Ingezonden Stukken. Buitenland. schikt, om door die commissie te worden beoordeeld, als niet op haren weg liggende. Dan zou hij liever eene bijzondere commissie van 5 leden willen benoemen. De heer Kraakman heeft daartegen geen bezwaar. Tot de benoeming van de leden dier commissie zal aan het slot der vergadering overgegaan worden. 22. Verzoek van mevrouw de wed. dr. W. A. Koning, geb. Vreudonberg, om op nieuw eene plaatsvervangster voor hare dochter, mej. C. S. Koning, als onderwijzeres aan do openbare school voor meisjes aan te stellen nu mej. F. J. ter Haar vertrokken is. Aangehouden, om daarop zooveel acht te slaan als de raad vermeent te bekooren wanneer straks de hierop betrekkelijke voordracht in behandeling komt 23. Verzoek van eigenaars van perceelen aan het Heiligland om beteren afvoer van vuil- en hemelwater door middel van een riool, in plaats van de bestaande open goot, daar zij voor hunne rekoning hunne perceelen tot dat riool met een riool van buizen willon aansluiten, ter verkrijging van een verboterden toestand achter hunne perceelen aan den Tienen wal. Gesteld in handen van de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud van plaatselijke werken en eigendommen om bericht en raad. 24. Schrijven van het kader der dienstdoende schut terij, houdende dankbetuiging voor de beschikking, den 30 April 1.1. te zijnen aanzien genomen, onder verzekering, dut zijnerzijds al het mogelijke zal worden gedaan om den goeden gang van zaken bij de schutterij te bevorderon. Voor kennisgeving aangenomen. 25. Verzoek van 22 bewoners van Egmond aan Zee, om toe te staan het rijden van wagensbespannen met hondenonder de gemeente Alkmaartot aau den stationsweg, bij het koffiehuis van Hemesatli, en verder aan omliggende poorten te mogen in- en uitspannen. 26. Verzoek van J.B. Adams en 39 mede onderteekenaren, om toe te staan, wanneer zij buiten de gemeente komen om hun brood te verdienen, dat het rijden van wagens, met hon den bespannen, toegestaan wordt buiten de Friescho poort Nos. 25 en 26 ter secretarie nedergelegd, in overeen stemming met het steeds bij dezen raad gevolgde stekel, om verzoekschriften, strekkende tot wijziging der plaat selijke verordeningen, ter secretarie neder te leggen. De Voorzitter verklaarde zich bereid, bij de vaste commissie voor de strafverordeningen ter sprake te brengen het door den heer Kraakman aangegeven denk beeld om de bepalingen in de politic-verordening be trekkelijk het rijden met hondenwagens eens na te gaan. 27. Verzoek van J. Baltusom een straatjedes noods van ouden steen, één el breed, langs zijne perceelen aan do Popelmanslaan wijk F, Nos. 258 tot en met 266. 28. Verzoek van de bewoners van de bij het vorige punt genoemde huizen om dat straatje te leggen. Nos. 27 en 28 gestold in handen van de vaste com missie van bijstand in betrekking tot hot beheer en onderhond der plaatselijke werken on oigendommou om bericht en raadnadat de heer Kraakman opgemorkt, had, dat in de verzending van de verschillende verzoek schriften naar die commissie nog niet opgesloten lag de bereidverklaring van den raad, om tot de uitvoering dier verschillende veranderingen over te gaan. Zijn in behandeliug genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 29. Verzoek van den heer mr. M. J. E. Viruly Ver- brugge om ontslag als lid der commissie van toezicht op het middolbaar onderwijs wegens woonplaatsveran dering. Eervol verleend, onder dankbetuiging voor be wezen diensten. 