Botermarkt. HOZA. No. 109. Twee en ïüegentigste Jaargang, 1890 Y R IJ D A Gr 12 SEPTEMBER. Officieel Gedeelte. VERKIEZING. FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. ALKMAARSCH E COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 8 nummers ©,OB. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer S3. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne heden gehouden vergadering bepaald hebben dat de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer W. Helling, gehouden zal worden op Woens dag 1 October a svan des voormiddags 9 tot des na middags 4 uren. De inlevering der stembiljetten zal plaats hebben in, het huis der gemeente aan de Laat No. 84 tegenover de R. K. Kerkbewoond geweest door rm wijlen den heer Dr. J.J. de Gelder. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Sept. 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar vesti gen de aandacht der landlieden op de volgende door den raad dezer gemeente bij besluit van 6 Augustus 1.1. vastgestelde en met 1 Januari 1891 in werking tredende bepalingen omtrent de botermarkt Art. 55. Het is verboden, op de botermarkt a. natuurboter anders aantevoeren, te hebben of ten verkoop aan te bieden dan in stukken of zoogenaamde koppen, wegende een kilogram of vijf hectogram; b. kunstboter, onder welken naam ook, aan t.e voeren, te hebben of teD verkoop aan te bieden c. te rooken, tijdens aldaar die markt wordt gehouden. Art. 56. De marktmeester van de botermarkt of de commissaris van politie is bevoegdde koppen of stuk ken boter te doen nawegen. Art. 56a. De aanvoerder, houder of verkooper, wiens ter markt aangebrachte koppen of stukken boter het bepaalde gewicht niet hebben, wordt gestraft met geld boete van ten hoogste drie gulden voor ieder te licht bevonden kop of stuk, zoodanig echter dat hot gezamen lijk bedrag der geldboeten nimmer vijf en twintig gulden te boven gaat. Weigering om de weging toetelateD wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Overtreding van artikel 55b wordt gestraft met geld boete van ten hoogste tien gulden en van artikel 55c met geldboete van ten hoogste één gulden. De overtreders van artikel 55 worden van de markt verwijderd. Zij verzoeken de aanvoerders van boter door het ge trouw opvolgen der vastgestelde bepalingen mede te wer ken tot het bereiken van het daarmede beoogde doel. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 10 Sept. 1890. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. 3) Clara ter Horst drukte het meisje aan haar hart en zocht het door zachte toespraak tot bedaren te brengen Het kind vleide haar hoofdje tegen hare vriendelijke be schermster aan en vroeg: «Ben ik zulk een stout meisje juf en doe ik pa zooveel verdrietdat hij daarom niet blijde is als ik jarig ben?" »Neen Roza ge zijt met stout", was het vriendelijke antwoord, «maar papa heeft er veel verdriet van, dat uwe mama dood is en daarom is hij dikwijls bedroefd"«Maar pa was nu niet bedroefd, pa was boos", hield het kind aan, is het dan ■mijne schuld, dat die mama van mij dood is?" »Neen, lieveling", zei Clara, terwijl ze liefkozend met de hand over het donkere krullekopje streek, «uwe schuld is het nietge waart nog maar een heelheel klein kindje, maar uw mama is juist op uw geboortedag ziek geworden en gestorven en daarom kan papa op dien dag niet blijde zijn, en lieve, het was ook eigenlijk niet zoet van je dat ge bij pa op de kamer kwaamtwant ge weet toch wel, dat pa dat niet gaarne heeft." [k zal het niet weer doenjuf", zei Roza op neer- slachtigen toon, «maar ik heb ook geen pleizier meer in mijn verjaardag als pa er niet blijde om is weet u wat ik wildejuf", vroeg ze eensklaps terwijl er zich eene nadenkende uitdrukking op haar gezichtje vertoonde, «ik wilde, dat papa mij voor mijne verjaring eene nieuwe mama gaf en en dat u dan die mama was' voegde zij er bij, terwijl zij hare armpjes om den hals barer gouvernante strengelde. DELGIE. De postboot, die den 7 des avonds om half negen uit Ostende naar Dover vertrok, stoomde boven Mariakerke tegen de visschersboot Spaarzaamheid, welke na eene reis van acht dagen huiswaarts keerde. Door den -schok sloeg een der visschers overboord en verdronk, terwijl de boot zwaar beschadigd werd. De postboot ontving geringe schade en kon dadelijk de reis voort zetten. De werkstaking in