334e Staatsloterij. Stads-Berichten. Telegrafische Berichten. Troonrede. Markt- en Beursberichten. Ns. 18097 en 19673 1000Ns. 2487, 4459 en 4878 f 400 Ns. 381 4532 8312 18533 en 19311 200 'Ns. 263, 465, 1770, 2040, 7633 en 17930 100. 5e klasse, 2e lijst, 16 Sept. Ns. 5441, 10418, 11573, 14321 en 19141 1000; Ns. 19225 en 20568 400 Ns. 3136, 9516 en 19358 200Ns. 6885 8500 en 17309 100. Kantongerecht te Alkmaar. Men schrijft «ns "Wiemet de trekschuit reizendemocht denken »het gaat wel langzaam, maar dan ook zeker", vergist zich, zooals zondagmiddag bleek, toen het schuitje naar Scha»erbrug tegenover Koed()k een uurtje moest stil honden, omdat het paard na eenige sprongen het aange namer vond zijne reis in volle vrijheid te vervolgen. Een naast het jaagpad liggende kruiwagen scheen het ver schrikt te hebben. Het jagertje bad door den val een schram op het gezicht bekomen en door zijne vruehte- looze poging om het paard by den tengel te houden den arm verrekt. In eene onlangs gehouden vergadering te Aarts- wond van de afd. «Opmeer en omstreken" der Holl. Mn. van landbouw werd een voor veehouders zeer be langrijk verslag uitgebracht aangaande een vergelijkend onderzoek der voedingswaarde van de lijn- en sezam- koeken voor melkkoeien. Daar 't geheele verslag in de Landbouwcourant van Oct. e. k. zal opgenomen worden, creven wij hier alleen de uitkomsten der gehouden proef neming. Hieruit is o. a. gebleken, dat de melk door de voedering met lijnkoeken zwaarder was, dan die met de voedering der sezamkoekenmaar daarentegen de op brengst mot de voedering der sezamkoeken iets meer bedroeg. Voor 't verschil der gewichtstoename van de melkkoeien konden geene juiste cijfers worden opgegeven, daar er gedurende de proefneming eene koe (met sezam koeken gevoederd) was doodgevallen. Ook deelde de com missie van onderzoek mededat de verwisseling dezer voedingsstoffen geene stoornis in 't gebruik bij 't melkvee had veroorzaakt. Verder meende de heer J. Oostwoud Wijdenes, in wiens stallen ook de proef genomen was, de aandacht te moeten vestigen op de nawerking van de lijn- en sezamkoeken. Met cijfers toonde hij aan, dat de melkkoeien welke op stel met sezamkoeken waren ge voederd in de weide het meest voldedenniet alleen wat de hoedanigheid en de hoeveelheid der melkopbrengst betreft, maar ook wat den groei van het vee aangaat. Te Warmond zijn van den landbouwer P. van der Voort afgebrand de hooiberg met ongeveer 80000 pond hooi, de °vee- en paardenstal, het zomerhuis met wagen schuur en alle tot het vak behoorende gereedschappen. De woning werd door de brandweer behouden alleen bekwam zij veel waterschade. In de afgeloopen week is voor het eerste gedeelte van het notarieel staatsexamen o. a. geslaagd de heer P. de Grient Dreux te Edam. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Sneek ds. Vincent Loosjes te Beemster met 188 van de '230 stemmen. Den 1 October zal do heer G. Smit Az. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar zijne betrekking als hoofd der school te Veenhulzen, gem. Heer Hugowaard, aanvaardde. Niet W. Nieuwboer, maar P. Korver is aannemer van het verbouwen van de school te Winkel. De commissie uit de Tweede Kamer ter voorbe reiding van een wetsontwerp op den krijgsdienst begint den 17 bare werkzaamheden. De heer ds. J. Bakker Cz. te Rijp is beroepen bij de ev. luth. gemeente te den Helder. Te Harenkarspel heeft de gemeenteraad het schoolgeld vastgesteld voor één kind op f 0,30 voor 2 kinderen op f 0,20 en voor 3 en meer op f 0,15 elk :per maand. Tot assistente bij het onderwijs in de oogheel kunde aan de Universiteit van Amsterdam is voor het studiejaar 1890/1 benoemd mej. dr. M. C. du Saar. Beroepen te Oosterland c a. op Wlerlngen de heer D. J. van Dijk Jz., cand., te Doetinchem. Den 1 wordt door het r k. kerkbestuur H. Victor te Obdam aanbesteed het bouwen eener kerk met toren, pastorie en aanhoorende werken aldaar, volgens de plan nen van den heer A. C. Bleijs. partij", ontwikkelde spreker de bekende gronden, waarop het socialisme rust en spoorde hij de aanwezigen aan zich bij den sociaal-democratischen