Stads-Berichten. Markt- en Beursberichten. Omtrent de uitbreiding van de weezeninrichting te IS eerboscb deelt de directeur het volgende mede Hoeveel is hier te zien voor hen, die belang'stellen in het lot van ouderlooze kinderen, Alleeu een blik op de honderden weezen, die, hoewel eenvoudig, toch netjes gekleed, tusschen de huizen zich vermaken of onder het lommer van boomen ot struiken in het gras een schaduw rijk plekje hebben opgezocht, om het volle genot van het geldersche buitenleven te kunnen smaken, moet reeds het hart met blijdschap vervullen. Kreupele kinderen sommige zelfs maar met één been, daar zij het andere vóór hunne komst op Neerbosch hebben moeten missen, andere, die ternauwornood kunnen loopen door vergroeiing of verlamming hunner ledematen, zijn zoo vroolijk alsof er geen lijden in de wereld bestaat en zij zelfs er niets van ondervonden hebben. Vóór 27 jaren was van alles wat het oog thans aan schouwt, niets te zien. Ternauwernood kon men het pad vinden tusschen de struiken en bosschen door, waar nu de breede rijweg looptdie naar de weeshuizen voert. Daar staan thans lommerrijke boomen, als: eiken, beuken olmen, linden, populieren, accacia's enz. die verschillende lanen vormen; voorts allerlei vruchtboomen, als, appelen, vooral peren, pruimen en kersen, met die welke geplant zijn in de verschillende boomgaardenten getale van meer dan 1400 stammen en die nu reeds veel vrucht geven. Allerlei groenten, zelfs de fijnste, vt orden in do tuinen van de weeshuizen verbouwd. Groote velden met tuin- en andere boonen, erwten, bieten, kool, aard appelen en daarbij uitgestrekte korenvelden, waar rogge, taiwe, haver, klaver enz. geteeld worden, zijn rondom of nabij de weesinrichting gelegen. Tien groote wees huizen zijn gebonwd en op de tweede verdiepingen zijn de slaapzalen ten getale van 16 voor de bijna 1000 weezen. De benedengedeelten der huizen bevatten school lokalen eetzalen, naai- en breischolen voor de weezen. Behalve deze weeshuizen, vindt men er nog gebouwen voor eene uitgebreide drukkerij, letterzetterij, stereotiep- inrichting eenen grooten timmermanswinkelmeubel makerij boekbinderijsmederij en ververijterwijl ook een metselaar aan de inrichting is verbonden om de jongens in dit vak op te leiden. Op deze werkinrich ting zijn thans 200 jongens geplaatst, die een handwerk leeren. Ook de boerderij is groot en belangrijk uitgebreid. Zes paarden zijn er noodig voor den landbouw. De vee stapel is uitgebreid tot 50 stuks hoornvee, met 32 var- keus en 120 kippen. De tuinderij is op zeer uitgebreide schaal ingericht en voorziet de bevolking van meer dan 1000 personen van de noodige groenten. Op de scholen gaan nu 500 kinderen. De weeshuizen vormen te zamen een dorp, waartusschen de woningen zijn gelegen van den directeur en het helpend personeel. De weezenkapel bevat groote kelders, die tot berging van winterprovisie zijn ingericht, en waarin 2000 mud. aardappelen kunnen worden geborgen. Met het afwerken van het elfde weeshuis is men druk bezig, doch voor de meubileering zijn nog honderden guldens noodig; tot bereiking van dit doel zal in het laatst van dit jaar te Rotterdam een bazaar gehouden worden. In Frankrijk schijnt de wet tegen de knoeierij in den boterhandel volstrekt niet aan de verwachting te beant woorden. Zij heeft de uitbreiding der margarine-fabri- catie niet gehinderdomdat zij de knoeierij in den binnenlandschen en den exporthandel niet heeft kunnen