30. Verzoek van den heer M. J. Stucki, om eervol ontslag als stadsteekenmeester met ingang van 1 September a s., vergezeld van een rapport van burg. en woth., die in overeen stemming met de vaste commissie van financiën voorstellen, dat verzoek in te willigennu zijn hooge leeftijd (den 15 Oct. a.s. beroikt hij den leeftijd van 81 jaren) oor zaak isdat hij zijne betrekking niet meer kan waar nemen zooals het behoort. Verder vindon zij in zijnen langdurigeu diensttijd hij werd 28 April 1835 tot stads- teekenmeester benoemdin plaats van den heer A. de Visser, op f 350 jaarwodde, in November 1861 belast met het teekenouderwijs op de openbare jongensschool en de meisjesschoolin verband waarmede zijne jaarwedde tot f 600,verhoogd werd, met genot van vrije woning, voor het ophouden van welk genot in 1869 eene schade loosstelling van /200'sjaars werd verleenden in de wijze waarop hij zijne betrekking steods vervuld heeft aanleiding om hem met ingang van 1 Sept. a.s. gedu rende zijn verder leven een pensioen te verleenen ten bedrage van drievierde gedeelten zijner jaarwedde of j 600. Vorder stellen zij voor, de betrekking van stads- teokenmeesterwelke in verband met de tegenwoordige wetsbepalingen niet behouden behoeft te blijven, met in gang van 1 Sept. op te heffen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen, na korte bespreking van een door den heer Kraakman in overweging gegeven voorstelom liet pensioen op 2li in rond cijfer op 500 te bepalen als naar zijne meening in het algemeen voldoende voor iemand die nimmer iets bijdroeg voor zijn pensioen. De rijksambte naren die wel voor hun pensioen bijdragen ontvangen toch nimmer meer dan Daar dit voorstel alleen door den heer Conijn ondersteund werdkon het geon verdor punt van beraadslaging uitmaken. De heer C. W. Bruinvis deelde alleen mededat bij do commissie van financiën in overweging was het denkbeeld om voor het pensionneren van gemeenteambtenaren vaste regelen vast to stellen. Een door den heer Janssen geuit ver langen om aau het ponsioon de bepaling te verbinden, dat het in Alkmaar moest worden verteerd, vond bij de leden geen bijval. De Voorzitter merkte ook op, dat dergelijke bepalingen tegenwoordig niet meer vastgesteld worden Van de vaste commissie van financien. 31. Rapport op de rekening vau het burgerweeshuis over 1889 sluitende in ontvang op 15679.42, in uit gaaf op 13740.76.), alzoo met een batig slot van /■938.65j. In het geheel is aangekocht ter belegging van de aflossing der schuld van de gemeente Alkmaar en van het door wijlen den heer J. N. Goes Sr. besproken legaat 2800 nom. 31 Nat. Schuld, als 1000 tegen 102 1300 tegen 108rV en 500 tegen 102fk pet. De commissie stelt onveranderde goedkeuring voor. Aange nomen; de hoer de Lange, regent van hot burgerweeshuis bleef buiten stemming. 32. Rapport omtrent het verslag van den toestand der gemeente-gasfabriek over 1889 met de daarbij be- boorende suppletoire rekening over 1888de rekening over 1889, alsmede een uittreksel van den inventaris dor roerende goederen eu voorraden op 31 December 1889 voorhanden. Het onderzoek dier verschillende stukken gaf geene aanleiding tot bedenkingen. Met genoegen zag de commissie, dat de vaste commissie voor de gasfabriek reeds voor het dienstjaar 1889 een aanvang gemaakt heeft met het inrichten der rekening in een vorm waardoor de loop der zaken beter kan worden nagegaan en door alle ontvangsten en uitgaven te verantwoorden in de rekening van het dienstjaar, waartoe zij betrekking hebben. Daar door wordt een vertrouwbaar en nauwkeurig overzicht verkregen dat tevens voldoet aan do eischen aau het beheer der gemeente-zaken gesteld. Het onderzoek dor rekeningen heeft alleen aanleiding gegeven tot het maken van ééne opmerking. Op de ééne plaats wordt de wissel of het bedrag der rekening in uitgaaf gebracht met vijf centen verhooging voor den plakzegel en op de andere zonder die verhoogingin laatstgenoemd geval zijn blijkens de aan de commissie verstrekte inlichtingen die