bond aan te sluiten. Van de gelegenheid tot bespreking werd weinig gebruik gemaakt. Denzelfden avond nog werd te Schagen eene afdeeling van genoemden bond opgericht. Den 15 was bij de door het gemeentebestuur van a mlpriiftiw gehouden openbare aanbesteding van het maken van een strekdam in het afgesloten IJ tegenover de Handelskade aldaar, van elf inschrijvers, de heer A. v. d. Vlies te Zaltbommel voor f 459320 de laagste. Den 15 zijn te 's-Gravenhage voor gymnastiek (middelb. ondorwijs) geslaagd F. Eckhof te Haarlem en F. L. Stumpf te Hilversum. Bij de harddraverijgehouden aan de Sehager- brug in de Zijpe van paarden van leden der Vereeni- ging, werd de prijs, een electro-zilveren koffieservies, ge wonnen door Mina (bruine bles) van C. Bruin, berijder C. de Wit Jz., de le premie door Anna (bruine merrie) van Andr. de Witberijder A. de Wit en de 2e premie door Marie (bruine merrie) door D. Kroonberijder C. de Wit Jz. Zaterdag j .l. ontstond brand in een hooiklamp op het erf van P. Bakker op ter Coulster te Helloo. Met behulp der buren wist men de naastbijzijnde klampen te bewaren en was men den brand spoedig meester. De mededeelingeu en berichten van het üfeder- landsch Eandbouw-Comlté over 18891890 zijn verschenen. De Redactie van »Androcles", Maandblad, gewijd aan de belangen der dieren, heeft een geschrift in het licht gegeven, getiteld: «Zullen wij nog langer lijdelijk blijven tegenover de gruwelen der vivisectie Er worden daarin ook voorloopige statuten gegeven voor oenen nederland- schen bond tot bestrijding daarvan Het boekje is uit gegeven door den uitgever H. L. Smits, te s Hage. 5e klasse, le lijst, 15 Sept. senmakersgracht tot voorbij de Gedempte Nieuwesloet» in aansluiting aan hetgeen dit jaar bestraat is 3357, Bestraten der Houttilstraat van de Schapen- steeg tot de Paardensteeg, in aansluiting aan het deel in dit jaar bestraat1307, Bestraten Fnidsen van de St. Jacobstraat tot de St. Annastraat996, i Laat van de Zoutsteeg tot voorbij de Kapel2180, Scharloo en Bergerweg 1500, Ged. Baansloot van de Zilverstraat tot de Baanstraat met oude steenen 400, De uit de Houttilstraat komende keien zullen gebruikt worden tot verbetering van de keienbestrating op den Koningsweg. Wordt vervolgd. GETROUWD. 14 Sept. Petrus Obeewedr. van Dina Johanna Jans- sens en Cornelia Catharina Timmerman. GEBOREN. 15 Sept. AagjeD. van Dirk Koster en Olkje Krooi. OVERLEDEN. 15 Sept. Johanna Maria de Bruinechtgen. van Louis van Lieshout55 j. Zitting van 12 Sept. 1890. A. L., Alkmaarhonden laten loopen zonder muil korf, 3 boeten van 0,50 of 1 dag hecht, voor elke boete. 'F. D., Alkmaarals boven 2 boeten van 0,50 of l dag hecht, voor elke boete. W. M. GHoorn, J. P., ff. B., J. A. de G., Alkmaar, als bovenieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. A. de B., Schermerhorn, openbare dronkenschap, 3 boete of 2 dagen hecht. P. V. Lz., UitgeestJ. B., zonder vaste woonplaats A. RJ- R-, Dedemsvaart J. S Rijp als boven ieder 0.50 boete of 1 dag hecht. A. C, Egmond aan Zee, laten grazen van vee op een* anders weilandzonder daartoe gerechtigd te zijn, f 3 boete of 1 dag hecht. P. V. CzAlkmaarals boven3 boete of 2 dagen hecht. P. G., Heiloo als boven 1 boete of 1 dag hecht Den 11 is te Groningenwaar hij voor zaken ver toefde overleden de heer dr. H. van Hallsedert 1 Ja nuari redacteur van het Nederl. Tuinbouwblad. Te Kolhorn werd den 15 een concert gegeven door Schagen's Harmoniekapel, dat aan het talrijk op gekomen publiek zeer voldeed. Volgens de statistiek der sterfte over Juni was de sterfte het meest te Franeker 29.26, Assen 27.78, 's-Her- to°enbosch 26.96 Kampen 26.71 en Breda 26.03 het geringst te Harlingen 9.41, Venloo 10.73, Tilburg 13.68, Zaandam 14.28, Roermond 16.17 per 1000 inwoners per jaar. Alkmaar was 17.67. De notaris Clercx te Weert heeft aan zijne schuld- eischers een accoord van 20 pet. aangeboden. De heer Hebing, wethouder te Didam, in de vorige week overleden heeft bij zijn testament eene som van 20000 vermaakt aan een op te richten oude mannen- en vrouwenhuis dat door eene dame aan de gemeente is geschonken. Den 1 