IJkkantoor. 1 KERMIS. te Alkmaar, No. 98* Twee en Negentigste Jaargang. 1890. ZONDAG 17 AUGUSTUS. TWEEDE BLAD. Offitiëel Gedeelte. GROOTE PAARDENMARKT Overdracht van vastgoed. Buitenland. - ALKMAARSCHE COURANT. Bcrgemf.estf.ii en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van bolangkebbenden datnn do herijk in de buitengemeenten afgeloopen ishet ijkkantoor alhier, te beginnen met 18 Augustus o.k., weder ge regeld geopend zal zijn eiken maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, van dos voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 8 Aug. 1890. De Secretaris, NÜHOUT VAN DEK VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de kermis dit jaar wordt gehouden van Zaterdag 33 tot en met 31 Augustus 189© dat de regeling van de staanplaatsen en van hetgeen verder met de kermis in verband staat voortaan opgedragen is aan den commissaris van politie; dat de loting voor staanplaatsen zal plaats hebben aan het politie-bureau op Woensdag 20 Augustus 1890, 's namiddags te 2 uren; dat op Maandag 1 Septemberdes morgens, onmiddellijk moet worden aangevangen met het afbreken en opruimen der kramen, tenten of uitstallingen dat de straatmuziek zooveel mo gelijk boperkt en aan regelmaat onderworpen zal worden; dat alle muziek in of bij de draaimolens uiterlijk te twaalf uren des nachts geëindigd moet zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Aug. 1890. De Secretaris, NUHOÜT VAN DER VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar; Gezien artikel 240 der algemeene politie-verordening van 3 April 1889 (Gemeenteblad No. 15) o. a. bepalende, dat de in onafgesloten stoepen aanwezige regenbakken van zoodanige afsluitingen voorzien moeten zijn als burgemeester en wethouders, dit noodig achtende, voor schrijven; Overwegende dat verscheidene regenbakken, gelegen in onafgesloten stoepenniet van behoorlijke afsluitingen voorzien zijn of gedekt zijn met plaatijzeren luiken, wier toestand geheel onvoldoende is en waardoor gevaar ont staat voor de openbare veiligheid; Brengen ter algemeene kennis, dat vóór 1 October 1890 voorschreven plaatijzeren luiken vervangen moeten wor den door hardsteenen randen met dito deksels die met de stoepen gelijk liggen of op zoodanige andere wijze in voor de openbare veiligheid voldoenden staat moeten worden gebracht als door burgemeester en wethouders wordt goedgekeurd, zullende na 1 October van gemeente wege daarover schouw gehouden en tegen de nalatigen proces-ver baal opgemaakt worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Aug. 1890. De Secretaris NUHOÜT VAN DER VEEN. Ter gemeente-secretarie te Alkmaar worden vóór 19 Augustus a.s. inschrijvingsbil jetten ingewacht voor eene partij oude schoolboeken en school schriften. Het feit, dat in Australiëja zelfs in Nieuw Zeeland rechtsinstituten bestaan die men met geringe wijziging zoude kunnen overnemenen waarvan het practische nut, vooral voor eene bevolking wier voornaamste bron van inkomsten de landbouw is, moeielijk kan worden betwijfeldkan niet anders dan eenige verwondering wekken, indien men bedenkt, dat de rechtswetenschap in ons vaderland een geliefkoosd studievak is en door zeer velen wordt beoefend. Het feit kan evenwol niet worden geloochend in Zuid Australië, Queensland, Victoria, Nieuw Zuid Wales, in Britsch ColumbiaTasmania, Nieuw Zeeland, Tidzji- eilanden en in andere engelsche koloniën, werd achter eenvolgens een stelsel van wetgevingbetreffende do overdracht van vastgoed, in werking gebracht, waaraan het onmiskenbare voordeel verbonden is dat men bijna even gemakkelijk en spoedig onroerond goed kan koopen en verkoopen als ten ontzont effecten of wissels. Wij bedoelen het Torrens-stelsel of zooals de officiëele titel der wet in Zuid-Australië luidt: «The Real Property Act." Ofschoon het oogenschijnlijk vreemd isdat in een