No. 113* Twee en Wegentigste Jaargang. 1890. ZONDAG 21 SEPTEMBER, TWEEDE BLAD. Officieel Gedeelte. NATIONALE MILITIE. Buitenland. Binnenland. Kantongerecht te Alkmaar. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAA R brengt, naar aanleiding van eene ontvangen aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie van 11 September 1890 4e afdeeling, No. 15 1818 MS, ter kennis van de belanghebbenden, dat bij koninklijk besluit van 3 September 1890 No. 25, is bepaald Krachtens artikel 125 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72 betrekkelijk de Nationale Militie worden de miliciens-verlofgangers der lichtingen van 1886, van 1887 en van 1888, behoorende tot het Regi ment Grenadiers en Jagers, het 4e en het 7e Regiment Infanterieonder de wapenen geroepen om in den wa penhandel te worden geoefenden zulks voor de hierna vermelde tijdvakken de lichting van 1886, van 13 October tot 25 October 1890de lichting van 1887 van 3 November tot 15 November 1890en de lichting van 1888 van 17 No vember tot 29 November 1890. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 20 Sept. 1890. A. MACLAINE PONT. KKIi.W'U De leden van het lagerhuis William Obrien en Dillon zijn den 18 des ochtends in hechtenis genomen en onder sterk militair geleide naar Tipperarij gobracht. Tegen de leden Patrick ObrienSheerij en anderen werd mede een bevel tot inhechtenisneming ver- loend. De juiste reden welke tot dien maatregel aan leiding heelt gegevenis niet bekend. SPASTJK. Den 15 zijn in de provinciën Albacete AlicanteBadajoz Castellon Tarragona Toledo on Valencia 70 ziekte- en 34 sterfgevallen aan cholera voor gekomen den 16, 89 en 46; den 17, 77 en 28. De ministerraad besloot den 16 een regeeringscom- missaris naar Grenada te zenden tot het schatten van het bedrag der door den brand in het Alkambrapaleis veroorzaakte schade en verslag uit te brengen over de mogelijkheid van herstel. Twee personen zijn in hech tenis genomen in verband met dien brand. De schade wordt reeds meer dan 240000 peseta's geraamd. Bij het blusschen van den brand zijn 15 personen gekwetst, waarvan 5 ernstig. BULCiARIJH. Uit Sofia wordt bericht, dat de spoorweg van Adrianopel naar Tirnova onder water staat, waardoor het verkeer gestoord is. BRAZILIË. De verkiezingen zijn vrij kalm afge- loopen ten gunste van de republikeinsche aan het be wind zijnde partij. De ministers werden allen herkozen. ZWITSERIiAAB. De heer Respini, president der wettige regeering van Ticino vóór den opstand, die door de opstandelingen aanvankelijk gevangen genomen was doch den 15 des morgens vroeg losgelaten werd begaf zich over Lucerne naar Bern, alwaar hij de verzekering gafdat hij nimmer de volksstemming over eene her ziening der grondwet had willen tegen houden. Het be sluit was in ontwerp gereed geweest en de stemming zon op den 12 of den 19 October plaats gehad hebben. De oproerlingen zouden dat stuk zelfs op zijne lessenaar gevonden hebben. Overigens begrootte hij het aantal val- sche handteekeningen op het ingediende verzoek, om die stemming uit te lokken, op 3000. De president der republiek weigerde echter hem ten gehoore toe te laten. Bij zijne terugkomst te Bellinzona werd hij zeer toegejuicht. Dit was op zijne terugreis ook het geval aan het station te Lu zerne, waar eene talrijke menigte met dat doel samen ge komen was De hoofden der conservatieve partij besloten daarna, het herstel der vroegere regeering en de gevangen zetting der leden van het Voorloopig Bewind te vragen. Den 18 begaven de leden der afgezette regeering zich naar het paleis en wilden het bestuur weder aanvaarden, doch de bondscommissaris verzette zich daartegen en zeide dat hij naar Bern zou seinen om inlichtingen te vragen. Genoemde leden kwamen daartegen op. Respini is ver volgens naar Lucarno op reis gegaan. De voornaamste hoofden der twee partijen zijn naar Bern ontboden, waar heen ook de bondscommissaris vertrokken is, voor eene verzoenende oplossing van het geschil. KW1PTE. Te Kaïro