Telegrafische Berichten. Binnenland. Yisscherij te Egmond aan Zee. Allerlei. Stads-Berichten. Markt- en Beursberichten. D- v. d. Y, maaltijd plaats hebben. Deu 14 wordt godsdienstoefening en daarna eene openbare vergadering gehouden. Onder de aanwezigen zijn de aartsbisschop van' Utrecht, de bis schoppen van Haarlem en Deventer, de praeses van het seminarium te Amersfoort, van Thiel. Tl RHI.IK Vjjf gendarmes, die den 6 eene school te Bogtchedekeri bij Ismid wilden binnen dringen zijn door de Armeniërs vermoord. Er zijn troepen daarheen gezonden. Volgens een telegram uit Konstantinopel van den 9 heeft de Nationale Vergadering in Armenië, in ant woord op het verzoek der Porte om inlichtingen over de klachten der Armeniërs en de maatregelen die tot herstel der rust in Armenië moeten genomen worden, eene nota aaD de turksche regeering gezonden, waarin een overzicht wordt gegeven van alle rapporten, die over den toestand door verschillende christelijke ge meenten waren ingediend. In die nota wordt gevraagd ontwapening van de Koerden en oprichting van een- politiekorps, samengesteld uit Armeniërs. Dit stuk is verzonden naar den ministerraaddie daarvoor in Yildisj Kiosk eene buitengewone bijeenkomst hield. Op voorstel van Saïd-pacha werd toen besloten, de nota te zenden aan den Patriarch met de mededeeling, dat het voorstel der Nationale Vergadering niet in over weging kon worden genomen. 's GRAVENHAGE, 13 September. Tweede Kamer. SLriTIXfi. Minister Lohman sloot de zitting der Staten-Generaal en dankte voor de ijverige zorgen aan 's lands belang besteed. Gewichtige wetten kwamen tot standdie eenen gunstigen invloed op de zedelijke en stoffelijke welvaart kunnen hebben. Herinnerd werd aan de her ziening der schoolwet en van het militair onderwijs, aan. de pensioenwet voor burgelijke ambtenarenaan de afschaffing van de rechten op het Noordzeekanaalaan de wijziging der consulaatrechten aan de verbetering van de rivier de Waal aan de spoorwegovereenkomsten en aan de intrekking van het verbod van het vissehen met de wonderkuil. De heeren E. Conijn Jz.reederC. de Groot koopman J. van der Polgemeente - ontvanger en P. Prangerburgemeesterallen te Egmond aan Zeeen alzoo van nabij bekend met de behoeften van de plaats hunner inwoninghebben zich gevormd tot eene voorloopige commissie, ten einde pogingen aan te wenden tot vermeerdering van het aantal visschersvaar- tuigen in die gemeente. De bewoners der gemeente Egmond aan Zee wier aantal 2300 bedraagtmoeten bijna zonder uitzondering met de visscherij hun bestaan vinden; doch aangezien het aantal visseherschuiten de laatste jaren is achteruitgegaan wegens geheele misluk king der schelvisch vangst, zijn p. m. 400 inwoners ge noodzaakt voor den tijd van zes maanden te Vlaardingen, Scheveningen en elders hun bedrijf uit te oefenen. Den overigen tijd des jaars zijn deze zeelieden niet in de gelegenheid in hun beroep iets te verdienen, waaruit van zelf moet volgen dat zij ten allen tijde in de grootste armoede verkeeren, omdat eene halfjarige verdienste hun niet in staat stelt in de behoeften van een geheel jaar te voorzien. In dezen onhoudbaren toestand zou eene aanmerkelijke verbetering gebracht kunnen wordenwanneer er te Eg mond haringschuiten aanwezig waren en deze inwoners aldaar voor de haringvisscherij konden worden aangeno men om na afloop van die visscherij den overigen tijd des jaars met dezelfde vaartuigen zich met de beug- of de schrobnetvisscherij te kunnen bezighouden. Dat doel