Buitenland. met ontbrandbare stoffen door superator onschadelijk worden gemaakt. Bij het bouwvak kan zij in 15 ge vallen uitstekende diensten bewijzen, waarvan wij slechts noemen de dakbekleeding voor barakken scholenhos pitalen ziekenhuizenkazernes enz., vooral daar, waar, ten gevolge van den slechten ondergrond, een lichte dakconstructie wordt vereischt. Worden stallen met supe rator bekleeddan blijven zij in den zomer koel en in den winter warm. Al deze toepassingengevoegd bij de velen bij brandgevaar in het algemeen en bij ver pakking tegen vuur en water iu het bijzonderhebben aan superator vele vrienden bezorgdwaaronder namen van goeden klank. Wie nog twijfelt aan de onbrandbaarheid van asbest kan zich daarvan overtuigen bij de inzending van het Amsterdamsche technische bureau «de Voogt", waar asbestkoord den ganschen dag aan een gasvlammetje is blootgesteldzonder dat het merkbaar verkoolt. Het asbest is hier tevens aanwezig in den vorm van helm buisbroek en handschoenen, die tegen het vuur vol komen bestand zijn. Terwijl de wand der zaal prijkt met het ontwerp van een ijzeren tooueelscherm en tee- kening met toelichtingvervaardigd door den heer J. M. IJserman te 's-Gravenhagebiedt het genoemde technische bureau de gelegenheid aan om met het onbrand bare tooneelscherm van Ivöhsel te Berlijn kennis te maken. Hoewel op grooten afstand daarvan verwijderdstaat met deze inzending toch in nauw verband het onbrand bare linnen Pyrodene" genaamd dat inzonderheid voor tooneeldecoratief is bestemd. Volgens de heeren W. van Steeden Co. te Rotterdamdie dit artikel voor Nederland in den handel brengen zijn daarvan in Engeland reeds meerdere tientallen theaters en publieke gebouwen voorzien. Het eigenlijke bluschmateriaal is de pyrodeneverfwaarmee hot linnen is beschilderd. Deze verf is ook afzonderlijk in 80 verschillende kleuren ver krijgbaar zij bevat geen enkel vergiftig bestanddeel. Zeer terecht heeft de tentoonstellingscommissie in deze afdeeling ook kachels lampen en petroleumtoestel- len opgenomenomdat deze in de meeste gevallen de oorzaak van brand zijn. De gaskachels van de War- steiner Gruben- en Hilttenwerken uit Westphalen, welke in den uitersten hoek der linker galerij geplaatst zijn verdienen om hare voortreffelijke inrichting vermelding. De pitten worden daarbij aangestoken door zeer kleine vlammetjes in de onmiddelijke nabijheiddie geopend en gesloten worden door het omdraaien van een knop aan de buitenzijde der kachel, zoodat het gevaar voor brand wonden geheel weggenomen is. De hitte door de gas vlammen ontwikkeld is zeer groot en wordt verkregen met vrijwat minder gas dan bij de oudere systemen. Van den heer J. A. Harm te Amsterdam is de verbeterde calorifère afkomstig, die volgens den fabrikant het voor deel heeftdatterwijl men vroeger met de hand den gloeienden cokes-cylinder moest uittrekken om deze te verplaatsen men thans dien cylinderzonder het minste brandgevaarkan ronddraaien door middel van een knop aan de zijdedie altijd koud blijft en dus gemakkelijk aangevat kan worden. Van de regulateur-vulkachels, die tegenwoordig om hare gemakkelijke bediening zoo zeer in de mode komenvindt men eene collectie der firma Wed. J. E. Huuck Zoon te Rotterdam voor de verwarming van groote en kleine fabrieken en werkplaatsen zien zij er zeer geschikt uitdoch men zou ze in werking moeten zien om daarover een defini tief oordeel te kunnen vellen. Diezelfde opmerking geldt van vele inzendingenmeermalen staan zij geheel ver laten en het strenge verbod om de voorwerpen aan te raken maakt het dan voor een oningewijde totaal onmo gelijk om de ware