In eene den 7 te Knijpe gehouden vergadering van houtwerkers is besloten loonsverhooging te eischen en niet aan het werk te gaanvoordat hunne eischen ingewil ligd waren. Die eischen zijn voor het takkebinden 5 cents verhooging per 100 stuks het thuis brengen per vracht 10 cents en het stukmaken per 1000 stuks 2 cents. Niemand van de tot bijwoning uitgenoodigde bazen was tegenwoordig. De Veiligheidstentoonstelling te Amsterdam welke den laatsten dag, den 7, des ochtends door 3464, des avonds door 3181 personen bezocht werd, is in het geheel door 109779 personen bezocht. Den 8 werd de 53 vergadering der Holl. Maatschappij van landbouw te Dordrecht geopend door den voorzitter, den heer mr. D. Visser van Hazerswoude. In zijne, zeer toegejuichte openingsrede wees hij op het feitdat het afgeloopen jaar minder ongunstig was voor den land bouw, doch men moest niet te spoedig victorie roepen. Er is meer bedrijvigheid. De prijzen zijn stijgende. De tegenspoed heeft geleerddat de bekwaamsten ook in slechte tijden meer voordeel hadden. Men moet zorgen degelijk te werken. Op wetgevend gebied was weinig tot stand gekomen toch rijst de vraag, of men zich niet moet verblijden dat er geene nieuwe wetten gemaakt zijn lettende op hetgeen sommige wetten bren gen. Ieder jaar worden op de Staatsbegrooting meer sommen voor den landbouw uitgetrokken. Dit jaar voor proefvelden en veredeling van het paardenras. Er be staat reden om zich te verhengen, dat de regeering, van welke kleur ook, den landbouw in zijn streven steunt. Op huishoudelijk gebied w as in de Maatschappij veel tot stand gekomen. De fondsen gaan langzaam, maar zeker vooruit. De kracht der Maatschappij ligt in de samen werking van de afdeelingen met het hoofdbestuur, waar van men zulke gunstige uitkomsten ziet. Het adres aan de regeering omtrent de jachtwet was nog niet in gediend. Bij de behandeling der begrooting in de Kamer was deze zaak uitvoerig besproken en de regeeriug had daarop ontwijkend, deels weigerend geantwoord. Daarom had het hoofdbestuur gemeend te moeten wachten tot een geschikter oogenblik. De vertegenwoordigd zijnde 67 afdeelingen brachten 573 stemmen uit. De rekening van 1889 werd goedgekeurd in ontvang op 36996,41met een batig slot van 3751,06 de begrooting voor 1891 werd vastgesteldin ontvangst en uit gaaf op 25805. De afgevaardigde uit Beemster klaagde over de marktnoteeringen in het jaarboekje. De Voorzitter vroeg den steun van alle afdeelingen om tot grooter nauwgezetheid te komen. Het voorstel tot in het leven roepen eener onderlinge brandverzekering onder toezicht van hoofdbestuur en afdeelingsbesturen zonder dat de Maatschappij risico looptwerd aangenomen met 441 tegen 111 stemmen. De afdeelingen EdamGooiland Haarlemmermeer, Hoeksche Waard, Leiden, Rotterdam, Schermeer, Texel, VlaardingenWestland, Alkmaar en Barsingerhorn alsmede de heer Bultman stemden tegen. Het voorstel van de afd. AlfenOudshoornAarlan- derveen dat het hoofdbestuur zich wende tot de hooge regeering ten einde te verkrijgen dat bij het uitbreken der besmettelijke varkensziekte onmiddellijk worde over gegaan tot onteigening en afmaking van alle dieren in denzelfden stal of op hetzelfde erf, in dien zin, dat voor gestorven dieren geene vergoeding worde gegeven doch voor zieke dieren de halve en voor gezonde de geheele waarde waaromtrent het hoofdbestuur een gunstig praeadvies uitgebracht had, werd bij acclamatieaangenomen. Tegen het voorstel van de af deeling Medemblik en omstreken om de leden van het hoofdbestuurdie zitting hebben voor Zuidhollandin het vervolg te laten kiezen door de afdeeling