Stads-Bericliten. Den 9 was voor het verbeteren van het fort Kijk duin te Helder, geraamd op 7700, van 10 inschrijvers, de heer H. Wijker aldaar voor 6898 de laagste. Den 9 is door de zorg der vereeniging »Door ver maak tot nut" te Haarlem aan ongeveer duizend kinderen uit verschillende gestichten en drie tusschen- scholen en vier scholen voor minvermogenden, die ge durende het afgeloopen jaar geen enkelen schooltijd hadden verzuimd, de gelegenheid gegeven om eene prachtige voor stelling in het paardenspel van Oscar Carré bij te wonen. Den 9 is op de Voorstaan onder prachtig weder de jaarlijksche zeilwedstrijd gehoudenuitgeschreven door de Zaanlandsche Zeilvereenigingwelke door hon derden personen werd bijgewoond. Des avonds werd een schitterend vuurwerk afgestoken. Den 9 omstreeks 4 uur ontstond te Schagen brand in de timmermanswerkplaats op de Zaagzijde^ van den heer Dignum. Het vuur breidde zich snel uit en tastte ook eene schuur van den bakker Keet aan doch door spoedig aangebrachte hulp werd de brand tot het eerste gebouw beperkt, dat geheel in de asch werd gelegd Alles was verzekerd. Den 9 is te 's-Gravenhage overleden de heer P. J. G. Beijerinckoud-directeur van het departement van openbare werken in Ned. Indie. Bij kon. besluit van den 9 is met ingang van l Sept. a.s. aan den heer Jacob Ankersmit Jr., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van toezicht van 's Rijks museum te Amsterdam, onder dankbetuiging voor bewezen diensten en tot lid dier commissie benoemd de heer mr. N. de Roever, aldaar. Bij kon. besluit van den 10 is de heer C. L Dake, thans te Haarlem, met ingang van 1 Sept. a.s. be noemd tot hoogleeraar bij de Rijks-Akademie van Beel dende kunsten te Amsterdam. Den 10 des namiddags is door het inslaan van den bliksem te Haarlemmermeer de woning van de gebroe ders Verbrug aan den Spieringerweg afgebrand, waaruit alleen een trommeltje met geldswaarde kon worden gered; in de gemeente Hoofdplaats brandden door dezelfde oor zaak twee groote boerenschuren af. De treinen van den Oosterspoorweg van en naar Amsterdam ondergingen den 10, ongeveer half zes des namiddagseen uur vertraging veroorzaakt door het ontsporen eener locomotief van de Gooische Stoomtram, op den overweg nabij de Diemervaartwaardoor de aansluiting naar het noorden over Zwolle werd gemist. De centrale r. k. kiesvereeniging te Beverwijk heeft den 10 met 115 tegen 1'2 stemmen besloten, terwijl 15 blanco stemden, zich af te scheiden van den Zuid- Noordhollandschen Bond v?„n katholieke kiesvereenigingen. Het bestuur weigerde vóór dat besluit eene motie in stemming te brengen van den heer H. W. Kouwenhoven, waarbij de besturen van genoemden bond en van den Algemeenen bond tot meerderen spoed aangezet werden ten opzichte van de vorming van provinciale bonden. Den 10 zijn te Almeloo twee jongens bij het baden in een kolk geraakt en verdronken. Den 10 werd te Arnhem de algemeene vergadering gehouden van het Ned. Zangersverbond. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren dr. JJAghina te Hoorn, G. Kappenburg Pz., voorzitter van Amstels-Man- nenkoor en J. H. Warning, voorzitter van Apollo te Amster dam. De verkiezing van een voorzitter werd aangehouden tot de op den 24 te Utrecht te houden vergadering waarin tevens beslist zal worden, waar het 19 zangers feest in 1892 zal worden gehoudente Utrecht of te 's-Hertogenboscb omdat beide plaatsen hieromtrent nog geene beslissing konden nemen. Het. achttiende zangers feest is verder goed geslaagd. Den 10 zijn uit Amsterdam