~s*\ HERTHA. KERMIS. Feuilleton. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. V R IJ 1) A G 15 AUGUSTUS. Officieel Gedeelte. Amsterdamsche Brieven. ALRMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Binsd^g-, I>oii«lerC«g- en a&a&erdagavond .uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar /'®,8«; franco door het gshsele rijk ƒ1, De 3 nummers C,OB. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Burgemssbstse en Wethqubers van Alk maak brengen ter algetneene kennis, dat de kermis dit jaar wordt gehouden van HateMla® 23 tot ei; met 31 Augustus 18®» dat de regeling van de staanplaatsen en van hetgeen verder met de kermis in verband staat voortaan osagedragen is aan den commissaris wan politie; dat de 1 o td n:g voor staanplaatsen zal plaats hebben aan het p<ütie*-bïireau op W o.c.n s d a g 20 Augustus 1800's namiddags te 2 urendat op Maandag 1 September., des morgens, onmiddellijk mort worden aauCeva,nSen met hot af breken en opruimen der Kramen, tenten of uitstallingendat de straatmuziek zooveel mo gelijk beperkt en .aan regelmaat onderworpen zal worden; 'dat alle muziek .in of bij de draaimolens uiterlijk te twaalf uren dee -naöhfs geëindigd moet zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Am 1890. De Secretaris, 'NUHOUT VAN DER VEEN. De volgende personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie (afd. bevolking) ten spoedigste aan te melden: A. van Oosterbrugge laatste woonplaats Helder, tl;.rijtje van Dijk 3 Barradeel. Christina Johanna Balster Valburg. Arie Holtman Dijters Hoorn. Bürcemeestek <©n Wethouders van Alkmaar; Gezien artikel 240 .der algemeene .peditie-verordemug -wan.3 April 1889 (Gemeenteblad Mo. 15:) o. a. bepalende, dat de in onafge&ioten stoepen aanwezige regenbakken •van zoodanige afsluitingen voorzien meeten zijn ,als "hnijgemeester en wethouders, dit naodig achtende, voor dschrijven; Overwegende dat spersöteidene regenbakken, gelegen dn «onajgeslotöïs. stoepenniet van bekoorlijke afsluitingen voorzien zijn of gedekt zijn met plaatijzeren luiken, wier •toestand geheel onvoldoende is en waardoor gevaar ont staat voor de openbare veiligheid; Brengen tes* algemeene kennis, dat vóór l.Ctetober 189© voorschreven plaatijzeren luiken vervangen mseten wor den door harSsteenen randen ,met dito deksels die met de stoepen gelijk liggen of op zoodanige anders wijze in voor de openbare veiligheid ..voldoenden staat moeten worden gebracht al3 door burgemeester en wethouders wordt goedgekeurd, zullende na 1 October van gemeente wege daarover sehouw gehouden en tegen de ualatigen proces-verbaal opgemaakt wouden. Burgemeester Wethouders voornoemd Alkmaar A. J£A<X-AINE PONT. 12 Aug. 1890. De Secretaris, NUHDCT VAN DER VEEN. Ter gemeente-secretarie te Alkmaar worden vóór 19 Augustus a.s. inschrijvingsbilj.etten ingewacht voor eene partij oude school!»-®®!»®*1 en school schriften. Ter gemeente-secretarie is den 11 of 12 eene para- pi a i e blijven staan. De daarop reekfafeebbende kan haar terug bekomen. XXI. <Op de veiligheidstentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt is het mijnwezen uitstekend vertegenwoordigd. Het gebeele toon eelin een mijn herschapenis afge staan aan deze afdeelingdie de moeite eener rondwan deling ruimschoots beloont en veel leerzaams aanbiedt. Het uitgebreidst is de collectie van de domaniale mijnen te Kerkrade. Herhaaldelijk bevatten de couranten aller lei berichten omtrent ongelukkenbij het delven van miju&ehaehten ontstaanen niet zelden blijkt bet later dat deze moeten toegeschreven worden aan het ontbreken van de noodige voorzorgsmaatregelen. Het