Binnenland. 4. Alle wettig verkregen rechten moeten erkend worden door een gemeenschappelijk comité van regee- ringsleden en van al de rechterlijke colleges. 5. De regeering der Znid-Afrikaansche Republiek ver bindt zichniet tusschenbeiden te komen in geschillen ten noorden en noordwesten der republiek; zij verbindt zich verder door haren invloed de handhaving der orde en van het bestuur der Zuid-Afrikaansche Maatschappij binnen het rechtsgebied te bevorderen en te ondersteunen. 6. De britsche regeering erkent het rechtaan de Znid-Afrikaansche Republiek verleend bij concessie van den koning van Swaziland, tot aanleg van een spoorweg door Swaziland tot aan zee. Engeland keurt ook goed de overeenkomsten, door de Zuid-Afrikaansche Republiek gesloten tot verzekering van haar recht om den spoorweg voort te zetten tot aan zee aan of bij de Kosibaai en tot verkrijging der concessie van een terrein van een omtrek van 10 mijlen, aan of bij die baai. 7. Bepalingen zijn gemaakt om te voorkomen, dat de souvereiniteithet toezicht of het beheer over Kosibaai of over het bedoelde terrein in handen vallen van vreemde mogendheden. 8. Schikkingen zijn getroffen voor de opneming van Transvaal in het tolverbond met de Kaapkolonie den Oranje-Vrijstaat en Bechnanaland onder nog nader te regelen voorwaarden. 9. Mocht deze opneming niet binnen zes maanden geschied zijndan zal de overeenkomst betreffende de Kosibaai als vervallen worden beschouwd maar zal de gemeenschappelijke regeering van Swaziland voor drie jaren in stand blijven en ook na verloop van die drie jaren voortduren, tenzij eene der contracteerende partijen zes maanden te voren de schikking opzegge. Wordt de Transvaal daarentegen in het tolverbond opgenomen, dan is het voortduren der overeenkomst onbepaald. In het Hoogerhuis gaf lord K nuts ford inlichtingen omtrent de overeenkomst met Zwaziland. Lord Cumberland verklaarde zich met hare algemeene strekking te kunnen vereeenigen. Den 5 deelde minister Ferguson mede, dat de regee ring nog geen bericht ontvangen had over ongeregeld heden welke in Moesh in Armenië zouden zijn voor gevallen. In het district Ashgira aan de russische gren zen liet de veiligheid te wenschen overomdat de Kurden herhaaldelijk over de grens kwamen. Het wetsontwerp betreffende de pensioenen aan de schotsche politie is den 6 bij derde lezing aangenomen. FRANKRIJK. De Kamer heeft met algemeene stemmen een krediet van f 100,000 aan de regeering verleend om hulp toe te kennen aan de nagelaten be trekkingen van de omgekomen mijnwerkers van Saint- Etienne. De Senaat heeft dit mede goedgekeurd. Den 1 des avonds werd oen löjarig seminaristdie bij den pastoor Léger, te Fontaine le Port bij Fontaine- bleau logeerdebij het baden in de Seine door den stroom medegesleept. De 22jarige zoon van de dienst bode des pastoors sprong hem na en verdween mede. De heer Léger 45 jaren oud sprong gekleed te water om hen te redden doch verdronk mede. De drie lijken zijn later gevonden. Tusschen Parijs en Weenen zal eene tweede telegraaflijn aangelegd worden als gevolg van de voortdurende ver meerdering van het telegraphisch verkeer. Het lid der Kamer Maxime Lecomte heeft bij de Kamer voorgesteldom eene belasting te heffen van piano's tot een bedrag van 5 per stuk. Senaat. Den 4 werd het wetsontwerp betreffende de directe belastingen in behandeling genomen. Na be spreking hoofdzakelijk van de belasting dor gebouwde «n ongebouwde eigendommen werd met 178 tegen 87 stemmen een voorstel verworpenom een deel van het ontwerp uit te stellen. De drie