werelddeelhetwelk velen zich nog voorstellen als een woesten uithoek der aarde, waar de ontginning van den grond eerst onlangs is begonnen door pioniersgoud zoekers en uitgeworpenen uit onze maatschappijeene oplossing van een vraagstuk werd gegeven die door vooruitstrevende in onze wijze oude wereld voor eene illusie werd gehouden ligt de verklaring van dit ver schijnsel min of meer voor de hand. Daaraan do andere zijde van den aardbol stroom den Europeanen van vorschillenden landaard, mot uit- eenloopende rechtsbegrippen samen. Snel vermenigvul digde zich de bevolking, die overal aan de ontginning van den grond toogsteden werden gestichtindustrie en wereldhandel ontwikkelden zich met ongeloofelijke snelheid. Daar in dien buitengewonen toestand gevoelde de nijvere bevolking grootere behoefte dan elders be halve aan rechtszekerheidaan een vrijen en gemakke- lijken omzet, ook van onroerende goederen en word alle aandacht gericht op hetgeen eenvoudig en practisch was. Diepzinnige bespiegelingen en wijsgeerige theoriën werden niet van overwegend belang geacht en konden noodige wetswijzigingen niet beletten. Daar werden de lastige vormen en vooroordeelen van het moederland gemakkelijk afgeschud en was voor de ingrijpende hervorming van een rechtsinstituut slechts noodigeen energiek manmet ruimen blik en practi- schen zindie zich de kwalen van het oude stelsel hel der voor oogen stelde, die aan het onbestemd verlangen naar eene ingrijpende verbetering uiting gaf en die zich door aanvankelijke tegenspoed en tegenwerking niet liet afschrikken. Zulk een man was Robert Torrenszoon van den kolonel Torrens een der stichters van do kolonie Zuid Australië. Hoewel het bij eene beperkte ruimte ondoenlijk is, om een eenigzins volledig overzicht van het Torrensstelsel te geven, kan het beginsel daarvan mot weinige woorden, die wij ontleoneu aan het onlangs verschenen en zeer lezenswaardige werk van den heer J. Boer Hz. (1) worden samengevat. «In de hoofdplaats van elke kolonie word teen bureau van het grondregistor gehouden door een rechterlijk ambtenaardien men ter onderscheiding van onzen hypotheekbewaarderdirecteur van het grondregister kan noemen. Ieder eigenaar heeft het recht om zijno onroerende goederen in dit register te doen inschrijven (het recht, de bevoegdheid, niet de verplichting.) Bij do inschrijving betaalt de eigenaar eene geringe som voor een assuran- tiofonds, waardoor ieder, die door do werking der Tor- renswet, buiten zijn toedoen door vergissing of bedrog, schade lijdt, in staat gesteld wordt eene schadevergoe ding te ontvangen. Iedere bezitting, onder de Torrenswet geplaatst, heeft een artikel in het grondregister. Een duplicaat van het artikel vormt een bewijsstuk een certificaatdat in handen van den eigenaar berust en dat behoorlijk van de handteekening en het zegel van den directeur voorzien als volledig beivijs in rechte geldt, ja zelfs op enkele uitzonderingen na, onaantastbaar is. Behalve de naam van den eigenaar zijn in het certificaat vermeld de hypotheken en andere zakelijke rechten en lasten met hunnen rang, de ouderdom van betrokken minderjarige eigenaars, of de oorzaak een er andere reden van onbekwaamheid, voor zoover die bekend is. De ligging van het onroerend goed moet nauwkeurig omschreven en de vorm er van op het certificaat worden aangeduid door een kaartje, waarin de maten van het grondstuk zijn vermeld. Het certificaat bewijst niet slechts het eigendomsrecht, maar het vertegenwoordigt het onroerend goed zoodat door de overgifte van het certificaat het goed zelf geacht wordt overtegaan met dien verstande echterdat voor de geldigheid van dien overgang tegenover derden eene aanteekening in het register noodig is. Voor de overdracht van een certificaat wordt eene acte opgemaakt volgens een bij de wet vastgesteld formulier, dat slechts ingevuld