Binnenland. daarbij omgekomen en gekwetst zijn. Het dorp Summer- ville is geheel verwoest en andere dorpen in het dal van Wijoming zijn zeer beschadigd. 21TID-AFMKA. De Transvaalsche Volksraad heeft t 240.000 op de begrooting toegestaan om uitvoering te geven aan het ten vorigen jare genomen besluit tot op richting eener Universiteit. XFID-AWERIliA. De Senaat van Venezuela heeft een ontwerp goedgekeurd tot invoering eener belasting op de vrijgezellen. Ieder ongehuwd man boven de 35 jaren betaalt voortaan 1 pet. van een inkomen beneden 12500 en 2 pet. van elk inkomen daarboven. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat alle burgers naar evenredigheid moeten bijdragen aan de algemeene lasten maar dat aan den anderen kant de diensten door huisvaders in meer dan één opzicht den lande be wezen daarbij in aanmerking moeten worden genomen. Tweede Kamer. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van de uitgifte in erfpacht voor 90 jaren aan de gemeente Breda van grond onder Oosterhout, ten behoeve van den aanleg eener drinkwater leiding voor die gemeente. Burgemeester en wethouders van Breda verzochten den onderhandschen verkoop van domeingrond, grootendeels heide en gerooid dennenbosch, onder Oosterhout voor eene waterleiding. Daar die gevraagde grond dienst doet voor de schiet en andere oefeningen van de garnizoenen van Breda en Geertruidenberg en van het personeel der Kon. Mil. Aca demie te Bredakon aan verkoop niet worden gedacht. Tegen eene uitgifte in erfpacht van den gevraagden en-, ter voorkoming van waardevermindering, van eenigen aangrenzenden grond, met de noodige beperkende bedingen, behoefde evenwel geen bezwaar te bestaan. Der gemeente werd dientengevolge een aanbod van ■erfpaehtsuitgifte voor 90 jaren gedaan en wel te eerder, omdat ook het garnizoen te Breda en de Kon. Mil. Aca demie aldaar bij den voorgenomen aanleg eener drink waterleiding groot belang hebben Als gevolg daarvan kwam de overeenkomst tot stand welker bekrachtiging thans wordt aangevraagd. Voor het bouwen van een politie-bureau te Kaait" dam was den 16 laagste inschrijver de heer Johs. Tur kenburg te Aalsmeer voor f 3589. Den 18 des namiddags is te Berg een huis, bewoond door een voerman afgebrand. Den 18 is te Vlissingen een infanteristeen mili cien die binnen eenige dagen met groot verlof huiswaarts zou keeren en met zijne vrienden langs de duinen wan delde, verdronken bij het nemen van een bad waartoe hem plotseling de lust beving zonder dat zijne vrienden hem hulp konden verleenen. Den 18 is do bliksem te Alblasserdam geslagen in de woningen van de heeren C. en P. Pijl en kon de daardoor ontstane brand spoedig gebluscht wordente Heinenoord sloeg hij in een watermolenwaar geen brand ontstond doch veel schade veroorzaakt werd Aan de harddraverij, den 18 van wege de afdeeling 's-Gravenhage der Hollandsche Maatschappij van Land bouw te 's-Gravenhage gehoudennamen 14 paarden deel. De prijs, f 250, werd gewonnen door Jonge Tabor IIdekhengsteigenaar J. Roele te Buikslootbereden door A. de Ridder de eerste premie f 100 uitgeloofd Boor de gemeente 's-Gravenhage door Endioux eige naar jhr van Swinderen te Groningenbereden door J. Koster; de tweede premie f50, door Wilhelmieu bruine merrie eigenaar G. Barendregt te Barendrecht bereden door J. D. Boer Sr. Aan de harddraverij met paard en sjees den 18 te Sneek gehouden van wege de Harddraverij-veroeniging aldaar, namen 8 paarden deel. De prijs f 200 werd ge wonnen door den bruinen ruin Priso van den heer