Binnenland. Allerlei. Lagerhuis. Den 12 was de begrooting van binnenl. zaken aan de orde en werd de minister Matthews heftig aangevallen over de door hem aan de Koningin uitge brachte adviezen over verzoekschriften om kwijtschelding van straf. Toen hij zeer breedvoerig uiteengezet had hoe nauwkeurig alle verzoekschriften van die strekking overwogen werden, werd hij aanhoudend door een der Parnellisten in de rede gevallen. Dit had tengevolge, dat hij eindelijk zeide „ik weet niet wie die onbeschofte persoon is, die telkens mij in de rede valt". Terstond stond het iersche lid dr. Tanner op en schreeuwde, dat hij de betichting van onbeschoft met verontwaardiging van zich afwierp en van den voorzitter wilde weten, of de minister een achtbaar lid, al was hij dan een nationalisteen onbeschoft ,,in de rede valler" mocht uoemen Er ontstond eene geweldige beweging onder de iereude conservatieven lachten en de voorzitter riep maar aanhoudend van „orde orde maar te vergeefs. Dr. Tanner wilde weten, of het woord onbeschoft in het Huis mocht gebruikt worden. De voorzitter verklaarde, dat het zoker niet buiten parlementair gebruik was en somtijds niet zonder parlementaire rechtvaardigheid. Daarop zeide het iersche lid dr. Tanner „dan zeg ik, dat de minister een van de laagste en gemeenste stink dieren is, die ooit op die bank hebben gezeten." Hierop volgde een ontzettend geweld. De voorzitter gelastte hem, dadelijk te gaan zitten, zijne woorden in te trekken en eene verontschuldiging aan het huis te maken. Deze was daartoe niet dadelijk genegen en begon telkens om de zaak heen te praten, zich daarbij beklagende. Nadat de voorzitter ten slotte dreigde, hem uit de vergaderzaal te doen zetten en het iersche lid Sexton te midden der voortdurende opgewondenheid zijnen vriend aange raden had, zijne woorden in te trekken, voldeed deze aan het verlangen des voorzitters. Den 15 werd medegedeeld dat do overeenkomst met Portugal nog niet geteekend was, maar dat eene bevre digende oplossing weldra verwacht kon worden. FKAIVkKIJK. De oud-president Julos Grévy is in den tuin gevallen waarbij het hoofd zoo ernstig ge kwetst werd dat hij geruimen tijd bewusteloos was. Na dien tijd heeft hij zware koortsen gehad waardoor men zich over zijnen toestand ongerust maakte. Den 12 des ochtends is bij Ygos tusschen Bordeaux en Bayonne een expresse-trein van het spoor geloopen, door dat een werkman een wissel open gezet had om dien te teeren en hem niets bijtijds had kunnen sluiten, met het gevolg dat de hoofdconducteur en een postbeambte om kwamen oen reiziger zwaar gekwetst werd en andere reizigers kneuzingen bekwamen. President Carnot zal den 18 de inwijding der nieuwe haven te la Rochelle bijwonen. SPANJE. Te Malaga is den 12 door de werkstakers de arbeid hervat. Volgons opgave der regeering is de cholera den 13 Mei 1.1. het eerst nitgebroken te Puebla de Rugat. Van dien dag tot 11 Augustus zijn 834 van de 1672 aangetaste personen overleden. ZWITSERLAND. De Grooto Raad van het kanton Luzern heeft met 74 tegen 49 stemmen den vadermoor denaar Kaufmann genade van de doodstraf verleend. De laatste doodstraf is twintig jaren geleden voltrokken. VEREBSIGOE STATEN. In de gevangenis te Nieuw-York zijn nog zes misdadigers die ter dood ver oordeeld zijn. Deze personen hebben gevraagd onthoofd te mogen worden, nadat zij vernomen hebben, dat de elec- triciteitsproef met Kemmler zoo slecht afgeloopen is. Bij de behandeling der tariefwet