naar Haarlem 7000 personen vervoerdzijnde 2000 minder dan in 1S89. Bij het hevig onwederdat den 10 des avonds woedde, sloeg de bliksem in eenen houtzaagmolen te Wormerveer. Hoewel zwaar beschadigd, is de molen niet verbrand. Door de duisternis misleid, alsook door de vele offerandes op het altaar van Bachus, geraakte den 10 des avonds iemand in de Graftermeer te water. Niet tegenstaande zijn gemis aan stabiliteit, wist hij weer op het droge te komen. Te Westgraftdijk werden den 11 in den vroegen morgen op don kant van het Noordhollandsch Kanaal een jas en een pet gevonden. Aanvankelijk vermoedde men, 'dat zich iemand aldaar verdronken had. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Den 11 is te 's-Gravenhage voor de fransche taal o. a. geslaagd GStevens te Helder en voor de duitsche taal A. J. Hofman te Haarlem. Aan het maandelijksch weersoverzicht in het Utrechtsche Dagblad wordt ontleend, dat de maand Juli nog bijna gemiddeld 0.3° C. kouder dan Juli 1889 en gemiddeld 1.8 te koud was. Daartoe droeg vooral de middag-temperatuur bij, die 2.25° te laag was. De koudste Juli was die van het jaar 1879 met eene gemiddelde temperatuur van 15°.96thans was ze 16°.62 dus nog 0°.66 hooger. Geen enkele heldere dag valt te vermelden; steeds was de lucht min of meer betrokken. 531 berich ten van onweders werden ontvangen tegen 786 berichten in Juli 1889; 21 berichten kwamen in omtrent weerlicht zonder donder en 122 omtrent het inslaan van den bliksem. Mej. M. J. C. Oudegeest te Akersloot staat No. 1 op de voordracht voor derde onderwijzeres aan de openb. school No. 44 te Amsterdam. Te Rotterdam worden pogingen aangewend om pene inrichting voor opleiding van jongens tot matroos op te richten. Tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Amsterdam is benoemd de heer P. Butter te Hoog aan de Zaan. Beroepen bij de chr. geref. gemeente te Westzaan de heer W. Laatsman, candidaat te Zaandam. Op verzoek van de inspecteurs en adjunct-inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht worden ter alge meene kennis gebracht de volgende, in hunne vergade ring vastgestelde Raadgevingen ter voorkoming van besmetting door longtering. Van elke tien personendie in Nederland overlijden sterft er éen aan longtering. Ook in andere landen dan het onze is de sterfte aan tering zeer grooten het is zeer natuurlijk dat men pveral naar middelen heeft gezocht om de teringzoo al niet te genezen waar zij reeds bestaat, dan toch haar ontstaan te voorkomen. In de laatst verloopen jaren nu is het meer en meer duidelijk geworden, dat de tering onder de besmettelijke ziekten moet worden gerangschikt. Mochten vroeger vele geneeskundigen dit hebben ont kend thans bestaat omtrent die besmettelijkheid geen redelijke twijfel meer. Er ontwikkelt zich in het lichaam eens teringlijders eene smetstofdoor welke anderen kunnen worden besmet. Zijdie de vatbaarheid^ voor zulk eene besmetting niet bezitten loopen vrij. Bij hen daarentegen die er wel vatbaar voor zijn (en hun aan tal is zeer groot), ontwikkelt zich de ziekte. Het is juist de erkenning van den besmettelijken aard der tering, welke leidt tot voorkoming. Men moet zich voor de besmetting in acht nemen. Hoe dit op het tegen woordig standpunt der wetenschap het best kan geschie den wenschen wij met korte woorden mede te deelen. Vooraf en tot beter verstand van het volgende diene, dat het gevaar hier verreweg het meeste dreigt van de zijde der door de teringlijders opgegeven stoffen (sputa). In deze zijn steeds de eigenaardige ziektekiemen (bacillen der tuberculose) voorhanden. Wij willen hiermede niet dat de tering uitsluitend door de opgegeven zeggen, -_D -- - sputa wordt voortgeplant. Maar van andere^ wijzen van voortplanting weten wij nog weinig of nietsen de sputa moeten in elk geval voor het allergevaarlijkste worden gehouden. Wij zullen nu opgeven, hoe men zich het best tegen de besmetting van tering kan beveiligen 1. Lijders aan longtering moeten hunne sputa niet op den vloer uitspuwen en zoo min mogelijk in zakdoeken opvangen. Die sputa moeten worden opgevangen in over dekte spuwpotjes of kwispedoors waarin eenig carbol- zuurwater vervat is tot afwering der vliegen dieop de sputa azendede daarin vervatte smetstof kunnen overbrengen. 2. De zakdoeken der lijders, onverschillig ol zij al dan niet aan huis en bed gebonden zijn, moeten zeer dikwijls voor schoone worden verwisseld. De gebruikte moeten worden gedaan in een pot met eene oplossing van phenylzuur, waarin zij moeten blijven tot zij met heet zeepwater gewasschen en met zuiver water uitgespoeld worden. 3. De beddelakens en kussensloopenin gebruik van teringlijders, moeten dikwijls voor schoone worden vei- wisseld en daarna evenals de zakdoeken worden behandeld. Bij de minste verontreiniging van nachthemden borst rokken enz., door sputamoeten die kleedingstukken evenzoo worden verwisseld en behandeld. 4. Het slapen in één bed met een teringlijder moet volstrekt worden vermeden. 5. In hospitalen, in weeshuizen, armhuizen enz. moeten afzonderlijke kamers voor teringlijders zijn. 6. Daar ook het vee aan tering (tuberculose, parel ziekte) kan lijden en de besmetting van het vee onder sommige omstandigheden op den mensch kan worden overgebrachtis het in hooge mate raadzaam het vleesch aaar te koken of te braden en melk niet te gebruiken O dan gekookt. 7. Na overlijden of het vertrek van een teringlijder moet de ziekenkamer en al wat daarin is goed worden gerei nigd en de door hem gebruikte voorwerpen (bed, bedde- goed, kleedingstukken) óf verbrand óf behoorlijk ontsmet en gereinigd worden. Wij gevoelen zeer goed en betreuren hetdat de zoo gewenschte afzondering van teringlijders in zeer vele gevallen vooral in de bekrompen woningen van gezinnen uit den arbeidersstand, niet kan worden bewerkstelligd Maar wij gelooven ookdat in zoodanige gevallen ern stige pogingenom zooveel mogelijk de bovenstaande raadgevingen op te volgenverbonden met de meest nauwgezette zorg voor zindelijkheid veel zullen kunnen bijdragen om het gevaar van besmetting te verminderen. De inkomsten van het Fonds ter aanmoodiging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen hebben over 1889 bedragen 85,271,341. Behalve de renten van het kapitaal op het grootboek, ad 45,941,92 en de opbrengst der jaarlijksche collecte ad 25,259,09), zijn onder dat cijfer der inkomsten begrepen de renten van het nationaal huldeblijk, ter gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regeeringad J 9070,33 en het subsidie van het Rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot f 5000. Aan 1558 deelgerechtigden keerde het Fonds f 70,907,471 aan gratificatiën en toelagen uit de renten van 's Konings geschenk uit. Onder die deelgerechtigden waren 310 verminkten uit Oost-Indië42 verminkten 2 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met België, fl99 infirmen, blinden en veteranen 4 oud strijders van Waterloo en 1 militair van de Amsterdam- sche landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 56 deelgerechtigden van het Fonds daarin doel