jhr. V. L Vegelin van Claerbergen van Joure, bereden door S. Hettinga en de premie f 50 door den bruinen witvoet ruin Apollovan den heer K. K. Hettinga van Goud- firden, bereden door A. Hettinga. «Onmogelijk Heel duidelijk, mevrouw «Maar dat gaat toch alle perken te buiten steunde barones Eulalie Prugisch. «Hoe het mij ook spijt, ik zal er voortaan ernstig over nadenken of ik de uitnoodi- gingen van de kunstenaarsvereeniging aannemen moet of niet." «Laat het ons niet ontgelden, barones", antwoordde mevrouw Hartmann op vleienden toon, «dat één persoon haar plicht vergeet. Maar van haar echtgenootvan Ehlers, begrijp ik niets «Och die mannenzeide de baronnes met eene onverbeterlijke geringschatting. «Die zien de boomen wel, maar het bosch niet." «Het spijt mij voor hot arme vrouwtje van Kessinger Wat zit zij daar treurig voor zich te kijken Het is schandelijk Zoo'n beminnelijk persoontje 1 Kijk daar gaat gravin Gassier naast haar zitten om haar te troosten. Dat is lief van de gravin, ik sympathiseer anders volstrekt niet met haar Inderdaad had Marie den ledigen stoel ingenomen die naast Hertha stond. Zij nam hare hand, lachte eens en fluisterde haar daarna snel in het oor «Uw man is afschuwelijk Gij weet hoe ik er over denk. Ik kan de zon in het water zien schijnen zelfs in het huwelijk maar alles heeft zijne grenzen Zult gij dat zwij gend mede aanzien «Wat kan ik er aan doen mompelde Hertha. «Spreek ernstig met hem. Laat hij zich verantwoorden. Stel hem een ultimatum. «Hoe bedoelt gij dat «Wel vertel hem dat gij het moede zijtu zoo in het publiek te laten compromitteeren Een beetje hof makerij laat ik daar maar dit is al te gek Ik herken Iduna Ehlers niet meer Zij mocht vroeger al eens dwaze dingen doen er viel toch niets op haar aan te merken maar van avond schijnt zij uit den band te springen. Gij moogt u dat niet laten welgevallen Zij haalt, hem aan stamelde Hertha. «Dat doet er niet toe Iemand, die zulk eene bekoorlijke De gemeen teraal van Zwolle heeft den 18 Ewsïotpn van 1 Augustus tot 31 December 1890 den gasprijs te brengen op 7^ centen per kub. elten vorigen jare be droeg de prijs 6 centen. Bij kon. besluit van den 18 is de heer J. E. van der Menlen Jr. benoemd tot lid van den Kolonialen Baad in de kolonie Curacao. Den 19 is te Rotterdam aanbesteed het bouwen eener school met een gymnastieklokaal aan de linker Rottekade. Laag3te inschrijver was de- heer J. Sprraajt aldaar voor f 58888. Den 19s zijn te 's-Gravenhage voor' de fransche taal o. a. geslaagd! de dames W. Heukels te Heemstee, C. de Koningb te Beverwijk en J. G. L. Kouffeld te Castrlcum den 20 o. a. de dames C. J. Mulder te- Helder en W. Mensing vam Zaandam» Den 19 sses nachts ia de bliksem geslagen in den» houtzaagmolen van de erv®n W. J. Swart te Kampen die geheel afbrandde en in de boerenwoning, genaamd» «Het Schuurmans" te Diepenveen welke- mot een deel van den inboedel verbrandde: De arr. rechtbank te- 's-Gravenhage- heeft den lik den boodschaplooper tnsschen Delft's-Gravenhage en Seheveningendie zich f 50 toeeigende uit een verze gelden briefwegens verduistering tot 2 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Den 19 is de trein, welke te 4.29 uit Amsterdam en te 4.55 uit Haarlem naar ati» ml voort vertrok, tusschen Overveen en Zandvoortop een kwartier gaans van dit laatste dorp ontspoord. De locomotief werkte zich diep in» het zand, de eerste goederenwagen werd geheel en een wagon derde klasse en een wagon tweede klasse gedeelte lijk verbrijzeld. De balkons