Amsterdamsche Brieyen. Telegrafische Berichten. Stads-Berichten. werkzaal "naar de slaapzalen gingen wilden zij niet toestaan, dat op de vier deze straf zon worden'toegepast. Er ontstond een hevig geweld en aan de bewaarders werd belet aan die vier de hand te slaan. Tevergeefs beproefde de directeur zich verstaanbaar te maken en met zijne vier bewaarders de orde te handhaven. De militaire macht, welke steeds in het gebouw verblijft 4 man met een korporaal kon evenmin de gemoederen tot be daren brengen. Aan de politiemacht uit het voormalig Gym nasium mocht het eerst gelukken de gevangenen de lo kalen te doen binnengaan. Eenige rechterlijke overheden en de directeur der cellulaire gevangenis waren Spoedig in het huis van bewaring aanwezig, waar gedurende den nacht de politie verbleef. Den 10 is te Haarlem door de genie aanbesteed 1°. het maken van zandophoogingen voor een fort HarkeA-Blnnen, onder voorwaarde dat het benoodigde zand zal worden geleverd van wege den Staat in de vaartuigen van den aannemer op aan te wijzen plaatsen bij de kanaalwerken te IJmuiden 2°. het maken van genoemd werk, onder voorwaarde dat het benoodigde zand door den aannemer geleverd wordt met vrijheid van de plaats van herkomst. Ge raamd op ƒ167.400. Laagste inschrijver de heer C. Bos Az. te Dordrecht voor 119.800. Herbenoemd tot wethouders te JJieuwe Biiedorp de heer R. H. Langedijk; te Schermerliorn de heer K. Rodenburgte Uitgeest de heer F. Blankert. Aangenomen het beroep naar de christ. geref. ge meente te Heemse door ds. L. C. F. van der Kamp te Wormerveer. De verhooging der jaarwedde van de wethouders te Arnhem tot 1500 is goedgekeurd. XXIII. Volgens afspraak zullen wij heden ons afscheidsbezoek aan de Veiligheidstentoonstelling brengen. Ditmaal wil len wij eens beginnen met den tuin, waar ook veel be langrijks te zien is. Als wij dadelijk, nadat wij buiten zijn gekomen links afslaanvinden wij twee badinrich tingen in volle werking In onzen tegenvvoordigen tijd, waarin zoo velen den werkman, ter bevordering van zijne gezondheid de gelegenheid willen openen om zich voor weinig geld een bad te verschatten, zijn deze inzendingen van groot actueel belang (1). De inrichting van den heer Th. A. de Koster te Amsterdam bevat 5 kamertjes, die alleen buitenom bereikt kunnen worden. Daar ont kleedt men zich waarna de toegang tot het stort- of regenbad wordt geopend. Is de controleur, die zich aan den ingang van het gebouw bevindtvan oordeeldat de bader zich voldoende gereinigd heeft dan geeft hij een teeken waarop deze het kamertje verlaten moet dat alsnu even verder wordt omgedraaid, zoodat de ope ning voor een ander vertrekje komt, waar zich inmiddels iemand anders heeft uitgekleed. Zoo gaat dat voort totdat iedereen gereed is. Inderdaad is dat een zeer vernuftige vinding, daar de controle juist en gemakke lijk is de exploitatie weinig kostbaar behoeft te zijn en het geheel er even practisch als eenvoudig uitziet. Door, met uitsluiting van elke andere brandstof, gas als ver warmingsmiddel te bezigen, en daardoor het eenige mid del tot verkrijging eener constante temperatuur van het water zonder vermenging met warm en koudin toe passing te brengen wordt men in staat gesteld zich steeds de juiste hoeveelheid warm water, die voor ieder stortbad benoodigd iste verschaffen en daardoor elke waterverspilling te voorkomen. Belangstellenden in amsterdamsche zaken zullen bij de bezichtiging der beide badhuizen zeker wel eens ge dacht hebben aan de schoolbaden, waarvoor het grootste aantal van de hoofden der scholen hier tor stede tegen woordig zoozeer ijvert dat deze mettertijd wel zullen komen. Op het nijverheids-congres dat dezer dagen in het Paleis voor Volksvlijt gehouden isheeft de heer Gerlings deze aangelegenheid ter