HERTHA, Feuilleton. Ho. 105. Twee en Wegentigste Jaargang. 1890. WOEUSBAG 3 SEPTEMBER. Buitenland. Binnenland. 1LK1IAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per .3, maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door bet geheele rijk ƒ1, De 3 nummers 0,0B. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers IlERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23. BEI»©IB. De portugeesche gezant heeft aan de regeering van den Congostaat eene nota overhandigd betreffende de vorming van een nieuw district in het oosten van dien staat. Portugal komt daartegen op alsmede tegen de opvatting van het protocol van 1885, waarop de Congo Staat zich beroept. De regeering van dien staat.-zal in zeer gematigde bewoordingen ant woorden met de bedoeling om het geschil spoedig te vereffenen. DUITSCHELANTD. Den 25 had te Berlijn eene ver gadering plaats van sociaal-democraten in Friedrichshain, waar Bebel als spreker optrad. De toeloop daarheen was zoo grootdat duizenden die geene plaats in de zaal konden vindendoor de politie uiteengedreven moesten worden. De regeering heeft met het oog op die ongeregeldheden eene brigade infanteriedie in de nabijheid van Berlijn aan de legeroefeningen deel nam naar Berlijn teruggeroepenomdat de stad bijna geheel zonder troepen was, daar het gewone garnizoen, de garde, deel neemt aan de groote legeroefeningen in Silezië. Prins Bismarck heeft zich weder op de «Bismarck- weegschaal" op de Salinen-Promenade te Kissingen laten wegen. Hij woog 205 pond en 300 wichtjes tegen 207 pond in 1887 en 247 in 1879. Bij Berlijn is de trein van Wilmersdorf wegens eene verkeerde wisselplaatsing tegen een goederentrein geloopen, waardoor beide treinen zeer beschadigd werden. De stoker van den personentrein werd terstond gedood en drie conducteurs werden ernstig gewond. De reizigers bekwamen slechts lichte kneuzingen. EACiEEAlVD. De Times verneemt uit Weenen dat de Porte bekend heeft gemaakt dat het haar vaste voornemen is afdoende hervormingen in Armenië in te voeren. Het, congres der werkmansbonden is den 1 te Liver- pool geopend. De opkomst is talrijker dat ooit te voren. Er waren 460 afgevaardigden tegenwoordig, samen ander half millioen leden vertegenwoordigende. Onder de af gevaardigden waren vele vrouwen. Met algemeene stem men is op voorstel van den socialist Burns sympathie uitgesproken voor de werkstakers in Australië. Daarbij werd een beroep gedaan op alle in het Congres vertegen woordigde Vereenigingen om inschrijvingen tothulpeder Australiërs te openen,.daar de strijd, die ginds voor de zaak der werkmansbonden .werd geleverd, grooter was dan ooit. FHAltftBlJK. Eenejachtakte kost tegenwoordig 28 francs waarvan 10 francs komen ton voordeele van -de gemeente waar zij genomen wordtalleen voor die 10 francs en soms voor 20 of 30 francs bovendien, naar mate het terrein rijker aan wild of uitgestrekter is, ver- leenen de gemeenten het recht om op haar grondgebied te jagen. Yolgens eene door den minister van onderwijs opge maakte statistiek van de studenten aan de verschillende UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 63) Hoofdstuk XXXII. Toen Roland even na middernacht tehuis kwam, hield Hertha zich alsof zij sliep. Het was haar onmogelijk nog een woord te wisselen met den man, die haar zoo trou weloos had verraden. Bovendien was zij naar lichaam en ziel uitgeput. Onophoudelijk werd zij vervolgd door aller lei beelden en visioenen, waaraan zij zich niet kon ont trekken. Nn eens was bet spotachtige gelaat van Iduna. die zich als eene afschuwelijke harpij over haar heen- boog, dan weder zag zij het gelaat van haar overle den echtgenoot en hoorde zij zijne medelijdende stem. Het angstzweet brak haar uit en eene bijna ondragelijke hoofd pijn hield haar uit den slaap. Telkens en telkens weder suisde en dreunde het in hare ooren: »Weg! Weg!" en twintig malen had zij het gevoel alsof zij moest op. spingen en wegsnellen in den donkeren nacht, zich niet bekommerend om sneeuw of stormwind, en steeds door, steeds verder, tot aan de poort van het Göllroder kerk hof Tegen vijf uur sliep zij eindelijk in; maar ook toen nog werd zij door angstige droomen gekweld. Toen zij de vermoeide oogleden opsloeg, was het reeds dag. De geel-roode Januarizon teekende lichte strepen door de openingen van de jalouzieën op de gordijnen van het ledikant. Het was tien uur en Roland was al geheel gekleed. Hij had om elf nnr vergadering van de kunste naarsvereeniging ter bespreking van het eeuwfeest, dat faculteiten waren er op het einde van het laatste school jaar 1685,7 