matige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven voor dat gesticht beliepen f 10,418,831. Gedurende 1889 werden 72 nieuwe deelgerechtigden in het fonds opgenomenals 8 verminkten uit Oost-Indië en 64 infirmen. Het getal sollicitanten bedraagt 937. - De Unie-collecte heeft te Zaandam 246,681, te Helder 213,74) opgebracht. De Raad van toezicht op de spoorwegdiensten, daar toe gemachtigd door den minister van waterstaat, heett ter kennis van belanghebbenden gebrachtdat zal wor den overgegaan tot de aanstelling van een drietal des kundigen artsen of doctoren in de geneeskundedie onder genoemden raad het toezicht zullen uitoefenen over de hulpmiddelen welke op de stations en treinen aan wezig moeten zijn om dienst te doen bij het verleenen van de eerste hulp bij spoorwegongevallen. De stand plaatsen der deskundigen zullen zijn 's-Gravenhage, 's-Her togenbosch en Zwolleof in de nabijheid dezer plaatsen gelegen gemeenten. De voorwaarden, waarop de aanstelling zal geschieden, liggen, te -rekenen van den 12, ter lozing in het bureau van den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten Willemstraat No. 17 te 's-Gravenhage. Twee egyptisehe prinsenzoons van den Onder- Koning, die eenige dagen in ons land verblijven, hebben verschillende inrichtingen en instellingen zoo te 's-Gra venhage als tt Delft en Rotterdam bezocht. Aan d* n onlangs opgetreden directeur der gasfa briek te Utrecht is door burg. en weth. toegestaan, om raadgever te blijven in de gasfabrieken te Edam, mon nikendam Beverwijk en Bergen op Zoom. Bij de commissie tot stichting van de Prinses- Wilhelmina bewaarschool te Oudeschlld op Texel is aan giften ingekomen de som van 958,22. Uit het Nederl. Meteorologisch Jaarboek voor 1889 blijktdat het jaar 1889 een koud jaar genoemd moet worden (gemiddeld O. 3®. te koud.) Slechts 2 maanden, Mei en Juniwaren te warmNovember was bijna normaal. In Utrecht viel bijna 200 streep regen meer dan in Groningenniettegenstaande de gemiddelde hoe veelheid voor Groningen grooter was dan voor Utrecht. Augustus de natste maand van het jaar, gaf bijna 53 streep te veel en ruim 3 malen zooveel als April. De windrichting is gemiddeld zuidwest geweest. Over het geheele jaar was de windkracht gering. Te Drachten is een man bij het laden eenor stoom boot door eene koe dood getrapt. Het opwinden van het verzakte station te Schiedam is met goed gevolg ten einde gebracht: het gebouw staat weder op normale hoogte. De rechter-commissaris in strafzaken te Amsterdam heeft drie experts benoemd in zake het ingestorte huis aan den Amstel. Van Jan Holland (dr. A. J. Vitringa) zullen voor- loopig op onbepaalde tijden hoofdartikelen en feuilletons in het dagblad de Tijd opgenomen worden. Te Epe heeft vermoedelijk eene vergiftiging plaats ge had ten gevolge van het gebruik van bedorven vleesch.Van de verschillende lijders is één overleden. De justitie heeft door twee geneesheeren een sectie-onderzoek doen plaats hebben. Op de Noordhollandsche spoorwegmaatschappij, lijn Amsterdam-Edam, is in Juli 6520 ontvangen tegen 4906 in 1889; sedert 1 Januari 31952 tegen 27938 in 1889. De afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederl. onderwijzers heeft aan den gemeenteraad van Amsterdam een adres gericht, waarin, onder mededeeling, dat door de vergadering der afdeeling met algemeene stemmen in stemming is betuigd met het besluit der schoolcommissie betreffende het nemen van proeven met schoolbaden, zij de verwachting uitdruktdat de raad een gewillig oor zal leenen aan dat adres