ROZ A. No. 107. Twee en Negentigste Jaargang, 1800 Z 0 N I) A (1 7 SEPTEMBER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij de sluiting der tentoonstel ling te Amsterdam. FEUILLETON. Buitenland. v ALKMAARSCHE 101 RAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rijk ƒ1, De 3 nummers O,O©. Telefoonnummer 33. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. In de hoofdstad des Rijks is gedurende dezen zomer eene hoogst belangrijke tentoonstelling geopend geweest, waarmede onze lezers door onze «Amsterdamsche Brieven" uitvoerig zijn bekend gemaakt. Heden wordt zij gesloten, nadat een congres voor nijverheids-hygiëne en reddings wezen haar laatste dagen had opgeluisterd. De tentoon stelling had ten doel een voorstelling te geven van hetgeen in fabrieken en werkplaatsen kan worden aangewend tot beveiliging van het leven en de gezondheid der werk lieden welke maatregelen genomen kunnen worden tegen ongevallen bij het bouwen, in de mijnenbij schietoefe ningen, tegen spoorwegrampen, aanvaringen van schepen en brandgevaar, en welke middelen ons ten dienste staan tot redding bij schipbreuk en brand. Het groote nut van zulk een tentoonstelling kan nauwe lijks worden betwijfeld. Talrijk toch zijn de gevaren waaraan de mijnwerker, de fabrieksarbeider, de zeemaD, waaraan sommige spoorwegbeambten en in het algemeen het reizend publiek blootstaan. De aanraking van een vliegwieleen tandradeen spilkop en wat niet meer kan den arbeider verminken het gemis van behoorlijke omheining van een hijschopening kan een noodlottigen val ten gevolge hebben; stof, rook en schadelijke dampen benadeelen de gezondheid evenzeer als overmatige hitte en bedorven luchtgebrekkige seinlichten of remtoestel- len kunnen oorzaak zijn van groote zee- of spoorwegram pen, slechte reddingbooten of schietwerktuigen de pogin gen tot redding bij schipbreuk doen mislukken. Tot vermindering van die gevaren zijn tal van voorzorgs maatregelen veiligheidsmiddelen en reddingstoestellen aan te wenden, die deze tentoonstelling ons te aanschou wen gaf. Wij herinneren aan de omheiningen en afslui tingen van gevaarlijke werktuigen en hijschopeningen aan veilige bordessen en galerijenaan zelfsluitende deuren, aan de inrichtingen om drijfwerk zoo snel moge lijk te stoppen en zoo veilig mogelijk te reinigen en te smeren aan de inrichtingen tot luchtververschingver warming verkoeling en bevochtiging van den damp kring, aan de stuur-inrichtingen, seinlichten, misthoorns, remmen en signaaltoestellen aan de kustlichten, vuur schepenbakens en boeien, reddingbooten, zwemgordels, vuurpijlen enz. enz. Maar hebben velen gevraagd en vragen nog altijd sommigen meer bepaaldelijk ten aanzien van de beveili ging der werklieden in fabrieken en werkplaatsen zijn al die voorzorgsmaatregelen en veiligheidsmiddelen, met hoe loffelijk doel ook genomen en aangebracht, in derdaad wel zoo aanbevelenswaardig als het schijnt Handelt men wel altijd in het wezenlijk belang van den werkmandoor hem zooveel mogelijk te beschutten en 1 1) Een diepe stilte heerschte ten huize van den heer August van Hees. Aan den morgen van den vorigen dag was daar gejuich geweest, omdat een kindje het levens licht aanschouwde, het eerste pand eener innige liefde maar de avond was gedaald het gejuich was ver stomd, en de nacht bracht zorgen en angst, en toen het morgenlicht weer door de vensters drongbescheen het een droevig tooneel, te droeviger, omdat de blijdschap zoo groot was geweest. Daar in die kamermet die zware dichtgeschovene gordijnen, lag op het ledekant de jonge moeder uitgestrektonbewust van alles wat om haar voorviel, zelfs van het bestaan van het kindje, dat daarnaast in het wiegje sluimerdeen jadie arme kleine, ach zij zou de