ARME MEISJES. No. 112. Twee en Negentigste Jaargang. 1890 Y RIJ1) A G 19 SEPTEMBER. Officieel Gedeelte. NATIONALE MILITIE. Buitenland. FEUILLETON. Allerlei. Roman uit liet Berlij nsclie leven ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door het geheele rijk ƒ1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer 23. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, onderstaanden verlofganger aldaar, om zich bij zijn korps te vervoegen op den dag, hieronder vermeld, 's namiddags vóór 4 uren: op 1 October 1890, 3 regiment hussaren, lichting 1890, garnizoen Leiden, PIETER VERHOEVE. Hij moet voorzien zijn van zijn verlofpas en heeft recht op vrij transport naar zijn korps en een daggeld van 25 centen, tijdig ter gemeente-secretarie aantevragen. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 17 Sept. 1890. A., MACLAINE PONT. DUITSCMliAAD. Den 14 zijn twee personentreinen tusschen Montjoie en Kalterberg, op den spoorweg van Aken naar St. Veith met elkaar in botsing gekomen waarbij vier personen gedood en veertien ernstig gewond werden. Beide locomotieven en vijf wagens waren geheel verpletterd. Ware de botsing een paar minuten vroeger gebeurd, dan zouden beide treinen van eene hooge hel ling maar beneden gestort zijn. Op bet oud-katholieken-eomgres is pastoor van Santen uit Dordrecht nog gekozen als het nederlandsche lid van het comité voor het eerstvolgende in Zwitserland te honden internationale congres en benoemd als lid der commissie van drie leden voor het beramen van mid delen tot verspreiding van oud-katholieke geschriften. Den 15 des namiddags heeft in de mijn Maybach bij Sanct Wendel eene hevige ontploffing plaats gehad. Den 1-3 waren reeds 23 lijken gevonden. ERAAKRIJK. Boulanger heeft in de XlXe Siècle zich verdedigd tegen hetgeen hem in de laatste dagen te laste wordt gelegd. Het eenige, wat hij aan de monar chisten beloofd hadwas de opheffing der verbannings- besluiten geweest. Van afschaffing der republiek was nooit sprake geweest. Van waar het geld kwam, zou hij nooit geweten hebben. Wel wist hij, dat de heeren Dillon en Arthur Meijer gesteund werden door de hertogin van Uzês, maar hij had nooit met haar over geldzaken gesproken. Hij zal niet tegenspreken, hetgeen die hertogin over hem vertelt, omdat zij eene dame is, doch eenmaal zal hij terugkeeren en dan zal het volk hem recht laten wedervaren. Al is hij door de republiek verbannen, toch zal hij haar steeds blijven dienen. Het vervaardigen en verkoopen van lucifers, dat sedert 1 Januari 1890 door den Staat uitsluitend aan zich ge trokken is, heeft ongunstige uitkomsten opgeleverd. De opbrengst was geraamd op 25J millioen frcs. voor het geheele jaar, d.i. ongeveer 15.200.000 frcs. voor de acht eerste maanden. De opbrengst over dat tijdvak is ech ter 5.671.000 frcs. geweest. 1)OOH PAUL LINDA U. Uit het Hoogduitse h. 2) Maar Grete wistdat juffrouw Wörler in den laatsten tijd ziekelijk en zwak was gewordende oude vrouw had meer dan dertig jaren achter de waschkuip ge staan in de heete keuken en nu begon zij de gevolgen te ondervinden. Tegenwoordig kon zij niet meer dan twee of drie dagen in de week werken. Grete wist ook, dat de bleeke, aamborstige Adolph, die, zooals te vree zen wasde tering van zijn vader geërfd had, niet dan met de grootste inspanning zooveel verdienen kon als noodig was om de kosten van het eenvoudige huishon den te bestrijden. Zij wist, dat Wörler spaarde en tegen bet einde van iederen termijn met angst en beving opzag; want het bankiershuis, waarbij hij vijftien jaren geleden als loopjongen begonnen en langzamerhand tot kantoor bediende opgeklommen was en waarbij hij thans eene wel is waar ondergeschiktemaar toch eene betrekking van vertrouwen vervuldewas in de laatste jaren met de mode meegegaan. De tegenwoordige chef hield van kranige flink gebouwde mannendie zoo mogelijk met het IJzeren kruis, maar tenminste met de oorlogsmedailje versierd waren. De arme Adolph was te zwak geweest voor den militairen dienst en dus waren zijne dagen aan het kantoor wellicht geteld. Mocht zij dan die arme lieden nog lastig vallen Bovendienhoe onaangenaam zij de gedachte ook vond van aalmoezen te moeten leven, was het toch dat gevoel niet alleen dat haar deed afzien van het denk- Te Parijs is aan kanker in de keel overleden het be kende lid van den gemeenteraad Joffrin, een van de voornaamste leiders der revolutionaire partij en een der heftigste tegenstanders van generaal Boulanger. Bij de laatste verkiezing voor kamerleden was hij als verkozen beschouwd, omdat Boulanger, die wel de meeste stemmen