1 E R T H A. Feuilleton. No. 92. Twee en Negentigste Jaargang, 1890 ZONDAG 3 AUGUSTUS. Dit iiiunni er bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLADr Telegraafdienst voor liet platteland. Binnenland. ALKMAARSCIÏE COERAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers 0,00. Prijs der gewone Advertentïën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer S3. Vóór een viertal weken klaagde de Standaard over de misdeeldheid van het platteland met betrekking tot den telegraafdienstdeze klachten werden in verschillende bladen overgenomendie instemden met den daarbij gevoegden wenschdat de Regeering het den besturen van kleine gemeenten gemakkelijk mocht maken om in het bezit van een telegraafkantoor te komen, en dat het aan heilzame samenwerking tusschen Rijk en gemeenten op dit gebied niet mocht ontbreken. Andere bladen hebben er daarentegen op gewezendat hier te lande reeds sedert jaren de weg bewandeld wordtdie door de Standaard met zoo grooten nadruk wordt aanbevolen, en dat het dus geheel onnoodig was op dit punt aan onze Regeering de les te lezen. Intusscheu is het moge lijk dat de wijze waarop deze zaak geregeld is en aan de gemeenten kan worden te gemoet gekomen minder algemeen bekend is dan wenschelijk geacht moet worden. Het is althans van belang dat niet alleen de leden der gemeenteradenmaar ook de ingezetenen daarmede be kend zijn opdat de raad waar dit in het belang der gemeente geoordeeld moet worden den weg kenne om een telegraafkantoor te verkrijgen of wel de ingezete nen waar de raad mocht meenen dat de behoefte niet groot genoeg is om do kosten te rechtvaardigenvan hunnen wensch doen blijken om bij het telegraafnet aan gesloten te worden. Waar het gemeentebestuur daartoe den wensch te kennen geeftkan een rijkstelegraafkantoor worden ge vestigd in verband met het postkantoor. De kosten waarin de gemeente moet bijdragenzijn tweeerlei lu kosten van aanleg en oprichting en 2° kosten van instandhouding. Moet er om het nieuwe kantoor in verband te bren gen met het bestaande telegraafnet, een verbindingslijn worden aangelegd van meer dan vijf kilometer lengte dan betaalt de gemeente de kosten van aanleg voor zooveel de lengte van de lijn de vijf kilometer te boven gaatde eerste vijf kilometer van de lijn betaalt het Rijk, en zoo de afstand dus niet meer dan vijf kilo meter bedraagt, heeft de gemeente voor den aanleg van de lijn niets bij te dragen. Zij moet echter voor noodige lokalen voor den post- en telegraafdienst zorgen en tevens voor huisvesting van den beambte. De kosten van onderhoud van de lijn komen geheel voor het Rijk, maar de gemeente moet de lokalen en de woning van den beambte onderhoudenvoor de lokalen ten behoeve van den telegraafdienst ontvangt zij geen vergoedingmaar voor de ruimte die voor den post dienst noodig is en voor de woning van den beambte UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 51) H oo fd stuk XXIII. Hertha maakte nog tot het einde van September gebruik van de gastvrijheid, die haar op zulk eene ongekunstelde wijze was aangeboden. De frissche herfstlucht, het stille en majestuouse der pijnboomenwouden, de bloemenpracht op haar balconwaar zij gewoonlijk de voormiddagen doorbracht alles te zamen werkte kalmeerend op haar gemoed en op haar geschokt zenuwgestel. Eberhard en Marie wedijverden in hartelijkheid en teedere opmerkzaamheid. Natuurlijk was het voor dezen zomer gedaan met het feestvieren; maar hoezeer Marie's hart in gewone tijden ook vervuld was met diners groote tochten te paard, bals champêtres en schitterende vuurwerkenhet scheen