moederzorgen moeten missen, nog eer ze de moederliefde had leeren kennen. Die gedachte vervulde ook zeker de bakerwant zij boog zich over het wiegje heen, schudde zacht het hoofd, en bleef eenigen tijd meewarig voor zich starenterwijl zij een traan afwischte, die haar langs de wangen gleed. De deur der kamer werd behoedzaam geopend en een nog jeugdig manmet een bleek gelaaten een wan hopige uitdrukking in de donkere oogen trad binnen. Hij knielde neder bij de sponde zijner jonge vrouw, greep de hand, die machteloos op het dek lagen fluisterde Eugénie." Geen antwoord klonk hem tegen slechts een flauwe ongeregelde ademhaling bewees, dat het leven nog niet gevloden was, en het gelaat met de handen bedek kende, barstte hij in snikken los, en verliet het vertrek, zonder ook maar een enkelen blik op het wiegje te werpen. August van Hees was de eenige zoon van een rijk grondbezitter. Hij had zijnen vader op zeer jeugdigen leeftijd verloren en zijne moedereen vrouw van een te beveiligen Staat niet tegenover dit voordeel het grootere nadeeldat zijn voorzichtigheid die toch wel altijd zijn grootste beschermengel zal zijnallengs zal plaats maken voor zorgeloosheid en onachtzaamheid De vraag verdient, dat wij er een oogenblik bij stilstaan; want waarheid is en blijftdat waakzaamheid en voor zichtigheid de beste veiligheidsmiddelen voor den werk man zijn. Maar wie kan steeds op zijn hoede wezen tegen enkele oogenblikken van achteloosheid Wie zal niet wel eens in haast of in drift iets wagenwaarvan hij zich in kalmer gemoedstoestand zou onthoudenof iets nalaten dat hij gewoonlijk niet zou verzuimen De dagelijksche gewoonte van zich tusschen machines te bewegen en met machines om te gaandoet bij velen de aanvankelijke bedachtzaamheid allengs afnemen en voorzorgsmaatregelen veronachtzamen die in den beginne met stiptheid werden in acht genomen. Die het gevaar bemint, zal er in omkomen; die er dagelijks in verkeert, bemerkt het niet meer raadzaam is het daaromwaar het mogelijk ishet gevaar geheel weg te nemen of althans te verminderen. Daarenboven zijn er gevaren en nadeelige invloedenwaartegen de werkman geheel machteloos istegen bedorven lucht schadelijke uitwa semingen of prikkelende stofdeeltjes kan zijn voorzich tigheid hem niet beveiligen. Opmerkelijk is het feitwaarop één onzer inspecteurs van den arbeid weesdat de arbeiders zeiven dikwijls onwillig zijn om de voorgeschreven veiligheidsmaatregelen in acht te nemen en zich te bedienen van hetgeen in het belang hunner eigene veiligheid voorhanden is. Toch kan de patroon in dien onwil niet berusten en zich door den tegenzin zijner werklieden niet laten terughouden van zijn plicht om hen voor ongelukken te beveiligen ook tegen hunnen wil en ondanks hun tegenstreven. Hij mag niet onverschillig zijn voor hetgeen er in zijn fabriek of werkplaats gebeurthij moet zich voor de personen, die hij in zijn dienst heeft, aansprakelijk gevoelen, voor zoover hunne veiligheid van hem afhangt. Dat er patroons zijn die in dit opzicht hunne verplichtingen niet gevoelen, blijkt uit oen andere mededeeling van denzelfden inspec teur. Wanneer een nederlandsch fabrikant bij iemand buitenslands eene machine bestelt en naar den prijs informeertkomt het voor dat hem door den bui- tenlandschen leverancier wordt gevraagdof hier te lande wettelijke voorschriften in het belang der veiligheid bestaanhet antwoord is natuurlijk ontkennend maar dan worden ook de veiligheidstoestellen eenvoudig weg gelaten die in andere landen gebruikelijk zijn en door de wet worden geëischt. Dat maakt de machine wat een voudiger en wellicht ook den prijs wat lager. Zou het geen tijd worden, dat de vraag van den vreem deling, of bij ons wettelijke voorschriften in het