Allerlei. Binnenland. K WITS ERE A AD. In het kanton Teaaino, dat bijna geheel door katholieken bewoond wordt en waar de clericale regeering sedert gernimen tijd door de liberalen krachtig bestreden wordt, zijn den 11 te Bellinzona onlnsten ontstaan naar aanleiding van de weigering der regeering, om aan eene volksstemming de vraag te onderwerpen, of de grondwetwaarvan 10000 personen de herziening wenschen (5000 meer dan noodig zijn om eene stem ming nit te lokken), al dan niet aan de herziening zal worden onderworpen. De opstandelingen drongen het gouvernementsgebouw binnen en namen drie leden der re- geeriug gevangen. De directeur voor binnenl. zaken Rossi werd door een revolverschot in den hals gedood. De Bondsraad kwam buitengewoon bijeen en wees het 38 en 39 bataljon aan, om de orde te herstellen. De opstandelingen hielden eene groote bijeenkomstwaarin de regeering en de Groote Raad vervallen werden ver klaard. Volgens latere berichten hadden zij ook te Lugano, Mandrassi, Chiasso, Lucarno en Brissogo de overhand. Zij bezetten alle telegraafkantoren en lieten geen enkel telegram van clericale zjjde doorgaan. De bondstroepen, onder bevel van den regeeringscommissaris, kolonel Künzli, werden bij hunne aankomst te Bellinzona met geestdrift begroet. De aanhangers der nieuwe regee ring staken de vlag uit en haalden de soldaten met muziek in. De pogingen tot verzoening gingen aan vankelijk niet voorspoedigde moord op den heer Rossi maakte de conservatieve partij onhandelbaar. De schiet wedstrijden in de districten werden verboden. Genoemde Bondscommissaris heeft later een proclamatie uitgevaar digd tot de inwoners van Tessinowaarin tot herstel der orde een warm beroep werd gedaan op hunne va derlandsliefde. Tevens voegde hij er bij, dat hij niet de minste verstoring der orde zou dulden. Samenscho lingen werden verboden en zoo spoedig mogelijk zouden maatregelen genomen worden betreffende het recht van het volk om herziening der grondwet te vragen. Volgens de laatste berichten zou eene schikking tusschen de par tijen tot stand zijn gekomen en de volksstemming over de wijziging der grondwet door den bondscommissaris op 5 October bepaald zijn. Alle bij het oproer te Bellin zona betrokken personen zullen voor het Bondsgerechts- hof te recht staan. VEREEAIGDE STATES!. De Senaat heeft don 11 de tariefwet van Mc Kinley aangenomen met 43 tegen 29 stemmen. De artikelen dier wetdie betrekking hebben op de suikerpremie, zullen den 1 Maart 1891 in werking treden. Vóór 1 Februari 1891 zal de suiker nog geraffineerd kunnen worden in het entrepot, zonder betaling van rechten. De kooplieden en bankiers te Nieuw-York blijven tegen de onmiddellijke in werking treding dier wet bezwaren inbrengen, op grond van het gevaar, een zoo groot bedrag aan rechten plotseling te moeten vinden bij eene slecht voorziene geldmarkt. De financiëele commissie uit het Huis van afgevaar digden heeft een aanvang gemaakt met de behandeling der tariefwet. Zij besloot hare goedkeuring te onthouden aan de door den Senaat gebrachte wijzigingen in de lijst der goederenwaarvan invoerrechten geheven zullen worden. De minister van financiën heeft na een onder houd met de bankiers bekend gemaakt, dat de bewering, dat de regeering voornemens zou zijn geld in destaats- kassen op te zamelen, onjuist is. Hij telegrafeerde aan den heer Harrison, dat geen grónd bestond, óm érnstige gevolgen te vreezen en dat hij de noodige maatregelen zou nemen. Het verslag van het landbouwbureau maakt bekend, dat de katoenoogst zich niet zoo gunstig voordoet als de vorige maand. Aanhoudende regens in de streken van den