ARME MEISJES. No. Ill Twee en Negentigste Jaargang. 1890 WOENSDAG 17 SEPTEMBER. Officieel Gedeelte. Buitenland. FEUILLETON. Roman uit het Berlijnsche leven ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maapden voor Alkmaar ©,8®franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel J ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer S3. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van '22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier voor de belas ting op het Personeelover het le kwartaaldienstjaar 1890/91 op 9 September 1890 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland execu toir verklaardheden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, den 15 September 1890. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22)bij deze ter kennis van de in gezetenen der gemeentedat het kohier van het Patent recht over het le kwartaal, dienstjaar 1890/91, op 13 September 1890 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoe ning van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, den 16 September 1890. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. LIJST VAN BRIEVEN, waarvan de geadresseerden onbekend zijnverzonden gedurende de 2e helft der maand Augustus 1890: B. de Jong, C. Rust, M. Couzijn, Amsterdam; Pijl, Jisp, A. P. van de Wetering Sliedrecht; J. M. Dekker, TexelMandemaker, Warfum. Brie fka a r t en J. van Es, Amsterdam; J. Rein, Brieven: Amerika: S. M. Raske Astoria. BEEQIE. Het werkliedencongres, den 15 te Brussel bijeengeroepen ter bespreking van de middelen tot invoering van algemeen stemrecht, werd geopend door Defuisseaux. Tot voorzitter werd benoemd het italiaansche Kamerlid Costa, die de vergadering bijwoonde. Vijfhonderd per sonen waren tegenwoordig, die 400 vereenigingen verte genwoordigden. Het congres heeft zich met algemeene stemmen in beginsel voor eene algemeene werkstaking noo a PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitseh. 1) HOOFDSTUK I. In het grijsgrauwe huis in de Aekerstrasze ging het heden weer ruw toe. Het was een leelijk, onvriendelijk, ongezellig huis, afkomstig uit den bloei der Berlijnsche smakeloosheid. De voorgevel was versierd met onooge- lijk stukadoorwerkboven ieder venster kwam onder een klein afdak telkens dezelfde ideale mannenkop, met denzelfden breedgeranden hoed en denzelfden ringbaard uitkijken. Vermoedelijk moest het Rubens voorstellen. De scherpe kanten waren verweerdde kalk was hier en daar afgevallen, regen en stof hadden aan alles den zelfden grauwen tint gegeven. Aan beide zijden van den ingang bevonden zich winkels en in het sous-terrein ter rechterzijde las men boven de lage deur het uitlokkende opschriftEen midagmaal voor 30 Pfennige." Boven de deur kon men op een half dozijn witte aanplakbil jetten lpzen: «Kamers en slaapsteden te huur." De bewoners van het huis waren er aan gewoon, dat boven henop de vierde verdiepingbij den kleeder maker Theodoor Lessen van tijd tot tijd wat geraasd en getierd werd. Dit had echter gewoonlijk pas laat in den avond plaats, zoo ongeveer tegen 9 of 10 uurwanneer het hoofd van het gezin zwaar beschonken uit de slij terij op den hoek naar huis zeilde en na de vier steile trappen te zjjn opgestrompeld in zijne woning het een of ander vond, dat zijn wrevel opwekte. Gewoonlijk uitte verklaard en met groote meerderheid, na bespreking van het voorstel tot het houden van betoogingen in alle hoofdsteden van alle arrondissementen op denzelfden dag en hetzelfde uur, op voorstel van den belgischen socialist Volders, op den Zondag vóór de bijeenkomst der Kamer op groote schaal betoogingen te houden in de hoofdplaat sen der provinciën. DimCHLlND De bij de legeroefeningen in Silezië genomen proeven met rookvrij kruit zijn Voor treffelijk geslaagd. In de vergadering der afgevaardigden tot het Congres der oud-katholieken te Keulen is eene motie aangenomen tot af keuring van de beslissing der regeering in Beieren van 15 Maart, waarbij de oud-katholieken niet langer als leden der katholieke kerk aangemerkt werden. Verder werden besluiten genomen betreflende de opleiding van pleegzusters, het stichten van weeshuizen enz. Aan het den 13 des namiddags gehouden feestmaal namen meer dan 300 leden deel, waaronder de 5 bis schoppen, de voornaamste congres-leden en eenige dames. De voorzitter Schulte dronk op de gezondheid des Kei zers, waarna