Buitenland. Binnenland. oen geldelijke ondersteuning uit de algemeene kas voor eene zaak van zoo algemeen belang gerechtvaardigd mag beeten en dan ook de instemming zal kunnen verwerven van hen die tegen het verstrekken van voedsel op de scholen, rechtstreeks van gemeentewege, uit beginsel ge kant zijn. Die laatste vooronderstelling heeft naar mijne meening heel weinig kans om bewaarheid te worden. De tegen standers van kindervoeding op de scholen hebben te krachtige argumenten dan dat zij die zoo gemakkelijk zouden prijs geven. Over de kosten zouden zij desnoods 1 kunnen heenstappen maar stelselmatig bestrijden zij alles, wat het proletariaat van Nederland naar de hoofd stad lokt. Bovendien verklaren zij niet ten onrechte, dat van gemeentewege des winters reeds wordt medegewerkt om den broodeloozen ouders gratis brood en koffie uit te reiken; wordt er nu door de particuliere liefdadigheid of door stedelijke subsidies ook nog zorg gedragen voor het kroostdan wordt bij menigeen de laatste prikkel om nog iets voor den kwaden dag op te sparen ook weggenomen. Eergevoel is een bloempje, dat hoe langer hoe zeldzamer in de gaarde der amsterdamsche armen wordt aangetroffen en de giften worden hun dan ook op zóó kiesche wijze aangeboden, dat zij niet meer zoo zeer aarzelen als vroeger om de hand uit te steken. Men ziet wel, met welk een moeilijke quaestie men hier te doen heeft het koele verstand wil de kinderen laten boeten voor de zorgeloosheid der ouders, omdat dit nog het eenige middel is, de laatsten tot vervulling hunner plichten te brengen, de barmhartigheid vindt het wreed, dat een schuldeloos kind honger moet lijden, omdat zijn vader, wellicht door eigen schuld, geen geld verdient. Misschien herinneren onze lezers zich nog, dat Fortuyn indertijd sterk heeft gehamerd op hetzelfde aambeeld, als waarop thans door den heer van Hall^ c.s wordt ge slagen Het vraagstuk over het al of niet wenschelijke der kindervoeding op school verder latende rustenj moeten wij onze lezers alleen nog nader opmerkzaam maken op het gedenkwaardige feit, dat het pad, eenmaal door den socialist Fortuijn uit de 'tuinstraat gebaand, thans betreden wordt door den aristocraat van Hall uit de Vondelstraat. Zulk een merkwaardig teeken des tijds geeft stof tot nadenken Vreesden wij nietdat wij al te veel zouden vergen van de belangstelling onzer lezers voor de daden van burg. en weth. van Amsterdamdan zouden wij zeker ook melding maken van hunne voordracht omtrent^ de invoering van schoolbadenwelke dezer dagen ter visie is gelegd nu zullen wij liever daarmee maar eens tot een onzer volgende brieven wachten te meerdaar dit vraagstuk waarschijnlijk vooreerst nog wel niet van de baan zal zijn. De trouwe lezers mijner brieven, die zoo gelukkig zijn goed te kunnen onthouden zullen nog wel weten dat ik hun indertijd mededeelde dat ik geteekend had op een adres om het afhalen van aangeteekende blieven gemakkelijker te maken. Boven verwachting is het be- oogde doel van mijne mede-onderteekenaars en mij vol- komen bereikt, want voortaan mogen wij op de bijkan toren der posterijen onze aangeteekende brieven in ontvangst nemenook indien er op het adres geen aanwijzing daartoe voorkomt. Gaarne wil ik medewerken om het daarbij gevoegde uitdrukkelijkeverzoek des ministers aan het publiek in ruimeren kring bekend te maken en al mijne lezers uitnoodigen om zooveel mogelijk te willen zorg dragen dat op het adres der bewuste brieven duidelijk de naam van het bijkantoor worde vermeld, waar geadresseerden