verdiensten daarvan te ontdekken. Zoo zond b.v. de heer M. F. Niermeijer Jr. Dz. te Am sterdam een uitgebreide verzameling «volkomen veilige lampen voor fabrieken en werkplaatsen", waarbij eene uitlegging mij zeer welkom ware geweest. De heer Th. van Loo te Brussel geeft van zijne twee onontplofbare petroleumlampen althans eeue korte verklaring, die wij, om onzen lezers tegelijkertijd eens een staaltje van vlaamsch-hollandsch proza te geven, letterlijk overnemen «De lamp heeft de voordeelen 1°. Als zijbij ongevalop de tafel omgeklonken wordtdooft zij onmiddellijk uit door den vlam-leider welke door eene springveer neergetrokken wordt. Om de lamp te dragenzonder dat zjj uitdooftis men verplichtde buitengrepen vast te houden. Valt men dan laat men onvermijdelijk de grepen los en daarmee dooft de lamp van zelve uit. Geene ongevallen meer mogelijk dus en menige ongelukken te vermijden. 2°. Het opdraaien der wiek is zeer eenvoudig en wordt gedaan door middel van twee springveeren welke nooit losgaan en de wiek regelmatig doen opgaan. 3°. De vlamleider, in den vorm van eenen paddestoel, ontvangt de koude lucht van onder en jaagt ze warm weg in de vlam; daarmee is het licht witter, de petrool- olie beter verbrand, en bestaat er geen reuk." Drie flesschen gedestilleerde petroleum zijn te vinden in de collectie van den heer J. A. Bakker te Haarlem, waar tevens petroleumlampen zonder reservoir voor eene petroleumleiding zijn tentoongesteld. Wie instemt met de door dezen heer samengestelde proeve eener wetgeving op den invoer van petroleum met inachtneming van den Nederlandschen handel op Zuid-Duitschland vindt hier de gelegenheid om daarvan door zijne handteekening blijk te geven. Ter wille van de dames lezeressen heb ik vlijtig gezocht naar een apparaat van den heer S. Warschauer te Berlijn om het overkoken van vloeistoffen te verhin deren doch tot hiertoe slaagde ik er niet indat te vinden. De verschillende inzendingen, tot een en dezelfde groep behoorende, staan dikwijls zóó verspreid, dat men langen tijd kan ronddwalen, eer het gezochte is gevonden. Nu onbegrijpelijkerwijs, «The Richter Oil Economiser" in de afdeeling van middelen tegen brandgevaar te recht is gekomen, zullen wij ook daaraan nog enkele woorden wijden omdat wij dit bezuinigingstoestel anders allicht bij onze volgende rondwandelingen zouden overslaan. Hierdoor zouden wij den fabrikanten, die zich onder onze lezers bevinden namelijk onrecht aandoen. Het groote voordeel van dit toestel toch is dat een juiste en ver trouwbare contrdfe over het olieverbruik van iederen werkman afzonderlijk kan worden uitgevoerd, zoodra elk hunner een bepaalde hoeveelheid in den Economiser wordt toegewezen. Daar deze bovendien de dikwijls lek wordende vaten vervangt, het nadruppelen belet en de overvloedige olie dadelijk weer in den houder opneemtzoodat deze door stof niet onbruikbaar wordt, kan men, volgens de heeren Vrolijk en Timperley, met dit toestel eene bespa ring van 20 a 30 percent verwerven. Ook de draaipomp dezer heerendie bestemd is voor het overbrengen van olie en andere vloeistoffen in reservoirs en met behulp van de hand of van drijfriemen in beweging wordt ge bracht, wordt door verschillende ingenieurs zeer geroemd Met succes kan deze ook aangewend worden tot het aanhoudend smeren ven assen, zoowel van stoom- als van andere groote werktuigen waardoor eene enorme be sparing van smeermateriaal moet worden verkregen en ook het gevaar voor warmloopen geheel vermeden wordt. Een der voornaamste spinnerijen te Bradford verklaart, dat zij door deze tegenwoordig slechts 16 kan in 6 maanden voor het smeren