ERTÏÏA. Feuilleton. No. 106. Twee en Itfegentigste Jaargang. 1890. Y R IJ 1)AG 5 SEPTEMBER. Buitenland. Binnenland. Al.kllAMtMilll COIRAVI. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,§0; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prija der gewone Advertentïën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 28. BEEHIE. De werkstaking der mijnwerkers in He negouwen is geëindigd. Onder protest en onder hand having hunner eischen ten aanzien van het reglement hebben de meeste werklieden in de Borinage den arbeid hervatin afwachting van de beslissing van den raad voor nijverheid en arbeid, aan wien de beoordeeling op gedragen is. Den 1 was het aantal werkstakers reeds tot 2450 verminderd, waarvan 1100 in de mijn te Quaregnon. DUITSCME AlATD. De oud-minister van staat von Lütz is den 3 des namiddags te Pöcking overledeu. ESGELACÏD. In de rede, waarmede de voorzitter Watkin het congres der Werklieden-vereenigingen te Liverpool opende, werd o. a. gezegd, dat zonder twijfel de tijd naderde, om krachiigo maatregelen te nemen, opdat de werkdag bij de wet tot acht uur werd beperkt. Hij verklaarde zich voor de directe vertegenwoordiging van den arbeid in het Parlement en voor staatstoezicht op de spoorwegen. De landnationalisatie beschouwde hij als het eenige middel tot oplossing van het agrarische vraagstuk. Den 2 is te Londen eene groote vergadering gehouden van engelsche reeders, wier ondernemingen een kapitaal van f 1.200.000.000 vertegenwoordigen. Met algemeene stemmen werd een voorstel aangenomen om een bond van alle reeders in Groot-Brittannie te vormen; die bond zal zich bezig houden met de kwestie van den arbeid vooral met het doel om zich tegen de dwingelandij der werkmansbonden te verzetten. De centrale raad van den bond zal te Londen gevestigd zijn. FKAAKKUK. Bij eene op den 31 te Saint-Flonr voor een lid der Kamer gehouden verkiezing bekwam de bekende heer Andrieux slechts 2628 van de 10199 stemmen. FORTFCrAIi. De progressistische bladen trekken heftig te volde tegen de met Engeland gesloten over eenkomst. Zij komen vooral op tegen de bepaling, dat Portugal niets van de gewesten waarover het verdrag looptaan een andere mogenheid af mag staan, zonder toestemming van Engeland. RlSIiAÏD. Te Petersburg was den 29 een deel der stad overstroomd door het water van de Newa, die door de regens buitengewoon gezwollen was. AEREEJVItlBE STATEST. De Senaat heeft het wetsontwerp betreffende de aanvaringen op zee goedge keurd en bij de behandeling der tariefwet een amende ment aangenomenwaarbij voor gewasschen en ge sponnen wol het recht 21 maal hooger wordt gesteld dan voor ruwe wol en voor geweven en gebreide wollen goederen 3maal zoo hoog als voor ruwe wol. Acht duizend timmerlieden, leden der algemeene ver- eeniging, hebben den arbeid gestaakt en eischen ver- hoogiug van loon. De democraten hebben bij de verkiezingen in den staat Arkansas de overwinning behaald met grooter meerder heid dan in 1888. In Vermont hebben zij vele zetels op de republikeinen gewonnen. MIDDEX-A9IERIHA. Volgens bericht uit Gua temala heeft de dochter van wijlen generaal Barrundia den l een revolverschot gelost op den gezant der Ver- eenigde Staten, onder voorwendsel dat deze rechtstreeks aanleiding zou hebben gegeven tot den moord op haren vader. De gezant werd niet getroffen en mej. Barrundia werd in hechtenis genomen. EEÏPTE. Den 1 hebben zich op het eiland El Tor, waar de pelgrims verblijf moeten houden, 48 cholerage vallen en 8 sterfgevallen voorgedaan. Te Mekka wordt de epidemie als geëindigd beschouwd. Door goed weder begunstigd waren maandag en dinsdag voor de schooljeugd te SToordscharwoutlc een paar recht prettige en genotvolle dagen. Den eersten dag werd met de leerlingen der laagste klasse een rijtoertje gemaakt over Schoorl en Bergen naar Alkmaar waar natuurlijk een bezoek aan den speeltuin werd gebracht, terwijl 'den volgenden dag met 58 leerlingen der hoogste klasse, onder geleide van de ouderwijzers en de leden der commissie een reisje per spoor werd gemaakt naar Am sterdam, waar Artis en het Rijksmuseum werden bezocht, het bezoeken eener restauratie mede niet werd ver geten. 