At- lantischen kant veroorzaakten gevoelige schade die de raming van het gemiddelde van den oogst tot op 85) pet. terug brachten; er zijn buitengewoon veel wormen- In de streken van het zuiden is de stand der maïs 70.1, het laagste sedert 1881; de stand der tarwe daalde ook sedort Julide stand der haver is de laagstedie nog ooit is opgenomende opbrengst zal een der laagste zijn in de laatste 20 jaren. HHDDEK-AMERIK.A. Het congres der republiek San Salvador heeft, na het herstel van den vrede met Guatemalageneraal Ezeta tot president der republiek benoemd. Slechts één lid stemde tegen hem. waszoo zij hare beide zusters opzocht. Die ging het goed de oudste Julie zoowel als de tweede Fran- zisca, gewoonlijk Franzi genoemd. Zij had ze wel in lan gen tijd niet gezien, maar zij wist, dat zij beiden ruim konden leven: hare moeder verweet het haar dagelijks. Julie had zich aan het tooneel gewijd zonder twijfel bezat zij talent. Eenvoudig begonnen, bezocht zij thans de tooneelschool van den heer Roderich Halmanski. Een edele kunstvriend, Gustave Ehrike, had de opleiding der begaafde kunstenares op zich genomen. Franzi was reeds op zestienjarigen leeftijd élève geweest van de ballet school der groote opera en nu danseres bij het corps- de-ballet ook haar ging het voorspoedig. Maar zij waren ookzooals de moeder beweerdeverstandige meisjesdie de wereld namen zooals zij is Greta zou het minstens even goed kunnen hebbenwanneer zij maar niet zoo dom en zoo preutsch was en dan waren allenvadermoeder en Grete uit de zorgen Maar die domme Grete was nu eenmaal preutsch daar viel niet aan te veranderenZjj was het niet uit principe zij wist nauwelijks wat principes zijn zij was het, omdat zij toevallig een fatsoenlijk meisje was even toevallig als zij in deze familie was geboren en opgevoed. Zij had nu eenmaal geen lust in al die gek heden waarvan de zusters zooveel hielden. Zij zou er deze nooit een verwijt van maken, maar zij eischte, dat men haar met rust liet, dat men niet van haar vorderde dat zij meêdeedwant zij had er nu eenmaal een te genzin in, zonder dat zij zichzelve rekenschap kon geven van de oorzaak. Op school reeds had men haar met den naam van >de prinses" betiteld. Hare schoolmakkertjes meenden dat zij trotsch was en zich wat liet voorstaan op haar mooie gezichtje. Toch was dat volstrekt niet het geval. Zij zonderde zich af, omdat zij geen behagen schepte in de verhalen, die deze half-volwassen meisjes elkander deden. Zij wist van het leven evenveel als ieder aankomend Ber- lijnsch meisje uit het volk, dat wil zeggen alles. Zij luisterde alleen maar nietwanneer er onbehoorlijke 1- Dat in eene stad als Parijs bijna eiken dag oplichtingen gepleegd en ontdekt worden is niet te verwonderen de hooge bedragen, die deze oplichterijen soms bereiken, zijn dikwijls onverklaarbaar. Een zekere Duheuildie ook in hot proces Wilson gewikkeld is geweest heeft van den kassier eener voorname fabriek in militaire equipementen een bagatel van f 380,000 francs geleend, op eenvoudige quitantie en onder voorspiegeling van het bezit van uitgestrekte bosschen in Tunis, waarvan de exploitatie hun een kolossaal fortuin zou verschaffen. Deze kassier vond niets gemakkelijker dan de benoodigde gel den eenvoudig uit de kas zijner patroons, door vervalsching der brieven, te nemen. Duheuil gaf aan de gelden echter eene andere bestemming dan de exploitatie der bosschen. Hij leefde op grooton voet, had zich een klein hotel laten bouwen, hield paard en rijtuig en maïtresse. Bij zijne arrestatie en de daarop volgende huiszoeking, vond men geen spoor meer van geld. Naar het voorbeeld van Amerika