ze in ontvangst wenschen te nementer voorkoming van misvattingenwelke anders niet kunnen uitblijven en waarvoor de postamb tenaren bezwaarlijk verantwoordelijk zouden kunnen ge steld worden. Het politieke leven dat des zomers zijne deelnemers nieuwe krachten laat verzamelen voor het aanstaande winterseizoen, is in de hoofdstad geopend met eene re e van mr. P. Bink uit Tiel in de kiesverepmgmg Bur gerplicht" over het wetsontwerp tot splitsing der groote steden in enkelvoudige kiesdistricten. Spreker bracht in herinnering, hoe in het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de algemeene beschouwingen omtrent ae staatsbegrooting van 1889 werd gezegd, dat het tornen aan de kiestabel al van zeer kleine politiek zou getuigen. Niettemin wordt thans een tweede poging daartoe op het teren beloofd of liever zij heeft mij^ de belofte afge dwongen. Uwe Franzi is veeleischend. Ja", antwoordde Bössow wrevelig, »daar hebt gy ge- lijk in. Mij begint dat eeuwige gevraag ook te vervelen. Zjj is echter vroolijk en behoort nog altijd tot de besten. Het is tegenwoordig vervelend in Berlijn. Ik moet eerst daags weder eens gaan zoeken wellicht vind ikhier ot daar een viooltjedat in het verborgene bloeit. Bruno was op het punt zich onvoorzichtig uit te laten over zijne ontdekkingmaar bedacht zich nog juist bij tijds, dat hij dan een gevaarlijken mededinger zou krijgen. Hij herinnerde zich de voorspelling van juffrouw Kleinext, dat Grete niet lang in den winkel zou blijven en hij zweeg. Onmiddellijk nam hij het besluit nog dienzelfden namiddag naar den bloemenwinkel terug te keeren en den kleinen Oskar eene vlieg af te vangon. Beeds onder het ontbijt werd hij ongeduldig en weldra stond hij op, nam afscheid en ging Grete weder opzoeken. Het viel hem niet mede dat hij Grete niet in den winkel vond. Zij had bezigheden in het achterkamertje. Ook juffrouw Kleinert was er niet op dit uur, aangezien zij het middagmaal gebruikte maar met Alma kon men ook verstandig praten. »Vertel mij eens, Alma", begon Bruno, zooals gewoon lijk een weinig stotterend, »is dat jonge meisje, die blon dine, die gij hierheen gebracht hebt, eene vriendin van u?" «Zij is mijne beste vriendin." «Een mooi meisje Waar hebt gij haar leeren kennen »0wij kennen elkander reeds sedert langen tijd." »Zoo? Wat heeft zij tot nu toe bij de hand gehad?'' Zij heeft met werken den kost verdiend, natuurlijk' antwoordde Alma met waardigheid. Gij moet niets ver keerds denken van mijne vriendin Zij is een goed, fat soenlijk meisje. En arm arm Zij bezit niets Dat is zeker het beste bewijs. Want als zij wilde niet waar? Met haar behoeft gij niet te beginnen, mijnheer de graaf.' «Ja, ja, dat begrijp ik. Daarvan is ook geen sprake' Ik zou dat meisje toch gaarne nader leeren kennen touw gezet. Nadat de poging om de Eerste Kamer om te zetten zeer weinig succes heeft opgeleverd en op vrij algemeenen tegenstand stuitte, wil men het thans met een Bijks-kiestabel probeeren hoewel deze pas onlangs bij de grondwet werd vastgesteld. Uitvoerig zette mr. Kink uiteendat het voorstel hem in 's lands belang onaannemelijk voorkwam, omdat het niet alleen ongrond wettig en ontijdig, maar bovendien partijdig en onredelijk is. Bedenkt mendat de 5 groote steden 21 leden naai de Tweede Kamer afvaardigen waarvan 19 tot de lin kerzijde en slechts 2 tot de rechterzijde behoorendan ligt het voor de hand dat de tegenwoordige regeering met het voorstel nog iets anders beoogt dan het welzijn des lands. Daarvan uitgaande werd dan ook door