Premie Fogteloo. HERTHA, Feuilleton. No. 91 Twee en Negentigste Jaargang, 1890. V R IJ 1) A G 1 AUGUSTUS. Officieel Gedeelte. Schutterij. Amsterdamsche Brieven. Van verschillende zijden wordt ons het verlangen kenbaar gemaaktdat de vier novellentezamen voor f 0,40, ook ver krijgbaar zullen worden gesteld voor hen, die niet als geabonneerde bekend staan maar met anderen de eonrant medelezen. Wij willenzoolang de voorraad strekt gaarne aan dien wensch voldoen, Men ver zoeke dan den lezer, ten wiens name de courant staatbij ons of bij den brieven gaarder of boekhandelaar een exemplaar aan te vragen. De UITGEVERS. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,Off. &RïA yix Telefoonnummer 23 UOUMIVT. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne vergadering van 24 dezer ingewilligd hebben het verzoek van a. JOHANNES FREDERIK PLAS, goud- en zilversmid alhier, om vergunning tot het vestigen eoner goud- en zilversmids-werkplaats in het perceel aan de Oude grachthoek Ridderstraat, No.199 b. JOHANNES BERNARDUS HENDRIKUS BURGERS, loodgieter en zink werker alhier, om vergunning tot het oprichten eener loodgieters-werkplaats in het per ceel aan de noordzijde van de Laat, wijk D No. 173. Burgemeester en wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 30 Juli 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De persoon van CORNELIS JONKER l.w. Sloten, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aantemelden. XX. Volgens afspraak zullen wij heden onze wandeling in de afdeeling der reddings- en voorzorgsmaatregelen bij en tegen brandgevaar voortzetten. De weinigen, die de tentoonstelling tot hiertoe bezochten, weten ongetwijfeld allen mee te spreken van het model van een Zuidhol- landschen koestal op '/ii der ware grootte ingezonden door den heer A. Gerard van Lom te Amsterdam. Twee in de hoogte geplaatste dwarsbalken worden tegen kan telen behoed door een geprepareerden metalen draad die op verschillende plaatsen buiten den stal wordt vast- gesoldeerd. Bij verbooging van temperatuur smelt het alliagede tegenwichten aan de dwarsbalken beginnen te werken en doen deze laatste omslaanwaardoor de stijlendie in den eersten balk waren gestoken, omver- UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 50) Mocht' hun omgang dus kalmer, stiller, beredeneerder geworden zijn, dan droeg hij daarvan de schuld, zij niet. Neen, zeker nietGeen oogenblik had zij vergeten, dat zij hem toebehoordehaar groet was niet flauwer hare houding niet koeler geworden Eenmaal slechts, toen zij zoo onbeschrijfelijk heerlijk van Roland had gedroomd, was zij in tranen badende ontwaakt, hij had haar snikken gehoord, ofschoon hij zich hield alsof hij sliep. Zij had toen hare toevlucht genomen tot een noodleugentje en hem verteld dat zij in haar droom haar vader had gezien dat het beeld van hare prilste jeugd voor haar geestesoog was opgedoemd, zoo innig weemoedigzoo duidelijk en toch zoo onbereikbaar ver in al zijne heerlijkheid Otto had gelachen, haar, als om haar te troosten, de hand gedrukt en toen weder kalm de oogen gesloten om verder te slapen Neen, zij wist niets van het grenzenlooze verdriet, dat hem gefolterd hadzij had niets vermoed van zijne be sluiten en voornemens. Zij zou het ook niet begrepen hebben, want zij meende op den goeden weg te zijn om haar hartstocht te bedwingen en langzamerhand haar hart weder geheel voor hem te knnnen ontsluiten, voor hem alleen te leven. Ja, thans, nu zij handenwringend voor het ontzielde lichaam nederknielde en geene tranen kon vinden om eenige