Binnenland. van de wetenschap. De laatste wetenschappelijke voor dracht werd dien dag in de algemeene vergadering ge houden door professor Stokvis uit Amsterdamover acclimatisatie der europeanen in tropische gewesten. De eigenlijke titel zijner voordracht was «over vergelijkende rassen-pathologie." Op grond van statistische gegevens toonde hij aan dat de europeanen mits de vereischte gezondheidsmaatregelen in acht nemende, over het alge meen even goed aan het vreemde klimaat kunnen ge wennen als de inboorlingen. Bij koloniale troepen heeft de ondervinding geleerd datmet de noodige omzich tigheid en bij voorzorgsmaatregelenhet sterftecijfer voor vermindering vatbaar is. Bij vestiging in koloniën moet men natuurlijk in het oog houden, dat bruikbare personen en gezonde streken moeten uitgezocht worden, en dat de levenswijze van den witten (blanken) man tevens die van een wijzen man moet zijn. Hij besloot zijne luid toegejuichte rede met eenige opmerkingen van algemeenen aard, waarna de voorzitter, de heer Virchow, onder stormachtige begroeting van alle kanten, het woord nam om het congres te sluiten. Hij deed nogmaals uit komen, dat nog nooit een congres door zóó velen was bijgewoond en zóó vele schitterende namen op het gebied der wetenschap vereenigd had. Zinspelende op de on verwacht groote opkomst van fransche geneeskundigen, dat met toejuichingen van alle kanten begroet werd, prees hij vervolgens deze samenkomst van vertegenwoor digers van alle beschaafde volkeren en het verschijnen der buren die met hen in de werken des vTedes wed ijverden. Qorverdoovenden bijval verwierf bij, toen hij het congres noemde eene vergadering van mannen die, zonder door staatkundige en godsdienstige geschillen zich van den weg te laten brengen objectief de waarheid zoeken. Hij eindigde met het congres te beschrijven als een werk, dat eerlijk was gewijd aan den internationalen broederzin en aan de werken van den vrede. Terwijl Virchow sprak, gaf de fransche eere-voorzitter, professor Bouchard, herhaaldelijk door op in het oogloopende wijze in de handen te klappen in zekeren zin het sein tot algemeene teekenen van bijval. Nadat eenige andere buitenlandsche afgevaardigden het woord gevoerd hadden, dankte de heer Bouchard voor de bijzonder hartelijke ontvangst, aan de franschen te Berlijn ten deel gevallen, niet alleen bij overheidspersonen en in regeeringskringen, maar ook bij de geheele bevolking. Hij prees in de warmste bewoordingen den voorzitter Virchowwelke toespraak ten slotte geheel verloren ging door den. storm van toejuichingen. Bij het onwederdat in den avond van den 10 te Crefeld heerschteis tengevolge van eene doorbraak van het kanaal een door ongeveer 50 menschen bewoond huis ingestort. Twintig werden gered den 11 des middags waren uit de puinhoopen 13 dooden en drie zwaar ver wonden gehaald Nog 12 werden vermist; onder de puinhoopen was het geroep om hulp nog hoorbaar. ENOELAN». Eenige tot den trein te Chatham behoorende soldaten weigerden den 9 op het appèl te verschijnen onder voorwendsel van overmatige» dienst en verschansten zich in de magazijnen van, het depot. Twintig hunner werden ieder tot eene maand gevange nisstraf veroordeeld. Den 10 werden eenige tuigen en uitrustingstukken der paarden door de treinsoldaten vernield. De soldaten werden in de kazerne der treinsoldaten geconsigneerd. Er heerscht groote ontevredenheid ouder het korps. De manschappen klagen over den dienst, dien z-ij op Zondag moeten verrichten. Ten gevolge van het verzet op den 9 zijn twee onder-officieren