ALLERLEI. wordt opgegeven, namelijk 2 knoopen van de »Marpessa" en 2 tot 8 knoopen van de Prins Frederik". Ik geloof niets van het getuigenis van den verklik ker, die hier tegen zijn eigen schip de »Marpessa" ge tuigde. De Prins Frederik" was een fraai schip, be varen door een gezagvoerder, die, ik ben er zeker van, uitstekende zeelieden zijn en die het schip in het alge meen goed bestuurden. Ik zeg dit omdat ik betreur, dat ik in het onderhavige geval tot het besluit moet komen, dat zij eene vergissing begingen. Ik oordeel dat de schuld alleen aan de Prins Frederik" lag." Uitslag van de verloting van paarden enz.ge- honden den 28 te Haarlem. Bij de trekking zijn de volgende hoofdprijzen gevallen op onderstaande lotnummers: 21531. 1. Een landauer bespannen met twee paarden. 16827. 2. Een coupé bespannen met zwarte merrie. 9327. 3. Een oliewagen met lichte vosruin. 23390. 4. Een dogcart met vosmerrie bespannen. 23552. 5. Een boerenwagen bespannen met vosruin. :2443l. 6. Een vosmerrie met kol. 13701. 7. Een appelvos merrie. 15881. 8. Een bruine merrie. 19067. 9. Een geele ruin. 20063. 10. Een bruine ruin. 8495. 11. Een donkerbruine ruin. 161. 12. Een bruine merrie. 23775. 13. Een donkerbruine merrie. 6750. 14. Een zwarte ruin. 15838. 15. Een lichtbruine blesmerrie. 1700. 16. Een vosruin. 23849. 17. Een donkerbruine merrie met kol. 1701. 18. Een bruine merrie. 14378. 19. Een lichtbruine ruin. 12377. 20. Een donkerbruine merrie. 4137. 21. Een donkerbruine merrie. 23088. 22. Een schimmelruin. 5105. 23. Een lichtbruine ruin. 21884. 24. Een donkerbruine merrie. 1383. 25. Een bruine merrie. 9389. 26. Een donkerbruine ruin, 21787. 27. Een zwarte ruin. 500. 28. Een stekelharige blesmerrie. 24440. 29. Een bruine merrie. Te Amsterdam is ingebroken in een perceol aan de Prinsengrachtwaarvan de bewouers tijdelijk uit de stad waren. Hot geheele huis werd doorsnuffeld doch daar alle voorwerpen van waarde vóór het vertrek uit het huis verwijderd waren hebben de dieven niet veel kunnen vinden. Uit den wijnkelder hebben zij een paar flesschen wijn leeg gedronken. Aan het personeel van de spoorweglijnen Eist Dordrecht en LeeuwardenStavoren is medegedeeld, dat met het oog op de overneming in exploitatie van die lijnen door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, van wege deze maatschappij aan dat personeel de vraag zal worden gedaanof men bereid is in den dienst dier maatschappij over te gaan. Zijdie dit wenschen en tijdens dien overgang lid zijn van het pensioenfonds der Exploitatiemaatschappij blijven ook na dien overgang en zoolang zij in dienst der H. S. M. zijndeelgenoot in dat fonds. Te Leiden is eene nieuwe bankinstelling opgericht onder den naam van Rijnlandsche Bankvereeniging. De kantonrechter te Haarlem heeft dezer dagen uitgemaaktdat een »peur" of »poer" in de provincie Noordholland een geoorloofd vischtuig is als overeen komende met het geoorloofde vischtuig »een hengel." Door het overlijden van den schoolopziener in het arr. Amsterdam (oostelijk gedeelte) is de tijdelijke waar neming dier betrekking opgedragen aan den schoolop ziener in het arrondissement Hilversum. Ds. J. Pottinga Hzn., predikant bij de doopsgezinde gemeente te Joure, heeft het beroep naar Hoorn aan genomen. De heer dr. C. Gr. van Reekenwethouder te Haarlem, heeft de benoeming tot questor-generaal door de synode der ned. herv. kerk aangenomen. De regeering heof't aanvankelijk voor 1890 voor Noordbrabant eene som van f 4700 beschikbaar gesteld ter verbetering van het inlandsche paardenras; in overleg met de