kan alleen bereikt worden, wanneer zich eene Maatschappij vormde, die zich ten doel stelde eene haringvisscherij van hier te doen uitgaanom diezelfde vaartuigen na afloop der haringvisscherij alsdan ter zoodanige visscherij aan te wenden als het meest wensehelijk is. De hier uit ontstane voordeelen zouden voor de Egmonders van zeer groote beteekenis zijn. en met geschenken wordt overladen. »Roza", zegt de heer van Hees, terwijl hij zijne dochter omhelst en kust en haar vervolgens een eenvoudig parelsnoer om den hals hangt, »deze parelen gaf ik je moeder toen zij mijne bruid was ik heb ze voor u bewaardik hoop mijn lievelingdat ge ze met genoegen zult dragen en ze u ook eenmaal als bruid mogen sieren, al wil ik niet ontkennen dat ik vooreerst mijne lieve oudste dochter nog gaarne bij mij houd." »Ik dank u, papa, voor dit geschenk", fluisterde Roza met lichtbewogen stem, maar met een schalksch laehje liet zij er op volgen »U behoeft niet bang te zijn dat ik u zoo heel spoedig zal gaan verlatenvooreerst is er nog geen pretendent, en dan ik geloof ook niet, dat ik ergens zóó gelukkig zou kunnen zijn dan in mijn ouderlijk tehuis, dat u en mama tot zulk een Eden voor mij hebben gemaakt." »Het verheugt mij, dat ge zóó spreekt, kindlief", sprak de heer van Hees, want je gelukkig te zien is mijn hoogste geluk en ook dat van je moeder, toch hoop ik, dat ge nooit door een overdreven gehechtheid aan ons je zult laten weerhouden, om, waar ge op je levensweg iemand mocht ontmoeten tot wien ge u getrokken ge voelt en die ook u zoektmet vertrouwen een nieuwen toekomst tegen te gaan Altijd kunnen wij toch niet bij je blijvenen ik zou gaarne willen dat de smart u bespaard werd alleen te staan." »Ik beloof u papa, dat, als het zoo ver is, ik er over zal denken", zei Roza, »doch laten we nu niet over zulke treurige dingen als mij alleen te laten, spreken; foei", liet zij er lachende op volgenterwijl ze met haar zachte blanke hand over zijn voorhoofd streek, »doet u gauw dien leelijken rimpel weg, die wil ik op mijn verjaardag niet zien, en dan gaan we ontbijten, niet waar, mama, de jongens worden al ongeduldig." Clara knikte haar glimlachende toeen het gezin plaatste zich aan tafel; de kleine Eugénie bood Roza haar versierd kopje aan en de jongens wedijverden om haar te bedienen. Erheerschte een vroolijke geestook de heer van Hees was zeer opgewektniemanddie hem in al dien tijd niet had Aangemoedigd door de reeds toegezegde medewerking van eenige belangstellenden in den lande, hebben de ge noemde heeren gemeend zich ook tot andere te mogen wenden met het dringend verzoekhunne plannen wel te willen ondersteunen en aandeelen van f 500 te ne men in het daarvoor benoodigde kapitaalwaarvan de hoegrootheid vooraf p. m. onmogelijk is te bepalen en hen vooral uit te noodigen tot bijwoning eener ver gadering, welke voor dat doel te Amsterdam zal gehou den worden in het Café »Krasnapolsky", op don derdag den 25 September 1890, des middags te 12) uur, alwaar de nadere plannen zullen worden uiteengezet en eene definitive commissie door de aanwezigen zal kunnen benoemd worden om datgene te verrichten wat alsdan aal blijken noodig te zijn. In den nacht van den 11 op den 12 omstreeks 2 uren, brak brand uit in de schuur, behoorende aan dén heer P. van Langen en staande achter zijne woning, ta Rijp Het vuur had zich zoo snel uitgebreiddat aan redden niet te denken viel. Het gebouwtje, benevens vijf varkensdrie honden en eenige kippen zijn eene prooi der