Binnenland. Kantongerecht te Alkmaar. riem van eene machine af te werpen; het laat zich hooren, dat^ op deze wijze bij een eventueel ongeluk de nood lottige gevolgen daarvan tot een minimum gereduceerd worden want al zal de machine eerst nog doorslaan toch kan de machinist haar spoedig stoppen. De mannen van het vak zullen bij de inzending van dit bureau ook den petroleummotor niet ongemerkt laten voorbijgaan. De werking daarvan komt in hoofdzaak overeen met die van de gewone gasmachines. Een pomp perst lucht in een bak met petroleumwaardoor de laatste zich fijn verdeelt en in een ruimte wordt gedrevendie warm gehouden wordt. Nu verdampt de vloeistof geheel en wei kt dan als het lichtgas bij de gebruikelijke motoren. Met het oog op de veiligheid zou deze machine zeker oen gioote verbetering zijn, terwijl zij bovendien een goed- koopo beweegkracht verei.scht —'beide ongetwijfeld groote voordeden. Het gaat echter niet aan om daarover een definitief ooi dool uit te sprekenvoordat de vakmannen haar veelvuldig hebben toegepast en geleerd hebben of bij het gebruik zich geen onverwachte practische be zwaren voordoen. Wat dit punt betreft kan men met meer vertrouwen de schrootladders van Pieper en Moens, ook door hot technische bureau ingezonden, aanbevelen,' daar deze af en toe in hare werking vertoond worden, bewegelijke klampen verhinderen het evontueele terug- loopen en maken ongelukken bijna onmogelijk. De bekende firma Tattersall Holdsworth te Enschedé mocht^ uit den aard der zaak bij de inzending van ma chinerieën niet achterwege blijven. Gaarne deden wij mede, wat zij in hun prospectus zeggen over Whitaker's mechanische stokers, die door bekende firma's in Neder- land in hunne fabrieken met veel succes worden aangewend. Bij de constructie van den bewusten stoker zijn nauwkeurig alle punten overwogen, die goede resultaten konden In vorderen. De benoodigde beweegkracht is zóó gering dat iedor deskundige daaruit terstond de duurzaamheid van den stoker kan opmaken. Een smalle riem drijft den gehcelen stoker. Het drijfwerk bestaat enkel uit een worm en een wormwiel. Het is door middel van een aan een schuif bevestigden hefboom zoo ingericht, dat hot in een oogenblik elke hoeveelheid brandstof'kan aanbrengen, die voor don ketel benoodigd is, zonder dat daarvoor de stoker behoeft te worden stilgezet. Daar door verdient hij ten zeerste aanbeveling in fabrieken en wei kplaatsen waar de kotels onregelmatig gebruikt worden zooals in bleekerijen verwerpen drukkerijen papierfabrieken, brouwerijen enz. Het werkendo weefgetouw derzelfde firma zal zeker een ruimeren kring onzer lezers belangstelling inboezemen, beu beweegbaar ijzeren stangetje, dat de schietspoel met hare scherpe ijzeren puuten belet om bij de een of andere onregelmatigheid, door een draad van kettinc- ofinslaw- garen veroorzaakt het geheele woefsel in de war te breugen en daardoor ook wellicht de arbeiders te ver wonden heeft aan deze machine den toegang tot de tentoonstelling verschaft. Overigens voldoet zij aan de strengste eischen, waaraan men weeftoestellen mag onder werpen Terwijl vroeger, bij het leggen van een nieuwen klos inslaggaren in de schietspoel, de draad met behulp van den mond door het spoeloog werd gebracht, plaatst men bij deze machine de schietspoel vóór een ijzeren buisje, waartegen één stoot voldoende is om den draad door het oog te steken. Er is dus nu geen sprake meer van, dat op deze wijze stof en vezels in longen en keel komen, gelijk vroeger maar al te dikwijls het geval was V oor heden