behoeft te worden die acte wordt met het certificaat aan den directeur opgezonden." Indien ik echter mijne geheele bezitting aan n verkoop, dan schrijf ik op het certificaat zelfde overdrachtbij wijze van endossement evenals op onze wissels. De echtheid van mijne handteekening en mijne be kwaamheid worden orkenddoor eene verklaring van een notaris of openbaren ambtenaardie daartoe de be voegdheid heeft. Hypotheek kan worden verleend door in pandgeving van hot certificaat. Het behoeft niet te worden betoogd welk voordeel het voor den grondeigenaar, die tijdelijk behoefte heeft aan bedrijfskapitaaloplevertom op deze eenvoudige wijze hypothecair crediet te kunnen verkrijgen. De pandhouder kan zijn hypotheekrecht bovendien ver zekeren door een verbod beteekend aan den directeur van het grondregister. De directeur mag, nadat zulk een verbod is gedaan, geene rechtshandeling boeken, alvorens den pandhoudor daarmede in kennis te hebben gesteld. Doch wij behoeven niet in bijzonderheden te treden om te doen uitkomen, dat het stelsel aanbeveling verdient. Niet alleen heeft het 't groote voordeel, dat ieder zijne eigen zaken kan behandelen dat de overgang van het goed gemakkelijk en spoedig plaats heeft, maar ook dat de rechtszekerheid beter gewaarborgd is dan bij ons. Do vorkooper bewijst zijn recht on zijne identiteit door vertooning van het certificaat. Do kooper weet wat hij koopthij weet de lastendie op het goed rus ten de hypothekonde groottede grenzen de juiste ligging enz. Diefstal van certificaten behoeft men niet te vreezen deze zou veel gevaarlijker zijn dan die van effecten. Verbrandt het grondregister, dan zal men gemakkelijk een nieuw register kunnen samenstellen omdat de cer tificaten gelijkluidend zijn met den inhoud van het grond register. Wil men eenig onroerond goed koopen of wil men het als onderpand voor eene geldleening aannemendan kan men steeds van den directeur per brief of per tele gram, inlichtingen verkrijgen, die officiëel zijn. Want indien aan den titel iets ontbreekt, (en men doel voorzichtig daarnaar to informeeren) dan is dit hekend aan het kantoor van het grondregister in zoo danig geval zou het certificaat niet kunnen worden over geboekt. Doch heeft eenmaal de overboeking plaats gehad en ben ik in het bezit van het bewijsstuk dan staat het eigendomsrecht ook vast. Het is onaantastbaar. Volgens onze wetgeving is dit niet zoo onze kada strale boekhouding is negatief. Zooals door de Rechtbank van Gorinckom (vonnis 12 November 1861)terecht beslist werd is bij geeuerlei wetsbepalingen aan kadastrale aanduidingen de bewijs kracht toegekend om eigendomsrechten te geven of te ontnemen. Ons kadaster heeft ten doel (terwijl hot tevens strekt tot uitvoering en handhaving van ons hypotheekstelsel), de gelijkmatige verdeeling der grondbelasting over de belastingschuldigen te bevorderen en de heffing van do rechten van registratie en successie gemakkelijk te maken. Het is niet eenvoudig om de negatievo eigenschappen van ons kadastraal stelsel duidelijk te maken. Misschien ondervond Ilildebrand bij het schrijven der Camera Obs- cnra eene dergelijke moeielijkheidtoen hij sommige negatieve eigenschappen van den Noordhollandschen land man wilde aantoonen. Bekend is hoe de geestige schrijver zich er op de vol gende wijze uitredt: «Vraagt gij of hij een ijverige kerel is Ik antwoord hij past op zijn spul. Vraagt gij of hij gorogeld leeft antwoord hij drinkt alleen op marktdagen en kermissen. Is hij een ophakker en een smijter Nooit als hij nuck- teren is. Is hij eerlijk Hij melkt geen andermans koeien uit. Is hij barmhartig Hij is goed voor zijn heesten. Heeft hij zijne vrouw lief? «Der is gien beter keezer." Bemint hij zijne kinderen Ze krijgen dikke stukken en de «miester mot ze niet om het hoofd sleen." Op diezelfde wijze zou men moeten antwoorden, indien