den heer Vas Visser de volgende motie voorgesteld De ver gadering gehoord de inleidingis van oordeeldat de voorgestelde wet tot splitsing der groote steden in en kelvoudige districten niet de bevordering van 's lands belang ten grondslag heeft en acht verwerping daarvan door de volksvertegenwoordiging wenschelijk eene motie die met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Moge zij vooral de Eerste Kamer ten spoorslag zijn om hare meegaandheid niet zóó ver te drijven, dat, om een conflict te vermijden zij het zegel harer goedkeuring hecht aan een voorsteldat niet anders dan als een partij manoeuvre kan worden gekarakteriseerd Maar ook in de Tweede Kamer behooren de liberalen pal te staan, want al zullen zij den ongelijken kamp verliezen toch kan een algemeen protest aan de zaak der rechtvaar digheid niet anders dan ten goede komen. BËÏiGIK. De Indépendance behelst een artikel met het opschrift: «Nederland en de slavernij", waarin aan Nederland over zijne hardnekkigheid ten aanzien van de akte der conferentie te Brussel nogmaals de les wordt gelezen. Het geweten der nederl. regeering schijnt, volgens dat artikel, door de beschuldiging van aldus mee te werken tot bestendiging van den slaven handel weinig bez waard te worden. Vruchteloos bezweert de geheele europeesche pers dat land om den strijd der beschaving tegen dien handel mogelijk te maken. De nederl. pers is nog steeds van oordeeldat de redding van 400,000 negers 'sjaars het offer van eenige duizenden francs niet waard is. Immers al wordt toegegeven dat van de 8i millioen francs aan uitgevoerde artikelen over 1889 6,100,000 frcs. komt op rekening van den neder- landschen handel te Botterdam dan vergeet men, dat daarbij eene zeer groote hoeveelheid koopwaren isniet uit den Congo-Staatmaar uit verschillende naburige landen herkomstig en welke door «Belgisch Congo" slechts wordt doorgevoerd. De uitvoerhandel met den Congo- Staat zelf beliep in 1889 4,200,000 frcs., waarvan iets minder dan de helft voor rekening van Nederland. Bovendien geldt het te Brussel genomen besluit niet den uitvoer-, maar den invoerhandelwelke 11 millioen beloopt, waarvan minder dan 2 millioen voor Nederland komen. Het moet eindelijk eens uit zijn met die legende van het handelsmonopolie van Nederland in «Belgisch Congo." De kamer van koophandel te Liverpooldie eerst bij de engelsche regeering protesteerdeheeft het hoofd ge bogen, toen men haar deed inzien, dat de invoerrechten het rantzoen zouden zijn voor de negers. De Missionary Herald acht ze onmisbaar voor dit doel. Ook achter do zendelingen kan Nederland zich dus niet verschuilen. Het ministerieele blad Journal de Bruxelles bevat medn een uitvoerig en op bezadigendeu toon geschreven arti kel, waarin ook uiteengezet wordt, dat Nederland thans behoort toe te geven. UUITSCIIIiA.1V» Majoor von Normann oomman- dant van de officiersschoolheeft zich den 23 des mor gens vroeg van kant gemaakt door middel van vergif en opening van een slagader. In de koninklijke fabrieken te Spandau is op last van de regeering sedert den 21 alle arbeid van vrouwen ge durende den nacht verboden. Te Berlijn worden omvangrijke voorzorgsmaatregelen genomen ter onderdrukking van mogelijke rustverstoring op den 30 en den I October, in verband met bestaande voornemens om het vervallen der socialistenwet met 1 October te herdenken. ik zou wel eens met haar willen spreken. Dat is toch geen zonde." «Met haar spreken Neen dat is geen zonde." «Waar woont zij «Bij mij." Bij u, Alma Dat is prachtig