verlichting te geven aan hare smart, meende zij nooit eenig wezen op deze aarde te hebben liefgehad dan hem. Zij had een gevoel, alsof alles om haar heen plotseling was ingestort als een vermolmd gebouw. vallen en de staarten der koeiendie aan den anderen waren bevestigd losgemaakt worden zoodat de dieren kunnen ontvluchten. Op vernuftige wijze hoeft men er namelijk voor gezorgd dat bij het eerste brandsignaa 1 alle deuren openvliegen. Voor de ontdekking van de plaatswaar het vuur zich bevindtheeft de heer van Lom zich van electriciteit bediend eene inrichting, die vrijwel overeenkomt met de bordendie in hotels bij electrisehe schellen in gebruik zijn en het nummer der kamer aangevenwaar op den belknop is gedrukt. Ook is de electriciteit nog bovendien aangewend voor tijd- wekker en ter waarschuwing bij opening van de brand kast. Op een gewone klok plaatst men een metalen staafje op het uur waarop men wil ontwaken zoodra de kleine wijzer daarmee in aanraking komtverkrijgt men sluiting van den electrisehen stroom en de alarmbel ratelt. Op dezelfde wijze wordt dit verkregen door het naar binnen schuiven van den schotel van een slot waardoor mettertijd het ongemerkt openen van brand kasten door dievenhanden onmogelijk zal worden. Een verdienstelijk werk hebben ook degenen verricht, die brandladders hebben ingezonden. Hoe hartelijk wij hopendat al de beschreven blnschmiddelen een zeer groote practische waarde zullen bezittenzoodat over eenige jaren het tot den grond afbranden van perceelen alleen veroorzaakt kan worden door het niet toepassen der nieuwe hulpmiddelenvoor het oogenblik leven wij nog in een tijd waarin wij het niet buiten brand ladders kunnen stellen. Jammer genoeg zijn deze dik wijls nog tamelijk onbruikbaar, zoodat de bewoners van hooge verdiepingen meestal daarlangs niet kunnen vluch ten maar zich in de vangzeilen moeten neerstorten wat niet zelden tot akelige verminkingen leidt. Van l'erry Co. te Amsterdam zijn de hangende brandlad ders van 4 strenge maniilatouw en ingelaten eschen- houten sporten met noodnagel van gesmeed ijzer afkom stig die er wel heel soliede uitzienmaar bij brand ontegenzeglijk een groote handigheid vereiscben om daar langs naar beneden te klimmen. Als zulk een ladder langs een muur hangt, is het b.v. een absolute onmo gelijkheid dat een moeder, met haar kiftd op den arm, zich met behnlp daarvan redt. Meer vertrouwen hebben wij in de bamboe ladder van den heer W. F. van Vliet in den Haag, maar den eerepalm zijn wij geneigd toe te kennen aan de stalen inschuifladder van Chs. Remy en Bienfait te Amsterdamal was het alleen maar omdat deze veel minder ruimte inneemt. Zij bestaat uit een soort ketting, waarvan elke schalm, ongeveer 25 duim breed en hoogeen sport van de ladders vormt. Een omgebogen beugel onder aan eiken schalm draagt zorg dat de ladder ongeveer 15 duim van den muur verwijderd blijftzoodat er voldoende ruimte is voor het ingrijpen van handen en voeten. Eene inzending van den beer Willm. de Vries Wzn., chef van het sigarenmagazijn Vijgendam hoek Nes te Amsterdam, trekt ook zeer de aandacht.