Buitenland. PARLJSCHE BRIEVEN. Binnenland. laging van het cijfer der hoofdsom, om hetzelfde bedrag te kunnen heffen het aantal opcenten eenigszins moe ten wijzigen. Wel is het aantal opcenten in de verschil lende provinciën zeer ongelijk en is in sommige pro vinciën, inzonderheid in Friesland over den druk dezer opcenten meermalen geklaagd, maar een herziening van onze provinciale belastingen is thans niet aan de orde en ook niet van zoo dringend belang als die onzer rijks- en gemeentebelastingen. Om bij de regeling der grond belasting tevens aan de gemeenten tegemoet te komen, stelt de regeering het volgende voor De grondbelasting ten behoeve van het rijk zal voortaan van de gebouwde en de ongebouwde eigendommen in dezelfde verhouding tot de belastbare opbrengst worden geheven, en wel tot een bedrag van 5 percent; de 21.} rijksopcenten die nog altijd van de ongebouwde eigendommen worden gehevenzullen vervallendaar entegen zullen de gemeenten zoowel van de ge bouwde als van de ongebouwde eigendommen 60 op centen kunnen heffen inplaats van 40 van de gebouwde en 10 van de ongebouwde, zooals thans. Van de onge bouwde eigendommen wordt thans aan hoofdsom en op centen ten behoeve van rijk en gemeenten een gezamen lijk bedrag betaald van f 7,291,500 voortaan zal, volgens de voorstellen der regeering, geheven kunnen worden f7,691,680, alzoo f400,000 meer. Van de gebouwde eigendommen wordt thans aan rijk en gemeenten be taald f 7,632,000 volgens de regeeringsvoorstellen zal f 8,380,000 geheven kunnen wordenalzoo f 748,000 meer. Aan rijk en gemeenten te zamen zal dus, wan neer de voorstellen der regeering ongewijzigd mochten worden aangenomen, f 1,148,000 meer van den grond eigendom kunnen geheven worden dan thans. Voor de grondeigenaars klinkt dat niet zeer aangenaammaar zoowel hetgeen het rijk minder zal heffen als hetgeen in het algemeen meer betaald zal worden, zal ten goede komen aan de gemeenten, die daardoor gezamen lijk hare inkomsten zullen kunnen doen stijgen met bijna f 3,300,000. Dat bedrag zal in mindering kunnen komen van andere plaatselijke belastingen, ook van de hoofdelijke omslagen of inkomsten-belastingen, die door de ingezetenen en dus ook door de grondeigenaars be taald worden. Wij hopen bij eene volgende gelegenheid de voor- en nadeelen dezer voorstellen nader te ontwikkelen. BEEGIE De advokaat Janssens te Brussel had jagende op zijn landgoed bij Gobertange het ongeluk bij het opvliegeu van een koppel patrijzen die door de komst zijner dochter verschrikt, opgejaagd waren zijne dochter te treffen. Zij kreeg eenige hagelkorrels in het hoofd. Haar toestand was niet hopeloos. DIIITSCRBAIVD. In den nacht van den 19 brak te vier uren oen felle brand uit op de eerste verdieping van een huis in de Friedrichstrasse te Berlijn. Twee meisjes van 9 en 12 jaren en 2 dienstboden kwamen in de vlammen om. De eigenaar klom langs een ladder der brandweer uit het venster naar benedon en werd aldus gered. De overige bewoners waren vóór de aan komst der brandweer reeds gered. De Keizer van Duitschland en die van Oostenrijk, alsmede de Koning van Saksen, kwamen den 20 te 12,15 te Liegnitz aanalwaar zij door de voornaamste auto riteiten ontvangen werden. In twee rijtuigen reden de vorstelijke personen naar het paleis, onstuimig toege juicht door de menigte. Tal van vereenigingen en school kinderen stonden langs den weg geschaard. Na afloop der oefeningen dankte Keizer Wilhelm den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Saksen