doet bet hol- landsehe baart goed dat deze eenige nederlandscbe steen kolenmijn waarvan overigens een derde gedeelte onder den duitscben bodem is gelegen bekend staat als een model van aanleg en exploitatie. Voortreffelijk wordt bier b.v. voor luchtverversching gezorgd een verbazend erroote ventilator zuigt bet giftige mijngas en bet gevaar lijke steenkolenstof voortdurend omboog, terwijl langs een andere schacht de frissche lucht naar binnen wordt geperst en door een uitgebreid stelsel van deuren tot in de verste boekjes en gaatjes wordt geleid. Bedenkt men, dat in de domaniale mijnen bet water van eene diepte van 260 meters naar boven gepompt moet worden dan blijft men met bewondering stilstaan voor bet model van de biervoor bestemde schacht met bijbehoorende pomp- inriebtingen. Zeer leerzaam is ook bet model van eene aitdelvingsscbacbt met kooi en veiligbeidstoestelwaar- ,door bij eventueel breken van het kabeltouw het naar 'beneden storten van de werklieden verhinderd wordt. De zelfwerkende schathfcafsluiting aan dit model tevens .aangebrachtdoet .de onmogelijkheid van bet afvallen van" menschen inzien. Hoort men de inspecteurs der mijmen dan bemerkt men tot zijne verbazingdat do grootste zwarigheid tegen het toepassen vau allerlei vei ligheidsmiddelen de werklieden zelf zijn, wier zorge loosheid niet verdreven wordt, al booren en lezen zij ook 350" zoo dikwijls van kameradendie door eigen onvoorzichtigheid een jammerlijke» dood onder den grond vonden. Daarom is het zalk een weldaad dat er ver schillende mijnlampen zijn uitgevonden die kunnen aan gestoken worden, zonder dat zij geopend worden, want in zeer vele gevallen gingen de mijnwerkers juist met dat aansteken zoo schandelijk roekeloos te werkalsof zij niet wisten dat bet mijngas ieder oogenblik met ont ploffing dreigt. Dezelfde zorg welke de eigenaars der domaniale mijnen aan hnn personeel bij hunne werkzaamheden wijden verlaat de arbeiders nietals zij het ongeluk hebben invalide te worden. Een kaart is aanwezig, die een over UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 56) HOOFDSTUK XXVII. Januari liep ten einde. In Rolandwiens arbeid - een schilderstuk met een rijkdom aan figuren, als bij nog nooit geschilderd bad, goed gevorderd was, ontwaakte nn de behoefte aan uitgaan en menschen zien evenals voorheen het verlangen naar ingespannen arbeid. iMenschen zien," zei bij op zekeren dag tot Hertha »is voor den echten kunstenaar noodzakelijk. De natuur verkwikt mijopwekking echter, scheppende kracht geeft mij de omgang met de duizenden en nogmaals duizenden mensehelijke gestalten die men de groote wereld noemt." Ofschoon Hertha niet het minste verlangen koesterde naar het afmattende verkeer in de salons der Rijkshoofd stad gedurende het seizoen betuigde zij terstond en op levendige wijze hare instemming met de wenschen van haar echtgenoot. Jazij verweet zich dat zij niet reeds veel eerder, toen Roland oogenschijnlijk verzadigd was van al haar liefdebetoon en zich veel te veel inspande op het denkbeeld was gekomen hem over te halen om weder verstrooiing te zoeken in den kringwaarin hij altijd gewoon was geweest zich te bewegen. Zij ver trouwde dat de afwisselende indrukken, die hij daar zou opdoen, niet anders dan eene gunstige uitwerking op zijn zenuwgestel zonden hebben en bevorderlijk zijn aan hun huiselijk geluk. Wanneer hij verzadigd was van het zien van zooveel onverschillige personen, zonden zijn gezellig tehuis en de teedere liefdedie hij daar vond hem te zicht geeft van de ontvangsten de uitgaven en het ka pitaal van het Fonds ter ondersteuning der arbeiders