No. 110. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. Z 0 N 1) A (I 14 SEPTEMBER. Bit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Een kanaal door Westfriesland. FEUILLETON. Buitenland. UkHAAHSCHE COURANT. Deze Courant wordt Binsdng-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk t, De 3 nummers ©,0©. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. tRÏA v] Telefoonnummer S3. Van hoe groot belang de waterwegen in ons land zijn .gebleven., ook na de voltooiing van ons spoorwegnet gelijk het thans bestaatis opnieuw gebleken bij de be handeling der wetsontwerpen tot goedkeuring van de overeenkomsten mest de drie groote spoorwegmaatschap pijen. Verreweg het grootste gedeelte van het goederen vervoer heeft nog altijd te water plaats. Een spoorweg kan het gemis van een goed vaarwater bijna nergens vergoedenen daarom kan het niemand bevreemden dat niet alleen vóór den aanleg van den spoorweg door Noordholland maar ook na dien tijd in Westfriesland de wensch is blijven loven naar een bruikbaar kanaal dat dit gedeelte der provincie in verbinding brengt met de buitenwateren. Westfriesland lig^ namelijkzooals bekend is geheel ingesloten binnen «en omringdijk. Voor het grootste ge deelte is het een zeedijk die zich bij Lutje Schardam aansluit aan den Noorder IJ- en Zeedijk en vandaar door de steden Hoorn Enkhuizen eu Medemblik langs de Zuiderzee loopt tot aan de zeewering van den Waard en Groetpolder. In vroeger eeuw bleef deze dijk ook verder west- eu zuidwaarts zeewering tot aan het gehucht Krabbendam, doch na de bedijking van de Zijpe den Wieringerwaard en den Waai'd- en Groetpolder is hij een slaper- of groene dijk geworden die van Krabben dam steeds zuidwaarts laugs het. Noordhollandsch kanaal tot Alkmaar loopt., en van daar oostwaarts gaat be noorden Schermer en Beemstertot aan de Zuiderzee te Lutje-Schardam. In den geheolen Omringdijk liggen slechts twee schutsluizenaan de zoogenaamde Zes AVielen bij Alkmaar en te Schoorldamdaarenboven zijn er zes overtoomen, waarmede vaartuigen uit Westfriesland in de buitenwateren kannen worden gebracht. Meermalen is de wenschelijkheid betoogd om aan dezen staat van afzondering een einde te maken; het gewone plan was de aanleg van een kanaal, van Schagen laugs Schagerbrug naar het Noordhollandsch Kanaal; maar de kosten, waarvan de doorgraving van den Westfriesehen Omringdijk met de noodige sluiswerken een belangrijk onderdeel uitmaaktebleken voor dit werk, dat inzon derheid in het belang der gemeente Schagen ontworpen scheen, te hoog. In den laatsten tijd is echter een ander plan op ruimer schaal, ter sprake gekomen meer in het belang van geheel Westfriesland, dat wel veel meer zou moeten kosten dan het Schagerkanaal, maar ook op den steun van een veel grooter aantal belanghebbenden zou kunnen rekenen. Den 23sten Maart 1.1. werd dit nieuwe plan besproken in een openbare vergadering te Schagen. Daarin werd de aanleg aanbevolen van een kanaal dwars door het midden van Westfriesland, van het oosten naar het westen, dat alzoo een groot aantal kleinere vaarten zoo snijden en oostwaarts zou uitmonden &W9 Het kind opende de oogjes en stamelde: »Is paatje niet boos op Roza »Neen, lieveling, pa houdt veel, heel veel van Roza", klonk het met warmte, »maar wat deedt ge hier, lieve?'". »Ik won mamatje mijne bloemen gevenmaar nn wou ik graag naar huis" Zeker we gaan naar huis lieve naar juf eu de anderen, die allen zoo ongerust over u zijn." »Maar ik ben zoo moe, ik kan niet loopen ik geloof, dat ik ziek ben", zei het kind huiverende. »Pa zal je dragen, liefste, maar ziek moet ge niet worden, hoor, want dan zou pa erg bedroefd zijn." Het kind liet het hoofdje op zijn schouder zinken en sloot de oogjes