Allerlei. De Spoorweg-Maatschappij LeidenWoerden keert over 1889/90 een dividend van 8.50 per aandeel van 240 uit. De Algemeene Synode der ned. herv. kerk heeft na verwerping met 10 tegen 7 stemmen, terwijl de beide friesche afgevaardigden zich buiten stemming hielden, van de volgende door den heer César Segers voorgestelde motie: >De Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk, overwe gende, dat na de hoogstergerlijke wijze, waarop de orde en de rust te St. Anna-Parochie gestoord is geworden, de betrokken kerkelijke besturen niet met de noodige kracht zijn opgetreden om de eer der ned. herv. kerk te handhaven en de rechtmatig gegeven ergernis weg te ne- nemen, keurt deze handelwijze af en gaat over tot den orde van den dag." met 13 tegen 6 stemmen aangenomen de volgende door de heeren Knappert en Vermeer ingediende motie »De Alg. Synode der ned. herv. kerk, kennis genomen hebbende van de stukken, welke betrekking hebben op het afstaan van het kerkgebouw der herv. gemeente van St. Anna-Parochie tot het houden eener vergadering van de Vereeniging tot bevordering van algemeen stern en kiesrechtwaarin de heer Domela Nieuwenhuis als spreker is opgetreden, besluit te dier zake het volgend schrijven te richten aan de kerkeraden van alle gemeen ten der herv. kerk en het te plaatsen in de Kerkelijke Couranthet officieel orgaan der ned. herv. kerk: Aan de kerkeraden der ned. herv. gemeenten De Alg. Synode der ned. herv. kerk heeft met zeer groot leedwezen vernomen, dat de heer Domela Nieuwen huis in het kerkgebouw der herv. gemeente te St Anna- Parochie als spreker is opgetreden. De Synode denkt er niet aan het recht der gemeente op het gebruik van haar kerkgebouw of in het algemeen van gebouwen, tot godsdienstige doeleinden bestemd, te ontkennen, doch kan nooit toestaan, dat welk kerkgebouw ook eener herv. gemeente worde ten gebruike gegeven aan sprekers, die steeds onverholen uitkomen voor anti-christelijke be ginselen. Het is de eerste plicht der Synode te waken voor de handhaving van het christelijk karakter onzer kerk. En dit duldt niet, dat eene plaats der gods dienstige samenkomsten eener gemeente ten dienste wordt gegeven aan de verbreiding van iets, dat daar mede volstrekt in strijd is. De Synode vestigt hierop uwe aandacht en verzoekt u dringend hierop ernstig toe te zien en te waken, dat iets dergelijks nimmer weder geschiede. De Synode geeft u in overweging van dit schrijven mededeèling te doen aan uwe gemeente. De gemeente-rekening van Wormerveer is don 29 vastgesteld in ontvangst op 124141,101, in uitgaaf op f 124049,43, alzoo met een batig slot van f 91,67i. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 29 op voorstel van den burgemeester besloten, op de gemeente- begrooting uit te trekken 700 voor jaarwedde van een hoofd-agent van politie en 2160 voor jaarwedde van twee agenten van politie eerste en twee agenten tweede klasse. Den 31, des avonds te 9 uren, is te Rede brand uitgebroken in de woning van A. Maijergepens. mili tair zoowel dat huis als het daarnaast staande perceel bewoond door twee personen brandde af. Een groote voorraad hooi ging verloren. Het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Rotterdam heeft den 31 tegen den opperman Ten Pierik, oud 53 jaardie den 10 Juni zijne huisvrouw Anna Hopman met wie hij steeds in oneenigheid leefdemet een revolverschot dooddenadat eene poging om zich ten huize zijner moeder met haar te verzoenen mislukt was, waarna eene poging tot zelfmoord niet geslaagd was, eene gevangenisstraf van vijftien jaren geëischt. Bij kon. besluit van den 