voor hunne tegen woordigheid daarbij tevens de hoop uitsprekende, dat H. H. M. M. overtuigd zouden zijn, dat het leger onder zijne leiding even zoo gebleven was als onder Keizer Wilhelm Ihetgeen ten waarborg strekte voor de vast heid en stevigheid der bestaande wapenbroederschap. De Keizer van Oostenrijk zeide trotsch te zijn op bondge- nooten, die over zulke troepen beschikten. Vóór den aanvang der parade bracht Keizer Wilhelm op den Keizer van Oostenrijk te midden der officieren Hij bleef met wijdgeopende beenen aan den ingang staan, gat zich op de punten der voeten op en keek Grete lachend aan. Deze werd een weinig verlegen en keerde zich naar Almadie haar begreep en onder eenig voorwendsel medenam naar hot achterste gedeelte van den winkel. «Sapperlootzei de jonge man tot juffrouw Klei nert, «daar hebt ge u een prachtexemplaar aangeschaft «Nietwaar?" antwoordde juffrouw Kleinert met ze keren trots. «Waar hebt ge dat bekoorlijke meisje van daan?" «Alma heeft haar mij bezorgd; zij is eene vriendin van haar. Ik ben echter bang, dat zij niet lang bij ons blijven zal. Zij is al te mooi." «Wel, juffrouw..." de officier sprak deze woorden op luiden toon en bleef toen steken. «Zij heet Grete", onderrichtte Alma. «Nu dan, juffrouw Grete", waarom kruipt gij zoo weg?" »Ik kruip niet weg", antwoordde Grete en kwam we der naar voren. «Gij zijt toch niet uit Berlijn «Jawelik ben er geboren en gotogen." «Dat is merkwaardig Hoe komt het dat men u nooit gezien heeft?" «Dat weet ik waarlijk niet", gaf Grete lachend ten antwoord. «Ik ben echter niet dikwijls in deze buurt geweest en waar ik woon, daar zal mijnheer de luitenant wel niet komen." «Nu voortaan zal men u zeker wel meer ontmoeten. Gij blijft toch hier, nietwaar, juffrouw Grete?" «Ik hoop het", sprak Grete zacht. «Als juffrouw Klei nert tevreden over mij is." De officier had het gesprek gaarne voortgezetmaar er viel hem op het oogenblik niets geschikts in. Hij lachte kuchte eens en vroeg «Hebt gij mooie rozen «Zeker." Juflrouw Kleinert en Alma hielpen Grete onmiddellijk met het uitzoeken van een half dozijn kostbare rozen. Grete breidde ze voor den officier op de toonbank uit. «Zoek er mij nu als het u belieft de mooiste uit." IFordt vervolgd. een «Hoch" uit, waarmede zijne omgeving vol geestdrift instemde. Bij het vertrek van den Keizer van Oostenrijk nam deze zeer hartelijk afscheid van den Rijkskanselier von Caprividie door de menigte mede luid toege juicht werd. EHTGEIiA.M'D. De Daily Telegraph betoogtdat Engeland niets te verliezen heeft bij verwerping van het met Portugal gesloten verdrag. Verklaren de portugeezen den engelschen den oorlog, dan zou de strijd eindigen met eene inlijving der Delagoa-baai, waardoor Engeland's invloed in de Transvaal nog versterkt zou worden. De vereeniging van reeders te Londen heeft besloten elke vereeniging van werklieden, die schadelijk zou kun nen zijn voor hunne belangen, krachtdadig te bestrijden. Vele leden ontvangen reeds aanzegging, dat zij ontslagen zullen worden zoo zij hun lidmaatschap van de Union niet opzeggen. Seriand Den 21 hielden de te Liverpool gevestigde ieren eene groote bijeenkomst om verzet aan te teekenen tegen de inhechtenisneming der iersche parlementsleden wegens aanmoediging van het verzet der pachters in Tipperary. FRAAKRIJK. Den 16 is op klaarlichten dag in eene der volkrijkste buurten van Parijs ingebroken bij eenen kunsthandelaar Cahen, aan wien de dieven voor ongeveer 25000 aan juweelen en gouden en zilveren