334e StaaMoteriT Ingezonden Stukken. Markt- en Beursberichten. Ns. 3114, 9121 en 13744 1000; No. 8341 ƒ400; Weggeven van Duinwater. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 23 be noemd tot onderwijzeres 3e kl. rnej. J. Jansen te Heemskerk en tot onderwijzers 3e kl. M. Eikelenboom en J. Tijm te Haarlem en K. de Boer te Hengeloo. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 23 naar aanleiding van klachten over den toestand van het Spaarne voor de nitdieping in één jaar f 30000 be schikbaar gesteld. Den 20 had te Heiloo een ernstig ongeluk plaats. De twee gebroeders P. en C. B., wonende aldaar, waren met paard en rijtuig op reis naar de Uitgeester kermis, toen het paard verschrikte en op zijde sprong, waar' Haai* nooivl nn i i - r t) j VV datl jOr paard en rijtuig omver geraaktenmet het gevolg, dat P. B. zijn been brak en ook het paard ernstig werd gekwetst. De beide jachtopzieners Bakker en de Vries verleenden de eerste geneeskundige hulp, terwijl spoedio- -daarna de heer Dr. Haspels zijn bijstand verleenen kom Bij de den 22 gehouden harddraverij met paarden kar, aan den Omvalis de prijs behaald door het paard van den heer D. Govers, te Alkmaar, de lo premie door dat van den heer D. Akkerman en de 2e pre- mie door dat van den heer J. Houtkooper, beiden in de Schermecr. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft be noemd tot secretaris dier gemeente den heer T. Pels commies ter provinciale griffie, met 11 stemmen, teo-en b stemmen op den heer mr. H. Sassen. Bij de den 24 te Akersloot gehouden stemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer J. van der Oord, die om gezondheidsrede nen bedankt had, werden 107 stemmen uitgebracht Daarvan verkregen de heeren J. Blokker Nz. 36, J. Blokker Jz. 30 en J. Dil 25 stemmen, zoodat tussc'hen beide eerstgenoemden herstemming moet plaats hebben Boor het bestuur der vereeniging Pa* humanltate is het volgende^ schrijven gezonden naar het vredecon- gres dat dit jaar in de maand Juli te Londen ge houden zal worden Den heeren bestuurders enz. De nederlandsche vereeniging »Pax Hnmanitate", hoe wel niet bij machte door afgevaardigden aan uwe bespre kingen deel te nemen stelt te levendig belang in het ^vredesvraagstuk" om nietzij het dan ook eene be scheiden bijdrage tot den arbeid van het congres te leveren. Zij heeft daarom de eer u het volgende advies over enkele punten^ van het programma aan te bieden met verzoek dit advies ter kennisse der congresleden te brengen. Namens het bestuur enz. Den heeren leden van het congres Hoewel zonder twijfel alle onderdeelen van het pro gram oven zoovele belangrijke kwestien betreffen, meenen wij, dat in de hoofdstukken H en I de kern der zaak begrepen isen tevens meenen wij dat dit nog niet »e- noeg woidt ingezien. Deze opvatting vereischt eene toe lichting. Wat is het hoofddoel van het congres Door do be sprekingen en de te nemen maatregelen den arbeid van allen die hier vereenigd zijn te bevorderen een gun- stigen invloed uit te oefenen op het edele streven van zoovele menschenvrienden de opheffing van den oorloo-. Doch de logica eischt immers datalvorens men er zich toe zet een kwaal te bestrijden men vooraf met zoro- hare oorzaken heeft opgespoord. En welke zijn deze? Velen zijn geneigd om dadelijk rassenhaat" als eene zeer werkzame oorzaak op te geven. Maar zou dit inderdaad waar zijn Zouom een enkel