Binnenland. Stads-Berichten. TURKIJE. De russische gezant te Konstantinopel vroeg den 29 een buitengewoon gehoor bij den Sultan aan wegens zijn op den 26 uitgevaardigd besluit be treffende het verleenen van investituur aan de bulgaarsche bisschoppen in Macedonië. ZUID-AHERIKA. Nadat de president den 28 te Buenos-Ayres teruggekeerd was en de regeeringstroepen aanzienlijke versterking gekregen hadden, schijnt den 29 des ochtends de strijd tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen hervat te zijn waarbij ten slotte laatstgenoemde troepen de overwinning behaalden. De opstandelingen, die gebrek hadden aan munitie, onder wierpen zich althans gaven het arsenaal en de vloot weder over en keerden in de kazernen terug. Eene algemeene amnestie is daarop afgekondigd. Tweede Kamer. De minister van oorlog heeft ingezonden het ver slag der commissie van inspectie over de Koninklijke Militaire Academie. Ook deze commissie sluit zich aan bij het stellig ongunstige oor deel door vele harer voorgangsters over de eerste af- deeling der krijgsschool geveld. Die inrichting ontrekt arbeidskrachten aan de academie en officieren aan den dienst bij den troepna ze eerst zonder voldoende ge oefendheid daarbij gebracht te hebben. Zij brengt pas benoemde officieren voortdurend in aanraking met cadet ten en werkt daardoor eene gemeenzaamheid in de hand, die ongunstigen invloed op de krijgstucht moet uitoefenen. De vroegere programma's van studiën werden ook in dit cursusjaar gevolgd en bleven goed voldoen. Bij herhaald en onverwacht bezoek aan de klassen van het 1 en 2 studiejaar verkreeg de commissie een alleszins gunstigen indruk van het gehalte van het onderwijs, dat de cadetten genieten en van de toewijdingwaarmede het door de verschillende leeraren gegeven wordt. Zij is echter tevens van oordeeldat, meer dan thans geschiedtgebruik gemaakt moet worden van de litho- graphieom het maken van aanteekeningen voor de cadetten te bekorten en zoodoende tijd te winnen tot meer herhalingen dan thans kunnen worden gehouden. De kermis te Helloo op j.l. zondag, die, begunstigd door het schoone weder der laatste dagenin gepaste vrolijkheid door vele bezoekers werd gevierdbegon toen de avond gevallen was, langzamerhand zeer onstui mig te worden. Eenige persouen uit Alkmaar hadden het er op gezetrumoer te maken en maakten het den bezoekers in het lokaal van J. Schipper zeer lastig zoodat men al spoedig met elkander handgemeen geraakte. Voorloopig wist de politie de orde te herstellen. Doch dinsdagavond scheen men het er op gezet te hebben het werk van zondag met vereende krachten te herhalen en gaf men den rustbewaarders handen vol werk. De gemeente veldwachters van Hefloo en LimmenVos en Wokke, benevens de onbezoldigde rijksveldwachters Bakker en de Vries hadden eene gevaarlijke en hoogstmoeielijke taak te vervullen tegen de steeds grooter wordende menigte. Een drietal personen werden in verzekerde bewaring gebrachthetgeen met groote moeite gepaard ging. De poorten die toegang verleenen om de kerk bezweken bij de worstelingen tijdens het verblijf in de gevange nis die als zoodanig dienst doetis het inwendige van de toren geheel vernield. De kribben zijn in elkander geslagen de vloer gedeeltelijk opgebroken de wanden vervuild, loket en deuren ontzet, waarna het den gearres teerden gelukt is door de kerkdeuren te ontsnappen. De schade aan een en ander toegebrachtis vrij aan zienlijk. Van het gebeurde is procesverbaal opgemaakt. Den 22 is een hooischelf op het land van de wed. C. J. Berkemeier in den Haarlemmermeerpolder in brand geraakt door een jongentje