sprake gebracht, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat Staat, gemeente en werk gever het baden bohooren te bevorderen een zeer vage slotsom die dan ook tot velerlei debat aanleiding gaf. Daarbij gaf het hoofd der school W. J. H. Schook als zijne meening te kennen dat schoolbaden uit een pae- dagogisch oogpunt zeer zijn aan te bevelen en niet in strijd zijnnoch met de letter noch met den geest van de wet op het lager onderwijs. Tot zoover wilde de vergadering wel met spreker medegaan doch zijne con clusie, dat de baden in de schoollokalen aanwezig moeten zijn daar anders de gezondheid geschaad wordtwas den meesten te kras, zoodat zij dan ook verworpen wei'd. Daarentegen werd nog eene motie goedgekeurd, waarin verklaard werddat de invoering der schoolbaden het onderwijs geenszins benadeelt, maar 'daaraan integendeel ten goede komt eene motie waarovernaar mijn bescheiden meeningniet had mogen gestemd worden omdat verreweg de meesten niet bekwaam warendit punt te beoordeelen. Slechts indien geroutineerde onder wijzers zich in dien geest uitlatenmoeten de ongeloo- vigen het hoofd in den schoot leggenals dezulken aich dan echter nog aan een stroohalm mochten vast klemmen en op het nemen van een proef aandrongen zou het zeker aanbeveling verdienen dien wenk niet in den wind te slaan. Komt hot eenmaal zoo verdan doet zich weer de moeielijke keuze tusschen kuip- en regenbaden voor. Tot hiertoe moeten de hoofden der scholen vrij algemeen tot de eerste overhellen doch als zij op de Veiligheidstentoonstelling het badhuis van den heer H. J. Wolter te Amersfoort bezichtigd hebben, kon dat gevoelen wel eens zijn gaan wankelen. Daar toch vindt men verkondigd, dat regenbaden verre boven kuip baden te Verkiezén zijn, omdat: 1°. de bader staat, zich ongedwongen bewegen kan, niet aan de nauwe afmetingen van een kuip is gebonden en evenmin tot eene zittende houding met de daaraan verbonden neiging tot drijven gedwongen is 2°. de fijne waterstraaltjes een eenigszins prikkelende werking op de huid uitoefenen die aange naam aandoet; 3a. men zich boter reinigt, daar men zich steeds met zuiver water afspoelt en de oureiuheden dadelijk verwijderd worden terwijl bij het verlaten van (1) Aan deü heer G. Looman, gemeente-architect te Alkmaarwas de tentoonstelling teekeningen en ontwerp van een volks-badhuis verschuldigd, waar aan eene zilveren medaille waardig is gekeurd. een kuipbad het lichaam dat gereinigd moest worden bevochtigd is door het meest verontreinigde water en 4°. de hoeveelheid badwater zeer gering zijn kan. De redenenwaarom de meeste menschen een afkeer van regenbaden hebben zijn voornamelijkdat de tempera- tttur van het water meestal niet kan worden geregeld en dat bovendien de waterstralen in hun loodrechten val boven op bet hoofd neerkomen de oorholten vullen, de oogen tot sluiten verplichten enz. In het tentoongestelde badhuis zijn deze bezwaren vermeden, daar het badwater door den bader zelf naar verkiezing van 35° a 40u C. op elke lagere temperatuur gebracht kan wordenter wijl ook de douches schuin staan, zoodat de waterstraal tjes boogvormig neerkomen endoor het lichaam ver schillende standen te laten aannemen naar verkiezing met alle deelen daarvan in aanraking kunnen komen. Elke bader krijgt voor een bad 30 liter water van 35® a 40° C. tot zijn beschikking, alsmede vrij gebruik van koud water. De hoeveelheid van het warme water is beperkt met het oog op de exploitatiekosten, doch de inrichting zou ook gemakkelijk zoo te wijzigen zijn, dat den bader ook daarvan het vrije gebruik ten dienste stond. De bak die voor het warme water bestemd is en ongeveer 2.50 M. boven den vloer der badkamer is aangebracht, wordtterwijl de bader zich ontkleedtdoor den bad meester van uit de stookkamer