voorwerpen ontstalen. Op het den 18 te Kamerijk gehouden feestmaal bracht president Carnot een dronk uit op hot leger, waarvan hij den lof verkondigde. Het leger vertegenwoordigde volgens hem de herboren natiehet was steeds bereid de eer en veiligheid van het vaderland te verdedigen waaraan het de weldaden en de vruchtbaarheid van den arbeid verzekerde. Minister de Frcycinet betuigde, uit naam van het leger, dank voor deze woorden. President Carnot heeft den kolonel Kooldoor de nederlandsche regeering afgevaardigd tot bijwoning der groote legeroefeningenbenoemd tot officier van het Legioen van Eer. Roehefort zal den heer Canivet, die zijne aanvallen voortzet, thans gerechtelijk vervolgen. Door een hevig onweer is te Marseille aanzienlijke schade aangericht. Drie personen werden gedood en drie gewond. Ook Nlmes Allais en Bessèges werden zwaar geteisterd. OOftTEARlJH-HOAGARIJE. Te Weenen heb ben zich in deze week twee jongelieden van 16 en 17 jaren met een revolverschot van het leven trachten te berooven, omdat zij niet voldaan hadden aan de eischen van een overgangsexamen. De Neu Freie Presse vindt in deze feiten aanleiding om op te komen tegen de tegenwoordig gevolgde wijze van handelen om bijna iederen nauwelijks aan de kinderschoenen ontwassen knaap een schietwapen toe te vertrouwen. SPAAJE. Den 18 kwamen in de provinciën, waar de cholera heerscht, 87 ziekte- en 36 sterfgevallen voor; den 19 63 en 32den 20 84 en 43. SERVIE. Het met Oostenrijk bestaande geschil over den uitvoer van varkens is ten voordeele van Servie beslecht ZWITSEREATtiD. Honderd en vijftig leden van de gemeenteraden in Tessino behoorende tot de conserva tieve partij hebben een adres ingediend bij den bonds raad, waarin zij er tegen opkomen, dat de vorige regee ring door de bondsregeering niet terstond hersteld is. JAPAA. Door een hevigen storm zijn op de kusten van dit rijk het turksche oorlogsschip Estrogul en de turksche postboot Musaclii Moru vergaan. Van eerstge noemd schip met ongeveer 500 man aan boord zijn 6 officieren en 57 manschappen gered. Onder de verdron ken officieren behoort ook de vice-admiraal der turksche vloot Osman-pachadie den Mikado van Japan eene ridder-orde namens den Sultan had overhandigd. Van de postboot is de geheele bemanning omgekomen. FEREEAIGDE STATEN. In den avond van den 19 is te Shoemakerop den spoorweg tusschen Philadelphia en Reading, een goederentrein in botsing ge raakt met een steenkolentrein, zoodat de wagens dwars over den weg geworpen werden. Een sneltrein met 150 reizigers is tegen middernacht op deze wagens geloopen en in zijn geheel eene hoogte van 20 voet af in de rivier de Schuylkill gestort. Tot den 20 's morgens 4 uren waren 15 lijken gevonden. In het geheel zijn 21 personen gedood en 30 gewond. De bliksem is geslagen in het centraal telephoon- bureau van Jersey City en heeft een zwaren brand ver oorzaakte. De vijftien aldaar werkzame meisjes werden slechts met de grootste moeite gered. Bij een hevigen wervelstorm in Iowa verloren o. a. te Manning 12 personen het leven en werden er 40 gekwetst. De commissie van het Huis der vertegenwoordigers heeft aangenomen het Senaats-amendement op de tarief- wet ten gunste der wederkeerigheid. De commissie van den Senaat heeft daarentegen, op aandrang van den ame- rikaanschen gezant te Parijs, het amendement prijs gegeven, dat strekte om de rechten op wijnen eu sterke dranken te verhoogen. In Dakota is de oogst verloren. Blijkens een telegram uit Bergholy in Ohio is de cholera