ministers van waterstaat en oorlog is het, beheer over dat subsidie en de uitvoering der voor dat doel vast te stellen maatregelen door God. Staten aan èene commissie opgedragen waaraan de minister van oorlog een lid zal toevoegen. De heer P. van Truijen ambtenaar ter gemeente secretarie te Beverw ijk, is benoemd tot gemeente ontvanger te Wijk aan Zee en Duin. De commissie naast den gemeenteraad uit de in gezetenen van Leiderdorp benoemd om verslag uit te brengen over de inlijvingsplannen van een deel dier ge meente met Leiden, heeft besloten, aan Ged. Staten voor te stellen daartoe over te gaan. De Berging-maatschappij te Rotterdam keert over 1889 12 pet. dividend uit Den 25 Juni j.l., is vermoedelijk op een rijtoer van Alkmaar over Heiloo, Castricum, Heemskerk, IJmuiden YelsenBloemendaal Haarlem Heemstede en terug naar Alkmaar vermist1 bankbiljet van 100 en 1 premielot ten laste van de stad Amsterdam, groot ƒ100, serie 05459n°. 8. De commissaris van politie te Alkmaar verzoekt aanhouding en bericht. De ministers van waterstaat en van financiën heb ben 15 Oct. a.s. vastgesteld als den dag, waarop de Rhijn- spoorwegmaatschappij ingevolge de met haar gesloten overeenkomst haar bedrijf met al wat daartoe behoort moet overdragen aan den aangewezen regeerings-com- missaris den heer mr. J. Ph van Bosse. Den 24 des namiddags is te Sprang eene schuur met de woning en ongeveer 20000 pond hooi verbrand, waarschijnlijk als gevolg van het broeien van het hooi. Het huisraad kon grootendeels gered worden. Den 24 is te Groningen een werkman uit een dak goot op straat gevallen: hij was onmiddellijk dood. Hij laat vrouw met vijf kinderen na. Den 25 des nachts te half een ontstond te Amster dam een hevige brand in het pakhuis en de drukkerij vau de firma Arnd en Zonen op Blaeu Erf achter de Gravenstraat bij den Nieuwendijk, waaruit het personeel, ten getale van 60 man, des avonds te zes uren was gegaan. De fabrieken met stoomvermogen waren gevestigd in twee parceelen in een daarvan was tevens eene stoommessenslijperij ge vestigd. Beide perceeleu zijn geheel uitgebrand; de bij het begin van den brand gehoorde ontploffing wordt toe geschreven aan het bersten van een stoomketelwaarin nog water was, dat door de vlammen verhit werd. Toen de brand op zijn hevigst woedde, was het zoo licht als de dag. Langs eene luchtbrug verspreidden de vlam men zich naar het woon- en winkelhuis der firma Arnd Zonen in de Gravenstraat, dat mede voor een deel uitbrandde. De gemeenteraad van Purmerend heeft den 25 besloten eene subsidie van 1000 te verleenen aan de feestcommissie voor de viering van den prinsessedag en 200 toegestaan aan de afdeeling Beemster, Purmerend en omstreken der Holl. maatschappij van landbouw ten behoeve van hare op 20 Augustus a.s. aldaar te houden tentoonstelling van fok vee. Den 26 bij gelegenheid der paardenmarkt te Haarlem zijn door vier verschillende personen porte feuilles met geldwaardig papier vermist, waaronder eene met ruim 300. Den 26 zijn te Amsterdam voor de hoofdakte o.a. geslaagd J. H. Scholten van Haarlem, M. Knop van Tersehelling en A. Siunema van Oudendijk. Den 26 is te s'-Gravenhage voor de fransche taal o.a. geslaagd mej B. Buijsing Damsté te Haarlem. Den 26 was te Purmerend laagste inschrijver voor het bouwen eener fabriek voor gecondenseerde melk de heer Wierhofe te Schiedam voor f 29900. Bij kon. besluit van den 26 is met ingang van 1 October a s. aan den heer J. Smith, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als directeur van het post kantoor te Amsterdam onder