No. 104. Twee en IWegentigste Jaargang, 1890. ZONDAG 31 AUGUSTUS. Ditmummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Schutterij. V e r g a d e r i 11 g De verdeeling' van Afrika. Buitenland. Binnenland. RAAD DER GEMEENTE ALKMAAR ALMAABSCIIE COIHWT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rijk ƒ1,— De 3 nummers 0,0tt. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. OFFICIEEL GEDEELTE. JOHANNES JACOBUS HARMENS, l.w. Amsterdam wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aantemelden. van den op DINIDAG 2 September 1890, 's namiddags 12| uur. Punten van behandeling: Trekking der sectiën voor het onderzoek der in te dienen gemeente-begrooting voor 1891. Verzoek van de heeren C. Bosman en mr. A. P. de Lange om verlenging van den termijn gesteld voor de subsidie van den lokaalspoorweg AlkmaarHoorn, met rapport van burgemeester en wethouders. Verzoek van de afdeeling Alkmaar der Hol!. Maat schappij van Landbouw om denzelfden steun, als in 1877 verleend is wanneer in 1891 de algemeene vergadering en de tentoonstelling te Alkmaar worden gehouden. Van Burgemeester en Wethouders. Rapport op het verzoek van de leeraren der burger avondschool om -eene gratificatie voor in den afgeloopen cursus bewezen buitengewone diensten. Voorstel tot openbaren verkoop van het huis aan de Laat, bewoond geweest door nu wijlen den heer dr. J. J de Gelder. Van de vorige vergadering. Rapport der commissie tot onderzoek der gemeente rekening over 1889 Plan der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs tot hervorming der burgeravondschool, met rap port van burg. en weth. Benoeming van een wethouder, in plaats van den heer H. J. Bruinvis aftredende. Benoeming van een stembureau voor de aanstaande raadsverkiezing. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Meer dan eens wezen wij reeds op de minnelijke ver deeling van het donkere werelddeel onder de Europeesche natiën. In den laatsten tijd is dat werk met groote vol harding voortgezet. Engeland heeft daartoe binnen be trekkelijk korten tijd een viertal traktaten gesloten; dat met Dnitschland is gevolgd door traktaten met Frankrijk met de Zuid-Afrikaansche Republiek en met Portugal. Ten zuiden van den evenaar is de verdeeliug met uit zondering van slechts een paar stukken land, thans vol komen ten noorden blijven alleen nog het reusachtige Soedan met zijn talrijke negerstaten en het oostelijk deel der Sahara-woestijn over. Dat de verdeeling aldus in der minne, zonder oorlogen en gevechtenkon geschieden, is ongetwijfeld te danken aan de groote uitgestrektheid van het te verdeelen terrein. Al had elk der belanghebbende mogendheden gaarne nog iets meer gewenschtaan hetgeen zij verkreeg heeft zij gedurende tal van jaren genoeg en wie bekommert zich om de verre toekomst? Wie zal althans niet de voor keur geven aan de zekerheid van eenigszins beperkt bezit boven de onzekere hoop op een uitgestrekter bezitting in de toekomst Beter één vogel in de hand dan tien in de luchtis een spreekwoord dat ook in zulke zaken begrijpelijker wijze veel ingang vindt. Een Fransch blad heeft reeds uitgemeten, hoeveel land alke mogendheid tegenwoordig in Afrika onder haar echtreeksche gezag of haar uitsluitenden invloed heeft, iet geheele werelddeel is omstreeks 28 millioen vierkante lijlen grootdaarvan behooren er 5 aan Frankrijk, 2 an Duitschland en 3 aan Engelandde onafhankelijke Afrikaansche staten en het grondgebied dat aan de overige Europeesche mogendheden toebehoort, kunnen te zamen mede op 10 millioen vierkante mijlen gesteld worden, zoo dat er nog 8 millioen overblijven, die echter grootendeels uit woestijnen bestaan. Frankrijk heeft dus de grootste uitge strektheid onder zijn gezag of onder zijn invloed; maar het grootste deel daarvan bestaat, om met den Engelschen Minis ter te spreken, die het verdeelingsverdrag tusschen Engeland en Frankrijk in het Parlement verdedigde, uit .lichten grond", met andere woorden uit een deel van de Sahara, die Algiers en Tunis scheidt van het Niger-gebied en de landen om het meer Tsad die aan Frankrijk zijn toe gewezen. Geen nood aldus heeft Stanley de Franschen Getroost en gerustgesteld een spoorweg door de Sahara fs het eenige dat ontbreekt; leg op de Amerikaansche manier eiken dag een paar mijlen spoorweg aan en in tien jaren zijt gij gereedvoor een som van honderd millioen gulden. Om het meer Tsad woont een sterk en verstandig menschenras, dat zich gaarne wijdt aan handel en nijverheid en gemakkelijk de Europeesche beschaving aanneemt; uit die schrandere en moedige bevolking zijn daarenboven geschikte traepen te krijgen, niet alleen voor oorlogen in