'tWas een lust om te zien hoe vroolijk en op getogen het kleine volkje op beide dagen huiswaarts keerde. In de den 2 gehouden vergadering van den ge meenteraad te Kijpe waren alle leden tegenwoordig. Na voorlezing der notulen werd als wethouder herbenoemd de heer K. Biérsteker. Van het algemeen armbestuur was ter goedkeuring ontvangen eene suppletoire begrooting voor den dienst van 1890 ten bedrage van 200,Deze som is noodig voor het maken van eehen nieuwen regenbak en kan niet uit de somvoor gewoon onderhoud uitgetrokken, worden bestreden. Daarom wordt voorgesteld dien post met200 te verboogen en deze som af te schrijven van het saldo van 1889. Deze suppletoire begrooting wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. Daarna wordt aangeboden eene suppletoire begrooting >or de gemeente voor dit jaar. Daarop zijn uitgaaf gebracht de sombenoodigd voor aankoop der schoolplei nen het oude huis „de Kriel" en de afkoop der erfpacht te Burgerbrug en Oudesluis, benevens de kosten van over dracht en levering van een en andertot een bedrag van 972,39j en de kosten voor het in orde brengen der terreinen ad 919,93, te zamen 1892,32-1Om deze kosten te kunnen bestrijden, is in ontvang gebracht het batig saldo van 1889 1419,241, vergoeding van het Rijk van 25 473,08 te zamen 1892,32 j. Met alge meene stemmen wordt deze suppletoire begrooting goed gekeurd. Ten slotte wordt nog aangeboden de begrooting der gemeente voor 1891 tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van 30491,88, waarna de vergadering gesloten wordt. Den 3 is te 's Gravenhage aanbesteed de voortzet ting der verruiming van het benedeneinde van het Scheur en van het boveneinde der doorgraving langs den rech teroever. Laagste van 5 inschrijvers de heeren A. Vol- ker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinehem, voor 222,945. Te Deventer maakte iemand zich dezer dagen bij kaartspel zoo driftig, dat hij plotseling dood bleef. Te Callantsoog is tot wethouder herbenoemd de heer W. Govers - De Veiligheidstentoonstelling te Amsterdam is den 31 door 3296 personen bezocht. - Bij de op den 1 te Medembllk gehouden hard draverij waren 12 paarden ingeschreven. Overwinnaars werden Marianne van den heer A. Witteveen te Rauwerd, berijder S. Witteveen, voor den prijs van 200, Vroolijk van den heer Jb. Koopman te Wervershoof, bereden door C. Broersmet de eerste premie van 75 en eindelijk Wilhelm, van den heer T. Schilder te Spierdijk, berijder Jb. Schilder met de tweede premie van 25. Een matroos die den 2 des morgens van Z. M. stoomschip «Aruba" te Nieuwediep was gedeserteerd, is denzelfdeu dag te Egniond aan Xee aangehouden en onmiddellijk naar zijn bodem overgebracht. Den 2 zijn te Haarlem tot onderwijzeressen aan de opleidingsschool voor meisjes benoemd de dames E. P. M. van Thiel aldaar en H. W. Pilger te Assen en tot leeraar in de geschiedenis en nederl. taal aan de hoogere burgerschool met 5jarigen cursus, voor den tijd van één jaar, de heer K. Heeriuga te Groningen. Den 2 is benoemd tot bulponderwijzeres aan de stads-bewaarschool te Hoorn mej. W. Blauw, kweeke- linge aan die school. In den nacht van den 2 tegen half één is te Haar lem do werkman W. J. K., die behulpzaam was bij het rangeereu van treinen en die op de loopplank van een in beweging zijuden goederenwagen wilde springen daaraf gevallen en met het rechterbeen onder den wagen geraakt, tengevolge waarvan het been bij den enkel verbrijzeld, werd. In het gasthuis is het been afgezet geworden. Den 2 heeft de gemeenteraad van Anna Pan- lownn tot wethouderin plaats van den heer C. E. Perk, vertrokken benoemd de hoer W. van Gijtenbeek. De raad der gemeente Rijp heeft in zijn vergade ring van den 2 den heer Ruiter herbenoemd tot wethouder. Herbenoemd tot wethouder te AToordscharwoude de heer K. Slotemakerte ®ui<lscliarwoude de heer E. de Boer Cz.; te Oudkarspel de heer P. Halffte Schagen de heer W. A. Hazeute Oudorp de heer J. Bijman te Hoorn de heer J. Groot Jr. Volgens de Standaard heeft de arr. rechtbank te 's-Gravenhage rechtsingang verleend tegen Recht voor Allen in zake het artikelwaartegen de minister van binnenlandsche zaken eene klacht heeft ingesteld. De werkelijke bevolking der provincie Drente op »Ja." UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 64) sMevrouw sprak de Rus met eene diepe, vormelijke buiging, waarmede hij echter slechts de vreugde van het wederzien trachtte te verbergen. Hij was drie maande'n op reis geweest, naar St. Petersburg, Moskou en Kiew, en eerst dienzelfden morgen in Berlijn teruggekeerd. Zijn eerste gang was naar de Kessingers of liever naar Herthawant hij voelde niet de minste sympathie voor Roland en alleen ter wille van haar deed hij zijn best om zijn afkeer voor