ontslagen en is een in hechtenis genomen. In Wales is de gevreesde werkstaking uitgebroken. Behalve 30000 arbeiders in de steenkolenmijnen hebben alle machinistenstokersconducteurs en werklieden der spoorwegen zich daarbij aangesloten. Daar de ma trozen eD dokwerkers in de haven van Cardiff reeds vroeger het werk gestaakt haddenstaat alle verkeer bijna geheel stil. Uit de inlichtingen in het Lagerhuis omtrent Zwazi- land gegeven blijktdat het eene oppervlakte beslaat van 8000 vierkante engelsche mijlen en aan drie zijden omgeven is door het grondgebied der Zuid-Afrikaansche republiek. De inlandsche bevolking wordt begroot op 63000 zielen, waaronder 9000 krijgslieden. Generaal Leicester Smith is benoemd tot gouverneur ook de ontvankelijkheid terug voor het zalige geluk, dat hij vóór dien tijd had genoten. Toch was de betoovering niet meer zóó volledig en onbeperkt. De kunst had hot haar toekomende deel van zijn denken en gevoelen opge vorderd en hield hare buit, zooals het trouwens behoorde, eens en voor altijd vast. Bij het afwerken van zijne schilderij een aangrijpend tooneel uit het leven in de voorstad toonde de kunste naar zich niet meer zoo geheel ontoegankelijk als gedurende het ontwerpen van de schetshij schilderde vroolijk en met jeugdig enthousiasme voortmaar zijn werk hield hem toch nog zóó zeer bezig, dat hij nauwelijks opmerkte hoe Hertha haar verblijf in het atelier dagelijks meer en meer verkortte. Hertha wijdde zich thans weder met meer liefde aan haar kind niet alleen uit innerlijke behoefte, maar ook omdat haar verstand haar zeide, dat het noodzakelijk was. Het samenleven met Roland zooals zij in het begin van haar huwelijk gedaan had, den eenen dag na den anderen, wag erkende zij zelve voor hen, zoowel als voor den kleinen Max nadeelig geweest. Haar gemaal was over verzadigd zij had hem volgepropt met al de zoetigheden der liefdedie bij den man toch nimmer den krachtigen kost kunnen verdringen. Bovendien was de kleine Max langzamerhand van haar vervreemd. Juffrouw Stadler, die den jongen innig liefhad, had zich dien tijd ten nutte gemaakt om het naar liefde smachtende kinderlijk gemoed geheel voor zich te winnen. Hertha was jaloersch, toen zij opmerkte, dat er oogenblikken waren waarin de knaap toonde meer aan de vriendelijke oude dame dan aan zijne moeder gehecht te zijn. Maar er was meer, dat moeder en kind weder tot elkander bracht. Zoolang haar echtgenoot slechts spelend zijne kunst had beoefend had hij zich altijd buitenge woon vriendelijk jegens den knaap getoond. Thans echter maakte het gebabbel van den kleine, dat inderdaad meer malen storend werkte op zijn gedachtengang, hem onge- van Gibraltar. In zijne plaats is - de hertog van Con- naught benoemd tot bevelhebber in het militaire district Portsmouth. FRANKRIJK. President Ciirnot is den 9 naar Fontainebleau vertrokken om daar eenige weken rustig te verblijven. In den ministerraad is ter sprake gekomen het aan leggen van een spoorweg door de Sahara van Algerie naar het Tsjadmeer, in verband met de overeenkomst met Engeland. In beginsel schijnt besloten te zijn tot de indiening van een wetsontwerp in de aanstaande zittingwaarbij tot het ten uitvoer brengen van dat werk machtiging zal worden gevraagd. Een te Parijs wonende griek heeft voor den bouweener orthodox-grieksche kerk aldaar eene som van f 1.000.000 aangeboden. De grieken haddten tot heden geen eigen kerkzij moesten altijd naar de russische kerk gaan waar de godsdienstoefening in de russische taal gehouden wordtwelke zij niet verstaan. Eene zekere