334e Staatsloterij. Stads-Bericliteii. V e r g a dering Nr. 19250 2000 Nr. 19589 1000 Nr. 15060 f 400; Nrs. 1820, 14039, 15140 en 20212 200; Nrs. 3117, 3447, 7717, 12409, 14934 en 18576 100. Nr. 1021 25000 Nr. 10162 f 1500 Ns. 10159 en 10160 1000; Ns. 3551 en 15637 400; Nr. 3543 200; Ns. 3229, 7802 en 20647 f 100. RAAD DER GEMEENTE ALKMAAR van gouvernementswege in Ned. Indie verkocht wordt. De premie die aan de beste beantwoording der prijsvraag wordt toegekend bedraagt 10000. De Staatscourant van den 27 bevat de uitvoerige bepalingen daaromtrent. Den 28 is door het hevig onweder, dat boven Tie- tjerk woeddebrand ontstaan in de villa, bewoond door den heer baron van Heemstra te Yeenklooster, welke eerst anderhalf uur, nadat het onweder afgedreven was ontdekt werd. De bliksem was bij den schoorsteen ingeslagen en ging vervolgens op het zink overdat de onderzijde van het dak bekleedde. Op het sterke luiden der bel snelden vele op het veld werkzame per sonen toe aan wie het gelukken mocht den brand te blusschen. Den 28 des avonds heeft tusschen Winterle en Postel (Noordbrabant) eene alleenwonende weduwe zeven messteken ontvangen van een persoon, wiens gelaat ge heel zwart gemaakt was en die haar geld geëischt had. De wonden zijn niet levensgevaarlijk. Aanvankelijk werd de zoon der weduwe van de misdaad verdacht; de dader schijnt echter voortvluchtig te zijn. De gemeonte-rekening van Purmerend over 1889 is den 29 voorloopig vastgesteld in ontvang op f 135,608,18), in uitgaaf op f 126,338,40, alzoo met een batig slot van f 9269,78). Den 29 is te Enkhuizen met 96 van de 132 stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer dr. A. H. A. van Booijen, lib., die zijne eerste benoeming niet aangenomen hadomdat hij door de liberale kies- vereeniging geen kandidaat gesteld was. Zoowel de door de anti-rev. als de eerst door de liberale kiesver- eeniging voor deze verkiezing gestelde candidaat had be dankt waarna de liberale kiesvereeniging den heer van Booijen aanbevolen had. De Commissaris des Konings in Noordholland heeft den 29 een bezoek gebracht aan Terschelling. Den 29 is het lijk van den onlaEgs verongelukten luitenant ter zee Zwanenbeek Pauw ter reede van Texel opgevischt en naar Nieuwediep overgebrachtalwaar het begraven is. Het is thans gebleken, dat deze officier niet kon zwemmen. Den 29 des middags is bij de oefeningen in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie op het fort Bijnauwen bij gelegenheiddat een onderstelde algemeene aanval op de stelling werd afgeslagen, een man der bediening van een achterlaadvuurmond doodelijk gewond daar bij het inbrengen der kardoes de lading vlam vatte en hare geheele werking naar achter deed. Te Utrecht, waarheen tij vervoerd werd is hij overleden. De luitenant der artillerie D., een onder-officier en 5 minderen werden mede licht gekwetst. Den 29, des namiddags om 4 uur, is een kellner uit het bierhuis in do passage te Kandvoort, die uit eene badkoets een bad in zee nam en zich te ver schijnt gewaagd te hebben, verdronken. Pogingen om de levens geesten op te wekken, toen hij, na eenige minuten ver mist te zijn, uit het water opgehaald werd, mislukten. Wijlen mevrouw N. H. E. S. Presburg, in leven echtgenoote van den heer A. Gr. van Anrooy, te Kampen, heeft bij haar testament eene som van 12000 vermaakt aan de geneekundige badinrichting en het herstellingsoord «Laag-Soeren" bij Dierenonder den last van uit de inkomsten daarvan onbemiddelde onderwijzeressen of gewezen onderwijzeressen, die door zwakke gezondheid en overspanning genoodzaakt zijn haren werkkring op te geven, ter verpleging aldaar op te nemen. Bovendien is nog eene jaarlijksche som van 100 vermaakt, om te dienen als bijdrage tot de inkomsten van het door de erflaatster gestichte «Van Anrooy Presburg fonds." Den 29 des middags is een porsoneutreiu tusschen Winterswijk en Borkum, doordat de spoorbaan verregend was, ontspoord. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Op de 39 algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederlanddon 29 te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt gehouden, is o. a. bij acclamatie besloten, om zich over een normalen arbeidsdag, wettelijk geregeld, nog niet uit te spreken doch naar inkorting van den overmatigen arbeidsduur te streven. Na inleiding van het punt, de mogelijkheid en wenschelijkheid der invoering van een éénheidstarief van het personenvervoer op de spoorwegenin plaats van het thaus geldend naar den afstand berekend tarief, werd beslotenaf te wachten, wat de voornaamste spoorweg-maatschappijen zullen doen. Den 30 werd de volgende vraag behandeld ls de invoe ring van een octrooiwet in Nederland wenschelijk Zoo ja, dan worde het hoofdbestuur opgedragen de invoering eener octrooiwet krachtig te bevorderen. Na verwerping met 22 tegen 16 stemmen van een voorstel, om de zaak ander maal aan het oordeel der afdeelingen te onderwerpen en van een voorstel van den heer dr. Mouton te's-Graven- hage, met 20 tegen 18 stemmen, om eerst uit te maken, of zulk eene wet in het algemeen belang van het land was en daarna of zij in het belang der internationale be trekkingen van Nederland met het buitenland was werd met 22 tegen 16 stemmen de gestelde vraag beves tigend beantwoord. Het tweede lid van het vraagpunt was vooraf ingetrokken. Het bestuur werd gemachtigd een adres aan de regeering te richten waarin verzocht wordtdatop grond van de vele bezwarenvan ver schillende zijden tegen hot voorstel tot invoering van graanrechten ingebrachtde regeering voorkomedat het voorstel-Bahlmann tot wet worde verheven. De begrooting voor 1890/1 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 1164 en Dordrecht aangewezen als vol gende plaats van vergadering. Den 30, des morgens omstreeks 7 uren, is de blik sem geslagen in den houtzaagmolen van den timmerman Winder aan de Kooigemeente Helder, zonder brand te veroorzakenalleen werd belangrijke schade toege bracht. Den 30 des avonds is bij Sloterdijk door een trein, die van Haarlem kwam, het driejarig kind van een ploegbaas aangereden en ernstig aan het hoofd ver wond. Den 31 ontstond brand in de woningen van G. Boekei aan de Kooi te fcijpe en van Jb. Smit Hz. in het Moegras, gemeente Helder. Beiden woningen door hooibroeiing waren spoedig geheel vernield De op dien dag ontstane brand in het hooi van C. Hoedjes bleef door krachtdadige hulp van buren en de brandspuit daar toe bepaald. Den 31 des avonds is aan het station der lijn AmersfoortKesteren te Venendaal een beambtedie de lijn nog even wilde overstekenonder den trein ge raakt die te 7.48 van daar naar Amsterdam vertrekt. Hij werd overreden en was onmiddellijk dood. Onze correspondent te Amsterdam schrijft ons De 10e verjaardag van Prinses Wilhelmina is hier met de grootste opgewektheid gevierd. Het verzoek in de dagbladen, om zooveel mogelijk de vlaggen uit te steken, had blijkbaar velen overgehaald om het dundoek te laten wapperen, zoodat de meeste straten een feestelijk aanzien hadden. Pluvius, die nooit schijnt te dweepen met het militaire vertoon der Hollanders, heeft zich ook ditmaal niet ver loochend. Des Zondagsmorgens ontlastte zich de eene zware regenbui na de andere, zoodat de militaire auto riteiten oordeeldendat de parade niet kon doorgaan. Toen scheen de regengod zijn zin te hebben, want kort daarna lachte hij met zijn liefste zonnestraaltjes en lokte menigeen naar buiten. Zijn oude nukken lieten hem evenwel niet in den steek, waarvan menig bedorven en beduimeld zondagsjaponnetje zou kunnen getuigen! Des Maandagsmorgens keken honderden met nieuws gierige blikken naar de lucht en men behoefde het waar lijk niet ver in de weervoorspellingskunde gebracht te hebben om met vreeze de oogen weder neer te slaan. Donkere wolken bedekten af en toe de vriendelijke zon en lieten die niet weer te voorschijn komenvoordat zij overvloedig van haar watervracht aan het geenszins dorstige aardrijk hadden afgestaan. Om half tien trokken dichte drommen van kinderen, met muziek begeleid, van de Westermarkt en het Jonas Daniël-Meyerplein naar het feestterrein achter het Bijks Museum, waar hun allerlei prettigs wachtte. De bodem bevond zich daar, de om standigheden in aanmerking genomenin vrij goeden toestand en al regende het nu en dan ook eens, het Oranje zonnetje zette zich schrap en verdreef telkens weer de don kere luchten. Het was een lust, die blijde gezichten te zien en hunne feestliederen zongen zij met zooveel geestdrift, dat het voor niemand meer een geheim behoefde te blijven, dat het prinsesje zich in de harten der amsterdamsche schoolkinderen eene eereplaats verworven heeft. Ook het volk was in grooten getale naar de museum terreinen gestroomd. Trouwens daar was genoeg van hunne gading! In de eerste