voorbeeld te nemen, zou ooit de ontzettende worsteliog van '70 en '71 hebben plaats gevonden, indien men vooraf ieder Fransch- man individueel hadde afgevraagdwaaraan hij de voor- keui gatin zijn woonplaats te blijven of Duitschers te gaan doodschieten en evenzoo ieder duitscher voor een dergelijk dilemma hadde gesteld? Bj hot ingewikkeld organismedat we maatschappij noemen is het ook zelfs niet denkbaar meer dat een geheel volk in botsing komt met een ander geheel volk. Wat kon ooit de Pommeranen Oost-Pruisen of Beieren in 't harnas jagen tegen de Vendeërs of de Bretons b v De oorzaken liggen belaas bijna altijd in de handen van enkelen, 't zij deze koning, keizer, president, minister oi hoe ook heete. 't Is een droevigder menschheid onteerend teitdat nog steeds enkelen het in hun macht hebbenduizenden ter slachtbank te leiden en al de rampen des oorlogs over hun land te brengen. Maar wat goed beschouwd de grootste verwondering moet wek ken is de omstandigheid, dat die duizenden zich ter slachtbank laten leiden ja zelfs vaak met vurige geest drift er heen tijgen. En toch zijn het juist die° duizen den wien alle rampen treffen het is de groote massa die niets wintnooit eenige reden tot oorlogen heeft en aJes er bij verliezen kan. Vreeselijke satire: duizenden bij duizenden, die zich met ijver laten doodschieten voor hetgeen hun in de verste verte niet raakt en ze nog veel minder kennen. Vanwaar die ongerijmdheid? Zeker kan ze niet alleen verklaard worden uit de traagheid der massa, die zoo uiterst moeielijk de richting verlaat waarin ze gaat uit de buitengewone kracht van slenr en gewoonte die den gehoorzame zich steeds doet onderwerpen. Neen want dan zou het flauwste bewustzijn van de latente' kracht in de massa volstaan, om den onnatuurlijkeu toe stand te veranderen, dan zon een weinig ontwikkeling reeds groote gevolgen hebben. Doch die onnatuurlijke toestand is het direct hoewel langzaam geboren gevolg van den kunstmatig gekweekten nationaalhaat en zijn onafscheidelijken gezel den gemo- dermseerden eeredienst van Mars. Zeer diep is deze laatste nog in het volksleven geworteld en zonder bui tengewone inspanning en lang tijdsverloop zal hij niet uitgeroeid worden De krijgsmansstand staat in allezoo beschaafde als onbeschaafde landen het hoogst aangeschrevenen een omcier geldt ongeveer voor den besten burger, want hij is bij voorkeur »een man van eer." Wanneer men Ge waagt van moed en van helden, dan denkt men in "de eerste plaats aan het slagveld. Wie zich daar onder scheidt, vaak slechts door eene uiting van oorlogswaanzin, wordt geëerd en geprezen boven velen op welk gebied van kunst en wetenschap dezen zich ook verdienstelijk mochten gemaakt hebben. r o]ü 'i Tf' vors^aa^ me" de" regel onder vaderlands liefde O mocht het wezen het warme en edele streven om zijn vaderland tot een gelukkig land te maken', uit blinkende in de beoefening van kansten en wetenschap pen in de welvaart van al zijne landgenootenHelaas, het is slechts bekrompen nationale eigenliefde chauvi nisme dat verheffing van het vaderland eischt ten koste van andere natiëndat blinde vooringenomenheid ver langt voor wat nationaal" heet, dat reeds bij voorbaat wantrouwen inboezemt tegen wat daarbuiten gaat. Van kindsbeen afis ieder mensch er aan gewend om te stoffen op zijn vaderlanddat bij iedere natie steeds bet voorwerp der bijzondere zorg van een