dame, Pourpre genamddie op zeer ver- trouwelijken voet gestaan heeft met generaal Boulanger en thans kostschoolhoudster te Chartres was, is wegens bankroet en oplichting tot 2 jaren gevangenisstraf en f 25 boete veroordeeld. President Carnot heeft den 11 generaal Joubert van de Transvaal ten gehoore ontvangen en hem de ver sierselen der orde van het Legioen van Eer overhandigd. ITALIC!. De slagersknechts in de slachthuizen te Rome staakten voor eenige dagen den arbeidomdat zij wei gerden het vee volgens de voorgeschreven wijze te dooden. De werkstakers werden terstond.» door soldaten vervangen, waarna zij het slachthuis trachtten te bestormen. Deze poging mislukte en 27 belhamels werden in hechtenis genomen. De slagers kozen partij voor de werkstakers en weigerden het door soldaten geslachte vee te koo- pen, doch toen het gemeentebestuur toebereidselen maakte om winkels voor den verkoop van vleesch te openen, was de werkstaking spoedig geëindigd en hervatte de knechts don arbeid op de gewone voorwaarden. Bij de herstemming te Rome op den 10 is de candidaat der regeeringspartij graaf Antonelli, gekozen met 5362 stemmen tegen 4319 stemmen op den radieaal Barzilaï. Yoor het gebouw van het oostenrijksche gezantschap te Rome werd eene betooging gehouden, waaraan 2000 personen deel namen, die, leve Triëstriepen. Tot drie malen werd de menigte uiteengedreven, evenals eene op het Colonnaplein gehouden betooging. De politie-agenten en gendarmen moesten versterkt worden door soldaten, voordat het hun gelukte aan- de betooging een einde te maken. SPANJE. De ministerraad heeft in beginsel be- sloten tegen Januari a.s. tot ontbinding der Cortes over te gaan en de nieuwe Cortes tegen April bijeen te roepen. Den 9 kwamen te Valencia en Toledo 63 ziekte- en 27 sterfgevallen aan cholera voor. VEREENIGDE STATEN. Volgens het verslag van het landbouwkundig bureau omtrent den katoenoogst is de plant over het geheel sterk de oogst belooft op vele plaatsen bet.er te zijn dan die der laatste jaren. De gemiddelde stand van den katoen is 89.5. Van 1 Juli tot 1 Augustus is de stand der maïs terug»- gegaan van 92.1 tot 73.3:; de voorjaarstarwe van 94.4 tot 83.2; haver van 81.5 tot 70.1; gerst van 83.3 tot 82.8. De groote achteruitgang van den stand der maïs komt van de buitengewone hitte in de hoofdstreken van den maïsbouw en van het gebrek aan regen. Iiek is zekerdat de opbrengst van haver niet groot zal zijn en de hoedanigheid gering. De aardappelen hebben veel van de droogte geleden., EISAFTE. Volgens bericht uit Kairo zouden, den 2 te Mekka omstreeks 300 personen aan cholera gestor ven zijn en te Djeddah, den 7, 180 personen. PERli. De nieuwe president der republiek, kolonel Moral ez- Bermudez.heeft den 11 zijn ambt aanvaard. ZTTIR-AMERIKA. Het gewone verkeer ta Buenos- Ayres is langzamerhand hersteld. De nationale- garde is ontslagen. Er worden toebereidselen gemaakt tot het honden eener-openbare bijeenkomst, om aan daregeering een bewijs van, vertrouwen te geven. duldig, ja, onrechtvaardig. Hij liet zich uitdrukkingen ontvallen die Voor het moederhart dubbel pijnlijk waren, omdat het niet zijn eigen kind was. «Zal dat gezanik nn eindelijk ophouden..?:" klonk het, wanneer, het kleine mondje zijn liefste taaltje babbelde. «Kan. die ondeugende jongen dan nooit stilzitten?" Bij dergelijke ongeduldig® uitvallen verhief Roland boe langer hoe meer zijne stam dan fronste hij de wenk brauwen of wendde zich met een verwijtenden blik tot Hertha als wilde hij zeggenDie aangename tooneeltjes dank ik aan u 1 Waarom