zullen wij eindigen met een vluchtig be- zoek aan de ventilators. »Luchtverversehing zonder tocht" is het devies van de Blackmail Ventilating Company te Londen »Now let us have a little ventilation but not a draught. I hate a draught" uit Tristam Shandy zetten de lieeren Jan Hamer Co., to Amsterdam bij hunne Boyle's Luchtpomp-ventilators". Van de Blackman's kan men, behalve tot het afvooren van stoom en stof uit fabneken, dok gebruik maken tot het afkoelen van melkerjien, slachtplaatsen, bottelarijen enz., alsmede tot het drogen van verschillende stoffen, als wol, hout, lijm leer en laken. Het groote voordeel der Boyle's venti lators en schoorsteenkappen is, dat zij geen beweegbare deelen hebben, niet in het ongereede raken en, eenmaal geplaatst, geen verdere kosten van onderhoud vereischen. Zij veroorzaken in den koker een krachtige en gelijk matige opwaartsche verplaatsing der lucht en zuigen alzoo de met schadelijke dampen bezwangerde atmosfeer uit bedompte vertrekken omhoog om daarvoor nieuwe trissche lucht aan te voeren. Met beide systemen kan ontegenzeglijk een groot volume lucht verplaatst worden, dat uit den aard der zaak evenredig is aan de snelheid en de doorsnede der toestellen. In onzen volgenden brief stellen wij ons voorons afscheidsbezoek aan de tentoonstelling te brengen. Bij kon. besluit van den 15 is verklaard dat de bezwaien ingebracht tegen de door den minister van oorlog voorgenomen oprichting eener bewaarplaats van dynamiet in de voormalige linie van Helpman bij Gro ningen gegrond^ zijn en mitsdien bedoelde oprichting op genoemd terrein niet kan worden toegelaten. Den 27 is te s-Gravenhage voor gymnastiek Ge slaagd de heer J. Schram te Oostliuizen. ^en 28 is de gedenkdag van Groningen's Ontzet m 167-, gevierd met eene muziekuitvoering op de Groote Markt van 11 tot 1 uur, het houden eener zomerkermis op de Vischmarkt, eene harddraverij en een vuurwerk. Aan de harddraverij van paardengespannen voor een tweewielig rijtuig, namen slechts 8 paarden deel; de eerste prijs 400 werd behaald door het paard van den heer jhr. V. L. Vegelin van Claerbergen te Joure; de tweede prijs 200, door dat van den heer jhr. van Swinderen te Paterswolde en de 3e prijs 100 door dat van den heer A. Schouten Hoogendijk te Gouderak. Den 28 des middags is te Utrecht de afgebroken wordende steenen brug over de Biltsche Grift bij het Hoogeland ingestort, tengevolge waarvan één werkman gedood en twee ernstig gewond zijn. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 28 be sloten tot het aangaan eener 3.j pets. geldleenine, aroot 262.000, waarvan ieder jaarte beginnen met' 1*891 minstens 7000 zal worden afgelost en tot het verhuren van de nieuwe stads-herberg voor drie jaren. De gemeenterekening van Texel is den 28 door den raad vastgesteld in ontvangsten op 58.439, in uitgaven °P 58 816, alzoo met een nadeelig slot van f 377. Den 28 reden twee achter elkander gespannen boe renwagens te Noordwijk met netteD naar het dorp. Een jong. knaapje, dat, op den achtersten wagen gezeten, daar af viol en met het hoofd tusschen den wagen en een wiel terecht kwam was onmiddellijk dood. In de vergadering van do afdeeling Alkmaar der Holl. maatschappij van landbouw, den 28 te Berden gehouden, werden de heeren jhr. mr. P. van Foreest te Hei- loo en J. Brum te Koedijk tot leden van hot bestuur gekozen. Do leden mr. de YVildt te Heiloo en S. Kramer te Koedijk werden aangewezen om de afdeeling te ver tegenwoordigen op de te Dordrecht te houden algemeene veigadeiing. Bij de bespreking