dankbetuiging voor de langdurige belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen. Den 27 is te Halfweg door hooibroeiing de land bouwerswoning van C. E. Hoogland, bewoond door hem zeiven en nog twee gezinnengeheel uitgebrand de inboedels werden grootendeels gered. Aan de den 28 te Heiloo gehouden harddraverij werd door 10 paarden deel genomen. De prijs een re gulateur, werd gewonnen door het paard van den heer J. Frans; de le premie, een barometer, door dat van den heer P. Grootde 2e premieeen zweep door dat van den heer A. de Waard, allen te Heiloo. Het Handelsblad meldt, dat het portret van Aaf ke Kuijpers, wier vader apotheker schijnt te zijn geweest, dat door de justitie bij alle handelaren in verfwaren, drogisten enz. ter herkenning aangeboden was, herkend is door den heer H. Zirschky en zijnen neef A. Zirschky als het portret van eene dame die in Mei j.l. in zijn winkel voor een stuiver zinkwit kocht 0/«n pond). Bij dien aankoop was nog een praatje gehouden want de heer H. Zirschky, meenende, dat zinkwit wel niet voor eenig ander doel zou worden gebruikt dan om verf aan te maken, vroeg, of er geen olie bij noodig wasde dame had die vraag ontkennend beantwoord. Toen den 24 des avonds beide heeren Zirschky bij Aafke Kuijpers in de cel gebracht werden, herkenden zij haar dadelijk als de dame die in den winkel het zinkwit gekocht had. »God dat is valsch dat is valsch" had Aafke geant woord, de zaak overigens vrij onverschillig opnemende Zij toonde eenige voldoening, toen genoemde heeren den hun vertoonden mantel niet herkenden als een kleedingstuk, dat zij dien avond zou hebben gedragen. Het moet echter reeds gebleken zijn dat die mantel na Mei j.l. gekocht is. Te haren huize schijnt een stuk lijfgoed van de overledene gevonden te zijn, dat sporen moet dragen van vergif, niettegenstaande het in huis uitgewasschen was. In het lokaal »Cérès" te Scliagen is eene in 1888 vervaardigde fraaie, grooto schilderij ter bezichtiging ge steld voorstellende »bet schaftuur der Huizer arbeiders", van de hand van den jeugdigen schilder Krabbé. De burgemeester van Amsterdam heeft ingevolge opdracht van H. M. de Koningin aan de Amsterdamsche roei- en zeilvereenigingen H. Ds. dank overgebracht voor hetgeen door haar was bijgedragen om den tocht op het IJ^ter gelegenheid van het bezoek van H. M. en van prinses Wilhelmina aan de hoofdstad tot een waar dig en schoon feest, te maken. Den 28 voormiddags 10 ure is te Hargen ge meento Sclioorl, brand uitgebroken in de woning van J. Hakof, bewoond door hem en nog een gezin, waarvan de leden op dat oogenblik afwezig waren. De vrouw van gemelden J. H. had zich even naar den naast de woning liggenden akker begeven en hare drie kleine kinderen in huis achtergelaten. Na eenige oogenblikken daar vertoefd te hebben bemerkte zij in het door haar bewoonde ge deelte van het perceel den brand, waarop zij zich der waarts spoedde en het geluk had, hare kinderen te redden Het huis, benevens het huisraad der beide gezinnen, is evenwel eene prooi dér vlammen geworden. Alles was tegen brandschade verzekerd Bij het stoomgemaal Westerkoggenabij Hoorn maar behoorende tot de gemeente Berkhoutsprong woensdag een 82jarig man, zekere B in de Vlaamsloot juist op de diepste plaatswaar ongeveer 2,5 el water staat. De man was blijkbaar het leven moedewant een paar jongelieden, wien het in een schuitje gelukte het hoofd van den armen grijze boven water te krijgen en te houden hoorden hem roepen »laat me losik wil weg Natuurlijk stoorde men zich aan die wanhoops kreten niet. Integendeelnadat