weldat het haar niets kostte zich dat alles, ter wille van hare vriendin, te ontzeggen. Zij was dat aan hare »lieve, eenige Hertha" verschuldigd en in zulke gevallen kende gravin Marie geen halfheid. Gedurende de eerste acht dagen waren Hertha's tranen bijna niet te stelpen. De condoleantiebrieven van dokter Steinmann en Julie, hoe hartelijk ook, hadden toch geene andere uitwerking dan dat zij Hertha hare eenzaamheid dubbel deden gevoelen. Nog nooit had zij zóó duidelijk ingezien dat deze twee menschen een geheel vormden eene organisch samengevoegde gemeenschap, die vijandig stond tegenover eiken derde, die het zou hebben durven wagen zich in te dringen. Het was niet mogelijk er eene duidelijke beschrijving van te geven, maar er lag iets in Julie's zusterlijke deelneming, dat zeide »Ik heb ont- wordt haar door het Rijk een billijke huurprijs betaald. Daarenboven moet de gemeente tot bestrijding van de overige kosten nog een verbintenis met het Rijk aan gaan namelijk deze, dat zij voor elk jaar dat het tele graafkantoor minder dan f 800 heeft opgebracht het ontbrekende aan het Rijk zal vergoeden. Elke telegram die door het kantoor in de gemeente wordt verzonden of uit het buitenland ontvangen, wordt als opbrengst van het postkantoor voor 30 centen in rekening gebracht, en doet de jaarlijksche uitkeering van f800 dus met 30 centen verminderen. Deze verbintenis is voor sommige gemeenten het grootste bezwaar. De opbrengst van het telegraafkantoor overtreft echter meermalen binnen korten tijd de ver wachting. Waar nochtans deze verbintenis de gemeente te bezwarend mocht voorkomenkunnen bijzondere ver- eenigingen of particulieren de zaak gemakkelijk maken door een zeker gedeelte van hetgeen misschien bijgepast zal moeten worden voor hunne rekening te nemen. De verbintenis met het Rijk wordt telkens voor tien jaren aangegaanblijkt zij op den duur voor de gemeente te bezwarend, omdat de opbrengst van het telegraafkantoor niet medevalt dan kan de verbintenis uiterlijk drie maanden vóór den afloop van den tienjarigen termijn worden opgezegd en wordt het kantoor opgeheven. Het is onmogelijkhet platteland en de kleine steden, wat den post- en telegraafdienst betreft, dezelfde ge makken te bezorgen als de groote steden dat begrijpt iederen daarin berust ieder verstandig menschaan den anderen kant is het echter de plicht van den staat en van zijne ambtenaren in dit opzicht ook voor het platteland en de kleine steden naar het bereikbare te streven. Men zij niet te karig. Wordt er ook in de minder bevolkte streken voor een behoorlijke gemeen schap door post- en telegraafdienst gezorgd het kan er iets toe bijbrengen om den trek naar de groote steden te doen afnemenen dat moet voor den staat iets waard zijn. Nemen voorts handel en verkeer door beteren post en telegraafdienst toe dan komt dit daarenboven langs verschillende wegen aan de schatkist ten goede. Maar ook do gemeentebesturen beliooren voor deze zaken iets over te hebbenen het ligt op den weg van vereeni- gingenvennootschappen en particulierendie bij een telegrafische verbinding het meeste belang hebben op hunne beurt door bijdragen of borgstelling de gemeenten te steunen. Wij mogen aannemen, dat wij in dit opzicht in ons land op den goeden weg zijn. Door de invoering van de pakketpost is aan het platteland vooral een groote dienst bewezen. Heeft de regeling van de oprichting van telegraafkantoren, die wij voor onze lezers geschetst hebbengebrekenof is zij in het algemeen voor de gemeenten te bezwarendde gemeentebesturen en eerste belanghebbenden mogen zich de zaak aantrekken, hunne