gevuldhetgeen ook al weer ter wille van de exploitatiekosten geschiedtdaar het water zoö lang mogelijk in het tegen warmteverlies beschutte reservoir blijft en dus onnoodige afkoeling in de douche-bakken vermeden wordt. Is de bader ontkleed, dan behoeft hij slechts een wijzer van links naar rechts te bewegen om de douches te doen loopen. Wil hij de temperatuur van het water verminderen dan heeft hij slechts de kraan onder den douche-bak te openen en kan, in geval hij de temperatuur nog lager wenschtden wijzer weder eenigszins naar links draaien; door bewe ging van kraan en wijzer is het mogelijk om elke ver langde temperatuur tusschen 35° C. en die van het koude water te verkrijgen. Is de bak met het warme water leeg geloopen dan kan hij zelfs door den wijzer nog meer naar links te draaien en de kraan nog wijder open te zetten zich een koude douche geven. De tusschen- komst van den badmeester is alleen noodig voor het vullen van den bak doch hiervan bemerkt de bader zooals uit het vorenstaande blijkt volstrekt niets. Hij is dus geheel vrijzoowel in den tijd van het bad als in het openen en sluiten der douche en de temperatuur van het water. Het reservoir voor het warme water wordt door een ketel die met cokes gestookt wordtop den vereischten warmtegraad gebracht. Diezelfde ketel dient 's winters tevens voor de verwarming der badkamers door middel van warm water, circuleerende door buizen, langs een der wanden van het gebouw opgesteld. Uit alles blijkt duidelijk, dat de inzender van het badhuis er zich op heeft toegelegd om alles zoo eenvoudig en doeltreffend mogelijk in te richten, ten einde het vraagstuk van den dag, waarvan wij in don aanhef van dezen brief melding maakten, bevredigend op te lossen. De heer Wolter be rekent dat met zijn badhuis een warm bad met zeep en handdoek niet meer dan 10 cents kost en wanneer het gebouw midden in een groote stad stond waar op een druk bezoek gerekend kon worden, voor nog lageren prijs zou kunnen worden gegeven. Voor de mannen van het vak is eene niet minder groote aantrekkelijkheid van den tuin het veld, dat daar op het gebied van het spoorwegwezen is bijeengebracht. Van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij is een spoorwegwissel van nieuwe constructiezooals die aan de drukste stations der hollandsche lijnen in gebruik is afkomstig. Met behulp van een quadrant met twee scharen geschiedt daarbij het verleggen van den wissel zeer geleidelijk, wat eene krachtsbespariug oplevert en bovendien aan de veiligheid ten goede komt sinds het gebruik wordt, om verscheidene wissels zelfs al liggen zij op vrij grooten afstandvan een centraal-seinhuis uit te bedienen. Hoe dat in zijn werk gaatkan men bij de inzending van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen opmerken. Daar wordt den belangstel lenden toeschouwer ook de werking uitgelegd van de twin tigvoudige handle-inrichting model Siemons Halske met hare bijbehoorende sloten die corrospondeeren met gelijke slotenin het tentoonstellingsgebouw aanwezig. In dit gebouwtje vindt men alles bijeengebrachtwat bij de spoorwegen op verschillende gedeelten der lijn in gebruik is en al begrijpt een leek lang niet al de finesses daarvantoch verlaat hij het huisje nietzonder de overtuiging met zich mede te nemendat de spoorwegen in Nederland met alle zorg zijn aangelegd en de maat schappijen ook kosten noch moeiten ontzien om allerlei doeltreffende veiligheidsmaatregelen te nemen. Aan onze alkmaarsche lezers zal het zeker genoegen doen dat de handle-inrichting uit de fabriek van hunnen stadgenoot, den heer van Spalldie door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij is ingezonden door technici zeer gunstig wordt beoordeeldzooveel ziet een oningewijde ook wel daarvandat