daar uitgebroken. LXVII. Parijs wordt weder wakker. Wij zijn hier namolijk nimmer onder den invloed van winterslaap, doch in den zomer lijkt het wel of alles is ingedommeld. Het jaar '89 maakte op dezen regel eene uitzondering met de tentoonstellingdoch 1890 en volgende tien jaren beloven ons zeer kalme zomers totdat eene nieuwe tentoonstelling deze eentonigheid komt verbreken. Ons dutje is echter spoedig voorbij reeds openen overal da theaters wedernog enkele nazomerfeesten ge schieden in de open luchten wij wachten nog slechts op de eerste kastanjes aan de hoeken der straten, om het echt parijsche leven te hervatten. Van feesten gesprokenzoo hebben wij er pas een achter den rug vlak bij ons in do buurt, boven op-da butte Montmartre. De great attraction" van dit feest was de Indiaan Djel- mako, een klein, slank man met beschilderd gelaaten een zeer knap koorddanser. Dé'Eiffeltoren wierp hare electrische stralen op de butte of berg van Montmartre, de kerk van het «heilige hart'-^ staande op den top der butte, was fraai verlicht, venetiaansche ballons vervroo- lijkten het geheelen onder het snotteren van eenige schorre trompetten, betrad Djetmako het hoog gespannen koord. Met beide handen hield hij een buitengewoon langen balanceerstok in evenwicht, -aan de uiteinden van dien stok bevonden zich draaiende wielen, die een fraai vuurwerk voortbrachten, en een regen van vuurpijlen en zwermen onder knappend gesis en geknal naar boven en beneden zonden. Het was een kort doch schoon schouw spel van dien man, daar geheel alleen zwevende tusschen hemel en aarde in een regem van vuur. De rest van het feest was niet veel zaaks, het. publiek zeer gemengd, doch voor het meerendeel bestaande uit eene massa vuile kinderen en opgeschoten kwajongens-;daar echter de opbrengst van het feest voor een liefdadig doel bestemd iszoo zullen wij ons de opoffering van één frank ge willig getroosten. Mag ik u thans in kennis brengen met een nieuwen confrère eene nieuwe courant, en- wel een geïllustreerd weekblad, getiteld LTntransigeant illustré "Het dagblad van dien naam is de courant van Henri Roehefort, den grooten schotschriftenschrijver. Deze heeft in de laatste jaren weder veel van zich doen spreken doch sedert zijne vlucht naar België, in gezelschap van generaal Boulanger en graaf Dillon, schijnt de oplage van zijn blad een beetje te verminderen. Daarom gevoelde de redactie behoefte weder meer leven in de zaken te bren- gen, en zoo verscheen dan heden.het eerste nummer van den «Intransigeant illustré." De-prijs is zeer gerings, slechts één sou of 2} centdaarvoor krijgen wij acht vellen druks en drie prenten. De druk bevat eene kro niek over allerhande zaken, vervolgens twee feuilletons, een van Roehefort zeiven, getiteld «les Dépravés", d. i. de bedorvenen of de slechten, eon verhaal, hetwelk stellig belangrijk kan wordenwant, afgescheiden van zijne heftige politieke kronieken is Roehefort een buitenge woon knap en geestig schrijver; Het andere feuilleton is de bekende roman van Alph. Daudet, getiteld «Fromont Jeune et Risler Aine", een door de Académie alhier bekroond meesterwerk. Doch. bepaald aardig is, de beT schrijving van een duel tusschen Roehefort en Thiébaud op de belgisch-hollandsche grens. Natuurlijk is het ge heele verhaal buitengewoon overdreven, en doet alle eer aan de verbeeldingskracht van den schrijverdo.ch het is toch zeer vermakelijk te lezen hoeveel moeite de getuigen hadden om in België een paar goede degens te vinden. In