October is tegen 99 pc-t. de inschrijving opengesteld op de zes seriën elk a 1.000.000, der 3J3 pet. geldleening van 1890 groot f 6 000.000 ten laste van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen. Op eene aan den minister van financiën gedane vraag of de door commissarissen des konings aan de burgemeesters af te geven machtigingen tot het dragen van wapenen al of niet aan het zegelrecht zijn onder worpen (50 cent in hoofdsom en opcenten)is in eerst- genoemden zin geantwoord. Andere uitzonderingen dan voor onvermogenden kunnen op dien regel niet worden toegelaten. In verschillende bladen leest men, dat de paarden- tramdienst tusschen Alkmaar en Hoorn, die werkeljjk reeds met twee ritten daags ingekort werd, waarschijnlijk met 1 October a.s. gestaakt zal worden. Volgens de N. R. Courant is de notaris L. te Mak- kum op last van de justitie aangehouden wegens valsch- heid in geschrifte. Den 14 des avonds gaf de Schager Harmoniekapel, onder leiding van haren eerst kortelings benoemden direc teur den heer Schoutenin den tuin van den heer Broersmahaar eerste concertdat goed geslaagd mag genoemd worden. Den 14, trad in het lokaal »'t Centrum" to Scha- geude sociaal-democraat J. K. van der Veer voor een zeer talrijk publiek op. In eene uitvoerige rede waarvan het onderwerp was «het streven der arboiders- Door het gezelschap van den Salon des Variétés, te Amsterdam, onder directie van de heeren Blaaser en Bigotzal den 24in het lokaal Harmoniealhier eene opvoering worden gegeven van «Spoken", reeds elders in den lande vele malenonder grooten bijvalten tooneele gevoerd Velen zullen zich nog met belangstelling herinneren hoezeer Nora, van denzelfden schrijver, dat vooreenigen tijd eveneens hier ter stede werd opgevoerd en aan uit nemende handen was toevertrouwd, in den smaak viel. De heer A. Rijs onderwijzer alhier en wonende te Heiloo, staat n°. 1 op de voordracht voor hoofd der school te Heemskerk. Aan de door burg. en weth. aan den raad inge diende ontwerp-begrootlng voor 1891 worden de volgende bijzonderheden ontleend. Ontvangsten. Hoofdstuk I Restanten f 1940,88 Batig saldo van 1889 10818,48 II Inkomsten van gemeente- eigendommen en bezittingen 7.380,90 III afd. I Opcenten op 's Rijks directe belastingen 35865, namelijk, 40 op de hoofdsom der belasting op de ge bouwde eigendommen 10125, 10 op die der ongebouwde 490 en 50 op het personeel 25250afd. II vaste uitkeering van het Rijk, in plaats van de vroeger genoten 4/5 gedeelten van het personeel f 45170,09 afd. III eigen plaatselijke belastingen 34750, namelijk hoofdelijke om slag 30000 hondenbelasting 1250 belasting op tooneelvertooningen 175 vergunningsrecht 3325 afd. IV verschillende heffingen 52900waarvan voor leges ter secretarie 400, voor gebruik van gemeentegrond en water 450, tol op den Hoeverschelpweg 800, begrafe- nisrechte'n 1250, schoolgelden voor lager onderwijs ƒ8000 en voor alle marktgelden 42000. Hoofdstuk IV Ver schillende ontvangsten f 35382,50, waaronder opbrengst der gemeente-reiniging 11500, vergoeding van het Rijk- in de kosten van het lager onderwijs 10807,50 op brengst der gasfabriek 12560 (namelijk aflossing van het kapitaal 6000renten van het onafgeloste kapitaal 2560, vermoedelijke winst 4000) zijnde 5660 lager dan voor 1890, als gevolg van de stijging der steen- kolenprijzen en 200 van de duinwaterleiding. De bruto-ontvangst der duinwaterleiding is zoo hoog gestegen dat gerekend kan worden op f 200 zijnde 20 pet. van de bruto opbrengst boven 18300. Hoofdstuk V Buitengewone ontvangsten j 40200, zijnde 40000 voor tijdelijk op te nemen geld en 200 op brengst van verkochte gemeente-eigendommen. De uitgaaf bestaat uit Hoofdstuk I Kosten van huishoudelijk bestuur f 14325, II invordering der plaat selijke belastingen 10643,33 III onderhoud van ge meente-eigendommen en lasten 67475,80 Afd. I jaarwedden/" 4100 afd. II onderhoud van gebouwen enz. f 4459,14daaronder is f 520 begrepen voor een vasten werkman als schilder, krachtens het in 1889 genómen raadsbesluit. Voor buitengewone werken^ wordt aangevraagdvoor het verven van den stadshuistoren 293,80 