van 7 jaar en afgebrand. Den 27, des namiddags, is een tweejarig knaapje van den landbouwer J. M. te Assum, gem. Uitgeest, te wa ter geraakt en verdronken. Den 29 is te Utrecht tot lid der Tweede Kamer her kozen de heer A. L. W. Seijffardt met 1045 van de 1060 geldige stemmen; blanco waren 47 stembiljetten, en te Arnhem de heer W. Rooseboom met 555 van de 688 stemmen de heer H. Tindal had 60 en de heer Moll 29 stemmen en 28 biljetten waren in blanco. Den 29, des avonds te half negen, heeft te Amster dam in de benedenwoning van het huis aan de Klove niersburgwal, bewoond door den heer Vos en andere per sonen, eene hevige gasontploffing plaats gehad, doordat men, gaslucht ontdekkendede onvoorzichtigheid had met een licht in de nabijheid van het lek tusschen het plafond en den bodem der eerste verdieping te komen. De daar door aangerichte schade is zeer groot. De daders van den op 19 Juni te Ooslzaan ge- pleegden diefstal van effecten tot een bedrag van onge veer 2000,zijn aangehouden; het zijn twee Amster dammers, oude bekenden van de justitie en de politie. De onderwijzer J. Kok te Scliagen is benoemd tot onderwijzer te IJselmonde. Het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft den 25 met algemeene stemmen, op voorstel van het bestuur, besloten zoo mogelijk over te gaan tot stichting eener tweede bewaarschool aldaar. Eene commissie is benoemd om met het bestuur daartoe de noodige plannen te beramen. Door den minister van binnenlandsche zaken is namens den Koning, bij brief van den 29, afwijzend be schikt op het verzoek van den raad der gemeente War- menliuizen tot vrijstelling van de verplichting tot schoolgeldheffing; de eerste gemeentebelasting zal daar door te Warmenhuizen, na onheuchelijke jaren, hare in trede doenof de vreugde algemeen zal zijn Met algemeene stemmen is in de den 30 gehouden vergadering van den raad der gemeente Schagen tot onderwijzer benoemd de heer A. Wijn, van Alkmaar. De in deze zitting ingediende rekening over 1889in ontvang bedragende 38690,42, in uitgaaf ƒ35828,62, sluit met een voordeelig saldo van 2861,80. De Ned. Amerik. Stoomvaartmaatschappij heeft een telegrafisch bericht uit Buenos-Ayres ontvangen, waaruit blijkt, dat haar personeel ongedeerd is en de rust aldaar voor het oogenblik hersteld schijnt. Gedurende Juni werd bij de Rijkspostspaarbank in gelegd 1,072,504,562 en terugbetaald 711,074,80 zoodat het gezamenlijk te goed op 30 Juni bedroeg 19,353,027,095. In den loop der maand werden 4659 nieuwe boekjes afgegeven 1403 geheel afbetaaldzoodat op 30 Juni nog 263,731 in omloop waren. Bij kon. besluit van den 25 zijn met ingang van 1 Januari 1891, bij het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren benoemdtot commissarissen de heeren jhr. mr. C. Hartsen J.Bz., directeur der Hol- landsche Sociëteit van Levensverzekering te Amsterdam; dr. P. van Geer, hoogleeraar aan de Rijks-Ijniversitoit te Leidendr. A. J. van Peschhoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam J. H. Smits ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten te Amsterdam P. J. Raaymakers, onder-directeur van den Rijkstelegraaf te Amsterdam tot directeurde heer J. C. Mulder, thans directeur van het weduwenfonds voor de geëmployeerden tot het algemeen bestuur behoorende. Bij kon. besluit van den 25 zijn met ingang van 1 Januari 1891 benoemdtot lid en voorzitter van den Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren de heer mr. J. J. van Meerbekeraadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden thans voorzitter van den Raad van Toezicht op