in dienst bij de domaniale mijnen te Kerkrade" van 1856 of tot het einde van 1889, waaruit o.a. blijkt, dat dit fonds p.m. 190 leden telt en een kapitaal van f 136.882.77) bezit. Graphische voorstellingen van de uitgekeerde pen sioenen van de betaalde genees- heel- en apothekers- kosten alsmede van de geldelijke tegemoetkomingen aan zieke arbeiders zijn welsprekende bewijzen van de uit stekende werking van dit ondersteuningsfonds. Behoeftige mijnwerkersdie zoozeer verminkt zijndat zij niet meer in staat zijn om iets voor hun huisgezin te ver dienen worden nog bovendien uit de Hulpkas" gehol pen waarvan het reglement op de tentoonstelling aan wezig is. Yan den inspecteur der domaniale mijnen, den heer jhr. vau Pelser-Berensbergvindt men modellen, van een hospitaal voor mijnwerkers met ziekenzaal, ope ratiezaal, badkamer enz., zooals die bij »Het vereenigd gezelschap voor kolenontginning in het Wormrevier" in gebruik zijnen van eene arbeiderswoning voor twee huisgezinnen uit het kolendistrict van Aken. Dit zoo- evengenoemdo svereenigde gezelschap" prijkte met een model (1 2000) in glas, voorstellende de geheele ontgin ning van do steenkolenmijnen in zijn gebied met opgave van de luchtwegende luchtschachten en de in bewer king zijnde kolenlagen. Het is jammer, dat wij met onze ruimte zuinig moeten zijn waardoor wij aan de brochure, waarin dit Wotter-Modell" beschreven wordt geene bijzonderheden daaromtrent kunnen ontleenen. Een goed begrip van de voorzorgsmaatregelen bij de ontgin ning van mijnen krijgt men ook door do inzending van het »Bergwerkgesellschaft Gneisenau te Derne bij Dort mund." Acht-en-vijftig schachten dezer mijnvereeniging zijn volgens een nieuw systeem van Kind-Chaudron ge boord en gecuveleerd, en het pleit zeker voor dit stelsel, dat geen enkele der werklieden daarbij een ernstig letsel bekomen heeft. Verscheidene ventilatoren bezorgen eene onberispelijke luchtververschinggoen kosten zijn dan ook ontzien om deze volkomen in orde te krijgen. De modellen van de zaal voor verongelukten, van de kleed- en badkamer voor arbeiders van do lampenkamer en van de woningen der beambten mogen gezien worden. Na hetgeen ik zooevon zeide zal men begrijpen, dat ik de mijnlamp van A. Merlin, die niet door den mijn werker kan geopend worden zonder dat zij uitgaat, met veel belangstelling heb bezichtigd. Als men de inzending van de weduwe Vertongen te Tormonde bekijkt krijgt men respect voor de dikte der kabeltouwen van aloëbast, staal en ijzerzooals die in de kolenmijnen gebruikt worden en waaronder zich één bevindt met een draag vermogen van 194 000 pond. Van den leerlooier Orban te Heroe (België) vindt men lederen kappen en hoeden uit één stukdie zoo hard zijndat een slag met een hamer al tamelijk krachtig moet zijn om er een deuk in te krijgen. De fabrikant Clonth te Nippes bij Keulen is door eene collectie kleedingstukken voor mijnwerkera vertegenwoordigddie zeer belangwekkend isevenals zijn compleet dnikercostunmwaarvan de doelmatigheid geroemd wordt. Eenigszins langer moeten wij stilstaan meer aantrekken; hij zon inzien, dat noch de kunst, noch de wereld in staat waren, om hem de hemelsche zalig heid van eertijds te vergoeden. Ach dan keerden ook wel die heerlijke schemeruurtjes terug, waarvan de her innering haar thans nog eene huivering door de leden joeg en de voormiddagen in het ateliertoen het scheppend genie zich daar nog niet als alleenheerscher had doen gelden, toen Roland nog oogen had voor hare onvolmaaktheden ooren voor haar gebabbel en lippen lippen voorDe volgende weken werden verdeeld tusschen arbeid en vermaken