plaats mogen wel de voor stellingen door het specialiteiten gezelschap van den heer Frits van Haarlem van Seinpost" te Scheveningen genoemd worden die menige krachtige uiting van be wondering aan de omstanders ontlokten. Acrobaten zag men daar werken op eene wijze, dat een oud moedertje in vollen ern3t bij mij kwam inforineeren, of «datnouw ottematen of minse" waren. Ik hoop voor het goede vrouwtjedat zij ook de representaties van hondendres- suur zal hebben bijgewoond en zou wel eens willen weten waarvoor zij die «beessies" gehouden heeft. Om streeks 2 uur steeg kapitein Louis met den luchtballon «Prinses Wilhelmina" omhoog en waren aller blikken op het reuzengevaarte gericht, dat pijlsnel de lucht door kliefde. Spoedig zag men den ballon weer dalen: «hoog, omhoog in de blauwe luchten" mag het voor de zwalu wen der dichters recht bekoorlijk zijn, - de mensch, en daar- ondor zelfs luchtreizigers verkiezen toch de aarde maar. De Orkestvereeniging onder leiding van den heer Carl J. Th. Francke en de stafmuziek van het 7e regiment infanterie onder directie van den heer Joh. Zaagmans verhoogden de feestelijkheid door van tijd tot tijd popu laire stukken ten gehoore te brengen, terwijl verder ook nog de wedstrijden in athletiek door de jongelieden, die deelnemen aan de gymnastische oefeningen van de Ver eeniging tot bevordering der lichamelijke ontwikkeliug van de arbeidende klasse voor afwisseling zorgden. Op den Amstel is 's middags een goed geslaagde roei- wedstrijd gehouden. Het zonnetje scheen lekker en lokte vele toeschouwers. Terwijl dit verslag geschreven wordt, is het groote avondfeest op den Amstel in vollen gang. De liedertafels «Caecilia", «Oefening baart kunst", «Oefening zij ons doel" en de «Nationale Zangschool", geaccompagneerd door «Amstel's Fanfarecorps", doen zich afwisselend hoo- ren en schenken veel genot. Om 10 uur zal een «luister rijk vuurwerk", door de gemeente Amsterdam aangeboden, worden afgestoken en wie eenmaal kennis maakte met het feestvierende Amsterdam, zal zich gemakkelijk kun nen voorstellendat de dan volgende napret nog op menig uur van den nacht beslag zal leggen. Den 1 is te Amsterdam, des namiddags te half drie, in een der bijzalen van het Paleis voor Volksvlijt het congres voor nijverheids-hygiëne en reddingswezen geopend door den voorzitter, den heer mr. J. Heemskerk Az., oud-minister van binnenl. zaken waarna de eere voorzitter, de heer jhr. mr. Buijs van Beerenbroek, mi nister van justitiehet woord nam en sprak over de taak van de wetgeving ten opzichte der maatschappelijke vraagstukken en over haar omvang. Bij de Bijksnormaallessen te Enkhulzen is be noemd tot onderwijzer in de gymnastiek de heer B. L. van Estot onderwijzer in het teekenen de heer Joh. Beekers. Gedurende Augustus werden aan den regenmeter der Bijks-landbouwschool te Wageningen afgetapt 120 streep regenwater tegen 137) streep in Augustus 1889. Namens H. M. de Koningin heeft het gemeente bestuur van Dordrecht het bericht ontvangen, dat H. M. tot haar leedwezen geen gevolg kon geven aan de uit- noodiging van het bestuur, om met de Prinses aan de stad een bezoek te brengen tijdens de landbouwtentoon stelling. Te Kolhorn werd de verjaring der prinses met oen schoolfeest gevierd. Met de oudste scholieren werd een rijtoer gemaakt door den Waardpolder, Wieringer- waard en over Barsingerhorn naar Kolhornvan af Barsingerhorn met de muziek van de kleine Harmonie kapel uit Schagen. Inmiddels vermaakte de kleinste zich in het feestlokaal te Kolhorn, en na de terugkomst der grootere werden de feestelijkheden voortgezet. De kinderen werden onthaald op koekchocolade enz. en prijzen werden uitgereikt, naar leeftjjd af, al naar mate het willekeurig schoolverzuim in het jaar meer of minder geweest was. Kinderen, die te veel hadden moeten thuis blijven, mochten aan het feest niet deelnemen. Do Wageningsche Gasverlichting-maatschappij keert over het afgeloopen boekjaar 10 pet. dividend uit. De maskeradefeesten der leidsche studenten te Nij megen hebben zulke gunstige geldelijke uitkomsten ge had dat reeds nuin afwachting van de eindrekening. het gestorte waarborgfonds ten volle aan de aandeelhou ders kan worden terug betaald. Aan de onderwijzers te Amsterdam die hunne medewerking ontzegden aan de kinderfeesten op den 1, bij gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhel mina is geweigerd het