nationalen God was. t Is dat chauvinisme die als kind reeds ingezogen minachting voor vreemdelingen, (de spotnamen, die ieder volk gretig beschikbaar heeft voor andere natiën bewij zen dit ruimschoots)die waanzinnige hulde van krijgs mansdolheid die het volk zoo geschikt maken voor den oorlog. Daardoor alleen werd het mogelijkdat bet Duitsche volk zich kon gaan verbeeldendat het in 't Fransche volk zijn doodsvijand zag: daardoor laat het zich verklaren dat de franschen zoo gebeten waren op »les Prussiens" en dat beide volkeren elkander als wilde dieren verscheurdenomdat eene vrouw voulait avoir sa petite guerre. Leerden de volkeren elkaar eerbiedigenwaardeereu en op prijs stellen wat de vreemdeling beter heeft dan de landgenooten vond men roemeer en heldengroot heid niet langer in hem, die het meest bad gemoord; daarentegen juist in hemdit alles deed en opofferde om zijn medemenschen gelukkiger te doen leven, dan eindigde de oorlog, in spijt van alle twistzieke en eer zuchtige rijkshoofden,uit gebrek aan soldaten. Wan neer iedere natie beslist weigerde om over de grenzen van zijn land te trekken tot aanvaldan was de oorlog opgeheven. Noch scheidsgerichtennoch diplomatieke onderhandelingen zouden er noodig zijnals de groote massa zeide »wij willen den oorlog niet En de hoofdrichting, waarin iedere vredesbeweging gaan moetzal zij eenigermate kunnen slagenmoet zijn tegen die valsehe begrippen van eer, roem en vader landsliefde. Doch reeds in de jeugd wordt de grondslag gelegd voor wat het komende geslacht als man zal zijn en 't is juist in den tijd der jeugddat het grootste kwaad geschiedt ten opzichte der humaniteit. Reeds in zijn prilste jaren zijn de spelen en liederen, waarmede het kind zich bezig houdt, geschikte middelen tot zijne latere voorbereiding alsburger neen als soldaat. Zijne spelen zijn voor de helft ontleend aan het krijgswezen, zijne liederen verheerlijken den soldatenstand. In de school geven zijne geschiedenis boeken slechts het doorloopend tafereel van veldslagen en heldenfeitenwordt het kind er reeds vroeg aan gewend om in ziin vaderland alles voortreffelijk te vinden. Nooit is de kritiek scherper dan waar het den vreemdeling geldt. Roofoorlogen zedeloosheid zijner vorsten, afper singen enz. worden streng gelaakt bij den buurman. Nooit is de lof warmer dan waar het den landgenoot betreft. Men ga eens nahoe dezelfde gebeurtenissen in de wereldgeschiedenis wordt voorgesteld bij de ver schillende volkeren in hun schoolboeken en men staat verbaasd over het verschil. De geheele opvoeding is bewust of onbewustdienstbaar aan de aankweekin°* van al die hartstochten, welke den oorlog mogelijk maken Met nadruk herhalen wij nu hier, dat naar onze over tuiging de eigenlijke aanleiding tot de oorlogen dus nooit ligt m het volk maar altijd bij de machthebbenden doch de averechtsche en bekrompen ontwikkeling van het nationaliteitsgevoel is oorzaak dat al die persoon lijke twisten veeten enz. een oorlog kunnen doen ont staan. Het is de domheid en blindheid der massa die de legers levert. Een der hechtste wortelen des oorlogs ligt dus in de verkeerde opvoeding' der jeugd en aan dien woitel moet de bijl aangelegd. Dien weg het eerst te hebben ingeslagen is het kenmerk der bewegino- Van den heer Molkenboer te Bonn. Het is nu, dunkt ons, duidelijk waarom juist bij voorkeur de punten H, Iaën b en J Ia en III2) door ons zijn