buitenshuis. Helaas De gevolgen beantwoordden niet geheel aan Hertha's ver wachting. Thans eerst vond Roland tijd tot kalme over denking. Het scheen wel, dat de aan vrijheid gewende vogel te lang in eene kooi had gezetenmet breed ontplooide wieken verhief hij zich boven bergen en dalen, wiegde zich in het koesterende licht der zon en spotte met alle pogingen, om hem te vangen. In de salons van de hoofdstad verwende men den kunstenaar tot in het belachelijke. Iedereen bracht hem hulde, iedereen achtte zich gelukkig een woordeen groeteen blik van hem op te" vangen en de dames stonden daarbij in de eerste rijen. En o er waren zoo vele schoone, bekoorlijke vrouwen in deze salons, jeugdige vrouwen, vol levenslust, en allen te zamen trachtten hem te hullen in eene lichtende wolk van heimelijke aanbidding. Hoe stiller Hertha bij het aanschouwen van deze haar ongepast schijnende dweeperij werd, hoe ernstiger zij bij hunne tehuiskomst of den volgenden morgen keek hoe meer hem het contrast in het oog viel tusschen haar bleek gelaat en den schitterenden glans van al die dames, die hij niet anders zag dan in de opgewektste, vroolijkste stemming, in de prachtigste toiletten en in den stralen glans van kaarsen en kronen. »Wat scheelt u toch?" vroeg hij meermalen en schudde dan ongeduldig het hoofd. Wat kijkt gij zonderling Mij dunkt dat gij mager wordt.... en uwe oogen liggen zoo diep. Gij moet wat meer melk drinken en vóór alles meer vleesch eten Wat neemt gij daar weder eene belachelijk kleine portieDaarvan kan een mensch niet leven. Gij zijt toch waarachtig nog niet op een leeftijd om nn al de vleugels te laten hangenLet eens op freule Claudine! Die bloeit als eene roos in Juni en wordt al zesentwintig »Ja, Claudine Hertha bedoelde met dien uitroep Claudine heeft ook geen zorgen, geen geheim verdriet; ik daarentegen moet het geduldig aanzien, hoe de man, dien ik zoo afgodisch bemin, den geheolen avond slechts oogen heeft voor anderen, voor gelukkiger schepselen en zich zoo goed als in het geheel niet om zijne vrouw bekommert Roland Kessinger had thans zooals hij het zoo naïef mogelijk uitdrukte, zijne vlammen", dat wil zeggen, zijne vrouwelijke idealen van het oogenblik, wier schooD- heid en lieftalligheid hij zonder mededoogen in Hertha's tegenwoordigheid op de meest overdreven wijze roemde, totdat de betoovering verbroken werd en eene andere meestal een contrastde koningin somtijds van één dag van den troon stiet. Eerst was het freule Claudine, voor wier «prachtig incarnaat" hij in geestdrift geraakte. Vroeger had hij dat zoo niet opgemerktdoch thans straalde hij in hare tegenwoordigheid als een gelukkige bruidegom, die zijne bruid in de armen drukt. Claudine von Gassier voelde zich in den aanvang zeer gestreeld door zijne opmerk zaamheid, die zij op de meest onschuldige wijze aannam; maar toen hij wat al te bond werd en men" hatelijke toespelingen begon te maken, die haar ter oore kwamen, liet zij hem beleefd, maar toch met onmiskenbare duide lijkheid gevoelendat eene voortzetting van zulk eene aanbidding haar hoogst onaangenaam was. Nu kwam eene achtienjarige zweedsche Gerda Hid- deberg, aan de beurt. Het jonge meisje, meegesleept door eene zekere toovermacht, die van zijn persoon scheen uit te gaan was verrukt van haar aanbidder en straalde van geluk, totdat zij merkwaardig, eerst bij de vierde ontmoeting vernam, dat Roland Kessinger gehuwd en dat die mooiehleeke dame met die donkere rozen in het haar, ginds bij dien pilaar, zijne vrouw was. »Het is schandelijk!" vertelde zij onder tranen aan

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1