harer machine van 800 paar denkrachten noodig heeft, terwijl zij vroeger 24 kan Ricinus-olie per week gebruikte. IIEIiGIE. Het hoofdbestuur der belgische Staats spoorwegen heeft thans ook besloten het zonentarief (kringtarief) op hare lijnen in te voeren. DÜITSCHXAKD. De Staatscourant maakte den 29 eene memorie openbaar van den Rijks-kanselier von Caprivi over de redenen, die tot het duitsch-engelsche verdrag geleid hebben. Het beoogde wegruiming van punten van verschilbevestiging en behoud van den europeeschen vrede. De punten van verschil werden allen uit één oogpunt behandeldom door wederzijdsch toegeven overeenstem ming te verkrijgen, daarbij in aanmerking nemende welk verschil van waarde tusschen de onderscheidene gebieds- deelen bestond. Zoo had b. v. de Walvischbaai niet de gewoonlijk daaraan toegekende beteekenis, noch het Ngamisegebied. Ook Witoeland was zonder waarde na het verlies van Patha, Manda en Lamoe. De rechten van duitsche parti culieren echter bleven gewaarborgd. Eene geheele reeks van gedachtendie voornamelijk daarop neerkwamen hoe Hertha thans den aanstaanden winter zou doorbrengen en hoe dat had kunnen zijn, volgden elkander in haar brein op, maar gelukkig hield gravin Marie die voor zich zelve. Hare kussen en om helzingen waren innig en hartelijk gemeend en als van zelf dringt zich de vraag aan ons op, of men den zenuw achtig opgewonden mensch verantwoordelijk mag stellen voor de in hem opkomende gedachten. Hoe dikwijls toch krijgen wij in de plechtigste oogenblikken de zonder lingste invallen; hoe vaak worden wij dan beziggehouden door de ongeloofelijkste alledaagschheden of herinnerd aan dingendie ons het rood der schaamte naar de wangen jagen en die wij, hoe wij er ook tegen strijden, niet uit onzen gedachtengang kunnen verbannen. Zoo herinnerde zich ook Hertha, toen de kist met het stoffelijk overschot van haar gemaal over het voorplein gedragen werddien hopeloozen namiddag in haar boudoir toen plotseling de vraag in haar was opgekomen Hoe, indien hij eens stierf Op dit oogenblik was het haar te moede alsof deze gedachte haar tot medeschuldige had gemaakt aan den dood van haar echtgenoot. Hare smart, die gedurende de laatste uren een weinig was bedaard, ontwaakte opnieuw. Haar geheele lichaam beefde en toen de treurige stoet zich in beweging stelde, viel zij iu de armen van Claudine in onmacht. De lijkstoet sloeg den weg in naar het kerkhof van Göllrode. Het was Hertha's nitdrukkelijke wensch, dat de doodein de onmiddellijke nabijheid van do plek waar zij op dien onvergetelijken avond den band voor het leven met hem had gesloten, zijne laatste rustplaats vinden zou. Meer dan honderd personen volgden den lijkwagen. Niet alleen alle landeigenaars, tot ver voorbij Trebna en Altenau, waren opgekomen ook de bewoners van het dorpje Göllrode voelden behoefte om den overleden vriend van hun landheer, den ouden soldaat, die altijd zoo fier en ridderlijk en toch zoo goedhartig en menschlievend rondkeek, de laatste eer te bewijzen. De geestelijke, een jonge man van zevenentwintig jaren, hield eene korte, doch hartroerende toespraak. Hij sprak van de onnaspeurlijke raadsbesluiten des Eeuwigendie den forschen stam door den bliksem deed verteren, den bloeienden knop van den stengel rukte, terwijl het slappe half verwelkte kruidje verder leefde, zich zeiven tot last en anderen tot groote zorg. Hier baat geen vragen, geen verzet tegen de Goddelijke wijsheidhier past slechts onvoorwaardelijke overgave, stil en geloovig vertrouwen in de waarheid van het heerlijk Woord dat zijdie in God vertrouwen, nimmer verloren gaan. Ook hier was door