No. 101. 'Twee en Negentigste Jaargang. 1890. ZON 1) A Gr 24 AUGUSTUS. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Stads-Berichten. "I 1 ALKMARSGHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk ƒ1, De 3 nummers 0,06. IA N Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. BEECrlE. De aangevangen werkstaking breidt zich steeds uit. Het aantal werkstakers vermeerderde den 22 met 3500 en bedreeg toen ongeveer 12000. Overal bleef het rustig. Den 21 werden bijeenkomsten gehouden te Jemappes, Cuesmes, Quaregnon en Framerie. De politie en de gendarmen werden niet toegelaten. De sprekers spoorden de werklieden aan om bij hun verzet te volharden. DlïlTSCHLAltTD. Bij de verkiezing van een lid van den Rijksdag voor Kaiserslautern, in plaats van den heer Miquelthans minister van financiën in Pruisen bekwam de nationaal-liberale candidaat 8353 die der liberalen 6354 en de sociaal-democraat 2037 stemmen. Alzoo herstemming. Yan het aantal kiezers kwamen 63 pet. op. De inwoners van Kissingen hebben aan prins Bismarck op zijne villa eene serenade met fakkellicht gebracht. Meer dan 2000 fakkels verlichten den optocht. De bur gemeester hield eene toespraak welke door prins Bis marck beantwoord werd. Hij betuigde zijnen dank voor de hem bewezen eerwaarin hij een bewijs zag van de nationale gevoelens welke het duitsche volk bezielen. Te Berlijn is aan ieder bewonerdie aangesloten is aan de telephoonleiding, gelegenheid gegeven, gedurende den nacht de hulp der politie en brandweer te kunnen inroepen. TeWürzburg zijn bij de legeroefeningen ongeveer honderd zeventig militairen ziek geworden en twee der gekwetsten terstond overleden. Het regiment, dat onder bevel stond van kolonel Scholier, onlangs bevorderd, was des morgens om halfzeven uit Würzburg gemarcheerd en kwam na 1) uur te Eibelstadt aan. De afstand was 10 mijlen; de soldaten waren zwaar bepakt en het was zeer warm (26° Reaumur) en stoffig. De gevolgen van dezen snellen marsch onder deze omstandigheden deden zich spoedig gevoelen. Reeds te Sommerhausen de eerste plaats na Eibelstadt, vielen de eerste soldaten neer. Latertusschen Ochsenfurt (18 mijlen) en Marksbreitvermeerderde het aantal der soldaten die niet verder kondenzoo zeer, dat de in woners weldra met wagens moesten komen om de be- wustelooze manschappen weg te brengen. Behalve de ziekenmoesten nog wel 200 soldaten uit het gelid treden en achterblijven. De inwoners dier geheele streek waren zeer veront waardigd. De Wtirzburger General-Anzeiger zegt »de wegen van Sommerhausen tot Marksbreit geleken wel een° slagveld." In het Würzburger Journal schrijft een ooggetuigedat de soldaten er uitzagenalsof zjj uit den slag kwamen en .omvielen als vliegen." Bij een soldaat, die bijna niet meer voort kon, stond het schuim op den mond en zijn lichaam beefde, alsof hij de koorts had; toch moest hij voortgaantotdat hij dood neerviel. Een streng onderzoek is ingesteld naar de juistheid dezer feiten. ElfBEIiAlUB. Het ministerie van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat de matroos, van wien gezegd is, dat hij door aziatische cholera aangetast was, werkelijk lijdt aan eene ziekte, welke de verschijnselen aantoont van inlandsche cholera. Het verdrag met Portugal over de grensregeling in Oost-Afrika is den 20 geteekend en wordt vrij algemeen gunstig beoordeeld. Engeland krijgt de vrije vaart op de Zambesi het Shiré-gebied waarover onlangs zoo hevige strijd ontstondis voorgoed aan Engeland toegewezen evenals het gebied aan weerszijden van de Zambesi tus schen de Victoria-watervallén tot