Zuidhollanden die woonachtig in Noordholland, door de Noordhollandsche afdeelingen had het hoofdbestuur overwegende bezwaren. Het werd niet in stemming gebracht daar de vergade ring zich er bij acclamatie togen verklaarde. De afdeeling Schermeer stelde voorde vraag te behandelen »hoe de schade te voorkomen die de vee houder lijdt door de wijze van veekeuring aan het slacht huis te Amsterdam." Het hoofdbestuur gaf in overweging, machtiging te verleenen dat het zich tot het bestuur van de stad Amsterdam wende met de vraag om een nader on derzoek in te stellen en te trachten aan de bezwaren, door de afdeeling Schermeer aangegeven, te gemoet te komen. Edam las een brief van het bestuur van Am sterdam voor, waarin de cijfers werden bevestigd. Het slachthuis te Amsterdam was op den verkeerden weg. De afdeeling «Waard en Groet" stelde voor, aan het hoofdbestuur op te dragenin het belang van de boterbereiders en bewoners van Noordholland, ten noorden van het Noordzeekanaal bij de gemeentebesturen van Alkmaar, Hoorn en Schagen aan te dringen, maatregelen te nemen ter verkrijging van gelijke gemeentelijke voor schriften, waardoor de koppen of stukken boter, die op de botermarkten worden aangevoerd en verkochtniet meer of minder mogen wegen dan een heel of half kilogr. Het praeadvies van het hoofdbestuur, waarbij in over weging werd gegeven het voorstel aan te nemen en zich tot die gemeentebesturen te wenden met het verzoek de misbruiken te willen tegengaanwerd bij acclamatie aangenomen. hem eene kreet, half van ontsteltenis, half van blijdschap. Daar toch lag Roza met het hoofdje geleund tegen de zerk en naast haar het bouquetje, dat zij dien morgen van den tuinman gekregen had. Hare oogjes waren ge sloten en de lange donkere wimpers rustten op de doods- bleeke wangenblijkbaar was de overspanning te veel voor de kleine geweest en was zij van vermoeidheid in slaap gevallen. In een oogenblik lag de heer van Hees naast het meisje op de knieën en boog zich over haar heen; hij hief haar van den grond en drukte een kus op de bleeke lippen. »0, God", fluisterde hij, »ik heb een engel in mijn huis verwaarloosd ik morde om hetgeen ik verloren had en ik zag de bloem voorbij, dien gij mij op mijn pad hebt geschonken, vergeef mij mijne dwaas heid en moge dit lief onschuldig kind geene nadeelige gevolgen van haar tocht ondervinden." Nogmaals drukte hij een kus op het gezichtje der kleine en noemde zacht haar naam. Slot volgt. Bij de stemming voor een lid van het hoofdbestuur werden 528 stemmen uitgebrachtwaarvan 350 op den heer S. C. Korteweg te Middelharnis en 161 op den heer jhr. J. P. P. Repelaar te Dubbeldam zoodat de heer Korteweg gekozen is. Als leden der financieele commissie werden gekozen de heeren K. Czn. de Boer te Assendelft en mr. V. G. A. Boll te Gorinchem. Op de vraag van het hoofdbestuurHoe moeten proefvelden worden aangelegd wees de heer Boeke op de proefvelden te Groningen. De voorzitter zéide, dat de regeering ook gaarne wenschte te wetenhoe in deze te handelen. Zij gaf tot goede bedoelingen geld en daarom moesten degelijke proefvelden worden aangelegd. Een proefveld moet on- gevoer 3 bunders groot zijn. Aan het hoofd moet een kundig botanist staan. Op zijn voorstel wordt eene com missie benoemd om de zaak verder te onderzoeken. Groote proefvelden verdienen in ieder geval de voorkeur. Haarlem vroeg nog, hoe het met het bij acclamatie genomen besluit der vorige vergadering omtrent de jachtwet stond, waarop de voorzitter nogmaals antwoordde, dat het bestuur de indiening daarvan onnoodig vond daar het de overtuiging had, dat het nu niet de