weder; en August van Hees spoedde zich met zijn lichten last in de armen naar huis terug, waar hij door allen met dankbare blijd schap ontvangen werd. Claradie zich zelf reeds da bitterste verwijten had gedaan dat zij het meisje aan haar toezicht had laten ontsnappen stortte tranen van vreugde, toen zij het kind uit haars vaders armen over nam de heer Reinhartdie belangstellend was komen vernemen of men reeds iets van do kleine wistdrukte aangedaan de hand van den heer van Hees en wenschte hem geluk met den afloop, en toen de grijze tuinman van zijn vruchteloozen tocht terugkwam en het gebeurde vernam, ontblootte hij het hoofd en preveldo een dank gebed. Doch, de vreugde was niet onvermengd; Roza kreeg dien nacht eene hevige koortszooals de dokter zeide tengevolge van overspannen zenuwenen dagen zelfs verkeerde het lieve meisje in levensgevaar. Nu eerst gevoelde August van Hees hoe lief hem zijn kind toch was; hij week bijna niet uit de ziekenkamer en 1 nijdde soms de gouvernante, omdat zij zooveel beter voor in de Zuiderzee-haven te Enkhuizen, westwaarts in het Noordhollandsch Kanaal bij de Stolpen. Dat zulk een kanaal geen kleinigheid is, begrijpt ieder die de kaart voor zich neemt en eenig begrip heeft van de gesteldheid van onzen bodem. Hij ziet, dat het kanaal een aantal polders zal doorsnijden, waarin het water op verschillend peil wordt gehouden. Wil men het kanaal toegankelijk maken langs alle vaarten en slootendie het zal snijden dan dient de waterstand in het kanaal gelijk te zijn aan dien van de vaarten en slooten die er in uitkomenen zal het alzoo door sluizen in eenige panden met verschillenden waterstand moeten worden gesplitst. Volgens het oorspronkelijk ontwerp zal het de spoorwegen tusschen Alkmaar en Schagen tusschen Hoorn en Medemblik en tusschen Hoorn en Enkhuizen doorsnijdendrie belangrijke spoorwegbruggen alzoo behalve al de bruggen tot verbinding van de talrijke wegen die het kanaal zal kruisenzijn onvermijdelijk. Wil men langs het kanaal een jaagpad hebbendan is over elke vaart of sloot die er in uitloopteen brug evenzeer onmisbaar. Van allo polderbesturen, wier gebied het kanaal zal doorsnijdenzal vergunning verkregen moeten wordenen de grond die te onteigenen zal zijn, is van de beste en das ook van de duurste soort. Doch genoeg om te doeu zien dat hier sprake is van een groot eu duur werk. Daartegenover staat echter het belang, dat geheel Westfriesland heeft bij goede water wegen zoowel tot aanvoer van brandstoffen bouwma terialen mestspeciën enz. als tot afvoer van landbouw producten inzonderheid van de veldvruchtendie in sommige streken geteeld worden. Of de bewoners van dat belang doordrongen zijn en het hoog genoeg schatten om er zich eenigs offers voor te getroos ten zal weldra blijken Te recht toch hebben de voorstanders van het kanaalplan begrependat een onderzoek naar de beste wijze waarop het beoogde doel bereikt zou kunnen worden, noodzakelijk is. Hoe het kanaal zou ingericht en hoe de richting bepaald zou moeten worden, zoowel om er het meeste nut van te trekken als om de meeste bezwaren te vermijden zijn vragen waarover eerst na een grondig onderzoek van deskundigen eenig oordeel geveld kau worden. Evenmin kan vóór zoodanig onderzoek over de kosten geoordeeld worden. Wijselijk hebben de ontwerpers van het kanaal- plan dan ook besloten over deze vragen geen beslissingen uit te lokken, maar is overeenkomstig hun voorstel op een vergadering, die den 11 den September 11. te Schagen gehouden is, besloten tot de oprichting eener vereeniging, die in het algemeen de bevordering der scheepvaart biu- nen den Westfriesehen Omringdijk beoogt, en een volledig en grondig onderzoek wil doen instellen (zoowel technisch als