worden thans ook in Rusland kunstmatige eieren vervaardigd Tengevolge van de groote vraag naar eierenvooral in het buitenlandheeft men in een stad van Zuid- Rusland een fabriek opgerichtwaarin de eieren op de vol gende wijze vervaardigd worden Men mengt door eene gele vloeistof wat stijfsel of meel en olie en maakt daar een deeg van waarvan kogels worden gerold ter groote van een eierdooierdie in albumine worden gelegd waarna er van gips een schaal om wordt gevormd. Van deze eieren zijn de laatste maanden tal van scheepsladin gen over Odessa naar de havens van den Beneden-Donau en de Middellandsche zee verzonden. Als een bijzonder en zeldzaam voorkomend geval van tamheid en africhting van een anders vrij schuwen en wilden vogel, kan worden medegedeeld, dat men in de geniekazerne op Dam lust te Utrecht in 't bezit is van een kraai of kouw, die zich, in 't volle bezit van hare vleugels, geheel vrij in de natuur beweegt, doch gedu rende den nacht hare slaapplaats kiest in de onder- officierscantine, meestal op de leuning van een der stoe len, terwijl zij zich ook gedurende den dag dikwijls daar ophoudt en door hare slimme en soms ondeugende streken herhaaldelijk stof tot lachen geeft. In de vrije natuur vliegt zij rondnochthans steeds in de nabijheid der kazerne blijvende, hoewel zij ook met hare natuurge- nooten dikwerf bovenin de in de nabijheid staande boomen of huizen zit, terwijl men dan slechts in de handen behoeft te klappen, wil men haar in de cantine of in de onmiddelijke nabijheid daarvan hebben. Ook vliegt zij menigmaal met een vlucht andere van die vogels een eind hoog in de lucht mede, doch keert dan telkens, wanneer die naar 'tschjjnt naar haar zin te ver zich verwijderen weder naar de kazerne terug. Met verbazing zien velen haar, als zij in de Kroezelaan zit, en men te doen denkt te hebben met een vogel, die niet of niet goed vliegen kan en men haar denkt te grijpen, plotseling opvliegen en snel een andere plaats kiezen, dikwijls op het hoofd of de schouders van een in den tuin aanwezigen onderofficier of geniesoldaatof binnen de openstaande cantine. Men heeft veel behagen in dezen vogel; zij wordt dan ook door allen vriendelijk behandeld en met weldaden overladen, wat haar een goed kosthuis doet hebben Bij kon. besluit van den 7 is afwijzend beschikt op het beroep van den kerkeraad der ned. hervormde gemeente te Scharnegoutum tegen de beschikking van Ged. Staten van Friesland van 13 Maart 1890, waarbij, mot vernietiging van een besluit van burg. en weth. van Wijmbritseradeel van 4 Februari 1890aan den kerkeraad der Christelijk Gereformeerde gemeente te Scharnegoutum vergunning is verleendom een huis aldaar in te richten tot uitoefening van den openbaren godsdienst. Bij dat besluit is beslistdat de godsdienst oefening in dit nieuwe kerkgebouw door zijne nabijheid geen hinder kan opleveren voor de godsdienstoefening in het kerkgebouw der ned. herv. gemeente. dingen verteld werden en zij zelve zei nooit iets onbe hoorlijks. Zij had het zeer natuurlijk gevondendat zij sedert haar veertiende jaartoen zij de school verlietvan 's morgens tot 's avonds had moeten werken. En dat was nog de beste tijd geweest. Toen was haar vader niet tehuis hij was ziek. Eerst later vernam zij, dat hij, als lijdende aan delirium in Dalldorff werd behandeld In dien tijd was de voorkamer verhuurd en kon hare moeder fatsoenlijk rondkomen. Als Grete haar aan het einde van de week de paar Mark bracht, die zij ver diend hadtoonde de moeder zich in die dagen ook nooit ontevreden. Ook de oudere zusters hielpen hare moeder van tijd tot tijd. Ja, deze hadden Grete zelfs wel