vlammen geworden. Een nabijstaande hooiklamp leed door het vuur en water veel schade. Huis en hooi waren verzekerd. Den 10 had te Noordscliarwoude bij den kastelein D. Stam de gewone jaarlijksche biljardwedstrijd plaats, waaraan door 24 personen werd deelgenomen. De prijs werd behaald door den heer Jb. Smit, de eerste premie door den heer H. Bouwens en de tweede premie door den heer J. van Nienes, allen van Noordscharwoude. Prijs en premiën bestonden in contanten. Men schrijft onsNaar wij vernemen is van uit Koe dijk- een verzoek aan de heeren gebr. Zür Mühlen, onderne mers der Nieuwediepev boot, verzonden om de aanlegplaats hunner booten aldaar te verplaatsen naar den gemeente steiger. Met het oog op het landpad van St. Pankras naar Koedijk en de zuidelijke bewoners der gemeente zou deze verplaatsing zeer aan te bevelen zijn. Te meer zou dit het geval zijn zoo genoemde heeren konden besluiten in het noorden der gemeente eene tweede aanlegplaats te vestigen evenals de Alkmaar-Packet dat b v. heeft te Wormerveer. Dat de boot aan den gemeente-steiger niet met alle winden zou kunnen aanleggenis eene bewe ring, die wij niet willen aannemen met oog op de stuur manskunst" der ervaren kapiteinsen vooral daar als wij wel ingelicht zijnbedoelde ondernemers vroeger zelf dien gemeente-steiger hebben willen gebruiken. De Commissaris des Koniugs in Noordholland be zocht zaterdag, den 13, Koedijk en Warmenliulzeii. Nu de tijd nadert, waarop de aandeelen Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij uit de afkoopsom van den Staat zullen worden afbetaald, zal de definitieve liqui datie vermoedelijk door een proces worden vertraagd aangezien men te Amsterdam (en te Londen door eene handigheid een millioentje hoopt te verdienen. Van de 149988 aandeelen van nominaal pd. sterl. 20 of 240 zijn nameljjk 122000 stuks volgefourneerd; op 3000 aan deelen is 40 pet. gestorten op 24988 slechts 15 pet. Nu wil men na afbetaling der gestorte bedragen a pari, hetgeen dan als winst overblijft niet verdeelen in ver houding van hetgeen op ieder aandeel is gestortmaar naar het nominale bedrag der aandeelen onverschillig of ze al dan niet zijn volgestort. Indertijd is bepaald gewordendat de nieuwe aan deelen die niet volgestort werden in evenredigheid in de te behalen winst zouden deelen, en het komt mij voor, dat daarmede het verlangen der amsterdamsche belang-- hebbenden waarop hierboven werd gedoeldvolkomen in strijd iswant hetzij de uitkeering jaarlijks plaats heefthetzij ineens zooals nu zal geschiedenhet blij|ti er niet minder winst om die men verdeelt. Als billijkheidsargument wordt aangevoerd, dat, indien de maatschappij onder minder gunstige omstandigheid de stortingen was komen opvragende aandeelhouders op de eerste aanvrage gereed moesten zijn om respec tievelijk 144 en 204 per aandeel te storten. Men bedenke eens hoe bezwarend dat wel was Yan de 25000 aandeelen, op 1 Januari 1873 uitgegeven, is voor 22000 ontmoet, zon in hem den dweependen, droefgeestige^ man van vroeger herkend hebben. Had hij dan zijne eerste gade geheel vergeten? Neen, dat had hij niet. Hjj;dacht nog vaak aan haar, de herinnering aan haar bleef hem liefdoch hij had geleerd dat er voor den mensc-h die het goede wil opmerken, altijd nog wel geluk t» vinden is, al ontvalt hem ook veel waaraan hij gehecht was en al gaat alles niet zooals hij gedacht had oê gehoopt. In Clara had hij eene verstandige, vriendelijke- levensge zellin gevonden, die door bare teedere oplettendheid