ROZA. -.No.?fC*8. Twee en BTegentigste Jaargang 1890, W 0 E N S 1) A (i 10 SEPTEMBER. Officieel OedeeMe. Buitenland. FEUILLETON. Deze Courant wordt Owwottg-, Donderdac- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaarfranco door bet gebeele rijk ƒ1, De nummers 0,0B. Prija der gewone Advertent!?!».: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer S3. Ter Gemeente-Secretarie is verkrijgbaar, tegen betaling van 5 CentenGemeenteblad No. 26, bondende de nieuwe Verordening van l'olitie omtrent de Kleine Kaas- en Botermarkt. DCITSCKSjASS». De Keizer werd. bij zijne aan komst te Flensburg met veel geestdrift door de bevolking ontvangen. Hij begaf zich dadelijk naar fcet parade veld, waar hij door de vreemde vorstelijke personen en de buitenlandsche officieren werd begroet. «Na de wapen schouwing ..over bet negende legerkorps, welke schitterend was stelde de Keizer zich bij den terugmarsch naar de stad aan het hoofd, der troepen. De Keizerin woonde de wapenschouwing hij. De bevolking juichte ook haar zeer toe. Den 3 werd eene vlootschouw gehouden over het duitsche en oostenrijksche eskader. Aan boord van het oostenrijksche vigggeschip Frans Jozef werd hef tweede ontbijt gebruikt. Bij den maaltijd dien de,. Keizer den 5 op het slot te Gra-venstein aan het provinciaal bestuur aanbood, hield hij eene toespraak, waarin hij. zjjne beste wenschen uitte voor den bloei der provineie- Sleeswijk- Holstein. Deze provincie lag hem bijzonder na aan het hart, omdat hij daar.bij de vorige groote oefeningen door zijnen grootvader tot majoor was bevorderd en omdat Keizer Wilhelm I daar1, voor het .laatst in zijn leven met het leggen, van den eersten steen voor de sluis van het Eider-kanaal eene plechtige openbare handeling: had ver richt. De opperpresident de-, provinciede heer Steinmann dronk op de gezondheid.- van den Keizer en de .Keizerin, waarhij hij hnn zijn dank betuigde voor het bezoek aan de stad gebracht. De Keizer herdacht daarna den verjaardag van den oostenrijkschen aartshertog Karei Stefanusdien Keizer Frans goedgnnstiglijk met het oostenrijksch eskader ge zonden had, waardoor nogmaals blijk was^ gegeven van de nauwezeer innige vriendschapsbetrekkingen en van de hechtste wapenbroederschap jusschen Duitschland en Gostenrjjk. Bij het. den 6 te Gravenstêiu na de parade gebonden feestmaal, stelde de Keizer, esn dronk in, op de zeemacht, waarin hij vooral wees op de goede aanvoering der schepen van het eskader, pp de schietoefeningen der matrozen, en op deu arbeid dertprpedobooten. Hij roemde deze verrichtingen zeer en .sprak zijne overtuiging uit dat „de duitsche vloot elke taak, die haar gesteld werd, hoe .-moeilijk deze ook mocht weaen .tot zijne tevreden heid en tot heil en roem van het vaderland zou verrichten. Admiraal von der Golfz betuigde den Keizer dank voor «jjne woorden en verzekerde dat de Keizer,^ wan neer hij.do zeemacht noodig had, «deze steeds bereid .zon vinden om ten strijde te trekken.^ Hij eindigde zijne toespraakje met een hoera op den Keizer, waarmede alle gasten met geestdrift instemden. Bij bet< feestmaal, den 8 door net provinciaal bestuur te 2) Het is, eenige oogenblikken na het vroeger beschrevene tooneel inde Hskekamerdat de heer van Hees thans vergezeld van den geneesheer, het vertrek wederom bin nentreedt. In angstige spanning staat hij nevens den arts, en een •straal van hoop verheldert voor een wijle zijn gelaat als deze zegt: De pols slaat iets duidelijker, mijnheer, ik geloof dat mevrouw bijkomt",doch als de harts tochtelijke jonge man zich dieper o.vsr de kranke wil heenhuigen, klinkt het ernstig van de lippen des dokters «Houd u