van al de wagenswaar zich tengevolge van den motregen niemand bevond, wer den in elkander gedrukt. De achterste wagens bleven op- hunne plaats. De stoker der locomotief, Rërn genaamd, gehuwd en vader van 4 kinderendié na een paar maanden werkeloosheid juist den arbeid! hervat had werd gedood de machinist verkeerde in» een staat van. verdooving twaalf personen» werden gewond; het rneeren- deel slechts licht. Eene dame kreeg eene ernstige hoofdt- wond en eenige kneuzingen» Een heer had; een gebroken., sleutelbeen. De meesten echter waren zeer ontsteld en geschrikt. De gekwetsten werden, voor zoo ver zij niet ii» staat waren, per voet daarheen te gaan;, per kar naarr Zaudvoort gebrachtwaar dr. Gerke, geholpen door dn Rinsemadie tijdelijk te Zandvoort vertoeft, hun» geneeskundige hulp verleende. Een der- reizigers dié een flesch cognac- bij zich had kon aam die gewonden om zwaar geschrikten. lafenis g-even. De reizigers, die met den. volgenden trein van, 5 uren. naar Zandvoort waren vertrok ken, moesten uitstappen», daar het spoorwegyerkeergestremd was. Ook de gemeenschap per telephoom was gestremd; doordien verschillende draden afgescheiden en palen omr- vergeworpen waren». Ebn.urar na het ongeval was de officier van justitie te- Haarlem, op het terrein» aauwezig oia.een- onderzoek in te-stellen naar de oorzaak van het gebeande: Het Haarl. Dagbl. ontving van officieel® zijde omtrent dia oorzaak de velgende madedeeling. De trein moet daar ter plaatse, sind3 de lijn is over»- gogaan aan de Holl. Spoorw. Mpij,, rijden in 11 min., terwijl dit vroeger 14 min. was. Da- rails zijn niet zoo. zwaar als van de hoofdlijnen RotterdamAmsterdam en de biels of dwarsliggers zijn ook van mindere hoedanigheid. Hot zand is niet aoo goed als Lue-k zand dat gebruikt wordt op de andere lijnen en toen de machinist kwam aanrijden, zag hij op de rails voor- aïeh een klein bochtje daarom wilde hij remmen om te voorkomendat de veeren door die bocht brakendoch vruchteloos. De locomotief ging even links en sloeg toen rechts van den weg af. De achterkomende bagagewagen stiet; een stuk van de locomotief af juist op de plaats waar- de stoker stond, die daardoor doodelijk werd getroffen. Den 19 des nachts zijn tengevolge van het onweder nog verschillende ongelukken o-atstaan te Dateen brandde een boerenhuis af, waarbij eene koe, een kalf, een geit en eenige kippen omkwamente Bolsward werd de toren van de Pranciskaner kerk beschadigd en een schaap gedood terwijl van een schip, dat langs de Workumer- vaart aankwam de mast geheel vernield werdto Loon op Zand eene schuur, inhoudende den oogstafgebrand; te Klein-Azewijn kon de brand in eene boerderij nog jonge vrouw heeft als mijne Hertha is^ mag zich niet laten aanhalen. Roland verdient eenvoudig oorvijgen." «O! «Ik bedoel geestelijke. En die moet gij hem geven anders loopt gij nog met open oogen uw ongeluk te ge- moet. Maak hem het standpunt, waarop hij behoort te staanzóó duidelijkdat hij zich niet meer vergissen kan. Zeg hem: als gij zóó voortgaat, verlaat ik uw huis of nog beter ik neem revancheJadat werkt nog zekerderZeg hemik zal mij het hof laten maken tot er moord en doodslag van komtik zal n op den voet volgen als gij niet ophoudt Hertha schudde haar mooie kopje. «Dat zou hij toch niet gelooven sprak zij langzaam. «Doe dan wat gij wilt maar roep hem ter verantwoor ding. De zaak kan onmogelijk zoo blijven voortgaan «Ik dank n voor uw raad, lieve Marie Ik zal trachten hem duidelijk te maken, dat hij mij verwaarloost. Ga