V b Botermarkt. No. 110* Twee en Negentigste Jaargang. 1800. ZONDAG 14 SEPTEMBER. TWEEDE BLAD. Officieel Gedeelte. VERKIEZING. Buitenland. Binnenland. Kanaalplan Enkhnizen-Stolpen Allerlei. ALkMAUSSÜ] Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeeno kennis dat zij in hunne heden gehouden vergadering bepaald hebben dat de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer W. Helling, gehouden zal worden op Woens dag 1 October a.s van des voormiddags 9 tot des na middags 4 nren. De inlevering der stembiljetten zal plaats hebben tn het huis der gemeente aan de Laat No. 84 tegenover de R. K. Kerk bewoond geweest door nu wijlen den heer Dr. J. de Gelder. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Sept. 1890. De Secretaris NÜHOÜT VAN DER VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar vesti gen de aandacht der landlieden op de volgeude door den raad dezer gemeente bij besluit van 6 Augustus 1.1. vastgestelde en met 1 Januari 1891 in werking tredende bepalingen omtrent do botermarkt Art. 55. Hot is verboden, op do botermarkt a. natuurboter anders aantevoeren, te hebben of ten verkoop aan te bieden dan in stukken of zoogenaamde koppen, wegende een kilogram of vijf hectogram; b. kunstboter, ouder welken naam ook, aan te voeren, te hebben of ten verkoop aan te bieden c. te rooken, tijdens aldaar die markt wordt gebonden. Art. 56. De marktmeester van de botermarkt of de commissaris van politie is bevoegd do koppen of stuk ken boter te doen nawegen. Art. 56a. De aanvoerder, houder of verkooper, wiens ter markt aangebrachte koppen of stukken boter het bepaalde gewicht niet hebben, wordt gestraft met geld boete van ten hoogste drie gulden voor ieder te licht bevonden kop of stuk, zoodanig echter dat hot gezamen lijk bedrag der geldboeten nimmer vijf en twintig gulden te boven gaat. Weigering om de woging toetelaten wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Overtreding van artikel 55b wordt gestraft met geld boete van ten hoogste tien gulden en van artikel 55c met geldboete van ten hoogste één gulden. De overtreders van artikel 55 worden van de markt verwijderd. Zij verzoeken do aanvoerders van boter door het ge trouw opvolgen der vastgestelde bepalingen mede te wer ken tot het bereiken van het daarmede beoogde doel. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Sept. 1890. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de gemeente-begroo ting, dienst 1891, door hen aan den gemeenteraad aangebodengedurende veertien dagen aanvangende 15 September 1890, op de gemeente-secretarie ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 12 Sept. 1890. De Secretaris NÜHOÜT VAN DER VEEN. ENGE Ij AND. Toen de sjouwers, die te Southampton het werk staakten, den 9 des morgens er in slaagden het spoorwegverkeer te belemmeren, riep de burgemeester de hulp der militaire macht in. üit Gosport kwamen 250 man. Toen het uiteendrijven der vóór het station ver zamelde menigte niet spoedig geluktewerden de brand spuiten gehaald en werd met waterstralen de menigte uit eengedreven. Des avonds werd de woning des burgemeestors aangevallen en de toestand zoo ernstig, dat de soldaten de bajonet op de geweren moesten zetten, om de menigte uiteen te drijven, waarbij eeuige personen gewond werden. Den 10 werden acht deelnemers aan die ongeregeldheden in hechtenis genomen en met het oog op de opgewon denheid onder de bevolking nog 250 soldaten ontboden. De werkstakers wilden zich wreken op de mannen der brandweer, die op hen gespoten hadden. Een groot.e optocht door de werkvereenigingen op den middag van dien dag te 2 uur gehoudenliep zonder stoornis der orde af. Eeue poging tot schikking tusschen de werk stakers en de dokmaatschappijen is den 11 mislukt. Den 12 bleef het rustig. De