H E R T H A. Feuilleton. No. 96. Twee en Negentigste Jaargang, 1890 NV 0 E N S 1) A O 13 AUGUSTUS. Officieel Gedeelte. NATIONALE MILITIE. Buitenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk ƒ1, De 3 nummers O,O©. Prijs der gewone Advertentïën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23. De BURGEMEESTER der gemeente AL KM AAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande, hier wonende verlofgangers, om zich tot bijwoning dei- oefeningen, 's namiddags vóór 4 uren bij hun korps te vervoegenals volgt 22 September 1890, 4 regiment vesting-artillerie, garnizoen te Helder, CORNELIS EEKEN en THIJS PEETOOM. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps en daggelddat ter gemeente-secretarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 12 Aug. 1890. A. MACLAINE PONT. De volgende personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie (afd. bevolking) ten spoedigste aan te melden: A. van Oosterbrugge laatste woonplaats Helder. Marijtje van Dijk Barradeel. Gerhard Heinrich Buers Amsterdam. Christina Johanna Balster Valburg. Arie Holtman Dijters Hóorn. BEXiGIK. De thans gepensioneerde generaal van der Smissen heeft den 30 Juli een brief aan den minister van oorlog gericht, waarin o.a bet volgende voorkomt »De bevordering in de Leopoldsorde heeft den trenrigsten indruk gemaakt en ik verklaar u, dat er niet veel meer van dien aard noodig zou zijn, om moedeloosheid en onverschilligheid in het leger te verbreiden Ik ver lang, mijnheer de minister, dat het ouder mijne bevelen staand korps officieren niet kunne gelooven, dat van mij uitgegane voorstellen eenig deel hebben gehad aan bedoeld besluit en daarom verzoek ik u den Koning voor mij machtiging te vragen ten einde aanzoek te doen om mijn pensioen." Aan het dezer dagen door den minisier van justitie uitgebrachte verslag omtrent de werking der wet op de voorwaardelijke invrijheidstelling en de voorwaardelijke veroordeeling over het tijdvak van 1 Juni 1888, den dag barer in werkingtreding, tot 31 December 1889 worden de volgende opgaven ontleend. In dat tijdvak werden 172 gevangenen vóór het verstrijken van hunnen straftijd voorwaardelijk op vrije voeten gesteld, waaronder slechts 3 geweest zijn, te wier aanzien de gunstige beschikking moest worden ingetrokken. Op 61.787 veroordeelende vonnissen der correctioneele rechtspraak werden 8696 voorwaardelijk uitgesprokenvan deze is voor 192 wegens herhaling van het misdrijf binnen den gestelden termijn, de straf toch moeten worden toegepast; van 222.492 ver oordeelingen wegens politieovertredingen werden 4499 voor waardelijk uitgesproken en van deze is in 54 gevallen de straf moeten worden toegepast. Omtrent de wijze van uitvoering bevat het verslag slechts één algemeene klacht, UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 55) HOOFDSTUK XXVI. Zoo naderde de eerste week van het nieuwe jaar. Ro land had nog altijd niets noemenswaardigs geschilderd het gebeuzel in het atelier kon nauwelijks schilderen genoemd worden. Zijne hoofdstudie was Hertha's gehoele persoonlijkheid geweestHertha met alles wat van hare prilste jeugd af met haar samenhing. Als een hartstochtelijk antiquiteitenverzamelaar stelde hij belang in de geringste kleinigheden. Zij had hem hare schoolschriften moeten toonen, de duitsche, engelsche en fransche opstellende beoordeelingenjazelfs het leertableau. Met den grootsten ernstals doorbladerde hij een historisch documenthad hij bladzijde na blad zijde gelezen. Een opstel in de vacantie gemaakt»Over de waarde van de vriendschap", ontlokte hem een juich' kreeteen onschuldig schetsje»La vie de campagne' scheen