grieven openbaren en voor bereikbare verbeteringen ijveren. De regeling echter, die sinds 1870 bestaat en laatstelijk den 15 September 1886 gewijzigd isheeft naar onze meening plaats gehad in de goede richtingop den grondslag van samenwerking tusschen staat en gemeenten, en kan zich in die richting ontwikkelen. zaglijk veel medelijden met u; ik zal u trouw met raad en daad ter zijde staan, maar gij zult daarom toch niet van mij eischen, dat ik nu voortaan mijn huishouden zal verwaarloozen om uwentwilof mijn Hansdie zoo vreeselijk veel broekjes verslijtof mijn Fritsin wiens studeerkamer ik altijd eigenhandig het stof afneem, opdat er niets in het ongereede gerake en elk papiertje weer op dezelfde plaats kome, waar het lag." Met de scherpzinnigheid van eene gewonde ziel las Hertha dit tusschen de regels door. Indien zij al het plan had gehad, om onmiddellijk na de begrafenis naar hare woning in de residentie terug te keeren, deze brief zou zonder twijfel eene verandering gebracht hebben in haar besluit. Wellicht kwam hier ook nog het drukkende ge voel bijdat een gewond hart ondervindt bij het zien van anderer kalmte en rust. Niets was dus natuurlijker dan dat Hertha gaarne gebruik maakte van Marie's aanbod, om gedurende de eerstvolgende weken op Göllrode te blijven waar zij alles kon doen en latenwaaraan haar hart behoefte gevoelde. Gedachtig aan zijne belofte had Wladimir Orlowsky zich, zonder veel woorden te gebruiken, geheel ter be schikking gesteld van de gemalin van zijn vriend. Hij nam de regeling op zich van al de pijnlijke formaliteiten, waarmee de achterblijvenden in zulke treurige dagen worden lastig gevallenhij dacht aan alles zoowel aan het kleinste als aan het grootstehij bestelde de kist regelde alles wat de teraardebestelling betrof, sprak met den geestelijke, die hem eenige aanknoopingspunten ver zocht voor zijne toespraakzorgde voor de aangifte ter bevoegde plaatse en dat alles deed hij kalm, schijn baar onverschillig zelfsofschoon zijn hart menigmaal dreigde te bersten. Als vreemdeling kon Orlowsky niet tot voogd benoemd wordenanders zou Herthawier vertrouwen in den offervaardigen vriend thans grenzenloos was zeker den wensch daartoe hebben te kennen ge geven. De rechtbank koos thans graaf Gassier voor dien eerepost uit. Het was een aangrijpend tooneel, toen graaf Eberhard in tegenwoordigheid van zijne gemalin, zijne zuster Clau- - Den 30 is op de jaarlijksche algemeene vergadering van het hoofdbestuur met de afgevaardigden van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlandenop voorstel van den heer L. Max, afgevaardigde van het district 's Hertogenbosch met algemeene stemmen beslotendatvoor zoover zij vóór de algemeene vergadering van 1891 zich aanmelden, eene gratificatie zal worden verleend van 10 aan de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruisof van 15 aan de gerechtigden tot het dragen der Citadel medaille, voor zoover die oud-strijders behoeftig zijn en niet reeds als deelgerec'ntigden in het fonds zijn opgenomen. De afdeeling Haarlem van de Holl. Maatschappij van Landbouw heeft den 30 de aangekondigde keuring gehouden van veulens afkomstig van den in 1889 be kroonden dekhengst Agamemnon van den heer A. A. van den Berg. De uitgeloofde belooningen zijn toegekend als volgt: H. SchooHaarlemmermeer le-prijs; A. J. G. Timmermans, idem, 2e prijs; Johan de Clercq, Houtrijk en Polanen, 3e prijs. Er waren zestien veulens aanwezig, van 46 maanden «ud. Bij de harddraverij den 31 door de Goudsche harddraverij-vereeniging »Eendracht maakt macht" ge houden is de prijs f 200 