het midden van Henegouwen is eheel geëindigd. Den 7 is te Leuven met groote plechtigheid de nieuwe waterleiding ingewijdwaarvoor concessie verleend was aan de Waterleiding-exploitatie-maatschappij te Rotter dam. Ook werd ter herinnering aan die plechtigheid een gedenkpenning geslagen. Aan diezelfde maatschappij is concessie verleend voor eene waterleiding te Namen. ËN6ELAND. De heer Liddonkanunnik van de Sint-Paulskerkeen uitstekend geestelijke van de Anglikaansche kerk en een welsprekend prediker, is den 9 te Londen overleden. FRANHRIAH. Generaal Boulanger is in een aan den boulangist Paul Méry te Parijs gerichten brief, die bestemd was om openbaar gemaakt te wordenopge komen tegen den veldtochtwelke tegen hem begonnen is. Hij noemt daarin de gewezen leden van het boulan- gistisch comité «schavuitendie toen het stof zijner laarzen lekten, doch die hem nu belasteren, om hem het vertrouwen der republikeinen te doen verliezen." 008TEARIJK-IIOIVGARI JE. Bij keizerlijk be sluit van den 6 is de regeering gemachtigd 2,000,000 nit de rijksmiddelen aan te wenden ten behoeve van de noodlijdenden in Bohemen Neder- en Opper-Oostenrijk, Silezie en Vorarlberg. De Keizer heeft voor de slachtoffers van de overstroo mingen te Praag 10000 fl. en voor die te Vorarlberg 5000 fl. geschonken. De schade in Oostenrijk wordt alleen op 50,000,000 fl. geschat. Het personenvervoer met de stoombooten der Donau stoomvaartmaatschappij tussehen Weenen en Presburg is gestaakt. IFIKJE. Het aantal ziektegevallen aan cholera in de provinciën Albacete Alicante Badajoz Tarragona Toledo en Valencia bedroeg den 7 50 dat der sterfge vallen 28den 8 45 ziekte- en 29 sterfgevallen. TUREI JE. De patriarch van Armenië, mgr. Ashikian, die zijne aanvrage om ontslag ingetrokken hadtoen de sultan de belofte gafdat de gevraagde hervormingen in Armenië binnen twee maanden zouden ingevoerd worden, bracht dit besluit ter kennis van de nationale ver gadering in Armenië die eerst van de intrekking van dit ontslag niets wilde weten. Ten slotte behaalde de gematigde partij de overhand en werd met 27 tegen 22 stemmen besloten dat de vergaderingop de belofte des sultans vertrouwende eene afwachtende hou ding zou aannemen. Overeenkomstig het voorstel van den patriarch droeg de sultan aan vijf ambtenaren op zich met den patriarch in betrekking te stellen en met hem de kerkelijke zaken te regelen. BULGARIJE. De uitslag der verkiezingen werd te Sofia met den grootsten geestdrift gevierd. De aan hangers der regeering hadden daar 2250 stemmen be komen tegen ongeveer 60 op die der oppositie. Aan prins Ferdinand en minister Stambuloff werden serenades ge bracht. Nergens in het land zijn ongeregeldheden voor gevallen. XW1TSERLAAD. De bondsraad heeft besloten het zesde eeuwfeest van het eerste verbonddat tot de onafhankelijkheid en een nationaal bestaan leidde op 1 Augustus 1891 te Schwijz te vieren. Het weder is geheel veranderd. De regens hebben opgehouden en het is fraaiwarm weder geworden. AEREEAIGDE-STATE1V. Den 8 is zekere Dixon op een kabel van ijzerdraud de Niagara beneden de watervallen overgewandeld. Duizenden toeschouwers vau beide oevers juichten hem luide toe. De Senaat heeft bij de behandeling der tariefwet twee amendementen aangenomen waarin bepaald wordtdat alle suikersoorten boven No. 13 hollandsche standaard, een invoerrecht zal geheven worden van 0.3 cent per pd., onder No. 13 H. S. zal het recht 0.6 cent per pd. zijn. Te Florence in Colorado zijn twee goederentreinen tegen elkander geloopen waarbij vijf werklieden gedood en 32 waaronder twee doodelijk gekwetst werden. MIDDEHT-AMERIKA. De regeering van Guate mala heeft besloten mej. Barrundia te verbannen. De amerikaansche gezant bij die republiek heeft beslist ge weigerd haar wegens den op hem gepleegden moord aanslag te vervolgen. «Stil, Roza", sprak Clara, terwijl een donkere blos haar gelaat overtoogen op ernstigen bijna strengen toon liet zij er op volgen: «ge moogt dat niet weer zeggenhoort geen vooral niet aan pa vragenwant dan zoudt ge hem veel verdriet doen." »Ik zal het niet doen", sprak het kind met een dee moedig stemmetjewant nu gaat u ook al boos tegen mij kijken en dat maakt Roza heelemaal bedroefd." «Wees maar gerust, lieveling, juf is niet boos op je, kom, droog die traantjes en ga nog wat in den tuin spelen, ik heb nu