hem der pen van Madame de Staël of George Sand waardig. Hertha's poësie-albums, waarin zij bont dooreen alles had vergaard, wat haar sinds haar veertiende jaar in duitsche en vreemde dichters had aangetrokken hare lievelingsschrijversmet de menigvuldige potlood krassenhaar prachtig, in pluche gebonden album van de kostschool, waarin drie malen de Engel van geduld" en vijf malen »The rainy day" voorkwam alles alles had hij met den grootsten ijver doorsnuffeld vreesde hij dat hem hier of daar een enkel trekje uit de geschiedenis van hare ontwikkelingeen enkel stipje in de vorming van haar karakter zou ontgaan. Plotseling echter hij kon den dag, ja zelfs het uur .1. dat de rechtbanken te weinig schijnen in te zien dat het hoofddoel der voorwaardelijke veroordeeling is het tegengaau der herhaling van het misdrijf, en de proef tijd derhalve zeer ruim, althans ruimer behoort genomen te worden dan in het algemeen door haar geschiedt In de bijeenkomst, welke de gemachtigden der radicale en werklieden-partij den 10 te Brussel hielden werd besloten aan den koning het volgende telegram te zen den »Tot uwe voorlichting hebt gij een wachtwoord gevraagd van het land. Dat wachtwoord is algemeen stemrecht." Tevens werd besloten van 10 tot 15 September een congres bijeen te roepen, waar een voorstel tot het organi- seeren eener algemeene werkstaking zal besproken wor den. Vele gemachtigden voerden het woord om te be- toogendatin plaats van den wettelijken weg, de weg van geweld moest worden ingeslagendaar het volk dat de ware souverein is, moest gehoord worden. Voor de groote socialistische betooging, ten gunste van de invoering van het algemeen stemrechtkwamon den 10 te Brussel van alle kanten des lands tal van extra- treinen aan die een groot aantal deelnemers aanvoerden. Het aantal deelnemers wordt op 40,000 geschatonder wie vele vrouwen. Allen zongen de Marseillaiseafge wisseld door kreten van leve het algemeen stemrecht Een gedeelte van den weg werd door den optocht in de beste orde afgelegdmaar om één uur kwam een hevig onweer opzettendat gepaard ging met zwaren regen. De deelnemers aan den optocht werden daardoor verstrooid en vluchtten in huizen en koffiehuizen. De talrijke menigte die zich tijdens den optocht in de straten verdrongjuichte de socialisten zeer toe. Elke groep werd voorafgegaan door vlaggen en borden waarop de eisch om algemeen stemrecht kenbaar werd gemaakt. Na het onweer begaf men zich weder in optocht naar het park Saint Gilleswaar de leiders der socialisten plechtig den eed aflegdendat zij zonder verpoozing zouden blijven strijden tot den dagwaarop het alge' meen stemrecht in België zou zijn ingevoerd. Op dat oogenblik werd door eene hevige stortbui aan de be tooging een einde gemaakt. Het garnizoen was in de kazerne geconsigneerd en de politie had buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen, maar ongeregeldheden kwamen nergens voor. DI/1TICHLANID. De Staatscourant van den 8 be vatte een besluit des Keizers, waarin bepaald wordt, dat, totdat de eindregeling van den toestand op Helgoland tot stand gekomen is, de rijkskanselier het eiland voor- loopig in naam des Keizers zal besturen volgens de daar nu bestaande wetten en gebruiken. Met het bestuur van het technisch gedeelte is belast de kapitein-ter-zee Geiseler met den titel van gouverneur terwijl de ge heimraad von Wermuth als keizerlijk commissaris voor- het burgerlijk bestuur en de rechtspleging zal zorgen. Minister Bötticher, de kapitein-ter-zee Geiseler, de ge heimraden von Wermuth, Lindau, enz. landden den 9 te 3.j- uur des namiddags op Helgoland en begaven zich