Gij zijt zulk een ver standig meisje en gij weet dat ik u ook wel weder eens een dienst bewijs. Het kan u toch niet moeilijk vallen mij in de gelegenheid te stellen een uurtje met dat lieve kind te keuvelen? Waar gaat gij hedenavond heen als de winkel gesloten wordt «Wij gaan naar huis." «Hoe laat ongeveer?" «Ik heb deze week korten dagdienst! Om half zeven ben ik al vrij." t> «Dan zal ik zorgen om half acht bij u te zijn. «Maar dat gaat immers niet. Gij zoudt u in mijn ka mertje niet kunnen omdraaien. En wat zou mijne tante groote oogen opzetten «Met de groote oogen van uwe tante zal ik wel spoe dig vrede sluiten Alma. Gij zijt zoo slimGij zult wel een uitweg vinden het is mij veel waard. «Ik wil u gaarne een dienst bewijzen mijnheer de graaf! Als ik maar wist hoe ik Een idee!" riep zij uitals kreeg zij eene ingeving. «Zoo zou het kunnen gaanSinds den vijftienden van deze maand staat eene I gemeubeleerde kamer die mijne tante verhuurt, ledig. «Natuurlijk huur ik die kamer. «Dat moet mijnheer de graaf zelf weten." «Jawel, dat moet ik ook zelf weten. Dus,als ik heden avond om acht uur kom vind ik u thuis «Jawel, mijnheer de graaf." «Ik bedoel, u beiden?" «Jawel, mijnheer de graaf." «Tot van avond dan Alma. Voorloopig mijn dank! Vóór hij heenging, zei hij nog «Luister eens zorg j dat uwe vriendin van daag niet te voel gezien wordt en vertel haar wat liefs van mij." Wordt vervolgd. F1MVkKIJK. In het departement l'Hérault is do administratie der indirecte belastingen tot de ontdek king gekomen dat sedert 1 Jannari 1890 van 14807 vaten alcohol te Marseille op slinksche wijze de belasting ontdoken is. De schatkist is daardoor voor ruim 1,150,000 benadeeld. De graaf van Parijs heeft uit Folkestone een brief aan den heer Bocher geschreven, waarin hij o. a. zegt «De polemiek naar aanleiding van de jongste onthullingen is van dien aard, dat zij een verkeerd denkbeeld zou kunnen geven omtrent de staatkundige gedragslijn, door mij bij de laatste verkiezingen gevolgd. Ik meen in een moeilijk oogenblik de belangen van do zaak der monarchie goed te hebben begrepen. Door de republiek uit Frankrijk verbannenmaak ik om haar te bestrijden gebruik van de wapenen, welke zij, mij in handen geeft. Ik mag geene enkele gelegenheid laten voorbijgaanom de zegepraal der monarchie voor te bereiden en ik noodig mijne vrienden uit hun getwist niet voort te zettenmaar zich aaneen te sluiten lot- voortzetting der worsteling." BKITSCH-I1VDIE. Te Goahoofdstad der por- tugeesche kolonie op de westkustde eenige bezitting welke Portugal in dit gedeelte van Indie heeft overge houden hebben de republikeinen tijdens eene stemming voor het kiezen van een afgevaardigde het stembureau aangevallen waardoor de hulp der militairen ingeroepen werd. De soldaten gaven vuur en verdreven de aan vallers waarvan tien gedood en 50 gekwetst werden. Den 21 werd te Macao de staat van beleg afgekondigd. Den 21 is in Manipoer een opstand uitgebroken. De broeders van den Maharadja maakten zieh meester van het paleis, het tuighuis, den krijgsvoorraad en vier kanon nen. De Maharadja zocht eene schuilplaats in de woning van den engelschen gouverneurwaar zich twee com- pagniën infanterie bevinden,, die voldoende geaGht worden om aan de opstandelingen het hoofd te bieden. OOSTENRIJK— HONGARIJE. De gemeente raad van Weenen heeft ft. 50,000 beschikbaar gesteld voor het versieren van straten en gebouwen bij gelegen heid van de komst, van den Keizer van Duitschland op den 1 October. PORTUCrAli. Den 18 des avonds