studenten, waarvan 12,71 buitenlanders, waaronder 313 russen 201 amerikanen, 159 rumeniërs, 122 turken, 51 egyptenaren. In de medicijnen studeerden 58+3 en in de rechten 4570. Bij het leggen der fundamenten voor het nieuwe stads huis te Evreux zijn in een houten kist eenige zakken gevondenwaarvan een groot aantal bronzen romeinsche munten uit de derde en vierde eeuw geborgen waren. Te Parijs doen zich weder gevallen van influenza voor. ITAI/IE. Den 27 heeft een wervelstorm in een groot deel des rijks belangrijke schade veroorzaakt. Overal werd de oogst vernield en in d6 provinciën Como en Sandrio zijn de wijngaarden geheel verwoest. De irredentistisehe vereenigingen sOberdank" en «Bar- santie", onlangs ontbonden., zullen weder opgericht worden onder den naam van «Francisco Crispi" met een programma, dat aan het radicale verleden van den minister Crispi herinnert. OOST E'X BIJ R - II OX G A R 1.1 EVolgens latere berichten uit Tokay zijn bij de brand aldaar toch 5 men- schen omgekomen en werden 5 anderen verminkt. I'ORTIIGAL. De Koning is door typheuse koortsen aangetastdoch zijn toestand is niet verontrustend. Rl'SIiAAD. Een keizerlijk besluit bepaaltonder voorbehoud van eene algemeene herziening van het tol tarief eene verhooging voor alle artikelen met 20 pet.; voor steenkoolGokes en turf in de havens der Zwarte- zee van 40 pet. De rechten op kappers, olijven, laurier bladen laurier galgantkoffiecacao specerijen, thee, suiker en over de westelijke grens en uit de Baltische havens ingevoerde steenkoolcokes en turf worden niet verhoogd. Het besluit treedt dadelijk in werking. De verhoogingen strekken om de rechten met den wisselkoers overeen te brengen. SFAUME. Den 27 zijn te Toledo acht ziekte en vier sterfgevallen aan cholera voorgekomeu. Onder de overledenen behoorde de directeur der militaire Akademie. In de provinciën Toledo en Valencia neemt de cholera eer toe dan af. In die provinciën en in Alicante en Badajoz kwamen den 25 68 .ziekte- en 32 sterfgevallen voor, den 26 91 en 52, den 27 100 en 47 den 28 72 en 36 en den 30 78 en 51. In de provincie Valencia waren den 28 in het geheel 2240 personen aangetast en 1119 overleden. Te platten lande verzet men zich tegen de voorzorgsmaatregelen welke de geneesheeren voorschrijven. Te Valencia is zelfs een geneesheer met een dolkstoot in den rug ver wond te Mogente kloofde eene vrouw eenen anderen met een bijlslag het hoofd en bij Lerdo werd een derde door de woedende menigte vermoord. In de omstreken van Madrid blijven van tijd tot tijd verdachte sterfge vallen voorkomen. 2W1T8LEK.%XD. De heer Sinigagliaeen ver maard Alpenbeklimmer is op den Matterhorn door een in de tweede week van Mei zon gevierd worden. Her tha herinnerde zich, dat zij de oproepingskaart gisteren op zijne schrijftafel had zien liggen. Des te beter. Bin nen een uur zou hij dns de woning verlaten en niet zoo spoedig weder thuiskomen. In vergelijking van den vorigen avond was Hertha bijzonder kalm. Zij liet zich een kop chocolade bren gen en gebruikte die nog op haar bed, stond toen op, keek het vertrek met al de herinneringen aan geluk kiger dagen voor de laatste maal nog eens rond en ging toen naar hare kleedkamer. Roland had zoo even de huisdeur achter zich gesloten. Met strakken blik keek zij hem na. Hij liep daar zoo vroolijk en met zulk eeu veerkrachtigen tred heen, als ware alles nog als vroeger! En, wat verloor hij ook met haar? De schoone Iduna had het immers gezegd: juist zooveel als zij aan haar stroopop van een gemaal! Hertha schelde. «Pak een koffer voor mij!" beval zij hare kamenier, die haar verwonderd aanstaarde. «Voor mij en den kleinen Max. Wij gaan voor eenige dagen op reis «O, zoo De ziekte van eene nichtMaar haast n wat. De trein vertrekt om half een. Ik wil niets dan de hoogst noodzakelijke dingen meenemen. Juffrouw Stadler zal u wel behulpzaam zijn." Toen de kamenier vertrokken was, kleedde Hertha zich zoo vlug mogelijk aan. Zij koos eene zwarte japon uit haar rouwtijd, maar deed, terwille van haar kind, een lichtgelen strik voor. Zij wilde er niet al te somber uitzien, al was het in haar hart stikdonkere nacht. Toen zij geheel gereed was, ging zij Daar de studeer kamer van haar echtgenoot en nam voor de schrijftafel plaats op dezelfde plek, waar het toeval haar gisteren op zulk eene onmeedoogende wijze de oogen geopend had. Met bevende hand schreef zij eenige regels op het eerste stuk papier, dat zij vond, sloot dit met Iduna's brief in een couvert en schreef er Roland's adres op. «Den heer Roland Kessinger" mompelde zij met een droevig lachje «Ik heb