nog eenige lieden ter redding waren toegesneld bevond de oude zich weldra op het. droge. Hij werd van andere kleeren voorzien en daarna huiswaarts geleid. Zijne bij hem inwonende dochter zal hem echter zorgvuldig dienen te bewakeu. ter wijl de ongelukkige grijsaard inderdaad levensmoede" i- Den 28 is boven Oorschot een zwaar onweder los gebarsten. In het midden van het dorp sloeg de bliksem in eene woning en trof eene oude vrouw die dicht bij het raam gezeten was. Zij overleed spoedig daarna. Ook de geit op de stal was gedood. Bij kon. besluit van den 27 is, met ingang van den 29, benoemd tot burgemeester van Katwoude de heer J. M. Lamaison van Heenvliet. De burgemeester van Krommenie heeft, naar aanleiding van een voorgekomen geschil in de laatste raadsvergadering, zijn ontslag aangevraagd bij de bur. gerij gaat een adres aan hem rond met verzoek op dat besluit terug te komen. Ter gelegenheid van den aanstaanden löen verjaarda: onzer kroonprinsesverschijnt bij de firma S. en WN van Nooten te Schoonhoven een achttal nederlandsche feestliederen, door L. Akkerhuijs J.Ez. Deze echtvader- landsche liederen, allen op bekende zangwijzen vervaar digd en op oranje-papier gedruktkosten slechts één cent per stuk terwijl voor uitdeelingen door feestcom- missiën of op scholen, de prijs van 100 ex. 80 cents, van 500 ex. f 3,50 en van 1000 ex. slechts f6 bedraagt. Op verzoek van lord Herschell zijn door Stanley en dr. Parke waarnemingen gedaan over het nut der vac cinatie, tijdens hunne laatste expeditie in Afrika. Dien aangaande bericht thans de Central Zeitung, dat dr. Parke 40 inlandsche karavaan-dragers heeft ingeëntwaarvan bij eene kort daarna uitgebroken pokken-epidemie 38 gezond bleven en slechts twee in lichten graad door de ziekte werden aangetast, terwijl de niet ingeënte dragers om hen heen »wie die Fliegen" aan de pokken wegstierven. Onder den titel: „Een afdoend middel tegen de aardappelziekte", schrijft de Landbouw Courant Volgens het „Hannov. Land-und Forstw. 1 ereinsblatt heeft Vilmorinop grond van de door hem genomen proeven het gebruik van kalk bij het bewaren van de pootaardappels als een uitstekend middel tegen de aai'd- appelziekte aanbevolen. De aardappels worden in een laag van 8 ii 10 duim hoogte uitgespreid en met fijne ongebluschte kalk bestrooid. Men kan ook gebluschte kalk gebruiken, doch heeft dan grooter hoeveelheid noo dig. De knollen moeten slechts dun worden bestrooid en mogen niet geheel met kalk omgeven zijn. Op de eerste laag aardappels volgt weer een tweede enz. Ieder laag dient 8 a 10 duim hoog te zijn en moet op de beschreven wijze met kalk worden bestrooid. De kalk neemt het overtollige water uit de knollen op, wier opperhuid droog blijft en doodt de zich daarop bevindende schimmelsporen zonder de oogen te beschadigen. Wanneer dit middel overal werd toegepast, zou er misschien daardoor uitzicht bestaan, dat de aardappelziekte langzamerhand word uitgeroeid. De heer G. Fischbach, uitgever van het Elzasser Journal, heeft te Karlsbad een gesprek met prins Ferdinand van Bulgarije gehad en het in dat, blad openbaar gemaakt. Volgens dit verslag heeft de prins, na met alle hoogach ting over Frankrijk te hebben gesproken onder andei'en het volgende gezegd „Maar waarom valt de fransche pers zoo hevig op mij aan? Waarom toont zij dezelfde verbittering, dezelfde heftigheid ik zou wel kunnen zeggen denzelfden blinden haat, waaraan in de bladen van een ander groot laud vrije loop wordt gelaten en die van dien kant komende, mij niet kunnen verwonderen? Dat twee