werkgevers besloten dien dag op nieuw eenparig, de vereeniging der werklieden niet te erkennen. FRANKRIJK. De hertogin van Uzès bevestigt de mededeeling, dat zij een overschot van f 1.500,000 ten behoeve van de boulangistische beweging gegeven heeft, door den graaf van Parijs terug te geven zoodra de monarchie hersteld was. Eene schriftelijke overeenkomst is daarvan niet opgemaakt. De graaf van Parijs gaf echter niets. Wel trachtte hij zijne vrienden te overreden een fonds te vormen tot ondersteuning der beweging maar deze pogingen stuitten hoofdzakelijk af op baron Rothschild, die geen lust gevoelde zich daarmede te be lasten. Later gaf hij evenwel f 100.000. OOSTENRIJK-HONGARIJE Wat van do be roemde brug te Praag overgebleven is, kan volgens des kundigen behouden blijven de herstelling der drie ingestorte bogen zal 18 maauden tijd en vorderen 250,000 kosten. Bij het feestmaal, dat ter gelegenheid der legeroefenin- gen in Hongarije te Szekelyhid gegeven en door de buiten- landsche militaire attaché's bijgewoond werd stelde de Keizer een dronk in op den Keizer van Rusland ter eere van zijnen naamdag. RIISIjAND. De Keizer heoft aan prins Dolgorou- koif, die 25 jaren gouverneur van Moskou is geweest zijn portret en dat van zijuen vader gezonden met brillanten omzet. Bij kon. besluit van den 4 is bepaald dat het besluit van den raad van Nieuwer-Anistel van 9 Mei 1890 tot wijziging van de algemeene politieverordening dier gemeenteo.a. inhoudende dat niemand aan door den gemeenteraad ontworpen straten of wegen zal mogen bouwen, verbouwen, of fundeeriugen van gebouwen ver nieuwen dan in de rooilijn, door den gemeenteraad be paald of nog te bepalen tot 1 Dec. a.s. zal worden ge schorst hangende het onderzoek naar de wettigheid van dat besluit. Bij kon. besluit van den 9 is bepaald, dat de ge wone zitting der Staten-Generaal geopend wordt op den 16 's namiddags 1 uur in eene vereenigde zitting dor beido Kamersdoor eene commissie van 's Koningswege waartoe benoemd zijn de ministers hoofden van minis- terieole departementen. Bij kon. besluit van den 10 No. 24 zijn de luite nant kolonels A. L. W. Seijffardt en W. Rooseboom van den generalen staf, krachtens het bepaalde sub. 1 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 (Staatsblad No. 128) op nonactiviteit gesteld te rekenen van den dag, waarop zij het lidmaatschap der Tweede Kamer hebben aanvaard. Bij kon. besluit van den 10 No. "23 is de schout- bij-nacht P. ten Bosch bevorderd tot vice-admiraal, onder bepaling dat voorloopig aan die bevordering geene trak- tementsverhooging zal zijn verbonden. Den 10 des avonds te 9 u. 45 min. is Jan Kap- tein oud 62 jaren, tuinman wonende te Beverwijk die nabij het station Sandpoort den spoorweg wilde over stekenmet trein 123 in aanraking gekomen, waarbij het linkerbeen boven den enkel is afgereden. De heer A. H. Seibenga te Knjjpe heeft den 10 in één koop 18 stuks tweejarig fokvee voor ruim f 4000 verkocht aan een duitscher. Den 11 heeft de Koningin met prinses Wilhelmina een bezoek aan 's-Gravenhage gebracht. Den 11 des nachts is te Voerendaal in Limburg de groote en fraaie hoeve »Hoeushuis" afgebrand waar bij 150 stuks schapen omgekomen zijn. De brand is in den schapenstal ontstaan. Den 11 is door het provinciaal bestuur van Noord holland te Haarlem bij enkele inschrijving aanbesteed 1 het uitvoeren van baggerwerk in de Rijks-zeehaven hot Nieuwediep tusschen de peilraaien IV en VIII. Laagste inschrijver de heer A. Volker Lz. te Sliedrecht voor 3000 2U. het uitvoeren van eenige werken aan het Rijks krankzinnigengesticht te Rcdciuklikgeraamd op 21635. Laagste inschrijver de heer J. Hoogendijk te Medemblik voor 20971. Don 17 is te Amsterdam tegen 100 pet. de in schrijving goopend op de laatste 461 