daar de practijk toch geleerd heeft dat er noch hygiënische noch paedagogische be zwaren tegen schoolbaden bestaan. Beroepen bij de nederl. herv. kerk te Kolhorn ds. A. Buijs, gepens. oost-ind. predikant, thans te Vlissingen. Den 11 is te Sleemstede overleden de heer N. Trakraneuoud minister van koloniën en oud-president der Nederl. Handelmaatschappij. Tengevolge van hooibroeiing is de boerderij Geer- truidenhoeve op de Schans onder Beverwijk den 11 afgebrand. Van het Loo wordt bericht, naar aanleiding van onrustbarende berichten in de buitenlandsche bladen om trent den gezondheidstoestand van Z, M. den Koning dat er geen reden tot bezorgdheid bestaat. era Blijkens achterstaande advertentiezal vrijdag den 15 de luchtreiziger Herman Rodenhofvan het Doelenveld opstijgen met de luchtballon »Jnpiter." Voor het eindexamen der hooge re burgerscholen in Noordholland, ditmaal te Alkmaar afgenomen, hadden zich 88 cand. aangemeld, waarvan 34 van Amsterdam, 20 van Haarlem, 14 van Hoorn, 10 van Leiden, 6 van Zaandam 3 van Alkmaar en ééndie niet het volle onderwijs aan een H. B. S. met vijfjarigen cursus had genoten. Geslaagd zijn 76 candidatenaan 12 werd het diploma niet verleend In de volgorde van de ranglijst, opgemaakt naar het aantal behaalde cijfers, zijn geslaagd: J. C. Schalkwijk, M. Prijes en W. L. Nolke allen te Amsterdam; C. E. J. Mohr Haarlem; J. D. Vi- rulij Mz., Leiden G. P. Utermöhlen Hoorn H. Ter- steeg, Amsterdam; C. J. Snuif. Zaandam; Z. Kamer ling en A. S. J. Keyserbeiden te Haarlem, J. C. Kloppenburg, Hoorn; G. A. Endel en J. W. van dei- Spek beiden te AmsterdamP. A v. Leeuwen Alk maar M. Meijers en,P. Bakker, beiden te Hoorn; A. J. van Eek, Leiden; E. C. H. Tullner, Amsterdam; A. F. de Groot, Amsterdam; C. L. Wijn, Leiden; C. C. v. d. Heyde, Amsterdam A. D. R Verbeek Haarlem; A. M. Pelt, Zaandam; E. v. d. Hoop, C. E Peters, L F. Teixeira de Mattos, allen te Amsterdam; G. Buis, Hoorn; M. I. Lusiuk, Amsterdam; J. van Tuber- gon en J. J. S. van Leeuwen Leiden; D. N. Steenveld en J. H. Nieuwenhuijs Jr., Amsterdam; C. A. Broms Haarlem; J. D. Brand en J. T. van Essen, Amsterdam; C. C. Bakker, Hoorn; J. H. Klijn, Amsterdam; C P. F. ten Kuile P. J. Somers en J. J. W- Bijvoetallen te Haarlem H. K. KosterAmsterdam J. J. Vis, Zaan dam; H. Lohr, Haarlem; E. K. L. Schmulling, Leiden; H VirulijH. J. van Ark, G. A. Blits, allen te Haar lem; A. Spanjaard, Amsterdam; J. T. Vogel, Alkmaar; G. Dekker, Zaandam; T. J. Jaski, Amsterdam; A. F. P. van Son, Haarlem; W. de Geus Wzu., Alkmaar; M. Couzijn en H. Holst, Amsterdam; D A. Braakenbnrg en H. A. Hoeffelman, Haarlem; D. Graftdijk, Hoorn; P. J. R. van Huizen Haarlem; S. v. d. Molen, Zaandam; J. A. Brandon en H. K. Kaupmanu, Amsterdam; H J. Thai Larseu, Haarlem; mej. F. G. M. van Hettinga Tromp Hoorn; J. W. Hoeffelman, Haarlem; K. van Drunen, J. P. H. Kroon en I. G. Lippits, Hoorn; J. Akkerman, Zaandam; A. G, Schilham, 11. Mulder, Leiden, II. deRanitz, AmsterdamA. P. Petrie HaarlemD. A. Ayelts en M. Voorn Amsterdamen L. Mulder, Leiden. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 10 Aug. Simon de Vos en Antje Former, wede. Jan van de Poll. GEBOREN. 9 Aug. Cornelis Dirk Z. van Cornells Butter en Dirkje van der Molen. Carel Petrus HubertusZ. van Jozef Johannes Hofstee en Elisabeth Hanpe. 10 Geertruida Maria AliegondaD. van Johannes Antonius Gijsbertus Coppens en Anna Cornelia Gottmer. 11 Helena Maria GerardaD. van Albertus van Giezen en Agatha Maria Middeldorp.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3