onder het nauwkeurig aangeven overviel hem eene soort ver moeidheid of overprikkeling die veel overeenkomst had met den toestand, waarin de kaartspeler geraakt, wanneer hij gedurende eenigen tijd met gespannen aandacht de wisselende kansen van het spel heeft gevolgd. Op eenmaal kan hij »geen kaart meer zien" en als hij op deze waarschuwing van zijne zenuwen geen acht slaatdan maakt zich een heimelijke weerzin van hem meester. Inderdaad, juist zóó was het dien vijfden Januari, des namiddagstoen de schemering begon in te vallen, met Roland Kessinger gesteld. Het zalig niets-doen het ro mantische d weepen, dat onafgebroken doordringen in het leven en het karakter der geliefde riep bij den aan arbeid gewenden kunstenaar plotseling eene soort geeuwhonger te voorschijn naar de ongestoorde uitoefening van zijn beroep en reeds den volgenden morgen zoodra het licht het veroorloofde, begon hij met groote hardnekkig heid te schilderen. Deze plotselinge omkeer was zoo natuurlijk mogelijk maar toen de schilder na vier uren onafgebroken te hebben gewerkttot bezinning kwamvoelde hij zich toch ontstemd. Hij dacht aan het zonderlinge gevoel dat hem bekropen had, toen hij bij het bericht van von Anzendorff's dood zeggen kon thans bestaat er geene enkele hinderpaal meer tusschen Hertha en mij. Hij bleef eenigen tijd zitten met de hand onder het hoofd. Zou dat vreemde voorgevoel waar zijn geweest? Zou de dichter gelijk hebben als hij zegtWanneer gij uw geluk deelachtig zijt gewordenhoudt het op een geluk te zijn Hertha was niet weinig verbaasd, toen Roland zoo op eenmaal weder geheel bij zijn werk was en haar dringend verzocht hem heden niet met vragen lastig te vallen aangezien hij buitengewone zwarigheden in zijne schets te overwinnen had hij moest nu eindelijk die lang ver waarloosde taak eens duchtig ter hand nemen! Van dit oogenblik af was in Roland een egoïsme ont waaktdat hem aan niets deed denken dan aan zijn werk. Hij was niet onvriendelijk tegen Hertha of onver schillig voor hare bekoorlijkhedenneen hij genoot in lossen van saluutschoten naar de gouverneurswoning waar eene engelsche eerewacht het geweer presenteerde. De gouverneur las de overeenkomst betreffende de overdracht van het eiland aan Duitschland voor, waarna minister Bötticher het te 3.) uur overnamonder het hijschen van de duitsche vlag, dat begroet werd met hoera geroep, en het zingen van het lied: «Deutschland Deutschland über alles." Minister Bötticher riep leve de Koningin van Engelandhetgeen door den voormaligen gouverneur beantwoord werd met een leve de Keizer De Keizer vertrok den 8 tegen middernacht uit Cowes naar Helgoland na een allerprettigst feestmaal op het ^acht van den kroonprins te hebben bijgewoond. Zeer vele jachten voeren middelerwijl rondluisterende naar de keizerlijke kapel, welke ten slotte het pruisische volks lied speelde. Nadat de Keizer aan boord der Hohen- zollern was teruggekeerd, beval hij de electrische speur- lichten te richten naar het kasteel der Koningin, terwijl de Irene 22 saluutschoten loste. De Keizer kwam den 10 des ochtends op het eiland Helgoland aan, alwaar hij door minister von Bötticher, de autoriteiten, de badgasten en de inwoners onder groote geestdrift ontvangen werd. Na eene toespraak des Keizers werd de duitsche vlag geheschen en door alle schepen met saluutschoten begroet. Daarna defileerden de marine-soldaten in parademarsch. Vervolgens overhandigden de inwoners den Keizer een adres. Minister von Bötticher las een proclamatie des Keizers aan de Helgolanders voor, yaarin er op gewezen wordt, dat Helgoland nu terugkeert tot het duitsche vaderland, waartoe