1 is benoemd tot hoog leeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de artsenijbereidkunde en de toxicologie de heer J. 1-Eijkman, voormalig hoogleoraar te Tokio. Bij het on weder van den 1 is te Texel een schaap door den bliksem gedood: te Puttershoek eene schuur met drie daarbij staande woningen afgebrandte Heeg de pastorie der doleerenden door den bliksem getroffen en zwaar beschadigdte Klaaswaal eene boerderij met alle meubelen, hooi, graan, gereedschappen enz., ja zelfs met de spaarpenningen der kinderen, verbrand: te iSybran dahuis eene boerderijuitgezonderd de voorhuizingen te Sittard een herberg met schuur, kegelbaan enz., afge brand. Den 2 brandden te Woensel bij Eindhoven twee door den bliksem getroffen boerderijen af. Den 1 is bij het zware onwederdat omstreeks 7 uren des avonds boven Goes woedde de bliksem slagen in de schuur der hofstede onder^ Kattendijke toebehoorende aan den ambachtsheer jhr. ridder Huyssen van Kattendijke en bewoond door L. Korstangede schnur brandde geheel af en de woning werd zwaar schadigd. De pachterdie juist dien dag de woning be trokken had had den inboedel nog niet verzekerd Den 2 is de illuminatie te 's-Gravenhage ter eere van den verjaardag der Koningin uitstekend geslaagd Het groote stuk in den tweeden vijvervoorstellende het voorfront van het gebouw der tentoonstelling te Parijs in 1889 voldeed zeer de weerspiegeling in het water was werkelijk betooverend. De ballon welke des namiddags in den dierentuin opgestegen zou zijn is niet opgestegenhoewel men van 8 uren des ochtends aan het vullen was wilde de ballon zich niet oprichten en bleef slechts half gevuld. Den 2 is de electrische tram van 's-Gravenhage naar Scheveningen voor het publiek geopend. Den 2 is te Amsterdam voor de hoofdakte o. a. geslaagd J. W. van den Boogaardt te Haarlem en te Arnhem C. Pas van Spierdijk. Den 2 is van een lichter in de Rijnhaven te Rot terdam een graanwerker door de deining van eene daar voorbij varende sleepboot gevallen tusschen den lichter en de zeeboot. Hij werd kort daama levenloos opgehaald. Den 3 is door de electrische tram van 's-Graven- hage naar Scheveningen van een 37jarig magazijnknecht van de Haagsche tramwegmaatschappij die op het voor- balcon van een in volle beweging zijnde tram wilde springen en viel, één been verbrijzeld, zoodat het afgezet moest worden. Den 3 des avonds is de groote boerderij van P van Donstbewoond door den landbouwer Gommers onder Princenhage bij Breda met schuren den voorraad hooi en granen geheel afgebrand. Vijf varkens ver brandden mede. Den 4 werd door burg. en weth. van Amsterdam aanbesteed het bouwen van a. een paviljoen voor zenuw zieken b. twee paviljoenen ieder voor 116 kribben; c. eene woning voor den directeur. Laagste inschrijver de heer H. R. Hendriks te Osch voor 385,900. Aan de den 4 te Oudorp gehouden harddraverij namen 15 paarden deel. De prijstwee hamen werd behaald door J. Oudde le premie. 2 hoofdstellen, door S. Konijn de 2e premie een hoofdstel met bitdoor J. Helder, allen te Oudorp. Den 4 des morgens te 7 uren is in de keuken van het militair hospitaal te Amersfoort twist ontstaan tusschen twee miliciens-hospitaalsoldaten welke zoo hoog liepdat de milicien van Nooij met een mes den milicien Vermeulen een steek onder het hart toebracht, zoodat deze eenige oogenblikken later overleed. Den 4 zijn te Wornier twee hooischelven van P. Klei in de Enge Wormer door het spelen van kin deren met lucifers in brand geraaktdoor de brandweer is nog een groot gedeelte van het hooi behouden kunnen worden. Den 4 is in de electrische tram