het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenarentot ledende heeren mr. P. R. Feithraadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; dr. L. J. Egeling, in specteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Zuid holland J. van Reyerdam referendaris bij het departe ment van binnenl. zaken, allen leden van den Raad van Toezicht voormeld, en J. C. Fabius inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie. Den 26 des avonds is een zinkwerker te Enschede van de goot van een huis gevallen waardoor een zijner beenen tot aan de knie verbrijzeld werd. Den 27 vergaderde de Nederl. Schutterijkaderbond te Zutphen. Uit het jaarverslag bleek dat de toestand van den bond gunstig kan worden genoemdhij telt thans 30 afdeelingen met 510 leden en 428 donateurs. De rekening over 1889 bedroeg in ontvangsten 3403,19a, in uitgaven 3183,78, alzoo met een batig slot van ƒ219,41.1. Voor schiet- en schermwedstrijden in de afdeelingen zal de bond dit jaar 13 zilveren en 12 bronzen medailles bestemmen. Aan de heeren J. C. de Jong te Rotterdam, A. J Mima te Haarlem en H. M. Swart te Purmcr- enil werden de behaalde medailles voor de bekroonde prijsaanvragen met een toepasselijk woord van den presi dent uitgereikt. Voor de verschillende wedstrijden op den 28 en 29 waren ruim 100 prijzen en medailles uit geloofd. Den 28 is te Breda het achtjarig zoontje van den logementhouder W. Teeuwe spelende in den Academie- Singel gevallen en verdronken. Den 28 werd op het kerkhof te Akersloot het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den geneesheer dr. J. Cazijn van Zelm die in bijna 70jarigen leeftijd, na een kort lijden aldaar was overleden. Aan de groeve stonden vele zijner vriendenvoor wie de predikant den overledene in enkele woorden herdacht. Den 28 en 29 behooren onder de vier van de zes tien te Amsterdam voor de hoofdakte geslaagden A. Boon van Vlieland en G. K. ter Heege van Haarlem. Den 29 zijn te Utrecht voor de engelsche taal o. a. geslaagd Mej. G. W. A. Pelt en N. Posthuma te Zaandam. Te Bnkliuiien moet voor lid van den gemeente raad herstemd worden tusschen de heeren S. Schuyt Pz., lib., die 110 stemmen en dr. A. H. A. van Rooyen lib., die 70 stemmen bekwam. Op den heer H. H. Koster, Kath., waren 51 stemmen uitgebracht. Aangenomen het beroep naar Haarlemmermeer door ds. D. Bax te Bunnik en Vechten. Gedurende het tweede kwartaal 1890 bedroeg het aantal der voor den indischen militairen dienst aange nomen persouen 427, waaraan eene som van 108,681 als handgeld werd uitbetaald. Dr. C. G. van Reeken te Haarlem heeft, na zijne benoeming tot quaestor-generaal der Synodezijn ontslag genomen als wothouder. Den 28 is bij wachtpost 101 door trein 21 van de Holl. Spoorwegmaatschappij een meisje van zeventien maandenkind van den wegarbeider de Bree aangere den. Het was onmiddelijk dood. Reeds is de vijfde druk verschenen van den open brief van den heer H. Tindal aan den heer W. Rooseboom. Bij de op den 29 te Hoofddorpgemeente Haar lemmermeer, gehouden harddraverij met paard en rij tuig is de prijs 100,behaald door het paard van den heer Dalenberg te Alkmaar. Den 30 bezochten 120 schoolkinderen van Hout rijk en Polanen Alkmaar, bij welke gelegenheid hun welwillend vrije toegang tot het Stedelijk Museum werd verschaft. Bij het concours van den Nederlandschen Schutterij kaderbond, den 27 28 en 29 gehouden te Nijmegen is de 31 prijs behaald door den heer J. Burggraaf met 52 punten en de 43 prijs door den heer J. P. Ruerelle met 49 punten. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft aan den gemeenteraad een verslag uitge bracht omtrent den toestand van handel en nijverheid over 1889 dat in acht hoofdstukken verdeeld is. Aan het hoofdstuk, gewijd aan hare werkzaamheden, ont.leenen wij de volgende bijzonderheden. Zij verleende adhaesie aan een request, ingediend door de kamer van koophandel te Arnhem aan den minister van justitie om vereenvoudiging te krijgen in de behan deling van faillissementen, voornamelijk de kleineren, waarin in de meeste gevallen het geheele actief aan kosten weggaat. Verder diende zij een request in aan den gemeenteraad om vermindering van gasprijzen en aan den minister van financiën een schrijven naar aanleiding van een verzoek van de kamer van koophandel te Helder aan dien minister, om verplaatsing van het kantoor van den Rijksbetaalmeester van hier naar den Helder, ten einde dat kantoor hier te behouden. Later wendde zij zich niettegenstaande de toegestane vermindering der gasprijzen van 9 op 8 ets., nogmaals tot den gemeenteraad om de gunstigere bepalingen voor de industrieelen uittebreiden voor alle gasverbruikers zonder onderscheid. Aan den minister van waterstaat verzocht zij unifor miteit te brengen in de uren, waarop de telegraafkan toren van beperkten of zondagsdienst geopend zullen zijn, welke uniformiteit thans is ingevoerd. Zij ontraadde burg. en weth. om stappen te doen tot oprichting van eene wolmarkt alhier en stelde aan dat college voor, om ter voorkoming van bedrog op de boter markt borden aldaar te plaatsen ter aanduiding van de plaatsen, waar natuur- en waar kunstboter verkocht wordt. Zij wendde zich tot den minister van financiën tot behoud van het waarborgkantoor alhier, om welke ver plaatsing door de kamer te Hoorn naar die plaats ver zocht was. Zij adviseerde burg. en weth. om de marktgelden op de kleine kaasmarkt te heffen per stuk, de hoegrootheid van die heffing aan dat college overlatende en steunde het verzoek om een jaarlijksch subsidie van 600, door den heer W. H. Arkes, directeur der paardentram tusschen HoornEnkhuizen te Enkhuizen, aan den gemeenteraad alhier ingediend om subsidie voor het tot stand bren gen en exploiteeren van een tramomnibus tusschen Alk maar en Hoornwelk subsidie door den gemeenteraad werd verleend. Onder hoofdstuk VIII Fabrieken en tafrieken wordt in de eerste plaats een overzicht gegeven van de gemeente-gasfabriek en de gemeente-reiniging waarvan de bijzonderheden reeds vermeld zijnwaarna de vol gende bijzonderheden omtrent andere alhier bestaande inrichtingen worden gemeld. Van de Alkmaarsche Stoommeelfabriek ontving zij tot haren spijt geen verslag over 1889 naar de uiterlijke werkzaamheden te oordeelen alsmede naar het aantal schepen die geregeld voor haar in het kanaal lagen meent zij gerust te mogen neerschrijven, dat die fabriek zich in bloeienden toestand verheugt en spreekt zij den wensch uit, voor het volgende verslag wederom door den directeur van hare werkzaamheden te worden ingelicht. De margarine boterfabriek »Kinheim", van de firma J. A. van den Bosch en Zonen, blijft zich verheugen in het vertrouwen van hare afnemers de omzet was iets meer dan het vorige jaar. Om evenwel der concurrentie beter het hoofd te kunnen bieden en uitbreiding aan de zaken te geven had de firma eene ijsmachine systeem le Brun aangeschaftwelke p.m. 500 kilo ijs per uur kan voortbrengen. Eene nieuwe stoommachine van 1Ü0 p.k. werd gesteld, welke met de daarbij behoorende stoomketel insgelijks in de ateliers van den heer le Brun vervaardigd was. Behalve deze machineriën verwachtte die firma nog eene nieuwe inrichtingwaardoor zij volgens een haar meer geschikt voorkomend systeem kan werken. Een