beteugelen die de levensquaestie, de raison d'etre dier industrie schijnt te wezen. De regeering werd bestormd met ontelbare adressen, alle aandringende op verscherpte en afdoende maat regelen. Meer dan 90,000 belanghebbenden hebben die adressen onderteekend, en de zaak zal spoedig in behan deling worden genomen, wijl de Kamer van afgevaardigden ze urgent heeft verklaard. De heer Clusert heeft een volledig wetsontwerp geredigeerd, hetwelk in zijn geheel en met algeheele instemming door prof. Léze afgedrukt wordt in zijn weekblad «l'Indcstrie laitière". Daarin wordt o. a. voorgesteld dat margarine oleo margarine en soortgelijke graisses alimentaires, dienende als surrogaten van de natuurboter, alsmede alle mengsels van boter, met margarine enz. of met oliën, onverschillig in welke verhoudingniet mogen worden ingevoerd noch in den handel gebrachtof in winkels verkocht tenzij genoemde zelfstandigheden vooraf worden gekleurd (couleur voyante). Gele nuances mogen daartoe niet worden gebezigd; voorts dat geen handelaar in boter vetwaren in zijne fabriek, magazijn of winkel mag hebben en omgekeerd geene boter aanwezig mag zijn in de winkels, magazijnen^ of fabrieken van handelaren in margarine oleomargarine of gemengde boter. De arrond.-rechtbank alhier heeft de volgende alphabetische lijsten ter aanbeveling opgemaakt a. ter vervulling van de vacature van rechter in dat college de heeren mr. E. R. E. Brants, substituut-grif fier bij de an -rechtbank te Breda mr. J. J. Gockinga, rechter-plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te 's Gra- venhage en commies bij het departement van financiën; en mr. J. H. van Meurs, substituut-griffier bij de arr. rechtbank te 's Hertogenbosch b. ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Helder: de heeren jhr. mr. J. L Stern, kanton- rechter-plaatsvervanger en advocaat te Rotterdam mr. F. J. G. van Trichtgriffier bij het kantongerecht te Groenlooen mr. J. A. Wijers, griffier bij het kanton gerecht te Enschede c. ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Medcmbllk: de heeren mr. A. Maclaine Pont, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten te Hoorn en Medemblikmr. F. J. G. van Trichtgriffier bij het kantongerecht te Groenlooen mr. F. van Bredehoff de Yicq van Oosthuizen, griffier bij het kantongerecht te Purmerend. Heden, zondag, zal, naar men ons verzocht mede te deelenin de kerk der evang. lutli gemeente alhier geene godsdienstoefening worden gehouden. Van den 9 tot en met den 15 Aug. zijn 486 baden aan de lmd- en zweminrichting genomenwaarvan 92 door dames en 115 door onvermogenden. Drukste dag den 13 met 116 baden. Door het stedelijk muziekkorps zullen op ZONDAG 17 AUG. 1890, des avonds tii uur, in den Stadshoutde navolgende stukken worden uitgevoerd 1 »En promenade", pas redoublé v. H Reuland2. Ouverture zum Drama «Rosamunde", v. Fr. Schubert; 3a. «Morceau obligato", pour cornet a piston v. F. v. Suppéb. «Chants d' hyménée", suite de valses, v. Alph. Czibulka4. Fantaisie op motieven uit de opéra «Mig- non", v. A. Thomas 5. Ouverture zu «Berlin wie es weint und lacht", v. Conradi6. Fantaisie burlesque sur des motifs de l'opéra Kosiki" v. Ch. Lecocq; la. «Die Ehre Gottes in der Natur", Hymne v. L. v. Beethovenb. «Marche Turque", v. L. Guillaume8. Potpourri über moderne Melodienv. L. Gartner. Door het Muziekgezelschap „Ceacilia" zullen op DINSDAG 19 AUG. 1890, des avonds uur, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd: 