voedt gij den knaap niet beter op Waarom hebt gij ham eigenlijk Eens toen Max vroolijk met de vork op het bond. zat te trommelen sprong Roland woedend oppakte hem vrij onzacht bij de kraag en bracht den kleinenboos doener met eene afschuwelijke verwensching n&ar eene andere kamer. «Ongehoord sister hij tusschea. de tanden, toenijuffrouw Stadler den knaap achterna ijlde om hem te troosten en hem aan het verstand te brengen dat men zijn vader aan tafel niet boos mag maken.. «Een heerlijk lot, waar achtig om zich telkens zoo te moeten ergeren over den zoon van mijnheel1 Otto von Anzendorff!" Hertha werd doodsbleekmaar antwoordde niets. Nadat dergelijke tooneeltjes meermalen waren voorge komen was de eens zoo vroolijke knaap hang geworden. Wanneer Roland de kamer binnentrad verstomde zijn heldere lach. Het liefst kroop hij weg achter een leun stoel of een ander meubeldat hem voor de oogen van zijn vader verborg. Aan tafel keek hij angstig rond als een hondjedat een been afknaagt en wierp slechts nu en dan heimelijk een blik naar de overzijde waar Roland zathij sprak geen woord meerzoodat Hertha meer dan eens vroeg: «Max, scheelt je wat?" Op zekeren avond toen zijne moeder aan zijn bedje zat om met hem te bidden barstte hij in tranen nit en klaagde al snikkenddat zijn papa hem in het geheel Tweedé Kamer. Een wetsontwerp is ingediend tot vaststelling van het slót der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suriname over 1835. De uitgaven hebben bedragen 1.5-37.199\41è of f 14874,871 minder dan was toege staan; de middelen brachten f 1.260.263.73opofƒ34879 60 minder dan de raming. Van de bijdrage aan de kolo niale geldmiddelen was slechts 276.93&.68j noodig. Bij kon. besluit van den 6 is, als blijk van Zijner Majeateits goedkeuring en tevredenheidtoegekend: de zilveren medaille en een loffelijk getuigschriftingesteld bij kon. besluit van 22 September 185-5- no. 64aan A.» van Gelder kapitein van dei Rijksveerstoomboot Vooruitgangwegens zijn menschlievend en beleidvol gedrag, betoond bij het redden van de op-varenden van het op 27 Juni 1890 op het Haringvliet in nood ver- keerende tjalkschip Eben-Haëzer; de bronzen medaille en een loffelijk getuigschriftaanL. va>n den Ouden stuurmanJ. P. Ruisonaarlste-machinistW. F. van Ettinger machinist-stoker -J.1 van Leuven, stoker; B. Kooiman dekknecht j M. van Seters (fckkneehtallen op 's Rijksveerstoomboot Vooruitgangdie eveneens tot evengemelde redding hebben bijgedragen: C. Kater vuursioker 3e klasse, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, en G. van Houten, hoornblazer bij het 2e regt. vesting-artillerie aldaar, wegens het met levensgevaar redden van twee personen uit een brandend perceel in de Oudebrugsteeg aldaarin. den avond van 28 April 1890; E. Dïrks en P. Dijkstra-, werklieden bij den stadsreinigingsdienst te Amsterdam*wegens het met levensgevaar redden van een persoca uit eeu bran dend perceel aan het Damrak, hoek Kapelsteeg aldaar in den nacht van 19- op 20 Juli 1889 en hetgeen verder door hen bij die gelegenheid is verricht. - - Den 7 is te Zssolle des namiddags te een uur op de. strijk kamer der Antwerpsche wasch- en strijkinrich- - ting van den heer J. P. Delier op de Thomas a Kem- pisstiaat een hevige- brand uitgebrokenwaardoor het door hem bewoonde- huis geheel afgebrand isbehalve een- deel van den inboedelzijn ook verscheidene was- schsnwelke ter verzending gereed lagen of nog te dro gen hingenverbrand. De inboedel was niet verzekerd. Den 7 zijn des morgens omstreeks 7 uur te Tilburg vier burgerwoningen