Premie Fogteloo. HEETHA, Feuilleton. Jfou 87. Twee en Negentigste Jaargang, 1890. WOENSDAG 23 JULI. Buitenland. Van verschillende zijden wordt ons liet •verlangen kenbaar gemaaktdat de v i e r novellen tezamea voor f 0,40, ook ver krijgbaar zullen worden gesteld voor hen, die niet nis geabonneerde bekend staan maar met anderen de courant medelezen. "Wij willenzoolang de voorraad strekt gaarne aan dien wenscli voldoen, Men ver zoeke dan den lezer, ten wiens name de courant staatbij ons of bij den brieven gaarder of boekhandelaar een exemplaar aan te vragen. De UITGEVERS. ALKIAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet .geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer 33. UOURAAT. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BESjGIE. Ben 17 zijn de algemeene beraadslagin gen over het wetsontwerp tegen de vervalsohing van levensmiddelen ten einde gebracht. De daarin opgenomen bepaling dat de inspecteurs bet recht zullen hebben om in de huizen te komen tot het instellen van onder zoekingen, zelfs na zonsondergang, werd niet alleen be streden door den beer Frère Orban die deze bepaling ongrondwettig achtte., maar zelfs door het lid der rech terzijde Woestedie vonddat de regeering hiermede te ver was gegaan. Den 18 is het ontwerp met 80 tegen 8 stemmen (3 leden onthielden zich) aangenomen. De Senaat heeft den 18 met slechts 4 stemmen tegen goedgekeurd het wetsontwerp tot het verleenen van f 1,000,000 voor een fonds ten behoeve van slachtoffers van ongelukken bij den arbeid. De tegenstanders beurden het af, dat de regeling te veel aan de regeering over gelaten werd. Den 18 haeft de turksche gezant het protocol der anti-slavenhandel-bijeenkonist met de daarbij gevoegde verklaring betreffende het heffen van invoerrechten in den Congo-Staat .onderteekend. Den 20 zijn te Brussel de nationale feesten ter vie ring van den 60 verjaardag van Belgie's onafhankelijk heid aangevangeE. Des namiddags te 2 uren werden onder grooten g&estdrift der ontelbare menigte acht standbeelden onthuldvoorstellende beroemde mannen uit de 16 eeuw, waaronder Willem de Zwijger, Marnix van St. Al&egonde enz. Later werd een geschied kundige optocht gehouden waarin de voornaamste tijd perken nit den strijd der Vereenlgde provinciën tegen de spaansche dwingelandij zinnebeeldig werden voorgesteld. ï)ez<e optocht slaagde goed het weder was echter guur en «r viel van tijd tot tijd eene regenbui. WUITSCHEAUfD. Majoor von Wissmann heeft aan luitenant Gravenreuth opgedragen door middel van de pers .dank te betuigen voor de vele bewijzen van be- UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 46) Hertha drukte de handen voor het gelaat en loosde een diepen hartgrondigen zucht. Reeds ter wille van het kind, dat de zorg der lief hebbende moeder nog zoo noodig had, moest zij standvastig blijven. Al zou zij de scheiding van haar gemaal hebben doorgezet, zij kon hem toch niet ook nog van zijn kind berooven Neen, dat kon zij niet al zou hij er in zijne edelmoedigheid ook in hebben toe gestemd Maar hij zou er niet in toestemmen Zijn hart was geheel vervuld met dat lieve wezentje: »het kind" hij noemde het nooit anders was zijne vreugde zijn hoogste trots en de eeuige angst die hem somtijds bekroopwas dat den vader waarschijnlijk niet vergund zou wordenzijn kind tot jongelingveel minder tot man te zien rijpen. Plotseling rees Hertha overeind. Eene vreeselijke gedachte deed haar hart ineenkrimpen. Hoe ond was haar echtgenoot Drieënzestig jaar Hoe weinig menschen bereiken dien leeftijd Indien Otto stierf....? Dan was er een einde aan alle verwik kelingen Dan behoefdo zij geene misdaad te begaan noch tegenover hem noch tegenover haar kind. Roland zon haar tweede echtgenoot wordenTot het laatste oogen- blik had zij dan haar plicht gedaan en zonder het minste verwijt kon zij dan gelukkig zijn voor het eerst in haar levenwaarlijk gelukkig Een verterend gevoel van schaamte, dat alles, wat zij tot nu toe geleden had, in de schaduw stelde greep haar na dezen gedachtengang aan. Hoe Zij zou al was het ook maar gedurende eene seconde haar toekomstig geluk bouwen op den graf heuveldie haar echtgenoo moest dekken Dat was even langstelling welke hij tijdens zijne ziekte uit alle landen ontvingdaar het hem niet mogelijk wasdit op andere wijze te doen. Zijn gezondheidstoestand verbetert. Slaap en eetlust zijn goed. Den 18 des avonds is te Berlijn bij de schietoefeningen nabij Hieterbag een granaat ontploftwaardoor eeuige personen zwaar en eenige licht gekwetst werden. EAGEIiAAD. De bemanning van acht deensche stoomschepen, die den 12 te