geschikte tijd was. Haarlem hechtte echter niet aan opportu- niteitsgronden. De volgende tentoonstelling zal te Alkmaar gehou den worden, wanneer het door den gemeenteraad te ver leenen subsidie verhoogd worde tot 2000 en een geschikt torrein voor de tentoonstelling gegeven worde. Een der afdeelingen wenschte nog dat de afdeelingen van gedachten zouden wisselen over de vraag, of de re geering een maximum van grondbezit in één hand zou vaststellen. De uitslag der op den 10 te Dordrecht gehouden hengsten-keuringwaarvoor door den minister van wa terstaat een bedrag aan premiën van 3000 beschikbaar was gesteld is als volgt a. Nederl. hengsten, 4 jaar en onder. Niets toegekend b. Ingevoerde hengsten als voren. Emin Pacha, van C. Ockhorstte Rotterdam; Rudolf, van de Vereeniging tot verbetering van het paardenras, te Waddingsveen Nelson, van A. Straver, te Babyloniënbroek. c. Nederl. hengsten, 3 jaar en ouder. Niets toegekend. d. Ingevoerde hengstenals voren. Oranje, van de Vereeniging tot verbetering van het paardenras in de Hoekschewaard Graaf Jan van J. Kok, te Rotterdam; Bruin, van C. Ockhorst, te Rotterdam; Agamemnon, van de Vereeniging tot verbeteriug van het paardenras, te Zevenhuizen. e. Nederl. hengstenoud 2 jaar. Zwartvan P. de Jongh de Leeuw, te Dubbeldam, Zwart met twee witte achtervoeten, van C. Ockhorst, te Rotterdam Bruin, met linkerachtervoet witvan denzelfden Bruine Wit voet van A. Straver, te Babyloniënbroek. f. Hengsten 1 jaar oud. Zwart van P. van Dam Azn., te Bodegraven Zweetvos van H. Kam te Al- blasserdamBruin van C. Ockhorstte Rotterdam Bruin van A. Straver, te Babyloniënbroek Roodbruin, van denzelfden. De toegekende premiën zijn aanmoedigingspremiën en allen even grootde rangschikking is alphabetisch naai de namen der inzenders. In de afdeeling paard gespannen voor een twee- of vierwielig rijtuiggefokt door den inzenderwas de uitslag le prijs H. F. Bultman, Haarlemmermeer, met Aurora No. 228 N. P. S., 2e pr. niet toegekend, 3e pr. J. Groot, Anna Paulonna met Marie No. 349, N. P. S. Bij kon. besluit van den 8 is benoemd tot voor zitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal gedu rende de zittingdie zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1890, de heer mr. A. van Naamen van Eemnes lid dier Kamer. Den 9 werd in, het Centraal-station te Amster dam bij den overweg van de westelijke viaduct door den trein van ongeveer half vijf uit Rotterdam een 18ja- rige werkman letterlijk door midden gereden. Den 9 is te Hoog aan «le Zaan het bouwen van een badhuis met woning gegund aan den laagsten inschrijver, den heer D. Olie aldaar, voor 3045. Het lid van den gemeenteraad van Amsterdam, de heer mr. J. N. van Hallheeft voorgesteld op de gemeente-begrooting voor 1891 5000 uit te trekken als subsidie aan de vereeniging Kindervoeding. Gedurende Augustus zijn te Harderwijk voor den indischen dienst aangenomen 69 man waarvan 42 ne- derlanders en overgenomen 46 onder-officieren en man schappen van de korpsen hier te lande aan wie aan handgelden 28705 werd uitbetaald. In 1891 zal te 's-Gravenhage worden gehouden het internationale landbouwcongres dat in dit jaar te Weenen gehouden is. De heer dr. C. G. von Reeken heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van Haarlem. Den 18 is te Amsterdam de inschrijving geopend op 200 obligatiën a 1000 van de 5 pet. leening, groot 300.000, der Oost-Java Stoomtram-maatschappij. Tot hoofd der school te Urk is benoemd de heer D. van Wijngaarden van Rees te Ruinerwold. Een notaris uit Tolen vroeg ongeveer een jaar geleden aan den majoor der rijksveldwacht die zich met