finaneiëel) naar de wijze waarop en de middelen waardoor de vaarten binnen dien Omringdijk op vol doende wijze in gemeenschap gebracht kunnen worden met de Zuiderzee en het Noordhollandsch Kanaal wat het laatste betreft op beter en doelmatigor wijze dan door het kleine sluisje aan de Zes Wielen en het nog kleinere te Schoorldam. Voorloopig alzoo wil men niet anders dan een ernstig de taak der oppassing berekend was dan hij. Eindelijk kwam er eene gunstige verandering inden toestand dei- kleine patiente en kon de dokter constateeren dat het gevaar geweken was en het er nu maar op aau kwam het meisje te versterken en zooveel mogelijk afleiding te bezorgen. Doch in de lange nachten, die August van Hees wakende aan de sponde van zijn dochtertje had doorgebracht, was er veel, zeer veel in zijn hart omgegaan. Hij had ingezien, hoe onvergeefelijk dwaas hij gehandeld had met altijd in het verledene dat toch niet te her roepen was, te stareu en niet alleen het oog te sluiten voor het goede dat hij bezat, maar ook zijn heiligsten plicht te verwaarloozen en zijn kind de nalatenschap zijner Eugéniede liefde en de vreugde te onthouden waarop het aanspraak had. Dit alles zou voortaan anders worden. Ja, hij zon opstaan uit zijne laakbare onver schilligheid en een nieuw leven beginnen waarin het zijn streven zou zijn, om de jeugd van zijn kleine Roza zonnig te maken eu in alles haar geluk te bevorderen. Maar om dat te doengevoelde hij behoefte aan eene hand die hem steunde en hem den weg wees om dat voornemen waarlijk te volvoerenen welke hand dat zijn moest Ook daaraan bestond bij hem geen twijfel. In de moeielijke dagen die achter hem lagen had hij de kalmte en zelfboheersching, het liefderijke hart, den vromen zin leeren waardeeren van haardie nn reeds vier jaren eene moeder voor zijn kind geweest was, eu hij geloofde zijn Roza goen betere vergoeding te kunnen geven voor haar gemis, dan door die trouwe verzorgster, aan welke de kleine zich zoo innig gehecht toonde, in waarheid tot hare moeder te maken. Toch kostte dit besluit hem veel strijd en scheen het hem soms toe, dat hij door dien stap ontrouw pleegde tegenover de gade dien hij verloren had. Toen echter de gouvernante met het herstellende meisje op aanraden van den dokter voor eenige dagen elders was gaan logeeren en het huis hem zoo ledig en somber toescheenbegon een innig verlangen naar een gezelliger leven in hem te ontwaken en besloot hij, onder voorwendsel zijne lieveling te wil len bezoeken een onderhoud met Clara te hebben en onderzoek. Verbetering van de gemeenschap te water binnen Westfriesland zelf staat daarbij op den voorgrond en in verband daarmee staat betere gemeenschap met de wateren buiten den Omringdijk. Ook dat onderzoek zal het volledig en grondig zijnzal geld kostenen dat geld moet iu de eerste plaats bijeengebracht worden. In de vergadering van 11 September is daarom besloten tot do Qprichting eener vereeniging om liet onderzoek te doen plaats hebben, waarvan zoowel bijzondere personen als gemeenten en waterschappen lid kunnen zijn. Van bijzondere personen zijn slechts bij uitzondering hoogere bijdragen dan de jaarlijksche contributie van één gulden te wachten de gemeenten en waterschappen kunnen echter door ruime toelagen van hunne belangstelling doen blijken. Reeds is de opmerking gemaaktdat een kanaal van deze grootte niet zonder krachtige hulp van staat of provincieof wel van beide, tot stand gebracht kan wordenvermoedelijk zal wel niemand die stelling bestrijden; maar wanneer er gesproken wordt van krach tige hulp dan volgt daaruit reeds onmiddellijk dat de belanghebbende gemeenten en waterschappen moeten voorgaan en hunne uiterste krachten moeten inspannen. Daardoor alleen kan de werkelijke