nooit met hem gecorres sneeuwstorm overvallentengevolge waarvan hij met zijne twee gidsen Garrel en Gorret twee dagen in eene hut opgesloten moest blijven. Van levensmiddelen ver stoken, besloten zij toen door de Tonrnanchevallei neder te dalen. Na ongehoorde inspanning kwamen Sinigaglia en de gids Gorret beneden maar Garreleen der be roemdste gidsen, was onderweg van uitputting bezweken. Van Gorret waren de handen bevroren. Van een zekeren graaf de Villanova, italiaan, die met een gids en drie dragers voor eenige dagen den Mont Blanc van de italiaansche zijde beklom, werd niets meer vernomen. Het vermoedendat zij omgekomen zouden zijn, daar zij slechts voor twee dagen levensmiddelen bij zich hadden, is bevestigd geworden. Hij is gevallen met gidsen en dragers in een kloof boven Vionassaij. De groote hoeveelheid sneeuwwelke in de laatste dagen gevallen is, had bet onderzoek bijna onmogelijk gemaakt. Den 30 is een personentrein op de lijn Bellinzona-Como, dicht bij Capolagoontspoord waarbij de machinist ge dood werd. Den 30 heeft te Constant en omstreken een zwaar on- weder gewoed. Er viel zooveel regen dat het meer in 12 uren tijds 50 ned. duimen rees. Te Bern en in het Engadin-dal, alsmede langs de Gothard-baan viel veel sneeuw. De Rijn is dientengevolge buiten zijne oevers getreden. M1DDE1X - AMERIKA. Volgens berichten uit Mexico had generaal Barrandia, de aanvoerder der op- handelingen van Guatemala, zich te San Jose aan boord van een amerikaansch vaartuig begeven. De officieren op dat vaartuig eischtendat bij zich zou overgeven toen hij dit weigerde ontstond eene worsteling, waarbij hij omkwam. 5EITID-AMER.IKA. De Senaats-commissie in de Argentijnsche republiek heeft bet voorstel van den minis ter van financiën tot bet uitgeven van 150,000,000 aan schatkistbiljetten goedgekeurd. De ongerustheid in de provinciën begint te bedaren en de zaken nemen weer den gewonen gang. VEREEXIODE STATEST. Den 28 zijn in het Huis van Vertegenwoordigers twee leden handgemeen geworden waardoor groote opschudding ontstond. Beide leden beweerden beleedigd te zijn. De gemeenteraad van Texel heeft den 27 besloten om de lantarens te beginnen met het jaar 1891, met 1 Augustus, in plaats van met 1 September, te ontsteken. De gemeente-rekening te Zaandam is den 28 vastgesteld in ontvangst tot een bedrag van f 272.413,53), in uitgaaf tot een bedrag van f 254,071,95), alzoo met een batig slot van f 18341.58. Van wege de indische regeering is eene prijsvraag uitgeschreventen doel hebbende het vinden van een geschikt verpakkingsmiddel voor het zoutgelijk dat pondeerd de eerste keer zal ook de laatste zijn." Juist was zij hiermede gereed, toen er aan de kamer deur werd geklopt. «Mevrouw", zei de huisknecht, «mijnheer Orlowsky is in het salon." «Orlowsky Zeg maar, dat ik niet thuis ben «Mijnheer heeft den koffer al gezien en weet ook dat mevrouw met den sneltrein wil vertrekken." «Goed dan; ik zal beneden komen." Zij verzamelde al bare wilskracht, ten einde zich zoo weinig mogelijk te verraden. Orlowsky was zulk een trouw, rechtschapen vriend. Zij zon het zich later ver weten hebbenindien zij hem een afscheidsgroet ge weigerd had. Ja, er kwam een onbestemd gevoel in haar opdat wellicht het levensgeluk van haar kind van de enkele woorden afhing, die zij tot den vriend van haar onvergetelijken echtgenoot dacht te spreken. Als zij nu stierf lang kon zij met zulk eene verterende smart niet meer leven dan moest Orlowsky begrijpendat zij met haar laatsten blik hem het kleine weesje toe vertrouwde, dat elk woord, dat over hare lippen kwam, de onuitgesproken bede bevatte «Waak over mijn kind Orlowsky zou uit liefde en vriendschap doen, wat graaf Gassier, do voogd, slechts deed uit plichtbesef Hoe meer zij het salon naderde, hoe meer ook hare zelfbeheersching haar verliet. Voor de deur bleef zij staan. Zij zou het liefst zijn omgekeerdmaar plotseling trad zij binnen Wladimir Orlowsky stond midden onder de groote kroon. Hij had eenen prachtigen bouquet rozen in de hand; in de donkere kelken vertoonden zich hier en daar nog kleine propjes watten want het was bitter kond bniten en alleen in een dicht omhulsel hadden de bloemen het transport kunnen weerstaan. «Triglav-rozendacht Hertha en zag weder de donkere bloemen die zij bij haar eerste bezoek aan het kasteel Gruthenau op hare kamer gevonden hadzij herinnerde zich het weemoedig gevoel, dat haar toen bekropen had, waarin zij thans, na al hetgeen zij doorleefd had, bijna eene voorspelling meende te moeten zien. (Slot volgt.)

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1