1. «Concours-marseh" v. J. M. Otto2. Ouverture Gartenfest", v. M. Carl3. a. «Hoch auf den Bergen", b. «An die Heimath", liederen voor cornet a pistons, v. L Lande c. «Schottischer Hoehzeitmarsch", v. W. Chris- tern 4. «Anna Maria", Walzer v. L. A. Schouten; 5. »Kurz und erbaulich", humoristischer Potpourri v. M. Schreiner; 6. «Neerlands Invalide", marsch v. B. Wolff; 7. Ouverture «Die Süngerfahrt", v. Conrad; 8. «Soldaten- Leben", retraite autrichienne v. Kéler Béla9. a. «Mau- dolinen Polka", voor strijkinstrumenten v. L. C. Desormes; b. «Herzensdieb", Heiteres Tonstück v. Will. Popp10. Aus dem Volke", potpourri v. A. Schreiner. Ter gemeente-secretarie is den 11 of 12 eene pai-apluic blijven staan. De daarop rechthebbende kan haar terug bekomen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 14 Aug. I etrus Jacobus Johannes, Z. van Lucas Hofman en Gerritje Roos. OVERLEDEN. 14 Aug. Margaretha Maria, D van Johannes Frederik 1 las en Helena Geertruida Fransen, 10 weken. 15 Immetje Hagelmann, wed. van Dirk Knijper, 71 j. en bijna 7 m. e 15 Kleine kaas f 29commissie 26,50, middelbare f 26,aangevoerd 443> stapels wegende 129259 K.G. Op de graanmarkt worden aangevoerd 1208 mudden. Rogge f 5.75 a 6,25, Gerst f 4 a 5,50, id. chev. f 5.60 a 6 haver f 4 a 4,8 7j, bruine Boonen f 10 a 11, Koolzaad l .Aa ö7a0Karweizaad f 8,25 a 8,75, Erwten: vale f 9,50 a 10 per mud. 16 Aug. Aangevoerd 1 paard 70 20 koeien en ossen 140 a 250 26 nuchtere kalveren 8 a 22 48 schapen 12 a 24,146 lammeren 11 a 17, 125 magere' varkens 17 a 23 256 biggen 7,50 a 10, 6 bokken en geiten 4 a 9, Boter per kop ('s middags 12 uur) 0,70 a 0,85, eieren 3.50 a 4, AMSTERDAM 15 Aug. Aardappelen geld. blauwe f 1,80 a 2,—, dito kralen f 2.40 a 2.60, Muizen f3,20 a 3,40 katwijker zand f 3,a 5,Hillegommer zand f 1,50 a 4,50, Haarlemmer'zand f 0,90, Fr. saaiers f 1,10 a 1.40, dito Dokkummer jammen 2.25 a 2,60, alles per mud. 15 Aug. Petroleum zeer vast. Amer. loco f8,10, Oct.- Dec. f 8.20 E., Cons, f 9,25 Nobel onveranderd. Raapkoeken f 52 a 80, Lijnkoeken f 7,25 a 11. DELFT 14 Aug. Boter per kwart vat 42 a 56 Aangevoerd 883 achtste en 83 zestiende vaten. Samen 18490 P. EDAM 14 Aug. Aangevoerd 205 stukken boter/1,15 1,20 per P., kipeieren 3 a 3,75 per 100. HOORN 14 Aug. Kleine kaas f 31, commissie f 25. Aangevoerd 299 stapels, wegende 86890 P. 13 Aug. Op de paardenmarkt werden aangevoerd 170 Paarden en 4 Veulens. De handel was levendig en de prijzen waren hoog. 15 Aug Aangevoerd 350 schapen 20 a 32 per stuk. Handel zeer vlug. HOORN 16 Aug. Aangevoerd tarwe f 8- a 8,50 gerst f 5 a 5,50. haver 4,75 a 5, groene dito 10,50 a 12, grauwe dito 11,75 a 14, vale dito 11,50 a 13, bruine boonen/12,50, a 13, karweizaad 8,50 a 9,50, 9 paarden 80 a 25086 schapen 24 a 30 35 lammeren 14 a 18, 6 kalveren 13 a 2049 var- kens 12 a 24 80 biggen 5 a 9 4500 kippeneieren f 3,50 a 4, 1375 koppen boter f 0,55 a 0,57 per kop. LEIDEN 15 Aug. Aangevoerd 4 paarden f 25 a 70, 60 stieren f 75 a 260, 71 kalf- en melkkoeien f 100 a 272, 48 geldekoeien f 98 a 242, 130 vette ossen en koeien f 148 a 29514 graskalveren f 22 a 47 50 vette kalveren f 36 a 70 23 nucht. kalveren f 9 a 21. 