en degelijken omgang zijne gedachten wist af te- leiden van het verledene en hem de bloemen wist te doen opmerken, welke op zijn levenspad bloeidenen vooral nadat hem een zoon geboren was had het leven voor hem weder nieuwe aantrekkelijkheid verkregen. Toch- bleef, ook na de geboorte van de twee andere kinderenhet kindje zijner Eugénie de lievelinge van zijn hart, en ware Clara eene minder verstandige moeder geweester zou vast kans bestaan hebben dat het liev® meisje door te veel toegevendheid bedorven werd; dit was nu gelukkig; het geval niet geweest en de achttienjjarige Roza was het zonnetje in huis, geliefd bij allen die- haar kenden. Dat er dan ook heden feest gevierd werd op het kas teel, zal wel niemand verwonderen. Maar niet alleen, op het kasteel heerschte vreugde, noen, voor arm en rijk, vrienden en onderhoorigenvoor allen was Roza's- ge boortedag tot een feestdag gemaakt. »Nu, mijnheer August", vroeg de oude heer Reinhart, toen hij, aan den avond van dien dag naast den landheer in den schitterend verlichten tuin stond »had ik geen gelijk toen ik u zeidedat ge juist in de liefde voor uw kind de beste medicijn voor uw smart zoudt vinden ».lamijn vriend", was het antwoord*wel hebt ge gelijk gehad, doch mijne oogen waren toon nog voor die waarheid gesloten eerst toen ik mijn schat bijna ver loren had, begon ik haar te waardeeren, toen zijn mijne oogen opengegaan. Ochzou het niet voel het geval zijn, dat wij het kwade dat ons treft te dieper gevoelen, omdat wij hot goede dat ons geschonken is voorbij zien EINDE, gebruik gemaakt van de bevoegdheid om ze vol te stor ten. De houders der overige 3900 zullen zeker wet ge weten hebben- waarom zij niet- van dat recht gebruik verkozen te maken. Van December 1884 tot Januari 1889 stonden Rhijn Shares onder pari, maar vóde. en na dien tijdsoms zelfs zéér belangrijkdaarboven. Wanneer nu in die gunstige periodes de opvraging' had plaats gehaddan zouden die ^beklagenswaardige lieden eenvoudig heb ben volgestort, en zouden ze daarna hunne volgefour- neerde stukken dadelijk met winst hebben kunnen ver- koopen. Die eigenaardige eisch, om geen ander woord te ge bruiken, kan natuurlijk niet ingewilligd worden dan na een in hoogste instantie gewonnen proces, en men zou den heeren niet durven voorspellen dat zij daar veel kans op hebben. Inmiddels kan eene som worden ge reserveerd!*, groot genoeg om in het weinig denkbare geval van toewijzing, aan de» eisch te kunnen gevolg geven, minstens waarschijnlijk 11.039.009, plus eene som voor proceskosten, waarna nog altijd 118.) pet. op de volgefouraeerde aandeelen dadelijk uitgekeerd zou kunnen worden De rest zal dan, misschien na verloop van een paar jaren, wel volgen. Bij kon, besluit van den 11 is benoemd tot rech te r in de arr. rechtbank alhier de heer mr. JE. R. K. Hrantsg substituut-griffier bij -de arr. rechtbank te Breda. Als leerlingen tot de b «rgeravomisi-hool werden den 11 toegelaten: F. N. Stoel, J. W. Teerink, C. A. Grootegoed F. W. J. Kampenhout, P. Akkerman, J. B. Bakker, J. v. Heerden, C. v. Vliet, H. Hekket, S. v. d. Burg, P. Bregman, N. Smit, G. v. Amstel, F. Schermer, G. B. Smit, J. G. J. Kueter. De cursus begint met 41 leerlingen. Van 6 tot en met 12 Sept. zijn 218 baden aan de bai&- en zweminrichting genomen, waarvan 83 door dames en 35 door onvermogenden. Op de werf 't Homlsbosch alhier, van de firma, D. Bosman en Zoon, werd den 12 de kiel gelegd voor een stalen paviljoenschuit ten behoeve van den, heer P. Verwer