eens een paar Mark willen toestoppenopdat zij ook eens iets voor haar genoegen zou doen. Maar Grete had een merkwaardigen afkeer van dat geld en weigerde telkens. Zij had het niot noodig. Sedert den aanvang van den afgeloopen winter was de moeilijke tijd begonnen. Toen was haar vader als hersteld ontslagen, maar had geen werk kunnen vinden; vermoedelijk had hij er niet naar gezocht, want de oude gewoonte om te drinken had hij niet kunnen nalaten. Eenige maanden geleden was de huurder van de voor kamer vertrokkenomdat de huisheer iederen avond zoo luidruchtig was, en sedert was de kamer niet meer verhuurd. Julie en Franzi verklaarden bovendien, dat zij zelve te groote uitgaven hadden en begonnen hoe langer hoe minder aan hare ouders te denkenDat waren kwade dagen kwade avonden en zelfs kwade nachten Wanneer de oude tehuis kwam, beefden Grete en hare moeder van angst, want in zijne hevige aanvallen, wan neer zijn verstand geheel beneveld wasvernielde hij alles wat hem in den weg stond, alles, wat onder zijne handen kwam. Dan slingerde hij de gemeenste scheld woorden en verwijten naar het hoofd zijner vrouw, wier fijn besneden, maar door verdriet gerimpeld gelaat nog de sporen droeg van vroegere schoonheid. In hare jengd had zij inderdaad de opmerkzaamheid getrokken van anderen dan van den kleermaker Lessen. Hij verweet Den 11, des morgens te 7 uren, heeft een 14jarige knaapwerkzaam 'op dé stoomhoutzagerij van de heeren Schuddeboom en Mijsberg aan de Zaan, toet voorbedach ten rade door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Bij kon. besluit van den11 is aan den heer Th. B. Granpré Molierelaatstelijk predikant bij de prot. ge meente te Soerakartathans met verlof hier te lande op zijn verzoek met ingang van 1 Nov., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Bij kon. besluit van den 11 is benoemd tot kan tonrechter te Medembllk de heer mr. F. van Brede- hoff de Vicq van Oosthuizenthans griffier bij het kan tongerecht te Purmerend. Bij kon. besluit van den 11 is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Leeuwarden de heer mr. J. J. Gockinga commies bij het ministerie van financiën te 's-Gravenhage en rechter-plaatsvervanger in de arr. recht bank aldaar. Eene onbemiddelde vrouw, van Coevorden genaamd, vond den 11 te Groningen een bedrag van 10000 aan effecten welke stukken dadelijk aan den eigenaarden heer M. W. Lober te Bedum, terug gegeven werden. Zij ontving 100 belooning. Den 12 is te Osch een huis afgebrandwaarbij een paard in de vlammen omkwam. In de den 12 gehouden vergadering van commissa rissen van het Groot Noordhollandsch Begrafenisfonds gevestigd te Rijpis benoemd tot bode te Zaandam E. de Boer aldaar en wel in de plaats van K. de Rooi, die wegens oneerlijke handelingen en valschheid in ge schriften ontslagen is. Den 12 werd in het Park te Enkhuizen de eerste algemeene vergadering gehouden van het district Enk huizen der Onderlinge brand waarborgmaatschappij »'t Algemeen Belang," waarvan de hoofdzetel is gevestigd op Texel. Tegenwoordig waren de heeren: Joh. Eelman, directeur generaal van »'t Algemeen Belang, D. C. Eg- mond inspecteur voor Noordholland en hoofdvertegen woordiger voor het district Enkhuizencorrespondenten uit dit en het naburige district Hoorndeelhebbers en belangstellenden. De heer Joh. Eelman was de leider der vergaderingdie belangrijk mocht genoemd wor den van wege de zakendie er haar beslag kregen. De toestand was tot heden een voorloopige. De vergade ring heeft het reglement, waarnaar zal worden beheerd, aangenomen en verbindend gesteldhet bestuur be noemd terwijl de acte van oprichting werd