vernieuwen van een goot in de Dooien 93,22; vernieuwen van het fornuis in de stads-apotheek53,11 en het verven van de keuken aldaar j 14,46; verven van het monument in het Victoriepark ƒ18; herstellen keu keu sluis wachterswoning aan de Zes Wielen 46,55 10 nieuwe gordijnen ijkkantoor j 55 afd. III wegen, straten, bruggen enz. f 58511,66, te weten: voor onderhoud van straten en pleinen/ 16647,80, waaronder voor buitengewone vernieuwingen Bestraten der Kanaalkade van de brug over de Kaar- 's GRAVENHAGE, 16 September. Minister Mackay opende de nieuwe zitting der beide Kamers namens den Koningwiens dierbaar leven dit jaar, Gode zij dank, werd gespaard. De betrekkingen met het buitenland zijn steeds vriend schappelijk. Met ingenomenheid werd deelgenomen aan de antislavernij-conferentie. Getrouw aan onze beginselen als koloniale mogendheid hebben 's Konings gevolmach tigden ernstig meögewerkt tot het beramen van maat regelen ter bestrijding van den slavenhandel. De regee ring betreurt ten zeerstedat tot dusver die conferentie niet tot het beoogde menschlievende doel heeft geleid. De goede verwachtingen van den oogst werden eenigszins teleurgesteldde veestapel is daarentegen uitstekend. Bij het overwegen van maatregelen ter bevordering van landbouwbelangen zal van de uitkomsten der landbouw- enquöte met vrucht kunuen gebruik worden gemaakt, j Eenige verbetering is merkbaar in den toestand van handel en nijverheid de scheepvaartvooral ter zee, is aanmerkelijk uitgebreid Eene wetsvoordracht zal worden voorgesteld tot goedkeuring van eeue overeenkomst, om eenen versnelden maildienst met Ned. Indie te bevorde ren. Bij de verschillende werkstakingen van dit jaar is van regeeringswege door afdoende maatregelen gewaakt tegen verstoring der openbare orde. Aan de commissie voor de arbeidersenquête is ook opgedragen na te gaan of er behoefte bestaat aan een officieel orgaan, dat de belangen der arbeiders vertegenwoordigt en tot oplossing van geschillen met werkgevers bevorderlijk kan zijn. De veilighoidstentoonstelling en het Congres te Amsterdam geven eenen gewaardeerden steun om verbetering in den toestand te brengen. Eenige vroeger toegezegde ontwerpen zullen worden ingediend, ook betreffende finaneieele maatregelen in ver band met de onlangs aangenomen wetten. De rijks geldmiddelen laten toedo gemeenten te helpen zonder versterking van 's rijks inkomsten. Nog wordt toegezegd eene herziening van de personeels belasting en van den zoutaccijns. Op eene spoedige behandeling der legerwet wordt prijsgesteld; weldra zal een ontwerp worden aan geboden van de tot uitvoering daarvan noodige invoerings- en overgangsbepalingen. Voorts worden wetten toegezegd op de verveningen en op de bevoegdheid van den dienst van den officier en den machinist op koopvaardijschepen. Groote lof wordt toe gezwaaid aan de verrichtingen der zee- en landmacht in Indie. Beider roem werd door de jongste wapenfeiten in Edi verhoogd. De afsluiting van een groot deel der kust van Atjeh eischt opnieuw veel inspanning van de zeemacht. De economische toestand van Indie is over het algemeen niet onbevredigend. De buitengewoon geringe koffieproductie op Java van dit jaar is teleurstellend. Meer dan ooit is zeer voorzichtig financieel beleid ge boden. Toch zullen de irrigatiewerken krachtig bevor derd worden en zal worden voorgesteld de voortzetting van den spoorwegbouw te bevorderen door rentegarantie aan concessionarissen. Eene geldleening is voor Indie nog niet noodig. Gods onmisbare zegen ruste op den arbeid. Eerste Kaïuer. Alle nieuwbenoemde leden zijn toegelaten en behalve de heeren van Lynden en Magnée beëedigd. De heer van Naamen aanvaardde het presidium en wees daarbij er op, dat de Kamer door menig belangrijk besluit het besef toonde van de gowiehtige, maar bijzondere roeping. De Kamer is daarop uiteengegaan. Tweede Kamer. Tot candidaten voor het voorzitterschap werden geko zen de heeren van der Schrieck en E. Cremer. ALKMAAR 15 Sept. Aangevoerd 12 koeien en ossen f 190 a 240 142 vette kalveren f 40 a 90, per kil»

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3