Zambo. Portugal krijgt een stuk achterland achter de kust van Mozambique ten noorden begrensd door de Rovuma, ten westen door het engelsch gebied en ten zuid-westen door de Zambesieen achterland achter Angola aan de westkust tot de Zambesi dat ten zuiden door het duit sche Damaraland en Ngamiland wordt begrensd. Voor de openstelling van de vaart op de Zambesi erkent En geland Portugals recht op een strook grondgebied ten noorden en ten zuiden van de Zambesi van Pete tot Zumbo. FRANKRIJK. Een cycloon heeft in het noordwesten van het land belangrijke schade veroorzaakt. Vooral werd de stad Dreux vreeselijk geteisterd. Het paleis van justitie ligt grootendeels in puin en meer dan 500 huizen werden min of meeer beschadigd. Een heer en eene dame, die in een rijtuig gezeten warenwerden opgenomen en 20 el verder neergeworpen. De dame bleef dood en de heer bekwam een paar ernstige kwetsuren. De schade aldaar wordt begroot op 500.000. De minister van binnenl. zaken stelde terstond 5000 beschikbaar om in de eerste behoeften der inwoners te voorzien. De de partementale raad van Eure-et Loire gaf 500 voor hetzelfde doel. In het dal Moulin d' Epome zijn 3000 meest eiken boomen ontworteld en er werden meer dan 300 doode vogels, meest kraaien, gevonden. De regeering heeft officieel medegedeeld dat de druif- luis zich in het departement Aisne vertoond heeft, maar dat de tot nog toe aangerichte schade onbeteekenend was. NOORWEGEN. Keizer Wilhelm heeft 10000 mark geschonken aan de ingezetenen van Hammerfestdie bij den brand schade hebben geleden. RUSIiANB. Volgens dépêches uit Narvazijn de den 19 aldaar plaats gehad hebbende legeroefeningen grootsch van opvatting geweest. Vooral wordt gewag gemaakt van de oefeningen, waarbij liet oostelijke legerkorps door het voortrukkende westelijke korps al meer en meer terug drongen werd en, om zijn aftocht te dekken, de brug over de Luga in de lucht deed springenhetgeen de gemalin van den czaar staande in een op eene hoogte opgericht paviljoenbewerkte door een druk op eene electrische geleidingwelke naar eene in de rivier lig gende mijn van schietkatoen voerde. Kolossale balken werden honderden voeten hoog geslingerd, en het water sprong als eene reusachtige fontein omhoog. Onmiddellijk daarna zette het overwinnende westelijke legerkorps deels op pontonsdeels al zwemmende over de rivier Luga den tocht voort. Bij Nisjni Novogorod is de passagiersstoomboot Gregor met 102 personen aan boord meerendeels kooplieden 's nachts in brand geraakt en tot aan de waterlijn af gebrand. De slaapdronken reizigers sprongen in het water en verdronken voor het grootste gedeelte. De schade is zeer groot. De brievenmail is verbrand. Den 22 des nachts is te Zwaag door hooibroeiing de boerderij van den heer Kok afgebrandvan den in boedel kon weinig gered worden. - Een door de justitie te Haarlem ingesteld on derzoek naar de waarheid van een in verscheidene bladen opgenomen berichtals zou eene dienstbode al daar door eene advertentie naar Parijs gelokt zijn van waar zij reeds 35 zou ontvangen hebbenheeft tot de slotsom geleid dat de dienstbode zelve dat verhaal verzonnen heeft, om hare ouders te misleiden. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen de wetsont werpen tot wijziging van de bepalingen der gemeente wet betreffende de belastingen en tot wijziging in ver band daarmede-van de wet tot regeling van de grond belasting. Tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs isbehalve de gewone vergoeding van 30 pet.o. a. subsidie verleend aan de gemeente Petten van f 2300. Den 3 September wordt te Hoorn harddraverij gehouden door paarden van zessen klaar, aangespannen voor tweewielige rijtuigen, om j 200 prijs, 75 premie, de inleggelden tweede premie. Door den Minister is afwijzend beschikt op het verzoek van den gemeenteraad van Spanbroek om vrijstelling van de verplichte schoolgeldheffing. Den 19 hing over Wadwaij een vrij groote hoos, die nog al wat schade aanrichtte. Er werden vele mosterd- hokken omver geworpen en een dak van een burger huisje werd zwaar beschadigd. In de den 21 des avonds gehouden vergadering der afdeeling Ursem en omstreken van de Hollandsche maatschappij van landbouw werden tot bestuursleden benoemd de heeren F. Wortel en S. Akkerman. Voorts werd beslotengeene afgevaardigden naar de te Dor drecht te houden algemeene vergadering der Maatschappij te zenden. De einduitslag van den wedstrijd van den Neder- landscheu Schaakbond is, wat de eerste en tweede prijzen betreft, als volgt: in de eerste klasse: de heer R. J. Loman 7| punt, eerste prijs, 125 en de heer jhr. A. E. van Foreest 61 punt, tweede prijs, 75, beiden van Amsterdamin de tweede klasse de heer P. Schipper van Oterleek en K. Süsholz uit Delft ieder 71 punt waarna zij twee kamppartijen speelden, die remise werden zij deelden de eerste en tweede prijzen ad 50 en ƒ30. De examens ter verkrijging van de acte van be kwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres worden dit jaar voor de tweede maal gehouden op 8 October en volgende dagen. Zijdie daaraan willen deelnemen moeten de in art. 59 der wet op het lager onderwijs genoemde stukken vóór 20 September inzenden aan den schoolopziener van hun district. Den 20 had te Oudkarspel de door den heer G. Slotemaker uitgeschreven kolf- en biljardwedstrijd plaats. Aan den kolfwedstrijd namen 20 personen deel. De prijs werd gewonnen door den heer A. Kistde le premie door den heer P. de Geus en de 2e premie dooi den heer P. Kraakman, allen van Zuidscharwoude. Voor den wedstrijd op het biljard hadden zich 24 deelnemers aangegeven. De prijs en de le premie werden gewonnen door den heer K. Pronk, terwijl de 2e premie den heer A. Bak ten deel viel, beiden van Oudkarspel. Prijzen en premiën bestonden in contanten. Den 21 is door de leerlingen van de laagste klasse der o. 1. school te Oudkarspel een recht prettig feest gevierd, terwijl in de vorige week 110 kinderen van de hoogste klasse, onder geleide van fiunne onderwijzers en der leden van de commissie met hunne vrouwen een uitstapje maakten per stoomboot langs de Zaan en het Noordzeekanaal naar Haarlem en van daar over Nauerna weder terug. Door de geldelijke bijdragen van ouders en andere ingezeten en konden de kosten van een en ander ruimschoots worden gedekt. Moge dit welgeslaagde schoolfeest bevorderlijk blijken te zijn aan het doel, waartoe het werd ingesteld, namelijk getrouw schoolbezoek. De heer A. Plaatonderwijzer aan de openbare school voor onvermogenden alhier, is den 21 te Amster dam voor de hoofdakte geslaagd. Bij de op den 21 door het provinciaal bestuur van Noordholland bij enkele inschrijving gehouden herbesteding van het vernieuwen van de wiphrug No. 4© alhier, behoorende tot de werken van het Noordhollandsch Kanaal, was de heer A. Visser te Haarlem voor 5480 laagste inschrijver. Van den 16 tot en met den 22 Aug. zijn 355 baden aan de bad- en zweminrichting genomen, waarvan 85 door dames en 98 door onvermogenden. Drukste dag den 20 met 85 baden. Door het stedelijk muziekkorps zullen op ZONDAG 24 AUG. 1890, des namiddags 2 uur, inden Stadshoutde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Joijeuse