kosten gebracht onder den post van uitgaafpostzegels, briefkaarten, enz. onder de afdeeling Administratie, ten be drage van f 38.55. De commissie zou gaarne zien dat voortaan gelijkvormig gehandeld werd, waardoor het onderzoek zeer vergemakkelijkt zal worden. Tevens wenscht zij in de rekening vermeld te zien van welke uitgaven geene kwitantie overgelegd kan wordendoor de ver melding achter den betrokken postzooals in andere rekeningen geschiedt, van het woord affirmatie. Ten slotte stelt zij voor, de rekening over 1889 goed te keuren in outvaug op een bedrag van f 71526.88 uitgaaf 68496.69 met een batig slot van 3030.20 en het verslag met de daarbij behoorende stukken voor kennisgeving aan te nemen. Het voorstel aangenomen. Do hoer Kraakman betuigt, onder instemming van de andere ledenaan de vaste commissie voor de gasfabriek dank voor de vele moeite en zorgen die zij besteed heeft aan het opmaken dezer rekening. Van burgemeester en wethouders. 33. Briefwaarbij naar aanleiding van het in de laatste' raadsvergadering gedane verzoek eene begroo ting van kosten wordt ingediend van het inrichten der kamervóór den brand in het stadshuis bij den rechter-commissaris in strafzaken in gebruik tot prak- tizijnskamer. Die kosten zijn geraamd op 230. De commissie van bijstand, rekening houdende met de om standigheid dat zoker ton minste twee jaren zullen verloopeueer het nieuw te stichten rechtsgebouw in gebruik kan worden genomen deelt als haar gevoelen mede dat zij geen bezwaar hoeft voor te stellen die kamer in orde te laten maken nu daarop door de rechtstreeks belanghebbenden prijs gesteld wordt. Eene plaatselijke opneming heeft haar doen ziondat die kamor tot dat doel wel in orde kan worden gemaakt. Daarvoor zijn de door den gemeonte-architect opgegeven werkzaamheden bepaald noodig; die ambtenaar verzekerde toch, dat het plafond niet sterk genoeg was, om in den tegenwoordigen staat behouden te blijven. Verder is het zijne bedoeling de kamer niet te behangen met behangsol, maar met grondpapier op de wijze, als de kamer van den secretaris na de daarin aangebrachte veranderingen behangen was. Zij stelt voor, voorschreven kamer in orde te laten maken en tot dat doel het gevraagde krediet te verleenen, onder uitnoodiging bij de uitvoering de meest mogelijke spaarzaamheid te betrachten. Aangenomenna korte bespreking van de opmerking des voorzittersdat deze wijziging in het aanvankelijk na den brand overoengekomene aan de goedkeuring van den minister van justitie onderworpen zal moeten worden. 34. Rapport op het adres van bewoners van het Payglop, houdende klachten over de herhaaldelijk in die straat voorkomende stremming van het verkeerdoordat de bestuurders van allerlei handwagens met die wagens daar blijvon stilstaan, dat bij het drukke rijtuig verkeer vooral op marktdagen zeer lastig is en waardoor meermalen schade aan de muren wordt toegebracht en houdende verzoek om de politieverordening zoodanig te wijzigen, dat aan hunne bezwaren te gemoet gekomen wordt. Burg. en weth. berichten, dat de klachten dezer be woners alleszins gegrond zijn. Hun wensch om te be palen, dat die straat slechts in ééne richting stapvoets bere den zou mogen worden, komt hun echter te veel eischend voor. Een dergelijke maatregel zou werkelijk op het verkeer een belemmerenden invloed uitoefenen. Voorloopig is het voldoende, gebruik te maken van het bij art. 171 der algemeene politie-verordening gegeven recht, om het harder dan stapvoets rijden met rij- of voertuigen in die straat te verbieden eu daartoe aan de uiteinden dier straat eon kennelijk teeken te plaatsen. Bij hun besluit van 20 Mei 1890 No 13d werd die maatregel met ingang van 15 Juli 1.1. vastgesteldzoowel voor het Payglop als voor de