een vreeselijk ongeval eene gemeen schap verstoord, die allen, met wie het paar in aanraking was gekomen, met heilige vreugde had vervuld, die op nieuw bewezen haddat een Christelijk huwelijk het hoogste en heerlijkste is wat ons menschenop onzen pelgrimstocht op deze aarde beschoren kan zijn. «Eén hart en ééne ziel dat was de vlag, waaron het levensscheepje van dit door het geluk bevoorrechte paar vroolijk rondzwalkte Daar .steekt de storm op de donder roltbliksemschichten doorklieven de zwarte wolkgevaarten en de met bloemen versierde bark wordt tegen de rotsen verpletterd, de dappere oorlogsheld, die zijne borst zoo dikwerf tot mikpunt bood aan de kogels van den erfvijand en ongedeerd uit tal van veldslagen terugkeerde die man moest ondergaan door eenige ellendige hagelkorrelsdie een roemloos toeval in het met lauweren omkranste hoofd deed dringen. Eene lief hebbende gade en een knaapje, dat op zulk een jeugdigen leeftijd reeds leeren moet, wat het zegt, vaderloos te zijn treuren aan zijn graf. Wat beduidt de smart, die onze ziel doordringt, in vergelijking met het leed van de jonge vrouw die alles alles verloren heeft wat eene teeder liefhebbendetrouwe gade met het heengaan van haar levensgezel verliezen kan Barmhartige God, Gij, die een vader zijt voor weduwen en weezen troost Gij haar in haar onmetelijk verdrietGij alleen zijt in staat om de geslagen wonde te heelenLeer haar met gelatenheid dragen wat Gij haar hebt opgelegd Voer gij ook den overledenedie te midden van zijn geluk van ons is In 1889 verklaarde de duitsche regeering officieel aan de engelsche, dat Oeganda, Wadelaï en al hetgeen ten noorden van den eersten graad ligtvóór Duitschland's koloniale plannen geene beteekenis haddat de oevers van bet Tanganyka meer voor Engeland van groot belang konden zijn maar het gebied tusschen het Njassameer en den Congo-Staat geene bijzondere waarde had. Dat daarentegen een groot deel van het Njassameer en een zoo uitgestrekt mogelijk bezit van de oevers van het Victoriameer voor Duitschland zeer veel waarde zou hebben. De memorie doet verder de noodzakelijkheid uitkomen van eene duurzame verkrijging eener kust strook voor de duitsch-oostafrikaansche maatschappij. Het bescherm heerschap over Zanzibar aan Engeland over te laten kon geen kwaadwant Engeland verlangde daarmede een formeelen invloeddien het materieel reeds lang bezat en dien Duitschlands pogingen niet konden ver nietigen. Ook de genoemde Maatschappij gaf de voor keur aan het bezit der kust strook. Zij licht ten slotte het artikel betreffende vrijheid van verkeer en van godsdienst toe en legt nadruk op de nationale waarde en militaire beteekenis van Helgoland. Het bezit van dit eiland zou de verdediging der Noord zeekust en duitsche wateren vergemakkelijken de blok kade van een vijand bemoeielijken en aan het Noord- Oostzee kanaal eerst zijne volle waarde geven. Deze verklaring vindt bij de berlijnsche dagbladen bijzondere instemming. Alleen de Post merkt op, dat de tegemoetkoming jegens Engeland in de inleiding te ver schijnt te gaan on Engeland daarop niet in gelijke wijze zal antwoorden het streven om de kiem van verwik kelingen te vermijden mag niet van ééne zijde komen. De Kreuzzeitung is het eens dat goede betrekkingen met Engeland moeten onderhouden worden maar meent toch dat Duitschland in zijne liefde voor den vrede de toegevendheid te ver drijft. Al de overige bladen laten zich gunstig uit. De Keizer zal op zijne terugreis uit Engeland een be zoek aan Helgoland brengen. ESIGEIAXD. Ziageriiuis. Den 26 werd o. a. behandeld het artikel der begrooting, waarbij gelden aangevraagd