te Wormerveer. Het vaartuig heeft eene lengte van 15 6 eleene grootste breedte van 3.8 el en een®, holte van 1.4 el. Door het stedelijk muziekkorps zuilen op ZONDAG, 14 SEPT. 1890^. des namiddags 2 uur, jn den Stadsboutde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »Beverloo", pas redonblé" van J. Steenebrcgen2. Ouverture zuni Drama »Jelva" v. Reissiger; 3a. »La sé- rénade" (Standchen) v. Efc Schubert; K »Friquet, Eé-iquet", polca-, pour deux pistons v. M. Mflec.k4. sIMiana", grande fantaisie v. Bamdonck 5. Ouverture de la opéra Boasoir, monsieur Pantalon" v. Grisar; 6. »Lee feuilles dut matin" (MorgenbiSflter), Walzor v.. Joh.. Stauss 7. »Ga-»otte" de F. de Mfcl, arr. p. I. Muldermans; 8. Die Deutechen vor Paris",. Uongemaldp-v. A. Trenkier. BUR GJ2R L IJ K E-. S T AND. GEBOREN. 11; Sept. Jacob hi, van Dirk Boldewijn ea Catharine Clara Sanders. '12 Maria Tb&sesia Alphoaga, D. van Johannes Goes,,, en Antonia Adriana van Reek. ALKMAAR 1 2i Sept. Kleiu/® kaas f 32,, commissie ifi 28,middelbare f 28,50; aangevoerd; 517 stapels, j wegende 143678i K.G. Op de graanmarkt werdea aangevoerd* 3838 mudden, j Tarwe f 7,50 a. 8,CO, Roggei 5,50 a 6,12), Gerst f 4,32), a i 4,90, id. chev. 5 5,50 a 6,2$,, Haver f 3.25 a 3,87), rood bruine Booneai f 11 a 14,25 rood Mosterzaad f 18^50 a 18, Kar weizaad f 9,25 &,9,50, blauw Maanzaad, 11,50 a 12,— Erwten groene f, 10,a 17,—, Erwte Grauwe f 18,a 20;.Erwten Tale f 11 a 12,50 per mud. 13 Sept Aangevoerd 4. paarden 70; a 150, 32 koeien en ossen 175 a 280, 28 nuchtere kalveren 12 a 22 359 schapea 18 a 26,. 147 magera-varkens 16 a 19, 262 biggen 7 a 10,5.®, 7 bokken an geiten 2,50 a 10, Boter per kop ('s middags 12 nu©) 0,60 a 0,70 kip'^ eieren 3i75 a 4 25. AMSTERDAM. Aaadappelen-barieht niet ontvangen. 12 Se»is. Petroleum, kalm. Ame®. loco f 7,95y Gct.-Dee, f 8.E. Cons, en Nobel onveranderd. Raapkoeken 52 f s»30, Lijnkoeken f 7,25 a 11. DELFT 11 Sept. Boter per-, kwart vaL 54 a 60. Aangevoerd 772 aahtste en 8.0S zestiende vaten. S&fnen 16330- P. HOORN 11 Sepk Kleine kaasf 33,commissie f 27.— Aangevoerd 265 stapels wegende 75485; P. 12 Sept. Aangevoerd 484. schapen a 33 per stuk,. Handel vlug HOORN 13 Sept. Aangevoerd tarwe./ 6 a 8,50, Rogge f, 5,25 a 6, gerst f 4,25- a 5,50, haver 3,25 a 4,25- witte Erwten, 8,50 a, 10, groena dito HO a 12,. grauwe dito- 13 a 17), vale dito, f 12 a 16, bruine boonen 10^50 a 15 karweizaad /9a 9,50, mosterd-. zaad 17 a 18,50, 28 paarden 60 a 350,43 schapen 22 a 29 80 lammswaa. 12 a 19 64 kalveren 16: a 24, 83 varkens 10 a 24, 6 zeugen f 25 a 50 160 biggen ƒ3, a 7, 75. kippen f 0,60 a 1,50, 4000 kippen-, eieren f 8,75 a 4, 1350 koppen boter 0,55 a 0,60 per kop, LEIDEN 12 Sept. Aangevoerd 4 paarden f 32 a 46, 62 sti®ren f 70 a 258, 120 kalf- en melkkoeien f 102 a 290 115 geldekoeien f 98 a 244 180 vette ossen eu koeien f 145 a 295; 60 a 76 c. p. P., 82 graskalveren f IT a 49 50 vette kalveren f 38 a 80 60 a 80 c. p. P. 20 nocht. dito f 9,50 a 18, 620 vette schapen f 24 a 35 50 a 60 c. p. P., 370 weide-.schapen f 16 a 30 208 lammeren 13 a 19, 132 magere varkens, f 17 a 41 288 biggen f 9,75 a 15. EDAM 11 Sept. Aangevoerd 191 stukken boter 1,08 a 1,10 per P., kipeieren 4 a 4,50 per 100. LEEUWARDEN 12 Sept. Boter. Aangevoerd 839 kwart165 achtste en 40 zestiende vaten. Prijs le sport f 44, MEPPEL 11 Sept. Boter per f/g vat le soort/ 23, 2e soort 21,50, 3e soort 20,per P. 1.07 a a 1,23. Aangevoerd 10500 P.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2