het volgens de geschiedenis de ligging en de verkeerswegen behoort. Do Keizer rekent er op, dat de Helgolanders hem ep Duitschland getrouw zullen blijven. Daarentegen belooft hij, dat hij Helgoland beschermen en de bestaande wetten en gebruiken zoo veel mogelijk handhaven zal. Ten einde den overgang gemakkelijk te maken, zal het nu levend geslacht vrijgesteld blijven van den algomeenen dienstplicht bij leger en vloot. Na het voorlezen dezer proclamatie hield de Keizer eene aanspraak tot de marine-soldaten, waarin hij herin nerde aan den dag van Wörth toen een krachtige ha merslag tot de bevestiging van het nieuwe duitsche rijk werd gedaan. Heden voegde hij Helgoland als het laatste stukje duitsche grond bij het duitsche rijk, zonder strijd of bloedvergieten. Het eiland is aangewezen om het bolwerk te worden voor de duitsche visschers, een steun punt voor de zeemacht, een krachtige steun bij de ver dediging van de duitsche zee. Hij nam bezit van het eiland en begroette de inwoners als zijne onderdanen. Ten bewijze hiervan aldus besloot hij gelast ik dat mijn standaard geheschen worde naast de vlag mijner zeemacht. Na deze woorden werd de keizerlijke vlag geheschen. Den 9 is na eene zitting van ongeveer 6 uren het internationale medische congres te Berlijn officieel ge sloten. Ook in deze zitting heerschte een verheffende geest van internationale verbroedering der beoefenaars stilte van hare tegenwoordigheidmaar zij moest zich toch onvoorwaardelijk schikken in eene verandering, die voor elk teeder gevoelend vrouwenhart iets angstverwek- kends heeftzij moest achterstaan bij de aanmatigende Muse. Roland had zijne jonge vrouw schromelijk ver wend, haar laten baden in zonneschijn en daarom kon het thans niet anders of zij moest bij dezen plotselingen omkeer wel eene lichte huivering ondervinden. Het was eene zware taakdie Roland op zich had genomen, eene taak, waaraan hij al zijne krachten moest wijden. De lange ontbering was bovendien oorzaak, dat hij zijn werk met zooveel gretigheid weder had opge nomen want den scheppenden kunstenaar is het voort brengen zóó zeer tot eene tweede natuur geworden, dat een langer intermezzo, als het niet heel noodzakelijk is, vermindering van zelfvertrouwenjaernstige ontstem ming zou te weeg brengen. Hij wilde thans met geweld het verzuimde inhalen en overschreed daardoor in tegen overgestelde richting de maatdie net vorstand aangaf. De rustelooze inspanning en de voortdurende strijd met de moeilijkheden van zijne schets maakten hem dagelijks zenuwachtiger. Hij ging geheel op in zijn werkde buitenwereld scheen niet meer voor hem te bestaan. Geheele uren gingen voorbij zonder dat hij een enkel woord met Hertha wisselde, die, nauwelijks twee schreden van hem verwijdord, hare droefenis, door zelve ijverig te werken, trachtte te vergeten, of, met een boek in de hand, over de bladzijden heen in de lucht starend, zat te droomen. De zwaarmoedigste gedachten vervulden hare ziel. maar telkens zei toch het verstand dat de vreesdie zij koes terde, volkomen ongegrond, onmogelijk was. Neen, zóó kon, wat zoo even nog zoo heerlijk gebloeid had niet verwelken Zij moest rekening houden met de omstandig heden zij moest begrijpen, dat, zooals het in Rainy day" genoemd wordt, elk leven, ook het gelukkigste, zijn regen tijd heeft. Roland zou wel weder tot haar terugkeeren. Na eenige weken trad dan ook werkelijk eene merkbare verbetering in. De moeilijkheden in de compositie waren opgelostRoland kon thans overgaan tot de uitvoering. De kunstenaar ademde vrijer en met deze vrijheid keerde

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1