de koloniën maar ook voor Europee sche oorlogen. Heerlijk vooruitzicht voor latere ge- slachten De Zuid-Afrikaansche Republiek heeft een verbinding met de zee gekregen maar is voor uitbreiding in het noorden afgesloten terwijl zij voorloopig in bondgenoot schap met Engeland Zwasiland zal regeeren. Later zal ■een nieuwe schikking gemaakt moeten worden omtrent dat land en daarbij zullen de rechten en aanspraken der beide staten in aanmerking genomen worden; wie van beide meester zal worden over Zwasilandzal dan beslist worden maarwordt namens de Engelsche re geering verzekerd het ligt niet in ons plan het land aan de Zuid-Afrikaansche Republiek af te staan. Dat dit in vervolg van tijd tot moeielijkheden zal leiden is wel zeer waarschijnlijk, maar daarom nog geen reden om het gesloten verdrag van minder belang te achten. Die alle moeilijkheden en gesehillenwelke zich later kunnen voordoen reeds terstond uit den weg geruimd of voor komen wil hebben, stelt een te zwaren eisch. Men moet zich vergenoegen met de geschillen die een onverwijlde oplossing vorderenslaagt men er in die te vinden dan kan men zich reeds gelukkig rekenen meermalen blijkt daarenboven een bezwaarwaarvoor men zich vroeger zeer beducht heeft gemaaktten slotte minder bedenkelijk te zijn of geven latere gebeurtenissen een middel aan de hand om het te ontgaan. De Zuid-Afri kaansche Republiek gaat een nieuwe toekomst te gemoet, nu hare afzondering is geëindigd en het ontdekte goud personen van verschillenden landaard naar het land over de vaal doet toestroomen. De Nederlandsche volksstam zal veel eigen krachtinspanning en bijstand van mensehen en geld uit het moederland behoeven, om het overwicht te behouden tegenover de toenemende Engelsche bevolking. Omtrent de verhouding der Republiek tot de overige Zuid- Afrikaansche gewesten kunnen voorloopig alleen gissingen gemaakt en verwachtingen in verschillenden zin uitge sproken worden zonder vasten grond. Evenmin valt daarom omtrent hare toekomstige verhouding tot Enge land eenige voorspelling te makentijdverspilling zou het alzoo zijn, zich te verdiepen in beschouwingen over de moeilijkhedendie zich bij de verdere ontwikkeling der Republiek en den aanwas harer bevolking zullen kunnen voordoen. Werd het verdrag met Duitschland smakelijk gemaakt door den afstand van Helgoland, troost Frankrijk zich over het vele zand van de Sahara om de groote uitge strektheid van zijn gebied en het vooruitzicht op een spoorweg door de woestijn President Krüger acht het verdrag met Engeland aannemelijk wegens de vrije spoor wegverbinding met de zeeen ook Portugal^ schijnt tevreden, omdat men er overtuigd is dat er niet meer te winnen was en omdat het thans niet meei betwist gebied toch inderdaad voor een land als Portugal groot genoeg genoemd kan worden. Dat Engeland met de verdeeling tevreden kan zijn wordt wel door niemand betwijfeld en in het land zelf door de invloedrijkste bladen van verschillende kleur erkend. Marrokko kon nog een bron van moeilijkheden voor een paar Europeesche mogendheden worden. Zoowel de bezittingen van Frankrijk als die van Spanje grenzen aan het Marokkaansche land opstanden in Algerië vinden steeds hun uitgangspunt of steunpunt bij de fanatieke Mohammedanen in Marokko, en de Sultan van dat land bleek onmachtig om de oproerige Arabieren te beteuge len die in 1888 een Spaansch schip plunderden en onlangs een afdeeling der Spaansche ruiterij overvielen zelfs °kon hij zijn beloften tot voldoening wegens kren king der nationale eer en toegebrachte schade niet ten volfe gestand doenen in zijn eigen land moet hij niet zelden voor de opstandelingen wijken. Evenals in Egypte, den noordoosthoek van Afrika, bestaat dus in den noord westhoek een regeeringdie voor de handhaving van orde en veiligheid geen voldoende waarborgen kan geven. Was Spanje even krachtig als Engelanddan zou het waarschijnlijk reeds lang in Marokko de taak op zich genomen hebben, die Engeland in Egypte vervultmaar dan nog zou het zeer de vraag zijnof Frankrijkdat zich in Egypte door Engeland op zijde liet dringen zich niet gerechtigd zou achten om in Marokko een woordje meer te spreken. De loop der gebeurtenissen zal vermoedelijk zoowel Frankrijk als Spanje nopen zich met de zaken in Marokko te bemoeien, en beide staten zullen zich met elkander moeten verstaan omtrent elks aandeel in de voogdij over dit deel van Afrika. Naar de wenschen en begeerten der bevolking wordt natuurlijk niet gevraagd, en zou inderdaad niet gevraagd hunnen worden men moet over haar beschikken buiten haar om en zonder hare goedkeuring te vragen. Dit ge brek in de regeling en de verdeeling