eerste artikelen werden aangenomen. Den 5 is met 153 tegen 120 stemmen het door de Kamer aangenomen en thans door de regeering met kracht verdedigde omslag-, in plaats van aanslag stelsel voor de grondbelasting aangenomen. De com missie uit den Senaat had het oude stelsel willen behou den. Het geheele wetsontwerp is den 6 met 264 tegen 9 stemmen aangenomen. hare hand eenigen tijd in de zijne keek haarstralend van geluk in het gelaat en gaf haar één enkelen, lan gen kus. Ja ik heb u lief', herhaalde zij bevend vau ont roering. Zij spraken nu verder over de toekomstalles op kalmenhalf luiden toon alsof zij hun onbeschrijfelijk geluk nog niet aan de wereld durfden meedeelen. En toch was dit geluk hoorbaar in elk woord dat zij spraken, in eiken blik dien zij elkander toewierpen. «Nog één ding", zei Hertha na een kleine pauze »ik schaam mij bijnadat dit ééne zoo laat komt, maar de liefde is nu eenmaal zelfzuchtig. Zult gij een goed vader zijn voor mijn kind? Beloof mij dat, Roland! «Hertha, mijne lieveling, kunt gij daaraan twijfelen? Gij dweept immers met den jongen Is dat geen waar borg genoeg Hij trok haar naar zich toe, maar juist op dit oogen- blik trad gravin Gassier het vertrek weder binnen. Roland en Hertha sprongen verschrikt opmaar Marie lachte en zei met eene ontroerde stem«Goddank Eindelijk, na lange treurigheid weder eens de zon Kom, Hertha laat ik u van ganscher harte gelukwenschen Hertha sloeg de armen om den hals van hare vriendin en kuste haar lang en innig. Voor de wereld bleef de verbintenis voorloopig nog een geheim. Alleen graaf Gassier, do Steinmanns en Wladimir Orlowsky werden in vertrouwen genomen. Orlowsky scheen op onverklaarbare wijze te ontroeren bij dat bericht. «De Hemel geve u zijn zegen riep hij met bevende lippen, terwijl zijn blik op Hertha's gelaat bleef rusten. «Indien de wensch van een trouwen vriend macht hadde op uw lot, dan voorzeker zou uwe toekomst gewaarborgd zijn voor verdere onheilen." Daarna wendde hij zich op vaderlijken toon die weinig overeenstemde met zijn leeftijd tot Roland en zei«God beeft u een parel toevertrouwd. Houd haar in waarde en maak Hertha gelnkkig Hij schudde Roland bij die woorden de hand, alsof hij hem die belofte wilde laten bezweren. Orlowsky, die alles even goed had zien aankomen als ITALIË. Bij kon. besluit is de zitting der Kamers gesloten verklaard. OOSTEIKRIJK-HOMtiARI JE. De Vorst v&n-Bal- garije is den 4 te Weenen aangekomen. SPANJE. De heer Bamuelos is benoemd tot gezant te Berlijn en graaf Beonmar, die tijdens het ministerie- Sagasta gezant te Berlijn was tot gezant te Rome. Den 3 kwamen in het dorp Arges in de provincie Toledo vier cholera-gevallen voor. Te Madrid zijn krach tige maatregelen genomen voor het geval de eholera daar mocht uitbreken. TURKIJE. De cholera neemt te Mekka toe... Den 29 stierven 81den 30 84 personen. De minister van oorlog heeft de reservetroepenopge roepen ter versterking van de bezettingen in geheel Armeniëmet het oog' op de gisting in dat gewest. NEREEN1GDE STATEN. Den 3 zijn te Nieuw- York 6, te Newark 2,, te Washington 3, te Chicago 30 personen aan zonnesteek overleden. Vooral op laatstge noemde plaats was het den 2 en 3 buitengewoon,warm. M1RREN-AMERXKA Volgens berichte»;uit San Salvador zouden hare troepen, nog in vier gevechten op de troepen van Guatemala de: overwinning behaald heb ben. Volgens een telegram uit Mexico zoudea i de ver tegenwoordigers der vreemde mogendheden aan Guatemala hunne bemiddeling aangeboden hebben, ten einde onder handelingen aan te knoopen kit