stoomschoorsteen en 3 nieuwe gebouwen werden door haar opgericht op het door haar aangekocht terrein, ter grootte van pl. m. 3200 M-. Het maken der gebouwen en de ophooging van het terrein geschiedde onder eigen beheer Zij verschafte ook gedurende den winter aan vele huisgezinnen een ruim bestaan. In het personeel van de bierbrouwerij »de Burg" kwam geene verandering de vroeg ingevallen zomer en warmte iu 1889 deed de voorraad bier sterk verminderen. De firma Witte fabriceert uitsluitend goed hollandsch ger stenbier, dat steeds de gewilde volksdrank blijft, zoodat de firma zich steeds iu een ruim debiet mag verheugen; de maanden Juli en Augustus waren nat en koud en waren van invloed op het bierverbruik. Ook de bierbrouwerijen »het Fortuin" en »de Hercu les" werkten, naar zij vernam, eveneens met goeden uitslag. De Alkmaarsche Ijzer- en Metaalgieterij verschafte evenals in 1888 aan ruim 90 personenwaarvan het meerendeel hoofden van gezinneneen flink en vast bestaan. Over hare werkzaamheden had zij niet te klagen, daar verscheidene belangrijke werken door haar werden uitgevoerd. Ten gevolge van de aanzienlijke prijsverhooging van het ijzer en de steenkolen zag ook zij zich dit jaar genood zaakt hare prijzen eenige verhooging te doen ondergaan. Aan de werf »het Hondsbosch" (firma Bosman) was in het jaar 1889 voldoende werk. Vervaardigd en afge leverd werden Een stalen schroefstoomboot, groot 101 gemeten tonnen; Een snebbeschuit, groot 15 gemeten tonnen; Een stoomketel van 35 M' ver warmings oppervlakte Een dito ketel van M1 verwarmings oppervlakte. Verder kwam er vrij wat herstellingswerk voor, zoo dat de werklieden geregeld aan den arbeid konden worden gehouden. De toestand der tabaksfabriek van de firma N. Goes Zoon was bevredigendzij werkte voortdurend met 7 personen en een stoomwerktuig. Van de overige tabaksfabrieken werd geen verslag ontvangen. De firma H. J. Vonk Zoon, handelende in steenkolen, verschafte de navolgende gegevens omtrent dien handel. De prijzen, besteed voor de overeenkomsten met 1 April 1889, waren aanmerkelijk hooger dan in 1888. De werkstaking in het westfaalsche steenkolendistrict in Mei 1889, welke daarmede eindigde, dat de mijnwer kers een belangrijk hooger loon en een korter werkdag werd toegestaan was oorzaak van de mindere productie en ten gevolge daarvan bereikten de steenkolenprijzen eene hoogte zooals in jaren niet gekend was. Daar het ver moeden dat die verhooging nog belangrijk zon toenemen, zich alreeds bevestigd heeft, meent zij met zekeiheid te mo gen aannemen, dat dit op verschillende takken vanindustrie, benevens op de middelen van vervoer, welke hierdoor het meest getroffen worden eenen niet on belangrijken invloed zal uitoefenen. Het personeel in de zeepfabriek der firma J. J. de Lange Zoon werd met 2 vermeerderd; daar werken nu elf man die geregeld werk hebben. Het debiet was iets meer dan het vorige jaar en kon zij met succes de concurrentie van andere fabrieken, zoowel in prijs als in kwaliteithet hoofd bieden te betreuren is het, dat de opgaande markt der grondstoffen veelal geen gelijken tred houdt met de prijsverhooging van het fabrikaat. Velen zoeken daarom hun voordeel in vermindering van de kwaliteit van 't fabrikaatin plaats van zich met minder winst tevreden te stellen. In de schoenmakerij van de heeren gebroeders Fu.;i- niann vonden 19 personen geregeld werk en hadden d heeren geene redenen van klagen; de levering vau let -choeisel voor de Kon. Ned. Marine werd huu wederom ^egund. De door die heeren vervaardigde schoenen ea

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3