des lands, dat niet te verhelpen iskan echter volkomen worden gedekt wanneer bij de ondernemingen der Europeesche voogden en bij hun bestuur en beheer ook op de belangon der bevolking wordt gelet; wanneer niet alleen het geweer en de jenever met ruime hand in Afrika worden inge voerd; wanneer de Europeesche natiën, wier eigenbelang haar tot deze inmenging dreefzich Christenen toonen, niet alleen door de verkondiging van het Christendom aan negers en kaffersmaar vooral ook door het in praktijk brengen van zijne beginselen. BELEIE. Den 23 September wordt te Antwerpen eene internationale bijeenkomst gehouden van sigaren makers. De toestand in de Borinage is van ernstiger aard ge worden. Den 28 hadden evenals den vorigen dag op tochten van de werkstakers plaats, onder het zingen der Marseillaise en van socialistische liederen, Er heerschte groote opgewondenheid. Te Quaregnon trokken 300 werk lieden naar de woningen der werklieden, die aan den arbeid gebleven waren en beleedigden hen. Vier der lei ders werden in hechtenis genomen wegens aanslag op de vrijheid van den arbeid. Bij beschikking van den gouverneur van Henegouwen is de Kamer van handel en nijverheid tegen 3 September a.s. in de gemeente Wasmes bijeengeroepenom een onderzoek in te stellen naar het geschil tusschen werk lieden en patroons en naar een middel uit te zien, waar door aan den tegenwoordigen toestand in de Borinage een einde komt. Dit besluit zal de opgewondenheid doen bedarendoch daar de tegenwoordige week bijna ten einde loopt en de werklieden in de Borinage voor het meerendeel des Maandags niet arbeiden kan een alge meene hervatting van den arbeid niet vóór den 2 ver wacht worden. OOSTENJRIJK-ltOAGAKIJE. Den 2 October wordt te Weenen zoowel de Keizer van Duitschland als de Koning van Saksen verwacht. Bij den brand te Tokaybekend door den wijn die daar gewonnen wordt, zijn geene personen omgekomen. De brand ontstond des nachts en nam door den hevigen wind zoo snel toe, dat aan blusschen niet te denken viel, vooral daar de watervoorraad geheel onvoldoende was. Slechts dertien gewone huizen zijn gespaard gebleven. Denzelfden dag brandde het stadje Karna bij Debreczan af, waarbij tien personen het leven verloren. ITAIjIE. De politie te Rome heeft den 26 nog verschillende vereenigingen van irredentisten in de pro vinciën opgeheven. Overal is huiszoeking gedaan en werden papieren in beslag genomen. RllSLAlVD. De stad Kineshma, in het gouverne ment Kostrowa, is grootendeels door brand vernield. De schade wordt op 3 millioen geschat. De van onderkomen beroofde bevolking (de stad telt 4000 inwoners) heeft bovendien gebrek aan levensmiddelen. Verder zijn in Orel 20 huizen, waaronder een met hennep gevuld pak huis, en in de voorstad van Kursk 150 kleinere gebouwen door brand vernield. VERËENIGDE STATEST. Te Chicago is een schouwburg afgebrand met al het decoratief van een nieuw spektakelstuk Shenardoah. De schade wordt be groot op 500,000. Eén man der brandweer kwam bij de blussching om. De republikeinsche partij in den Staat Ohio heeft den heer Mc. Kinley weer candidaat gesteld voor het Huis van Volksvertegenwoordigers. De heer Mc. Kinley sprak in eene rede als zijne meening uitdat de aanneming zijner tariefwet verzekerd was en dat het land een tot dusver in de geschiedenis ongekenden voorspoed daar mede te gemoet gaat. Blijkens het verslag van den minister van landbouw beantwoordt de oogst in Canada, zoowel wat hoedanigheid als wat hoeveelheid betreft, aan de gunstige verwachtingen. Den 28 is te Haarlem overleden de heer C. Smit, gedurende een zeer lang tijdvak geneesheer te Zandvoort, waar hij mede vele jaren de betrekking van baddokter vervulde. In de maand Juli is bij de Rijks-postspaarbank ingelegd 1.252.096.50 en terugbetaald 770.603.59, zoodat het gezamenlijk tegoed op 30 Juni bedroeg 19.834.520.0Ö5. In den loop der maand zijn 5132 nieuwe boekjes afgegeven; 1236 zijn geheel afbetaald, zoodat op 30 Juni nog in omloop bleven 267.627 stuks. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 28 zijn de schoolopzieners aangewezen, die deel zullen uitmaken van de commissiën in het najaar van 1890 belast met het afnemen der examens tot ver krijging der aktebedoeld in art. 56a der wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad No. 127). Voor Noordholland zijn zija. lid en voorzitter de schoolopziener in het district Haarlemb. ledende schoolopzieners in het district Hoorn en in de arr. HaarlemTexel en Zaandamc. leden-plaatsvangersde schoolopzieners in het district Amsterdam en de arr. Hoorn, Purmerend en Hilversum.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1