herstel va» 'ten vrede met San Salvador en zou. dat aanbod aangenomen zijn. ZUID-AMERIKA. President Celman.., wien de bevolking zeer vijandig gezind is, heeft ontslag gevraagd, volgens sommige berichten, nadat de minister van oorlog verklaard haddat op bet leger niet vertrouwd kon worden, om hem als president te handhaven. Of dit ontslag reeds aangenomen is kan uit de berichten zeer moeielijk opgemaakt worden. ZUIR-AFRIKA. Volgens de berichten uit Pretoria is de openbare meeniug in de Transvaal niet.gunstig over de met Engeland betreffend© Zwasiland getroffen schik king. Men had gemeend, dat de engtdscke regeering dat land geheel aan de Trains vaal zou hebben, afgestaan, doch deze wild®- daarvan, niets weten. Een jong lichtmatroos, dienende aanihet wachtschip, te NieuwecS4cp., K. Speur genaamd^ thuis behoorende te Wieringerwaardis deu 3 bij het baden in het Noordhollandsch Kanaal verdronken. De hear A. E, J. van den Brandkof,. hoofdcommies ter gouvernements-secretarie in de- kolonie Cnra9ao^ is- bij kon. besluit van den 3 benoemd tot gezaghebber van, het eiland Bonaire. Op verzoek van den minister van. oorlog is den 3, door de sociëteit «La Colombe" te Maastricht eene wedr- vlucbt door duiven gehouden van Haarlem, naar Maastricht. De daarbij: door de regeering uitgeloofde- gouden medalje werd behaald door de duif van dan hear J. Gilissen, die te 10 u. 29 m. te Maastricht aankwam. De duiven waren, to 8 uur 's ochtends opgelaten. Den 3 des morgens om 9: uur, is brand ontstaan in de boerderij van J. Schoemach.er,. gelegen in de buurt schap Kallenkate te Steenwijk,. welke zoodanig toenam dat zij geheel afbrandde terwijl daarbij één stier aes kalveren en 13 jonge varkens- omkwamen. Den 4 heeft Elisabeth Geurtsweduwe van. Joisan- nes Otten, te Hees bij Nijmegen haren honderdsten ver jaardag gevierd. Zij heeft door de zorg eener commissie dien dag feestelijk kunnen vieren, terwijl baar gedurende kaar verder leven geldelijke steun verzekerd is. Tot onderwijzer aan de tusschenschool te Enk- liuizen is den 4 door den gemeenteraad, benoemd J. Veld aldaar. Den 4 is uit de gracht te Zutfen nabij het gerechts gebouw het lijk eener dienstbode aldaar opgehaald. gravin Marie bleef' gedurende de eerste dagen in een toestand van koortsachtige opgewondenheid. Hij liep voortdurend in zijne kamers op en neer, wierp zich nu eens op de sofadan weder op een stoeljazelfs op zijn bed, totdat juffrouw Schmidt, zijne oude, getrouwe huishoudster, het niet langer kon aanzien en voorstelde den dokter te laten halen, want mijnheer had óf typhus öf den St. Vitusdans. «Onzin!" riep Orlowsky boos. «Ik ben zoo gezond als een viscb alleen de zenuwen zijn in de war. Weet ge watjuffrouw SchmidtHaal mij eens twee flesschen Bordeaux Chateau LaffiteWilt ge En lees mij dan eens wat voor, eene rooversgeschiedenis of de krant, on verschillig wat, als mijne gedachten maar afgeleid worden. Ik denk namelijk den geheelen dag aan allerlei dwaas heden, juffrouw Schmidt, den geheelen dag Ik wil dat niet langer Hoort ge, beste juffrouw SchmidtIk zou eindelijk nog tegen den muur oploopen!" Toen juffrouw Schmidt was heengegaan, loosde hij een diepen zucht. «Het is om krankzinnig te worden!" steunde hij. «Loopt die geschiedenis goed af welnu, dan kan ik blijven zwijgen maar wordt zij ongelukkig, is alles vergeefs geweest - de smart die hij geduld heeft, bet vreeselijke besluit, de bloedige daaddan ja, dan geloof ik, dat ik krankzinnig zal worden Hij sloeg zich met de vuist tegen het voorhoofd. «Ik vertrouw hem niet", vervolgde hij