van de onderwerpen welke door het hoofdbestuur aan de orde zijn Gesteld voor die vergaderingbleek dat de afdeeling de conclu- siën dor praeadviezen wenscht te steunen met uitzon- doring van diewelke door het hoofdbestuur zijn Ge formuleerd naar aanleiding van een niet verder toegelicht voorstel van de afdeeling Schermeer, om middelen0te be ramen om do veehouders te verzekeren voor de schade die ontstaat door het afkeuren van slachtvee aan het abattoir te Amsterdam, ter zake van tuberculose en andere, uitwendig niet zichtbare gebreken. Na zeer breed- voengo gedachten wisseling is do vergadering eenstemmig van oordeel dat deze zaak aan het particulior initiatief moet worden overgelaten en dwangverzekering zooals die door het hoofdbestuur wordt aangegeven vermeden moet worden. De afdeeling besloot verder zich te wenden tot den raad dor gemeente Alkmaar, met verzoek om aan de afdeeling eene subsidie toe te kennen voor het Geval dat de algemeene vergadering der Holl. Maatschappij v! Landbouw en de daaraan verbondene tentoonstellinG in het jaar 1891 te Alkmaar mochten worden gehouden. Wordt dit verzoek door den raad toegestaan en de hulp van het gemeentebestuur verkregen op dezelfde wijze als die bij de vorige tentoonstelling in 1877 is vorleend' dan zullen de afgevaardigden ter algemeene vergadering voorstellendie tentoonstelling te Alkmaar te honden. Den 29 omstreeks 8 uren is te Gouda door den treiu, die uit Utrecht kwam, een doofstomme man aan gereden en ernstig aan het hoofd gewond; hij werd naar het gasthuis gebracht. Den 29, 's morgens HL uur, is te Uitgeest brand ontstaan in een woonhuis in de Langebnurt en bewoond door 2 geziunen. Niettegenstaande 2 spuiten spoedig water gaven is het huis toch grootendeels vernield zoowel woning als inboedel zijn verzekerd. Men schrijft ons uit Oudkarspel Nu volgens de nieuwe wet op het lager onderwijs ook de gymnastiek als verplicht leervak is gesteldis voor het onderwijzend personeel aan den Langedijk Heer Hugowaard en Haringcarspeleen cursus geopend om zich in dat vak te bekwamen en ter voorbereiding van het noodige examen. Met de leiding is belast de heer van Dijkonderwijzer te Beemster. Het onderwijs bepaalt zich tot de vrije en orde-oefeningen, zooals de wet die voorschrijft. Woensdag-namiddag werden in het oude schoollocaal te Oudkarspel de eerste oefeningen gehouden. De visschers te Kolliorn hebben het geheele jaar nog niet zooveel paling gevangen als gewoonlijk in ééne reis, zijnde een tijdvak van vier a vijf weken. Voor het stroo worden in de polders Waard en ©roetal weder ten behoeve der papierfabrieken zoo hooge prijzen gebodendat de meeste landbouwers tot verkoop overgaan. Ouderwetsche boertjes kunnen zich hiermede echter niet vereenigen en zeggen: Haalt men 't stroo van 't land, Maakt men klei tot z a n d. De Amsterdamsche Omnibus-maatschappjj stelt met 1 September a s op al hare lijnen retonrkaarten tegen 12J cents verkrijgbaar. Te Muntendam is een doofstom jongentje onder de tram geraakt en met gebroken beenen naar het gasthuis overgebracht. Te Herkstede is de groote boerderij van den heer B. H. Meursing te Hoogezand afgebrand de bewoners wisten zich met groote moeite te redden. De heer dr. D. de Haan te Haarlem heeft de benoeming tot wethouder aangenomen. Beroepen bij de christ. geref. kerk te Broek op Uangedijk de heer H. Laatsman cand bedankt voor Hedembllk door genoemden heer Laatsman die ook een beroep naar Brielle ontving. De Nijmeegsche Spoorwegmaatschappij keert over het boekjaar 1889 f 18,75 per aandeel