sterven dagelijks vijftig perso nen aan cholera. Ook is die ziekte uitgebroken bij de onder italiaansche bescherming staande stammen aan de Roode Zee. De minister van oorlog in Italië heeft naar aanleiding daarvan last gegeven dat alle officieren van gezondheid tot het garnizoen te Massowah behoorende, derwaarts moesten terugkeeren. Iiegcrwet. De commissie van voorbereiding voor het ontwerp tot regeling van den krijgsdienst heeft een leiddraad vast gesteld voor de algemeene beschouwingen bij het afdee- lingsonderzoeknamelijk negen hoofdpuntenverdeeld in tal van onderdeden. Die hoofdpunten zijn: 1. Preliminaire opmerkingen; 2. Volkenrechtelijke beschouwingen als uitgangspunt voor de aan het krijgswezen in Nederland te stollen eischen en in het bjjzonder met het oog op zijne internationale stelling, zijne verplichtingen bij neutraliteit, ook in verband met de neutraliteit van België en zijne stelling als koloniale mogendheid 3. Algemeene beschouwingen over de stelsels van legerwet en de vraag, of het regee- ringsstolsel in het algemeen aannemelijk is uit een militair oogpuntmet het oog op 's Rijks financiën en met het oog op de sociale gevolgen 4. Algemeene beschouwingen betreffende het wetsontwerp en den omvang van hetgeen daarin wordt geregeld 5. De beginselen van het wets ontwerp zeemachtlandmachtverplichtingen van niet tot de zee- of landmacht behoorende personen, landstorm, de persoonlijke vervulling van den dienstplichtvrijstel lingen ontheffinguitsluiting en uitstel van dienst vervroegde dienstvervulling, dienstplicht van buitenslands wonende Nederlanders en van vreemdelingen rogeling der beslissing van geschillen 6. Kosteu van de voorge stelde regeling in onderdeelen 7. Opvoeding der jeugd in verband met 's lands verdediging; 8. De opheffing dei- schutterijen als gemeentelijke instellingen en de veianderde taak van het leger ten opzichte van de handhaving der inwendige orde en rustinvloed hiervan op het aandeel van het departement van binn. zaken in de uitvoering der wet; en 9. Wenschelijkheid van de heffing eeuer krijgs- belasting. De kamer van koophandel en fabrieken te 's-Gra- venhage heeft met 5 tegen 4 stemmen verworpen het voorstel, om het verzoek der kamer van koophandel en fabrieken te Utrecht tot invoering van verlaagd plaat selijk briefport te ondersteunen. Door den koloneltoezienden chef van het garni- zoensnachtleger te Helder, is in het openbaar aanbesteed de levering van het benoodigde ligstroo ten dienste van de aldaar garnizoen houdende troepen, van 1 Nov. 1890 tot en met 31 Oct. 1891. Van 4 inschrijvers was de heer J. Oldenburg te Bergen voor ƒ31 per 1000 P. de laagste. De landbouwtentoonstelling te Dordrecht is door ruim 16000 personen, behalve de leden, bezocht. De «Vereeniging van koepokiurichtingen in Neder land" heeft zich tot de Tweede, Kamer der Staten-Gene- raal gewend met een adres, waarin zij in het breede betoogt dat 1°. het nut en de goede werking der koepokinënting boven alle redelijke bedenkingen zijn verheven 2°. schadelijke gevolgen der vaccine slechts bij zeld zame uitzondering zijn aan te wijzen en deze kunnen worden voorkomen 3°. zonder verplichte vaccinatie (direct of indirect) pokken-epidemieën zich periodiek zuilen vertoonen 4°. de opheffing der verplichting niet kan leiden tot bevordering der vaccinatie, en 5°. dus geen grond bestaat tot wijziging van art. 17 der wet van 4 December 1872. Zij verzoekt daarom ten slotte de door de regeering voorgedragen wijziging van dat artikel te verwerpen en daardoor het nederl. volk voor eene groote ramp te behoeden. Bij dat adres wordt overgelegd eene graphische voorstelling van het aantal overledonen aan pokken op 100.000 inwoners in Pruisen, Nederland en Oostenrijk, in verband met al of niet verplichte vaccinatie, welke strekt om eene duidelijke voorstelling te geven van de feitelijke gevolgendie het al of niet hebben eener vaccine-wet blijkens de ervaring oplevert. In het adres zelf wordt o. a het sprekende feit