hem aan het station bevond, terwijl hij aldaar eene plaats naar een naburig dorp nam, of hij een pakje aan zijn huis wilde afgeven met de boodschapdit in de brandkast te bergen. Toen de notaris den volgenden dag den inhoud van dat pakje nazag, vermiste hij een effect. Onmiddellijk gaf hij daarvan kennis aan den majoor, die zich ten hoogste verwonderd toonde en beloofde al het mogelijke te zullen doen, om, mocht de notaris zich niet omtrent den inhoud van dat pakje vergist hebbenhet verlorene terug te bezorgen. Alle nasporingen bleven vruchteloos totdat onlangs op verzoek van de justitie te Tolen, te Amsterdam een onderzoek werd ingesteld met het gevolg dat het vermiste effect in een wissel kantoor in de Kalverstraat werd terug gevonden. De majoor wordt nu van den diefstal verdacht. Aan den kapitein-commandant J. C. A. Sepp en aan den eersten luitenant J. A. Albrechtbeiden van de dienstdoende schutterijte Enschede, is de personeele rang verleend van majoor en van kapitein. De heer ds. Blankstein te Wervershoof heeft voor het beroep naar de ned. herv. gem. te Graft bedankt Den 9 is te Purmerendleene volapilk-vereeniging- opgericht, onder leiding van den heer G. A. Boes, onder wijzer aldaar De gemeenteraad van Ht>«rn< heeft den 9 met 9 tegen 3 stemmen besloten, het verzoek» van den,directeur der gemeentelijke gasfabriek, den heer W. de Liefde, om verhooging van jaarwedde, waaromtrent de commis sie voor die gasfabriek voorstelde verhooging van/1700 tot 2000, van af 1 Juli 1.1, terug te zenden aan die commissie met de vraag, boe dè jaarwedden elders zijn geregeld en of er elders ook eene bezoldiging bestaat die afhankelijk is van het debiet. Beroepen naar de christ. geref: gemeente te Leme- lerveld de heer W. Laatsman, candidaat te Zaandam. Mej \erkade te Koog: aan» dt Zaan is benoemd tot tijdelijke onderwijzeres te Amersfoort. Op het verzoek van den gemeenteraad van Ohdant; om vrijstelling van de verplichting tot heffing van school geld is afwijzend beschikt. Bedankt voor het beroep naar de herv,. gemeente te Wijdenes en Oosterleek door ds. A. de Joode te Oostzaan. Beroepen bij de herv. gemeente te Wierfngjer- waard (toez.) ds. S. Gi Geertsema Beckeringh te Schoondijke. Het in dit jaar te Christiania gehouden internatio nale congres tot bestrijding van misbruik van sterken drank wordt over twee jaren te Amsterdam gehouden. De directeur-generaal der Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen heeft bepaald, dat, het perso neel dat den leeftijd van 65 jaren bereikt heeft be houdens eenige uitzonderingen, onherroepelijk zal worden gepensioneerd. - Tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Pnr» iner is benoemd mej W. Blokker te Hoorn. De Unie-collecte te Haarlem; heeft 858,46 op gebracht waaronder 17i50 met bijzondere bestemming. Een commissionair in effecten te Amsterdam;, V. genaamd, is in hechtenis genomen., verdacht van diefstal van ongeveer 60000 aau effecten uit een trom mel van eene dame op de Egelantiersgracht aldaarbij wie hij steeds aan huis de coupons knipte. In de zaal van den heer Jfe. Appel te Rijp had zondag en maandag de eerste tentoonstelling plaats van de vereeniging »Floralia" voor de- gemeenten Rijp. en Graft. Deze eerstelinge kan, als vrij goed geslaagd beschouwd worden. Niet alleen, maakten de bloemen en planten, aan de leden in het voorjaar als stekjes uit gedeeld, een goeden indruk, maar eenige bloemen- en plantenliefhebbers hadden door hunne inzending ter opluistering er veel toe bijgedragen, om alles een flink, geheel te doen zijn. Een talrijk publiek bezichtigde de tentoonstelling Den volgenden