staande het volkslied werd gezongen. Den Keizer werd een telegram gezonden met betuiging van eerbied en trouw. Des avonds hadden de door het plaat selijk comité voorbereide feesten plaats. Den 14 werd eene druk bezochte feestelijke godsdienstoefening gehouden, waarbij de aartsbisschop Heijkamp uit Utrecht de mis opdroeg bisschop Reinkens hield de feestpreek. In de openbare zitting sprak de heer Weibel (Zwit serland) over het algemeen katholiok karakter der chris telijke kerk Reinkens over de christelijke liefde en Schulte sloot met eene belangrijke schets der oud-katho lieke beweging sedert de uitvaardiging van den Syllabus en de afkondiging der onfeilbaarheid. Daarna volgde een gezellig samenzijn. Te Minden in Westfalen is door eene benzine-ont- ploffing het huis van den drogist Sehlbrede geheel uit elkaar geslagen. De drogist zelf werd licht gekwetst en door de te hulp gekomen militairen uit de puinhopen gehaald; een zijner twee leerlingen was dood. Zijn inwonende broeder en zijne vrouw waren juist op reis gegaan en op het oogenblik der ontploffing was niemand in den winkel. Aan het den 13 te Breslau gehouden feestmaal hield keizer Wilhem een toespraak, waarin hij o. a. zeide «Ik hoopdat het goede voorbeeld der provincie Sileziëwat betreft de verwezenlijking mijner plannen tot verbetering van het lot der werklieden zonder on derscheid van partij of gezindtedoor alle provinciën zal worden gevolgd. Ik hoopdat de burgers eindelijk wakker worden en het niet alleen aan den Staat over laten zullen, om de revolutionaire elementen te bestrijden, maar dat zij daartoe ook zeiven krachtig zullen mede werken. Als dit geschiedtben ik overtuigd dat het zal gelukken in het geheele land den eerbied voor de kerk, en de wet en de gehoorzaamheid aan de kroon en haren drager te herstellen." zich die wrevel in een aanval van woeste drift. Heden was hij vroeger tehuis gekomen. Het zal ongeveer 6 uur zijn geweest op een heerljjken zonnigen lentedag in het laatst van Maart. De winter van 187879 was buitengewoon streng en langdurig geweest en eerst sedert eenige dagen was met een zwoelen wes tenwind de dooi plotseling ingevallen. De sneeuwhoopen aan weerszijden van het glibberige, zwarte plaveisel waren gesmolten en de verblindend witte kleur was veranderd in eene vuilgrijze. De aschgrauwe nevel, die sedert maan den boven stad en land had gehangen had niet langer weerstand kunnen bieden aan de langzamerhand warmer wordende zonnestralen en gisteren hadden de Berlijners voor het eerst weder het azuur des hemels kuanen aan schouwen. Het heerlijke lentezonnetje had de hoofdstad van het Duitsche rijk gezuiverd en gedroogd, en weder in een heldorfeestelijk gewaad gehuld. Het rood van de uniformen der soldaten die langs de straten slen terden schitterde en hunne knoopen blonken en straal den in de warme voorjaarszon. Over de boomen van het Sophia-kerkhofdie hier en daar reeds groene puntjes begonnen te vertoonenlag een rozerood tintjedat aardig afstak tegen het donkergroene dennehout. Men kwam enkel opgeruimde gezichten tegen. Yoor iedere huisdeur speelde eene schaar overmoedige kindereu, en hunne luide, vroolijke kreten werkten aanstekelijk. Alle vensters waren wijd geopend de door ontelbare ge zinnen bewoonde, kazerneachtige gebouwen haddon behoefte om eindelijk weder eens frissche lucht in te ademen. Iedereen voelde zich verlichtalsof een zware last van ieders schouders was gewenteld. De wereldstad ademde weder vrij en vierde als het ware den eersten dag van eene laugo vacantie. In het leelrjke grijsgrauwe huisniet ver van de Pap- pelplatze gelegen was van die algemeene vreugde weinig te bespeuren. Op de donkere gangen en trappen was alles somberkoud en ongezellig en eene onaangename schim- mellucht vervulde het gansche huis. Boven op de vierde verdieping werd in de kamerdie op de binnenplaats uitkwamhevig gevloekt en getierd. De deur was open- EfMOEIiANïD. In eene den 12 te Southampton ge- hohden bijeenkomst van vertegenwoordigers der dokwer kers werd na heftige beraadslaging met 11 tegen 5 stemmen eene motie aangenomen inhoudende dat het werk hervat zou worden overeenkomstig de vóór 14 dagen door de patroons gedane toezeggingen. Op dit besluit had groote invloed uitgeoefend de door de werkstakers ontvangen mededeeling uit Londen dat hun geen hulp verleend zou worden, omdat de centrale bestunrspersonen