Achterstraatwaar het stapvoets rijden niet minder noodzakelijk kan worden geacht. Verder werd aan de gemeente-politie opgedragen niet alleen streng toe te zien op de naleving dier bepaling, maar tevens toezicht te houden dat het verkeer door die straten, vooral op de marktdagen, niet gestremd wordt door het voortdurend laten stilstaan van handwagens of aangespannen rijtuigen. Zij twijfelen niet, of door deze maatregelen zullen de klachten der bewoners aanzienlijk verminderenzoo niet geheel vervallen en mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan bestaat er nog altijd gelegenheid tot het nemen van andere maatregelen. Zij stellen daarom voor, aan de verzoekers als beschikking op hun verzoek mede te deelen. dat reeds maatregelen genomen zijn om te gemoet te komen aan de klachten, door hen ingebracht over do stremming van het verkeer in het Payglop. Aangenomen, nadat de Voorzitter don heer Vonk toe gezegd had dat het waarschuw bordje, geplaatst aan de zijde der Laatop meer in het oog loopendo wijze ge plaatst zou worden, daar het thans volstrekt niet in het oog valt door het na dien tijd daarboven geplaatste reclame-bord voor Blookers-cacao. 35. Rapport op het verzoek van het hoofdbestuur der schippersvereeniging Schuttevaer om uitdieping van het vaarwater van af den Huigendijk tot de Halvemaansbrug en zoo noodig tot de Zes Wielendaar voortdurend klachten inkomen over de ondiepte van dat vaarwater. Burg. en Weth. herinneren, dat den 31 Januari 1883 besloten word dat geheele vaarwater in de jaren 1883 on 1884 uit te diepen welke uitdieping daarna werke lijk heeft plaats gehad. Dat besluit werd genomen met het oog op het groote belangdat de gemeente Alkmaar bij deze vaart heeft met het oog op het marktwezen geheel in het midden latendeof zij daartoe verplicht is. Eeue opneming dier vaart heeft doen zien dat op een drietal plaatsen, juist bij de bruggen, eene ondiepte bestaat welke hinderlijk is voor de scheepvaart. Uit gaande van hetzelfde beginsel dat de raad in 1883 tot de uitdieping dezer vaart leidde, is den gemeente-architect reeds opgedragen nog in den loop van dezen zomer de vaart op die ondiepe plaatsen uit te baggeren waartoe de postop de gemeente-begrooting uitgetrokken voor diep- en schoonhouden van havens, ruimschoots de gelegen heid aanbiedt. Zij merken echter opdat een paar schippers de vaart gaarne veel dieper gemaakt zouden zien waarvoor naar hunne meening geene noodzakelijkheid bestaat. Bij de uitdieping dezer vaart moet rekening worden gehouden met den sluisdorpel van de schutsluis aan de Zes Wielen. Wat baat hetdeze vaart al dieper te maken wanneer de vaartuigen toch niet geschut kunnen worden Het inwilligen van dien wensch zou van de gemeente eene geheel noodelooze uitgaaf vorderen. Zij stellen daarom voor aan liet hoofdbestuur van de schippersvereeniging Schuttevaer mede te deelendat maatregelen genomen zijn, om eenige ondiepe plaatsen in genoemd vaarwater uit te diepen doch dat er geene termen voor de ge meente Alkmaar bestaanom onverplicht deze vaart dieper te maken. Aangenomen onder herhaling op voorstel van den heer Kraakman in het te geven antwoord, dat het dieper maken dezer vaart niet baten zou met het oog op den sluisdorpel van de schutsluis aan de Zes Wielen. (Wordt vervolgd). Mijnheer de Redacteur Het schrijven eener beknopte handleiding voor hen die hun beroep willen maken van het galvaniseeren der verschillende metalen gaf aanleiding tot de kennisma king met eon op olectrisch gebied onlangs uitgevonden werktuigje. Die vinding zal waarschijnlijk de dames belang inboezemen en daarom roken ik er op, dat u mij voor de vermelding wel oen plaatsje wilt afstaan. Vroeger is in uw blad melding gemaakt van het werk tuigje van den