Newcastle in Engeland zei ven de ladingen lostenomdat daar weer eene werksta king uitgebroken was ontvingen van hunne reederijen duizend kronen. Het tweede regiment grenadiers der garde, dat onlangs weigerde in de kazerne-Wellington te Londen dienst te doen heeft bevel ontvangen den 22 naar Kaapstad te vertrekken. De heer Rosebery is als voorzitter van den Londen- schen graafschapsraad afgetreden. Het Parlement zal den 12 Augustus tot nader uiteengaan. Blijkens de onlangs verschenen opgaven was de hoe veelheid regen van 1 Juni tot 15 Juli in het rijk ge vallen belangrijk grooterdan gedurende datzelfde tijdperk in al de jaren sedert 1813. Eagerliuis. Den 21 deelde minister Fergusson mede, dat hij geloofde, dat de onderhandelingen met Nederland ten opzichte van de conferentie te Brussel de bezwaren zullen overwinnen, welke Nederland heeft tegen de te Brussel opgemaakte algemeene akte. FRANKRIJK. Toen president Carnot den 14 van de wapenschouwing terugkeerde, werd door een persoon een schot op hem gelosteen geneeskundig onderzoek heeft bevestigd bet dadelijk gekoesterde vermoeden dat deze zwakke geestvermogens had. De minister van buitenl. zaken heeft den consul van Zurich ta Parijs opheldering gevraagd, waarom hij den 14 niet gevlagd heeft. De gemeenteraad van Parijs heeft zich den 16 met 37 tegen 24 stemmen verklaard tegen de afschaffing van de openbare buizen van ontucht. De prefect van politie had het voorstel daartoe bestreden. De minister van landbouw heeft den 19 in den Senaat een wetsontwerp ingediend tot voorloopige opheffing der surtaxe op europeesche suiker uit andere werelddeelen. In de Rne d'Avron te Parijs woonde een machinist met vrouw en zes kindoren. De man had geen werk en sedert een paar dagen hadden de buren van het gezin niets gezien. De woning binnentredendevond men de kamer vol kolendamp. Door onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp gelukte het de moeder weer bij te brengen, doch de man en de kinderen, waarvan de oudste 15 jaren en de jongste 1 jaar was, waren reeds overleden. De moeder verklaarde dat allen zich uit wanhoop om het leven hadden willen brengen. Bij de op den 20 te Beziers gehouden verkiezing voor een lid der Kamer werd gekozen de republikein Mas met 7560 stemmende bonlangist Fournier bekwam 5330 stemmen. slecht als zich aan moord schuldig te maken Half wezenloos zonk zij op de sofa neer en staarde met wijd geopende oogen in de ledige ruimte voor haar. Zij moest thans paal en perk stellen aan hare koortsachtige ver beelding want aan gene zijde van de grenswaar zij thans was gekomenwas slechts één ding mogelijk, daar wachtte haar krankzinnigheid Terwijl Hertha in haar halfdonker boudoir zoo trooste loos aan haar somber gepeins was overgelaten zat haar echtgenootniet minder zenuwachtigin zijne kamer echter niet verdiept in zijne studiën, niet over kaarten en plannen heengebogen, zooals Hertha vermoedde maar in een ernstig gesprek met Wladimir Orlowsky. De Rus wiens trouwhartige vriendschap zelfs het ver- stoktste gemoed tot zwijgen zon hebben gebracht, had sinds geruimen tijd met een zekeren angst de diepe rimpels gadegeslagen, die zich nn en dan op het anders zoo gladde voorhoofd van zijn vriend vertoonden. Meer dan eens had hij den kolonel dringend, maar toch op de meest kiesche wijze verzocht, gesmeekt zelfs, zijn verdriet met hem te deelen en het hem zonder eenig voorbehoud toe te ver trouwen. Hij had daarbij niet ontveinsd, dat hij zich wel bewust was hoe weinig gewicht zijne raadgevingen in de schaal zouden leggen, maar alleen reeds het uitspreken het toevertrouwen van geheime zorgen aan een vriend verschafte troost en gaf nieuw weerstandsvermogen aan het overkropt gemoed. Hij keek dan den kolonel met zijne groote, trouwe oogen zóó belangstellend en zóó welsprekend aan, dat deze reeds meermalen op het punt was geweest, om het gevoel van schaamte te overwinnen, dat zijne tong hield geboeid. Eindelijk echter werd dat gevoel van schaamtevan vrees om belachelijk te schijnenzoo niet door den vriend, dan toch door zijn eigen geweten over wonnen, dat hem voortdurend het verwijt maakte »Gij en gij alleen zijt de schuldige!" Was het niet reeds meer dan genoeg, dat hij zich tegenover Wladimir Orlowsky zóó bloot gaf, dat hij in tegenwoordigheid van dezen man bet leed niet meer kon onderdrukken, dat hij voor de wereld als eene misdaad verborgen trachtte te houden Heden was de slagboom tusschen hen weggevallen. De Volgens de Temps zijn nabij de Orkney-eilanden 13 fransche visschersbooten met 51 man bij den jongsten storm verongelukt. Kamer. Den 17 is art. 5 van