met 215 tegen 133 stemmen het artikel op de begrooting voor Ierland goedgekeurd waarbij gelden werden uitgetrokken voor de rechtspleging. Do iersche leden beklaagden zich als gewoonlijk zeer over de hand having van hot recht. Stoomdr. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6