obligation van f 1000 van de 4 pet. obligatie-leening, groot f 1,500,000 van Mei 1890, van de Nederl. Amerikaansche Stoom vaart -maatschappij Bij de door burg. en weth. van Nleuwer-Ain- stel gehouden aanbesteding van het bestraten en rioleeren der wegen, aangelegd door de Woningmaatschappij, benevens het maken eener schoeiing, talud en hekwerken, was de heer J. Oldenburg, te Bergen, van 17 inschrijvers voor 11,500 de laagste. Van de 1050 mannelijke en 77 vrouwelijke candi daten die zich in het geheele land voor de hoofdakte aangemeld haddenzijn 343 mannen en 49 vrouwen geslaagd. De Rijks-middelen hebben in Augustus f 9.619.861.16 opgebracht tegen f 10.401.671.14 in Augustus 1889 en sedert 1 Januari 1890 f 71.979.045,54j tegen f 72.908.399,83 in gelijk tijdvak van 1889. Te Apeldoorn zijn 30 »vimmen" haver en 15000 P. hooi verbrand, als gevolg van het spelen van kinderen met lucifers. Het hoofdbestuur van het Drentsche Landbouwkun dig genootschap heeft besloten het Rijkssubsidie van 3000, beschikbaar gesteld voor het bevorderen en ver beteren der paardenfokkerij in Drente voor ongeveer de helft te besteden tot het aankoopeu van één- en twee jarige paarden en veulensom die vervolgens onder eonige voorwaarden te Assen te verkoopen. De keer J. Scholten te Groningen is voorzitter van de com missie van aankoop. Blijkens de uitkomsten der zevende volkstelling be droeg de werkelijke bevolking der provincie Friesland op 31 Dec. 1889 166.632 mannen en 168 926 vr., samen 335.558. Leeuwarden telde op dat tijdstip 30433 inwoners, Weststellingwerf 15492, Opsterland 14570, Schoterland 14094, Tietjerksteradeel 13949, "vVonseradeel 12844, Wijmbritseradeel 12321, Sneek 11469, Achtkarspelen 10929, Dantumadeel 10579, Menaldumadeel 10425, Smal- lingerland 10259 en HarlingeD 10159. De spoorwegmaatschappij Haarlem'/.aurivoorl bracht in April 1958,90 op. Het ledental der Vereeniging voor lijkverbran ding is in 1889 van 672 tot 704 gestegen. Het verbouwen der openbare school te Winkel is gegund aan don laagsten inschrijver, den heer W. Nieuweboer te Nieuwe Niedorp, voor 2985. De uitslag der harddraverij van aangespannen paar den der Dordrcchtsche Harddraverijvereeniging" is aldus: Prijs 300 Jonge Tabor 2 premie f 100de Vogel premie 25 Hercules. De Haagsche luchtreiziger Leon Marysteeg den 11 des namiddags te 5 uur te Dordrecht met zijn ballon op hij maakte een schoone reis tot een afstand van 80 mijlen en bereikte eene hoogte van 2600 el. Te 6 uur daalde hij in den besten welstand te Helmond neer. Waar overal wethouders herkoz en werden maakt de gemeente Graft eene uitzondering. In plaats van den heer .1. Muis te Graft werd gekozen de keer H. Schoehuis in de Starnmeer. De algemeene vergadering van afgevaardigden, be noemd door de verschillende gemeente- en polderbesturen ter bespreking van het kanaalplau Enkliui/.en-S»tol- penis den 11 te jScliagen gehouden. Zij was belegd door de te Schagen bestaande commissie en werd bijge woond door 24 afgevaardigdenvertegenwoordigende de gemeenten Zijpe St. PankrasObdam Enkhuizen HaringkarspelSt. Maarten Schagen, Nieuwe Niedorp, OpmeerHoogwoud Winkel en de waterschappen St. Pankras Spanbroek Enkhuizen Valkoog Burghorn Schagen Warmenhuizen St. Maarten Haringhuizen Nieuwe NiedorpOpmeer en Winkel. Onder de vele belangstellenden merkte men op de heeren mr. W. van der Kaay en H. Land leden der Tweede Kamer. Do bijeenkomst werd voorgezeten door den heer mr. C. H. Beels burgemeester van Schagen en voorzitter van de voorloopige commissie. De heer W. Kloekedie reeds meermalen een lans voor genoemde kanaalverbinding heelt gebroken, schotste ook thans weder in breede trekken het nadeel dat Westfriesland door den omringdijk ondervindt en de groote voordeelen welke uit eene doelmatige