handles en seinen met zooveel nauwkeurigheid met elkaar in verband gebracht zijn dat het terstond onmogelijk is om met het toestel te werken als het een of ander niet in orde is. Hoe gaarne ik mijne lezers nog bij verdere veiligheidstoestellen van de spoorwegcollectie tot gids zou willen verstrekken moet ik hiervan evenwel afzienin de eerste plaats omdat ik er mijzelf zeer goed van bewust ben voor die taak eigenlijk niet te zijn opgewassen maar bovendien, omdat ons bestek daartegen in protest zou komen. Als wij in de zaal teruggekeerd zijn willen wij nog even vluchtig de galerij bezoeken omdat daar nog een paar inzendingen zijn die sommige onzer lezers niet gaarne ongemerkt zouden voorbijgaan. Wij beginnm met het vergil'tvrije schapenwasch- en veezuiveringsmiddel van Mc. Dougallwaardoor bij de schapen teek, luizen, wormen en maden terstond vernietigd moeten worden. Volgens den importeur, den heer D. H. Blok te Haarlem, geneest het de schurft radicaal en bevordert het niet alleen den groei en de blankheid der wolmaar maakt het deze bovendien nog ondoordringbaar voor koude en waterzoodat op die wijze de schanen des winters daar tegen beschermd worden. Bij rundvee paarden geiten, honden gevogelte ja zelfs bij bootnen, plauten en wijn gaarden moet dit middel uitstekende diensten kunnen bewijzen. Bovendien wordt het gebruikt als ontsmettings middel. De zoogenoemde Mc. Dougall'Purifier is een bruin stroopachtig vochtdat met water vermengd eene melkwitte oplossing geeftzij moet de bederfwerende en bacteriëndoodende eigenschappen van carbolzuur en andere vergifthoudende ontsmettingsmiddelen in ouscha- delijken vorm bezitten. Verscheidene getuigschriften zijn aanwezig om te bevestigen dat des heeren Blok's gun stig oordeel op goede gronden steunt. Verder meende ik dat enkelen ook nog wel iets zouden willen weten van de meer en meer in de mode komende vulkaan- of houtcementdakenwaarvan het Haeuslersche systeem op de galerij vertegenwoordigd is. Op een sparrenlaag wordt een planken vloer van 2- 21 duim dikte vastgespijkerd, daarop de cementbedekking aangebrachtwaarna men deze al naar verkiezing met zoden kan beleggen of met zand of kiezelsteenen kan bestrooien. Ter beschutting daarvan wordt aan de kanten van het dak een opstaande zinken rand volgens voorschrift bevestigd waardoor de dure gevellijst meestal overbodig is. Volgens de uitvin ders moet deze dakbedekking van aanleg goedkooper zijn dan de gewone en wordt dit verschil in prijs jaarlijks grooter daar zij bijna nooit reparatie vereischt. Reeds nu zijn er in Amsterdamwaar men het gemis aan op pervlakte zoo gaarne tracht te vergoeden door geriefe lijkheden in de hoogtehuizen waar de houtcement daken zijn aangebrachtop heldere namiddagen zitten de bewoners daarvanonder het genot van een verruk kelijk panoramadaar thee te drinken. De hangende tuinen van Semiramis in het oude Babyion hebben deu strijd om het burgerrecht in het moderne Babel gelijk Edm. de Amicis de hoofdstad van Nederland met het volste recht noemt reeds sinds eenigen tijd aange vangen. Thans naar de zaal terugkeerende rusten wij uit in het artistieke paviljoen van de Eerste Nederlandsche Verzekeringmaatschappij op het Leven, tegen Invaliditeit en Ongelukken in het midden daarvan. Daar zijt gij om ringd van allerlei graphische voorstellingen en statistie kendie u het duidelijke bewijs leveren, dat meer en meer de overtuiging veld wintdat de werkgever zijne ondergeschikten in de ure van ellende niet aan zichzelf mag overlaten. Vooral de collectieve verzekering heeft vele deelnemers ook te Alkmaar, gevonden en is on getwijfeld bestemd om een nog veel grooter aantal pa troons met weinig kosten te ontheffen van hunne zorgen voor hun personeel. Zij omvat alle lichamelijke ongeval len die