nu weer dansenHet zou in het oog loopen en ik wil voor geen geld ter wereld Hertha overwoog wat haar te doen stond en kwam einde lijk tot de overtuiging, dat zij open en eerlijk voor de zaak moest uitkomen dat zij vóór alles hem moest laten voe len hoe diep ongelukkig hij haar maaktewaarschijnlijk zon zij zoo sprekend nog het meeste succes hebben. Zij nam zich voor alle bitsheid, alle ijverzucht, waarvan haar hart toch bijna overliep te onderdrukken eer zij zou spreken. Zachtvriendelijkals ware zij er zelve niet in betrokkenzou zij haar woord doen maar duidelijk zonder omwegen. Gedurende den rit naar huis liet zij niet het minste merken. Zij praatte als altijd. Zij vroeg zelfs of hij zich goed geamuseerd had, waavop hij volmondig antwoordde: «Schitterend!" Ook later, in huis, in het slaapvertrek trachtte zij elke toespeling te vermijden. Hij was thans te overspannen om het verzoek, dat zij hem doen wilde, goed te begrijpen. Hot zon een bedsermoen geleken hebben en wat zij hem zeggen wilde, moest hem ontroeren, moest hem treffen in het diepst zijner ziel Roland stond den volgenden morgen laat op. Hertha bijtijd:-» geblaaebt worden te Middelburg veroorzaakte- de regen die aan eene wolkbreuk deed denkén, aanzienlijke schadete Nienwolda sloeg de bliksem in de s-troopak- ken van de beeren Hooites en Beakemadie allenten getale van 6090, verbrandden. Den 19 is te- 's-Gravenhage- door de tram der Holl. Spoorwegmaatschappij ter hoogte van de Duinstraat een ezel overreden» en in» stukken gesneden. De- wagon ontspoorde niet. Den 20 zijjas te's-Gravenhage voor gymnastiek-lager onderwijs geslaagd. J1. Blom en M. Eikelenboom te Haar lem, J. de Meer te Ifeierwqji en A. J. de Bruin te Klfendaim. De heer dr;. A. H. A. van Rooijen te En&ii-ulzen heeft zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad niet 'aangenomen, tengevolge waarvan eene nieuwe verkiezing uitgeschreven is tegen den 29 en herstemming, aoo noodig, i op 12 September. Dé Centrale Tèntoonstellingsvereeniging «-Landbouw- j belang te Zierikaee zal op Donderdag 18 September a.s. i aldaar eene tentoonstelling houden van: w i n t e-r-zaai- igranen en zaden» en verzamelingen» gedroogde grassen of planten waarvan» de kennss nuttig kan genoemd worden voor den landbouwerde opgaven moeten» geschieden vóór of op» 11 Sept. aan» den secretaris M. CL Mulock Houwer, aldaar an de inzending vóór 15 September. De inzenders worden bijzonder gewezen op Ant. 10. Dc prijzen zullen bestaan in diploma's en getuigschriften. Bovendien wordt uitgeloofd, voor Ru- ,warig>3- Essex-tarwe een prijs van 25. Viatoria-tarwe pen prijs van 25. Alle inzenders kunnen naar deze 'prijzen, mededingen, welke- verklaren dat de-tarwe af- j komstig is van uitgezocht graan,- dat wil zeggen van graan» dat ontdaan is van valsche- aren. Art. 14; Het bestuur belast zich met het aankoopen van» zaaigranen enz. ter tentoonstelling voor» personen, geen. lid der vareeniging, zijnde mits vooraf voldoende zekerheid van betaling wordt gegeven en tegen»vergoeding van 50!0 voor bestellingen,, tot een bedrag, van 50 en van, 30/o voor bestellingen vaD meer dan f 5&t Yaor personen buiten de- eilanden worden» slechts be stellingen uitg&voerd op granen of zaden, door inzenders - uit Schouwen an Duivelandi tentoongesteld; Art. 15. De-inzenders znlten tot dekking-der onkosten 2P/f,. van het verkochte bedrag aan het bestuur ter hand stellen. Bij vooruitbetaling zijn de onkosten»slechts ƒ2,50» voer iederen inzender. Door den heer S. de- JSotsgh te Biniéfji zijn dezer»- dagen 29 stuks vee, waaronder 7 stieren, naar Zuid-Afrika - gezonden. Nader vernemen wij» omtrent den» b-rand van dé.