580 vette schapen f 23 a 32, 882 weide-schapen f 14 a 28, 352 lammeren 15 a 23 110 magere var kens f 17 a 35, 210 biggen f 10 a 16. MEP PEL 14 Aug. Boter per V» vat le soort 21,—, 2e soort 19,—, 3e soort 17,—, per P. a 1.03 a 1,20. Aangevoerd 10000 P. LEEUWARDEN 15 Aug. Boter. Prijs le soort ƒ41,— Aangevoerd 945 kwart, 160 achtste en 30 zestiende vaten. SCHIEDAM 9 Aug Moutwijn f 10, Jenever f 15,50. Amst. proef f 16,75. ZAAN DAM 7 Aug. Kleine kaas f 25,aangevoerd 33 stapels. ZWOLLE 15 Aug. Boter per achtste vat f 20,50 a 22,50, per pond f 0,90 a 1,15. LONDEN 14 Aug. Aangevoerd 700 runderen 2.4-4.9, 6000 3chapen en lammeren 4.6 170 kalveren 3.4-5.4' 100 varkens 2.4-4.2. eiken morgen met Hertha eene wandeling, zat dan uren lang uit te rusten op eene bank in den tuin van het hotel, van waar men beschut door een paar prachtige platanen, een heerlijk uitzicht had over het groenachtig schitterende meer, en schonk aan de logé's niet de minste aandachtTrouwens, het was niet der moeite waard Behalve eenige jeugdige engelsche meisjes, wier onbeha gelijkheid een schril contrast vormde met de prachtige natuur, waren er slechts eenige oudere dames van zestig tot tachtig jaar gelogeerd; de heeren zagen er zóó ver velend en burgerlijk uit, dat Roland hen met opzet ont week en blijde was wanneer de oude handelsraad uit Dusseldorf niet op den inval kwam om hem over de vermoedelijke weersgesteldheid van de eerstvolgende dagen te raadplegen. Hertha was op het punt om verzoend te raken met hetgeen zij in den afgeloopen winter had ondervonden. Roland was weder de oude. Neen, toch niet geheelde verrukking van de eerste maanden washelaasver dwenen. Maar, dat was zeker een natuurlijk gevolg van den loop der dingen. Het kon niet eeuwig lente blijven. Zij voelde het zelve, dat het dwaas was te wenschen, de wittebroodsweken tot in het oneindige te rekken Eén ding was zekerRoland's gedachten waren tot haar teruggekeerd. Te zamen genoten zij van de goddelijke schoonheid der natuur, die, nu eens liefelijk, dan weder grootsch, hen telkens opnieuw trof; inniger en vertrouwe lijker spraken zij over het verleden dat achter dien vreeselijken tijd van spanning gelegen was, en aangezien Hertha er weder frisscher en bloeiender begon uit te zien en haar ouden levenslust terugkreeg, behaalden de vroe gere indrukken ook bij Roland weder de overhand en kuste hij meermalen, teeder als voorheen, de lichtbruine lokken van zijn tooverprinsesje. Helaas Hertha's onbekommerd geluk duurde slechts korten tijd. Tegen het einde van Juli verlieten zij Gersau en begaven zich naar Norderney. Dokter Steinmann had zijn zwager zeebaden voorgeschreven; bovendien dweepte Roland met de zee en met het bonte, woelige leven aan het strand. In de dagen toen hij zonder eenigen troost gewanhoopt had aan de mogelijkheid om ooit Hertha de zijne te noemenhadden de Noordzeebaden met hunne drukte en beweging hem zijne ellende ten halve doen vergeten. Thans moest Norderney hem schadeloos stellen voor het eentonigeafgelegene zwitsersche hótelwant in het begin van de vijfde week reeds hing hem zoo als hij het op zijne forsche manier uitdrukte alles reeds lang de keel uitgeheel Gersau, de Dusseldorfsche handelsraad incluis. Op Norderney was Roland Kessinger reeds na weinige dagen het gevierde midden van een geheelen stoet van jonge dames. Het meest echter werd zijne belangstelling opgewekt door een twintigjarig meisje uit Oost-Pruisen. Hertha die zich in den aanvang pijnlijk getroffen had gevoeld schikte zich spoedig in haar lot. Deze buien duurden zij wist het immers bij ondervinding nooit langer dan noodig wasom het ijdeleonvoorzichtige meisje, dat zich als het ware aan den «goddelijken maestro" opdrong, in