bedaard, mijnheer van Hees, mevrouw is zeei_ zwak., ik zal doen wat in mijn vermogen isdoch gij moet ,u vermannen, daar iedere sterke aandoening plot seling ,-doodelijk voqr haar zijn kan." >.Zeg mij slechts of er .nog hoop is", kloek het smeekend. Ik mag n niet vleien", "was het op ernstigen toon gegeven antwoord, «ik vrees dat de nr.en geteld zijn.".,.. Wat de arts voorzag., bleek waarheid te 2Ïjn; voor eenige oogenblikken keerde het bewustzijn bij de jonge mevrouw van Hees weer, maar het was slechts een laatste opflikkering van leven. To,f;b vroeg de lijderes nog met zwakke stem om haar kindje en flauw en afgebroken klonk het van hare lippen«Augustge zult ons kind tot vader en moeder beiden moeten zijn." «EugénieEugénieik kan n niet missen", kreet August, terwijl hij de hand zijner gade met tranen be sproeidedoch slechts een zucht was het antwoord op dien klacht, en eer de diep geschokte man het begreep, was het leven gevloden. Slechts met moeite verwijderde men hem van het lijk zijner gade. Glücksburg den Keizer aangeboden, bracht de voorzitter van den Landdag een dronk uit op den Keizer en de Keizerin, waarin hij er vooral op wees dat de Keizer een steun was voor den vrede in Dnitschland en daarbuiten. De Keizer dankte den voorzitter en zeide dat hij aan deze provincie de juweel te danken had die aan zijne zijde schitterde (de Keizerin was vóór haar huwelijk prinses van SleeswijkHolstein). Hij twijfelde er niet aanof hij zon het doeldat hij zich had gesteld bereiken indien iedere duitscher voor zijn deel medewerkte om zijn streven tot het verbeteren der sociale toestanden in Duitschland te steunen. De bladen zijn vol berichten uit de overstroomde streken in het midden van Europa. De Donau steeg bij Passau zoo hoog, dat de vischmarkt en alle lage straten onder water stonden, zoodat men met booten door de stad voer. Te Munchen waren door het buiten de oevers treden der Isar tallooze kelders onder geloopen, welke door de brandweer leeg gepompt werden. EXtSEÏjAflïD. De werklieden aan de dokken en de zee lieden hebben den 8 den arbeid gestaakt. Zij verhinderden, dat de treinen de dokken binnenkwamen. Zestig uit Londen gezonden konstabels werden door de werkstakers mishandeld. IERLAAD. Den 4 is te Dublin des nachts afge brand een stal achter de kazerne op Curragh Camp. Te half twaalf brak de brand uit, die zoo snel toenam, dat alleen de aangrenzende gebouwen behouden konden worden. Vijf van de zes paarden kwamen in de vlammen om waaronder het paard van den opperbevelhebber der troepen in Ierland prins Eduard van Saksen-Wei-mar, en twee rijtuigpaarden zijner echtgenoote. Volgens het verslag der iersche landcommissie is de aardappelziekte niet zoo erg als Parnell en zijne aanhan gers zouden willen doen gelooven. De aardappelenoogst in het zuiden en zuidwesten laat te wenschen over, maar in het noorden en noordoosten bestaat geen reden tot klagen. Van de bewering, dat een hongersnood voor de deur zou staan als in het jaar 1846is geen sprake. De Times zet dit duidelijk uiteen. i FH VKISIJK Bij eene ontploffing van dynamiet in eene bewaarplaats te La Rochelle zijn 8 personen ge dood drie zwaar en twee licht gekwetst. Uit de door den heer Mermeix gedane onthullingen omtrent het boulangisme is nog gebleken dat generaal Boulanger te gelijk onderhandelde met prins Jerörne Bonaparte en den graaf van Parijs zonder dat aan de repnblikeinen die met bom de beweging leidden iets daarvan bekend was. Het hoofddoel van allen was, de republiek ten val te brengen en was dit doel bereikt, dan zou ieder trachten daaruit zooveel mogelijk voordeel te trekken. Verderdat de hertogin van Uzès