ons vragen gedaan werden over het kadastraal stelsel. Vraagt gij of de regeling bijzonder slechts is Ik antwoord een barer schaduwzijden is dat do wet niet de minste waarborgen stolt, noch voor de inwendige geldigheid, noch voor de uitwendige echtheid der akte, waarvan do overschrijving verlangd wordt. Is het moeielijk vast goed over te dragen Antwoord Een candidaat-notaris maakt desverlangd spoedig een transport op ook vóór dat hij zijne eerste tien jaren bij het notariaat werkzaam is. Laat het kadastraal stelsel speling tot veel processen Wanneer procedeeren niet zoo duur waszon het aantal niet geringer zijn. Zoo'n proces gunt men zijn aarts vijand. Is het stelsel duur Als men door inzage der boe ken do werkelijke grenzen van een perceel te weten kon komendan zon het zelfs goedkoop zijn. Hoeveel kost de overschrijving eener akte De over schrijving slechts 1) per duizend gulden, maar het regi stratierecht hakt er op in. Kan men aan het hypotheek kantoor voldoende inlichtingen verkrijgen Als men daarvoor betalen wilmeestal welmaar het raadplegen der registers geschiedt op eigen risico. Als gij van den bewaarder van hypotheken een bewijs ontvangt, dat op een perceel geene hypothecaire inschrij vingen rusten is het perceel dan vrij van hypotheek Antwoord: Ja! als de voorgaande inschrijvingen maar niet ten onrechte zijn doorgehaald. Als een perceel op nw naam staat, behoort het u dan In verreweg de meeste gevallen welmaar het kan ook zijn van niet. Om kort te gaan. Het kan niet anders dan betreurd worden, dat ons kadastraal stelsel zulke negatieve uitkom sten opleverten dat niettegenstaande de hooge belasting, die aan den Staat bij verkoop van vastgoed betaald moet worden de kooper zich onmogelijk volkomen zekerheid van zijne rechten kan verschaffen terwijl bovendien de tijd en de kosten aan het onderzoek naar den titel en aan allerlei formaliteiten besteedhet verkeer noodeloos belemmeren. Te vorgeefs zoekt men in de jaargangen van ons staats blad naar eene wetdie het kadaster beheerscht. Wij wenschen den heer J. Boer Hz. krachtige modo- werking toe in zijne pogingen om ons kadastraal stelsel naar het voorbeeld der Torrenswet te verbeteren. Hij kan nu reeds aanspraak maken op onze erkente lijkheid wegens het grondige onderzoek van een onderwerp dat van overwegend economisch belang is. Moge eene wettelijke regeling niet te lang uitblijven (1) Verkrijging van onroerende zaken. Beginselen van het negatieve, hot Torrens- en het grondboekstelsel, door J. Boer Hz. 's Gravenhage. Gebr. Belinfante 1890. lUTlTSCMIiANTI». Gedurende de laatste dagen dat Helgoland onder engelsch beheer was, had de postambtenaar op dat eiland het buitengewoon druk. Helgoland had namelijk eigen postzegels en daar deze postzegels natuurlijk buiten gebruik gesteld werden zoodra het bestuur der duitsche posterijen het eiland als eene hinnonlandscho plaats zon beschouwen wilde iedereen zoo voor zich als voor zijne vrienden en kennissen, nog gebruikte postzegels hebben. Niet tevreden met ongebruikte verzonden verscheidene personen bij menigte aangeteekende brieven die slechts enveloppen waren om toch maar gestempelde postzegels te bekomen. Den dag, nadat do duitsche vlag geheschen waswerden de postzegels reeds hooger verhandeld. Do Keizer is den 14 des avonds te tien uren aan boord van de Hohenzollern naar Rusland vertrokken na des namiddags te kwartier over tweeën uit Berlijn naar Kiel te zijn afgereisd. De Irene volgde. De torpedobootdie vermist werd is den 15 met lichte averij te Kiel binnen gekomen. EWOEIjAIVD. De werkstaking te Cardiff in Zuid- Wales kan als geëindigd beschouwd worden ten gevolge van het tot stand komen eenor schikking tusscheu do bestuurders der spoorwogeu en de workliedon, wier meeste eischen ingewilligd zijn.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5