belangstelling bewezen worden daaruit kan blijkendat er inderdaad behoefte aan zulk een kanaal gevoeld wordt en dat de landbou wende bevolking er niet alleen voordeelen van verwacht, maar zóó groote voordeelen, dat het werk de millioenen waard is die het vermoedelijk zou kosten. De vraag echter hoeveel het werk zou kosten en hoe men de noodige gelden zou vinden, kan eerst behoorlijk behandeld worden, wanneer het bedoelde onderzoek heeft plaats gehad. Voorloopig hebben de gemeente- en polder besturen in Westfrieslandongetwijfeld de meest be voegden om de voordeelen van zulk een kauaal voor den landbouw te schatten gelegenheid om althans eeniger- mate huu belangstelling te toouen door ruime bijdragen in de kosten van het onderzoek. BUITSCMÏiASTB. De Keizer stelde den 11 aau een maaltijd een dronk in op Silezië. Het was lang zijn wensch geweest Silezië terug te zien, waar hij eene ge lukkige jeugd had doorgebracht. Silezië had ook in den tijd van de diepste vernedering en tot nu toe steeds een schitterend voorbeeld van trouw eu dapperheid gegeven. Hij hield zich overtuigd, dat deze gezindheid zou voort leven van geslacht tot geslacht en steeds het schoonste sieraad zou blijven van de Kroon dor provincie. De vergadering van oud-katholieken is den 12 t.e Keu len gehouden. Zij werd bezocht door 200 afgevaardig den uit gemeenten iu Duitschland, Zwitserland, Nederland, Italië, Frankrijk, en door vele anderen. Besloten werd om de twee jaar een internationaal congres van oud-Ka tholieken uit Duitschland, Zwitserland en Nederland te beleggen. Het eerstvolgend congres zal in 1892 in Zwit serland gehouden worden, Den 13 komen de afgevaar digden iu eene nieuwe zitting bijeen en zal een feest- hare hand te vragenen Clara Jazij moest het erkennen zij had den mandien ze vroeger wel eens had veroordeeld, lief gekregen sinds zij zijn berouw had opgemerkt, zijn zorg en angst gedeeld eu hem woordeu van troost en bemoediging had toegesproken, en, mochten ook nog enkele bedenkingen bij haar oprijzenhare gehechtheid aan Roza deed haar die bezwaren licht achten en de schaal ten gunste van August van Hees overslaan. Nog diezelfde week werd de verloving pu bliek en reeds een paar maanden later het huwelijk voltrokken en plechtig in het kerkgebouw ingezegend. Alle onderhoorlgen en niet het minst de heer Rein hart en zijne gade. verheugden zich van harte over den door hunnen landheer gedanen stap. Maar het blijdste van allen was Rozadie haar in kinderlijke onschuld uitgesproken wensch alzoo vervuld zag. Al werden er dan ook op den huwelijksdag geene schitterende feesten gegeven, maar kenmerkte die zich alleen door eene uit- deeling aan de armen, toch behoefde Clara niet te vra gen, of zij als landvrouw welkom was. Twaalf jaren zijn er verloopen. Het is Roza's acht tiende geboortedag. De dienstboden op het kasteel zijn reeds zeer vroeg opgestaan en hebben, onder leiding van den ruim tachtigjarigen tuinman de ontbijtkamer met groen en bloemen getooid en thans staan zij daar buiten op eene rij geschaard, om de bij allen zoo geliefde dochter van hun heer, zoodra zij beneden komt, hunne gelak- wenschen aan te bieden. Roza, die tot een bevallig jong meisje is opgegroeid, dankt met een blijden glimlach en hartelijken handdruk voor de bewijzen van genegenheid, haar gegeven. Lang kan zij zich echter met het dienst personeel niet onderhouden daar zij zich als bestormd ziet door twee flinke, levendige knapen van omstreeks tien en acht jaar, die hunne zuster komen omhelzen en haar jubelend mede naar binnen tronenwaar ze door papa, mama en een allerliefst blond zusje (op verlangen van Clara, Eugénie genaamd) met hartelijkheid begroet

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1