Ostende vinden zij niets als oesters, in Gent- biedt men hun 25 duizend Mosergewerendo.ch geen degens, verder komen, altijd volgens den .schrijver, de treinen in België nooit op tijd aan, zoodat de, getuigen elkander een vol uur lang zoeken vóór allen aan het station samenzijn. De degens worden eindelijk op den boulevard Anspach te Brussel gekocht, doch het geheele duel wordt thans een waar kluchtspel, tegenstanders en getuigen rijden aanhoudend van de eene grenspaal naar de andere, steeds achtervolgd door de belgische en hol- landsche douauiers en politiebeambten. Het einde van deze klucht is echter minder aardig het duel heeft ten. laatste toch plaats en Thiébaud wordt op drie plaatsen, gewond. De duels zijn overigens aan de orde van den dag, wed zijn ze tot heden vrij zacht afgeloopen, met hier en daar eenige onbeduidende prikken, Mermeix, de schrijver dor «Coulisses du Boulangisme", welke tweemalen per week in «Figaro" verschijnen, en aan dit blad eene groote oplage verzekeren, Mermeix dan had verleden week wel een half dozijn duels te verwachten. Deze gaan echter niet alle door, Mermeix toch i3 in ieder geval een zeer verachtelijk persoon, want hij verraadt al zijne vroegere vrienden, reeds wordt hij afgebeeld als Judqs-Meraieix, en bovendien is zijn eerste duel niet zeer in zijn voor deel uitgevallen.. Hij heeft toen nog een extra uitval met den degen gemaakttoen reeds bevel was gegeven het gevecht te stakendaardoor verwondde hij zijn te genstander aan de hand, toen deze zich niet meer ver dedigde, doch integendeel zijn degen onmiddellijk den grond had gestoken. Thans willen de verder© vijanden van Mermeix niet meer tegen hem duelleerem, om reden zij liefst niet gevaar loopen op oneerlijke wijze een prik te krijgen. Voor het publieke leven is deze verrader een verloren man, zijne kiezers riepen hem reeds ter verant woording, doch hij bleef wijselijk weg uit de vergadering^ later echter wordt hij stellig niet weder herkozen tot lid der Tweede Kamer. Dit neemt echter niet weg, dat de openbaarheid door Figaro aan deze geschriften gegeven voor generaal Boulanger en zijne aanhangers een harde slag is want thans komen er dingen aan het licht waarvan niemand zou gedroomd hebben. Dezer dagen stierf hier eene witjse-zwaluw. Deze diertjes schijnen zeer zeldzaam te zijn en> leven gewoonlijk niet lang. Zoo ik dit kleine feit hier vermeld, dan is dit om te weten of ook in Holland witte-zwaluwen voorkomen Ik zelf heb ze nooit gezien. Zullen wij een volgend maal weder eens eene tentoon stelling bezoeken En wel die-in het Palais de l'Iadustrie van kunstnijverheid. Deze is reeds sedert ge ruimen tijd geopend, doch daar zij nog niet geheel voltooid was, 'neb ik gewacht met u er heen, te leiden. Zij is echter zeer bezienswaardig, blijft nog wel tot November open en wordt opgevroolijkt door zeer fraaie concerten. Parijs, 18 September 18Q0. J. M. T. Tweede Hamer. De Indische begroeting voor 1891 raamt de uitgaven op 136.840.646, de middelen op ƒ116.414.3,1} en sluit alzoo met een tekort van 20.426.331 of ƒ12.916.996 meer dan over 1890 geraamd is. Overwicht van de Staatsbegrooting voor 1894. Hoofdstuk I {Huis des Konings.) Onveranderd 650,000. Hoofdstuk II {Hooge Collegiën van Staat625,559 zijnde 11,765 meer dan voor 1890 is toegeitaan. O. a. worden meer aangevraagd 250 voor traktementen van den secretaris enz. van den Raad van State2600 voor traktementen van den secretaris ehï- bij de Reken«

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2