ontstaan uit werktuigelijke beleedigingen, welke den verzekerden gedurende de 24 uren van een etmaal, in en buiten hunne beroepsbezigheden overkomen. Op den laatsten December 1886 waren bij de maatschappij ver zekerd 163 werkgevers voor 5287 werklieden, ulto. Dec. 1889 stegen deze cijfers respectievelijk tot 254 en 9487 en op ulto. Mei 1890 bereikte zij zelfs de hoogte van 393 en 11987. Leerzaam zijn de opschriften aan de bui tenzijde van het paviljoen. Daar vindt men de woorden van Johan de Witt, dat de aard der Hollanders zooda nig is dat zij alleen dan voor eigen veiligheid willen zorgen, als de gevaren hen onmiddellijk bedreigen, maar dat zij anders daaraan niet deuken. Uitstekend past daarop het volgende opschriftdat gebrek aan voorzorg de grootste bron vau armoede isterwijl tevens het middel wordt aangeduid om daaraan te ontkomen Ver zekering is de sluitsteen van alle voorzorgsmaatregelen. Daar de tentoonstellingscommissie bij haar eenmaal opgevat plan om de expositie den 7 deze maand te sluiten gebleven is behoort zij reeds tot het verledeue, als deze regelen onze lezers bereiken. Slechts in de laatste dagen en vooral in de laatste avonden van haar bestaan, toen muziekschitterende verlichting en lage entree prijzen medewerkten om bezoekers te trekken heeft zij die belangstelling ondervondenwaarop zij naar onze meening het volste recht had. Is alzoo de schaar harer vereerders niet grootlaat ons hopen dat het gehalte daarvoor vergoeding schenkt Wie zich de moeite heeft willen geven de verschillende inzendingen werkelijk te bestudeeren en niet slechts met een vluchtigen blik daar langs te glijden zal zeker de vele schoone overwinningen, hier door het menschelijk vernuft behaald om den mede- mensch bij zijn arbeid te beveiligen, naar waarde schat ten en nog lang in zijn herinnering bewaren, ook als weder andere tentoonstellingen de Veiligheids-expositie sinds lang op den achtergrond gedrongen hebben. Bijgewoond door een talrijk publiek begunstigd met heerlijk weder en opgeluisterd door de harmonie kapel had dinsdagmiddag j.l. te Schaden in den na middag harddraverij plaats. 10 Paarden namen er aan deel. De prijs200 werd gewonnen door het paard »Prins", eigenaar de heer P. van Santen, te Rotterdam; de le premie, 75 door het paard Wilhelm", eigenaar do heer T. Schilder te Spierdijk en de 2e premie 25 door het paard »Catharina II",j eigenaar de heer A. Bak ker te Hoorn. Met vuurwerkcafé-chuntant en dans partij werd de dag besloten. 's GRAVENHAGE, 11 September. De Koningin en de Prinses zijn te 10.43 alhier aan gekomen. Aan het station waren aanwezig, behalve den Groothertog van Saksen en zijne dochterde ministers van justitie koloniën en andere autoriteiten. Het paar werd hartelijk toegejuicht door eene talrijke menigte. Na een wandelrit door het Haagsche Bosch over Voor burg bezichtigden zij het paleis der Prinses op deu Kneuterdijk en gebruikten zij het dejeuner in het paleis aan het Noordeinde. Na het dejeuner werd een togen- bezoek gebracht aan den Groothertog te Scheveningen. Het hoofdüestuur der schippersvereeniging Schitt- tevaer heeft zich tot den gemeenteraa'1 alhier gewend met het verzoek geen gevolg te geven aan het adres der kamer van koophandel en fabrieken tot wederinvoe ring der heffing van kaai- haven- en diepgeld. - De heer R JK. J. Roetcrink alhier, is voor eene inzending teekeningen met eene zilveren lier" bekroond bij den grooten wedstrijd gehouden van wege de Aca démie Lamartine (Departement Nièvre), Frankrijk. Wij vestigen de aandacht der stemgerechtigden voor leden van den gemeenteraad in het bijzonder op het d)or bprg en wetb. genomen besluit om de verkie zing van een lid voor dit college op woensdag 1 Octo-

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3