opspraak te brengen Zij zelve, de vrouw van den vergoden kunstenaar, werd bij deze physiognomische studiën veronachtzaamd, maar dat lag nu, naar het scheen, eenmaal in het karakter van dien buitengewonen man, die zich alles en moer nog mocht veroorloven, dien men, toch telkens weder betooverend vond, die zijne grootste fouten goedmaakte met een enkel, beminnelijk lachje Zij loosde daarom nu en dan een diepen zucht en liet hem zijn gang gaan. Eén ding echter veroorzaakte baar werkelijk verdriet dat Roland namelijk bij den dag ongeduldiger werd tegen haar Max; dat het hem meer en meer begon te vervelen zelfs maar gedurende ééne minuut vader te zijn; ja, dat hij op zekeren dag openlijk aan zijne ontevredenheid lucht gaf en zei, dat die kleine rustverstoorder even goed met juffrouw Stadler thuis had kunnen blijven Wat had hij toch tegen het armeonschuldige kind Hertha kende Roland's ziekelijke ijverzucht, waaraan hij vroeger in de meest onheusche uitdrukkingen lucht had gegeven. Zij herinnerde zich hoe dikwijls hij haar had verweten, dat zij niet op hem had gewacht, dat zij reeds aan een ander had toebehoord, dat de heerlijkste poësie van zijn geluk hem ontnomen was. En die Max liep daar nu voortdurend rond als eene bespotting van den »tweeden papa", die zich niet ontzag uit een glas te drinken, dat ook zijn voorganger aan de lippen had gebrachtOn telbare variatiën had hij op dit thema gemaaktMaar dat was lang geleden Het scheen, dat hij het dwaze van deze klachten had ingezien Of was zijne stil zwijgendheid slechts een bewijs van toenemende onver schilligheid In elk geval gaf zij de voorkeur aan de hevigste luid uitgesproken verwijten boven die onver klaarbare prikkelbaarheid. Misschien had Roland slechts een voorwerp noodig om zijne verbittering op te koelen,•- want dat eene toenemende verbittering zich van hem had meester gemaakt, dat was niet te loochenen. Hij voelde zich onbevredigd hij miste zijn werk en wellicht nog ietswaarvan hij zich zeiven echter slechts eene duistere voorstelling kon maken Op zekeren dag in Juli het was heerlijk weder zaten zij met hun drieën Roland Hertha en Max op een afgelegen plekje, vreedzaam, idyllisch, zooals in den aanvang van hunne wolkeloozegelukkige dagen toen zij te zamen in het gezellige, poëtische atelier meer ge dweept hadden dan geschilderd. Roland, die het onmo gelijk langer had kunnen uithoudenwassedert een kwartier ongeveerbezig eenige verrassende kleuren effecten van de zee en den zonnigen hemel met breede penseelstreken op het doek terug te geven. Hij verkeerde in een buitengewoon opgewekte stemming; de schets ge lukte boven verwachting en bovendien zij was uit stekend geschikt voor eene nieuwe, grootsche compositie, waarvan hij het denkbeeld, tegen alle voorschriften van zijn medicus, sedert het begin van de maand met zich omdroeg. Daar stiet de knaap, die genoeglijk in het warme zand zat te spelen, bij ongeluk tegen den ezel, en het lichte, houten ding viel op den grond. Toen Roland, bleek van toorn, de bijna voltooide schets opraapte, was deze geheel bedorven. «Ellendige bengel!" riep hij met donderende stem, pakte den knaap bij zijne kuif, ongeveer zooals men een weerspannigen hond bij het nekvel neemt, schudde hem eenige malen heen en weer en gaf hem daarna met de gebalde vuist een slag in het aangezicht, zoodat er ter stond een straal helder bloed te voorschijn kwam. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2