door hen gevraagde verlof, om op dien dag met de kinderen hunner scholen voor hunne rekening een uitstapje te mogen maken. De heer L. Hooft te Hoorn heeft bedankt voor de benoeming tot lid van het hoofdbestuur van den Zangersbond. De vlugste reis van Botterdam naar Nieuw-York is afgelegd door het stoomschip Veendamnamelijk in 9 dagen en 12 uren. Op de liquidatie-aandeelen Barge-Moorman te Am sterdam wordt over 1889/90 7) pet. dividend uit betaald. Uit Edam is een verzoekschrift verzonden aan den minister van waterstaatom aan de Holl. Spoorweg maatschappij op te dragen meer treinen te doen stoppen te Kwadijk. Voor het district Haarlem zullen twee deurwaar ders der directe belastingen aangesteld worden, wier jaar lijksche belooningna aftrek der kosten wegens druk werk enz., voor ieder kan worden geraamd op f 1400. De heer F. A. Keet te Schagen is door den bis schop van Haarlem tot adsistent te Heer Hugowaard benoemd. Gedurende het onweer dat den 30 des middags boven Spanbroek en omstreken woeddeis door den bliksem een koe van den landman A. van Leeuwen te Hoogwoud doodgeslagen. De heer P. Nobel, burgemeesteris ook door den gemeenteraad van St. Pankras benoemd tot afgevaar digde naar de vergadering te Schagen, in zake het ka naalplan EnkhuizenStolpen. De heer S. Duifwet houder, is tot zijn plaatsvervanger aangewezen. De heer H. Laatsman, candidaat, beroepen bij de chr. ger. gemeente te Broek op Eangedijkheeft voor dat beroep bedankt. De heer J. W. C. Kroon te Aoordscharnoude slaagde voor het 3e gedeelte van het notarieel examen. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van landbouw maakt bekenddat de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft toegestaandat paarden en vee, voor de tentoonstelling te Dordrecht bestemd, dezelfde reductie van vracht met personentreinen zullen genieten als voor de wedloopen reeds vroeger is toegestaan. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft evenzoo toegestaan dat paarden en vee met dezelfde treinen(personen of goederen) gratis zullen worden teruggevoerd als waarmede zij zijn gekomen. In beide gevallen zijn van wege het hoofdbestuur geteekende adres sen een vereischte. 4e klasse, le lijst, 1 Sept. 4e klasse, 2e lijst, 2 Sept. Begenten van het burgerweeshuis en van het r. k. weeshuis alhierverzoeken ons mede te deelen dat hunne weeskinderen op Zondag j.l. feestelijk zijn onthaald, daartoe in staat gesteld door de commissie voor de vie ring van den Prinsessedag 1889. BU BGE EL IJ K E STAN D. GEBOEEN. 1 Sept. Trijntje D. van Arie de Vet en Trijntje van der Sluis. Grietje Christina D. van Pieter Bood en Guurtje Brouwer. Johannes Fre- dricusZ. van Fredricus Keesen en Johanna Metselaar. OVEELEDEN. 30 Aug. Anna, D. van Petrus Veul en Gesina Louwe, 16 weken. No. 8. v a n d e n op DINSDAG 2 September 1890. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Po kt. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heer de Lange. Eene vacature. De Voorzitter opent de vergadering waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat hij krachtens art. 68 der gemeentewet reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld heeft de rekening der kamer van koophandel over 1889, de rekening van het gasthuis en de stads-apotheek over 1889, de begroo ting van het burgerlijk armbestuur, van de stads-apotheek en het gasthuis voor 1891 met bijbehoorende stukken en de bezwaarschriften tegen den aanslag in de inkom stenbelasting, ingediend door J. Post, C. F. van Steensel van der Aa en wed. J. Elte. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de verder sedert de vorige vergadering ingekomen stukken 3. Ontvang-bericht van Ged. Staten van de op 6 Aug. vastgestelde verordening tot wjjziging van de artikelen 53 tot en met 57 der algemeene politie-verordening. 4. Voorstel der vaste commissie voor de gemeentelijke gasfabriek tot regeling van de geldelijke verhouding tusschen de gemeente en hare gasfabriek op vaste grond slagen, tot welk doel zij eene ontwerp-verordening ter vaststelling aanbiedt. Zij acht deze regeling noodig, ter voorkoming dat over eenig dienstjaar eene voor beide partijen schadelijke misrekening plaats hebbe. De uitkomst der exploitatie-rekening is grootendeels afhankelijk van den prijs van de grondstofde steen kolen dat die prijs belangrjjken invloed uitoefent

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2