in den Senaat stelde het republikeinsche Senaatslid Edmunds voor, om de be raadslaging die door de demokraten zeker niet zonder opzet werd gerektte bekorten en te bepalen dat nie mand meer dan vijf minuten achtereen het woord zou mogen voeren. De demokraton verzetten zich met alle kracht tegen deze poging om de beraadslaging te belem meren. De vergadering was zoo rumoerigdat de be slissing tot den volgenden dag moest uitgesteld worden. Het gemeentebestuur van Nieuw-York heeft voorschrif ten aan de politie gegeven voor de strenge toepassing van de op 1 Sept. a s. in werking tredende Staatswet waarbij het rooken op straat en op andere openbare plaatsen aan knapen beneden de 16 jaar verboden wordt, EGYPTE. Te Mekka waren de sterfgevallen aan cholera den 11 117, den 12 83, den 13 44, te Djeddah den 11 79, den 12 45, don 13 35. Den 12 is bij een twist tusschen twee beruchte zoutsmokkelaars te Tilburg de een door den ander met een steek met een mes verwond geworden. De dader werd op keeterdaad in hechtenis genomen en naar Breda overgebrachtnadat hij in den eersten nacht na zijne aanhouding getracht had doör braak uit de gevangenis te ontvluchten. De gemeenteraad van Helder heeft den 12 aan D. Corporaalmet ingang van 1 Augustus eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de gemeente-school N". 7a De gemeente-rekening te Helder over 1889 is den 12 aan den raad ter vaststelling aangeboden iu ontvangst op 182.046.76, in uitgaaf op ƒ173.704.251, alzoo sluitende met een batig slot van 8242.50j. Den 12 is in het ontsmettingsgebouw der afdeeling Bloemendaal van de Noordhollandsche vereeniging het Witte Kruis te «verveenin tegenwoordigheid van verschillende genoodigden, de ontsmettingsoven beproefd, welke aan de afdeeling geleverd is door de heeren de Jongh Co., civiol-ingenieurs te Oudewater. Den 13 des namiddags is een löjarig jongeling, die te Deutichem van een in beweging zijnde stoomtram sprong, om een hoedwelke een der dames ontsnapt was, op te rapenmet de tram in aanraking gekomenmet het gevolg dat hij onmiddellijk dood was. Den 13 des avonds was de rust te Gorinchem ge heel hersteld. Den 13 en 14 zijn te Amsterdam voor de hoofd akte o. a. geslaagd F. W. Buijze van Landsmeer; C. Bakker en J. van der Roest van Nienwer-Amstel E. Veldhoen ven Zaandam; H. Hoff van Enkhulzen en D. Ie Clercq van Avenliorn. De gemeenteraad van Delft heeft den 13 afwijzend beschikt op het verzoek van den aannemer Bingham die zich bij de inschrijving voor de levering van steen kolen ten behoeve van de gasfabriek ongeveer 7000 verrekend had om hem eene schadevergoeding te geven of hem van zijne overeenkomst te ontslaan. De Anti-dienstvervangingsbond hield den 14 te 's-Gravenhage zijne jaarlijksche vergadering. De bond telt tegenwoordig 10284 leden. Na bespreking van een voorstel om tot de Kamer een adres te richtenwaarbij op aanneming der legerwet wordt aangedrongen, werd, in overeenstemming met het door de afdeeling Rotterdam voorgestane gevoelen, met 10 tegen 7 stemmen besloten, alleen te spreken van aanneming van den persoonlijken dienstplicht. Den 14 is te 's-Gravenhage voor de fransche taal o.a. geslaagd L. van der Wilk te Haarlem en J. van der Werft' te Beverwijk; den 15 o.a. mej. N. J. Coops te Oostzaau. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 14 bij enkele inschrijving aanbesteed het uitvoeren van eenige onderhoudswerken ten behoeve van de Keul- sche vaart in Noordholland, geraamd op 2450. Laagste inschrijver de heer H. A. Steenman te Muiden voor/2189. In don nacht van den 14 is in eeno woning aan de Dubbeldamschen weg te Dordrechtwaar het raam der keuken aan de binnenzijde toevallig niet gesloten was een dief binnengekomen die verschillende zilveren voor werpen ontvreemdde ter waarde van 1000. De bewoners ontdekten don diefstal eersttoen zij des morgens op den gewonen tijd ontwaakten. Den 17 wordt te Heeren veen op het land van bur ger Pier H. de Vries eene groote bijeenkomst gehouden ter bespreking van algemeen kies- en stemrecht en met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de Kamer. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen tot handhaving dei- orde zijn genomen. De Rijksmiddelen hebben in Juli opgebracht 9.181 999 tegen 9.945.974 in Juli 1889 en in de zeven eerste maanden des jaars 62 359.184 tegen f 62.506.728 Het 7/12 der raming bedroeg 65.734.841. In Juli zijn bij het koloniaal werfdepot te Harder wijk aangenomen 59 manwaarvan 35 nederlanders en van de verschillende korpsen hier te lande overgenomen 53 man alzoo samen 112 man, aan wie f 28164 aan handgeld uitbetaald werd. De onderwijzer H. S. te Stadskanaal isdoor de duisternis misleid te water geloopen en verdronken. Te Driewegen is de knecht van den molenaar tus schen de wieken van den molen geraaktterwijl deze in vollen gang waren. Hij werd door een der wieken aan het hoofd getroffen en was onmiddellijk dood. Het wrak van de in December 1888 ten gevolge van eene aanvaring met de Holland tusschen Enkhuizen en Stavoren gezonken spoorboot Friesland is thans geheel opgeruimd. Beroepen bij de christ. geref. kerkte Hedemblik de heer J. H. Laatsman candidaat te Zaandam. Op Texel is eene commissie van drie leden gekozen, om het oprichten eener badinrichting aan de Koog aldaar mogelijk te maken. De Naamlooze Vennootschap Volksblad de Echo keert 10 pet. dividend per aandeel van 500 uit over het dienstjaar 1890,1. De gemeenteraad van Medembllk heeft met op op één na algemeene stemmen besloten aan de harddra verij-commissie voor dit jaar eene toelage te verleenen van hoogstens een honderd gulden. - Te Groningen zal de bekende industrieelde heer VV. A. Scholten, een kinderziekenhuis bouwen en aan de gemeente ten geschenke aanbieden. De vee- en landbouwtentoonstelling aan den Burg op Texel wordt op 3 September geopend. Ter gelegenheid van de Turnfeesten te Breda in het begin dezer week gaf de Kegelvereeniging »de Ver- eenigde Vrienden" aldaar een internationaal Concours waaraan 30 binnen- en buitenlandscho gezelschappen deelnamen. De uitslag van den korps wedstrijd was als volgtle prijsmassief gouden medaille »de Krans" te Oschmet 121 punten; 2e prijs, massief verguld zilvoren medaille »l'Union fait la force" te Ginneken met 116 punten3e prijsmassief verguld zilvoren medaille, Musis Sacrum" te Dongen, met 114 punten; 4e prijs massief zilvoren medaille»de Vriendschap" te Oosterhout, met 112 punten 5e prijs, zilveren medaille voor Vereenigingendie nog geen korpsprijs hebben be haald »Musis" te Leurmet 109 punten6e prijs zilveren medaille voor het verst komend gezelschap door Recht naar het Dool" te Eist. Het presidentskruis werd behaald door Th. van Tuin van «Acht om den Koning" te Osch het eerekruis door C. Verbuntvan Musis Sacrum" te Dongen. De heerC. J. M. Kroon Cz. te Noordscliarwouile is geplaatst aan de gemeente-secretarie te Haastrecht, welke betrekking was opengevallen door de benoeming van den