verkreeg, verbannen en daarom niet verkiesbaar werd beschouwd. Den 17 des namiddags is president Carnot te Kamerijk aangekomen en levendig toejuicht. ITAIAE. Het door den minister van financiën, den heer Seismet-Dodadalmatiër van afkomstgenomen ontslag schijnt een gevolg te zijn van het bijwonen van een feestmaal te Udine, waarbij irredentisten aanwezig waren, die in opgewonden toespraken hunne wenschen verkondigden, zonder dat hij hiertegen in verzet kwam. De ministerieele bladen hadden deze houding in zeer scherpe bewoordingen afgekeurd. De Koning vergezeld van den Kroonprins heeft bet gedenkteeken ingewijd, dat ter eera»wan Victor Emanuel is opgericht. OOSTEARIJK-IIOAGARIJE. Den 15 zijn de oostenrijksche hongaarsche en Servische ministers te Orsova bijeengekomen om tegenwoordig te zijn bij de inwijding van het werk voor de bevaarbaarmaking van den Donau in de zoogenaamde IJzeren Poort. Zooals men weet, is het gesteente in de Donaubedding aldaar zoo hard, dat het water er eeuwenlang doorheen stroomt, zonder er een bevaarbaar water te hebben gemaakt. Door het wegruimen van deze hinderpaal zal de wa terweg van de Zwarte Zee naar Pest en Weenen aanzien lijk verbeterd worden. De hongaarsche minister Baross gaf bet seindat met de werkzaamheden aangevangen kon worden. Hij drukte op den knop eener electrische ge leiding waarna eene in de rotsen aangebrachte lading dynamiet een deel dier rotsen uiteen deed springen. In 1895 zal deze waterweg, waarvan de kosten op fl. 9.000.000 geschat wordenwaarschijnlijk gereed zijn. Die kosten zullen door Hongarije betaald worden; daarentegen is hot gerechtigd tol te heffen van alle langs dien waterweg gaande schepen. De hoer Szapary bood te Herkulesbad een maaltijd aan de genoodigden bij die inwijding, waarbij hij een dronk wijdde aan den Koning van Servië en de oude vriendschappelijke betrekking in herinnering bracht, welke steeds tusschen Hongarije en Servië had bestaan, alsmede beider vooruitstrevende en beschavende richting. De president-minister van Servië verklaarde daarop, dat Servië oprecht bereid was tot het onderhouden van vriend schappelijke betrekking met 'Hongarijehij stelde de gezondheid van Keizer Frans Jozef in. O PORTUCiAL De minister van buitenl. zaken heeft den 15 in de Kamer het wetsvoorstel ingediend betrek kelijk de met Engeland gesloten overeenkomst met eene daaraan toegevoegde verklaring, volgens welke de in het verdrag opgenomen bepalingen betreffende den handel niet gelden voor de oude provincie Angola. Bij het beeld om bij de Wörlers een onderkomen te gaan zoeken. Grete wist, dat Adolph baar liefhad. Hij had het haar vroeger herhaaldelijk getoond zoowel door zijne woor den als door zijne handelingen en toen zij eindelijk scheidden het haar in duidelijke woorden gezegd. Zij hield ook erg veel van hem zij was hem dankbaar ge weest voor alle kleine oplettendhedendie hij haar bij elke gelegenheid beweesmaar zij beminde hem niet en het speet haar vreeselijkdat zij zijne liefde niet kon beantwoorden. Zij was hem daarom in den laatsten tijd ook opzettelijk uit den weg gegaan. En thans zou zij hem opzoeken Thansnu de lief desgeschiedenis die tot niets goeds kon leiden langza merhand in het vergeetboek geraakt was Thans nadat zij zich van hem had afgewend zou zij hem op zoeken en hem hoop doen voedendie nimmer kon verwezenlijkt worden Het was onmogelijk Zij schudde het hoofd en drukte de handen nog vaster voor de oogen. Zoo bleef zij nog geruimen tijd zitten maar eindelijk keek zij op. Grete was een buitengewoon mooi meisje met een gezichtje als melk en bloed. De gebrekkige voeding in aanmerking genomenmaakte hare geheele verschijning een onbegrijpelijk frisschen indruk en in die bedorven luchtwaarin andere meisjes als teere kasplantjes weg kwijnen was zij opgegroeid tot eene heerlijke bloem. De voor haar bestaan zoo vijandige omgeving had niet den minsten invloed op haar gehad. De rozeroode tint op hare ronde wangen was een spiegel van haar rein en onbedorven hart. Hare lippen waren rood en frisch hare tanden melkwitde groote blauwe oogen keken vroolijk en welgemoed de wereld in en zelfs thansin de volheid fan hare ellende, schitterden ze van levens lust. Haar neusje, dat bijna rechtlijnig van het voorhoofd naar beneden liep, was van klassieken vorm. Het mooie kopje werd gedragen door een hoogeslankeweel derige gestalte. Kortom hare geheele verschijning was in onverklaarbare tegenspraak met hare omgeving. Zoo veel voornaamheid, frischheid en blijmoedigheid te midden van deze ruwheid armoede en onreinheid verdrag wordt alleen de doorvoer