van 500 uit. Benoemd tot onderwijzeres te Bennebroek mej. A. van Slooten te Harlingen, daar mej. Burgdorfïer, die benoemd waswegens gelijke benoeming te Apeldoorn voor de betrekking te Bennebroek bedankt had. Zitting van 29 Aug. 1890. H. A. J. ten H., G. H. A., A. P., P. C., Alkmaar, J. K., Oudorp, J. S. Lz., G. S. Dz., Egmond aan Zee, honden laten loopen zonder muilkorf, ieder 0,50 boete of 1 dag hecht. J. L., Alkmaar, als boven, 3 boeten van f 0,50 of 1 dag hecht, voor elke boete. J. P. Jz J. K. Cz., Egmond aan Zee, strooperij, ieder 1 dag gev. J, O Uitgeestin staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren 3 boete of 2 dagen hecht. J. B., D. H., Alkmaar, C. V. Pz Egmond aan Zee, rijden met een hondenkar, ieder 1 boete of 1 dag hecht. J. P., J. F. S. M., Alkmaar, aldaar op straat zonder ver gunning muziek maken, ieder 1 boete of 1 dag hecht. G. K., huisvr. van A. R., zonder vaste woonplaats, H. J. N H. K., L. V., Alkmaar, openbare dronkenschap, ieder 0,50 boete of 1 dag hecht. H. A., Alkmaar, R. S., de Rijp, als boven, bij her haling, de eerste 8 dagen hecht, en de tweede 3 boete of 2 dagen hecht. J. F. S. M„ P. O., K. W, H. B„ D. P., P. P., Alk maar, nachtelijk burengeruchtieder 3 boete of 1 dag hecht. H. K., P. B., J. O., Grootschermer, politie-overtreding, ieder 2 boeten van 0,50 of 1 dag hecht voor elke boete. vertrek moest worden aangelegd. Hertha bracht den knaap naar bed en begaf zich toen zelve naar Roland's kamer om zich te overtuigendat daar alles in orde was. Zij zorgde nog steeds zelve voor hem tot in de geringste kleinigheden ofschoon hij er zich niet meer dankbaar voor betoondo. Daar hield de slede voor de deur stil, Roland spronG ei haastig uitgaf den koetsierdie reeds meer dan anderhalf uur had gowacht de tengels over en liet weten, dat hij niet tehuis zou soupeeren. Daarna stak hij dwills do straat over en stapte in eene droschke. Onverschillig hoorde Hertha het bericht aan. Och, zij was sinds langen tijd aan dergelijke voorvallen gewoon 1 Gedurende eenige oogenblikken nog bleef zij in hot knappend haardvuur staren, daarna stond zij op en liep als eene nachtwandelaarster de kamer op neer. Nu eens bleef zij voor den boekenhanger staan en verdiepte zich in do vergulde letters van de titels: dan weder hield zij stil voor het rooktafeltje, speelde met het knijpertje of zette de kaars recht, streek met de hand over do globe, draaide die oenige malen rond en ging eindelijk voor dé schrijftafel zitten. Alsof zij alles voor de eerste maal zag, zoo bekeek zij de pennen en potlooden, de schrijfmap en den briefweger on ui de tallooze kleinigheden, die schijnbaar wanordelijk dooi elkander lagen. Daar stond ook in een sierlijk lijstje een portret van haar zelve, uit de gelukkige zorgeloozo dagen ui hot Margarethénstift I)e keel werd haar als toege snoerd. Hoe was hot frisscho, lovenslustige, overmoed?Ge meisje van toenmaals veranderd Werktuigelijk nam zij het portret van den standaard... Wat deed het hier? Op zijne schrijftafel?.. Neen! De ontrouwe echtgenoot zou het niet langer voor zich 'heb ben Hij mocht eens denken, dat het van haar de opdracht had ontvangen om hem met verwijten te over laden en toe te roepen: Ziehier, wat gij van mij Ge maakt hebtZóó was ik vroeger en thans Hertha opende het dichtstbij zijnde laadje en legde het portret met het standaartje er in zoo ver mo^e- lijk naar achteren Hij zou het nauwelijks missen.?.. Hij had heel andere, veel betere dingen in het hoofd dan dit arme, onbeduidende meisje, dat alleen maar te trotsch