^ Dit magazijn is op der ware grootte ver vaardigd en op eigenaardige wijze van onzichtbare brand ladders voorzien. Aan de beschrijving des beeren de Vries ontleenen wij het volgendewaardoor wellicht De gedachte aan Roland stoorde haar geen seconde in haar heilige, diepe smart. Zij had een gevoel alsof God haar geheel had verlaten; alsof haar leven vernietigd was, hare toekomst tot eene woestenij, haar hart tot een grafkuil was gemaakt. Eén slechts was er, die de ware toedracht van het on geval vermoedde en die eene was Wladimir Orlowsky. Gedurende hun verblijf op Göllrode had von Anzendorff den naam van Roland Kessinger niet meer uitgesproken, maar Orlowsky, die nu eenmaal den waren stand van zaken kende, voelde toch, dat het oude, afschrikwekkende spook nog altijd loerend ronddwaalde, al scheen het even wicht hersteld. Voor hem, die de verhoudingen kent, is het gemakkelijk uit de geringste kleinigheid gevolgtrek kingen te maken, waar de onkundige slechts toevallig heden ziet, waaraan hij geen waarde hecht. Ofschoon hij het onderwerp nooit aanroerde en zich steeds vroolijk toonde tot overmoedigheid toe, ten einde zooveel mogelijk den angst, die hem vervolgde, te verbergen, merkte Orlows ky toch zeer goed op, dat Hertha zich zelve bedroog, in dien zij meende, haar waanzinnigen hartstocht bedwongen te hebben. Ook zag hij zeer goed in, dat zijn vriend de aanvankelijk gekoesterde hoop al zeer spoedig had laten varen en nu uit trots of in kalme gelatenheid in den ouden sleur meeleefde. Dat het noodlottig oogenblik zóó nabij was, dat hij zelf eenigermate mede schuldig zon worden door zijn vriend over te halen, om tegen zijne gewoonte aan de jacht deel te nemen, dat had de goede Orlowsky zelfs in zijne somberste oogenblikken niet kunnen ver moeden. Hij zal toch zoo was zijne berekening min stens afwachten of Hertha zich bereid verklaart, om ook den aanstaanden winter ver van de residentie door te bren gen, in het zuiden, wellicht in Rome, waar zoo vele her inneringen ten gunste spreken van haar echtgenootOok twijfelde Orlowsky er niet aan dat von Anzendorff, eer hij tot den beslissenden stap beslootnog eenmaal zijn raad zou inwinnen. Hij had zich reeds voorgenomen in dat geval al zijne welsprekendheid te hulp te roepen en nogmaals aan te dringen op die andere bijna even ge welddadige ontknooping. Alles liever dan wat thans was menigeen onzer lezers zich opgewekt zal gevoelen om ook in zijne woning een dergelijke inrichting aan te brengen. Bij het eventueel uitbreken van een brand in het beneden gedeelte van het genoemde perceelzou de trapdie van de straat naar boven leidtal spoedig door het vuur verteerd zijn en zon men zich slechts kun nen redden door een sprong uit het raam of door het vluchten naar een naburig dak. Het magazijn heeft drie verdiepingen. De eerste heeft een gestncadoord plafond, waarin een bak gemaakt isdie bij het losmaken van een onder het bereik van den brand zijnd koord zich opent. In den bak is een touwladder geborgendie dan onmiddellijk afrolt en uit het venster geworpen tot op de straat reikt. Opdat de ladder nooit on klaar wordeis zij om een aan het ondereinde be vestigde plank gerold die nog met eenig lood is ver zwaard waardoor het spoedige afrollen wordt bevor derd. Door op deze plank te gaan staankunnen de zich op straat bevindende personen de ladder spannen. De 2e étage is voorzien van balklagen. Hier ging de heer de Vries op andere wijze te werk. In de zoldering, die tevens den vloer der 3e étage vormtbracht bij een losse plank aan die door schuine kanten in den vloer sluit. Door het oplichten van een der kanten valt de plank, die eveneens aan het uiteinde van een touwladder verbonden isnaar beneden. De constructie daarvan is als volgtOp de 3e verdieping maakte hij voor het raam, waar de losse plank in den vloer iseen soort van koe koek of breede vensterbank waarin zich een rol bevindt, waarom de ladder is gewikkeld. Valt de plank das nit den vloer, dan rolt de ladder, die eveneens tot aan de straat reiktonmiddellijk