geregeld. Portugal blijlt vrij om in- en uitvoerrechten te heffen. De pro- gressistische minderheid deed een schel gefluit hooren en verhinderde den minister aan het woord te komen. Er ontstond een groot geweld. Majoor Serpa riep den progressisten toe, dat zij zouden zwijgen, waarop een der leden zich op hem wierp en een vuistgevecht ontstond. De overeenkomst werd verzonden naar de commissie voor buitenlandsche zaken. Volgens de laatste berichten zou het ministerie zijn ontslag aangeboden hebben. RfJSJjAA». Op den spoorweg Warschau-Petersburg is tusschen de stations Serebrjanka en Plusta een trein ontspoord waarbij de stoker gedood de machinist en drie conducteurs gewond werden. Drie wagens werden vernield en 15 zwaar beschadigd. SPAAJE. Den 15 des avonds brak een hevige brand uit in het Alhambra te Granada, het schoonste overblijfsel van arabische bouwkunst, dat in de vijftiende eeuw ge heel voltooid werd. De brand ontstond in eene der bediendenkamers die op bet Mijrtenhof uitziet en tastte vervolgens de prachtige gaanderijen aan, die dit binnen plein aan twee zijden begrenzen. Op last van de regee ring was men sedert eenigen tijd bezig aan het herstel len van dit gebouw. Van 25 Augustus tot 15 September zijn te Madrid 639 personen door pokken aangetast en 89 daaraan overleden. Den 15 kwamen er 33 nieuwe gevallen bij en hadden er 7 sterfgevallen plaats. VEREEAI1GDE STATEN. Het Huis van Afge vaardigden heeft zich niet vereenigd met de amende menten, door den Senaat aangenomen op de tariefwet. Thans zal eene commissie van 7 leden uit den Senaat en 7 leden uit het Huis van Afgevaardigden trachten tot een vergelijk te komen. EGYPTE. De cholera is uitgebarsten te Soeakim; te Tokai kwamen eenige verdachte gevallen voor. ZUID-AMERIKA. In de Argentijnsche republiek is eene ministerieele crisis ontstaan. Drie ministers namen hun ontslag, daar het den heer Racedo niet gelukt was do zaken in Entre-Rios te regelen. Racedo is teBuenos- Ayres teruggekeerd. Een veelzijdig prodikant. In de te Dinkeyville (N.-A.) verschijnende Paen of Progess las men onlangs de volgende reclame" De weleerwaarde heer Simson Prinny, predikant der Methodistische gemeente alhier, verzoekt ons onzen lezers mede te deelen, dat hij gisteren oen vleeschwinkel geopend heeftachter den barbierswinkelwelken de predikant sedert een jaar tot tevredenheid van al zijne klanten houdt. In den vleeschwinkel wordt eiken vrijdag, in den barbierswinkel eiken zaterdag, des avonds te 6 urenvoor de bezoekers bidstond gebon. Wellicht was zij zich niet bewust hoe schoon zij was. De voorname leegloopers echter die haar op straat te genkwamen en dan getroffen bleven staan, haar volgden en haar woorden toevoegden, waarop zij geen acht sloeg; de kunstenaars die haar nakeken en over hare hou ding haar gang en hare schoone vormen in vervoering raakten die wisten het. Zij was er zoo aan gewoon geraaktnagekeken te wordendat zij het bijna niet meer opmerkte. En al wist zij dat zij mooi was zij hechtte er niet de minste waarde aan. Dat was nn eenmaal zoo even als al het andere zoo nam zij het op. Hare schoon heid en hare armoede beschouwde zij als iets wat van zelf sprak waar niets aan te veranderen was. In haar tegenwoordigen toestand echter moest Veran dering komen. Zoo kon het niet blijven 1 De zich telkens herhalende mishandelingenwelke geene andere oorzaak hadden dan de afschuwelijke dronkenschap van haar vader waren niet langer uit te honden. Dezen avond had hij haar de deur uitgestooten en geduwd en haar achterna geschreeuwddat hij haar zon doodslaan als zij den drempel nog eenmaal overschreed. Het was vol strekt niet ondenkbaar, dat hij in zijne zinnelooze woede deze bedreiging nog eens tot waarheid zou maken. Dat kon zij toch niet afwachten 1 Terwijl zij zoo met zich zelve zat te overleggen, kwam zij telkens tot dezelfde slotsom: Iets moet er gebeuren." Maar ook even zoovele malen vroeg zij zich zelve af »Wat dan?" Wel een half uurmisschien langerhad zij daar gezeten. Zij had het leven in huishet slaan met deu ren en het geschreeuw der kinderen op de derde ver dieping nauwelijks gehoord. Thans eerst trok het hare aandachtdat het boven in de ouderlijke woning stil geworden was. Op eenmaal vernam zij vroolijk neuriën op de trap. Zij stond op, schikte hare kleeding en haar kapsel wat terecht en ging langzaam naar beneden. Op do tweede trap ontmoette zij een jong meisje. Onwille keurig vertraagden beiden baar gang, en toen zij elkander voorbijgingen, keken zij elkaar aan en groetten. Bij

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1