bij deze werkstaking niet gekend waren en de werksta king onder omstandigheden begonnen waswelke geen uitzicht op welslagen gaven. Wegens een nieuwen eisch van eenige werkliedenleden d6r vereeniging is de schikking tusschen werkstakers en reeders echter niet tot stand gekomen. Den 15 hebben alle scheepvaart maatschappijen hare dokken gesloten, ten gevolge van eene nieuwe werkstaking onder zekere werklieden, wier eischen gesteund werden door de Vereeniging van ma trozen en stokers. De burgemeester dier plaats, tot wien het verwijt gericht wasdat hij gedraald zou hebben met te doen hetgeen zijne plicht medebracht, verklaart, dat de traagheid waarmede hem troepen gezonden waren, ondanks zijne herhaalde en dringende telegrammen, niet zijne schuld was. De Times houdt echter voldat hij de ongeregeldheden had kunnen voorkomen, wanneer hij met de te zijner beschikking staande middelen dadelijk krachtig opgetreden was. De advocaat van den ierschen afgevaardigde O' Brien heeft de noodige stappen gedaanopdat ook het Hooger- huis kunne oordeelen over de beslissing, in zake het rechtsgeding van dien heer tegen minister Salisbury genomen. FRANKRIJK. Bij de verkiezing voor een lid der Kamer te Saint Flour is den 14 de republikein Ray mond gekozen. PORTUGAI». De Koning is in zoo ver hersteld, dat hij als voorzitter van den ministerraad kan optreden en de regeeringsstukken kan teekenen. De regeering heeft te Lissabon uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen met het oog op de bijeenkomsten, welke gehouden zullen worden om in verzet te komen tegen het met Engeland gesloten verdrag. SPANTJE. Den 11 kwamen in de provinciën Albacete, Alicante, Badajoz, Toledo en Valencia 61 ziekte- en 37 sterfgevallen aan cholera voor; den 12 61 en 30 den 13 64 en 44. ITAEIE. De minister-president Crispi heeft wederom eene radicale club te Rome ontbonden. De minister van financiën heeft zijn ontslag genomen. ZWEDEN!Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer, waar de hoofdvraag was, vóór of tegen bescher mende invoerrechten, is de uitslag der eerste stemming, dat in de 139 plattelandsdistricten gekozen zijn 73 vrij handelaars en 66 voorstanders van bescherming. De verkiezing in de steden moet nog plaats hebben. gerokt en een der leden van het gezin onder hevige scheldwoorden de kamer uitgeworpen. Daarna was de deur weder dicht gesmeten en het getier zoo hevig ge worden dat vrouw Dresehkedie op de derde verdie ping woonde aan de trap was gekomen verbaasd naar boven gekekeneen oogenblik geluisterd en daarna zwij gend het hoofd geschud had. Na eenigen tijd met de handen in de zijde te hebben gestaan sprak zij op ge- dempten toon: »Wel, God beware me!" en verdween toen weder in hare eigene kamer. De persoon die zoo onzacht de deur was uitgesme ten was een jong meisje. Zij was midden op de trap gaan zittendie van de derde naar de vierde verdieping voerdeen bedekte het gelaat met de handen terwijl zij de ellebogen op de knieën steunde. Men kon niets van haar zien dan het buitengewoon lange aschblonde haarwaarover een zilveren glans lag verspreid. Zij schreide nietzij hoorde nauwelijks het woedend krij- schen van haar vader en het omvallen der meubelen. Zij had evenmin bemerktdat haar buurvrouw op den gang was gekomen. Zij scheen voor alles wat om haar heen gebeurde onverschillig te zijn er was iets stomps in hare houding. Toch woedde er een geweldige storm in haar binnenste. Zij wilde nadenken over haar toe stand maar het was haar niet mogelijk geregeld te den ken. Eén ding was haar echter helder en klaarzoo ging het niet langer; zulk een leven was niet uit te houden. Maar wat moest zij beginnen Van de paar stuivers die zij met machine-naaien verdiende kon zij bij vreem den niet onderkomen. En juist in dezen tijd was er zoo weinig werk; sedert het begin van de maand was haar loon reeds met de helft verminderd en de werkplaats werd reeds om 4 uur namiddags gesloten. Had zij maar wat geleerdGaarne zou zij alles, wat men haar wilde toevertrouwen aanpakken. Zij wilde leven, meer niet Levenmeer niet Neen zij moest leven Dat voelde zijal zag zij er de reden niet van in en al kwam de gedachte zelfs niet bij haar op dat het toch nog altijd vroeg genoeg was om te sterven. Een oogenblik over legde zij bij zich zelve of het toch maar niet het beste

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1