heer Immink tot burgemeester van Buiksloot. Het liefdadigheidsfeest, dat den 12 en 13 op Zorg vliet te 's-Gravenhage is gehouden ten behoeve van een aldaar te stichten kinderziekenhuis, heeft aan toe gangsprijzen 2290 opgebracht. De opbrengst der fancy- fair wordt voorloopig op ruim 12000 geraamd. De heer J. Baas van Spijkerbooronderwijzer aan eene bijzondere school te Amsterdam heeft den 13 en 14 met goed gevolg liet examen als hoofdonderwijzer afgelegd. Den 14 werd te West-Graftdijk eene vergadering gehouden van sde Vereeniging tot wering van school verzuim" aldaar, waar uit de rekening en verantwoording bleek, dat de vereeniging geldelijk in staat is, haar doel te bereiken, ofschoon meerdere steun haar zeer ten goede zou komen, om nog meer krachtdadig om te treden. Uit de gegevens van het hoofd der school, die blijvend lid en voorzitter is bleek dat do uitkomsten van het streven der vereeniging niet uitblijven. Besloten werd het hoogste cijfer der schoolverzuimen van 189091 op 7 te stellen en aangehouden werd tot eene volgende vergadering een voorstel, om het uitreiken van prijzen te vervangen door een plaatselijk schoolfeest. Aan het bestuur werd opge dragen, een onderzoek naar de geldelijke mogelijkheid van dusdanig feest in te stellen. Tot bestuurslid werd gekozen de heer W. Bruijn, die na herstemming met den heer R. K. Koppen een gelijk aantal stemmen bleek te hebben als dezewaarna door het lot de heer Bruijn aangewezen werd. Herkozen werd de heer ds. W. Mulder. Met een woord van dank aan de leden voor hunne opkomst en de beste wenschen voor het heil der ver eeniging, sloot de voorzitter de vergadering. Den 15 is te s'-Gravenhage voor de hoogduitsche taal o.a. geslaagd A. Schermers te Haarlem. Het feestgebouw te Leiden dat afgebroken werd en reeds van de kap ontdaan was is den 15 door een hevigen rukwind met een geweldigen slag ineen gestort; de aannemers hadden met hot oog op de hevige ruk winden even te voren de werklieden met het werk laten eindigen. Men schrijft van Terschelling dd. 7 Aug. aan het Ildsbl."«In 1859 strandde in de Buitengronden van Terschelling de Duitsche schooner «El Dorado", met een lading zilver- en kopererts van Caldero in Chili naar Hamburg. De lading was verzekerd voor ongeveer vier tonnen gouds. Nadat het gezonken was en men met de toenmalig onvolkomen duikertoestellen en den grooten toevoer van zand niets kon bergen lieten de koopers van het wrak niets meer van zich hooren. Voor eenige maanden werden deze omstandigheden opnieuw besproken, hetwelk ten gevolge had dat er concessie voor berging werd aangevraagd en men begon met het gezonken wrak op te zoeken dat betrekkelijk spoedig gevonden werd. Volgens de mededeelingen van vroeger was het schip beladen met 400 last kopererts en 20 last of meer zil vererts dit laatste in zakken. Door de stoom-schelpeu- zuigers de «Friesland" en de «Tijd" werd nu op 6 vaam een geul in het zand om het wrak gezogen, opdat daarin het zand kon afstroomendat het erts bedekte. De toevoer van zand is echter daartoe te sterk. Het duiker- onderzoek dat gisteren plaats hadmoest nu aan het licht brengen, of de zakken nog te behandelen, dan of ze weggerot waren. Dit laatste bleek het geval te zijn. Het onderzoek bracht verder aan het licht, dat het wrak op 5 vaam ligtnog in zijn geheel zitmet dekbalken er in en tal van stutten boven het zand uitstekende. Daarop werd een proef genomen met het opzuigen, waarbij in korten tijd 3 last en 