aangeroerd. F. I. »Het volk beslisse over oorlog en vrede" is een schoone en streng rechtvaardige eischdoch beduidt weinig waar de eerstgenoemde zaken niet reeds beslecht zijn. En het spel, èn het lied èn het leerboek der jeu»d moeten aan eene grondige en ingrijpende kritiek in atle lauden worden onderworpen. Er behoort overeenstem ming te komen in opvoedings-beginselenwederzijdsche samenwerking op het gebied van het ouderwijs is een eisch des tijds geworden. Daartoe streeft bovengenoemde beweging, die o. i. den eenig juisten weg hoeft inge slagen In '70—'71 zei men: »de Duitsche schoolmeester heeft de Franschen verslagen." Wie waarlijk humanitair denktmoet, zich aan dat woord geërgerd hebben. De beste vergelding zou wezenindien men eenmaal kon zeggen dat de onderwijzer den oorlog heeft verslagen. Moge het Congres aanleiding geven tot een krachtiger weiken in die richting en tot eene ruimere erkenning der waarheid dat de oorlog bestreden moet worden door de opvoeding des kinds. Amsterdam. Juni 1890. Namens het bestuur van P. H H. W. J. A. SÜHOOK Secr. Deze hoofdstukken luiden H. Indiiekte oorzaken van den oorlog middelen om dien weg te nemen. I. Het vraagstuk uit een opvoedkundig oogpunt be schouwd. 2) H. la. Vooroordeelen en overleveringen. b. Verkeerde voorstelling en overdrijving inde pers, de wetgevende lichamen en vergaderingen. I. la. IV ijze waarop de aandacht der jeugd in de lagere school kan gevestigd worden op het belang van den vrede zoowel voor de volken als voor de mensch heid. Middelen waardoor men den moreelen en burgerlijken moed, bij vergelijking met den militairen moed en onderscheiding in den oorlog, beter kan doen uitkomen. 3. Invoering van leesboeken over geschiedenissen, die er op berekend zijn om het kinderachtige en dwaze van den oorlog, en de voordeelen van nijverheid en vrede voor den vooruitgang der menschheid en de ontwikkeling der volken beter te doen uitkomen. Ns.3750 en 10784./ 200; Ns. 7863, 17536en 20519 ƒ100. 2e klasse, 4e lijst 24 Juli. Nr. 1640 400 Ns. 253 en 5466 100. Ie klasse, 3e lijst, 23 Juli. Alkmaar, 24 Jnli 1890. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het feit, dat in de vorige week het perceel van eenen contractant der duinwaterleiding is afgesloten en van hem eene boete van 100 is geëischtverzoek ik U beleefd het volgende te willen opnemen in Uwe Courant. In Angustns^ 1885 is een prospectus der Alkm. Waterl. huis aan hnis in deze gemeente bezorgd, en bij het sluiten van contracten geef ik, desverkiezende, een duplicaat. De contracten (voor gewoon huiselijk gebruik) der Waterl., bevatten de verklaring dat contractant bekendis met de bepalingen daarvan, en er zich aan onderwerpt. In het prospectus staat woordelijk »Het is hem (contractant) niet toegestaan, bet hem. geleverde water, onder welken vorm ook, aan andereu »af te staan of te verkoopen." Hoe ter wereld kan iemand nu hieruit lezen, dat hij wel oen kar af je duinwater mag weggeven. Wil iemand een partijtje geven en zijne gasten ont halen op duinwater, dan is hier niets tegen, al willen zjj ieder een emmertje van dit edel' vocht genieten dit is gewoon (misschien zelfs eenigszins buitengewoon) huiselijk gebruik. Er mag echter geen druppel aan niet-aangeslotenen, buitenshuis, worden afgegeven. Ik hoop dat dit nu duidelijk genoeg is. Mocht iemand nog eene exceptie vinden, dan verzoek Ik ZEd. of HEd. beleefd, ter