Amerikaan Griscom om door electriciteit de naaimachine in beweging te brengen maar zijne toe passing vond geen ingangwijl men er tegen op zag potten mot scherpe zuren te hanteeren. Een gelijk ont haal vond de voorslag om de naaimachine door den druk der duinwaterleiding te doen loopen; waar, vroeg men, moot men al dat water laten Al die bezwaren vervallen bij het apparaat des heeren Gülcherin den handel ge bracht door den heer Julius Pintsch Andreas-Strasse 72/73 te Berlijn. Zijne thcrino-zull is in verschillende landen reeds gepatenteerd. Zij neemt eeue slechts ge ringe ruimte in want aan eene breedte van 60 duim paart zij de hoogte van 25 duim, en toch ont wikkelt dit apparaat meer dan voldoende kracht om werktuigen ter grootte eener naaimachine in beweging te houden. Een ander voordeel is dat men het plaatst, waar men slechts wilin do- keukenin de schuur of op zolderwant twee koperen draden brengen de be weegkracht naar elk willekeurig punt over. Om die kracht op te wekken steekt men eenvoudig een gasvlam aan, en weinig oogenblikken later loopt de naaimachine dat het een lust is. De snelheid regelt men door het verplaatsen van een wijzer. En de kosten zijn niet groot, wijl de vlam wel zes uren van een el gas kan branden Het werktuigje schijnt onverslijtbaar te zijn, want eenmaal toen het acht maanden achter elkander dag en nacht geloopen had droeg het geen enkel kenteeken van het gebruik. De thermo-zuil van Gülcher is tot een aantal andere doeleinden in te richten hierover misschien later het een en ander. Voor hem die met deze kracht vertrouwd is merken wij nog op dat de werkman haar aflevert onder beding van 3,6 volt spanning en 4,5 ampère dichtheid. Dr. P. J. II. BEIiGIB. Den 10 wordt te Brussel door de werk liedenpartij eeue manifestatie gehouden ten gunste eener grondwetsherziening ter uitbreiding van het stemrecht. De burgemeester heeft zich bereid verklaard een verzoek schrift aan de Kamer in ontvangst te nemen en bij hare terugkomst in te dienen. Ook te Gont hebben vergade ringen plaats gehad ten gunste van algemeen stemrecht. MU lTSCHIiAlïfB. Volgens het jaarverslag van den duitschen Wielrijdersbond, den 2 te Munchen uitgebracht, telt de bond tegenwoordig 12528 leden en is er ouo-o- veer 18000 in kas. Het internationaal congres voor lijkverbranding te Berlijn heeft een voorstel aangenomen waarin de hoop wordt geuit, dat de regeeringen, die daartegen nog gekant zijn, overtuigd mogen worden van het schadelijke der tegenwoordige wijze van teraardebestelling en de lijkverbranding facultatief zullen stellen. Verder werd besloten, den heer Crispi een telegram te zenden, waarin hem dank wordt gezegd voor de door hem in deze zaak aangenomen stelling. Op verzoek van de duitsche regeering zal de eugel- sche vloot, die thans te Buenos-Ayres is, zoo het noodig mocht zijn ook do duitsche belangen beschermen. De gouverneur van Helgoland heeft ter openbare kennis gebracht, dat de overdracht van dat eiland aan Duitsch- land den 9 zal plaats hebben. ElVGEIiA.]*!). In het geneeskundig verslag over Londen en de 20 grootste engelsche steden over 1889 wordt de aandacht gevestigd op de schrikbarende toe neming der sterfte aan diphtheritis te Londen. In 1887 stierven daaraan 953, in 1888 1211 en in 1889 5S88 per sonen. Den 5 is do overeenkomst tusschen Engeland en Frank rijk betreffende Zanzibar in den vorm eener verklaring door den franschen gezant, den heer Waddington, getee- kendterwijl de minister van bniteul. zaken, de heer Salisbury in ruil daarvoor eene andere verklariug over handigde. De Koningin heeft de overeenkomst tusschen Engeland en Duitschland betreffende Helgoland bekrachtigd. Stoomdr. Herms. Gostor Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6