herinnerd, dat tijdens de pokken epidemie van 1870 tot 1873 20575 inwoners van Ne derland aan pokken stierven en dat na de in werking treding der wet van 4 December 1872 de sterfte dadelijk gestadig afnam, zoodat in 1888 slechts één poklijder aan die ziekte is bezweken. Tegen 21 October a.s. kunnen weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis geplaatst worden. Van de alsdan openstaande plaatsen zullen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (onder niet-militairen worden ook begrepen gepasporteerde militairen en schepelingen) tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van f 60, bij vooruitbetaling telkens voor één kwartaal te voldoen. Belanghebbenden kunnen de verdere bijzonderheden lezen in de Staatscourant No. 216. Tegen vijf sociaal-democraten is te Amsterdam proces verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van het sociaal-democratisch priusesselied de ventersdie met dat lied rondloopeu, worden telkens door de menigte in dien verkoop belemmerd en moeten dan de hulp der politie inroepen. Burg. en welli. van Amsterdam hebben in een aan den gemeenteraad uitgebracht rapport verklaard, zich te vereenigen met het door de groote meerderheid der schoolhoofden en door de schoolopzieners aldaar uitge bracht advies om, hoe wenschelijk nuttig en noodig volksbadon ook mogen zijn ter bevordering van gezondheid en ter voorkoming van ziekten, het baden nochthans buiten de school moet blijven. Daar burg. en woth. in beginsel tegen schoolbaden zijn, hebben zij geen reden gevonden, het nemen eener proef voor te stellen, al zou de minder heid vóór het nemen dier proef gezind zijn. Wel moet naar hunne meeuing het tot stand komen van volksbaden op krachtige wijze van gemeentewege bevorderd worden. Burg. en weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld eene 3i pet. leening aan te gaan, met ingang van 1 October a.s., aflosbaar in 60 jaar. Aan rente en aflossing zal jaarlijks een bedrag van on geveer f 240.000 noodig zijn. De opbrengst dier leening zal strekkeu tot betaling van verschillende buitengewone werken en van f 2.500.000 voor het over te nemen Eutrepöt-dok. Elf der gevangenen, die deel namen aan de onge regeldheden in het huis van bewaring op den Heiligenweg te Amsterdam, zijn naar de celgevangenis overgebracht; de belhamel, een gewezen militair, is naar de strafge vangenis te Haarlem gezonden. Met voorkennis van den minister van oorlog zijn in dit jaar voor de eorste maal vertegenwoordigers dei- pers, op daartoe gedane aanvrage, in de gelegenheid ge steld verslag te geven van de in Overijsel gehouden legeroefeuingen. Voor eenigen tijd werd door een lid der ned. herv, gemeente te Rotterdam f 100,000 toegezegd, indien aan de predikanten eene bezoldiging van f 3000 's jaars kon verzekerd worden. Daar de aangewende pogingen om een kapitaal te vormen, waaruit die meerdere uitgaven bestreden konden worden, mislukt zijn, is ook genoemde toezegging weder ingetrokken. - Den 16 liet te Enschedé een zekere H.die bezig was met het schoonmaken van een geweerwaarop bui ten zijn weten een zwaar schot geladen was, dat geweer op den grond vallen waardoor het schot afging en het geweer uit elkaar sprong. De eene hand werd verbrijzeld en aan het hoofd werd hij zoo zwaar verwonddat hij o. a. een oog verloor. Deu 17 des avonds is te Venendaal eene boerderij en te Hellevoetsluis des nachts eene bakkerij afgebrand. Den 17 is te Eibergen eene oude, aan doofheid lijdende vrouw door een trein van den Geld. Overijselschen buurtspoorweg overreden en onmiddellijk gedood. Bij vonnisuitgesproken in de openbare zitting der arr. rechtbank van Utrecht (civiele zaken) van deu 17 is de notaris S. Brouwer te Maarsen voor den tijd van 6 maanden geschorst in de uitoefening zijner nota- rieele praktijk wegens eenige verwarring in de geldelijke aangelegenheden zijn kantoor betreffende. Te 's-Gravenhage is den 17 aanbesteed het vormen van een gedeelte rivier van den hoogen Maasdijk ten westen van Heusden af tot voorbij het Oude Maasje voor verbeteringswerken bij de uitmonding van de Maas, geraamd op 1,961,000. Laagste inschrijver de firma H. Th. Wicherink te Groenloo en E. E. Terwindt te Pannerden voor 1,765,000. Den 17 is de te IVicuucdicp thuis behoorende loodsschipper M. Boon, met den loodskotter No. 1 inde Noordzee kruisendenabij Callantsoog over boord ge slagen en verdronken tijdens het ongeluk was geen dei- opvarenden aan dek zoodat pogingen tot redding niet aangewend konden worden. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft den 17, nadat de heer mr. P. Rink van Tiel het aau- hangige wetsontwerp tot splitsing der groote kiesdistric ten uitvoerig betreden had met algemeene (73) stem men eene motie aangenomen, luidende: De vergadering van oordeel dat de voorgestelde wet niet de bevordering van het landsbelang ten grondslag heeft, acht de verwerping van de wet door de Volks vertegenwoordiging wenschelijk. Ongeveer 25 genoodigden waaronder de leden dei- Tweede Kamer de heeren Rutgers en Kerdijk bleven buiten stemming. Den 18 zijn te 's-Gravenhage voor gymnastiek middelb. onderwijsgeslaagd J. Havinga te Xaandam en J. Zeeman te Amsterdam. Den 18 hebben voor de arr. rechtbank te Haarlem terecht gestaan G. A. Labohm 37 j. en J. J. Caspers 71 j. te Purmerend wegens beleediging van den kantonrechter en den notaris D. van Os aldaar. In twee ingezonden stuk ken in Recht voor Allenvoorkomende in de nos. 84 en 100 van 1890 hadden zij beschuldigdden eerste van oneerlijke handelingen bij gelegenheid van de ver zegeling en ontzegeling des boedels van J. Ploeger in Januari 1884 te Purmerend overleden en den tweede van verduistering van een later testament van dezen J. P., en van oen trommel met effecten, die in den boedel zou moeten zijn geweest, maar daaruit niet te voorschijn was gekomenden tweede bovendien nog van inlichtingen te hebben vervalscht over deze zaak, welke hem door den minister van justitie waren gevraagd. De beklaagden erkenden de schrijvers en inzenders dier stukken te zijn geweest, hetgeen bovendien beves tigd werd door den redacteur van R. v. A., P. Domela Nieuwenhuis. In 't tweede stuk vragen de onderteekenaars zelfs dat men hen van laster zal aanklagen. Zij kwamen zonder verdedigerdoch hadden vijf ge tuigen ter ontlasting doen dagvaarden die de waarheid van de door hen te last gelegde feiten zouden moeten be wijzen. Nadat een verzoek van 't O. M., om wegens dat onderzoek der feiten in 't belang daarvan de verdere be handeling der zaak te schorsen door de rechtbank was afgewezen werden die getuigen gehoord. Uit de verschillende verklaringen bleek o. a., dat Ploeger volgens den inventaris ongeveer 4 ton had na gelaten in 1872 was zijne vronw gestorven en toen hadden zij samen 150,000 bezeten terwijl men be weerde, dat hij toen 50000 achtergehouden had. Bij de ontzegeling had geen van de 37 daarbij tegenwoordig geweest zijnde personen op eenige handeling aanmerking gemaakt en het herhaaldelijk door de justitie gestelde onderzoek had nimmer tot het ontdekken van eenige onregelmatigheid aanleiding gegevon. Het openbaar ministerie heeft wegens 't niet bewezen zijn van de feiten tegen ieder 6 maanden gevangenisstraf geeischt en veroordeeling in de kosteu. Uitspraak den 2 October. Zitting van 19 Sept.. 1890. J. B., G. M., Alkmaar, S. J, L. A., Schermerhorn J. E., Limmeu honden laten loopen zondor muilkorf, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. M. B., J. J. B., Alkmaar, rijden met, een honden kar ieder 0,50 boete of 1 dag hecht. H. S., Uitgeest, J. II., C. K., Alkmaar A. R., Oud- carspelJ. B Schagen openbare dronkenschap ieder 0,50 boete of 1 dag hecht. J. de Z, Alkmaar, J. W., Rijp, als boven, ieder 1 boete of 1 dag hecht. J. H., H. C., Alkmaar, K. J. E, Oudcarspelals boven bij le herhaling, ieder 3 boete of 2 dagen hecht. J. V., Limmeu, in staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren 3 boete of 2 dagen hecht.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5