nog bezigheden, doch na het eten zal ik je wat moois vertellen." Roza vroeg niet meer, maar ging gehoorzaam aan haar speldoch de peinzende uit drukking op haar gezichtje bewees, dat zij het gebeurde nog niet was vergeten. Toen een groot half uur later de gouvernante het meisje kwam halen voor het middagmaal, was het ner gens te vinden. Zooals zich denken laat, wekte dit groote ontsteltenis. Roza was altijd zoo gehoorzaamdat zij zich nooit zonder toestemming van huis verwijderde; het was dus niet waarschijnlijk, dat dit nu het geval zoude zijn. Ieder dacht met angst aan den vijver, doch niemand had den moed dien angst uit te spreken. De grijze tuinman echter keerde zich zwijgend om en spoedde zich er heenten einde een onderzoek in te stellen; een der dienstboden was reeds naar het huis vau den rentmeester en eene andere naar dat van den dokter gesneld met de flauwe hoopdat de kleine daar heen - gegaan was, zij keerden echter beiden teleurgesteld terug, niemand had het meisje gezienClara doorzocht met angstig kloppend hart nog eens het geheele huis riep het kind herhaaldelijk bij den naam doch te vergeefs Het geloop en geroep had de aandacht van den heer van Hees getrokken, die, nadat hij Roza had weggezonden zich geheel aan zijne melancholie had overgegeven en zich in smartelijke overpeinzingen van hetgeen niet te veranderen viel, verdiept had, en juist toen Clara met KIESWET. De regeering heeft eene wijziging voorgesteld van art. 96 der kieswet ten einde te bepalen dat een lid der Eerste Kamer, dat op het tijdstip zijner verkiezing geene «hooge en gewichtige openbare betrekking bekleedde of bekleed had", maar dus gekozen was op grond dat hij tot de hoogstaangeslagenen behoorde ophoudt lid te zijn wanneer hij niet meer onder de hoogstaangeslagenen voorkomt. De minister van binnenlandsche zaken meentdat r indien de Staten der provincie iemand hebben gekozen die slechts verkiesbaar wasomdat hij behoorde tot de hoogstaangeslagenen, hun de gelegenheid moet worden gegeven eene nieuwe keuze te doen zoodra de gekozene niet meer tot dien kring behoort. Het staat hun vrij hem dan te herkiezen op grond van zjjn vroeger lid maatschap der Eerste Kamer, doch dat lidmaatschap behoort niet vanzelf vast te staan. De zelfstandigheid der grondslagen van benoembaarheid dient te worden gewaarborgd. beklemd gemoed zich bij hem wilde aanmelden, om hem den vreeselijken angst, die allen vervulde, kenbaar te maken, opende hij de deur der kamer om te vragenwat er toch gaande was. Maar toen hij het droevig feit vernam, greep plotseling een bitter zelfverwijt den harts tochtelijken man aan bij de herinnering aan de harde wijze, waarop hij het kind van zich had gestooten. Haastig snelde hij de gouvernante voorbij ook hij dacht het eerst aan den vijverToen hij er aankwam, zag hij den tuinman mistroostig aan den kant zitten. «Hebt gij gezocht stamelde hij. «Gezocht maar niet gevon den, maar ik kan niet zwemmen en misschien ligt het lieve kind op den bodem"«Houd op", riep August en zonder zich te bedenken, was hij met een sprong in den vijver, hij dook en zocht en tastte, doch vond niets, dat zijn bang vermoeden bevestigde. «Daar is ons Roosje niet mijnheer", zei de tuinman en stak hem de hand toe om hem op het droge te helpen, «het is mijne schuld dat u een nat pak hebt gehaald, en,... vergeef mijdat we hier onzen tijd verkwist hebben trek andere kleederen aan mijnheer anders wordt ge nog ziek, ik ga het bosch in en ik zal niet rusten vóór ik het kind gevonden heb." Op dat oogenblik kwam Clara hijgende aanloopen: «Het kind moet uitgegaan zijn'', sprak ze opgewonden, «zij heeft haar bouquetje mede genomen" zij bleef steken oa zag met verwondering naar den landheerwien het water uit de kleederen droop. De tuinman was de achterpoort al uitgesneld, hij doorzocht het bosch, doch geen kindervoetstapje gaf hem het spoor aan de hand om het meisje te vinden. Ook de heer van Hees was, na haastig van kleederen verwisseld te hebbeD, naar buiten gegaan, zonder recht te weten welken weg hij nemen moest. Doch, hetzij uit een voorgevoelhetzij uit gewoonte hij sloeg den weg in naar het kerkhofdaar aangekomen zag hij dat het hek half open stond hij ging het binnen doch in de nabijheid van het graf zijner vrouw gekomen, ontsnapte

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1