gewonnen door Prins van den heer P. van Santen te Rotterdam, bereden door den eigenaar en de premie f75 door Victoria van den heer C. Oudijk te Waddingsveen, bereden door den heer J. G. Matze. Er namen 12 paarden aan deel. Den 1 zijn van de Noordhollandsche vereeniging „het Witte Kruis" de volgende zes series uitgeloot Nos. 2785, 4838, 530, 2252, 4377 en 3604. Bij de opgevolgde premie trekking zijn uitgeloot serie 2785 No, 24 met 50000, 15 1000, 530 28 5000, 4838 3 1000. De overige premiën zijn 100 en 50 groot. De zonder premie uitgelote aandeelen van genoemde seriën zijn aflosbaar met 14. De betaling heeft plaats 31 Maart 1891. Te Grootschcrmer zijn van den landbouwer J. Smit in den avond van den 1 twee melkkoeien door den bliksem doodgeslagen. Aan den gemeenteraad van Schiedam is eene ontwerp-verordening ingediend op de heffing eener belas ting onder den naam van straatgeld De Veiligheidstentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal voortaan des Maandags voor den halven toegangsprijs, 25 centen, geopend zijn. Beroepen bij de chr. geref. kerk te AVestataan W. Laatsman candidaat. Bedankt voor Harken door ds. P. Bongers te Eemnes-Buiten. Met ingang van 1 September a.s. is bij kon. be sluit van den 30 benoemd tot directeur van het Rijks telegraafkantoor te Goes de heer W. F. A. de Rijk, thans in gelijke betrekking te Edam. De Koningin brengt met prinses Wilhelmina op den 6 een bezoek aan Arnhem. dine en den wakkeren Orlowskyder jeugdige weduwe plechtig beloofde alles te zullen doen, wat in zijne macht stond, om het geluk van haar kind te helpen bevorderen en verzekeren. Niettegenstaande de vriendschapdie haar van alle zijden op zulk eene hartelijke wijze werd geschonken voelde Hertha zich in deze dagen bijna nog hopeloozer en eenzamer dan onmiddellijk na Otto's dood. Langza merhand echter ontwaakte toch vooral met het oog op haar Max het bewustzijn dat de toekomst voor haar nog plichten en zelfs een heerlijk levensdoel verborg. Ook freule Susette von Halffkerke droeg er veel toe bij om haar tot een kalmer inzicht te brengen van haar toestand. De oude dame was door de tijding van von Anzendorff's gruwzamen dood zóó vreeselijk geschokt, dat zij acht dagen het bed moest houden. Drio malen kreeg zij het op de zenuwen en de laatste keer zóó ergdat zij bijna gestikt was. Zij had zoo genoten van het geluk, dat de kolonel nog op zulk een hoogen leeftijd deelachtig was gewordenEn nu lag alles weder in puinHij dood en hare lieveling op tweeëntwintigjarigen leeftijd weduwe Het lot gunde haar niets niets Het ver volgde haar zelfs in die onschuldige, bekoorlijke vrouw, aan wie zij zich met haar geheele hart had gehecht Tante Susette was eene vromegeloovige Christin. Zeer spoedig reeds schaamde zij zich er over, dat hare ziel in opstand was gekomen tegen de raadsbesluiten van Hemdie Heer is over leven en dood. In vurig gebed vond zij het evenwicht van hare gestoorde zielsrust terug. Toen zij zich nu ook lichamelijk sterk genoeg voelde, bracht zij Hertha een condoleantiebezoek, dat op de jonge weduwe een verrassenden invloed uitoefende. Zonder het zich bewust te zijn, deed zij zich toch half en half voor als eene lotgenoote van Hertha. Ook zijfreule von Halffkerke had immers met den kolonel den droom harer jeugd ten grave zien dalen Zij schreide niet alleen ter wille van Hertha maar ook bij de levendig geworden herinnering aan haar eigen verleden. Ja, het deed haar innig goeddat zij eindelijkeindelijk eens vrij en in tegenwoordigheid van eene mede-voelende ziel

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1