600 kg. erts werd opgehaald en aan wal gebracht. De toeloop van zand belet vooralsnog, dat de duiker beneden werktdoch is voor de zuigers geen beletsel om het op te halenbij gunstig weder meent men het wrak binnen eenige dagen geheel gelost te hebben. Het erts is zeer rijk aan metaalhet koper en zilvererts is door elkaar gemengd. Sommige stukken zien er vrij donker en aangezet uit, doch andere en wel verreweg de meeste schitteren, vooral als ze pas worden opgehaald. Of alles echter wel zoo glad van stapel zal loopen is nog te bezien omdat het wrak op een zeer ongunstige plaats is gezonken; als men den rijken inhoud eerst heeft, kan men zeggen, dat er door de schelpen zuigers een buitengewoon gevaarlijk werk is verricht." Bij den heer N. W. Lienard Everts te Edam is eene schets verschenen, W. J. Hofdijk in zijn leven en werken, door een vereerder, den heer C. J. B. van der Duijs. Eene lachende familie bevindt zich in Amerika en bestaat uit een welgesteld landman zijne zoons, doch ters, schoonzoons en schoondochters op een groote afge legen farm in het westen. Allen lijden aan kramp achtige aandoeningen in de mond- en keelspiereu welke hen op sommige tijden noodzaken, in een luid lachen uit te barsten. Bij den ouden man openbaarde zich deze kwaal het eerst. Hij zat op zekeren dag aan den middagdisch, toen hij plotseling eon hevigen aandrang tot lachen gevoelde. Daar hij niet kon ophouden, nam hij pen en papier en schreef, dat men om een dokter zou zenden. Deze kwam, doch kon niets uitrichton. Tegen zonsondergang hield het lachen op on de arme was toen zoo afgemat, dat hij machteloos nederlag. Hij kwam echter spoedig bij on ging op den gewonen tijd te bed. Tegen 2 uur 's nachts herhaalde zich de aanval weder en duurde tot 7 uur 's morgens. Later deed zich dit zonderling verschijnsel geregeld tweemaal daags voor, tegen den middag en even na middernacht. Gedurende den aanval kan hij eten noch spreken, maar- overigens oefent het gedwongen lachen geen schadelijken invloed op zijne gezondheid uit. Van lieverlede zijn ook zijne zoons en dochters en ver scheidene zijner kleinkinderen door deze besmettelijke ongeneeslijke lachlust aangetast. Het maakt soms een zonderlingen indruk, deze lachende familie bij elkaar te zien dikwijls toch gebeurt hetdat allen de een na de ander in lachen uitbarsten. Nootlottige schoonheid, doch nog noodlottiger dwaas heid. Van 1710 1716 was de barones de Parabere de grootste schoonheid aan het parijsche hof, dat bekend was om zijne schoone vrouwen. Tallooze hovelingen don gen om hare hand en om deze vrouw zijn feitelijk de volgende mannen om het leven gekomen. Den markies de Montmorency vond men, toen hij haar het hof wilde maken, voor haar deur vermoord. De vicomte de Jussac wierp zich, omdat zij zijn liefde versmaadde, uit het venster. Twee broeders Lecheval, die achtereenvolgens tot de aanbidders der barones behoorden, vielen in een duel, gehouden om een twist over haar. De ridder de Blame word in zijn wagen voor de deur van het opera gebouw vermoord, toen hij haar wachtte om haar naar hare loge te geleiden. De door haar afgewezen graaf Geours vergiftigde zich en een heer de Gerney werd krankzinnig. Het krankzinnigste was de daad van den kapitein de Vienville. Geen gehoor vindende bij haar, liet hij het fregatwaarvan hij commandant was, in de lucht springen waarbij hij met nog 200 menschen den dood vond. Stoomdr. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6