werden voor het onderhond der gevangenissen in Ierland. Bij de be spreking daarvan klaagde het ier3che lid Conybeare die ten vorigen jare veroordeeld was tot gevangenisstraf, omdat hij boycotters bijgestaan had in hun verzet tegen de wet, over de gevangenis te Derrywaar hij zijne straf ondergaan had. Die gevangenis was uit een gezond heidsoogpunt niet zoo, als zij zijn moest. Zijn bed was niet in ordezijne gevangeniskleeren onbehoorlijk ge weest, de muren zijner cel te schitterend wit, waarvan zijne oogen den last hadden ondervonden. Ook waren ibrieven achtergehouden en hem eerst ter hand gesteld, toen hij de gevangenis verlaten had en bij zijn vertrek was hem een spoorwegkaartje tweede klasse in de hand gestopt, in plaats van een kaartje eerste klasse. Minister Balfour antwoordde o.a. dezen afgevaardigde, dat hij niet gelijktijdig kon optreden in het karakter van martelaar en oproerling hij moest een van beide kiezen. Het iersche lid Harrison was niet tevreden met het antwoord des ministers en stelde voorde beraadslaging te verdagen. De minister stelde daarentegen voorde beraadslaging te sluiten daar het al 's nachts kwart over tweeën was. Een ander iersch lid, die «schandelijk" riep, werd daarvoor door den Voorzitter tot de orde geroepen en berispt waarna met 113 tegen 45 stemmen tot de sluiting der beraadslaging besloten werd. Een amendement tot ver mindering van dien post werd met gelijk aantal stemmen verworpenwaarna het artikel aangenomen werd des nachts te kwartier over driëen. FKAKHK1JH. De burgemeester van Montpellier heeft zijne werkzaamheden als ambtenaar van den bur gerlijken stand hervatmaar overigens volharden de leden van het gemeentebestuur bij hun aftreden tenzij Montpellier zijne medische faculteit behoudt. Inmiddels heeft de min. v. binnenl. zaken het bestuur opgedragen aan eene commissie van ambtenaren. In eene mijn te Pelissier heeft eene ontploffing van mijngas plaats gehad op het oogenblik, dat 65 arbeiders in de mijn waren. 35 gewonden zijn boven gebracht. Men vreest, dat de overige omgekomen zijn. ITAIilK. De einduitslag der verkiezingen te Napels is gunstig voor de uiterste linkerzijde. heengegaan, genadig Uwe eeuwige Heerlijkheid binnen Amen De schoolkinderen zongen een koraalde grenadiers van het voormalige regiment van den doodedie op hoog bevel waren aangewezen om aan de begrafenis deel te nemen, losten eenige salvo's over het graf; de geestelijke, bijna tot tranen toe geroerd, sprak nog een Onze Vader en daarmede was de indrukwekkende plechtigheid afgeloopen. Middelerwijl zat Hertha, met de armen om haar kind heengeslagen, roerloos in eene vensternis en toen de stoet van het kerkhof terugkeerde brak zij in een hartver scheurend weeklagen uit. Nu eerst scheen de vreeselijke waarheid geheel tot hare ziel door te dringen de aarde had zich boven haar gemaal gesloten En nu ook kwam voor de eerste maal de smartelijke gedachte in haar opof zij in staat zou zijn om ver van de laatste rustplaats van haar geliefden echtgenoot, in de residentie te leven, waar zij toch wonen moest, want daar was haar tehuis, daar woonden hare eenige bloedverwanten. Gravin Marie bracht haar een weinig tot kalmte. «Gij weet, mijn lieveling", sprak zij vriendelijk en streek de haren uit haar beschreid gelaatGöllrode staat altijd voor u open. Gedurende den zomer kunt gij, zoo lang gij wilt, bij ons uw intrek nemen." Hertha kuste hare vriendin dankbaar op beide wangen en antwoordde op bewogen toon «Lieve, trouwe Marie 1 Moge de Hemel het u loonen en u uw geluk laten behouden, uw geheele leven lang Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2