natiën als Rus land en Frankrijk elkaar geneigd zijn en elkaar sympa thie trachten te betoonen daarop zal niemaud iets heb ben aan te merken. Maar is het dan ook noodigdat de eene tevens de antipathiën van de andere overneemt? Waarom wendt de fransche pers zich tot verdachte bron nen om daaruit hare berichten over Bulgarije samen te stellen Het is alsof Sofia aan het einde der wereld ligt en het veel gemakkelijker is iulichtingen te verkrij gen omtrent de gebeurtenissen in het verre Oosten, dan omtrent gevallen welke in die slad plaats hebben. Ik stond ten hoogste er over verbaasd, dezer dagen in de Parijscho bladen te lezendat er in Bulgarije anarchie heerschte dat er in de straten werd gevochten, dat er dooden en gekwetsten waren gevallen en ik niet meer kon terugkeeren naar het land hetwelk mij tot zijnen vorst heeft gekozen. Wanneer men in een Bulgaarsch dorp niet meer met den bnrgemeester tevreden is en dit op eene eenigszins onstuimige manier aan den dag legt, kan men daarom dan zeggen dat er in Bulgarije onlus ten zijn uitgebroken Gebeurt het ook soms niet in Frankrijk dat er voor hot huis van eeuen maire die den ingezetenen niet meer bevaltzeker concert begint? Wie zal er dan echter aan denkendaaruit de gevolg trekking af te leiden dat Frankrijk aan de anarchie is prijsgegeven? Op die manier worden echter de berichten uif Sofia opgeblazen, wanneer zij den weg over St. Pe tersburg nemen. »Men heeft beweerd, dat mijn oom, do Hertog van Saksen-Coburgnaar Karlsbad was gekomen om met mij te beraadslagen over het nederleggeu mijner regee ring. De hertog heeft twee dagen bij mij doorgebracht en er is toen geen woord over gesproken. »Er is ook herhaaldelijk gezegd dat mijne moeder mij eerzuchtige en gevaarlijke raadgevingen deed. IVat een onwaardige laster Mijne moeder kent slechts ééne eerzucht: mij mijnen plicht te zien volbrengen. Evenmin als met den Hertog van Saksen-Coburg, evenmin heb ik met haar over de mogelijkheid eener abdicatie gespro ken. Mijne moeder is nu en dan te Sofia geweest en zal ook verder wel in mijne hoofdstad komen, waar zij wordt bemind en geëerd en waar ik mij tot nog toe op mijne eenzame wandelingen in alle stadswijken veel vei liger gevoel en ook voortaan zal gevoelen dan op eenige andere plaats in Europa. »Panitzadie naam wordt mij thans als een ver wijt toegeworpen. In de fransche en russische bladen heet ik een moordenaar een bandieteen barbaar. Waarom Omdat ik ten einde als soldaat mijn plicht te doen een soldaat heb laten ter dood brengen die zijn eersten plichttrouw aan den vorst en hot vaan del zijns vaderlands had verzaakt Welke ander euro- peesche vorst zon zich niet minstens even barbaarsch hebben betoond als ik Er zijn landen waar eene ver oordeeling nog veel korter wordt afgedaan dan in Bulga rije en die landen zijn nog wel zoogenaamde groote mogendheden. Men heeft mij verweten dat ik op reis ben gegaan, toen het vonnis zou worden voltrokken. Juister zou het evenwel zijn re zeggen dat ik reeds vertrokken was toen het onvei'mijdelijke drama werd af gespeeld. Maar wanneer ik was gebleven zou men nog moer verontwaardiging ain den dag gelegd en gezegd hebben, dat ik uit geraffineerde gruwelijkheid een nieuw slachtoffer had willen zien sterven Of is het volstrekt noodig dat een vorst in zijn land aanwozig is om er de gerechtigheid haren loop te doen behouden B U R G E RL IJK EST AND. GETROUWD. 27 Juli. Christiaan Nicolaas van den Idsert en Agatha Maria Oudhoff. Willem DubbelJ en Lummegie Schoonhoven.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3