verbrand. Te Leeuwarden is den 7 een verversknecht van eon ladder gevallen,waardoor hij eene hersenschudding bekwam. - Den 8 was het 25 jaar geleden,, dat de spoorweg NöjmegenKleef voo-r het verkeer opengesteld werd. Den 8 is aan het provinciaal» gouvernement van Zeeland aanbesteed het maken eener loskade nabij het spoorwegstation te Ter-Neuzen laag 291 el. Aannemer werd de heer A. Prins te Sliedrecht voor ƒ70000. Den 8 is te 's-Gravenhage- een werkman bij de Rijnspoorwegmaatschappij, terwijl hij op de stoomtramlijn j *s-GravenhagSj—Scheveningen op den Badhuisweg op zijn schop stond te leunen en de nadering van den stoomtram nipt scheen te bemerk©»,, overreden geworden. Hij was onmiddellijk dood. De machinist had zoo sterk geremd, dat,-de machine derailleerde. Ongeveer honderd arbeiders- hebben te 't Bildt het werk gestaakt; den 8 zijn eenige Rijksveldwachters daarheen vertrokken. Eene op den 8 te Leeuwarden gehouden vergadering van landgebruikers uit 't Bildt leidde tot., geen gnnstigen uitslag ten aanzion van de eischen der, werkstakers. 3jj- waren van oordeeldat vóór en na. reeds genoeg toegegeven was. De gemeenteraad van Utrecht heeft de» 8 een voor-- stel, om 1206 beschikbaar te stellen voor volksverma- kelijkhadén. o.p den verjaardag van prinses, Wilhelmin» met 13 tegen 4 stemmen aangenomen. L&j&gdurig werd de vraag, besprokenof de viering van dien dagop Zondag vallende, al dan niet op dien dhg zou plaats hebban,; da Maandag is ais feestdag bestemd. Den. 8 des morgens .is nabij Oosterbeek het rijtuig.- van den heer J. L. Abarsop, lid van den raad te Door- we rib, met zijn rijtuig v,an Arnhem komende, te» ge-. volg.e. van het schrikken., van zijn paard met de stoomtram in aanraking gekomen*, maardoor die k®&r uit het rijtuig; geslingerd werd en eaubeen brak. Hst paard waadpod- Den 9 is te Amsterdam voor. de hoofdakte, a. a* geslaagd H. Parlevliefe onderwijzer te, Uitgeest. niet meer liefhad. «Ook van smess houdt papa niet meer. Ja, mama., .ik weet het zs-kerhij heeft hom van avond nog een harden schop,gegeven en «leelijk beest" tegen hem gezegd. Ik zal den lieven. God bid den dat hij papa, weer goed maakt. Nietwaarma ma, de lieve God kan immers alles?" Voor de eerste maal na haar» huwelijk met Roland voelde Hertha. aene wanhopige smart. Zij,_ was. nauwe lijks in staat om zich goed te houden e» trachtte het kind nit het hoofd te praten, hetgeen zij, zelve als waar heid moest arkpnnen. Zij zpidedat papa zooveel te denken had en zulke groote schilderijen, moest maken en dan moe was en hoofdpijn had, zoodat hij geon leven en geen gebabbel kon verdragen. De kleine liet zich echter zoo sppedig niet gerust stellen; hij; bleef maar doorsnikken pn zuchten. «Lieve» mama", begon hij weder na een oogenblik te- hebben nagedachtvroeger had,, ik tooh een anderen papa «Ho® komt ge daaraan «Dat heeft die oom uit Rusland, verleden gezegd." Hij bedoelde Orlowsky. «Zbo fluisterde Hertha aangedaan. «Wat heeft oom Wladimir dan verteld «Hij heeft er niet met mij over gesproken, maar met juffrouw Stadler. En toen heeft hij gezegddat mijn vroegere papa zoo goed en zoo vriendelijk was bijna z.ooals u, mama. Waarom is papa toch weggegaan als hij zooveel van ons hield En waar woont hij nn «Uw eerste papa is in den hemel bij den lieven God." «En komt hij niet terug V' «Neen, mijn kind." «Mama dan wilde ik dat ik bij hem was Maar u moet meegaan en juffrouw Stadler en smous ook Hertha kuste het kind op de weelderige lokken en schreide bittere tranen, Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2