belang van de veiligheid en gezondheid in fabriek en werk plaatsen bestaanniet langer ontkennend beantwoord kan worden Niet alleen de fabrikantdie de machineriëen in zijn fabriek gebruikt, maar ook de bouwmeester, die de fabriek bouwt en inrichten de machine-fabrikant, die de werk- zwak karakter, die hem afgodisch liefhad, had steeds al zijne wenschen ingewilligd en zooveel mogelijk alle be zwaren voor hem uit den weg geruimd. Zijne opvoeding had zij gedeeltelijk toevertrouwd aan den rentmeester der goederen, en waar de kennis van dezen tekort schoot, had zij dien door lessen van anderen laten aanvullen, wijl ze niet kon besluiten den knaap van zich te zenden. August, van nature gevoelig, ja bijna dweepachtig van aard, kende dan ook als knaap reeds geen grooter genot dan geheel alleen door de bosschen te zwerven en zich aan zijne droomerijen over te gevenen zelfs toen hij later tot jongeling opgegroeid eenigen tijd de akade- demiscke lessen bijwoondeten einde een graad te ver werven sloot hij zich ook niet bij vrienden aanmaar bracht zooveel als zijne studie het toeliet zijne dagen bij zijne moeder door en keerde zoo spoedig hij zijn doei bereikt had voor goed naar zijn landgoed terug, ten einde het bestuur zijner goederen dat tot hiertoe geheel aan den rentmeester was toevertrouwd geweest, zelf in handen te nemen. Er was echter nog iets anders dat hem naar dat alles trok, dan alleen de zucht tot het stille buiten leven. Juist terzelfder tijd dat hij zijn akademische loop baan begonnen was, had zijne moeder tot haar gezelschap een jonge weeze bij zich genomen, wier lieftallig uiterlijk en zachte inborst den jongman verwonderlijk aantrokken en op denzelfden dag, waarop de jonge August door zijne pachters en onderhoorigen als hun wettige landheer werd begroet, zag hij zijnen hoogsten wensch vervuld en legde Eugénie zoo heette het jonge meisje hare hand vol vertrouwen in de zijnemet de belofte zijne gade te worden. Na een korten tijd van zalig droomen en genieten werd het huwelijk tusschen het jeugdige paar gesloten. Mevrouw van Hees had reeds eenigen tijd te voren eene kleinere villa in de nabijheid betrokkenin dien tijd waren in het zoogenaamde kasteel allerlei veranderingen en verfraaiingen gemaaktteneinde het tot een aange naam verblijf voor de jongelui te maken, en August van Hees voerde opgetogen en vol blijde verwachting voor de toekomst zijne bevallige gade de smaakvol ingerichte woning binnen. Het was een groot feest voor allen in tuigen maakt en levertmoeten tot de verantwoordelijke personen gerekend worden. Wien de bouw van een fabriek is toevertrouwd behoort bij het geheele werk bedacht te zijn op het welzijn en de veiligheid van hen die er in zullen werken de geheele inrichting der fabriek de plaatsing der werktuigen zijn daarbij van invloed; en hij die de werktuigen maakt, mag zich niet ontslagen achten van de verplichting om ze van de meest gepaste veiligheidstoestellen te voorzien De fabrikant heeft behoefte aan beider voorlichting. Te recht werd daaren boven opgemerkt, dat tevens een deel der verantwoorde lijkheid rust op hen, wien de opleiding van onze bouw en werktuigkundigen is opgedragen op de leeraren aan polytechnische, machinisten- en ambachtsscholenzij behooren bij hunne leerlingen het besef levendig te makendat bij de samenstelling van elk werktuig bij den bouw en de inrichting van elke werkplaats gedacht moet worden aan den man die het moet behandelen, aan den werkman die er in moet arbei den dat zij steeds hebben te letten op de gevaren die werktuig en werkplaats kunnen opleveren, en geen werktuig behooren af te leveren of te plaatsen zonder de noodige beveiligingstoestellen voor den werkman. Omtrent tal van onderwerpen die de