voorkoming van onaangenaamheden, even bij mij te komen of mij te laten ontbieden. Waarschuwen doe ik niet meerdaar velen bij wie ik dit heb gedaan na betuiging hunner dankbaarheid voor deze beleefdheid mijnerzijdskalm doorgaan met het cadeau maken van karafjes duinwater. Mijne instructie schrijft mij voor, te handeleu zooals in dit geval geschiedde en 'ik zal steeds-, waar ik be wijzen heb mij etrikt aan die instructie houden. Ter verklaring van het handhaven der hoogste boete van 100 dient het volgende Het is der Mij. niet te doen -om bet bedrag der boeten, maar alleen om een voorbeeld te steden. Ik ging daarom naar den overtreder en raadde hem, aan de M. t. E. v. W. in Ned. een beleefd briefje te schrijven, waarvan, evenals bij vorige gelegenheden het gevolg zou geweest zijn, dat de boete óf kwijtgescholden, óf tot een minimum gereduceerd zou zijn. Overstelpt met betuigingen van dankbaarheid voor mijn welgemeenden raadvan de zijde der overtrederstrok ik af, zeer tevreden dat het voorbeeld gesteld was, en de mensehen er gemakkelijk zouden af komen met een paar dagen zonder duinwater te zitten. De raadsman der familie dacht er anders over, schreef een' treurig ironischen brief over zaken, die met het feit niets te maken hebbenterloops eindigende met de hoofdzaak en hielp de familie van den wal in de sloot. U beleefd dankende voor de afgestane plaatsruimte, ben ik hoogachtend, UEd. Dw. Dr., H. J. ANSINGH, Controleur der Alkm. Waterl. B R G E R L IJ IC E STAN D. GEBOREN. 22 Juli. Louise, D. van Friedrich Stütner en Trijntje Marees. OVERLEDEN. 23 Juli. Maria Cornelia, I). van Franciscus Johannes Quax en Cornelia Gerarda Langerak 22 d. 24 Elisabeth, van Jan Peereboom en Petronella van den Wijngaard ruim 3 m. Louise D. van Friedrich Stütner eu Trijntje Marees, 2 d. Veiling van vaste goede ren. Door den Notaris H. METMAN. 23 Juli. 1. Winkelhuis, erf en tuin, Gedempte Lange Nieuwe- sloot, hoek Hoogstraat, A No. 3110 ged., onge veer .01.77. Str. C. P. Rijkenberg, Verhoogd door C. Koopman met 2. Woonhuis, erf en tuin, o.z. Hoogstraat, achter No. 1A No. 1906 geheel eu 3110 ged., ongeveer .01.55. Str. C. P. Rijkenberg Verhoogd door denzelfde met As. 1 en 2 gecomb. Str. C. P. Rijkenberg Opgehouden op 3. Huis met bovenwoning en erf, z.z. Heul, A No. 2662, .82. Str. W. Burger Verhoogd door P. Jonker met 4. Huis met bovenwoning, z z. Aschstraat, F No. 731 —.—.54. Str. C. P. Rijkenberg 5. Dito aldaar, naast No. 4, F. No. 732 —.—.54. Str. J. Mujjs Ns. 4 en 5 niet verhoogd. Beiden gecomb. Str. Jb van Twisk Verhoogd door denzelfde met 2375.— 1800.— 1-505.- 50.— 5795.— 10.— 2005.- 50.- 705. 620.— 1400.— 50. AMSTERDAM 23 Juli. Aardappelen geld. kralen f 2,50 a 2,60, katvvijker zand f 3,50 a 5,— andijker muisjes 4,— a 4,50 blauwe 'f 2 50 a 3.—, idem zand f 4.50 a 4,60, Haarlemmer zand 1.50 a 1.60 alles per H.L. Handel zeer flauw. 23 Juli. Petroleum vaster. Amerik. loei f8,05, Sept. Dec. f 8.10 E., Cons, f 9,25, Nobel onveranderd. Raapkoeken f 52 a 80, Lijnkoeken f 7,25 a 11. Aangevoerd 167 vette Kalveren f 0,60 a 0.80 per P., 28 nucht. dito f 10 a 14, 172 vette Varkens f 0,44 a 0,47 per P. HAARLEM 23 Juli. Aangevoerd 109 stapels Kaas, uitmakende 15468 stuks weg. 29833 P. Hoogste prijs f 26,50. Aaugevoerd 2 Koeien f 180 a 160, 19 nacht. Kal veren f 15 a 8, 27 Schapen f'28 a 22.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3