was om zich op te dringen. Reeds wilde zij de lade sluiten, toen haar een briefje in het oog viel, dat aanving met de woorden»Mijn af god Het had onder eenige grijze papieren gelegen en was to voorschijn gekomen, toen zij een plaatsje zocht voor het portret. Heitha voelde terstond wat die brief haar brengen zou. Langzaam nam zij hem er uit. Het was de eerste onbescheidenheid, die zij in haar leven beging maar thans meende zij in haar recht te zijn Zij had °e'r aan spraak op de juiste diepte te leeren kennen van den af grond, waarin haar geluk verzonken was. De brief, dien Roland bij vergissing met allerlei onbe- teekenende papieren bijeen gepakt en blijkbaar vergeten had, was, zooals Hertha juist had vermoed, afkomstig van de vrouw van professor Ehlers en luidde aldus: »Mijn afgod Aangezien wij elkander heden, helaas, niet zullen ont- oetcn, moet ik n^0o eenmaal schriftelijk terugkomen op de bedonkingen, die gij gisteren avond hebt geopperd. Wees toch onbezorgd, innig geliefde man! Ik behoor n toe, u en niemand anders. Die stroopop is nooit in waar heid mijn echtgenoot geweest, geloof mij, nooit! Ook dat andere is dwaasheidAl werd ons geheim thans ontdekt, meent gij dan, dat ik angstig zou zijn AngstigVoor Leopold wellicht? Indien hij mij de vrij heid teruggaf, zou ik even weinig aan hem verliezen als gij aan uwe zoogenaamde vrouw. Het oordeel der wereld laat mij koud. Meen toch niet, dat ik ooit op het denkbeeld zou ko men om met u te trouwen, dat denkbeeld walgt mij. Mannen als gij moeten niet trouwen. Ik zou mij zelve laag en laf toeschijnen, indien ik ooit de wet te hulp riep, om mij het zalige geluk te waarborgen, dat slechts bestaanbaar is, indien het mij uit vrijen wil en met uw geheele hart geschonken wordt. Wanneer mijne gloeiende kussen, mijne omhelzingen hebben opgehouden u in ver rukking te brengen, dan wil ik, God is mijn getnige, mij niet opdringen. Hebt gij niet gisteren nog geklaagd over den keten, dien gij moet meesleepen als een galei slaaf? Uwe Iduna is Hertha niet! Zoolang gij mij lief hebt, ben ik de uwe de uwe, ten spijt van de geheele menschheid; houdt uwe liefde voor mij op, zoek uw ge luk dan elders! Ik zal dan diep rampzalig zijn, maar ik houdt u niet vast! Geeno seconde zou ik met uw samen willen zijn, indien ik kon denken dat uw hart mij niet meer toebehoorde! Het dure, zoo lang als het duurt ik geloof, dat het nog langer duren zal, dan wanneer wij door de wet verbonden worden. Ik zend n honderdduizend kussen, mijn licht, mijn lie veling, mijn hemel! Met onuitsprekelijk verlangen zie ik het oogenblik te gemoet, waarop gij weder in mijne armen zult snellen, in de zachte armen van uwe u on beschrijfelijk liefhebbende I d u n a." Er ging bijna een uur voorbij en nog steeds zat Her tha doodsbleek voor de schrijftafel. Zij bewoog zich niet. Hare magere, doorschijnende vingers hielden "het vriese- lijko papier omklemd, dat haar bij al hare rampzalig heid nog lafheid en onwaardigheid verweet Eindelijk stond zij op, vouwde den nootlottigen brief dicht en stak dien in den zak. Ja, zij heeft gelijk!" mompelde zij met bevende lippen... »De keten Ik had reeds maanden geleden mooten heen gaan Zou ik heden avond nog neen, ik ben te moe het zou mij onmogelijk wezen Maar,'morgen ik zweer het, Almachtige God... morgen zal ik elk g?! voel van zwakheid van mij afslingeren als een verGifti- geii adder Schijnbaar kalm verliet zij het vertrek en zocht hare slaapkamer op. Wordt vervolgd. Stoomdr. Herms, Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6