- boeren woning in de van Job. Balvers bewoonde door C. van, der Oord dat niets van den. inboedel gered is kunnen worden alles was tegen brandschade verzekerd. Te Gocsel is eeno-64jai-ige weduwa-uif een pruimen boom gevallen, terwijl: zij bezig was pruimen te plukken;; lij was dadelijk dood. Burg en wethvan Kaanda» hebben aan dén gemeenteraad het sluiten eener 3J convarsiè-leening, groot 262.000; voorgesteld. Uit het onderzoek, door de politie-te's-Gravenhage ingesteld» naar de geschiedenis van de- aan sommige-bla den in zake mevrouw Bnlkley toegezonden telegrammen- blijkt dat zij te Arnhem aangebod»em zijn door» een. jongentje van omstreeks 10 jaren, dat verklaarde- ze te- hebben» ontvangen van een heer, die- diaar op den Singel, liep. De- politie schijnt in het, schrift van het oorspronkelijk telegr&phisch bericht de band ts- herkennen van eem ingezeten van 's-Gravenhage Onder de ter naturalisatie aan de Tweede- Kamer voorgedragen personen behoort de heer F. G. A.. Georg, koopman te WTI§k aan Zee e» lfttiin. Van de 127 mann. en 18- vr. candidaten, te Breda voor- de hoofdakte geëxamineerd;, zijn 41 mana, en 4 vr. geslaagd. In de laatste dagen zija» t© Kampen vradter onge regeldheden voorgevallen bij de bijeenkomsten van het Leger des Heïls. Zij die hetzjj voor ziek zeiven of vsor anderen aanspraken kunnen doen gelden om met 1 Januari 1891 in het genot van weduwen- of weezenpensioen te worden gesteld, zijn in de Staatscourant van desa» 20 door den had al lang ontbeten met haar kleinen Max, toen haar echtgenootvroolijk en in de gelukkigste stemmingde kamer binnentrad. Zij vloog hem te genaoet, omhelsde en kuste hem. Daarna schelde zij bestelde thee voor hem en zorgde met eene teederheiü en eene innigheid dat het hem aan niets ontbrak, alsof zij nog in de witte broodsweken waren. Roland verorberde den kouden kippebout en de Ham- burgsche ossenrib met een eetlust om jaloersch op t» worden. Hij verkeerde in een buitengewoon opgewekt humeur, riep zelfs den kleinen Max terug, die bij papa's komst de kamer wilde verlaten babbelde en lachte met hem en gaf hem raadsels op. In weerwil van deze onge wone teederheid nam de knaap toch het eerste geschikte oogenblik te baat om weg te loopen en juffrouw Stadler op te zoeken. Het scheen weldat de jongen die be vreesd was geworden voor zijn stiefvader, den vrede niet vertrouwde, zoo nieuw en vreemd was hem die vriende lijkheid. Ook juffrouw Stadler was ten hoogste verbaasd, toen Max baar vertelde wat papa gezegd en gedaan had. In stilte dacht zijer is zeker iets bijzonders voorgevallen. Zoodra Roland ontbeten bad, gaf Hertha hem de siga ren aan en vroeg toen met het onverschilligste gelaat dat zij bij de hevige gemoedsbewegingwaaraan zij ten prooi wes kou zetten «Hebt gij tijd om een oogenblik naar mij te luisteren'?" «Gaarnelieve engel 1" antwoordde hij vriendelijk. «Maar haast u watDrommels, al half twaalfIk heb geen seconde over «Waar moet gij been i Eene afspraak Dus ving, kind Wat is er Hertha aarzelde. Zij had maar wenig te zeggen en twijfelde of dit wel het geschikste oogenblik was. «Nu, spreek op dan herhaalde hij. «Het komt er op tien minuten niet aan. Ik zal een droschke nemen. Wat is er «Ik wilde n vragen", zei Hertha met bevende stem «mij een groot genoegen te doen. Wilt gij dat «Als ik kan waarom dan niet?" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2