opgemaakt en ge teekend. Bij kon. besluit van den 12 zijn eervol ontslagen uit hunne betrekkiog van directeur van het voormalig Rijks-Entrepötdok te Amsterdam, de heeren P. Rahu- sen en J. W. H. Crommelin aldaar; uit hunne betrekking van commissaris voor het Rijk bij dat voormalig Rijks- Entrepötdok de heeren M. H. Insinger P. N. Muller mr. M. C. van HallA. W. van Eeghen, mr. N. J. den Tex en mr. H. L. M. Luden, zulks onder dankbetuiging voor de door hen in genoemde betrekkingen aan den lande bewezen diensten. Bij kon. besluit van den 12 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer P. Rahusen, directeur van het voormalig Rijks-entrepötdok te Am sterdam. Den 13 is te Bergen op Zoom weder een vermoe delijk dolle hond dood geschoten. Den 13 is te Amsterdam in de bovenzaal van het lokaal Architectura" door den bisschop van Haar lem geopend de tentoonstelling van voorwerpendoor den werkman in vrijen tijd vervaardigd, op voorstel van den r. k. Volksbond in het leven geroepen. Den 13 des nachts is te Wormer het met oude lompen en hars gevulde pakhuis, behoorende bij de fabriek »de Eendracht" van de firma van Gelder te Amsterdam, afgebrand. Den 14 overleed te Llmmen de heer C. Lugtig in den ouderdom van ruim 84 jaren alzoo is het ge tal oudstrijders van Waterloo weder met één verminderd. Deze oude is bijna 50 jaar in 's Rijks betrekking geweest; hij was sedert 1885 gepensioneerd brievengaarder en sterk van gestel tot den laatsten dag zijns levens. haar dat zij zich het hof had laten maken door jonge officieren en hem in het ongeluk had gestortzoodat hij zijn troost moest zoeken bij de flesch. En in zijn waanzin mishandelde hij ook Grete zonder de minste aanleiding van hare zijde. 's Morgenswanneer hij zijne roes uitgeslapen had was hij dan weer dubbel beminnelijk en teeder zoodat Grete zich steeds met de hoop bleef vleien, dat het ein delijk wel eens beter zou worden Maar in plaats daar van was het erger geworden en sedert eenige weken was er geen huis met hem te houden. De aanvallen kwa men menigvuldiger terug en werdon hoe langer hoe woester. Op Grete vooral was hij woedend. Hij noemde het schande dat zulk een grootmooi meisje van bijna 21 jaar niets deed om hare arme ouders te ondersteunen. Zij was een ondankbaareen slecht kindevenals de beide anderen. Maar de zusters zorgden tenminste voor zichzelvenzij waren zelfstandig terwijl zij zich door hare ouders liet voeden en kleeden en er misschien nog op pochtedat zij de paar Markdie zij wekelijks ver diende aan hare moeder gaf. En dan schreeuwde de woestelingdat de vensters dreunden en alle buren het hooren konden. Lieve God, wat moet ik doen?" Dat was de eerste vraagdie Grete zichzelve 's morgens deed wanneer zij zich gereed maakte om zoo snel mogelijk aan haar arbeid te gaan. Zij vroeg het zich af terwijl zjj achter haar snorrende machine zat; zij vroeg het zich iederen avond af voor zij insliep. Ja, wat moest zij doen Dat vroeg zij ook thansnu zij op den trap zat met de handen voor het gelaat. Een diepe zucht ontsnapte haar. Zou zij wegloopen Weg Maar waarheen Zij zou naar de Wörlers kunnen gaan. Zij wistdat zij daar vriendelijk zou ontvangen worden. Die goede Adolph Wörler, met wien zij jarenlang op dezelfde ver dieping aan den Wijnbergsweg had gewoondhad het haar in tegenwoordigheid van zijne moeder gezegd. »Grete", had hij gezegd, toen zij heengingen, »als het u eens slecht mocht gaan in de wereld dan komt gij bij onsOm u te onderhouden hebben wij nog altijd wel genoeg. Nietwaar, moeder?" En de moeder had toestemmend met het hoofd geknikt. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2