entrée du Prince Carneval", van Emile Wesly; 2. »Une fête champêtre", Ouverture v. Laborg; 3a. »Herzens Andacht", Lied ohne Worte voor waldhoorn, v. W. Levermann b. »Le reveil de la fauvette", polca de concert pour flauto picolo solo v. Ed. Warcampt 4. Potpourri op motieven uit de opéra »La Bohémienne", v. G. Balfe 5. Ouverture zur oper »Ein Morgen, ein Mittag ein Abend in Wien, v. F. v. Suppé; 6. Feest op het dorp", groote fantaisie v. J. Heymansa. Op tocht der feestgenooten naar de kerk b. Terugtocht uit de kerkc. Uitnoodiging tot den dans d. Dans der feestgenooten; e. Tarantelle, danse finale; 7. »0 schone Mai, walzer v. Joh. Strauss; 8. Grand potpourri burlesque et populaire, v A. Clément. Deden wij in ons vorig Nr. eene opgave van het geen op de kermis zal te zien zijnthans vestigen wij nader de aandacht op de verschillende aankondigingen. De heeren Gebr. van Lier, hier meermalen met hun per soneel opgetreden, hebben te goeden naam, om geen goed spel te verwachten, terwijl de firma Kreukniet, Bigot Co. in den afgeloopen winter bij hunne voorstellingen in de zaal Harmonie steeds blijken van tevredenheid mochten ondervinden. Het tableau de la troupe van het gezelschap onder directie van den impressario W. Pierre de Boer in de Harmonie geeft zooveel verscheidenheid, dat er zeker ieder wat wils zal te zien zijn. In Diligentia treedt de directeur H. van Os met een gezelschap op, dat, afgaande op hetgeen hij vroeger aanbood, het beste doet verwachten; thans zal een orchest de voorstelling begeleiden. Café chantant wordt aanboden in het Zijper Wapen van den heer Matthijsen en het Café Central van den heer S. Pijper, welke elders gunstig onthaal mochten ondervinden. Magneta, in hare tent op de Nieuwesloot, die, volgens de beoordeelingen in verschillende bladen, met de wetten der zwaartekracht schijnt te spotten, belooft dus iets wonderbaarlijkst te zien te gevenevenals Daphne Nimph van Diana, die met gedaanteverwisseling tot een bloeienden laurierboom, elders in den gunst van het pu bliek deelde. Den 23 is van de werf 't Hondsbosch" te water gelaten een stalen snebbeschuitbestemd voor en ten behoeve van den heer Koning te Groot-Schermer, in zijn veer op Alkmaar. BURGERLIJKE STAN D. ONDERTROUWD. 20 Aug. Christiaan Jacobus Smorenberg, alhier, en Helena Maria van Kessel, te Haarlem. 21 Anthonius Petrus Vogelpoel en Maria Magdalena Stuffers, wed. van Hermanns Jacobus Lewis, beiden te Amsterdam, onl. alhier. GEBOREN. 21 Aug. Johanna Margaretha, D. van Adrianus Roecoert en Johanna Janse. Antonius Matthias Z. van Mr. Adrianus Petrus Hendrik de Lange en Jacoba Elisabeth Wentholt. 23 Alida D. van Antonie Hardorff en Jannetje Porck. OVERLEDEN. '22 Aug. Elisabeth Dieuwertje, D. van Jacob Romijn en Christina Anna Hazes, 4 m. August Casper, Z. van Alexis Kasper Faesen en Isabella Victoria van den Burg, bijna 10 m. Gerardus Bernardus Z. van Martinus Andreas Bruinen Gesina Maria Swart, 5 j. en bijna 9 m. Maria Hen- drica D. van Pieter Lodewijk Volkersen Jacoba Kuitwaard1 j. en bijna 5 m. ALKMAAR 22 Aug. Kleine kaas f 30commissie f 25,50 middelbare f 25,50, aangevoerd 627 stapels wegende 174952 K.G. Op de graanmarkt werden aangevoerd 1122 mudden. Tarwe f 7,75 a 9, Rogge f 6 a 6,12J, Gerst f 4 a 4,75, id. chev. f 5.37! a 5,60, Haver f 4 a 4,75, bruine Boonen f 9,50, Koolzaad f 9,40 a 9,75, Karweizaad f 8,25 a 9, Erwten: Vale f 10 a 11, Witte f 10,50 per mud. 23 Aug. Aangevoerd 1 paard 125 24 koeien en ossen 140 a 24022 nuchtere kalveren 10 a 20

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1