kanalisatie zullen voortvloeien. Volgens hem bestaat de toegang te water voor Westfriesland alleen door twee sluisjes waarvau het grootste, dat bij de Zes Wielen, eeue lengte heeft van 18.10 el, 3.15 el breed is, en 1,35 el diep gang heeft. En dat bij 47840 bnnders van het meest vruchtbare land van Nederland. Wel bezit Noordholland na Groningen en Friesland de grootste kanaalleugte maar daarvan is Westfriesland geheel verstoken. liet betaalt alleen het geld voor zijn eigen boeren. Achtereenvolgens traden de heeren K. BreebaartII. Rezelman en Th. Waller, leden der Prov. Staten van Noordholland R. J. D. Hartkamp en C. Pijper, burge meesters van Enkhuizen en Hoogwoud mr. W. van der Kaay en H. Land als sprekers op en zetten het vóél en tegen van het kanaalplan uiteen. Ernstige bezwaren leverden, volgens de heeren Breebaart en Rezelman, de verschillende waterstanden in de te doorsnijden polders. De heer Land wees op de voordeelen van een doelmatig kanaal voor den landbouw terwijl de heeren Pijper en Sluis eene andere richting aanbevalenzoowel om de voordeeion daarvan voor den Grootslagpolder als om de mindere kosten. Ten slotte werd do volgende motie aangenomen. »De vergadering, overwegende, dat eene betere kana lisatie van Westfriesland in het algemeen noodig en een kanaal van de Zuiderzee naar het Noordhollandsche Ka naal door Westfriesland wenschelijk is is van oordeel dat een onderzoek naar do meest geschikte doorsnijding en de kosten daarvoor moet worden gedaan." Door den voorzitter werden daarna de statuton voor >üe West-Friesche Kanaal-Vereeniging" ter tafel gebracht, die na lezing onveranderd werden goedgekeurd. Bijna al de aanwezigen traden als lid der vereeniging toe. Na stemming, waaraan door 37 leden werd deelgenomen, werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren mr. C. H. Beels, burgemeester van Schagen, H. Rezelman, lid der Prov. Staten en burgemeester van Winkel, K. Bree baartlid der Prov. Staten, W. K. baron van Dedem lid van de Tweede Kamerburgemeester van Hoorn R. J. D. Hartkampburgemeester van EnkhuizenP. Nobel, burgemeester van St. Pankras, P. Hulst, id. van ZijpeN. Sluis te Enkhuizen W. Kloeke W. Hazen P. Hopman on C. N. Vlaming, allen te Schagen. Voor hen, die in ons land zwembroekjes en wollen kousjes maken voor heidensche kindertjes in Afrika en elders, bevat een ingezonden stuk uit Johannesburg in Transvaal, voorkomende in het Vad., een goeden wenk. Mej. Gunning te Rijswijk had met hare leerlingen een bazar bijeengezameld, die veel succes had en 800 op bracht. De opbrengst was bestemd voor eene kerk te Wellington in Zuid-Afrika. De schrijver van het ingezonden stuk, de heer Jether. zegt dat nu voor die kerk, welke zonder deze zeventig pond sterling zeer goed zou kunnen bestaan, een wind wijzer of zoo iets zal worden aangeschaftmaar hij vraagt of dit geld niet doelmatiger zou besteed zijn als men er de armen van Rijswijk dezen winter kleederen en voedsel voor gegeven had Inderdaad, philantropen vinden in hunne onmiddelijke omgeving genoeg te doen om hun geld niet zoo ver van huis te zenden. De russische regeering, schrijft Recht voor Allen, was van zins een dwangdecreet uit te vaardigen tegen de joden, in het land verblijvende. Iedereen verwonderde zich, dat het decreet niet geteekend werd, tot men nu eindelijk de oplossing van het raadsel kent. Daags voor de teekening ontving de eerste minister von Giers een telegram van den russischen gezant te Parijs, meldende, dat de joodsche bankier Rothschild zeer ontevreden was, en den financieelen oorlog zon hebben verklaard aan Ruslandbij met zijn vrienden indien men de joden durfde vervolgen. En de czaar aller Russen heeft het hoofd gebogen voor keizer Rothschild.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5