af. Bij het in toepassing brengen van deze inrichting op zolders of in fabrieken, waar men over meerdere ruimte te beschikken heeft zou men gevoegelijk ladders van staaldraad kunnen nemen.. Op de 3e étage is de constructie gelijk aan die op de eerste met dit verschil dat de bak waarin zich de ladder bevindttusschen de balken is aangebracht en slechts met een wervel gesloten wordt. Sedert de wetenschap aan het licht gebracht heeft dat er stoffen zijndie volkomen onbrandbaar mogen genoemd worden heeft men er zich ook op toegelegd om daarvan voordeel te trekken. Daaraan is het ontstaan van superator te dankeneen weefseldat nit asbest met ijzerdraad bestaat en met scheikundige stoffen is gedrenkt. De heeren Henri Huinck en Alex. Imhofe te Rotterdam hebben eenige rollen van deze stof geëxposeerd. Daar zij zich behalve door onbrandbaarheid nog ken merkt door waterdichtheidonveranderlijk weerstands vermogen tegen de buitenluchttegen temperatuurver schillen, alsmede tegen dampen en gassen, ondoordring baarheid voor warmte koudegeluid en electriciteit groote duurzaamheid en sterkte, buigzaamheid en gering soortelijk gewicht, laat het zich hooren dat zij in de practijk vele toepassingen heeft gevonden. Zoo kan zij gebruikt worden voor in- en uitwendige bekleeding van spoorwegwagens om de zonnewarmte, die voor passagiers zeer hinderlijk en voor voedingsmiddelen recht verder felijk isbuiten te houden terwijl ook transportwagens geschied De kolonel moest zijn mededinger uitdagen op de pistool; onverschillig om welke schijnreden of zich moedig in een proces wikkelen, zoo noodig zelf de schuld op zich nemen, en het overige van zijn leven aan ern- stigeningespannen arbeid wijdenzooals hij dat reeds sedert langen tijd gewoon was geweesteer hij zijne vronw had leeren kennen. Orlowsky voelde bij dergelijke overwegingen eenigen wrok opkomen tegen de jonge vrouwen hadde von Anzendorff hem niet op zekeren dag op plechtige wijze bij de hand genomen en hem zonder eenige inleiding toegefluisterd«Wanneer Hertha eenmaal alleen over blijft nietwaar, Orlowsky, dan mag zij immers op uwe vriendschap rekenen dan zou 'hij in het diepst van zijne ziel een gevoel van verachting voor haar hebben gekoesterd. En thans bad het vreeselijko feit plaats gehad. De achtenswaardige manop wien de ouderdom geen sto- renden invloed scheen te hebbenlag daar dood en verstijfd op de baar. Het kasteel Göllrode, het middenpunt van opgewektheid en levenslust was herschapen in een huis der rouwe. Niet de hand der natuurdie naar onverbreekbare wetten sloopt en aan vernietiging prijs geeft wat overrijp of verwelkt is maar een afgrijselijk ongeluk had den eik geveld, die nog jarenlang ongebogen zich had kunnen koesteren in de stralen der lentezon De vrienden van den overledene, vooral de Gasslers, waren diep terneergeslagen. Marie, vooral, toonde hoeveel teederheid en fijn gevoel daar verborgen lagen achter bare gewone luchthartigheid. Nu eens liet zij hare vriendin alleendan weder sloop zij onhoorbaar hare kamer binnen en sloeg de armen teeder om haar heen en schreide met baar mede zonder veel te spreken. En deze tranen kwamen uit bet hart. Zij stelde zich voor hoe wanhopend zij zelve zijn zou, wanneer zij haar besten Eberhard op zulk eene vreeselijke wijze verloorhoe hopeloos en treurig baar leven daarheen zou snellen; zij ijsde bij de gedachte hoe afschuwelijk het zijn zon, wan neer het noodlot haar zelve eens tot weduwe maakte Hoe anders zon haar leven dan zijn Arme Hertha

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1