te 's-Gravenhage op de Koninginnegracht brand ontstaande reizigers vlogen er verschrikt uit. De dienst is voorloopig gestaakt, uit overweging dat nog eenige veranderingen en verbe teringen moeten worden aangebracht. Don 5 is te Krimpen aan den IJsel een Rijks telegraafkantoor ingericht met telephoondienstvoor het algemeen verkeer geopend. Voor het notarieël examen zijn in de vorige week o.a. geslaagd voor het eerste gedeelte J. W. Niemeijer te Monnikendam en A. Perk te Hoorn. Volgens het Handelsblad zal de heer mr. Th. Heems kerk ambtshalve als rechtsgeleerd raadsman aan Aafke Kuypers toegevoegd worden. Bij de te Beemster gehouden harddraverij, waaraan acht paarden deelnamen is de le prijs 80) behaald door het paard De Spaarpoteigenaar de heer A. Bak ker, van Hoorn, bereden door C. Bier; de premie 20), door het paard Wilhelmeigenaar T. Schildervan Spierdijk, bereden door J. Schilder. De heer mr. R. H. J. Gallandat Huetlid van den gemeenteraad van Haarlem, heeft per brief aan den raad voorgesteld 1°. aan burg. en wetli. op te dragen vóór de behan deling der begrooting een voorstel in den raad te brengen tot wijziging van de thans bestaande omschrijving van de kom der gemeenteen wel in dien zin dat binnen die kom begrepen zal zijn eene bevolking van ten minste 48000 zielenzoodat Haarlem van de derde klasse der Rijks personeele belasting in de eerste klasse overgaat; 2°. den wensch uit te drukken, dat het aan de regee ring moge behagen ten spoedigste over te gaan tot eene algemeene herschatting van de daarvoor vatbare grondslagen van het Rijkspersoneelton einde deze be lasting voor Rijk en gemeente vruchtdragender worde en haar druk billijker worde verdeeld. - Ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Iudie kunnen worden gesteld eenige onder wijzers en onderwijzeressen om te worden geplaatst als onderwijzer der 3e klasse en als hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor europeanen en daar mede gelijk gestelden daar te lande. Yoor uitzending kunnen in aanmerking komen zijdie in het bezit zijn der akte van bekwaamheid bedoeld in artikel 565 dei- wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad n°. 127) zooals het gelezen wordt volgens de wet van 8 Dec. 1889 (Staats blad n°. 175), of van daarmede gelijkstaande akten. Speciale akten of aanteekeuingen voor vakken van onder wijs strekken tot aanbeveling. Zijdie ter beschikking van den gouv.-gen. worden gesteldontvangen o. eene gratificatie voor uitrusting van J 5005. vrijen over tocht naar Batavia als gouvernem.-passagier eerste klasse c. q. ook voor hun wettig gezin; c. een voorloopig trak tement van 100 's maands ingaande met den dag van aankomst te Batavia. Zij die voor uitzending wenschen in aanmerking te komen, moeten zich vóór 1 Oct. 1890 aanmelden bij het departement van koloniën bij een op zegel geschreven vrachtvrij in te zenden verzoekschrift. In de Staatscourant van den 3/4 zijn de verdere inlichtingen te vinden. Gedurende Juli zijn te Scheveningen genomen 9933 buiten- en 1501 binnen-baden tegen 13522 buiten- en 1612 binnen-baden in Juli 1889. Het nieuwe rechtsgebouw in de Jansstraat te Haarlem wordt den 1 September plechtig geopend. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld zich te vereenigen met een door den burgemeester gedaan voorstel tot uitbreiding der politie waarvan de kosten geraamd zijn op ruim 52000 per jaar alswegens uitbreiding van personeel, 50 agenten 2 klasse a 550 en 75 toelage voor klee ding, 31250wegens telegraafdienst aan bureaux en posten 10000, toelagen politiepersoneel 10000 toe lagen aan telegrafisten en schrijvers ƒ1000, samen ƒ52250. De gemeente-rekening van Sc hagen bedraagt in ontvangst 38690,43 in uitgaaf 35828,62 met een batig saldo van f 2861,81. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wageningen is in Juni 1.1. 115 streep regen gevallen, tegen 86 streep in Juli 1889 volgens dien te Frederiksoord 115 streep tegen 117.5 in Juli 1889. Gedurende 1889 werden in de provincie Gelderland, waar bij volledige toepassing der drankwet, ten hoogste 1824, vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein zouden mogen bestaannog 2988 vergunningen verleendaan vergunningsrecht werd 106,944 betaald tegen 105,207 in 1888. In 1891 zal de algemeene vergadering van het Ned. Onderwijzersgenootschap te Sneek plaats hebben. De bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan te Schagen benoemd den heer C. Huyberskapelaan te Fijenoord. Mevrouw Bulkley is te Arnhem in hechtenis ge nomen terwijl zij zich naar den heer mr. H. H. van Cappelle aldaar begaf. Niettegenstaande het protest van haren advocaat is zij niet losgelaten. De heer J. Konijn is herkozen tot lid van het pol- derdistrictbestuur van Oudorp. Den 4 is te 's-Gravenhage voor de fransche taal o. a. geslaagd mej. A. C. Klotz van Helder. De rekening der gemeente bedraagt in ontvang 8852,33) Ursem over 1889 in uitgaaf 7948,15 en sluit alzoo met een voordeelig saldo van 904,18) Bij het hevig onweder van vrijdagavond is een schaap van den veehouder P. Koppes te Ursem doodgeslagen en zijn eenige telegraafpalen, op het oosteiude der ge meente door den bliksem getroffen. Den 4 des avonds te 6 uur is het bijna voltooide perceel 308 Amstel bij de Achtergracht te Amsterdam, bewoond door den heer Schagenwaarschijnlijk door uitwijking der muren, ingestort. De heer Schagen woonde met zijne vrouw tijdelijk op de zolderverdieping en op het oogenblik der instorting was een kind der buren bij zijne vrouw. Met donderend gekraak stortte het huis in: de brand weer, welke spoedig te hulp geroepen werd, ving onmid- delijk met de opruiming aan en haalde zoowel de vrouw als het kindslechts in lichte mate gedeerduit de puinhoopen te voorschijn. De 71jarige metselaar Burgerhout, die in huis werkzaam was, werd nog vermist. Den 3 's avondsongeveer half elfbemerkte men te Bergen brand in het schuurtje, dat de sigarenmaker J. Beekman gebruikte als bergplaats voor zijne gereed schappen tabak enz. Zeer spoedig stond het gebouwtje in lichtelaaie en begon men zorg te koesteren voor het belendende woonhuis. Door de krachtige werking der standpijp op de waterleiding was men evenwel spoedig den brand meester. Omtrent de oorzaak schijnt men nog in het onzekere te zijn. Van den in houd van het schuurtje, waarvan niets gered kon worden, was niets verzekerd, wel het gebouwtje zelf. Amsterdam is weer een fraai perceel rijker ge worden, dank zij den ondernemingsgeest der Assuran tie-Maatschappij tegen brandschade »de Nederland" te Zutphen. Door deze Maatschappij werden in den loop van het vorige jaar aangekocht twee onooglijke perceelenhoek Sophiaplein en Kalverstraat met het doel daar een harer bijkantoren te vestigen. Daar dit terrein wel oen gunstige ligging, maar zeer weinig oppervlakte had, en het dus .een moeilijk vraag stuk was daarvoor eene goede indeeling te vinden werden door haar eenige architecten uitgenoodigd, hier voor plannen in te leveren. De uitslag dezer besloten prijsvraag was dat aan architect Evert Brem an, den bouwmeester van den sigarenwinkel aan de over zijde vau het Sophiaplein de uitvoering zijner goedge keurde plannen werd opgedragen. Het gebouw draagt