dagdinsdag had de prijsuitdeeling plaats en besloot het Rijperfanfarecorps de feestelijkheid met een concert. - Met ingang van 1 October zal in de regeling van den postdienst voor Warmenhuizen en de gemeente Schoort eene belangrijke wijziging ontstaaneene wijziging, die bepaald eene verbetering kan heeten en zeer zeker de algemeen® tevredenheid kan verwerven. De bodeloopen op het station Noordscharwoude worden namelijk met genoemden dag opgeheven en vervangen door bodeloopen Alkmaar»Warmenhuizen en Warmen- huizenKoedijk. De eerste bestelling, zoo te Warmen huizen als te Schoorldam en Schoorl, zal daardoor in den vroegen morgen kunnen plaats hebben, in plaats van des namiddags te 2 a 3 uur, terwijl verzending van brieven nog lxa 2 uur later kan geschieden. Aan vele grieven en bezwaren wordt door deze nienwe regeling tegemoet gekomen. Te Schoorldam, gemeente Warmenhuizen, is de openbare gezondheidstoestand dezer dagen plotseling ge stoord door het uitbreken van roodvonk en mazelen. In één gezin lijden 6 kinderen aan roodvonk, in een ander ligt een jongen van 10 jaar aan mazelen. Bij kon. besluit van den 9 is bepaald, dat de te genwoordige zitting der Staten-Generaal in eene ver- eenigde zitting der beide Kamers zal worden gesloten op den 13. 's namiddags 3 uren door den minister van binnenlandsche zaken. Bij kon. besluit van den 9 is benoemd tot substi tuut-officier bij de arr. rechtbank te Haarlem de heer mr. J. P. van Outerenthans substituut-officier van justitie bij de arr. rechtbank te Leeuwarden. Bij kon. besluit van den 9 is aan den heer J, B. M. Brantjes te Pnrmerend op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kapitein-commandant der dienstdoende schutterij aldaar, met vergunning tot het blijven dragen van de uniform, met de onderscheidingsteekenen, aan dien rang verbonden en benoemd tot kapitein-commandant de heer F. J. B. Middelhoff. Bij kon. besluit van den 9 isals blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheidde bronzen medalje en een loffelijk getuigschriftingesteld bij kon. besluit van 22 September 1855 No. 64, toegekend aan: F. H. Wilking, werker van den handel, te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van een meisje uit het water van de Eiland3gracht aldaarop 4 Juli 1890; C. H. Jana, voermansknecht, te Amsterdam, idem van twee kinderen uit een in brand staande kelderwoning in de Jonkerstraat aldaar, op 25 Mei 1890; A. Norden, te Amsterdam idem van een knaap uit het water der Rapeuburgergracht aldaar op 21 Juli 1890; Y. Jacobs, te Maassluis wegens het redden van drenkelingenop verschillende tijdstippen, het laatst op 19 Juni 1890, toen hij een knaap, die in de Noordvliet, vóór de Mon- stersche sluis aldaar te water was geraakt, behouden aan wal bracht; A. Hoegee, brugwachter te Vianen, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling uit het Zederikkanaal aldaarop 29 Juni 1890; P. Oosterling, brandwacht te Amsterdam, idem van een jongen uit de sloot langs de Da Costastraat, aldaar, op 6 Augustus 1890, Den 9 heeft de Koningin met de Prinses een be zoek aan Arnhem gebracht. Bij den burgemeester van Rotterdam is bericht ingekomen op de officieele uitnoo- diging van het dagelijksch bestuur aan de Koningin en prinses om aan die gemeente een bezoek te brengen, dat voor die uitnoodiging bedankt wordt op grond van ge brek aan tijd. Den 9 des avonds zouden te Amsterdam in het Huis van Bewaring op den Heiligeweg vier van de 107 gevangenen, wegens overtreding tegen de tuchtcellu lair worden opgesloten. Toen alle gevangenen van de

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2