kwam het op het plein Dom Pedro te Lissabon tot eene hevige bot sing tusschen eenige volkshoopen en de politie die een hagel van steenen met revolverschoten beantwoordde. Vele personen werden gewond en 42 gevangen genomen. De Koning heeft op raad van den Staatsraad en de voorzitters van Kamer en Senaat de samenstelling van een nieuw ministerie opgedragen aan den heer Ferrao de Cavalho, thans gezant bij het Vatïkaan. De regeering heeft de braziliaansche republiek erkend. SPANJE. Den 21 zijn in de provinciënwaar cholera heerscht61 ziekte- en 46 sterfgevallen, voor gekomen; den 22, 55 ziekte- en 45. sterfgevallen. Tl ithlJE. De grieksche patriarch verwerpt de- verantwoordelijkheid-, welke de minister van justitie met betrekking tot de laatste gebeurtenissen op hem wil doen rusten zoodat hij zijn ontslag indiende; Hij zegt, dat de verantwoordelijkheid moet worden gedragen door personen die bij Biza-pacha bekend zijn. KWTTSERUAN». Den 22 is de zitting van den Bondsraad door den heer Miihlheimconservatief, voor zitter van den Baad van S-tate, geopend met eene rede„ waarin hij zich tegen elke gewelddadige handeling ver klaarde en de hoop uitte dat de grondwettige orde spoedig mocht, worden hersteld, dank zij der vaderlands liefde van beide partijen. AUSTRAIiIE. De vereenigde scheepsreeders te Sijdneij hebben eene overeenkomst voor 3t jaren aange gaan met de marine-machinisten voor verhoogde loonen, die zich van hun kant verbonden hebben, zich niet bij de werkstakers aan te sluiten. VEREENIGUE STATES!. Den 21 des avonds is te Chicago een locomotief bij het rangeeren op een pleiziertrein geloopen, met het gevolg,, dat vier personen gedood en, acht gekwetst zijn. STATEN-GENEEAAL Tweede Kamer. Den 23 werden vóór den aanvang van het sectie- onderzoek tot leden der huishoudelijke commissie her kozen de heeren Veegens en Schimmelpennïnek met 68 en 41 stemmen. De heer Kolkman bekwam 25 stemmen. Tot leden der commissie voor de stenografie de heeren Schaepman, de Beaufort en Mackay, ieder met 66 stem men. De heer Seyffardt is als lid der commissie van voorbereiding voor de legerwetingedeeld in de derde afdeelingdaar in die sectie het commissielid voorzitter- is en in de vierde afdeeling anders drie leden der com missie geweest zonden zijn. De heer Bahlmann heeft den 24 bij het onderzoek van de wet op den krijgsdienst in zijne afdeeling eene nota te dier zake overgelegd. Begrooting van oorlog voor 1890. De minister van oorlog heeft bij afzonderlijk wets ontwerp wijziging gebracht in onderscheidene artikelen zijner begrooting van 1890zonder dat het eindcijfer verhooging ondergaat, in verband met de veranderingen in do organisatie der infanterie en der vesting-artillerie, noodig voor de gevorderde uitbreiding dor kaders, in verband met het beschikbaar komen van twee lichtingen miliciens. Het is wenschelijk geacht de staven van het regiment grenadiers en jagers en van de 8 regimenten infanterie uit te breiden, elk met 1 luitenant-kwartiermeester, in plaats van met 1 adjudant-onderofficierzooals aanvan kelijk in de bedoeling lag. Aan deze vermeerdering be staat dringend behoefteook voor den gewonen dienst terwijl van deze officieren voor de verrichtingen tot voorbereiding van het formeeren der depots en tot het eventueel oprichten dier depots meer nat to verwachten is dan van de bedoelde adjudant onderofficieren. Tevens wordt o. a. voorgesteld, het verbeteren en uit breiden van het Boorhuis tot garnizoensmagazijn van

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2