verhouding tus schen patroon en werkman en de lotsverbetering van laatstgenoemde raken, bestaat groot verschil van gevoelen, zoodra de vraag gesteld wordtof het staatsgezag op dit gebied verplichtingen moet opleggen en de nalatigen moet straffen. Waar liet de beveiliging der werklieden betreft door vertrouwbare steigers, omheinde of afgesloten machines, luchtverversching enz., wordt echter vrij een stemmig zoowel de mogelijkheid als de wenschelijkheid van wettelijke voorschriften erkend. Hier doen zich ge lukkig noch de practische bezwarennoch de groote kosten gelden, die in andere opzichten het optreden van het staatsgezag bemoeilijkenen zijn evenmin nadeelige gevolgen van anderen aard te vreezendie ten slotte den wetgever zoo dikwijls terughouden. Na afloop van het onderzoek der staatscommissiedie haar werk met ijver voortzet, mag dan ook een wetsontwerp tot regeling van dit onderwerp worden verwacht. I. A VII. Aan het Zuiderstation te Mun- chen is een goederentrein ontspoord wegens verkeerden wisselstand. Een conducteur en twee veekoopers werden vrij ernstig gewond. Zeven wagens werden vernield. De Keizer heeft de herkiezing van den vrijzinnigen heer Forckenbeck tot opperburgemeester van Berlijn bekrachtigd, ofschoon van regeeringswege daartegen be denkingen werden geopperd wegens zijnen ouderdom. EAGEIiAlïD. Het congres der werkmansbonden te Liverpool heeft een besluit aangenomen, waarbij de voor deden eener internationale organisatie der werklieden erkend worden en de uitnoodiging van de belgische werk lieden aangenomen wordt om het volgende jaar een in ternationaal congres te Brussel bij te wonen. den omtrek, want de jonge landheer was door zijn inne mend optreden en zijn welwillend bestuur bij allen geacht en bemind. Twee jaren waren voorbijgegaan jaren waarin niets ontbrak aan het geluk der echtelieden; ja toch iets; het bezit van een kind; doch ze bleven hopen, en ja eindelijk was het oogenblik daarwaarop Eugénie het haar ega kon toefluisteren, dat zij hoopte moeder te worden. Het was een liefelijke avond toen het jonge paar zich naar de villa van mama begaf om ook haar deelgenoote te maken van de hoop die hen vervulde; weinig waren zij voorbereid op hetgeen hun hier wachtte. Juist toen zij de stoep betraden, werd de deur geopend om den plotseling ontboden geneesheer uit te laten en vernamen zij dus geheel onvoorbereid dat mevrouw douairière van Hees door een hevige longontsteking was aangetast. Hoezeer de tijding zelve August trof, verdrong de be zorgdheid dat de schrik over die onverwachte ramp zijn vrouwtje nadeel zou doen, voor een oogenblik de onrust over zijne moeder, en na een zeer kort bezoek aan het ziekbed, bracht hij Eugénie weer tehuis, om eerst nadat hij zich overtuigd had dat hare zenuwen niet te zeer geschokt warenzelf nog eens naar de geliefde kranke terug te keeren. De oude mevrouw van Hees bezweek na een kort lijden innig betreurd door hare kinderen vooral door August, voor wien dit de eerste groote smart was; immers, toen zijn vader hem was ontvallen, was hij nog te jong om daardoor diep geschokt te worden. Doch hoe smartelijk hem de dood van zijne moeder ook vielzijne Eugénie was daar om hem te troosten en daarenbovende hoop die hem in de toekomst te genlachte, was zoo schoon, zoo heerlijk, dat zij alle droeve gedachten verdrong. En nu daar was zjj gekomen, die blijde stonde; na uren van angstige spanning had de jonge man in verrukking zijne eerstelinge een kus op het mondje gedrukt, een juichtoon weerklonk in zijn hart, om echter weldra in een smartkreet over te gaan wijl de vrees zich van hem meester maakte, dat dé ge boorte van het kindder moeder het leven zou kosten. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1