het karakter der duitsche renaissance. Tot eerste ver dieping uitgevoerd in hardsteenis het verder boven den cordonband geheel opgetrokken in rooden baksteen met ruime toepassing van Udelfanger zandsteen voor de raamomlijstingen enz. De ruime winkel met magazijnen isnaar wij vernamenverhuurd voor een zaak in amerikaansche artikelen de overige verdiepingenmet afzonderlijken toegang, zijn deels door de Assurantie- Maatschappij in gebruik genomen, deels als kantoren verhuurdterwijl de zolderverdiepingals photogra- phische werkplaats ingerichtdoor een bekend amster- damsch photograaf zal worden betrokken. Nog zij vermeld, dat midden October des vorigen jaars de bouw werd begonnen door den aannemer J. N. Hendrix, die door zijn voortvarenden arbeid tot de spoedige en deugdelijke voltooiing krachtig heeft bijgedragen. Bij den uitgever L»J. V een Amsterdam is oen in dezen tijd zeker lezenswaardige brochure geschreven Naar Frankrijk, front, door Aldegonde, waarin de nood zakelijkheid voor ons land betoogd wordtom zich niet onzijdig te houden bij een eventueel uit te breken grooten oorlog, maar zich nu reeds dadelijk aan de zijde van Duitschland te scharen. De 8e aflevering van het populaire tijdschrift Vragen van den Baguitgave C. L. Brinkman te Amster dam bevatAug. Gorter, Luchtbederf door fabrieken. De verdeeling der groote steden in enkelvoudige kies districten W. P. de Vries de vrome landsknechten Verschillende theoriën over het ontstaan der löss of Lim- burgsche klei; ^raagbus; Geschiedenis der maand. Oost- Afrika. Het tractaat tusschen Engeland en Duitschland Uit en voor de praktijkZuurkool als geneesmiddel raad aan rookers .middel tegen houtwormen bowle uit rozen dr. H. Blink, C. H. D. BuijS Ballot als metereoloog. De Nieuwe Rott. Courant geeft een omstandig verhaal van hetgeen onlangs aanleiding heeft gegeven tot het gijzelen van een paar welgestelde ingezetenen van Urk. Aan dat verhaal wordt het volgende ontleend Den 3 October 1889 st. andde het schip De Vrouw Anna schipper Moraalm-w eene lading rogge op reis van Amsterdam naar Alme' >o onder stormweer op de steenen kribben bij den vuu ;toren van Urk. Nadat de opvarenden waren gered, borgen eenige Urkers het mee- rendeel der lading rogge, en daagden hunne pogingen om het schip met het restant ladingdie beschadigd was af en binnen te brengen. De geeonsigneerden der lading zonden een gemachtigde naar Urk om hunne belangen waar te nemen welke een bergloon van 400 voor de lading aanbood. De Urkers weigerden echter iets af te geven zonder betaling van t300zijnde 900 berg loon voor de lading en 400 voor het schip. Na lange onderhandelingen, waarbij twee der Urkers zich als woord voerders voordeden, werd het aanbod tot 500 verhoogd en de eisch verlaagd tot 1200, waaronder f 800 berg loon voor de lading. Hierop werd door de geconsig- neerden der lading aangeboden 800 het bedrag van den eisch voor de lading, bij der raadsman van de bergers te Kampen te storten, waartegen deze de rogge moesten afgeventerwijl vervolgens het bedrag van het hun toe komende door scheidsrechters of de rechtbank kon worden bepaald. De Urkers bleven echter weigeren en de eige naars der lading sloegen thans den rechtsweg in door storting van het bedrag verschaften zij zich eenen borg tocht ten beloope van 800 voor de betaling van het door hen mogelijk verschuldigde bergloon. Bij deurwaardersexploit lieten zij daarop aan de beide hoofden der bergers het cognossement vertoouen om zich als rechthebbenden op de lading te vettigen, den borgtocht aan-

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2