voor do fres. 3 500 000, welke zij aan Boulanger verschafteeen wissel van den graaf van Parijs ontving, betaalbaar, zoo dra de Orleansen weder op den troon gezeten waren. Dit stuk zou ook onderteekend zijn door de voornaamste «Mijnheer van Hees", sprak de dokter eenigen tijd later, «ik wilde met mijnheer Reeshart, uwen rentmeester, naar het" raadhuis gaan om aangifte te doen van hot overlijden van mevrouw en de geboorte van uw dochtertje, het moet zeker Engénie heetennaar hare moeder?" «Eugénie?" klonk het bijna driftig, neen, dat nooit, die naam is mij heilig, noemt het zooals ge wilt, maar zóó niet, zóó niet De rentmeester legde zijn hand op den schouder van den bedroefden man «Houd n bedaard, mijnheer August. Wij meenden juistdat het u een troost zoude zijn als uw' dochtertje" »Een troost", klonk het bitter, «een troost, o, was het kind nooit geboren, ik zou mijne vrouw niet hebben moeten verliezentracht mij niet te troosten, laat mij alleen, dat is alles wat ik wensch"... De heer 'Reeshart schudde het hoofd; hij begreep dat er op dit oogenblik niet met den geschokten man viel te spreken; zijn oog viel op een rozenpotje, dat in het venster stond. H6t was door de jonge vrouw met zorg gekweekt, doch liet nu de blaadjes hangen. «Laat ons het kind Roza noemen", sprak hij zacht, «misschien dat die naam den armen man later liefelijk zal klinken" «Ik heb er vrede mede", sprak de dokter, als het "lot van kef roosje maar niet het lot der arme kleine wordt." Bijna twee jaren waren verloopen doch de tijd die anders wel eens gezegd wordt alle wonden te heelen, had weinig verandering in de stemming van August van Hees gebracht. Wel is waar was hij bedaarder geworden, doch de hartstochtelijke droefheid had plaats gemaakt voor een sombere droefgeestigheid; hij behartigde de be langen zijner onderhoorigendoch onttrok zich geheel aan de wereld. Zijn rentmeester en de do dokter waren de eenigen met wien bij op vriendschappelijken voet omging. Ook ten opzichte van zijn dochtertje was zijne stemming weinig veranderd. Hij had natuurlijk ingezien, dat hij als vader verplicht was voor het kind behoorlijk zorg te dragenen daarom op raad van den arts eene fatsoenlijke vrouwde echtgenoote van een zeeman, als min aangenomendoch ofschoon Roza die gezond op leiders der koningsgezinden. In den avond van don 4 heeft in het café Riche te Parijs genoemde heer Mermeix zich jegens eenige leden van het voormalige nationale comité trachten te verantwoorden over het schrijven dier artikelen in de Figaro. Dit is echter zeer slecht voor hem afgeloopen men wilde hem nauwelijks aanhooren en ten slotte werd eene motie van af keuring tegen hem aangenomen. Op straat gekomen werd hij zelfs uitge jouwd zoodat hij op een omnibus moest vluchten. Ver schillende duels zullen plaats hebben tnsschen Mermeix en journalisten. GRIEKENLAND, Betreffende den brand die Salonika grootendeels vernielde is gebleken dat deze werd veroorzaakt door het springen van een distilleer kolf in de wijk der israëlieten. Door den hevigen wind verspreidden de vlammen zich met buitengewone snel heid. De mannen die aan het blusschen waren, lieten de spuiten spoedig in den steek en gingen hnn eigen familie en have redden. De moskee de grieksche kerk en een groot aantal gebouwen zijn in de asch gelegd. In de grieksche berk wei d het archief bewaard, waarvan slechts een klein gedeelte gered kon worden. Het griek sche ziekenhuis is vernield en daarbij vonden zeven lijders den dood in de vlammen. De brand duurde 12 uren. Het terrein waarop de huizen in puin liggen is 100 bunders groot. Achttien duizend menschen zijn van dak en have beroofd. De regeering zendt onder stand. De verliezen door de maatschappijen bij dezen brand geleden, worden geschat op 5,000.000. Namens de regeering zijn tenten opgeslagen buiten de stad, waar de 10000 personen die zonder dak zijn tijdelijk onder dak zijn gebracht. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De oude, door de kracht van de sterk gezwollen Moldau ingestorte brng te Praag was een der oudste gedenkteekenen in Boheme. Zij bestond uit 16 bogen met twee zware torens aan elk uiteinde en was versierd met beeldgroepen. De boog, waarop het standbeeld van den beschermheilige van Praag St. Johannes van Nepomuk, staat, is nog behou den gebleven. Van deze brngluidt het verhaal, werd in 1393 de heilige Johannes op last van Koning Wenzel, in de rivier geworpenomdat hij geweigerd had aan den Koning mede te deelen het door de Koningin in de biecht aan hem medegedeelde. Het aantal personen, die f.o Praag door de overstroomingen schade lijden, wordt begroot op 45000. Alle bladen doen een beroep op de openbare liefdadigheid om hen te helpen. De jong-Czeeheu hebben bij de verkiezing voor den Landdag te Tabor en Chrudim de overwinning behaald. IFAIVJE. Den 4 kwamen in de provinciën Albaceta, Alicante, Badojoz Toledo en Valencia aan cholera 56 ziekte- en 32 sterfgevallen voor; den 5 115 ziekte- en 60 sterfgevallen; den 6 40 ziekte- en 22 sterfgevallen. Den 5 zijn te Barcelona eenige ongeregeldheden ver oorzaakt door werklieden die den arbeid wilden her vatten. Vele personen werden in hechtenis genomen. De gendarmerie herstelde de orde. groeide nu reeds lang die zorg niet meer behoefde er nog niet aan gedacht naar eene andere opvoedster van het meisje om te zien. Juffrouw Boomsdit was de naam der minhad tot nog toe ook geene poging gedaanhem er op opmerkzaam te maken, dat het kind hare zorg kon ont beren; zij had immers een goed leven op het kasteel, zij kon doen wat zij verkoos en was daarenboven daar ze haar eigen kindje had moeten missenzeer aan haar voedsterkind gehecht. Doch nu toch zon er verandering moeten komen. Op eenen middag dat de heer van Hees zich gereed maakte uit te gaan, erzoeht de min hem eenige oogen blikken gehooren vertelde hemdat zij bericht van haar man gekregen had dat hij over een paar weken tehuis kwamen ze das nu liefst zoo spoedig mogelijk haar ontslag wenschte te nemen, otn naar haar huisje in de stad, dat gedurende haar verblijf op het kasteel ver huurd was geweestterug te keerenten einde haar echtgenoot bij zijnen terugkomst naar behooren te kunnen ontvangen. «'t Gaat mij wel aan mijn hart van 't lieve kind, mijnheer", zei ze, «maar u kunt begrijpen, het kan niet anders; had mijn eigen kleine meid geleefd, ja, dan zou mijn man wel blij geweest zijn, maar eens anders kind in huis te hebben, dat zon hem niet lijken, en evenmin zon het hem bevallen als hij mij bij een ander in betrekking vinden moest." «Maar", vroeg de heer van Hees, »wie zal dan nu het kind verder moeten ver zorgen, als gij het zoo onverwacht verlaat?.... «Wie? wel lieve Hemol, dat kan ik toch moeilijk beslissen mijnheeriedere fatsoenlijke vrouw kan dat doen u zult toch wel begrijpen dat een kind van twee jaar geen min meer noodig heeftmaar het is waar n let zoo weinig op het kind, dat u dat ook wel zal ont gaan zijn 't is me onbegrijpelijk", liet de vrouw, die, nu ze eenmaal aan het praten was behoefte scheen te gevoelen om haar hart lucht te geven, er op volgen, »'t is me onbegrijpelijk, zoo'n lief engeltje, hoe iemand daar zoo onverschillig voor kan zijn, ais de overledene mevrouw dat eens wist" «Als de overledene mevrouw

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1