tandenknarsend. »Ik vertrouw geen enkelen kunstenaar allerminst dien Kessinger Vroeger moet hij zich ook zoo razend ver liefd hebben voorgedaanmaar die Anrelie was zoo'n erbarmelijk zwak schepselGeen zweem van karakter Toen hij haar het hoofd op hol had gebrachtwas het ook weer voorbij en kon zij zien hoe zij het met zich zelve alleen klaar speelde. Hm Misschien is Hertha de geschikte vrouw om hem den teugel te laten voelen Misschien Orlowsky dronk nu snel achtereen eenige glazen Latitte, liet zich een artikel uit Meyer's Conversation-lexikou voorlezen en kwam langzamerhand tot het inzichtdat gedane zaken geen keer nemen. Met dezen troost sliep hij in en den volgenden morgen had hij zijne zenuwen weder geheel in zijne macht. Wordt vervolgd. Bij: cfe- op den 5 gehoufflên-verkiezing van rivee-leden van het polderdistrict SU. Stonkra* is herkozen de heer M* Kalis en gekozen de heer D. Nol, de laatste ter vervanging van den heer A. Kok. De arr; rechtbank te Rötterdam heeft den 5- GN ten Pie rik wegens moord I met voorbedachten rade op zijne vrouw Anna Hopman» gepleegdveroordeeld tot 7 jarea gevangenisstraf. Den 5- is bij het opruimen der puinhoopen van het te Amsterdam op den 4 ingestorte huia -aan den Amatel bij de Achtergracht niet alleen het lijk-van den vermisten metselaar Burgerhout gevondenmaarook dat van den 52jarigen werkman Rekelhof, die nog :den beitel in de hand had. In het onderhuis van het perceel had de kruidenier Hermanides een winkel geopend. Hét kind van dien man had in de wieg gelegen, toen de'instorting plaats-had. en een latafel was daarover gevallen» zonder het; kind .te deeren. De wieg- was overigens geheel en al beklemd geraakt tusschen de neergestorte balken onder die latafel-, en het kostte groots- moeite het kind-te redden. Het kind kraaide van plekiertoen bet op de armen van den brandwacht 1 klasse-Stoetenbroek werd'wegge dragen. De heer Schagen de-eigenaar van het huis, heeft zich zeen spoedig kunnen redden. Op het' oogenblik der instorting was hij bezig met het naaien eener bouwkundige teekening. ffiév.rouw de wed. van prof. Keij- zerdie naast het ingestorte huis woont esnailes gezien had, heeft rich zeer verdienstelijk gemaakt door onmid dellijk, baar huis open te stellen voor de verpleging der geredde en verschrikte personen. Den, 5 is te Utrecht door de Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen aanbesteed» het maken eenerperron-overkappiEg.in.et daarmede in verband staande werken-op het station Yenloo begroot op<>fs 5S200. Van 19 inschrijvers was de laagste de Kon. Nod. Machine fabriek. E. H. Begemann te Helmond voor r45590. Den 5 is o. a geslaagd voor de fransche- taal M. Martens te Haarlemsen. voor de duitsche, taal de dames E. G. I?'. Soutendam te Helder en M. Wx va,iè Hettinga Tïornp t® Hoornden 6 voor de franse!» taal C. J. O. A>. Nuijs te Haarlem* De vereeniging. tot verbetering iion iten volks- zang, beeft in de achttien, jaren van haar bestaan, voor- namelijk door het openen- van zangscholen: voor jongens- sa meisjes in de hoofdstad, reeds veeli gedaan om zich haar naam waardig te toonen. Duizenden leerlingen hebben onderwijs van, haar genoten, en vele liederen, '(waaronder de volksliederen die telken jare op bet programma terug.keeren,) zijn door haar toedoen onder het volk verspreid en bekend geworden. Thans wens&ht de Vereeniging haar werkkring nïtt te breiden en ook: op. andere wijze - dan tot nu toe de verbetering van- het volksgezang te bevorderen. Al meer om meer vertoont zich in verschillende plaatsen des lauds bet streven, om den verjaardag, van H. K. H. 1 rinse* Wilhelmipa te naaken tot een feestdag voor oud en-jcag. Voor&Lvoor i kinderfeesten is- deze dag in bijzondere mate geschikt. i£n nu openbaart zfeh daarbij de.