bet voorstel betref fende de directe belastingen aangenomen den 18 vor derde met aanhouding van een paar artikelen de behan deling tot art. 28 en den 19 werd het wetsontwerp in zijn geheel aangenomen met 452 tegen 68 stemmen. ITAIiIE. Uit Rome wordt gemelddat de Paus den 15 des ochtends het Vatikaan in een rijtuig, dat door een tweede gevolgd werd, verlaten heeft door de poort aan de Via Fondamente, waar de zwitsersche wacht staat en teruggekeerd is door het hek aan de Museum straat. De italiaansche schildwacht voor het Munt.gebouw presenteerde het geweer en de voorbijgangers knielden eerbiedig neer. Hij zou een bezoek gebracht hebben aan den beeldhouwer Aureli om een standbeeld van den Heiligen Thomas te bezichtigen. Wordt aan de eene zijde beweerd, dat een geval als dit zich sedert 1870 niet heeft voorgedaan, aan de andere zijde wordt betoogd, dat de wegdien de Paus volgdeniet beschouwd kan worden als italiaansch grondgebied, maar nog een deel uitmaakt van het park van het Vatikaan en vroeger meermalen gebruikt is door paus Pius IX en zijn gevolg. De Senaat heeft den 17 het wetsontwerp, om de stad Rome in haren geldnood bij te staan, onveranderd aan genomen. OOSTEIIIJK UOXGAKI.JE Dr. Rieger, de lei der der oud-czechische partij72 jaren oud trekt zich uit het staatkundig leven terug. PORTUGAL. De Cortez hebben het wetsontwerp goedgekeurdwaarbij de sterkte van het leger vastge steld wordt op 30000 man met 13700 rekruten. SPAISJE. In de provincie Valencia kwamen volgens den 17 te Madrid ontvangen bericht weder 15 cholera gevallen voorwaarvan 12 met doodelijken afloophet vojgende bericht luidde 20 gevallen, waarvan 10 met. doodelijken afloop. De Koningin is met haar gezin te San Sebastiaan aangekomen. Men maakt zich ongerust over den zwakken, gezondheidstoestand van den jongen Koning. BULGARIJE, Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de ministerraad besloten heeft het recht van inves tituur aan den bulgaarscheu Metropolitaan-bisschop in Macedonië te verleenen. Omtrent de andere door Bul garije in zijne nota uitgesproken wenschen is geene be slissing genomen. XWITSEREAafD. Te Bazel heeft de gemeenteraad besloten tot het heffen eener kattenbelasting. XI ID-AFKIKA. De britsche onderdanen, beschul digd van beleediging der transvaalsche vlag tijdens het bezoek van president Kriiger te Johannesburg, zijn door de uit Boeren samengestelde jury te Pretoria vrijgesproken. tweestrijdwaaraan Otto van Anzendorff ten prooi wa-j de worsteling waarin hij het onderspit dreigde te delven, waren te hevigste afmattend, zoodat hij vurig verlangde^ om eindelijk, eindelijk een gedeelte van het onuitstaan bare verdrietdat hem kwelde, van zich af te schudden. Hij had alles aan zijn vriend gebiecht en Orlowsky j die er niet het geringste vermoeden van had staarde' hem aan als hadde de bliksem hem getroflen. Toen hij weder in sraat was om te spreken deed deze zijn best om twijfel te opperen omtrent de juistheid van de waar- uemingen en de gevolgtrekkingendie zijn oude vriend had gemaaktmaar von Anzendorff deed al zijne tegen werpingen te niet. Neen het was buiten allen twijfel: de menigvuldige verschijnselendie de gepijnigde man gedurende de laatste maanden gadegeslagen en met elkan der in verband gebracht hadvormden te zamen al te overtuigende bewijzen. Mocht hij zich al in eene enkele waarneming vergissen, de hoofdzaak bleef toch zonne klaar bewezen. Het hart zijner vrouw was voor eeuwig voor hem verloren. Otto von Anzendorff dacht er zelfs niet over, dat hem te gelijk met de liefde van zijne innig beminde vrouw ook zijne eer was ontstolen. Integendeel! Hij prees Hertha's goeden wil, evenals de standvastigheid, waar mede zij streed en leed. Maar wat hielp hem dat Was hij daarom minder ongelukkig, wijl hij achting voor haar kon blijven koesteren Hij was zóó troosteloosdat het hem toescheen, alsof hij het verlies van hare liefde eerder zou te boven komenindien zij eerloos gehandeldden naam van haar echtgenoot op smadelijke wijze bezoedeld had. Dan was de zaak eenvoudig en oplosbaar geweest. Hij zou beiden gedood hebben krachtens zijn vermeend goed recht er mocht dan van hem worden wat de hemel goed vond. Op deze wijze kon hij zijne onge lukkige vrouw zelfs niet hatenJa, zijne liefde nam toe, tegelijk met de jalouzie, dio hem bijna verteerde, met zijne jammerklachten om het zalig verledenmet zijn mede lijden. Want hij gevoelde mede met haar, hoe zeer hij zich er ook voor schaamde. Hij had haar zoo innig, zoo ziels lief gehad Het brandde hem thans op de ziel, dat

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1