den schilder te overwinnen. Hij overhandigde haar den bouquet met de woorden; »Ik kon niet nalaten onmiddellijk Maar in 's Hemels naam, Hertha, wat scheelt u Gij ziet zoo bleek Hertha was eene onmacht nabij, maar hij ving haar nog tijdig in zijne armen op en bracht haar naar de sofa. De Triglav-rozen raakten daarbij hare wang. «Orlowsky", stamelde Hertha, «geef mij eene van deze bloemen Eéne De schoonste Zoo Ik zal nu trachten mij met mijn lot te verzoenen." Zij wierp de roos in het vuur van den haard, waar de blaadjes zich kromdenverkoolden en eindelijk geheel tot asch verteerden. Orlowsky keek haar met angst en verbazing aan. «Welk eene dwaasheidriep zij plotseling en streek zich met de toppen der vingers langs hot voorhoofd. »Ik meende te droomen Sla toch geen acht op mijne kin derachtige taal «Zijt gij werkelijk van plan om op reis te gaan vroeg Orlowsky. Mag ik ook vragen waarheen «Dat weet ik zelve niet." «Hoe moet ik dat begrijpen?" «Zooals gij wiltIk verlaat deze woningIk moet Orlowsky werd bleek. «Spreek vrij uit! Mij, den besten vriend, dien gij bezit, moogt gij alles, alles toevertrouwen Mijn God, gij, ziet er uit alsof gij diep ongelukkig waart1" Snikkend leunde Hertha achterover in de sofa. «Ro land bedriegt mijRoland minachtbeschimptonteert mij sprak zij zacht. «Dus toch!" «Wat weet gij er van?" «Niets, niets maar ik had een voorgevoel, dat het zoo zou afloopenVan het eerste begin afEn gij meent gij acht eene verzoening onmogelijk «Onmogelijk! Ondenkbaar!" Nu eens haastigdan aarzelend vertelde zij hem nu hare lijdensgeschiedenis van de laatste weken, de onaf gebroken foltering van haar hartde langzaam weg stervende hoop en de vreeselijke ontdekking Orlowsky beefde zijne oogen werden hoe langer hoe grooter als zag hij een afgrijselijk spook op zich toe snellen. «Ik heb het hem voorspeld", sprak hij bijna onhoorbaar, als ware hij met zich zeiven alleen. «De vreeselijke strijd, de doffe wanhoop, het bloedig offer - alles vergeefsch Hertha rees op. Een afschuwelijk vermoeden schoot als een felle bliksemstraal door hare ziel. «Wat? Wat zegt gij daar?" riep zij uit en greep met onstuimigheid naar zijne hand als vreesde zij dat hij haar zou ontvluchten. Het bloedig einde van haar echt genoot had haar in den laatsten tijd meer dan ooit beziggehouden en de zonderlingste vragen waren in hare ziel opgekomen. Hij, wiens kalmte en bezadigdheid haar steeds zoo hadden getroffenwas daar omgekomen in het eenzame woud, als een onbezonnen heethoofd zonder eenige ervaringDat kwam niets overeen met zijne natuurOok had zij meermalen gedacht aan tante Susette's verhaal over de opgewonden stemming van von Anzendorff na den dood van zijne bruid aan die vreeselijke pogingdie slechts verijdeld was door het smeeken van zijne aangebeden moederAls hij nu toch eens ontdekt had, dat zij, ten minste in haar hart, was afgeweken van het pad dat God en het noodlot voor haar hadden gebaanddat zij dien anderen had bemind, niettegenstaande alle goede voornemens van hare in het nauw gebrachte ziel En nu die zonderlinge woorden van Orlowsky Zij moest zekerheid hebben er mocht dan van komen wat wildé. Te laat voelde Orlowskyhoe hij zich in het onge lukkigste oogenblik, dat hij had kunnen uitkiezen, ver raden had. Zijne verwarring, zijne klimmende angst, de wijze waarop hij zich zeiven reeds twee minuten latei- tegensprak deden hem alle zelfbeheersching verliezen. En Hertha Zij had een gevoel alsof haar geheele innerlijk wezen versteende. Het vermoeden, dat slechts als eene flauwe schemering gedurende een enkel oogenblik in hare ziel was opgekomen, scheen dus wreede waarheid te zijn «Waarom antwoordt gij mij niet sprak zij met on heilspellende kalmte. «Welnu, dan zal ik u zeggen wat gij mij verzwijgt. Ontken het dan, als gij er den moed toe bezitOtto heeft zich van kant gemaakt in doffe wanhoop, omdat hij meende door mij onteerd te zijn!" «Neen!" riep Orlowsky handenwringend uit. «Neen, gij bedriegt u Nooitgeen oogenblik ik verzeker het u, heeft hij aan uwe deugdzaamheid getwijfeld «Maar hij wist toch, dat ik dien anderen liefhad Ja of noen Het is mogelijk Hertha rees overeind «Ik zwoer u bij den almachtigen God zei Orlowsky, dat noch jalouzie, noch bitterheid hem bewogen hebben «Dus gij, bekent toch, dat het met opzet geschiedde? En gij, waart gij met zijn voornemen bekend Orlowsky kon thans het rollende gevaarte niet meer tegenhouden.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1