- behoefte aan «as,; lied, ®en Prinsesselied, dat door kinderen en volwassenen kan gezongen.:, worden. Eenigen hebben, reedsin min sf meer gelukkigen vorm, aan deze behoefte trachten- te- voldoen, doch hier door is eeBi verscheidenheid onfstaaa, die voor den volks zang zèer bedenkelijk te achten, is. Want evsnals er één Wilhelmuslied is, dat door iéder Nederlander gekend en gezongen wordt zoo dient er één Prinsesselied te zijn dat. overal gehoord wordt,, waar de verjaardag der Prinses w.ordt herdacht. Dat Prinsesselied. dient met het Wien Neerlandsch bloed en 't Wilhelmus een drie tal volksliederen te vormen welke door iedereen gekend worden. De Vereeniging Heeft getracht zulk een lied te scheppen* Het mocht haar gelukken, den dichten- F. J. Haverkamp en d®n componist Rich. Hol voor haar plan te winnen; de uitkomst kunne? samenwerkiag- hebben beide heeren bereidwillig aan de Vereeniging afgestaan die ook op gezag van bevoegden durft v.qi> klaren, dat de arbeid van componist en dichter uitste kend geslaagd is te noemen en dit lied de gegevens in rich bevatdie het voor een volkslied geschikt maken. Thans wil de Vereeniging alle krachten inspan nen om te bewerken, dat het Prinsesselied zoo spoedig mogelijk door het gausohe land bekend worde, dat het nog dezen zomer bij alle feesten, op alle scholenworde gezongen. Enkele stappen in deae richting zjja reeds met gunstig gevolg gedaan. Te Amsterdam zal het lied op de meeste scholen bestudeerd en op het Prin- sessefeest door vijfduizend kinderen gezongen worden. Aan alle hoofden van openbare en bijzondere scholen wordt een present-exemplaar gezonden. De Vereeniging roept thans aller hulp in, om haar plan te doen slagen. Dat niet winstbelang hierbij de drijfveer iszal duidelijk zijn uit den geringen prijs, waartegen het ver krijgbaar wordt gesteld. Den 3, des namiddags te twee uren, is niet ver van. Zand voort, op het voetpad loopende langs de spoor baan Haarlem Zand voorteene dame door een haar onbekend persoon aangerand en op den grond geworpen. Op baar geschreeuw is haar een talrijk, zich in de nabij heid bevindend gezelsohap ter hulp gekomen op. welks nadering die persoon zich uit de voeten heeft gemaakt. Daar bet van groot belang is den dader van dien bru talen aanslag op te sporenverzoekt de officier van justitie te Haarlem hun, die deel uitgemaakt hebben van het gezelschap, dat de dame ontzet heeftdaarvan op gave te doen het zij rechtstreeks aan hem, hetzij aan den burgemeester of commissaris van politie der plaats hunner inwoning, terwijl mede ieder, die eenige inlich ting kan geven welke tot opsporing van den dader kan leiden, verzocht wordt daarvan ten spoedigste mede- deeling te doen. Bij onderzoek is gebleken dat de jonge vrouwwier lijk den 4 des ochtends op het Damrak te Amster dam gevonden werd kelnerin was in een der bierhui zen op het Damrak en dat zij zich na een twist met haren vrijer door een pistoolschot van het leven be roofd had. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot kanton- reehter-plaatsvervanger in bet kanton Schagen de heer mr. C. A. Beels burgemeester van Schagen. Te Anna Pawiona is den 5 tot lid van deu ge meenteraad gekozen de heer R. C. Waiboer. Hoe men soms aan den kost komt, leert een geval van de Wleringer kermis. Een jonge man begeeft zich

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2